Artsen: hulp Kurden versnellen Shamir meldt akkoord met de VS Lubbers: fors inhakken op subsidies en voorzieningen PZC Meerderheid in Kamer voorziet einde koppeling Albanezen vragen vergeefs asiel Acties na vastlopen cao-verzekeringen binnen- en buitenland Oproep tot onmiddellijke reddingsoperatie Kurden Geen tweede Vietnam VRIJDAG 12 APRIL 1991 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Al- je betrokken regeringen en in ternationale instanties moeten effectieve hulp aan de Iraakse vluchtelingen onmiddellijk mogelijk maken. Er is sprake vaneen „humanitaire noodsi tuatie van ongekende omvang. Ziekte en sterfte onder de vluchtelingen zijn drama tisch'' Datze' de hulporganisa tie Artsen Zónder Grenzen (AZGI donderdagavond in een dringende internationale op roep. Onmiddellijke hulp betekent volgens AZG dat een groot aan tal helikopters wordt ingezet om ide hulpgoederen op de juiste plaatsen te kunnen afleveren. De kosten van zes uur Golfoor- jog zijn toereikend om een der gelijke operatie te bekostigen." AZG heeft teams in Turkije en Iran, waai- vele honderdduizen den vluchtelingen op moeilijk bereikbare plaatsen verblijven zonder behoorlijke voorzienin gen. Door de ontoegankelijk heid van het gebied is adequate hulpverlening volgens AZG niet mogelijk. De organisatie vindt dat de Kurden aan de Iraaks- Turkse grens toestemming moe ten krijgen de modderige steile Inkomens van de melkveehouders fors gedaald ARNHEM (ANP) - Melkveehou ders hebben vorig jaar hun in komen met gemiddeld 60.000 gulden zien dalen. Dat blijkt uit donderdag bekend gemaakte berekeningen van het accoun tantskantoor van de boerenor- ganisatie ABTB in Arnhem. Voor dit jaar verwacht de ABTB dat het inkomen nog ver der afneemt, onder invloed van de dalende melkprijs. De ABTB-accountants baseren •hun berekeningen op de resulta ten van 29 melkveebedrijven in het noorden en oosten van het jand. Vergeleken met 1989 lagen ,de opbrengsten uit melk, vlees en kalveren ruim 10 procent la ger, De totale opbrengsten uit de veehouderij daalden van gemid deld 363.000 gulden naar 328.000 igulden. Meevallers waren de lagere prijs van het veevoer en de lagere be- mestingskosten. hellingen te verlaten en het dal in te trekken. De hulpacties moeten niet wor den belast met discussies over zelfbeschikkingsrecht of het op richten van een enclave. Ook speculaties over politieke of mi litaire maatregelen tegen Irak kunnen de hulp schaden. Dat zei minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. De Amerikaanse waarschuwing aan Irak de acties niet te hinde ren is momenteel „de meest wenselijke, meest effectieve en minst omstreden manier" om de vluchtelingen te helpen. Van den Broek verwacht niet dat Irak met geweld probeert de voedseldroppings te dwarsbo men. De dreigende woorden van de Amerikaanse regering lijken afdoende: „De Verenigde Staten doen dit soort uitspraken niet om ze later terug te nemen", al dus de bewindsman. Mocht Irak zich toch verzetten, dan zou Van den Broek het betreuren als eerst langdurig over een man daat van de Verenigde Naties moet worden gesproken. Aarzelingen had de minister bij de suggestie de Kurden door „een massaal militair optreden" terzijde te staan. Het is wel dui delijk dat „het redden van deze mensen belangrijker is dan de territoriale integriteit van Irak", aldus Van den Broek. In die geest liet zijn Britse collega Hurd zich eerder ook uit. Kamer verdeeld De Tweede Kamer was gisteren ernstig verdeeld over de vraag hoe de vluchtelingen in Irak be schermd moeten worden. De WD wil een enclave voor de Kurden ook zónder resolutie van de Veiligheidsraad militair afdwingen. Het CDA zoekt het in 'een EG-embargo tegen Irak en de PvdA meent dat VN-soldaten de bescherming van de Kurden aan de grens met Turkije moe ten overnemen van het Turkse leger. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) stelde gisteren 2,7 miljoen gulden beschikbaar voor hulp aan de vluchtelingen in Irak. Het geld is bestemd voor Artsen zonder Grenzen (AZG). De bewindsman maakte daar voor eerder al 3,8 miljoen vrij. De ROTTERDAM - Drie opvarenden van het Albanese vrachtschip Vlora maken donderdag het V-teken. Zij sprongen woensdagnacht van boord in een poging politiek asiel aan te vragen bij de Nederlandse autoriteiten. De Rotterdamse politie bracht hen weer aan boord terug, maar alle hoop is nog niet verloren. Zij doen vandaag een nieuwe poging. In het midden derde stuurman Artan Shqypi. De twee andere wilden hun namen niet vrijgeven (foto Paul Stolk/ANP JERUZALEM (AFP) - Premier Yitzhak Shamir heeft het Israëlische kabinet donderdag verslag gedaan van zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker. De punten van overeenstemming tussen de Verenigde Staten en Israël, zoals Shamir die bekendmaakte, zijn: 1) de twee landen aanvaarden het beginsel van een re gionale conferentie onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetunie als aanzet tot rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. 