mprovincie Personeel Hydro Agri voert actie Wennen aan het ritme van alledag Niemand is echt geïnteresseerd in situatie Kurden Handtekeningen aangeboden aan directie De Sterre Eis dienstverlening voor diefstallen en vrijheidsberoving Dienstverlening wegens hulp aan bankrovers Goes toneel van Zeeuws Bierfestival CAO-bod directie is niet aanvaardbaar voor bonden bas óe\a<3eï Iihh mum* Acht inwoners van Sluis na geweldpleging aangehouden WH- VRIJDAG 12 APRIL 1991 17 MIDDELBURG - De Turkse regering roept dat de Iraak- se autoriteiten moeten op houden met het uitmoorden en verdrijven van de Kur den, maar speelt ondertus sen langs onofficiële weg onder één hoedje met de Iraakse leiders. Dat is al thans de mening van Kur den in Nederland. Veel van hen zijn actief in de Kurdi- sche Arbeiderspartij (PKK). Ze proberen vanuit Neder land hun volksgenoten te helpen, met geld, met kle ding en door het versprei den van informatie. Van de Turkse kranten hoef je vol gens hen geen objectieve in formatie te verwachten. Die staan allemaal onder staats controle. D. Rodi is vorig jaar ge vlucht uit Turkije. Hij was actief lid van de PKK, die verboden is. Hij beheerst het Nederlands nog niet zo goed, vandaar dat hij een tolk no dig heeft. Die wil niet met zijn naam in de krant. Hij kan nu nog op vakantie naar Turkije, maar vreest dat hij geen visum meer krijgt als de autoriteiten lucht krijgen van zijn uitspraken. De situatie voor de vluchte lingen is volgens beiden zorgwekkend. Niemand is werkelijk geïnteresseerd in hun situatie. De hulpacties van dit moment zijn een la chertje. „Je ziet op de televi sie dat er schoenen uitge deeld worden. Zodra de ca mera's weg zijn, wordt er op een heel andere manier uit gedeeld. Ze pakken dan een paar schoenen, gooien de lin ker aan de ene kant in de me nigte en de rechter heel er gens anders. Voedsel wordt ook maar mondjesmaat uit gedeeld. Het gevolg is dat er vechtpartijen ontstaan om een paar broden." Militairen Rodi baseert zijn informatie op telefoongesprekken die hij regelmatig voert met kennissen in het gebied zelf. Volgens hem gaan Turkse militairen op allerlei manie ren hun boekje te buiten: „Ze trekken uniformen aan van Koerdische strijders en vallen dorpen aan. De bewo ners denken dan dat de PKK achter het geweld zit. Turkse militairen onderscheppen ook voedselkonvooien en verkopen het eten voor grof geld door." De Kurden in Nederland kunnen weinig concreets doen op dit moment. Ze kun nen alleen met demonstra ties duidelijk maken dat hun volk stelselmatig onder drukt wordt. Rodi meent- dat de Nederlandse regering veel meer mogelijkheden heeft. Zij moet afzien van wa penleveranties aan Turkije. Bovendien kan zij het stand punt. van de Kurden verdedi gen. „Kurdistan is een ge bied dat in 1923 werd ver deeld buiten onze wil. In de jaren erna zijn talloze Kur den uitgemoord. Wij willen eindelijk weer een eigen lhnd hebben en niet door iedereen opgejaagd worden." Het is nog maar de Vraag of er ooit nog een onafhanke lijk Kurdistan komt met de zelfde afmetingen als het huidige gebied. De bewoners zijn opgegroeid in vijf ver schillende landen en cultu ren. Rodi is daar niet zo bang voor: „We hebben een eigen taal en cultuur. We begrijpen wel dat hereniging niet in een paar jaar mogelijk is, maar als de wil er is, zal er ooit een zelfstandig Kurdis tan komen." Premier Özal van Turkije heeft vorige week voorge steld een