Sluit je ogen en zie 1500 stellingen... Zeeuwse damtop is onder de indruk van Ton Sijbrands Recordpoging blinddammen PZC VRIJDAG 12 APRIL 1991 sport Het visuele voorstellingsvermogen van dammer Ton Sijbrands grenst aan het onnatuurlijke. Hij zit zaterdag alleen in een afgesloten kamer van hotel Arneville in Middelburg, waar hij via een geluidslijn de zetten doorkrijgt van zijn vijftien tegenstanders. Zonder een blik op het bord te werpen en zonder een pen in de hand om notities te maken, moet hij alle vijftien partijen in zijn geheugen opslaan. En dat moet hij dan urenlang volhouden. Toen hij in 1987 het wereldrecord blinddammen scherper stelde (hij speelde toen veertien partijen) was hij elf uur bezig. Verwacht mag worden dat hij zaterdag in Middelburg nog langer in touw zal zijn. Ton Sijbrands moet zaterdag in Mid delburg niet alleen tegen vijftien ster ke dammers blind spelen om het wereldre cord scherper te stellen, hij moet ook een score van zeventig procent bereiken. Dat wil dus zeggen dat hij tenminste elf van de vijftien partijen moet winnen of bijvoor beeld een resultaat moet halen van zeven winstpartijen en acht remises. Die opgave lijkt al iets redelijker, maar toch gaat het veler voorstellingsvermogen te boven om twaalf uur lang vijftien dampartijen 'uit het hoofd' te spelen. Vanaf 1982 heeft de 40-jarige Sijbrands de hegemonie in handen van deze zeer spe cialistische vorm van het dammen, het si multaan blinddammen. Voordien (van 1955 tot 1982) stond het wereldrecord ook op naam van een Nederlander: Wim Huis man, die blind acht partijen tegelijk speel de. In Den Haag won Sijbrands in 1982 ne gen van de tien partijen en kwam één keer remise overeen. In 1986 overtrof hij zijn ei gen prestatie door er van de twaalf partij en elf te winnen en één te remiseren. In IJ- muiden, slechts een jaar later, schreef hij twaalf van de veertien partijen op zijn naam, hij kwam eenmaal remise overeen en één wedstrijd verloor hij. Simon Vestdijk Uit ervaring weet Sijbrands dat de krachtsinspanning in Middelburg ge paard zal gaan met een grote vermoeid heid. In 1987, bij zijn wereldrecord simul taan blinddammen in IJmuiden, duurde het een week voordat Sijbrands weer net zo goed sliep als voor de simultaan. Maar echt nadelige gevolgen heeft hij van het blind spelen nooit ondervonden. Hij vindt het dan ook lang niet zo vermoeiend als het vestigen van het wereldrecord 'ge woon' simultaan dammen. In het blad Dammen, uitgegeven door Ton Sijbrands zelf, verhaalt Arie van der Stoep, dat Sij brands enige overeenkomst heeft met Si mon Vestdijk. Gevraagd of de onafgebroken produktie van literatuur hem niet vermoeide, ant woordde de romanschrijver: „Moe? Maar je kunt er toch bij blijven zitten?." Over zijn wereldrecord blinddammen zegt ook de damgrootmeester: je kunt er toch bij blijven zitten! Met bewondering atten deert Sijbrands op de prestatie van Jan nes van der Wal, die het wereldrecord ge woon simultaan dammen met 220 partijen op zijn naam heeft staan. Sijbrands: „Ik mag er niet aan denken dat record te ver beteren. Dan ben je twaalf uur lopend be zig en dat lijkt me fysiek een te zware op gave." Het is inderdaad niet niks: Jannes van der Wal moest een dag langs 220 bor den rennen en deed aan ieder bord gemid deld vijftig zetten. Jaren geleden voelde Sijbrands er nog weinig voor om zijn lichamelijke conditie te verbeteren voor zijn denksport. Zijn le vensstijl was nogal bourgondisch. Maar de laatste jaren houdt zelfs Sijbrands zich bezig met zaken als gewichtscontrole: hij is wat kilo's kwijt. Nog altijd vindt hij mentale voorbereiding („zuiver speltech- nisch dus") het beste. Zijn concentratie moet permanent zijn om een constante stroom beelden te kunnen oproepen. Daarbij ondergaat hij de spanning van ie dere topsporter, zo meldt Sijbrands' dam- blad, want: „Je wilt onder geen beding af gaan." Opsnijderig Veel dammers, schakers