Aandacht politie voor milieu nodig PZC Treintje moet toeristen langs attracties leiden Vlaij wil lozingen olie door schepen op zee uitbannen Hoe een droom nachtmerrie werd Oud-commando's Zeeland krijgen eigen vereniging Voorlichten hoort eenvoudigweg bij onze democratie provincie 19 ]oese korps volgde nieuwe milieucursus bibliotheek in de knel VRIJDAG 12 APRIL 1991 „Politie-agenten moe- n hun an&st overwinnen om ilieuzaken aan te pakken. En ilkan alleen met een grondige „„is van zaken." Met deze )(rden onderstreepte adju- nl A.P- Pielaat donderdag op tGoèse politiebureau het be de door hem opgezette jjfvan Milieu Cursus. Uit han- jen van commissaris van poli- L. Diepenhorst ontvingen ar ij politie-agenten een ge- [Kchrift als afsluiting van de afius. Het politiekorps in Goes ld! als eerste Zeeuws gemeen ten dergelijke cursus opge- Volgens Pielaat zijn er op udjlijk niveau wel enkele ^„ssen in ontwikkeling, sur is geen daarvan voldoen- loegesneden op de dagelijkse raklijk. De adjudant pleitte Hdeuitreikingr voor meer aan- jchl voor het milieu binnen politie-apparaat. „Ieder tIpS m een inilieubeleids- ikkoord over igs Ijlépaginal5 lateur' Ventevogel zich ontval- j,: „Men gunt het CDA geen rt? volwaardige portefeuilles, iffijl de PvdA..." En vervol- smaakte hij met brede ar aeen graaiend gebaar. Het IDA, dat dinsdag weigerde de iilefeuilles Economische Za aien Financiën te accepteren, Registeren een tegenvoorstel ilafel, Dat leidde tot een uren- jng heen en weer geschuif van jiiefeuilles. De vergadering erd meermalen geschorst om kleine, steeds wisselende loepjes nieuwe invalshoeken te inden. Het getob was vooral af lezen van de gezichten van de DA- en PvdA-onderhande- iars, meer uitgesproken op die an De Vries-Hommes (PvdA) iHederhoed-Zijlstra (CDA) die lelwee hun zinnen hadden ge it op de milieu-portefeuille en ie daardoor beiden het gevaar ■pen uiteindelijk met een alle- aartje van minder interessante oriefeuilles te worden afge tapt. Die milieu-post ging lis uiteindelijk naar Dek. Of de se dames tevreden zijn met at ze uiteindelijk wel kregen Kgeschoven? Hun verstrakte achten wilden er niets over I plan moeten hebben", zo zei hij. „Daarin moet in ieder geval plaats zijn voor een milieudes kundige en milieu-educatie." Om dat alles gerealiseerd te krijgen zou de politie volgens Pielaat een groter deel van het budget beschikbaar moeten stellen voor milieutaken. In Goes bestaat sinds begin maart een milieucontactgroep, waarin vertegenwoordigers van gemeente en politie samenwer ken. De contactgroep moet er voor zorgen dat er een intensie vere controle komt op de nale ving van milieuwetten. Daar voor zal ze ondermeer bestaande vergunningen en verordeningen toetsen aan de praktijk. De Goe- se wethouder voor milieu M, L. 't Hart zei donderdag tijdens de uitreiking veel belang te hech ten aan een goede samenwer king tussen gemeentebestuur en politie op dit gebied. „We moe ten er samen voor zorgen vooral veel aandacht aan voorlichting en educatie te geven. De kosten van deze basismilieucursus ver dienen zich op de langere ter mijn zeker terug in een schoner milieu", aldus 't Hart. De basismilieucursus heeft de deelnemers vijf dagen studie ge kost. Daarin zijn de belangrijk ste milieuwetten aan de orde ge komen zoals de hinderwet en de wet bodembescherming. De cur sus werd gevolgd door vrijwel het gehele Goese