enclave voor de Kurden te stichten in Noord-Irak. Dat lijkt een stap in de goede richting. Rodi schudt echter mismoe dig het hoofd. „Het gebied waarover Özal het heeft is onherbergzaam. Als we daar moeten wonen, gaan we dood. Er groeit niets, dus landbouw en veeteelt zijn onmogelijk. We zouden een gebied moeten krijgen in Centraal-Turkije. Daar zijn tenminste bodemschatten. In ieder geval zou een eigen gebied erkenning betekenen van ons volk." Rodi is somber over de inter nationale steun voor zijn volk. De Verenigde Staten zijn volgens hem alleen maar op geld uit en de Sowjetunie heeft al genoeg problemeh in eigen land. De Kurden in Irak hebben het zwaar door dat ze slechte voormannen hebben. Toch blijft Rodi op timistisch: „Vóór het jaar 2000 zullen we resultaat heb ben." GOES - De Deltabrouwers en het Walchers Bierbrouwersgil- de houden morgen, zaterdag, in het Ambachtencentrum van de Hollandse Hoeve in Goes het Zeeuws Bierfestival. De mani festatie begint om 13.00 uur. Er is een biermarkt met onder meer brouwdemonstraties, be hendigheidsspelletjes en gele genheid tot het proeven van al lerlei soorten bier en het nutti gen van hapjes. Tevens kiest een jury het beste Zeeuwse amateurbier van dit jaar. 'Bezoekers kunnen zich 's mid dags vermaken met onder meer het proeven van amateurbieren, [Wind bier proeven, sjoelen aan de reuze-bierpulsjoelbak en de 'langste sjoelbak van Zuid-Ne derland. Ook wordt een nieuw Ihier gepresenteerd van de Mid delburgse brouwerij De Hop- bloem. Kinderen kunnen onder dieer bierdoppen gooien, grab- lelen of een kijkje nemen bij de waalf 'andere' ambachtslui die aanwezig zijn, waaronder een Kaarsenmaker, houtsnijder, glasblazer en tingieter. 'De jury begint om 13.00 uur met het keuren van de aangeboden bieren in vijf categoriën. Uit de Jf winnaars van deze eerste jonde wordt vervolgens het bes te Zeeuwse bier van 1991 uitge kozen. Een brouwerij zal dui- ond flesjes maken van dit bier, not op het etiket de naam van do winnaar. De flesjes komen in do loop van de zomer op de markt. Om 20.00 uur begint er een feest avond. De winnaar ontvangt dan de wisseltrofee. De flesjes met het winnende bier van 1990 laren binnen een maand uitver kocht. Daarom is dit tarwebier van Ton de Bruin voor deze gele- pnnetd verkrijgbaar van de tap. fAdvertentie A3-00 ü'1 flV'sm 430ft® SLUISKIL - Werknemers van I Hydro Agri Sluiskil hebben donderdag actie gevoerd voor een nieuwe cao. In een pamflet dat door leden van de Industrie bond FNV en CNV werd uitge deeld aan de poort van de fa briek, werd het personeel opge roepen massaal naar de leden vergadering te komen om de ei sen kracht bij te zetten, 'ne actievoerders zijn ongerust over het verloop van de onder handelingen tussen de bonden en de Hydro Agri-directie. Het -ultieme bod' dat het manage ment het personeel vorige week woensdag voorlegde, is onaan vaardbaar", zo wordt gesteld in de nieuwsbrief van de bonden. ÏFNV-districtsbestüurder G. De- leij ziet weinig onderhandelings ruimte in het laatste bod van de 'directie. „Het management wil het aantal inhaaldagen van de ploegendiensten niet verminde ren en over het vervroegen van de vut-leeftijd van 62 naar 60 laar wil de directie ook niet pra ten. Ze onderbouwen deze hou ding door voortdurend te wijzen op de bedreiging van de conti nuïteit als onze eisen op dit vlak worden ingewilligd. Maar wij kiezen uitdrukkelijk wèl voor ATV en wèl voor