en ook bridge- spelers hebben bewezen over een fenome naal geheugen te beschikken als het om hun sport gaat. Sommige spelers, die in de loop der jaren toch duizenden partijen hebben gespeeld, wisten zich zelfs partij en van twintig, dertig jaar geleden precies te herinneren. Sijbrands behoort onge twijfeld tot de absolute top als het op een sterk geheugen voor dammen aankomt: »Ik herinner me al mijn belangrijke partij- 1500 stellingen en. Sterker nog, ook alle wedstrijden van anderen die ik serieus heb bestudeerd. Mijn vrouw leest thuis een reeks zetten op uit een bepaald kampioenschap en ik vul dan die serie aan en vertel wie de spelers waren. Of ze noemt de namen van twee spelers en dan geef ik haar alle zetten van de partij op." Een speciale training voor blind dammen houdt de grootmeester er niet op na. Sij brands: „Het staat altijd zo opsnijderig om te zeggen dat het een kwestie van ta lent is, maar daar komt het natuurlijk wél op neer. Vanzelfsprekend kan een getalen teerde dammer zijn spelpeil door studie en oefening nog verder opvoeren (en ik ben een voorstander van een zo weten schappelijk mogelijke benadering van het spel), maar omgekeerd zal een relatief ta lentloze speler zelfs met oefening en stu die weinig tot niets bereiken." Sijbrand weet dat hij op tenminste twee terreinen uitblinkt. Hij bezit een absoluut gehoor voor muziek. Een melodie kan hij na twee keer luisteren naspelen op de pia no. Ook namen van mensen, zelfs de moei lijkste, kan hij onthouden. Voor de blind simultaan in Den Haag in 1982 nodige hij tien dammers uit met geheel verschillen de namen „om verwarring te voorkomen." Sijbrands weet ook dat sommige blind- spelers zich oriënteren op de stem van hun tegenstander. Variatie Sijbrands heeft enige tijd geleden meege deeld op welke manier hij zaterdag te werk zal gaan om te voorkomen dat hij partijen door elkaar haalt. De oplossing is om te openen volgens een bepaald sys teem: „Inderdaad probeer ik een zo groot mogelijke variatie in de openingen aan te brengen. Al bij mijn eerste recordsimul- taan in 1982 opende ik met tien verschil lende zetten. Als mijn tegenstanders de zelfde openingszet op dezelfde wijze beantwoorden, wijk ik op de tweede zet af. Natuurlijk wordt het ingewikkelder naar mate het aantal tegenstanders toeneemt. Je moet wel alert blijven, want een grote variatie in openingszetten is nog geen garantie voor zo veel mogelijk gevarieerde spelbeelden. Als je niet oplet, loop je de kans na een serie zetten weer tegen enkele stellingen aan te kijken die volkomen identiek zijn." Ook bij het blind dammen is Sijbrands in staat bij iedere partij vele zetten vooruit te denken. En daar loert het grootste ge vaar. Sijbrands: „Op zeker moment kun je daardoor in moeilijkheden geraken: wat is er al gezet, heb ik die bepaalde zet alleen nog maar in gedachten gespeeld of moet die nog komen?" In 1986 liep het bij een blindsimultaan in Molenaarsgraaf tegen tien tegenstanders mis. Sijbrands speelde een zet in een stelling, die alleen in zijn hoofd bestond. Toen zijn tegenstander een kinderlijk eenvoudige combinatie nam, drong tot hem door wat er was ge beurd: „Gelukkig heb ik dit soort rampen in recordsimultaans altijd weten te ver mijden." In dit verband is het aardig te weten, dat tijdens een simultaan tegen vijftien spe lers 1500 stellingen op het bord komen (bij gemiddeld vijftig zetten per partij komen er op ieder bord 100 posities en dat vijftien keer). Maar het werkelijke aantal stellin gen in het hoofd van de grootmeester is nog veel groter dan 1500, omdat de simul- taangever uit een bestaande stelling steeds moet gaan berekenen wat het ver volg kan zijn. Sijbrands denkt overigens dat hij nu dicht bij zijn plafond is. „In een overmoedige bui heb ik eens beweerd dat ik 28 partijen blind kon dammen. Daaraan ben ik later gaan twijfelen. Mijn grens ligt, denk ik, tussen de 14 en 