Pleidooi voor slachtofferhulp Autoband guldens duurder in plannen voor hergebruik Verkeersboetes gaan in '92 niet extra omhoog Stakers in Minsk schorten acties op binnen- en buitenland Verzekeraars voeren volgende maand overleg het weer in zeeland Dak fabriek stort in: twaalf doden Trein in de sloot bij Kropswolde Inwoners Tokyo de rijksten ...en in europa DEN' HAAG (ANP) - „Verzekeringsmaatschappij- moeien slachtoffers van misdrijven niet alleen Lncieel schadeloos stellen, maar ook immate- jmip verlenen. Daarmee zouden de maat- Lnpijen niet a,,een bliJk geven van maat- ^„ppelijke gevoeligheid, maar ook hun eigen vlang dienen". natzegt de Leidse hoogleraar criminologie prof dr j j M. van Dijk, tevens hoofd van de directie cri- ina]iteitspreventie bij het ministerie van justitie, -neen interview in het blad Welwezen van het Ver bond van Verzekeraars in Nederland. Hij wijst erop datin Zweden door verzekeraars hulp wordt gebo den als bij mensen is ingebroken. „Ze worden ge nesteld, de boel wordt op orde gebracht, enzo- Lrt.Dat heeft dus duideli-ik het karakter van VRIJDAG 12 APRIL 1991 11111111 slachtofferhulp", aldus Van Dijk. Volgens de hoog leraar/topambtenaar doen de Zweedse verzeke raars dat uit welbegrepen eigenbelang. Wanneer je bijstand vex-leent is de kans dat de verzekerde meer schade claimt dan waarop recht bestaat min der groot, meent hij. Vacuüm „Ga maar na: als slachtoffer zitje vaak in een mo reel vacuüm. Je bent gepakt en je kunt er niets te gen doen. Dus heb je het gevoel van vergelding. Wat ligt meer voor de hand dan dat gevoel op de verzekeringsmaatschappij af te wentelen. Dat kun je doorbreken door als verzekeraar slachtofferhulp zelf te organiseren". Het Verbond van Verzekeraars in Nederland zal volgende maand overleg plegen met het ministerie van justitie over mogelijkheden van hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven. Het Verbond be studeert momenteel al de mogelijkheden hiervoor. Dat heeft woordvoerder Van Ronkel van het Ver bond donderdag meegedeeld. Hij wijst erop dat de verzekeraars reeds hulp verlenen aan slachtoffers van brand. „Daarvoor hebben we de zogeheten Salvage-organisatie in het leven geroepen. De Sal vage-coordinator kan door de brandweer worden opgeroepen en is dan binnen een uur ter plekke. Hij heeft financiële bevoegdheden om maatrege len te treffen, want alleen een schouderklopje is niet genoeg". Niettemin zitten er volgens Van Ronkel haken en ogen aan uitbreiding van de slachtofferhulp naar andere vormen van schade. „Bijna iedereen is te gen brandschade verzekerd. Dat maakt deze hulp verlening mogelijk. We vinden het niet verdedig baar om tegen een slachtoffer te zeggen: Bent u niet verzekerd? Dan vertrekken we weer". „Een hoge verzekeringsdichtheid is dus een voor waarde voor deze hulpverlening. Want het is toch de vraag wie de kosten moet opbrengen", aldus Van Ronkel. De vergelijking met Zweden, die hoogleraar en topambtenaar Van Dijk maakte, gaat volgens Van Ronkel niet zonder meer op. „Onder meer omdat er in Zweden slechts een klein aantal verzekeraars zijn en in Nederland zo'n zevenhonderd. Dat maakt het organiseren ervan een heel andere zaak". MOSKOU (AFP/DPA/RTR/UPI) .Arbeiders in meer dan 80 fa brieken in de Witrussische hoofdstad Minsk hebben don derdag hun stakingsacties op geschort. Daarnaast beëindig den de actievoerders hun mas sale bijeenkomst op het Lenin- jilein in het centum van Minsk. Speciale troepen van het minis terie van binnenlandse zaken hadden zich in de loop van de dagopgesteld in de straten rond het centrum waardoor de span ning in de Witrussische hoofd stad opliep, zo meldden waar nemers. De stakers besloten tot opschor ting nadat de autoriteiten van WitrRusland hadden ingestemd met onderhandelingen met ver tegenwoordigers van het Ver enigd Stakingscomité, zo be- het onafhankelijke Sov- Interfax. Amsterdam veiliger ERDAM (GPD) - In het kwartaal van dit jaar is hel aantal straatroven in Am- m twintig procent