Onderwijsbond zwakt eisen af GRO 800.800 m PZC CDA/PvdA tevreden met besluit vervoer commentaar DESLACHTOFFERS VAN DE BURGEROORLOG IN IRAK OEN HAAG Zeven drugssmokkelaars blijven langer in arrest 'Mulder* Rouw om slachtoffers veerbootramp Duitsers bundelen krachten Wat wel en niet telt in Zeeuwse politiek binnen- en buitenland Inlopen salarisachterstand op bedijfsleven verdwijnt uit zicht Echtpaar Toxopeus verlaat Rottumeroog vaard' Syrië wil internationale conferentie M-Oosten IE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES ZATERDAG 13 APRIL 1991 UTRECHT (ANP) - De Algeme ne Bond voor Onderwijsperso neel (ABOP). de grootste onder wijsbond (45.000) leden in ons land, eist niet langer dat de sa larisachterstand van het onder wijs ten opzichte van de markt sector wordt ingelopen. Het on tdaan maken van de achter- tand van het onderwijsperso neel op de overige ambtenaren is voor de bond voortaan vol doende. Een krappe meerderheid van 195 van de 370 aanwezigen steunde vrijdag dit voorstel van het hoofdbestuur op de slotdag van het driejaarlijks congres van de ABOP in Utrecht. De ABOP geeft de komende jaren voor rang aan salarisverhoging voor jonge leraren. Daarna volgen sa larisverbetering van het onder wijsondersteunend personeel en afschaffing van de zogeheten WlISO-korting, de belangrijkste oorzaak van de achterstand op de andere ambtenaren. Ambtenaren De AbvaKabo, met 280.000 le den de grootste ambtenaren bond in ons land en aangesloten bij de FNV-ambtenarencentrale ACOP, ging vrijdag in Woerden akkoord het akkoord voor een cao voor dit jaar voor het over heidspersoneel, De ACOP neemt, net als de centrale van CNV-ambtenaren en de centrale voor hoger personeel CMHF dinsdag een besluit. Het Ambte- narencentrum is al akkoord ge gaan. Woensdag tekenen minis ter Dales en de vier centrales naar verwachting het akkoord, dat ze op 28 maart bereikten. De achterban van de AbvaKabo staat erop dat na afloop van dit contract (van 1 april dit jaar tot 1 april 1992) de huidige situatie wat vervroegd uitttreden betreft in materiele zin ongewijzigd wordt voortgezet. Ook voor dit jaar is afgesproken dat de vut- leeftijd op 60 jaar blijft, maar mi nister Dales wilde eigenlijk nu al af van de (dure) vut en deze ver vangen door vormen van deel tijd-uittreding en flexibele pen sionering. Als compromis rolde handha ving van de huidige situatie voor een jaar uit de bus. Daarnaast begint onderzoek naar alterna tieven die dan een rol bij de vol gende onderhandelingen zullen spelen. De werkgevers in de bejaar denoorden (70.000 werknemers) moeten bij de overheid meer geld vragen voor het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden. De geboden verhoging van 2 pro cent is in strijd met afspraken over gelijkwaardige inkomens ontwikkeling, aldus het CFO- bestuur vrijdag. Het overleg over loonsverhoging is maandag na de eerste ronde al afgebroken omdat de bonden het bod van de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB) van 2 procent onder de maat vinden. De vakbonden Ab vaKabo en CFO eisen een loons verhoging van 4 procent om ge lijk op te lopen met het bedrijfs leven en het overheidspersoneel. Dat is vorig jaar ook toegezegd in het onder druk van acties be reikte akkoord over de arbeids markt in de zorgsectoren. De CFO vindt het nog niet zinvol de leden over acties te raadplegen. Eerst zal de VNB moeten probe ren meer geld bij de overheid los te krijgen. DELFZIJL (ANP) - Hendrik en Janny Toxopeus hebben Rottu meroog: vrijdagochtend verla ten. Zodra het tij gunstig was, heeft het echtpaar met de eigen boot De Amazone de terugreis naar de haven van Delfzijl aan- Toxopeus, zoon van de laatste voogd van Rottumeroog, bezet te het eiland precies veertien da gen geleden uit protest tegen plannen van Rijkswaterstaat om het eiland niet langer te on- 1 derhouden. Het symbolische protest zou twee weken duren, ,J-1 voren afgesproken. Toxopeus wil niet dat Rottume roog wordt prijsgegeven aan de natuur, maar denkt het eiland met eenvoudige middelen en hulp van vrijwilligers te kunnen behouden. Jan Klompsma, vriend van de familie en freelance journalist, is bezig de Stichting Vrienden van Rottumeroog op te richten om Toxopeus te steunen in zijn