UfïiCilJ Cllillf Autorijden weer stuk duurder J YS beginnen grootscheepse hulpoperatie voor Kurden Bloesempracht in Driewegen *7anDuke Konfrontatie Met Klasse. L Dode bij treinongeluk Kabinet overweegt minimumloon met 30 pet te verlagen JLenteshow Openbaar vervoer 'iets' ontzien 0 Benzine-accijns kwartje omhoog vrije tijd Milieuramp dreigt voor Italiaanse kust 21 t/m 27 reportage 29 t/m 37 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. luimige perioden moot met zonnige perioden. Iets koe- in met middagtemperatuur rond 18 pjè» Zwakke tot matige noordoos- 234e jaargang no. 87 Zaterdag 13 april 1991 AKANT/ELAND Hoek Rijksweg-Ringbaan West DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten de benzi ne-accijns per 1 juli met een kwartje per liter te verhogen, jjfsel wordt acht cent duurder (D LPG minimaal negen cent. Dc wegenbelasting voor diesel- auto's gaat niet met 200 maar met 300 gulden per jaar om hoog. De Bovag en de Rai zijn peilend over deze maatrege len en proberen de automobilis ten tot actie aan te zetten. Nederland biedt hulp aan bij vernietigen ivapens Irak den HAAG (GPD) - Het kabi net wil Nederlandse kennis en expertise beschikbaar stellen voor de vernieting van chemi sche, biologische en nucleaire wapens van Irak. Het kabinet wil zo een bijdrage leveren aan de uitvoering van een recente resolutie die de Veiligheidsraad heeft aangenomen waarin de vernietiging van deze wapens onder VN-toezicht werd vastge legd. Daartoe zou de VN ook een speciale commissie oprichten. Ineen brief aan de Kamer heb ben de ministers Ter Beek (de fensie) en Van den Broek (bui tenlandse zaken) laten weten dat ons land de VN wil assiste ren. Bij de vernietiging van che mische wapens denkt het kabi net aan het beschikbaar stellen van experts, uitrusting en labo ratoria; voor wat betreft de bio logische wapens kunnen ook ex perts en analysefaciliteiten be schikbaar worden gesteld; op nucleair terrein is technische on dersteuning mogelijk. Het openbaar vervoer wordt met ingang van 1992 elk jaar gemid deld 6 procent duurder. Met in- .gang van 1 juli of op 1 augustus gaat de strippenkaart dertig- cent meer kosten.'De prijs komt dan op 9,65. Op 1 januari komt daar dan nog eens 6 procent bij. Enkele weken geleden zag het er nog naar uit dat het openbaar vervoer in 1992 en 1993 5 procent duurder zou worden en de benzi ne met een dubbeltje per liter in prijs zou stijgen. Door de prijzen extra te verhogen krijgt minister Kok van financiën 34 procent meer aan accijnzen in de schat kist tot een totaal van drie mil jard gulden. Minister Maij (ver keer en waterstaat) kan nu tot 1994 770 miljoen gulden extra uitgeven aan verbetering van het openbaar vervoer. Maij verklaarde na afloop van de wekelijkse ministerraad dat in 19.92 wordt bekeken of de strip penkaart in 1993 nog meer in prijs moet worden verhoogd dan de algemene tariefsverhoging- van zes procent. Automobilisten die een combi-kaart kopen krij gen 15 procent korting op het openbaar vervoer. Volgens Maij zal het autogebruik door de brandstofprijsverhoging licht afnemen, terwijl trein, tram en juist een hoger reizigersaantaal zullen krijgen. Verzet De Bovag en de RAI vinden de accijnsverhoging op benzine van 25 cent per liter „volstrekt onredelijk". Ze zullen proberen de automobilistervan te door dringen dat ze de accijnsverho ging „niet moeten pikken". Dat zal gebeuren via advertenties en mogelijk ook op andere wijze. Bovag en RAI stellen dat dooi de accijnsverhoging het alge meen prijspeil stijgt. Dat zou explosie op tankschip genua (DPA) - Een milieu- bedreigt de Noordita- kust rond de havenstad Reddingswerkers slaag den cr vrijdag niet in de olie uil de donderdag geëx- Cyprische tanker i" te stoppen. Ruim ton van de in totaal ton olie die de tanker is inmiddels in de Middelllandse Zee terechtgeko- meldden waarnemers. De vrees voor een milieuramp wordt vooral gevoed door het feil dat de lading van de Haven bestond uit zware Iraanse olie die heel moeilijk afbreekbaar is. Milieu-experts stelden vrijdag voor de Italiaanse televisie dat dezeerond Genua al als „dood" worden beschouwd. Zelfs als zou direct een einde worden gemaakt aan de uitstroom van olie, dan nog dreigt een milieu ramp met ongekende gevolgen, zo verklaarden de deskundigen. Cyprische tanker ontplofte iderdagavond op de rede van iua, Deskundigen vermoe den dat de ontploffing is veroor zaakt door de vorming van een Jwgst explosief gas-luchtmeng- ïn een van de tanks van het (Advertentie) Zeeland B.W. Sterk in ieder merk I VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Tijdloze eethoek waarbij de kombina- tie van hoogglans essen met zwart N bu's en hout opvalt. Met tussenbiati» slecht zijn voor de internationa le concurrentiepositie. Verder blijven door de hogere accijnzen de problemen van de pomphou ders aan de Duitse grens be staan, ondanks het feit dat Duitsland de benzineaccijnzen ook met 25 pfennig per liter gaat verhogen. Ook zullen de pomp houders aan de Belgische grens nu in de problemen komen. Bovag en RAI zullen dan ook „alles in het werk stellen" om de maatregelen van tafel te krijgen, hoewel ze geen harde acties overwegen. „We gaan de auto mobilist duidelijk maken dat hij al genoeg bijdraagt aan de schatkist en dat hij zich niet lan ger een schuldgevoel moet laten aanpraten door de regering", al dus een Bovag-woordvoerder. „Het had allemaal erger ge kund." Dat was de eerste reactie van de samenwerkende open baar vervoerbedrijven (Samove) op de tariefsverhogingen. Samo- ve-voorzitter mr C. Nyqvist is te vreden dat de oorspronkelijke plannen om de tarieven de ko mende jaren met respectievelijk 10, 12 en 12 procent te verhogen van tafel lijken. De verhogingen bedragen nu 3 procent per 1 augustus (1 juli lijkt Nyqvist niet haalbaar), en dan elk jaar op 1 januari nog eens 6 procent. De 3 procent is acceptabel, vindt Nyqvist. De rest van de tariefsverhogingen is min of meer conform wat de openbaar vervoerbedrijven al eerder zelf op tafel hadden ge legd. schip. Bij de explosie zijn vijf op varenden om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond ge raakt. Het ongeluk met de olietanker „Exxon Valdez" geldt tot op he den ais de grootste milieuramp. De kust van Alaska werd in maart 1989 besmeurd met meer dan 42.000 liter olie. Giuseppe Telmon, hoofd van het Ge- nuaanse havenkantoor, stelt dat de kans op een milieuramp voor de Ligurische kust momenteel veel groter is omdat de „Haven" veel meer olie aan boord had dan de „Exxon Valdez". Visstand Vooral de kust ten westen van Genua loopt gevaar. In dat ge bied wonen ongeveer 50.000 mensen, Voorts vreest Telmon dat de visstand een enorme klap kjrijgt. Met name tonijn, zwaard vis en dolfijnen worden be dreigd. De olievlek voor de Italiaanse kust had vrijdag een doorsnede van drie kilometer, zo verklaar de de internationale milieu-or ganisatie Greenpeace. Daar naast drijven enkele kleinere olievlekken op het wateropper vlak; De grote vlek drijft, even als het nog steeds brandende schip, langzaam westwaarts. Zeker 30 brandbestrijdingsvaar- tuigen probeerden vrijdag te voorkomen dat de vlek zich zou uitbreiden. DRIEWEGEN - Grote delen van Zuid-Beveland zijn op dit mo ment bedekt onder een tere bloemensprei. Hier en daar nog ver heven op hoogstammen, maar meestal dichter bij de grond bloesemen de pruimen en peren volop, terwijl ook de appelbo men in hoog tempo uitbotten om hun jaarlijkse cyclus te begin nen. Kapelle mag dan de naam van Zeelands fruitgemeente heb ben en trots op het postpapier de toevoeging 'Bloesem van Zee land' schrijven, in deze periode is ook de Zak van Zuid-Beveland een plaatje. De gemeente Borsele streeft zelfs Kapelle voorbij in oppervlakte boomgaard. De foto toont perebloesem in Driewegen, met een bloeiend meis je (foto Lex de Meester FRANKFURT (AP) - De Ameri kaanse strijdkrachten hebben vrijdag bekend gemaakt extra soldaten, schepen en helikop ters naar Turkije te zullen stu ren om de Kurdische vluchte lingen in dat land te helpen. De schepen worden onttrokken aan de vloot in de Middellandse Zee en de meer dan 30 helikop ters komen van Amerikaanse legerbases in Duitsland en Ita lië. „Deze strijdkrachten zullen hel pen zorg te dragen voor een snel le uitbreiding van de grootste Amerikaanse hulpactie in de moderne militaire geschiede nis", aldus een verklaring van het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Frankfurt. De nieuwe zendin gen voegen bijna 3.500 man toe aan de 4.800 die al zijn betrokken bij de hulpverlening aan de Kur den (onder de naam Operatie Troost Brengen). De Amerikanen streven ernaar dagelijks één maaltijd te ver strekken aan 700.000 vluchtelin- HORST (ANP) - De stoptrein van Nijmgen naar Roermond is vrijdag op een spoorweg overgang in Grubbenvorst tegen een autobus je gereden. De chauffeur van het busje kwam hierbij om het leven. Tientallen passagiers van de trein, die ontspoorde, kantelde en in brand vloog, raakten gewond. Drie van hen zijn er