Stapelen studies moet kunnen Weduwe voert geding om tekst grafsteen Koppeling van OV-jaarkaart aan het Cultureel Paspoort De allergrootste flipperkast Opnieuw handgemeen Ruzie Kok en Ritzee over aftrekbaarheid van studieleningen Birgit Breuel nieuwe president Treuhand morgana Bijdrage aan EG kan 1,5 miljard stijgen Kunstraad weigert bezuinigingsadvies Mishandelde kinderen kunnen binnenkort 06-nummer bellen Ambtelijke missie naar Zuid-Afrika binnen- en buitenland 7 lanter op bres voor behoud studiebeurs 5 yi Klaar voor nieuwe studiejaar Nederland moet handel in bloed straks toestaan VRIJDAG 12 APRIL 1991 OEN HAAG (GPD) - Het moet mogelijk blijven mtwee hogere studies te volgen met behoud van diebeurs. Dat vinden de Tweede-Kamerfrac- van CDA en D66. Minister Ritzen (onderwijs) II liet stapelen van studies juist tegengaan, zo leek tijdens het debat over de bezuinigingen op j.studiefinanciering. Ritzen wil alleen een uit- jndering maken voor studenten die er een studie filosofie i™ d»en- O; L|<amermeerderheid gaat akkoord met het plan minister Ritzen om het recht op een studie beurs (de gift) te beperken tot de duur van de stu- leimeestal vier jaar) en één jaar extra. Dat is een „nijpende bezuinigingsmaatregel, want nog geen l procent van de studenten haalt binnen de vijf ir zijn of haar bul. we studies volgen wordt door dit plan bijna on- Lelijk gemaakt. Voor studies zoals filosofie opi die veelal worden gecombineerd met andere stu dies kan dat grote gevolgen hebben. Bijna alle fracties in de Tweede Kamer vinden dat Ritzen de pijn moet verzachten voor gehandicapte studenten. De Tweede Kamer gaat ervan uit dat deze groep studenten meer tijd nodig zal hebben voor het afronden van hun studie dan hun valide collega's. Het jaartje extra speling dat deze gehandicapte studenten krijgen, vindt de Kamer te weinig. De bewindsman heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat hij het met de Kamer eens is. CDA en PvdA willen bovendien dat Ritzen iets be denkt voor studenten die buiten hun schuld (ziek te of wegens bestuurlijke werkzaamheden in het onderwijs) studievertraging oplopen. De rege ringsfracties vinden dat studenten in toenemende mate een beroep moeten kunnen doen op de fond sen van hun hoge school of universiteit. Ook tekent zich een kamermeerderheid af voor het voorstel van de PvdA om de cursusduur van inge nieursopleidingen met één jaar te verlengen tot vijfjaar. Die uitzondering geldt nu al voor studies zoals medicijnen, tandheelkunde en theologie. Bezuinigingen Minister Ritzen wil tot 1995 650 miljoen bezuinigen op de studiefinanciering. De basisbeurs wordt be vroren. De collegegelden gaan vijfjaar lang elk jaar met 100 gulden omhoog. De leeftijdsgrens gaat omlaag van 30 jaar nu naar 27 jaar per 1 augustus 1991. Vanaf die leeftijd kan de student geen beurs (gift) meer krijgen. Wel mag hij zijn studietoelage bij minister Ritzen voor het volle pond rentedragend lenen. Dat laatste geldt trouwens ook voor studenten die niet genoeg heb ben aan de vijfjaar om hun vierjarige studie af te ronden. D66 en Groen Links wijzen bijna het hele pakket aan maatregelen af. CDA en PvdA noemen de maatregelen „draconisch maar onontkoom baar". De WD vindt dat de bezuinigingen een hapsnap-karakter dragen. Vandaag antwoordt minister Ritzen de Tweede Kamer. Naai' verwachting zal de bewindsman aan kondigen dat hij het toch nog haalt om de studiele ningen te privatiseren met ingang van 1 januari 1992. Door een aparte stichting op te richten voor de uit gifte van studieleningen boekt minister Ritzen zijn belangrijkste bezuiniging. Verder uitstel van deze privatisering, die 1 januari van dit jaar al had moe ten ingaan, levert de minister een tekort op van ettelijke honderden miljoenen guldens. DEN HAAG (GPD) - De minis- Ifrs Kok (financiën) en Ritzen pderwijs) hebben ruzie over ilt aftrekbaarheid van de rente tp studieleningen. Bij de Tus- senbalans heeft het kabinet af- jtsproken dat rente over con sumptief krediet niet langer