politiekorps en drie agenten van de Rijkspolitie. Met behulp van wat knippen en plakken weet de fotograaf een indruk te geven van een mogelijk toekomstige toeristische attractie: een treintje over de Scheldeboulevard in Terneuzen (foto Camile Schelstraete Plan voor Centrumpromenade Terneuzen TERNEUZEN - Voorzitter W. H. Broekhuysen van de stichting Centrumpromenade Terneuzen heeft het plan gelanceerd om straks, wanneer de Scheldeboulevard tussen het sluizencomplex en het tropisch golfslagbad Scheldorado grotendeels is ingevuld, een treintje in te zetten. Broekhuysen: „Je hebt straks over een afstand van en kele kilometers tal van leuke objecten op en achter die boulevard. Denk maar aan Scheldorado, denk aan het gebied Steenen Beer met de Markt en het winkelgebied daar achter, het paviljoen Westkant en natuurlijk het sluizencomplex. Het lijkt me leuk om die verschillende 'attracties' met elkaar te verbinden door een treintje in te zetten. Je ziet dat bijvoorbeeld ook op de boulevard van Blankenberge. En er wordt ontzettend veel gebruik van gemaakt." Broekhuysen lanceerde z'n plannetje tijdens een verga dering van de Centrumpromenade. Er werd positief op gereageerd. De bedenker: „Hoe het verder gestalte moet krijgen fë van later zorg. Natuurlijk moeten we eerst de uitwerking van de plannen voor de verschillende gebie den even afwachten. Maai' zou het niet aardig zijn;.om de mensen via zo'n vervoermiddel van de ene plaats naar de andere te brengen? Een van de voordelen is dat de toeris ten hun auto op één bepaalde plaats kunnen parkeren en die daar voor de rest van de dag kunnen laten staan. Daarmee voorkom je dat heen-en-weer-gerij. En welke trajecten zo'n treintje dan moet volgen, kan altijd nog worden bekeken." Leuk plan VW-bestuurslid O. Vosveld vindt het 'een leuk plan, waar de WV zelf ook al eens mee heeft rondgelopen'. Vosveld is er wel'voor. „Je zou op verschillende plaatsen langs de route een soort halte kunnen creeëren met wat bankjes en zo." De eerste zorg van de WV is overigens een andere: de openstelling van het sluizencomplex voor de toeristen. Eind april wordt er over gepraat met de gemeente en Rijkswaterstaat. Vosveld: „Die openstelling vormt wel iswaar een onderdeel van het rapport Portaal van Vlaan deren, waarin alle mogelijke toeristische voorzieningen worden genoemd. Wij als WV denken datje die toegan kelijkheid van de sluizen versneld kunt invoeren. Boven dien komt die oude verkeerspost op de punt van de mid- denhavendam beschikbaar. Daarmee kun je in het ka der van het toerisme ook leuke dingen doen." Wethouder W. de Zeeuw; (toerisme) noemt de suggestie van Broekhuysen 'aardig'. „Maar laten we nu eerst even de adviezen van stedebouwkundigen en andere onder zoekers afwachten en daarna over dit soort invullingen van gedachten wisselen." Een van de mensen achter het Innovatieproject Schel deboulevard, J. Doorns: „Ik zie zo'n treintje niet direct zitten. Ons staat een leuke wandelpromenade voor ogen. Laten we daar nu eerst eens naar streven. En liefst zo snel mogelijk natuurlijk. Zo'n treintje? Tja, als je rustig loopt te wandelen en er duikt plotseling zo'n ding achter je op..." EN HAAG (ANP) - Er moet een ntle komen aan de lozingen au olie door schepen op de oordzee. De huidige omvang au die lozingen bedraagt mo- lenteel jaarlijks ongeveer 1(1 ton. Tegen het einde van (eeuwmoet dit zo goed