Rijksmusea niet extra beveiligd VS trekken troepen terug uit zuid-Irak Ramp dreigt voor Riviera door olievlek van tien km \ersehoore Vooruitgang bij overleg Kurden Brinkman: te veel aanstellers in wao Na diefstal 20 weer teruggevonden Van Goghs Daders grootste kunstroof spoorloos mm mmm UUR FOTOSERVICE Staking bij Hoogovens begonnen Man verdrinkt bij reddingspoging Kouder met zon toe perioden, af en toe wat bewol- tiatige tot vrij krachtige wind uit nri tot noordoost. Middagtempera- Introni t2 graden. tv/-, Hi Jem- HEL ■Mtfgjb 234e jaargang no. 88 Maandag 15 april 1991 GOES MIDDELBURGVLISSINGEN HULST ZIEOKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ■■■■EHHüü HAAG (GPD) - Minister D'Ancona van WVC zal voorlo og geen initiatieven nemen die Len tot een strengere beveili- png van de rijksmusea. Een woordvoerster van het departe mentzei dat zondag in een reac- lie op de spectaculaire roof overval op het Amsterdamse Van Gogh-museum. Daarbij werden zondagmorgen vroeg Iwintig doeken van Van Gogh ontvreemd, met een geschatte waarde van zeker een miljard pilden. De schilderijen zijn la- Ier op de morgen terug gevon den. BEVERWIJK (ANP) - De eerste (wee nachtploegen van het slaaiconcern Hoogovens IJmui- den zijn zondagavond om tien uur niet aan het werk gegaan. Daarmee begint een estafettes- laking uit protest tegen het laatste cao-bod van Hoogovens. Aan de stakingen zal een groot aantal afdelingen van de dag en ploegendiensten meedoen. Dat heeft een woordvoerder van de Industriebond FNV mee gedeeld. Inzet van de acties is om Hoogo vens een zo groot mogelijk eco nomische schade toe te brengen. Dergelijke acties kunnen het be- drpenmiljoen per dag kosten, izo zei de FNV-bond al eerder. Het cao-overleg bij Hoogovens 00 werknemers) liep eerder op de loon'sverhoging, ver dere arbeidstijdverkorting en verbetering van de vut-regeling. „We willen eerst weten wie en wat gefaald heeft. Tot die tijd zullen we niet pleiten voor 'méér mensen' of 'méér geld", aldus de woordvoerster van WVC. „Het ministerie vindt dat de rijksmu sea voldoende beveiligd zijn, als je er tenminste van uitgaat dat het op het publiek gerichte, openbare instellingen zijn. Van musea kun je geen bunkers ma ken." De cultuurspecialisten in de Tweede Kamer zijn buitenge woon geschokt over de gewa pende overval. Volgens commis sievoorzitter Nuis is sprake van een volstrekt nieuwe situatie. Tot nu toe hielden musea reke ning met dieven en gestoorden die kunstwerken vernielden. Het probleem heeft sinds zon dag een andere dimensie gekre gen. Met grof geweld en gijzeling worden kunstwerken wegge haald. Een dergelijke overval moet de politiek aan het denken zetten, aldus Nuis. Hij bepleit breed politiek overleg. Hoofdcommissaris H. Nordholt van de Amsterdamse politie roemde de rol van zijn korps. „Door de oplettendheid van een van onze mensen slaagden wij er in binnen 35 minuten voor ruim een miljard gulden aan schilde rijen terug te vinden". Alle twin tig doeken zijn teruggevonden in een bij het Amstel Station ge parkeerde vluchtauto. De twee daders zijn nog voortvluchtig. Bij de diefstal zijn enkele doeken beschadigd. Daaronder is ten minste één topwerk van Van Gogh: Korenveld met kraaien (Auvers, 1890). Ook Stilleven met Bijbel (Nuenen, 1885) en Stilleven met citroenen, peren en druiven (Parijs, 1887) moeten wórden gerestaureerd. De scha de aan de andere zeventien werken is gering. Zij worden vanaf morgen weer geëxpo seerd. De snelle afloop is volgens poli tiewoordvoerder Wagenaar het gevolg van de goede coördinatie tussen de politiediensten en een flinke dosis geluk. Het feit dat het kenteken van de auto snel bekend was, speelde volgens hem een belangrijke rol. Hij om schreef de daders als twee man nen van circa 1.80 m. groot, één van circa dertig en één van circa zestig jaar. Beiden