ac tie. De schrijver Jan Wolkers heeft zich bij dit initiatief aange sloten. Volgens Klompsma zijn er de afgelopen weken honder den steunbetuigingen binnenge komen. DAMASCUS (RTR) - Syrië houdt vast aan zijn eis voor een vredesconferentie voor het Midden-Oosten waarbij voor de Verenigde Naties een belangrij ke rol is weggelegd. Damascus verzet zich tegen Amerikaanse ideeën voor een regionale vre desconferentie. Dat heeft de Sy rische minister van buitenland se zaken, Farouq al-Shara, vrij dag verklaard. „Wij zijn het erover eens dat alle betrokken partijen moeten stre ven naar een omvattende en rechtvaardige vrede die is geba- seerd op de VN-resoluties 242 en 338 en dat er een vredesconfe- irer.tie wordt gehouden ten einde deze resoluties uit te voeren", zo zei de Syrische bewindsman tij dens een persconferentie na een gesprek van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Bakermet de Syrische president Hafez al-Assad. Baker verklaarde dat het doel van iedere conferentie moet zijn het beëindigen van het Ara- bisch-Israëlische conflict. Baker zei dat de Syrische president en hij het erover eens zijn dat er nu een kans is op vrede in de regio. „Wij denken dat wij moeten pro beren deze kans niet te missen", aldus Baker. Volgens hem is het aangaan van directe onderhan delingen het beste middel voor dc betrokken partijen om op lan ge termijn vrede te bereiken. LIVORNO - Familieleden treurden vrijdag op een bank in de Italiaanse havenstad Livorno om verwanten die in de nacht van woensdag op donderdag het leven verloren bij de ramp met de veerboot Moby Prince. Slechts één van de 143 opvarenden van de veerboot overleefde de aanvaring met een olietanker, juist buiten de haven van Livorno. De bemanning van de tanker wist tijdig aan de vuurzee te ontsnappen, die het gevolg was van de aanvaring foto Laurent RebourslAP) DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA zijn tevreden met de be sluiten die het kabinet gisteren over verkeer en vervoer heeft genomen. Volgens de PvdA is er sprake van een „aanmerkelijke bijstelling" van de plannen zo als die nog bij de Tussenbalans werden gepresenteerd. De PvdA had daar grote bezwaren tegen. Volgens de sociaal-democraten is het een verbetering dat het ka binet nu besloten heeft, het auto gebruik aan te pakken door ho gere accijnzen, in plaats van het autobezit door hogere motorrij tuigenbelasting (MRB). Bij de Tussenbalans werd nog gespro ken over een MRB-verhoging met gemiddeld 135 gulden per jaar. De PvdA is verder blij dat het plan om in stads- en streekver voer voor de eerste zone een strip extra te gaan berekenen, is vervangen door een algemene verhoging van de prijs van een strippenkaart met 3 procent. De extra strip betekende voor de kortste rit een prijsverhoging van 25 procent. Voor de jaren 1993 en 1994 wil de PvdA zich nog niet vastleggen op een verdere verhoging van de tarieven in stads- en streekver voer. Dat zal tegen die tijd be zien moeten worden aan de hand van de ontwikkelingen en de eventuele introductie van een combi-kaart voor automobilis ten die recht geeft op een reduc tie op de tarieven van het open baai' vervoer met 15 procent. „De problemen zijn op een aan vaardbare manier opgelost. De concurrentiepositie van het openbaai' vervoer verbetert ten opzichte van de auto. Dat was bij de Tussenbalans niet het ge val", aldus een zegsman van de PvdA. Volgens berekeningen van het kabinet daalt het auto gebruik met 3 procent door de huidige opzet, terwijl het trein gebruik met negen, en het ge bruik van bus, tram en metro met drie procent toeneemt. Bij het CDA is men ook tevre den. Daar werd erop gewezen dat men steeds heeft gepleit voor het „duurder maken van de mobiliteit" en dat daarbij een parallel zou moeten bestaan tus sen auto en openbaar vervoer. Tegelijk kan op subsidies aan het vervoer bespaard worden. Volgens de christen-democraten is het effect van de tariefsverho ging voor de strippenkaart ge lijk aan de ene extra strip die eerder in de plannen stond. „Het heeft alleen een andere naam ge kregen". aldus een betrokkene. Minister snijdt in reclassering DEN HAAG (GPD) - De raden voor de kinderbescherming, de instellingen voor voogdij en ge zinsvoogdij en de reclassering moeten gebundeld worden tot één organisatie. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft de ze beslissing bekend gemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. De nieuwe organisatie moet in 1994 van start. De bewindsman denkt hiermee circa 20 miljoen gulden te kunnen besparen in het kader van de Tussenbalans. De bewindsman kondigt verder aan dat het reclasseringswerk voor jongeren in penetaire in richtingen wordt beperkt. Te vens gaan de ouderbijdragen omhoog. Verder moeten de fi nanciële taken van de raden voor de kinderbescherming wor den beperkt. Vogel staat de pers te woord na afloop van het overleg foto Tim Brak.emeicrlF.PA) (Van onze correspondent BERLIJN - De Duitse regering en oppositie hebben besloten nauw samen te werken bij het aanpakken van de gigantische problemen in de vroegere DDR. Met dat doel zijn twee commissies opgericht. De ene wordt belast met de opbouw van een bestuursstructuur. De andere zal zich concentreren op het behouden van bestaande arbeidsplaatsen en het schep pen van nieuwe. Van de vorming van een gro te coalitie is echter geen sprake. Dat is het voornaamste resultaat van het top- overleg tussen kanselier Helmut Kohl en oppo sitieleider Hans-Jochen Vogel, op wiens ver zoek de bijeenkomst vrijdag is gehouden. Kohl .wil niets weten van ronde-tafeloverleg; waarbij alle betrokken maatschappelijk en po litieke groeperingen vertegenwoordigd zijn. De kanselier zei dat er genoeg instanties zijn waarin ook de vijf nieuwe deelstaten hun be langen kunnen behartigen. Geen verband moord op kweker DEN HAAG (GPD) - De zeven le den van de bende drugssmokke laars, die eerder deze week is opgerold, komen voorlopig niet op vrije voeten. De rechter-com- missaris in Den Haag besloot gisteren het voorarrest van de vijf hoofdverdachten en de twee financieel adviseurs van de bende met zes dagen te ver lengen. De partners van drie van de verdachten werden gis teren wel vrijgelaten, zo beves tigde de Haagse persofficier van justitie mr. H. M. Vos. De politie is er nog steeds niet in geslaagd om een zesde lid van de 'harde kern' van de organisatie aan te houden. De man werd tij dens de massale politie-actie van dinsdagmorgen niet in zijn Haagse woning aangetroffen. Hij leidt volgens de justitie een zwervend bestaan. De Haagse justitie ontkent ove rigens met nadruk dat een van de aangehouden bendeleden, de Advertentie binnenhuis Voor de mooiste en grootste keus in gordijnstoffen en vitrages Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077. Leg dat de kiezers maar eens uit: twee beoogde gedeputeerden - De Vries-Hommes en Neder- hoed-Zijlstra - hebben grote belangstelling voor en affectie met het milieu, maar uitgerekend een ander krijgt de portefeuille milieu in het nieuwe provin ciaal bestuur van Zeeland. Die ander is de technisch ge schoolde partijgenoot Dek van mevrouw Nederhoed. Nauwe lijks zes weken geleden was mevrouw De Vries voor haar par tij (PvdA) de toekomstige milieu-gedeputeerde. Zij moest het karwei afmaken, heette het. Helaas voor mevrouw De Vries moesten de socialisten in de deze week afgeronde on derhandelingen over de portefeuille-verdeling van gs milieu opofferen met als gevolg dat de Oostburgse gedeputeerde haar kans op de milieu-portefeuille teloor zag gaan. Vier jaar ervaring met die portefeuille telde plots niet meer. ondanks het feit dat mevrouw De Vries er evenzovele jaren inhoud aan had gegeven. Het is genoegzaam bekend: dat soort zaken telt niet in de politiek. Nu is het milieu bij het CDA terecht gekomen. Dus voor mevrouw Nederhoed, denkt de argeloze kiezer. Verkie zing van de 'milieu-activiste' Nederhoed ligt dan immers voor de hand, gezien haar staat van dienst. Zij is de enige uit CD A-kring die redelijkerwijs gesproken voor deze provincia le job in aanmerking kan komen. Nee dus! De politiek han delde weer eens tegen alle logica in. Als toppunt van ondoel matigheid wordt de portefeuille milieu nog gesplitst ook: in een grijs en in een groen deel. Grijs staat voor vervuiling en verontreining en alles wat daarmee te maken heeft: groen is natuur en landschap. Dek als de 'echte' milieu-gedeputeerde tekent voor het grijze-circuit; mevrouw De Vries mag zich troosten met