2) de twee landen zijn het er over eens dat het einddoel van het vredesproces niet de stichting van een Palestijn se staat dient te zijn. 3) de vorming van de delegatie van Palestijnse vertegen woordigers van de westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook moet vastgesteld worden met instemming van Israël. 4) de Verenigde Staten eisen niet dat in die delegatie Palestijnen zitten die afkomstig zijn uit Oost-Jeruzalem (dat Israël in 1980 geannexeerd heeft). 5) Israël weigert elke dialoog met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie. 6) de twee landen zijn het er over eens dat er niet één interpretatie van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN is. De VS erkennen dat Israël recht heeft op de zijne (de Engelse versie heeft het over de Israëlische te rugtocht uit bezette gebieden, de Franse over terugtrek king uit DE bezette gebieden). 7) resolutie 242 wordt het onderwerp van onderhande lingen tussen Israël en zijn Arabische gesprekspartners in de laatste fase van het proces. 8) de eerste fase van de onderhandelingen gaat over de regeling van een autonoom bestuur op de Westoever en in de Gazastrook. Als dat driejaar gewerkt heeft, komen er onderhandelingen over het definitieve bestuur over deze gebieden. DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid bestaande uit CDA, WD en D66 ziel de koppe ling tussen lonen, uitkeringen en arbeidsvoorwaarden van ambtenaren volgdend jaar sneuvelen. Men baseert zich daarbij op voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB) dat de werkloosheid komend Banenverlies bij Haagse Tram DEN HAAG (GPD) - De Haagse Tram Maatschappij (HTM) gaat in de komende twee jaar 220 ba nen banen schrappen in het ka dervan een bezuinigingsopera tie. Dit heeft het openbaar ver voersbedrijf donderdag bekend gemaakt. Bij HTM werken in to taal 2050 werknemers. Volgens HTM moet het perso neelsbestand met tien procent Men ingekrompen door de beslissing van het kabinet om te .bezuinigen op het openbaai- ver voer. Dit scheelt het vervoersbe- W 10 miljoen gulden per jaar. ['Slot van pagina 1) in Duitsland, !M Hossein Mousavian, ver aard, Aon de Iraaks-Iraanse grens aan kilometers lange files au- vluchtelingen die aan s; ffeties van het leger van 15 Husayn willen ontko l-Bij één grenspost staat een van 60 km, aan een andere van 30 km. Amerikaanse, Britse en Franse vrachtvliegtuigen zouden vanaf lgw Incirlik in het zuiden jui Turkije proberen 18 missies 'o voeren om hulpgoederen 7r Parachute bij de vluchtelin- "neer te laten. Woensdag heb- 11 militaire transporten r\ westerse landen 75 ton ösd. water, medicamenten, sla,. en dekens afgeworpen, f een Amerikaanse woord- oeder. Jat de zware transportvlieg- iini\niet wendbaar genoeg J bet ruwe landschap heb- de Verenigde Staten beslo- -ta i. tere helikopters naar v te sturen die gaan hel der» brengen van hulpgoe- Cn "aaar gebieden die met het L .ale materieel niet te berei sd Z|Jn jaar zal toenemen. Daarmee verslechtert de verhouding tus sen werkenden en niet-werken- den, de centrale grondslag voor de handhaving van de koppe ling. Dit blijkt uit de eerste schriftelij ke reacties vanuit de Kamer op het wetsvoorstel over de koppe ling dat minister De Vries (socia le zaken) in maart indiende. Re geringspartij PvdA gaat niet op de voorspellingen van het CPB in. In het algemeen meent de partij dat de CPB-berekeningen met te veel onzekerheden zijn omgeven en vaak naast de reali teit zitten. In het commentaar op het wets voorstel tracht de PvdA de crite ria voor de handhaving van de koppeling op te rekken. Volgens de sociaal-democraten mag de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden niet zonder meer gelden als norm voor hand having van de koppeling. De koppeling zou daarmee te veel afhangen van een 'simpele re ken-technische formule'. Het CDA keert zich tegen de stelling van het kabinet dat fei telijk alleen de verhouding tus sen werkenden en niet-werken- den relevant is voor het handha ven van de koppeling. Volgens de redenering van het kabinet zullen te hoge loonstijgingen im mers leiden tot het