san het belastbaar inkomen mag worden afgetrokken. Vol gens Kok geldt dat ook voor oud-studenten die hun studiele- moeten terugbetalen. Rit- ziet een studielening niet lis consumptief krediet. „Stu deren is investeren in de toe komst", aldus de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. Het schrappen van de rente-af trek over consumptief krediet gevoelig in de Tweede Ka- „r. Om die reden zoekt minis- er Kok naar alternatieve bezui- i nigingsvoors teil enmaar die zijn ^ernog altijd niet. liteen brief van minister Ritzen aan de Tweede Kamer bleek on langs dat deze bewindsman er van uitgaat dat de aftrekbaar- leid van rente op consumptief wordt geschrapt en dat iljer van uit gaat dat deze maat regel niet voor ex-studenten zal i gelden. De zaak klemt des te meer om dat de studieschulden in de na- lijetoekomst behoorlijk op kun- ïenlopen als gevolg van de jong ste bezuinigingsmaatregelen van Ritzen. De maximale stu dieschuld van een student die op 1 augustus aan een studie be gint, kan oplopen tot 39.000 gul den. Tegelijkertijd stijgt de rente die Ritzen de studenten in rekening brengt. De bewindsman kreeg gisteren het groene licht van de Tweede Kamer om de rente meer in overeenstemming te brengen met de marktrente. Dat betekent dat de rente op studie leningen met tenminste ander half procent wordt opgetrokken. Twee zusjes onder trein SCHAGEN (GPD) - Twee zusjes uit Schagen, 9 en 12 jaar oud, zijn overleden nadat zij woens dag fietsend op een bewaakte spoorwegovergang in hun woonplaats door een trein wer den gegrepen. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor twaalf in de buurt van het station Schagen. Vol gens getuigen passeerden de meisjes via het fietspad de over weg op het moment dat een trein naderde. Het is niet duidelijk waarom de meisjes geen acht op de waar schuwingen hebben geslagen. De overweg is behalve van bel len en knipperlichten voorzien van slagbomen, maar die staan niet op het fietsgedeelte. HANNOVER - De grootste flipperkast ter wereld is momenteel te zien op de Industriemesse in Hannover. Het ding is afkomstig uit Zwitserland en zit vol met elementen die te maken hebben met toeristische evenementen in de Alpenrepubliek (foto Holger Holle- manlDPA) ZWOLLE (ANP) - In een kort ge ding voor de Zwolse rechtbank heeft een weduwe uit Almere donderdag de rechten opgeëist van hei graf van haar in mei vo rig jaar overleden man. Verder wil de weduwe een andere tekst op de grafsteen. De ouders van de overledene, inwoners van Pullen, hebben de tekst op de deen laten aanbrengen en be rillen nu de grafrechten. haar eisen worden toegewe- wil de weduwe daarop een ngsom van 5.000 gulden per gesteld zien. De vrouw was zelf niet aanwezig bij de behan- deling van het geding, haar va- 10| der-en de schoonvader als ge- daagde partij - wel. 'n® De overledene pleegde zelf- moord terwijl hij voor behande ling was opgenomen in een psy chiatrische kliniek. Kort voor de Klftnoord had de vrouw aange kondigd te willen scheiden om dat zij niet meer tegen de psychi sche problemen was opgewas sen. Nadat het overlijden haar ter ore was gekomen, werd zij zelf opgenomen op een psychia trische afdeling van een zieken huis. De ouders van de overledene re gelden de begrafenis en zouden, aldus de eiseres, haar en haar ou ders daar buiten hebben gehou den. Zij betreurt het nu dat de grafrechten en de betaling van de begrafenis in handen van haar schoonouders zijn. Maar het meest stoort de tekst op de grafsteen die beperkt is geble ven .tot: „Ter gedachtenis aan met geboorte- en overlijdens datum. Die tekst zou haar ver werking van de dood schaden en bovendien tegen de wil van de overledene zijn. Op de grafsteen zou dan ook de tekst: „Hier rust 1 Wan onze correspondent) tliLIJN - Het zoeken naar een «Pvolger van de door de RAF «rmoorde Duitse Treuhand- r' Rohwedder heeft sneller citaat opgeleverd dan de P'tocht naar zijn moordc- Wrs, De plaats aan de top van ®c grootste holding ter wereld ('una 9000 bedrijven met nog