Veerbootramp eist 141 levens SPRINT PHOTO Kabinet moet meer bezuinigen Kurden melden aanvallen van Iraakse leger op vluchtelingen Moby Prince volledig uitgebrand Raadsels rond vondst hoofd VS stemt feitelijk in met enclave Irak 0 Slechts één overlevende Menselijk falen mogelijk oorzaak Motorrijden kan schade aan gehoor veroorzaken GUlMtf?" kunst cultuur 9 t/m 13 15 'n PZC abonnement is óék 'n evenement. Een zonnig begin pe dag begint met zon. In de middag mier meet bewolking. De maximum temperatuur wordt 20 graden. De zuidelijke loind is matig. L Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 234e jaargang no. 86 Vrijdag 12 april 1991 UVORNO (RTR/DPA/ANP) - Bijeen aanvaring in dichte mist lussen een tanker en een veer- Bool zijn in de nacht van don derdag op vrijdag voor de kust van de Italiaanse havenstad Li- vorno 141 mensen om het leven gekomen. De bemaning van de lanker is ongedeerd gebleven; ,an de veerboot Moby Prince is naar een opvarende gered. Vol- KiisCarlo Vizzini, de Italiaanse minister van koopvaardij, ligt menselijk falen ten grondslag aan de ramp. Bij een ander ongeluk donder jool' de Italiaanse kust met een tanker kwamen zeker drie mensen om het leven. Na een ex plosie op de Cypriotsche olietan- ;er 'Haven', die zich bevond joorde kust van Genua, werden de 37 bemanningsleden vermist. Het ongeluk met de Moby Prin ce vond plaats voor de kust van Livorno. De veerboot was nsdagavond met 74 passa- sen 68 bemaningsleden ver- ;ken op weg naar het eiland dinie in de Middellandse Drie zeemijlen voor de kust van Livorno, waar de tanker zijn lading wilde lossen, voer de veer boot in dichte mist tegen de voor anker liggende tanker AGIP Abruzzo. Een van de oliereser voirs van de tanker brak bij het ongeluk, waardoor 5.000 liter olie in zee stroomde. De opvarenden van de veerboot zaten op het moment van het on geluk te kijken naar een voetbal wedstrijd op televisie. Na de aanvaring was er een enorme ex plosie en vatte de 131 meter lan ge veerboot vlam. „Het was een apocalyptisch gezicht", vertelde de kapitein van de tanker, Rena- to Superma. In de val Binnen enkele uren was de Mo by Prince volledig uitgebrand. De mensen op de veerboot zaten in de val. „Waarschijnlijk waren veel deuren door de grote hitte niet meer te openen", vermoed de Superina. De 28 bemannings leden van de 98.000 ton zware tanker werden allen gered. De 24-jarige scheepsjongen Alessio Bertrand, de enige die de ramp overleefde, vertelde dat hij over de lijken heen moest lopen om zich te redden. „Een aantal was gestikt in de rook, anderen waren volledig verkoold", ver telde Bertrand. De verantwoordelijkheid voor het ongeluk ligt volgens de ha venautoriteiten van Livorno niet bij de kapitein van de tan ker. Het schip lag op de plek die door de havenautoriteiten was aangewezen toen de Moby Prin ce in de mist met tien meter zicht op de tanker stootte. Minister van koopvaardij Carlo Vizzini weersprak berichten dat de kapitein van de veerboot met de andere bemanning naai- de te- Topambtenaren bezorgd HAAG (GPD) - Het kabi net moet meer bezuinigen dan fle3,7 miljard gulden die minis ter Kok (financiën) voor 1992 heeft aangekondigd. De Cen traal Economische Commissie (CEC).een club topambtenaren, heeft dit het kabinet geadvi- De CEC meent dat de voor dit doorgevoerde bezuinigin- bij de departementen van 1 1,5 miljard gulden blijvend moeten worden. Daarnaast zal prijscompensatie die de de partementen nu nog krijgen niet alleen in 1992 moeten vervallen maai'ook in de jaren daarna. Dat levert 2,6 miljard gulden op