een vut op zes tig jaar", haalt Deleij de bood schap in het pamflet aan. „Op die manier ontstaat de continuï teit. van een aangename werkge legenheid op langere termijn en geen onverantwoorde terug gang in de arbeidsvoorwaarden op korte termijn", beargumen teert de FNV-districtsbestuur der de eisen van de bond. Deleij vergelijkt de situatie bij Hydro Agri met andere bedrij ven uit de regio. „Hier, buurman Cokesfabriek, die hebben tien inhaaldagen per jaar. Atochem in Hulst zit zelfs op nul. Hydro Agri zit (gemiddeld) op 17,5 dag. Ze lopen gigantisch achter bij de landelijke tendens. Zo ook met een aanvulling van de wao-uit- kering voor personeel vanaf 55 jaar tot vut-niveau. Dat zie je overal in de industriële wereld. Bij Hydro Agri willen ze er niet eens over praten. Belachelijk na tuurlijk." De actievoerders van het Sluis- kilse bedrijf veraangenaamden de gang van hun collega's naai de fabriekshallen donderdag ochtend om zes uur en half acht en 's avonds om.tien uur met een vrolijk muziekje dat vanuit vier luidsprekers over het parkeer terrein galmde. „De deuntjes zijn nu nog lieflijk, maar dat zou den wel eens actieliederen kun nen gaan worden als de directie niet tegemoet komt aan onze ei sen." De Industriebonden van de FNV en CNV beleggen maandag 15 en dinsdag 16 april ledenvergade ringen over het verloop van de cao-onderhandelingen. De bij eenkomsten worden gehouden in het Mossel- en Palinghuis aan de Tuinstraat in Axel en begin nen respectievèlijk om 19.15 en 10.00 uur. den HAAG/TERNEUZEN - De 24-jarige nu in België wonende M.deN. was in augustus 1988 zo kwaad op zijn ex-vriendin dat hij haar bedreigde en dwong met hem in zijn auto mee te rij den. De vriendin deed aangifte en de vrijheidsberoving kwam m. de n. op een gevangenisstraf van twee maanden te staan. Donderdag vocht hij in hoger beroep voor het Haagse ge rechtshof de hoogte van de straf aan. Nadat zijn vriendin vertrokken was, ging het verder bergaf waarts met de man. Om aan geld te komen, ging hij stelen. Deze diefstallen in Hulst en Terneu- zen kwamen hem nog eens op twee maanden, gevangenisstraf •te staan. „Mijn vriendin had spullen van mijir.ee meegenomen en die wil de ik terughebben", verklaarde fM ce N. gisteren zijn gedrag. Van de diefstallen had hij spijt. Via zijn advocaat heeft hij de ge dupeerden een aanbod tot scha devergoeding gedaan. Inmid dels heeft M. de N. een baan en geen nieuwe strafbare feiten be gaan. „De tijd heeft zijn werk gedaan. Het strafblad is blanco geble ven", zei procureur mr A. Cou- zijn. „M. de N. wekte de indruk dat hij beseft dat hij op het rand je gebalanceerd heeft. Ik zal deze zaken dan ook bewschouwen als een definitieve afrekening met zijn justitiële verleden". Zij stel de een straf van in totaal 240 uur dienstverlening en vier maan den voorwaardelijke gevange nisstraf voor. M. de N. heeft zelf ook een voorkeur voor dienst verlening. Hij heeft meer dan vijftig vakantiedagen gespaard en wil deze gebruiken om zijn straf uit te voeren. Het Hof doet over twee weken uitspraak. Actievoerders delen pamfletten uit aan de poort bij Hydro Agri {foto Canule Schelstraetei MIDDELBURG - De 40-jarige Vlissingse G. L. B. stond donderdag voor de politierechter in Middelburg omdat zij in de herfst van 1989 onderdak had verleend aan de voortvluchtige S. R. en omdat zij van hem 4500 gulden had aangenomen. Dit geld was afkomstig van de overval op de Amrobank