als nul j.Opde Noordzee vinden elk urintotaal circa 420.000 zoge- scheepvaartbewegingen laats. Huister Maij van verkeer en wa- Ktaat heeft haar Milieube- voor de Scheepvaart ®S) donderdag naar de Twee- e Kamer gestuurd. De komen- vier jaar is voor uitvoering ïnhetplan in totaal negen mil- gulden beschikbaar. Overi- onderstreept de bewinds- 'ouw dat wereldwijde afstem- üng nodig is om de vervuiling (izeeën tegen te gaan. (ft terugdringen van zowel le- illegale lozingen dient pyerschillen.de manieren te ge- De scheepvaart zal be toverde milieuschade van lo- Jlnworden geïnformeerd. De dingen in de havens voor ?st van olie worden ver- Kleinere schepen zullen ®ler voor de afgifte van olie «ven te betalen. De controle [de handhaving wordt sterk 'igebreid. Ne handhaving speelt zowel •óttet van surveillance-vlieg en en -boten als betere con- deaan de wal. De boetes voor ftfedingen gaan omhoog. ts het de bedoeling om de Isolerende instanties meer Rijkheden te geven om met Sijsmiddelen te komen. Een ander punt van het milieu plan voor de scheepvaart betreft het tegengaan van luchtveront reiniging door schepen. Hiermee valt te denken aan het energie verbruik dat bij voorbeeld nodig is voor het laten draaien van de motoren, aan aantasting van de ozonlaag door stoffen in koelin stallaties en brandblussers, en aan het vrijkomen van schadelij ke stoffen als koolwaterstoffen bij de overslag van vaste en vloeibare stoffen. Voor uitvoering van het beleid is een regionale aanpak nodig. Daartoe, zo stelt het plan, zal de samenwerking binnen de Euro pese Gemeenschap, de Noord- zee-staten en de gezamenlijke Noordwesteuropese havensta ten verbeterd moeten worden. Jaarlijks zal de Tweede Kamer over de voortgang van de uitvoe ring van het plan worden gerap porteerd. Winkeldieven snel gepakt AXEL - Enkele oplettende ge tuigen, die het kenteken van een auto noteerden, waren er de oor zaak v.an dat de rijkspolitie in Axel snel op het spoor was van twee winkeldieven. I. S. en E. F. uit Graauw, van Roemeense af komst, ontvreemdden bij Bella Leder in Axel een shirt ter waar de van tweehonderd gulden. Dankzij de hulp. van de getuigen konden de dieven snel worden ingerekend. Na verhoor werd het tweetal op vrije voeten gesteld. 'ina 15 "Het zou ons", aldus De ®r. „en de mensen die er ge- van maken bijzonder du- ,fD, want wij zijn in dit gewest bibliotheek met een '®jecteur van de Zeeuwse Bi- "eek verwacht ook voor de School Zeeland problemen '«wetenschappelijke steun- !le verdwijnt. „Mensen zul- aar niet zo gauw gaan stu- n' In Vlissingen is onder Technische Bibliotheek «vest. l^vse Bibliotheek is vol- °e Visser niet bij machte voorgenomen bezuiniging I ner ton in eigen huis op te vangen. Kosten voor huisves ting en salariëring van het per soneel staan vast. „De enige va riabele kostenpost die we heb ben, is de aanschaf van boeken. Daar kunnen we niet op bezuini gen, omdat boeken juist ons pro- dukt zijn." De dertien openbare bibliothe ken hebben met elkaar afgespro ken de kamerleden, die zitting hebben in de vaste kamercom missie voor cultuurzaken, indi vidueel te benaderen. Gedepu teerde De Vries heeft de Zeeuw se kamei'leden al gewezen op de nadelige gevolgen. Zaterdag verschijnt in een landelijk och tendblad een advertentie van een halve pagina waarin de der tien bibliotheken hun protest kenbaar maken. Ontruiming dreigt voor manege