in 1994, topambtenaren stellen ver voor om bezuinigingen con creter te maken. Nu laat minis- Kok het in zijn voorstellen voor 1992 nog aan de ministeries relfoverhoe zij de hen opgelegde taakstelling invullen. Als moge lijkheden voor extra bezuinigin gen noemt de CEC onder meer: ■het forser snijden in subsidies dan waartoe bij de Tussenba lans is besloten, DEN HAAG (ANP) - Motorrijders lopen een reële kans op blijvende gehoorbeschadiging. Dit blijkt uit een onderzoek flat is uitgevoerd door de Rijks Bedrijfsgezondheids- en Be- flrijfsveiligheidsdienst (RBB) waarvan de resultaten don derdag in Veronica's Nieuwslijn werden bekendgemaakt. Aanleiding vormde een reeks klachten van motoragenten over hun gehoor. Op de testbaan van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Lelystad zijn vervolgens metingen verricht bij een groep van 25 motoragenten. Uit de metingen kwam naar voren dat door het motorlawaai. Naar vooral door windgeruis, een uitermate grote lawaaibe- lasting optreedt bij het rijden op een motor. Volgens onder- weker ing. A. van der Weerd komt motorrijden met een snel heid van 100 kilometer per uur overeen met het bedienen van een cirkelzaag. Volgens Van der Weerd lopen alle motorrij ders die gedurende geruime tijd wekelijks vijf uur op de mo tor rijden kans om blijvende gehoorschade op te lopen. De geringe beschutting tegen de wind is de oorzaak van het jawaai tijdens het rijden. Van der Weerd meent dat fabrikan ten en motorhandelaren het probleem niet serieus nemen, volgens hem wordt het tijd dat al in de ontwerpfase rekening wordt gehouden met de lawaaiproduktie tijdens het rijden. levisie zou hebben zitten kijken en daardoor de radar en andere veiligheidsmaatregelen uit het oog zou hebben verloren. „Er is echter zeker menselijk falen in het spel. De kapitein heeft waar schijnlijk geprobeerd achteruit te varen, wat bewijst dat hij op zijn post was", aldus Vizzini. Bij het ongeluk is naar schatting 2.700 ton olie uit de met 82.000 ton brandstof gevulde tanker in zee gestroomd. Zo'n 2.000 ton olie is verbrand. De olievlek die zich vormde na de botsing had een oppervlakte van een kilome ter bij 800 meter. Volgens de ha venautoriteiten van Livorne valt de vervuiling als gevolg van de uitstroom van olie mee. De veerboot Moby Prince is een voormalig Nederlands schip dat voor de maatschappij Zeeland werd gebouwd en tot 1984 onder de naam Koningin Juliana tus sen Hoek van Holland en het Britse Harwich voer. Het schip werd in 1985 verkocht en door de Italiaanse maatschappij ver bouwd. De Europese Commissie heeft donderdag besloten ongeveer 2.3 miljoen gulden vrij te maken voor de familieleden van de slachtoffers. - het extra optrekken van de hu ren boven de reeds bij de Tus senbalans afgesproken 5,5 pro cent, - fundamentele maatregelen die ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid terugdringen. De CEC noemt de ontwikkeling van het financieringstekort 'ver ontrustend'. Op basis van de trend in het. eerste kwartaal van dit jaar zou het tekort in 1991 wel eens uit kunnen komen op 6,75 procent. Dat is twee procent bo ven het eerder in het kabinet af gesproken niveau. Omgerekend gaat het dan om een bedrag van 8 tot 10 miljard gulden. Minister Kok gaat er tot nu toe in zijn berekeningen van uit dat het financieringstekort dit jaar wel op de eerder voorziene 4,75 procent uit zal komen. Hij ba seert zich daarbij op eerder afge sproken maatregelen. Binnen een maand zal het kabinet overi gens bij de zogenoemde Voor jaarsnota, een stuk over de stand van zaken bij de