in Oost-Souburg op 2 november van dat jaar. R. kwam 26 oktober met zijn maat G. C. bij haar aanzetten met het verzoek of hij een poosje bij haar kon blijven, omdat hij in augustus uit het Scheveningse Huis van Bewaring was ontsnapt. Hij zat daar vast in afwachting van zijn berechting voor een ernstig misdrijf. B. was geheel op de hoogte van R.'s achtergrond. Een paar dagen later trok hij in bij een andere in Vlissingen wonende vrouw. Toen de twee mannen om geld verlegen zaten, pleegden ze de bankroof. B. zörgde ervoor dat een kennis R. en C. naar Antwerpen bracht, toen na de overval de grond hen in Nederland te heet onder de voeten werd. De beide vrouwen die hen geholpen hadden werden rijkelijk beloond voor hun goede zorgen. B. kreeg van R. 4500 gulden. De andere vrouw- ontving zelfs 16.000 gulden van de dankbare rovers en werd voor haar hand- en spandiensten tot een langdurige gevangenisstraf veroor deeld. Tegen B. eiste officier van justitie mr J. C. F. van Gelder twaalf weken waarvan vier voorwaardelijk, omdat haar aandeel veel gerin ger was en zij bovendien nog een schoon strafblad had. Politierechter mr M. J. M. Klarenbeek bepaalde dat zij de acht we ken Onvoorwaardelijk niet hoeft uit te zitten als zij tachtig uur dienstverlening verricht. CLINGE - Het actiecomité tot behoud van De Sterre bood di recteur J. Pelgrims van dat zwakzinnigeninstïtuut donder dag zo'n 6700 handtekeningen aan. Dit gebeurde op De Sterre in aanwezigheid van de Hulster wethouder P. P. V. Weemaes. De actiegroep zet zich namens de Clingse gemeenschap in voor liet behoud van De Sterre. Leeg tankschip vast op plaat in Westerschelde TERNEUZEN - Het Belgische motortankschip Yves is don derdagmorgen om half vier vastgelopen op de Westerschel de. Het vaartuig was leeg op weg van Antwerpen naar de Sloehaven en liep bij afgaand water tussen Suikerplaat 5 en boei 12A door onbekende oor zaak aan de grond. Multraship in Terneuzen wist het schip om streeks kwart over elf vlot te trekken. In verband met de zeer geringe diepte ter plaatse had dat nogal wat voeten in de aarde. Met be hulp van het communicatie vaartuig Spetter werd tijdens hoog water een sleepverbinding tot stand gebracht met de Mul- tratug 5, die het tankschip wist terug te brengen in het vaarwa ter. Na inspectie, waarbij geen schade werd geconstateerd, kon de Yves de reis öp eigen kracht voortzetten. Directeur J. Pelgrims ;vond het een positieve actie en zei bij ver dere ontwikkelingen zeker reke ning te zullen houden met de vastberadenheid, waarmee de inwoners van Clinge zich inzet ten voor het behoud van het in stituut in hun dorpsgemeen schap. Toch verschafte Pelgrims de aanwezigen geen duidelijk heid omtrent de redenen die ten grondslag liggen aan de'verhuis- plannen of over mogelijke wijzi gingen van de plannen naar aan leiding van de acties. Wel beloof de hij donderdag 2 mei meer openheid te geven tijdens een discussiebijeenkomst in zaal Malpertuus in Clinge. Woordvoerder W. Vaient van de actiegroep bleef nog met de no-| dige twijfels zitten. „Het door-| gaan van onze acties zal 'afhan gen van de standpunten en me ningen van de ouders van de pu pillen. Zij komen zaterdag in De Sterre bijeen en hun standpun ten zullen wij zeker respecteren. Zaterdag weten we dus of we ver dere stappen moeten onderne men," aldus Vaient. Wethouder Weemaes "ziét nog steeds weinig heil in de plannen om 130 zwakzinnigen te huisves