20 partijen. Dat zal de toe komst uitwijzen." Ton Sijbrands: „Het grootste gevaar schuilt in de vraag: heb ik die zet nu al gespeeld?" (foto Oscar van Beest Jannes van der Wal: wereldkampioen 'gewoon' si multaan dammen aan 220 borden (foto Arthur BastiaanselANP) Peter Schunselaar (rechts) en Johnny de Leeuw: Sijbrands geheugen moet ongeveer als een computer werken (foto Lex de Meester De Zeeuwse topdammers Johnny de Leeuw en Peter Schunselaar beseffen dat het geen sinecure is tegen vijftien sterke tegenstanders blind te dammen. Zij treden zaterdag in hotel Arneville in Middelburg aan tegen Ton Sijbrands samen met dertien andere Zeeuwse topspelers: Leo Anderson, Daaf Kasse, Arie Kammeraat, Jan de Jon ge, David Davidse, Bram Goedhart, Kees de Jonge, Ri- nus de Jonge, Jan Moens, Kees Spruijt, Ad Trapman, Evert Wiskerke en Kees de Wolf. Het zijn allemaal spe lers, die op een of andere manier gelieerd zijn aan de dam club Middelburg. Dit opmerkelijk evenement, waarin Sij brands een nieuw wereldrecord in het blinddammen kan vestigen, wordt dan ook gehouden om het 60-jarig jubi leum van de Middelburgse vereniging luister bij te zetten. De simultaan begint 's morgens om half elf en zal waar schijnlijk bijna twaalf uur duren. Johnny de Leeuw (vier keer gewoon kampioen van Zee land en tien keer Zeeuws kampioen sneldammen) en Pe ter Schunselaar (drie keer kampioen van Zeeland) heb ben zich afgelopen weken met de zwarte schijven voorbe reid op de confrontatie met Sijbrands. „Ik kan me hele maal voorstellen dat hij er slapeloze nachten aan over houdt", zegt de 25-jarige Goesenaar Johnny de Leeuw, die nu Zeeuws kampioen dammen èn sneldammen is. „Kijk maar naar dammers die echt blind zijn. Die mogen hoogstens twee partijen per dag spelen en die krijgen de schijven 's avonds ook niet uit hun hoofd." „Sijbrands' geheugen moet ongeveer werken als een computer", vult Peter Schunselaar uit Vlissingen aan. „Maar dan wel alleen toegespitst op dammen. Ton Sij brands is ook lid van de schaakclub uit zijn dorp Voorst bij Apeldoorn. Hij schaakt aardig, maar aan blindscha- ken waagt hij zich niet. Ook komt hij zonder een bood- schappenbriefje met de verkeerde produkten thuis. Zo'n briefje als geheugensteuntje heb ik niet nodig, maar blinddammen kan ik absoluut niet." Uniek In de auto op weg naar een wedstrijd heeft Johnny de Leeuw, die lid is van damvereniging PWG 's-Gravenpol- der, weieens een partij blind gespeeld. Zodra het zetten- verloop hem teveel in verwarring bracht, wierp hij snel een blik op het bord. „Dan speelden we weer verder. Maar wat Sijbrands doet, is uniek", zegt Johnny de Leeuw. Dat beaamt Peter Schunselaar: „Sijbrands heeft er een hekel aan als een wandelende encyclopedie afgeschilderd te worden. Maar hij is het wel. Hij kan uren nadenken over analyses van partijen. Tegen Daaf Kasse kwam Sij brands remise overeen tijdens een bekerwedstrijd. Het spelverloop zinde Sijbrands geenszins. Hij is twee dagen bezig geweest met het analyseren van die partij." Broekje Sijbrands gunt al enkele jaren geïnteresseerden een blik in zijn hoog ontwikkelde keuken. Zijn eigen damblad Dammen staat bol van analyses, beschouwingen en zijn favoriete speelwijze. „Daarin heeft hij ook beschreven hoe zwaar hij tilde aan de remise tegen Daaf Kasse. Het verveelt Sijbrands nooit om partijen te bestuderen. Dat is zijn grote kwaliteit", zegt de 39-jarige Peter Schunse laar-, die Ton Sijbrands 23 jaar persoonlijk kent. „Toen ik in 1967 als broekje naar Apeldoorn ging, waar het Nederlands kampioenschap dammen werd gehou den, liep ik met Ton Sijbrands en Harm Wiersma naar een bruin café. Na een dag dammen, hadden ze er nog niet genoeg van. Onderweg speelden ze uit het hoofd een par tij dammen tegen elkaar. Ik kon daar met mijn verstand niet bij", herinnert Schunselaar zich die als eerste Zeeuw de Nederlandse jeugdtitel opeiste. Zes keer speelde Peter