natuur en landschap. Hoe verzinnen ze het. Op die manier worden problemen bij voorbaat ingebouwd. On doorgrondelijk zijn de wegen van de Zeeuwse politiek. De zes leden van het (nieuwe) college van gedeputeerde staten - onder leiding van de tot aftreden gedwongen Ventevogel (CDA) tot stand gekomen - hebben toch al geen gelukkige hand gehad in de portefeuille-verdeling. Op het cruciale moment had de dans om de gs-zetels veel weg van een ongecoördineerd spelletje kwartetten, waarbij vooral een hand met niet-gelijkende plaatjes favoriet was. De inde ling van de gs-portefeuilles is daardoor ten dele willekeurig en gekunsteld. Aan een paar portefeuilles ligt een blind schuiven ten grondslag. Het uitgangspunt was nochtans zeer schoon: een portefeuille-verdeling die honderd procent aan sloot op de organisatiestructuur van de provincie. Met name het CDA, voortdurend in het nauw gebracht door de 'coalitie partners' heeft zich schuldig gemaakt aan eindeloos touw trekken; ruilen en tegenruil. uiteraard - uiteindelijk - met instemming van de drie andere partijen - PvdA, VVD en D66 - die gs vormen. Eigen prestige drong om voorrang. Het zo hoog geroemde belang van de provincie Zeeland, van de kie zers dus, telde tijdens de onderhandelingen nauwelijks, gefi xeerd als iedereen v/as op verovering van de lekkerste brok ken. Geen stralende start dus voor het nieuwe college van ge deputeerde staten, waarvan niet minder dan vijf leden voor het eerst deze hoge post bekleden. Na het echec van de belastingaffaire hadden de kiezers méér mogen verwachten. Zij komen, zoals al zo vaak het geval is geweest, weer eens bedrogen uit. Is er dan helemaal niets gunstig te vermelden over dit college? Wel zeker. In het ontwerp-regeerprogram- ma voor de komende vier jaar wordt een aantal behartens- waardige woorden gewijd aan het intern functioneren van het provinciaal bestuur op het punt van efficiency, openheid, openbaarheid en soberheid. De goede voornemens van het zestal betreffen o.m. een vermindering van de kilometerprijs voor reiskosten. Die moet een bezuiniging van tweehonderd duizend gulden opbrengen en een vermindering van repre sentatie en presentiegelden nog eens honderdvijftig duizend gulden. Er blijkt in elk geval uit dat de^e zes gs-leden iets geleerd hebben van de provinciale belastingaffaire. Welis waar moet er voor totaal zes miljoen worden bezuinigd in de komende jaren, maar het feit dat representatie en onkosten kritisch zijn bekeken, evenals trouwens de omvang van het ambtelijk apparaat, stemt hoopvol. Man gaf vrouw parathion LISSE (ANP) - De recherche van de rijkspolitie Lisse heeft in samenwerking met de rijkspoli tie Den Haag deze week een 47- jarige inwoner van Lisse aange houden, die verdacht wordt van een poging tot moord op zijn vrouw. De man had in maart ge probeerd zijn vrouw met het landbouwgif parathion te ver giftigen, zo heeft een woord voerster van het openbaar mi nisterie in Haarlem vrijdag meegedeeld. De man heeft inmiddels bekend en is in verzekerde bewaring ge steld. Relatieproblemen tussen hem en zijn vrouw zouden tot de daad hebben geleid. De verdachte voegde het gif aan eet- en drinkwaren toe, die zijn vrouw nuttigde. Als gevolg daar van moest de vrouw op 15 maart in het ziekenhuis worden opge nomen, waai' de sporen van ver giftiging in haar urine werden aangetroffen. De vrouw is inmid dels uit het ziekenhuis ontsla gen. 34-jarige M.E. (34) uit Den Haag, wordt verdacht van betrokken heid bij de moord op de Rijswijk- se orchideeënkweker G. de Graaf. Mr. Vos, dé behandelend officier van Justitie, verklaart in deze zaak een andere verdachte op het oog te hebben. Het gaat volgens hem om een bekende van de Haagse politie. De 25-jari- ge Nijmegenaar G. de F. heeft in middels bekend de moord in op dracht te hebben gepleegd. E. werd met de liquidatie van de tuinder in verband gebracht, na dat eerder deze week een deel van het proces-verbaal van de moordzaak uitlekte. Daarin ver klaart een van de vier verdach ten, die vastzit wegens het me- deplegen of uitlokken van de moord, dat de schutter de naam van E. wel eens had laten vallen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dïeleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3