ten in Terneuzen. Afgelopen maandag concludeerde, de wet-, houder tijdens een bijeenkomst in het Hulster stadhuis, al dat de door De Sterre gepresenteerde plannen niet voldoen aan de rijksnormen. Deze mening stak de zes aanwezige leden van het actiecomité een hart onder de riem. het viertal, wat uitmondde in een vechtpartij. Du P. werd te gen de grond geslagen en daarna nog geschopt en geslagen. Ze liep een hersenschudding op en kneuzingen over haar hele li chaam. Toen haar 23-jarige vriend haar te hulp kwarri. werd ook hij in het gezicht geslagen evenals haar 22-jarige -zus. Om standers maakten een eind aan de vechtpartij. Het onderzoek van de politie leidde ertoe, dat het achttal werd aangehouden. De 'hoofddaders', A R. B„ N. S. A. G. en P. J. T. L„ werden een dag en een nacht vastgehouden in het bureau. De politie hééft de indruk, dat de acht ook op'ande- re plaatsen de boel intimideren^ en uit zijn op vechtpartijen. - 1 GROEDE - Acht inwoners van Sluis in de leeftijd van 20 tot 29 jaar zijn deze week door de poli tie in Oostburg aangehouden, omdat ze verdacht worden van openlijke geweldpleging. Het achttal zou in de nacht van zon dag op maandag de 20-jarige R. B. E. du P. uit Groede ernstig verwond hebben. Dit is gebeurd buiten voor een dancing in Groede. Ook in de dancing waren de Slui- zenaars, een groepje van vier, twee vrouwen en twee mannen, 'aan het jennen'. Toen het kwar tet omstreeks één uur 's nachts besloot te vertrekken, kwam de andere groep achter hen aan. Buiten werden nog opmerkin gen gemaakt aan het adres van (door Rinus Antonisse) VLISSINGEN - De Antarcti sche zomer op de poolbasis Fa raday zit er voor Ad Huiskes, Hans Francke en Niek Grem- men op. De drie medewerkers van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke zijn terug in Neder land. Een onvergetelijke erva ring rijker en voorzien van een schat aan wetenschappelijke gegevens. Het Britse marine schip Endurance bracht het drietal eind maart naar de Falkland eilanden en afgelo pen zondag zetten de onder zoekers weer voet op Neder landse bodem. Herenigd met het gezin; het vierjarig doch- terje Marjolein wijkt niet meer van de zijde van vader Ad. Wennen aan het ritme van alledag. De eerste vergaderin gen zitten er alweer op. „We hadden te weinig tijd. Op een gegeven moment zijn we in ploegendiensten, dag en nacht, gaan werken." vertelt Ad Huiskes. „Je wilt op zo'n expeditie nu eenmaal zoveel mogelijk doen." Hij maakt dui delijk dat er op Antarctica voor onderzoekers een enorm terrein braak ligt. „We zouden er rustig nog een seizoen kun nen zitten, zo niet twee seizoe nen." De gegevens die de on derzoekers hebben verzameld, noemt Huiskes 'erg interes sant.' Ze kunnen goed ver werkt worden tot wetenschap pelijke informatie. Er is enig baanbrekend werk verricht. Het was de tweede keer dat de omgeving van de basis Fara day botanisch is onderzocht. Het onderzoek op Antarctica betrof onder meer de invloed van het zoute water op de vege tatie. Gebleken is dat de korst mossen (Gremmen heeft 120 soorten vastgesteld) inder daad in behoorlijke mate dooi de zee worden beïnvloed. De vegetatie blijkt van plaats tot plaats nogal te verschillen, me de door de invloed van de vo gels. In de omgeving van pin guïns zijn de groeipatronen van planten anders; de invloed van dierlijke mest is merkbaar. Vlakbij de pinguïnkolonies is de vegetatie vrijwel geheel ver dwenen. Voor