lopende begroting, opnieuw over de ont wikkelingen van dit jaar praten. I_ De veerboot Moby Prince, welke in de nacht van woensdag op donderdag even buiten de Italiaanse havenstad Livorno geheel uitbrandde, na een aanvaring met de tanker Agip-Abruzoo (foto AP) ROTTERDAM - De Mo by Prince deed van 1968 tot 1984 onder de naam Koningin Juliana voor de Stoomvaart Maat schappij Zeeland dienst op de lijn Hoek van Holland/Harwich. Het was het eerste roll- on-roll-off schip op die lijn. Vanaf 1985 onder hield het schip veer diensten op de Middel landse Zee voor een Ita liaanse rederij (foto archief PZC) NICOSIA/ANKARA/ (AFP/ DPA/REUTER) - Kurdische op standelingen hebben het Iraak se leger er donderdag van be schuldigd dat het nieuwe aan vallen heeft gedaan op groepen vluchtelingen in het noorden van het land. Barre weersom standigheden zorgen er voor dat de hulpverlening aan de ve le duizenden Kurden, van wie (Advertentie) velen zich op bergtoppen van drie km hoogte bevinden, moei zaam verloopt. De Kurden zeggen dat het Iraak se leger aanvallen gedaan heeft op gebieden in de buurt van de stad Irbil, 30 km ten noorden van de 36e breedtegraad. De Verenigde Staten hadden Bagh dad woensdag gewaarschuwd geen militaire acties ten noor den van deze denkbeeldige lijn te ondernemen. Ook zou het Iraakse leger in actie gekomen zijn in de buurt van de stad Su- laymania, op 60 km ten zuiden van die breedtgraad. Er zijn nog vele tienduizenden Kurden op drift, uit het noorden van Irak onderweg naar Turkije en Iran. Aan de Turks-Iraakse grens loopt het leven van zeker 300.000 mensen rechtstreeks ge vaar omdat men ze vanwege het slechte weer niet of nauwelijks kan bereiken. Dit hebben vluch telingenwerkers verklaard. „Het kost ons veel moeite de hulp ter plekke te krijgen", aldus de woordvoerder van het VN-ont- wikkelingsprogramma in Anka- CNV-voorzitter Hofstede uit ziekenhuis UTRECHT (ANP) - CNV-voor- zitter H. Hofstede, die afgelopen zaterdag na een hartaanval in het ziekenhuis werd opgeno men, is sinds donderdagmiddag weer thuis. Hij maakt het goed. aldus een woordvoerder van het CNV. Hofstede, die in het zieken huis een dotterbehandeling heeft ondergaan en op de inten sive care-afdeling verbleef, zal het vermoedelijk nog wel gerui me tijd rustig aan moeten doen. Dagelijks-van 10-17 uur Di. 9 t/m vr, 12 april óók 19 -22 uur Toegangsprijs 15,-, 's avonds f 10.- Gratis Pendelbus: volg borden B RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. OTTERLO/EDE (GPD) - De vondst van een men selijk hoofd en enkele andere, grotendeels al ont bonden lichaamsdelen in een Otterlo's bosper ceel, heeft de Edese gemeentepolitie voor een compleet raadsel gesteld. Bij het volledig ontbre ken van ook maar het geringste aanknopings punt, wordt voorlopig dan ook geen politie-on- derzoek ingesteld. De stoffelijke resten, deels gevonden door een nietsvermoedende wandelaar en deels opgegraven door de technische recherche, zijn inmiddels voor In Scheveningen en Amsterdam is een moderne versie te zien van de musical West Side Story. Het stuk. is inmiddels dertig jaar oud. maar de (rassen)problematiek die erin centraal staat is nog even actueel. Verder in de bijlage kunst Cultuur: Schrijver Jan Siebelink put zijn inspiratie uit het volle Gelderse leven verrassende vondst: brieven van de jonge Menno ter Braak aan een schoolvriend vegetariër wint slagersprijs ee?iakterfestival voor Zeeuws ama teurtoneel opera Reynaert de Vos openbaart denkwereld van de vroege middeleeuwer culturele agenda Kinderziekenhuis Aftredend gedeputeerde W. Don maakte gisteren in Rotterdam de ambassadeur van het Sophia Kinderziekenhuis, Lee Toivers, blij met de mededeling dat Zee land 80 mille bijdraagt aan de nieuwbouw van het ziekenhuis en een lo geerhuis voor ouders. Feyenoord Feyenoord heeft riante uitzich ten gekregen op Europees voet bal. Gisteravond plaatsten de Rotterdammers zich verrassend voor de KNVB-bekerfinale door in Eindhoven PSV te verslaan: 0-1. In de eindstrijd ont moet de ploeg van Wim Jansen BW Den OC Bosch. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het Witte Huis beschouwt het gedeelte van Irak ten noorden van de 36e breedtegraad als wijkplaats voor Kurdische vluchtelingen. De Veiligheidsraad kondigde gisteravond het formele einde van de Golfoorlog af. Het be stand ging middernacht onze tijd in. De officiële reden voor feit dat Washington deze week Irak voor de tweede maal waarschuwde geen militaire operaties in het. noorden uit te voeren is.dat de Amerikanen niet willen dat hulpverleners die de Kurden bij staan, ook maai- enig gevaar lo pen. Maar het Witte Huis gaf donderdag toe dat met de Ame rikaanse stap de facto ook een veilige zóne voor de Kurden is gecreëerd. Marlin Fitzwater, woordvoerder van president Bush, benadrukte donderdag echter dat geen spra ke is van een enclave, met ande re woorden: een van Irak formeel afgescheiden stuk land. De Britse premier Major even wel heeft wel degelijk voor zo'n enclave gepleit. De EG nam het idee over. Daarna ontstond ver warring over de vraag hoe de VS erover dachten. Britse woord voerders zeiden woensdag dat Bush het met Major eens was, maar dat sprak Fitzwater later tegen. Bush sprak donderdag met Jac ques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, en pre mier Santer van Luxemburg, momenteel voorzitter van de Europese Raad. Daarbij kwam het vraagstuk over de enclaves aan de orde. Na afloop zei Bush dat de VS en de EG op één lijn zitten. Hij leek aan te geven dat ook de EG het idee van formeel afgescheiden enclaves heeft, la ten vallen. Bush maakte duide lijk dat hij niet van plan is troe pen in te zetten bij de burgeroor log in Irak. Advertentie Slechte verbindingen, nauwe lijks te berijden wegen en de uit gestrektheid van de ruige grens- dalen en -heuvels bemoeilijken de hulpverlening. In de komende drie maanden hebben de hulporganisaties van de Verenigde Naties 700 miljoen gulden nodig voor de verzoring van vluchtelingen uit Irak. Dit heeft de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, verklaard. Ze gaat uit van 1.5 miljoen vluchtelingen: 1 miljoen in Iran en 500.000 in Tur kije. De Europese Gemeenschap heeft eerder deze week 340 mil joen gulden toegezegd voor hulp aan Iran en Turkije. Iran Iran heeft ruim 500 miljoen gul den nodig om de vluchtelingen op zijn grondgebied te kunnen verzorgen. Dit heeft de Iraanse (Slot zie pagina 3 kolom 1 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. *41| - U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: nader onderzoek overgebracht naar het Gerechte lijk Laboratorium in Rijkswijk. De politie hoopt dat de deskundigen daar erin sla gen op basis van bijvoorbeeld het hoofd tot. „een mogelijke identificatie" te komen. In dat geval zou alsnog een recherche-onderzoek kunnen worden ingesteld, „Maar nu weten we niets en kunnen we dus niets", aldus politiewoordvoerder T.J. Reus. Volgens Reus is wèl nagenoeg zeker dat het slacht offer minimaal een half- tot drie kwart jaar geleden moet zijn overleden. Naam: Ik wil de PZC vie r weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1