ernstig aan toe, zo heeft de politie in Horst bekend gemaakt. Acht gewonde passagiers zijn naar ziekenhui zen overgebracht. Twintig passagiers konden ter plekke worden geholpen aan hun verwon dingen, terwijl 47 treinreizigers schrammen en builen opliepen. Zij zijn met bussen naai- Venlo gebracht. De machinist van de trein bleef onge deerd. Het treinstel brandde geheel uit. Het spoorverkeer ter plaatse is gestremd. Tussen Blerick en Venray rijden in beide richtingen bussen. De stremming zou zeker tot vanmid dag voortduren foto ANP) De Antiverpse Zoo. door Nederlanders graag bezocht, groeit uit zijn voegen. Verder in de bijlage Vrije Tijd: de fresia, oudenoets bloe metje met lieftallige uitstraling verf die je zo van je handen ivast stokbeschuit schimmel maakt kaas exclusief winter in de mo de 7nulti-media-personality Rod Stewart Zwitserland viert zijn 700-jarig bestaan met de blik op het buitenland gericht. Het feest staat in het teken van de Europese eenwording. Verder in de bijlage Reportage: de vele taken van Staatsbosbe heer Chili likt na jarenlange terreur zijn wonden D66-Kamsrlid Aad Nuis pleit voor een 'verkeerstaal' financiële escapades van Bert Dorenbos gen. Acht Amerikaanse vliegtui gen wierpen vrijdagmorgen van af de basis Incirlik 86 ton voedsel af. Behalve legermaaltijden be vatten de pakketten babyvoe ding en melk. Ook twee Franse en drie Britse vliegtuigen heb ben voedsel afgegooid. De Amerikaanse regering ver weerde zich vrijdag tegen kritiek uit het Congres als zou zij de vluchtelingen in Turkije en Iran in de steek laten. Minister van defensie Dick Cheney zei dat be richten over „honderden" doden onder de vluchtelingen hem overdreven voorkwamen. Hij wees op de massale hulpactie die op gang is gekomen, en waar naar zijn zeggen al veel meel mensen en geld mee gemoeid zijn dan bij de aardbevingsramp in Armenië enkele jaren gele den. „We hebben duizenden mensen en honderden vliegtui gen ingezet'zei Cheney. Tragedie Minister van buitenlandse za ken James Baker, die vrijdag in Geneve confereerde mét top functionarissen van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan, wees iedere verantwoordelijk heid van de Verenigde Staten voor „een tragedie die bijna niet te bevatten is" van de hand. In plaat-s daarvan legde hij de schuld voor het lot van de Iraak- se vluchtelingen bij „het wrede onderdrukkingsregime in Bagh dad". Baker deed geen nieuwe oproep aan de Iraakse bevolking tegen Saddam Husayn in opstand te komen. De VS worden door som migen verantwoordelijk gesteld voor het lot van de ontheemde Irakezen omdat zij hen in de steek zouden hebben gelaten na hen te hebben opgeroepen tegen Saddam in opstand te komen. Wel zei Baker „er geen traan om te zullen laten" als Saddam als nog zou worden afgezet. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net beziet de mogelijkheid het wettelijk minimumloon met 30 procent te verlagen. Zo moeten meer banen ontstaan voor men sen met zeer lage kwalificaties. Alleenverdieners zouden een toeslag moeten krijgen. Het kabinet is de discussie over verlaging van het minimumloon begonnen nadat het Centraal Planbureau CPB) aangaf dat de werkloosheid zonder nieuw be leid komend jaar zal stijgen. Het minimumloon is nu 2067 gulden per maand bruto (voor 23 jaar- en Ouder). Onlangs gaf de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) te kennen dat de hoogte van het minimumloon ten onrechte nog is afgestemd op de alleenverdiener die daar van een gezin onderhoudt. Nu er steeds meer tweeverdieners ko men zou het afgestemd moeten worden op de situatie van de al leenstaande en 30 procent om laag kunnen. Alleenverdieners zouden dan wel een toeslag moe ten krijgen om hen niet in finan ciële problemen te brengen. Premier Lubbers erkende giste ren dat het kabinet studeert op' 'individualisering' van het mini mumloon. De ministers Kok (fi nanciën) en De Vries (sociale za ken) keerden zich eerder tegen een verlaging van het minimum loon. In het kabinet ligt geen voorstel om door een verhoging van sub sidies de minimumloonkosten voor werkgevers te verlagen, zo dat het in feite goedkoper wordt mensen op dat niveau in dienstt nemen. „Er is geen voorstel. We bezien wat er nu is en hoe dat werkt", aldus de premier. Ln 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. s: U hebt 'm zo in huis. «4 U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: I In envelop zonder postzegel opsturen naar; PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1