onderzoek naai de vraag in hoeverre de plan ten in Antarctica elkaar becon curreren, is te weinig tijd ge weest. Het weer zat de drie medewer kers van het Delta Instituut op Antarctica niet mee. Hans Francke zegt dat er sprake was van een slechte zomer. Het ijs begon laat te smelten, pas in de loop van december 1990, an derhalve maand later dan bij of was er wel eens iemand boos. Maar over het algemeen was het gezellig. Er waren geen gro te problemen, geen onderlinge wrijvingen die niet konden worden opgelost en er zijn geen ernstige ongelukken gebeurd." Het eten was wennen, vooral de grote porties vlees waren ongewoon. Francke is vijf kilo afgevallen. Golfoorlog Tijdens het verblijf op Antarc tica barstte de oorlog in de Golf los. Volgens Huiskes en Francke had dat op het leven op de basis nauwelijks enige invloed. In het begin werd er, vooral door de Engelsen, veel naar de radio geluisterd. Dat zwakte later af. De Nederlan ders konden 's avonds de ont wikkelingen via de Nederland se Wereldomroep volgen. „Je bent ver weg van zo'n Golfge- bied, je volgt het echt op af stand, stelt Huiskes. Er is on der de Engelsen, die enkele ja ren achtereen op de basis blij ven, veel meer belangstelling voor toevallige bezoekers aan de Argentine eilanden. De komst van een cruiseschip is een verzetje. De terugkeer is zondagavond in de huiselijk kring gevierd. Feestelijk versierde woningen, bij Hans Francke een span doek buiten. Naar de hereni ging was verlangend uitgezien, zowel door het thuisfront als door de Zuidpoolgangers zelf. Hans Francke: „Toen ik thuis de woonkamer binnenkwam dacht ik: wat is die kamer groot geworden, is er wat ver anderd? Het was even wennen aan een ander ritme en aan een andere omgeving." In novem ber '91 vertrekken opnieuw twee medewerkers van het Delta Instituut naai- de Zuid pool: een duikteam bestaande uit Frances van Lent en Patty Brouwer. Zij gaan naar de ba sis Signy op de South Orkney eilanden. Huiskes, met dochter Marjolein, en Francke: wel terug naar de Zuidpool, maar niet meer zolang foto Oscar van Beesti een goede zomer. Door het late invallen van de dooi kon er minder veldwerk worden ge daan dan gepland. Daar staat tegenover dat meer, laboratoriumexperimenten zijn ondernomen. Sommige proeven zijn veelvuldiger uit gevoerd, wat de wetenschap pelijke basis alleen maar ver groot. Toen de onderzoekers eind maart van de basis ver trokken, kondigde de winter zich al aan; het sneeuwde vol op. Daarom was het minder erg dat de expeditie drie weken .eerder eindigde. Het weer op de Zuidpool heb ben Huiskes en Francke trou wens verschillende malen als bedreigend ervaren. „Het kan daar ontzettend snel omslaan. Het ene moment is het nog mooi weer en binnen vijf minu ten is er een hevige sneeuw storm." Juist dat rappe om draaien van het weer in een overweldigend, soms dreigend landschap zorgde voor een ge voel van onbehagen. Het bete kende ook dat het maken van tochten buiten de basis nood gedwongen beperkt moest blij ven. Op de basis leefden de drie Ne derlanders tussen vijftien En gelsen. Vijf maanden op elkaar aangewezen zijn. Is het mee- of tegen gevallen? Huiskes en Francke willen best terug, maar niet meer voor zo'n lange periode. „Het ging best goed, met een kleine twintig mannen bij elkaar. Natuurlijk zei ie mand wel eens een lelijk woord De basis Faraday foto Hans Francke)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 35