wegvallen van banen, meer werkloosheid en zo tot een slechtere verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden. Loonmaatregel Het CDA wil zowel de verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden als de loonontwikke ling als afzonderlijke criteria hanteren voor handhaving van de koppeling. De grootste regeringspartij stelt verder dat het kabinet de indruk wekt dat alles is toegestaan om de koppeling te handhaven. Koopkrachtbehoud uitgangs punt van het kabinetsbeleid) voor uitkeringstrekkers kan echter ook best via lastenver lichting. Tevens is een loon maatregel denkbaar om de lo nen in de hand te houden. De VVD hekelt het wetsvoorstel in het algemeen. D66 kan er in grote lijnen mee akkoord gaan. Mocht de koppeling niet de handhaven zijn, dan wil D66 wel een onderscheid maken tussen uitkeringstrekkers die nog per spectief op een baan hebben en degënene waarbij dat niet meer het geval is. De laatste groep moet ontzien worden. Prins Claus bezocht donderdag het VNO-congres. Rechts van hem scheidend voorzitter Van Leede, links van de prins Rinnooy Kan, de nieuwe topman bij het VNO foto Toussaint. Kluiters/ANP) DEN HAAG (GPD) - De bezem gaat rigoureus door de subsi dies, belastingfaciliteiten en sociale voorzieningen. Pre mier Lubbers wilde daarover gisteren geen misverstand la ten bestaan in een rede op het voorjaarscongres van het Verbond van Nederlandse On dernemingen VNO. Mr Cees van Lede nam giste ren afscheid als voorzitter van het VNO, de grootste werkge versorganisatie van ons land. Hij is inmiddels opgevolgd door prof dr Alex Rinnooy Kan, tot voor kort hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Lubbers verweet de samenle ving dat zij ten onrechte de overheid alle schuld in de schoenen schuift van de grote tekorten in 's rijks schatkist. En net zo makkelijk wijst ie dereen voor het zoeken van een oplossing naar de ander, „naar elders", aldus de minis ter-president. „Maar het gaat gebeuren, al zal het moeilijk zijn nu de samenleving er zo verslaafd aan lijkt te zijn ge raakt". De premier waarschuwde dat het wel „gevaarlijk" dreigt te worden wanneer vanuit alle hoeken verzet wordt gepleegd als de overheid maatregelen wil nemen om te bezuinigen. „Laten we goed begrijpen, echt de enige manier om de uitgaven nog te verlagen is: minder uitgeven". Lubbers richt zijn pijlen niet alleen op de subsidies, maar zeker ook op royaal uitvallen de fiscale faciliteiten. Op nieuw wees hij naar de om vangrijke kapitalen van de pensioenfondsen die mede zo groot zijn geworden doordat pensioenpremies een aftrek post vormen voor de loon- en inkomstenbelasting. In feite zijn de pensioenpotten daar door in zekere zin ook gevuld met een subsidie via de belas ting, zo stelt de premier. Rijk bedeeld De minister-president richtte zich over de hoofden van de congresserende ondernemers tot de commissie-Stevens die over een paar maanden met. voorstellen moet komen voor een (verdere) vereenvoudiging van de belastingheffing. „Het. zou me niet verbazen wanneer Stevens niet alleen consta teert dat de belastingtarieven in Nederland te hoog zijn, maar ook dat ons land te rijk bedeeld is met in vergelijking met het buitenland te grote fiscale faciliteiten (aftrekpos ten en dergelijke)". Lubbers zag niet in waarom 'tobberig' moet worden ge daan over de operatie die hij voorstaat. „Ook met minder subsidies en belastingvoordeeltjes blijven we nog best welvarend. Er is alleen niet meer welvaart te verdelen, wel een welvaart te behouden". Maar men zal dan niet steeds naar de ander moeten wijzen. „Bijna overal heeft iedereen z'n verhaal waarom de kabi netsproblemen elders moeten worden opgelost. En iedere groepering kan haar bewering goed onderbouwen, waarbij men dan doorgaans meent dat de eigen argumen ten sterker zijn en zwaarder behoren te wegen dan die van een ander". m bijdrage wordt besteed aan de uitrusting van mobiele teams die de vluchtelingen voorzien van medische hulp, tenten, de kens en andere materialen. De Amerikaanse president Bush wil in Irak on der geen beding een 'tweede Vietnam', dat de Verenigde Staten meesleept in een uitzichtloze oor logssituatie met guerrilla-achtige trekken. Ook wei gert hij mee te werken aan enige vorm van splitsing van het soevereine Iraakse grondgebied, omdat dit volgens Bush het toch al zo kwetsbare internationale politieke even wicht in het Midden-Oosten nog verder zou bedreigen. Het in Europa bedachte plan (eerst in Turkije, later overgenomen door de EG) om voor wanhopige Kurdische vluchtelingen enclaves in de