miljoen werknemers) gaat 53-jarige econome en mijn lieve man, onze zoon", en zovoort moeten komen met de toevoeging: „Je zult altijd in on ze gedachten blijven." Een poging van de weduwe om herbegraving te bewerkstelligen strandde. De burgemeester van de gemeente Putten wees dit verzoek af. De president van de rechtbank, mr F.C. Fliek, stelde dat „wij ons met deze situatie op de grenzen van het recht bevinden." Hij wil de het geding dan ook beslist niet zien als rechtsstrijd. Fliek kreeg beide partijen op een lijn wat betreft het alsnog delen van de begrafeniskosten. Tot wijziging van de tekst is de schoonfamilie niet bereid, zo liet haar advocaat mr A.D. Kok we ten. Die zette overigens vraagte kens bij de spoedeisendheid van het geding. Verder vindt hij de zaak zo complex dat deze zich niet leent voor een kort geding. Er zou een bodemprocedure moeten komen. Vonnis op 18 april. TAIPEI - Het parlement van Taiwan, waar het al eerder is voorgekomen dat leden elkaar beko gelden of te lijf gingen, was dinsdag opnieuw het toneel van geweld. Oppositielid Su Chia- chuan (links op de foto) houdt Hsieh Lunbg-sheng van de regerende Nationalistische Partij in de houdgreep. Andere leden komen toelopen om deze weinig parlementaire confrontatie te beëin digen foto AP) Witicoli loge Birgit Breuel, nu plaatsvervangend presidente, kkend"* (,onderflag in Bonn ^Treuhand kwam gisteren in nraob' door een krantebe- richt dat communistische ex- medewerkers van het bureau sa men met dubieuze zakenlieden en oude communistische vriend jes de staat voor een half miljard zouden hebben opgelicht. In duistere transacties werden be drijven die hadden kunnen over leven, 'leeggeplunderd'. Daarbij gingen duizenden arbeidsplaat sen verloren. De Berlijnse economische re cherche bevestigde dat er twij felachtige transacties waren ver richt, maar wilde geen verdere mededelingen doen. De woord voerder van de Treuhand sprak van een opgeblazen zaak, die da teert van vorig jaar. Advertentiei REN HAAG (GPD) - Nederland moet volgend jaar de com merciële handel in bloed en bloedprodukten toestaan. Dit is "et gevolg van een EG-richtlijn die met ingang van 1992 in Werking treedt. Tot nu toe is het Nederlandse beleid geba seerd op zelfvoorziening en het onbetaald afstaan van Moed. Deze uitgangspunten zijn vastgelegd in de Wet op 'oedtransfusie die nu gewijzigd moet worden, staatssecretaris Simons (WVC) heeft dit de Kamer meege teld. Volgens de bewindsman heeft hij wel geprobeerd de ederlandse uitgangspunten in de EG aanvaard te krijgen. Ksechter niet gelukt, Weliswaar staat het vrijwillig onbe- afstaan van bloed ook in de EG-richtlijn voorop, maar wel commercieel verhandeld worden. steeds meer mensen liggen nergens meer wakker van dankzij ons slaapcomfort. Zeker weten! slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24. Nieuwdorp, 01196 - 12438 DEN HAAG (GPD) - De OV-stu- dentenjaarkaart BV wil het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) koppelen aan de openbaar vervoerkaart. Studenten kun nen dan met deze combinatie- kaart, behalve gratis reizen, ook korting krijgen op de toe gang tot schouwburgen, musea en filmhuizen. Directeur Pim Fortuyn van de OV-jaarkaart voert hierover on derhandelingen met de directie van het CJP-hoofdkantoor in Amsterdam. Beide partijen stre ven ernaar om de combinatie- kaart voor het nieuwe studiejaar klaar te hebben. De OV-studentenjaarkaart BV onderzoekt momenteel hoe zo'n nieuwe kaart in praktijk moet worden gebruikt. Directeur For tuyn wil pas op 1 juni officieel met de resultaten naar buiten komen. Plaats-vervangend directeur Wim van der Zwan van het CJP- hoofdkantoor vertelt, dat hij con tact heeft gezocht met Fortuyn, omdat het slecht gaat met de verkoop van het CJP. De OV-di- recteur had al eerder laten we ten dat hij „ze wel uit de brand kon helpen". Goede partner De' CJP-directie is naarstig op zoek naar een stabiele jongeren markt. Het aantal jongeren daalt per jaar met drie procent. „Dat wordt alleen nog maar er ger. Wij moeten plannen maken voor de toekomst", aldus Van Polen zoeken gestolen auto's DEN HAAG (ANP) - De Poolse politie wil samenwerken met de Nederlandse politie om de in voer van gestolen auto's in dat land in te dammen. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft daarover onlangs gesproken met de Poolse autori teiten, aldus een woordvoerder van de CRI. In eerste instantie worden er vooral gegevens over autodief stallen en illegale handel uitge wisseld. aldus de woordvoerder. Bukman waarschuwt Kamer DEN HAAG (ANP) - Nederland zal in 1992 circa 1,5 miljard gul den meer moeten afdragen aan de Europese Gemeenschap, als er niet een rem wordt gezet op de groei van de landbouwuitga ven. Dat schrijft landbouwmi nister Bukman in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Bukman is er sprake van „een uiterst somber beeld van de uit gaven van het EG-landbouwbe- leid in de komende jaren". Door tal van oorzaken wordt het EG-budget voor landbouw in 1991 en 1992 fors overschreden. Als de garantieprijzen voor pro- dukten als graan, zuivel en vlees niet worden verlaagd, nemen de uitgaven in 1992 toe tot ruim 37,5 miljard ecu (ruim 87 miljard gul den). Dan zouden ze 50 procent groter zijn dan in 1990. Dit jaar nemen de EG-landbouwuitga- ven naar verwachting ruim der tig procent toe ten opzichte van 1990. De meeste EG-landbouwminis- ters menen dat de explosieve groei van de landbouwuitgaven te wijten is aan incidentele fac toren. zoals de hereniging van de beide Duitslanden, de lage dol lar, de Golfcrisis en de runder ziekte BSE. Ze voelen er daarom niets voor forse prijsverlagingen door te voeren, om op die manier binnen het voor 1991 beschikba re budget van 32,5 miljard ecu te blijven. Alleen Groot-Brittannië en Ne derland zijn voor prijsverlagin gen. Volgens Bukman is er spra ke van een structurele groei in de uitgaven. Zowel bij graan, zuivel als bij vlees verwacht de minister de komende tijd een grotere produktie en dalende wereldmarktprijzen. Daardoor nemen de voorraden toe en moet de EG meer bijpassen om het verschil tussen de garantieprijs en de wereldmarktprijs te over bruggen. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunsl weigert minister d'Ancona van Cultuur te advi seren hoe zij ruim twee miljoen gulden gulden kan bezuinigen op de kunsten. De minister wil 1,45 miljoen gul den, oftewel 15 procent, bezuini gen op het projectenbudget voor de podiumkunsten. Verder wil ze het budget voor de kunst beoefening en kunstzinnige vor ming van amateurs verminde ren met zes ton. De minister had de Raad ge vraagd reeds positief beoordeel de projecten in volgorde van prioriteit te zetten, met andere woorden te bepalen wie er nog kunnen afvallen. De Raad heeft de minister woensdag per brief laten weten dat niet te zullen doen. „Bij de projectadvisering is tel kens uitgegaan van het beschik bare budget. Binnen die finan ciële grens is een integrale afwe ging gemaakt waarbij niet al leen de kwaliteit van de afzon derlijke projecten relevant was, maar ook de verdeling over ver schillende subdiciplines en gen res." Nu er voor het eerst na jaren op het geringe maar zo belangrijke kunstenbudget moet worden be zuinigd. is er een „extra zorgvul dige en inhoudelijk goed gefun deerde besluitvorming nodig", aldus de Raad. Dat is over dit jaar niet meer mogelijk. De bezuiniging op de kunstuit oefening door amateurs staat volgens de Raad „haaks op de door de minister nagestreefde cultuurparticipatie". Israël smokkelde 300 joden uit Albanië JERUZALEM (EPD) - Onder de strengste geheimhouding zijn sinds december vorig jaar 300 joden uit Albanië naar Israel gesmokkeld. Nadat de laatste elf joden donderdag behouden in Israël waren aangekomen, maakte het Israëlische ministe rie van immigratie donderdag de details bekend over de actie, waarbij ook Griekenland en Turkije waren betrokken. De 300 joden in Albanië hebben de afgelopen jaren geen last ge had van antisemitische acties. Maar net als de leden van