ge in vergelijking met de zelfde periode van het vorig jaar. daarvoor half januari bij de Amsterdamse politie een spe ciaal team werd ingesteld, zijn straatroven opgelost. Daar bij werden 223 verdachten aan- clit idt srli De stakingsgolf bereikte don derdag nieuwe delen van de Sov jetunie. Mijnwerkers op het ei land Sachalin (voor de oostkust van de SU) sloten zich aan bij de acties van collega's in het Koez- netsk-bekken (Koezbass - Sibe rië) en het Donetsk-bekken (Donbass - Oekraïne). In Geor gië legden stakers een groot deel van de spoorwegen plat. De sta kingscomités in de Koezbass verklaarden dat de mijnstaking' in het gebied wordt uitgebreid tot een algehele staking. Een van de stakingsleiders verklaar de dat de maatregel een gevolg is van de weigering van Moskou te onderhandelen over de eisen van de stakers. De eisen van de stakers in de ver schillende delen van de Sovjetu nie krijgen steeds meer een over wegend politiek karakter. In Minsk eisten de actievoerders in eerste instantie een volledige compenstatie voor de per 1 april afgekondigde prijsverhogingen. Inmiddels hebben bij de stakers in de Witrussische hoofdstad, net als in de Donbaas en Koez bass, de politieke eisen de over hand gekregen. Het aftreden van Gorbatsjov, de federale en de Witrussische regering en de eis tot het houden van nieuwe verkiezingen voor het Sovjet- parlement 'staan nu voorop. Daarnaast verlangen de actie voerders in Minsk dat alle partij cellen uit de staatsinstellingen worden verwijderd en het enor me bezit van de communistische partij wordt genationaliseerd. DHAKA (AP) - Twee vrouwen wachten donderdag in Bangla desh op nieuws over hun mannen die betrokken waren bij een ongeluk in een textielfabriek. Zeker 12 mensen kwamen woens dag om toen het dak van de fabriek instortte. Naar schatting honderd mensen lagen gisteren nog onder het puin begraven. Bij het ongeluk raakten dertig mensen gewond. Premier Khaleda Zia bracht donderdag een bezoek aan de plaats van de ramp, in de Meeta Textiel Fabrieken in Mowna. 55 km ten noorden van Dhaka. Volgens reddingswerkers werkte een deel van de arbeiders aan de derde verdieping van de nog niet voltooi de fabriek, toen de tweede verdieping plotseling instortte. Het ongeluk werd geweten aan constructiefouten, in combinatie met hevige regenval (foto Mafty MunirlAFP) DEK HAAG (GPD) - De boetes op verkeersovertredingen gaan :nd jaar niet extra omhoog, ten onrechte was gesugge- op grond van uitlatingen van minister Kok van finan- De aangekondigde verho- giug per 1 november gaat wel gewoon door. Kok hoopt 200 miljoen gulden u;a binnen te halen door ver ing van de boetes op ver- .sovertredingen. Dat bedrag lt hij waarschijnlijk al bin- door de verhoging die op 1 november ingaat. Bij de presen- Benzine vandaag Bvee cent duurder ROTTERDAM (ANP) - Benzine wordt weer duurder. Oliemaat- ^"ppij Shell heeft voor vrij dag een verhoging van de ad- viesprijzen met twee cent per li- Ier aangekondigd. Oeadviesprijzen voor super plus Wvrij, Euro loodvrij en super roet lood komen daarmee ach- gens op 169,165 en 172 ®nl per liter (zelftank). Shell 'oert, voor de prijsverhoging de verhoging van de prijzen voor roieprodukten in guldens op de rotemationale markten aan. (uid-Afrika beschermt witte haai lUPSTAD (RTR) - Zuicl-Afri- Naat als eerste land de witte ai ^schermen, het dier dat oSpeelde" in de beroemde «Jaws". De Zuidafrikaanse ^gering heeft de witte haai Wnderdag tot beschermde dier st verklaard. lnister van milieu, Louis Pie- zei dat het een misdaad wat om voor de Zuidafrikaan- Pust binnen een zone van 200 ^""■l'en jacht te maken op de ^'•Volgens hem is de bescher- n? van de grote witte haai no- s°m het ecologisch evenwicht oceaan te handhaven, pa woordvoerder voegde hier- j™'l°e dat Zuid-Afrika (het a van de apartheidspolitiek) j eerste land is dat de j acht op vwitte vis verbiedt. Hij zei dat 5JS meer vissers naar Zuid- Ka komen om jacht te ma- nop de vis. De kaken van het (!cnopVeren ongeveer 10'000 gul~ tatie van de 'Kaderbrief, waar over het kabinet vrijdag verga dert, was de indruk ontstaan dat weggebruikers die zich niet aan de regels houden nog een extra verhoging boven het hoofd hangt. Het ministerie van financiën ontkent dat daar sprake van is. Een woordvoerder van justitie verklaarde vanochtend desge vraagd dat er geen vooroverleg geweest is over andere verhogin gen dan die welke op 1 november ingaan Dat rechtvaardigt de conclusie dat daar dus geen sprake van is. Maar een slag om de arm wilde de woordvoerder wel houden, want het kabinet vergadert pas morgen over de Kaderbrief. De verhogingen die in elk geval doorgaan, liegen er niet om. Zo kan de automobilist die de ma ximumsnelheid overschrijdt met 25 kilometer per uur reke nen op een boete van 200 gulden. Nu is dat nog 140 gulden. Wie bij mist overdag zonder licht rijdt, riskeert eveneens een boete van 200 gulden, nu is dat nog tachtig gulden. GRONINGEN (ANP)-De stoptrein van Groningen naar Nieuweschans liep woensdagavond bij Kropswolde. uit de rails. Drie passagiers raakten licht gewond. De trein, een Wadloper, is ver moedelijk ontspoord door een niet goed verlopen wissel. Een deel van het treinstel kantelde en belandde in een sloot. Het andere liep ook uit de rails maar kantelde niet. De gewonden, twee passagiers en de machinist, werden overgebracht naar een ziekenhuis in Groningen. Het treinverkeer tussen Groningen en Kropswolde werd donderdag met bussen onderhouden. De NS had de hele dag werk aan het wegslepen van de wagons en het herstel van het spoor foto Karei Zwaneveld/ANP) DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe autoband zal in de toekomst drie tot vijf gulden meer kosten. De toeslag is bedoeld als bijdra ge in de kosten van inzameling, transport en herverwerking van versleten banden. In het jaar 2000 zal 70 tot 80 procent van alle banden kunnen worden verwerkt. De organisatie hier van is in handen van het be drijfsleven. Dit staat in het zogeheten Im plementatieplan Autobanden, dat is opgesteld door een com missie met vertegenwoordigers uit overheden en bedrijfsleven. Een eerste exemplaar van het plan werd donderdag in Den Haag overhandigd aan minister Alders van milieubeheer. De af spraken in het plan hebben op dit moment nog geen verplich tend karakter. Jaarlijks worden zo'n 5,5 miljoen banden van personenwagens af gedankt. Dit betekent een bij drage aan de afvalberg van ongeveer 30 miljoen kilo. Van hergebruik is momenteel nau welijks sprake. Versleten ban den worden grotendeels ver werkt tot stootkussens, geëx porteerd naar de Derde Wereld, of in buitenlandse cementovens als brandstof gebruikt. Uitvoering van het plan zal ertoe leiden dat aan het einde van de eeuw geen autobanden meer worden gestort of verbrand. Een groot deel van de banden zal worden verwerkt tot grondstof voor nieuwe toepassingen. Daarbij denkt het bedrijfsleven onder meer aan dakbedekking, vloeren in sporthallen, rubberte gels voor trottoirs en dergelijke. Afvalstoffen Het plan is het eerste concrete resultaat van de overheidsnoti- tie over hergebruik en preventie van afvalstoffen uit oktober 1988. Daarin zijn voor 29 ver schillende afvalstromen doelen gesteld. Voor autobanden lag het streven op 50 procent herge bruik. Indien het plan slaagt zal dit percentage dus ruim worden overschreden. Versleten banden zullen ingeza meld worden door de bestaande inzamelbedrijven voor banden. Deze transporteren de banden naar de bedrijven die bewerken of herverwerken. Om dit traject te sturen, komt er een speciaal orgaan van het bedrijfsleven, dat de afvalstromen coördineert en contracten kan sluiten met verwerkers en inzamelaars. Minister Alders zei bij de presen tatie van het plan verheugd te zijn over de succesvolle samen werking tussen overheden en be drijven. De bewindsman wil wel dat. de afspraken een verplich tend karakter krijgen. .Als voor beeld daarvan zou het binnen kort te sluiten bindende conve nant