spraken En gels met een Amerikaans ac cent. De twee dienstdoende Politiemensen bij de vluchtauto. De doeken liggen op de achterbank foto Paul EyzïngalANP) nachtwakers gelden niet als ver dacht. Volgens commissaris Wagenaar vertoont de overval gezien de af loop amateuristische trekjes. Museumdirecteur De Leeuw vindt dat de de rovers willekeu rig te werk zijn gegaan bij hun keuze: „Ze namen bij voorbeeld Van Gogh's Mand met Appels mee. Dat behoort niet tot zijn be langrijkste werken." Toedracht Twee nachtwakers, employés van de Nachtveiligheidsdienst, hoorden zaterdagnacht om 3 uur voetstappen en keken enige se conden later in de loop van een 'vuistwapen'. Om 3.09 uur wer den zij door een met bivakmuts gemaskerde man gedwongen de alarminstallatie af te zetten. Zij moesten vervolgens een even eens gemaskerde handlanger binnen laten. Eén van de bewakers werd opge sloten. De ander werd lange tijd door een van de rovers onder schot gehouden, terwijl de ande re de werken in de Tentoonstel lingszaal op de derde verdieping van het Van Gogh museum uit hun lijsten sneed. De doeken werden via de dienstingang van het museum overgeheveld in de grijze Volkswagen Passat van een van de nachtwakers. Nadat de rovers wegreden wist een bewaker door het plafond de entreehal te bereiken en alarm te slaan bij de centrale van de Nachtveiligheidsdienst. Om 4.48 uur werd de politie verwittigd. Om 5.12 uur kreeg de meldka mer bericht van een kraanwa- genchauffeur dat de vluchtwa gen was gesignaleerd op het Julianaplein. De twintig Van Goghs lagen in de auto, verpakt in twee kostuumtassen en een sporttas. (zie ook pagina 3) (Van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Stalen zijn zondag begonnen met het terugtrekken van alle troepen uit het zuiden van Irak. Dat heeft minister Cheney van defensie gisteren gezegd. De be windsman zei te verwachten dat binnen enkele dagen alle Amerikaanse troepen uit Zuid- Irak zullen zijn gehaald. Een groot deel van deze militairen zal vervolgens naar bases in Saudi-Arabië worden overge bracht om vandaaruit aan de thuisreis te beginnen. ander deel zal voorlopig worden gestationeerd in de ge demilitariseerde zone langs de grens tussen Irak en Kuwayt, zo zei Cheney. Die zone loopt negen kilometer diep in Iraaks grond gebied en 4,5 kilometer diep in Kuwayt. Er bevinden zich nu nog 295.000 Amerikaanse militairen in het Golfgebied, aldus het hoofd kwartier van de Amerikanen in de Saudische hoofdstad Riyadh. Tijdens het hoogtepunt van de Golfoorlog waren dat er 540.000. De Amerikaanse terugtrekking uit Irak is het gevolg van het per manente staakt-het-vuren in de HILVERSUM (ANP) - Zo wel werknemers als -werk gevers maken zich schuldig aan misbruik van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid, de wao. Werknemers wor den te makkelijk afgekeurd op basis van aanstellerij, terwijl bedrijven en zieken huizen bij reorganisaties overbodig geworden werk nemers te vaak de wao in manoeuvreren. Dat heeft CDA-fractieleider Brinkman zaterdag gezegd in het Tros-radioprogramma Kamerbreed. Brinkman zei dat de hele wao op zijn kop moet worden gezet en dat de regering vóór de zomer vakantie met vergaande voorstellen daarvoor moet komen. Hij suggereerde in voering van een basisuitke- bng voor arbeidsongeschik ten,, die zich voor een hoger inkomen moeten kunnen bijverzekeren. Brinkman waarschuwde het kabinet niet langer om de problemen heen te lopen en nu eindelijk eens met oplos singen te komen. Hij zei dat de komende maanden be slissend zullen zijn voor het voortbestaan van het kabi net. Brinkman voegde eraan toe dat het land niet gediend is met een kabinetscrisis. Maai- dan moet het kabinet- Lubbers wel eens de mou wen opstropen. Over de door minister Kok van financiën voorgestelde extra bezuiniging op Defen sie met 600 miljoen