andere godsdiensten konden zij in het atheïstische land hun gods dienst niet belijden. DEN HAAG (GPD) - Minister 'd Ancona (WVC) wil dat er een 06- nummer komt voor kinderen die door hun ouders worden mishandeld. Het ministerie be reidt een grote publiciteitscam pagne over kindermishande ling voor. Onderzoek heeft uit gewezen dat jaarlijks in Neder land circa 100.000 kinderen het slachtoffer van worden van mishandeling. Bij de vertrou wensartsen komen jaarlijks echter slechts 8000 meldingen binnen. Op verzoek van het VVD-kamer- lid Erica Terpstra wordt ook ge werkt aan een Postbus-51 spot over kindermishandeling. Zowel de 06-lijn als de televisiespot zouden zich behalve op kinderen ook moeten richten op volwasse nen: hulpverleners, onderwij zers, schoolartsen en ouders die een rol kunnen spelen bij het sig naleren vanhet probleem. Het VVD-tweede kamerlid Terp stra zet overigens vraagtekens bij de plannen voor de publici teitscampagne van WVC. Vol gens Terpstra is het uiterst onze ker of het geld dat het kabinet heëft gereserveerd voor de be strijding van de kindermishan deling (6 miljoen gulden) er ook werkelijk komt. Campagne voe ren zonder dat er extra geld be schikbaar komt voor hulp heeft volgens haar geen enkele zin. De bezuinigingen tengevolge van de Tussenbalans dreigen nu ook deze groep kinderen te treffen, vond mevrouw Terpstra. D'An cona bestreed dit, want het be leid heeft volgens haar hoge prioriteit. CDA houdt vast aan beperking fiscale aftrek lijfrentepremie DEN HAAG (ANP) - De CDA- fractiecommissie voor finan ciën valt CDA-Kamerlid Vreug- denhil bij in zijn stellingname dat de lijfrentepremieaftrek voor de belastingen voor onge- huwden moet worden beperkt tot vijfduizend gulden per jaar. De financiële specialisten van het CDA hebben dat besloten in een vergadering over het ge schil met staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën, die vasthoudt aan een aftrek voor ongehuwden van tienduizend gulden per jaar. Het wordt nu een zaak van de voltallige fractie van het CDA om na te gaan of het opvattings- verschil moet worden vertaald in een wijzigingsvoorstel op het wetsvoorstel van Van Amels voort om de lijfrentepremieaf trek te beperken. Een dergelijk voorstel kan op dit moment re kenen op steun van de coalitie genoot PvdA. der Zwan. De OV-studentenjaar kaart BV, die 600.000 jongeren in zijn bestand heeft, is een goede partner. De student moet wel meebeta len aan de nieuwe combinatie- kaart. Normaal gesproken be taalt hij vijftien gulden voor een CJP. Het is nog niet duidelijk of de student verplicht wordt de nieuwe „voordeel-kaart" aan te schaffen. Zo wil de Poolse politie kunnen achterhalen of een verdachte au to in Nederland als gestolen te boek staat. Er bestaat nog geen duidelijk beeld van de illegale invoer van auto's in Polen, maar als de lega le handel toeneemt leidt dat meestal ook tot een toename van de illegale handel, aldus de CRI-woordvoerder. De Polen willen dan ook eerst een beter idee van de omvang van het pro bleem krijgen. DEN HAAG (ANP) - Een ambtelijke missie gaat vol gende week in Zuid-Afrika de kansen onderzoeken voor het Nederlands bedrijfsle ven. Twee ambtenaren van het ministerie van economi sche zaken en één van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij zullen zich ter plekke een beeld vormen van het inves teringsklimaat, het han- delspotentieel en het opzet ten van een netwerk voor economische betrekkingen, aldus donderdag een woord voerder van Economische Zaken. Afhankelijk van de bevin dingen zal besloten worden of later dit jaar een grote handelsmissie onder bege leiding van het ministerie naar Zuid-Afrika zal gaan. Vorige maand sprak een meerderheid van de Tweede Kamer zich uit voor het af schaffen van de economi sche sancties tegen Zuid- Afrika in verband met het af schaffen van de apartheids- wetten. De Europese rege ringsleiders besloten eerder al tot het opheffen van een investeringsstop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7