over de verpakkingen kun nen gelden. Het plan is in zijn soort het eer ste in Europa. In februari is het Europese project Autobanden begonnen, dat dezelfde uit gangspunten heeft als het Ne derlandse plan. Het hogedrukgebied, dat de af gelopen dagen voor fraai lente weer zorgde, verliest langzaam zijn grip op ons weer. Een sto- ring behorende bij een lagedruk gebied bij Schotland zorgt in de loop van de middag voor meer bewolking, maar het blijft droog. Vanochtend is er nog volop zon, waardoor ook vandaag de tem peratuur vooral iets van de kust af weer boven de 20 graden kan komen. Aan zee wordt het enkele graden kouder. De komende nacht daalt het kioik naar gra den. De meest zuidelijke wind is matig, 3 tot 4 Bft. oostelijke stroming in stand met koelere lucht Temperaturen overdag rond de 14 graden. De noordoostelijke wind is matig en er zijn wolkenvelden. ZON EN MAAN 13 april Zon op 0648 onder 2033 Maan op 0550 onder 1919 Hoog water Nautisch bericht Wind: zuidelijk 4 tot 5 Bft., zicht: meest matig, temperatuur kust water: 9 graden, afivijking wa terstanden: geringe verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: rond. de halve meter. uur cm uur cm Vrijdag, 12 april Vlissingen 01.15 175 13.36 206 Terneuzen 01.38 199 13.56 230 Bath 02.32 239 14.56 272 Roompot-buiten 01.25 125 13.45 156 Zierikzee 02.35 127 15.05 153 Yerseke 02.45 146 15.10 175 Philipsdam-West 02.45 138 15.15 164 Zaterdag, 13 april Vlissingen 01.48 201 14.08 228 Terneuzen 02.11 226 14.31 252 Bath 03.11 269 15.29 296 Roompot-buiten 01.50 144 14.15 171 Zierikzee 03.25 140 15.50 162 Yerseke 03.30 163 15.55 186 ■Philipsdam-West 03-35 150 16.05 172 Vooruitzichten Laag water Voor het weekeinde: ivolkenvel- den met af en toe zon. Zaterdag blijft het aangenaam met een middagtemperatiLur van 20 gra den. ZoJidag blijft het kwik on der de 15 graden steken. De wind draait naar noord tot noordoost en is dan matig. 3 tot 4 Bft., maar de neerslagkans blijft klein. Wel niet zo mooi dan de afgelopen week maar ook niet slecht. Voor maandag en dinsdag: een hogedrukgebied met centrum bij Schotland houdt dan een noord- Vrijdag, 12 april uur cm uur cm Vlissingen 07.35 195 19.50 179 Terneuzen 08 05 207 20,15 191 Bath 09.00 233 21.18 221 Roompot-buiten 07.35 149 19.45 130 Zierikzee 08.50 156 21.15 134 Yerseke 08.55 168 21.15 148 Philipsdam-West 08.50 163 21.15 142 Zaterdag, 13 april Vlissingen 08.15 209 20.26 190 Terneuzen 08.42 222 20.56 202 Bath 09.45 249 21.58 231 Roompot-buiten 08.05 157 20.25 137 Zierikzee 09.30 159 21.45 136 Yerseke 09.35 173 21.50 152 Phiiipsdam-West 09.30 168 21.45 145 TOKYO (RTR) - Tokyo heeft de rijkste inwoners ter wereld. Dat blijkt uit een op donderdag ge publiceerd onderzoek van het Japanse planbureau. Torenho ge grond- en consumptieprijzen dreigen echter de koopkracht van de welvarende stedelingen aan te tasten, aldus het rapport. Per hoofd van de bevolking ver dienden de inwoners van Tokyo in het fiscale jaar 1988 volgens het planbureau gemiddeld 29.220 dollar 55,226). De ge middelde Japanner had in dat jaar een salaris van 19.690 dollar 37.214). De inkomens in Tokyo liggen zelfs hoger dan die in Zwitserland! waar de inwoners in 1988 gemiddeld 24.568 dollar 46.434) verdienden. Pijnstillers kinderveilig verpakt DEN HAAG (GPD) - Vrij ver krijgbare pijnstil lei's die via de mond worden ingenomen moe ten in de toekomst kinderveilig verpakt worden. Staatssecreta ris Simons (WVC) heeft hiertoe besloten. De maatregel beperkt zich voor alsnog tot die geneesmiddelen waar paracetamol of acetylsali- cylzuur (aspexlne) in zit. Het gaat bovendien alleen om pillen en capsules. Poeders vallen er buiten. Simons beziet echter de mogelijkheid om nog meer sub stanties onder zijn besluit te brengen. Volgens de bewindsman zijn vooral pillen en capsules gemak kelijk door kleine kinderen door te slikken. Platteland is tegen hogere benzine-accijns ARNHEM (ANP) - Het bestuur van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen heeft een brief gestuurd aan premier Lub bers, waarin het ernstig be zwaar maakt tegen de aange kondigde accijnsverhoging voor benzine. De duurdere ben zine betekent een „ernstige las- tenverzwaring" voor platte landsbewoners, aldus de ver eniging. Bewoners en bedrijven op het platteland zijn aangewezen op de auto. De voorzieningen voor het openbaar vervoer voldoen niet. Ook de regering heeft in het verleden aangegeven de auto mobiliteit op het platteland als een noodzakelijk gegeven te be schouwen, aldus de vereniging, 111111111111111111111111111 imsmsnim Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Spanje: vrijdag zonnig maar in noordwest-Spanje opkomende bewolking met enkele buien en afkoeling. Dit koelere weer breidt zich zaterdag over geheel Spanje uit met vooral in het noorden en in berggebieden en kele buien. Middagtemperatu- ren eerst nog 20 tot 27 graden, in het noorden dalend tot 14 gra den, op zaterdag tussen 13 gra den in het noordwesten en 20 graden langs de Costa del Sol. Portugal: Vrijdag opkomende bewolking met in het noorden mogelijk buien, maar langs de Algarve nog vrij zonnig, zater dag overal wolkenvelden en in het noorden af en toe regen, Frankrijk: Zonnig en voor de tijd van het jaar warm, op zater dag in west- en midden Frank rijk koeler weer met meer bewol king en vooral ten zuiden van Parijs een regen of onweersbui. Middagtemperaturen op vrijdag tussen 21 graden in het noorden, tot 25 graden landinwaarts in het zuiden, op zaterdag ten zuiden en westen van Parijs la ger. Zwitserland: Bijna overal zon nig. Middagtemperaturen in het laagland en in de dalen 18 tot 21 graden. In de bergen in de mid dag tot op ongeveer 2300 meter hoogte boven nul. Oostenrijk: Overwegend zon nig. In de dalen tussen 17 graden in het noordoosten en 19 graden in het zuiden. Nul-graden-grens in de middag in de bergen op ongeveer 2000 meter hoogte. Italië: In noord-Italie en mid- den-Italie noord van Rome over wegend zonnig bij rond 20 gra den in de middaguren. Ten zuiden van Rome vooral in het binnenland bewolking met plaatselijk buien, met name in de middag. Joegoslavië: Langs de kust vrij zonnig, maar vooral ten zuiden van Split mogelijk ook een bui. Griekenland en Turkije: Vooral landinwaarts in noord-grieken- land en ook op de Peloponesos enkele regen-of onweersbuien, met name in de middag. Elders flinke perioden met zon. Mid dagtemperaturen in noord-grie- kenland 15 tot 17 graden, elders 17 tot 21 graden. Belgie en Luxemburg: Zonnig en warm. Zaterdagavond in west-Belgie echter afkoeling met wolkenvelden. Middagtem- peratuur ongeveer 22 graden, za terdagmiddag aan zee koeler. Duitsland: Volop zon. Middag- temperatuur tussen 22 graden in zuidwest- en west-Duitsland, tot 17 graden bij de grens met Polen en TsechosloWakije. Britse Eilanden: In ierland, Schotland en noordwest-Enge- land veel bewolking en vooral op donderdag af en toe regen. Mid dagtemperaturen 10 tot 12 gra den, op vrijdag lager. In Wales en Engeland op vrijdag vrij zonnig. Middagtemperatuur tussen 14 en 19 graden, op zaterdag wol kenvelden, overwegend droog en enkele graden koeler, °C Amsterdam onbewolkt 10 Aberdeen zwaar bew 9 Athene onbewolkt 13 Barcelona onbewolkt 7 Berlijn onbewolkt 5 Budapest half bew. 7 Bordeaux mist 8 Brussel licht bew. 11 Cyprus onbewolkt 16 Dublin zwaar bew. 11 Frankfurt zwaar bew. 7 Geneve grondmist 5 Helsinki mist 0 Innsbruck onbewolkt 5 Istanbul zwaar bew. 8 Klagenfurt onbewolkt 5 Kopenhagen licht bew. 7 Las Palmas licht bew. 16 Lissabon zwaar bew. 13 Locarno onbewolkt 8 Londen licht bew. 10 Luxemburg zwaar bew. 8 Madrid zwaar bew. 9 Malaga licht bew. 8 Mallorca grondmist 6 Malta half bew. 12 Moskou onbewolkt 8 München onbewolkt 2 Nice onbewolkt 11 Oslo zwaar bew. 6 Parijs zwaar bew. 8 Praag onbewolkt 4 Rome mist 10 Split zwaar bew. 10 Stockholm zwaar bew. 6 Warschau zwaar bew. 9 Wenen zwaar bew. 5 Zürich onbewolkt 5 Tunis half bew 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5