Schunselaar al in een gewone si multaan tegen Sijbrands. De Zeeuw verloor alle zes par tijen. „In 1974 trof ik Sijbrands in een echte partij. Ik kreeg toen ook een pak slaag, na een grove fout in de ope ning." Johnny de Leeuw kan bogen op iets meer succes tegen de Nederlandse grootmeester: hij speelde al twee keer in een gewone simultaan tegen Sijbrands en sleepte daarbij één keer een remise uit het vuur. Kunststuk Het duo vindt het een eer zaterdag tegen Sijbrands te strijden. De klasse van Sijbrands is zo bijzonder dat ze het niet als een diskwalificatie ervaren dat de grootmees ter gehandicapt is nu hij geen blik op een bord mag wer pen. „Sijbrands behoort bij de wereldtop en wij doen het goed in Zeeland. Ik heb er trouwens altijd een hekel aan om te verliezen, hoe vriendschappelijk een wedstrijd ook is. Liever speel ik een normale wedstrijd tegen hem. Maar het is zelfs een kunststuk om van een 'blinde' Sijbrands te winnen", zegt Johnny de Leeuw. De dammers reageren oprecht verbolgen zodra hen ge vraagd wordt of ze Sijbrands in het slagen van zijn we reldrecordpoging enigszins tegemoet zullen komen. „Daar pas ik voor", zegt De Leeuw, die commercieel me dewerker van een houtfabriek in Goes is. „Hoeveel be wondering ik ook voor Sijbrands heb, als ik hem van de zeventig procent kan weerhouden, dan zal ik dat niet la ten. Ik denk ook niet dat Sijbrands het zou waarderen als wij de kans niet grepen om hem een remise of eventueel zelfs een overwinning af te dwingen," Schunselaar schat de ambitie van Sijbrands anders in. „Hoe hij wint, dat maakt hem niets uit, als hij maar suc ces heeft. Sijbrands weet dat we hem geen cadeautjes ge ven. Enkele leden van de Middelburgse damclub hebben al aan psychologische oorlogsvoering met Ton Sijbrands gedaan. Voor Sijbrands wordt het namelijk knap inge wikkeld, als er op verscheidene borden stellingen ver schijnen, die veel van elkaar weg hebben. Hoe meer varia tie, hoe gemakkelijker hij de vijftien spelen voor zijn geest kan halen. We hebben hem gekscherend gezegd dat we allemaal eenzelfde soort voortzetting zullen kiezen." Meer lef Peter Schunselaar noemt Sijbrands 'al jarenlang mijn af god', maar toch vindt hij het jammer dat Nederlands nummer één niet meer lef toont in grote toernooien. „Als Sijbrands doelgerichter op winst zou spelen, dan was hij zonder meer de beste van de wereld. Hij speelt liever tien keer remise dan dat hij vier keer verliest en zes keer wint." De Leeuw onderstreept de mening van Schunselaar: „Op een Nederlands kampioenschap- en dat is voor hem een zeer bescheiden toernooi - is het voorgekomen dat hij eerst een opening doorneemt tegen drie personen in een oefensituatie. Pas daarna durft hij die opening te toetsen in een wedstrijd. Je zou toch verwachten dat iemand van zijn kaliber rekent op het surplus aan kwaliteit. Sij brands wil altijd de sterkste zet doen en dat hoeft niet altijd de beste te zijn. Hij speelt een beetje vlak. Het klinkt misschien verwaand, maar ik denk dat hij met meer fantasie in zijn spel nog hoger op de wereldranglijst zou staan." Bijgelovig De Leeuw heeft eens in een analyse van Sijbrands gelezen dat hij een bepaalde zet niet uitvoerde, omdat een top- dammer in de jaren dertig daarmee geen geluk had on dervonden. „Sijbrands is erg bijgelovig. Voor mij voert die bijgelovigheid soms te ver door." Het is verbluffend hoeveel de Zeeuwse dammers weten van het fenomeen Sijbrands. Ze bewijzen dat zij de vakli teratuur goed bestudeerd hebben. Peter Schunselaar: „Ik begin altijd met het mooiste, en dat zijn de analyses van Sijbrands. Veertig tot zestig uur is hij wekelijks met dammen bezig. Na een middag of een avond dammen, gaan wij koffie drinken en proberen we ons te ontspan nen. Sijbrands pakt na een dag dammen opnieuw het dambord en speelt de partijen nog eens na èn na." Edith Ramakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 33