richten waar zij beschermd zouden kunnen worden tegen de uitroeiingspraktijken van Saddam Husayn. krijgt daarom in Washington geen bijval. Wel heeft Bush voor de Irakezen een streep getrokken, die hen verbiedt nog langer straaljagers en gevechtshelikopters in te zetten tegen de honderdduizenden vluchtelingen in het grensgebied met Turkije en Iran. De hopeloze positie van de Kurden is daar- jnee voor de toekomst geen stap dichter bij een oplossing gekomen. Wanneer het regiem in Baghdad op korte termijn niet ineenstort blijven zij overgeleverd aan de sadistische grillen van een internationaal getergde dictator. Het formele einde van de Golfoorlog, dat vannacht na een besluit van de VN-Veiligheidsraad is ingegaan, krijgt zo wel een erg wrange bijsmaak. Irak heeft moeten beloven dat het alle voor omringende landen ernstig bedreigende wapens (raketten, biologische en chemische wapens, alsmede onder delen voor de aanmaak van kernwapens) zal vernietigen in ruil voor een permanente wapenstilstand. Maar het kan in de toekomst vrij ongestoord doorgaan met een binnenlandse volkerenmoord op Kurden en Shi'itische moslims, die zich verzetten tegen het militaire bewind van de Sunitische min derheid onder leiding van Saddam Husayn. De Verenigde Naties hebben geen afdoende internationaal juridische (en nog minder: militaire) middelen om dit soort grove schendin gen van mensenrechten door een regering op eigen grondge bied, een halt toe te roepen. En als er al initiatieven worden geboren om hier tegen op te treden, dan blijkt het om allerlei andere motieven haast ondoenlijk daarover overeenstem ming te bereiken. De grote aarzelingen van Bush om méér te doen in het belang van de vluchtende Koerden dan het leveren van noodhulp steken schril af tegen de daadkracht die hij aan de dag legde met de massale militaire operatie Desert Storm om Saddam Husayn uit Kuwayt te verjagen. De Amerikaanse president is er alles aan gelegen het succes van die korte, overrompelende oorlog overeind te houden. Hij heeft er alle belang bij zijn belofte aan het thuisfront gestand te doen dat het gros van de Amerikaanse militairen zo snel mogelijk te rug kan. En...Bush kijkt ook al vooruit naar zijn herverkie zing, volgend jaar. Met deze opstelling laat hij de Kurden in het noorden en de shi'itische vluchtelingen in het zuiden van Irak, wel lelijk in de steek. Terwijl hij toch juist de opstande lingen nog maar zo kort geleden openlijk heeft uitgenodigd mee te werken aan de val van Saddam Husayn. Vorig jaar heeft de Veiligheidsraad van de VN, met de trekkracht van de Amerikanen, zich vierkant teweer gesteld tegen de agressie van Irak. Nu kijkt dat 'geweten van de wereldgemeenschap' besluiteloos toe bij het drama dat zich in de besneeuwde ber gen onder de Kurden voltrekt. vdM. UTRECHT (ANP) - Er komen acties in het verzekeringsbe drijf, nu woensdagavond het cao-overleg is vastgelopen. Het eindbod van de werkgevers vol doet van geen kant, aldus een gezamenlijke verklaring van de vier betrokken vakbonden. Tot actiedag is alvast 19 april uitge roepen. Het overleg is vastgelopen in de vijfde onderhandelingsronde. De bonden eisen tenminste 4 procent salaris erbij. Het Ver bond van Verzekeraars wil in een eenjarig contract niet verder gaan dan 3 procent per 1 juni en een half procent op 1 januari vol gendjaar. Op het gebied van ver vroegde uittreding hebben de werkgevers niets substantieels geboden, aldus bestuurster M. Ramak van de Dienstenbond FNV, Bij het staalconcern Hoogovens IJmuiden (16.000 werknemers) zijn vanaf komende maandag es tafettestakingen te verwachten uit protest tegen het laatste cao-bod van Hoogovens. Aan de stakingen zal een groot aantal afdelingen van de dag- en ploe gendiensten deelnemen. Over twee weken is een massale re eendaagse staking voorzien. Als Hoogovens op 1 mei nog niet met een beter cao-bod is geko men, stapt de industriebond af van het estafette-model en zijn grootscheepser acties te ver wachten. Togo geschokt door vondst van lijken LOMÉ (RTR) - Duizenden men sen keken donderdagochtend vanaf de oever geschokt toe hoe duikers uit het modderige wa ter van een lagune bij de hoofd stad Lomé van Togo het ene na het andere lijk van jonge men sen naar boven brachten. Zij werden volgens tegenstanders van het bewind woensdag ge dood door soldaten bij gevech ten met soldaten in een arbei derswijk van de stad. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen; Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10,30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3