gulden zei Brinkman: „Daar is het laatste woord nog niet over gesproken. We moeten niet alleen de Amerikanen tel kens de rommel laten oprui men". Golfoorlog dat donderdagavond inging. De gecompliceerde rege lingen rond de wapenstilstand betekenen onder meer, dat de geallieerde troepen zullen wor den vervangen door een VN-vre- desmacht. De eerste onderdelen van die vredesmacht, die uiteindelijk 1440 man zal tellen, kwamen het afgelopen weekeinde in Kuwayt aan. Dat was voor de Amerika nen het sein om te vertrekken. Zij zullen uit de gedemilitari seerde zone weggaan op het mo ment dat de VN-vredesmacht gereed is om de patrouilles over te nemen. De landen die bereid zijn troe pen beschikbaar te stellen zijn: Argentinië, Oostenrijk, Bangla desh, Canada, Chili, China, De nemarken, Fiji, Finland, Frank rijk, Ghana, Griekenland, Hon garije, India, Indonesië, Ierland, Italië, Kenia, Malaysia, Nigeria, Noorwegen, Pakistan, Polen, Roemenie, Senegal, Singapore, Zweden, Thailand, Turkije, de Sovjetunie, de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannie, Uruguay en Venezuela. Welk land hoeveel manschappen stuurt is niet be kend gemaakt. Tanks van gezonken 'Haven' nog heel H?RIK 'DO AMBACHT l 7 *n Hendrik Ido Am- mc ,s zaterdagmiddag een om het leven gekomen die dm nee^u't het water probeer de redden. H-jarige jongen sloeg met J" Kano om en raakte te water. 7im on"en k°n niet zwemmen. "-Jarige neef sprong in het water om hem te redden. Om standers haalden beiden vervol gens op het droge. Het bleek dat de 22-jarige redder was verdronken. Hij had een hoofdwond, mogelijk ten gevol ge van de duik. De 14-jarige jon gen is ongedeerd gebleven. Bei den zijn afkomstig uit de ge meente Ridderkerk. (Van onze correspondent) ROME - De Cypriotische tanker Haven, sinds donderdag in vlammen voor de kust van de Italiaanse stad Genua, is zon dagochtend gezonken. De ge vreesde catastrofale milieu ramp is echter voorlopig uitge bleven: het schip is beland op een zandbodem waardoor de tanks, die meer dan 100.000 ton ruwe olie bevatten, in tact zijn gebleven. De Italiaanse overheid, die voor het gebied de noodtoestand heeft afgekondigd, buigt zich nu over de vraag hoe de olie uit de tanker te krijgen. De Italianen worden hierin bijgestaan door internationale experts, waaron der die van een gespecialiseerd Engels bedrijf. Op de plaats waar het schip is gezonken, drie kilometer voor de kust van het plaatsje Arenzano, is de zee ongeveer 70 meter diep. Getracht wordt te voorkomen dat de olievlek, die zich uitstrekt over een oppervlakte van tien ki lometer, naar de kust drijft. On danks kilometerslange plastic barrières heeft de olie op sommi ge plaatsen de stranden van de Italiaanse Riviëra al bereikt. Veel hangt nu af van de richting en sterkte van de wind. Tot nu toe heeft het kalme weer de ge volgen van de ramp beperkt ge houden, maai1 dat kan snel ver anderen als het weer omslaat. Gevreesd wordt dat de 'Libec- cio'. een sterke uit Noord-Afrika afkomstige zuidwesten wind. de olie naar toeristische trekpleis ters als Portofino, Cinque Terre en de Golf van La Spezia zal drij ven. Wanneer de gebruikelijke oosten-noordoosten wind waait, dan zijn de gevolgen vooral ern stig voor het westelijk deel van de Italiaanse en het oostelijk deel van de Franse Riviëra. Plaatsen als Cannes, Saint Tro- pez en de eilanden van de Pro vence lopen in dat geval groot gevaar. Door de constante stro ming in westelijke richting ver plaatst de vlek zich overigens nu al langzaam naai- de Franse kust. Agip Abruzzo De Franse overheid is daarom volop betrokken bij alle opera ties om een ramp te keren. Een nauwkeurige schatting van de hoeveelheid olie, die al in zee is gestroomd, is niet te geven. De Wathey Na veertig jaar de lakens te heb ben uitgedeeld op het Boven windse Antillen-eiland St. Maar- ten is de Democratische Partij onder leiding van de zeer om streden Claude Wathey bij de vrijdag gehouden Eilandraads verkiezingen een ge voelig stembusjieder- O laag toegebracht. Visserij Volgens dr R. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek RIVOzijn de 25 vette jaren voor de Nederlandse visserij voorbij. Dat is een direct gevolg van de ojittrekking van fosfaat aan Duits rioolwater dat jarenlang via de Rijn in de Noordzee stroom- TP de. Vlissingen De profclub Vlissingen is verlost van tenminste één zorg: in het afgelopen weekeinde besloot de KNVB dat er geen club uit de eerste divisie hoeft te degrade ren. Vandaag maandag) pre senteert de club tijdens een pers conferentie vrijivel zeker de defi nitieve oplossing voor de financiële proble- Q| men. 3 Middelburg Zeelands beste spits, Paul Schipper van Middelburg, scoort er lustig op los. Vorige week knalde hij in Breda twee keer raak en gisteren schoot hij tegen Best Vooruit de bal vier keer in de netten. Het staat nu al als een paal boven water: over twee weken wordt Middelburg kampioen. Als Schipper er ten- minste bij is. fBMÈÊmmÊÊÊÊÊÊm BAGHDAD (RTR/AFP) - De Verenigde Naties en Irak heb ben zondag overleg gevoerd over het probleem van de hon derdduizenden gevluchte Kur den. Volgens VN-onderhande- laar Zïa Rizvi waren het vruchtbare gesprekken: „We hebben vooruitgang geboekt. Baghdad is bereid zijn mede werking te verlenen aan elk VN initiatief voor de terugkeer van de vluchtelingen naar Irak. Saddam Husayn riep zaterdag bij een bezoek aan Arbil, de hoofdstad van Iraaks Kurdis tan, de vluchtelingen al op terug te keren naar hun huis en haard omdat hij „niets tegen ze heeft". Het lot van de vluchtelingen is ondanks de op gang gekomen in ternationale hulp nog nauwe lijks verlicht. Alleen al op weg naar de grens met Iran zijn de af gelopen vier dagen drieduizend gevluchte Kurden - voor het me rendeel kinderen, bejaarden en zieken - omgekomen van kou en honger. De Iraanse minister van gezond heid Reza Malekzadeh verklaar de zondag dat de „er dringend behoefte is aan medisch mate riaal en behandeling van de vluchtelingen die Iran binnen komen, met name voor kinde ren". Iran zegt dat het al 800.000 tot een miljoen vluchtelingen herbergt. In Turkije lijkt enige verbete ring in aantocht. De regering in Ankara heeft, onder druk van westerse hulporganisaties, de vluchtelingen toestemming ge geven vandaag af te dalen naar beter toegankelijke plaatsen. Medici van Artsen zonder Gren zen melden dat aan de Turkse grens ondervoeding en uitdro ging de grootste problemen vor men. Brak water en de schrikba rende hygiëne in een omgeving, waar 200.000 mensen op elkaar geperst leven zonder toiletten en stromend water, veroorzaken buikloop, dysenterie en lever ontsteking. Naai- schatting ster ven dagelijks honderd mensen. (Advertentie) Hevig brandend zonk de tanker 'Haven' naar de bodem van de Middellandse Zee foto Dino NazzarolAP) havendienst van Genua houdt het op ongeveer 10.000 ton. De woordvoerder van Greenpeace, Roberto Ferrigno, is pessimis tisch: „Als maar eentiende van de olie de kust bereikt, is de (mi- lieu)ramp niet te overzien". Inmiddels lijkt de situatie rond het andere rampschip, de Agip Abruzzo, de tanker die dezelfde donderdag werd getroffen door de veerboot Moby Prince, iets verbeterd. Het zaterdag door een ontploffing weer opgelaaide vuur was zondagavond goed deels onder controle van de vijf tien blusschepen die de tanker omringen. Een olievlek met een oppervlakte van drie kilometer bedreigt echter nog steeds het eiland Gorgona, befaamd om zijn flora en fauna. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. «£f U hoeft alleen maar 1iV de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 WÊÊiÊÊÊÊ^m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1