GOES - Een eigen manege, dat was hun grote ideaal. Cor en Yvonne Koens volgden cursussen, staken zich er flink voor in de schulden, verkoch ten zelfs hun eigen huis. Alle maal om hun ideaal te kunnen verwezenlijken. Zeven jaar later is de droom van toen een nachtmerrie geworden. Cor Koens en zijn paarden moeten opkrassen van het lapje grond aan de Kattendijksedijk. Niet goedschiks dan maar kwaad schiks. Een gedwongen ont ruiming van de manege is vrijwel onafwendbaar; het einde van 't Hoetje lijkt nu zeer nabij. Cor Koens (48) blijft echter hopen. Misschien tegen beter weten in. „Er is ons groot onrecht aangedaan. En we laten ons niet zomaar kapot maken." Het verhaal begint rond 1983 als het echtpaar Koens (in middels gescheiden) aan de Goese Westhavendijk een - zeer bescheiden - manege opent. Erg veel soeps was het niet; de accommodatie was ge brekkig en ruimte om daar iets aan te verbeteren ontbrak. Na een jaar of drie lieten Cor en Yvonne Koens hun oog val len op een stukje grond aan de andere kant van het kanaal; een voormalig cross-terreintje onderaan de Kattendijkse dijk. Een gouden stek; fraai ge legen, makkelijk bereikbaar en vlabij het recreatiegebied De Hollandse Hoeve. Beter konden ze het niet treffen. Op het Goese stadskantoor werd zeer welwillend gekeken. De gemeente wilde alle mede werking verlenen. Als het echtpaar Koens beloofde dat er zeer binnenkort een gede gen bouw- en exploitieplan voor een fatsoenlijke manege op tafel kwam, was de gemeen- te bereid het begeerde stukje grond - voorlopig gratis - be schikbaar te stellen. Manegehouder Koens:„...er is ons groot onrecht aangedaan...", foto Willem Mieras) Bouwvallig Welgemoed verhuisden Cor en Yvonne Koens met hun mane ge naar de andere kant van het kanaal. Dat was in 1986. Nu. vier jaar later, staat aan de Kattendijksedijk echter nog steeds geen fraaie manege. Een buitenbak, een bouwvalli ge bouwkeet, een paar met golfplaten afgedekte stallen en een mesthoop. Meer is tot dusver niet van alle plannen terecht gekomen. En wiens schuld is dat? Van de gemeen te. doet Koens bitter. Geen sprake van, klinkt het op het Goese standkantoor; Koens is er in al die jaren niet in ge slaagd om met een goed on derbouwd plan voor de dag te komen. En dus moet het nu maai' eens klaar zijn: weg met het spul. Hoezo, nooit met een goed on derbouwd plan gekomen, briest Koens. Ok hun aanvan kelijke plannen om er een ma nege van rond de half miljoen grilden neer te zetten waren iets te hoog gegrepen; de fi nanciering daarvan bleek een onoverkomelijk struikelblok. Het echtpaar bedacht een al ternatief plan waarvan de kos ten beduidend lager waren. Om de financiering daarvan rond te krijgen werd het eigen huis verkocht, er werd een par ticipant gezocht èn gevonden. Opgetogen stapten ze naar het stadskantoor. In de stellige overtuiging dat het allemaal dik voor elkaar zou komen. Dat viel tegen. Het plan werd - zegt Koens - hooghartig van tafel geblazen. En nu zit-ie met de brokken. Jarenlang al sleept de kwestie! Handtekeningenacties wer den er gehouden. Er ging een brief naar de koningin. Tever geefs allemaal. De rechtbank heeft zich twee keer met de kwestie bezig ge houden, De rechter gaf Koens aanvankelijk nog één kans: als de manegehouder aan de hand van een rapport van een onafhankelijke deskundige zou kunnen aantonen dat zijn plannen kans van slagen had den, mocht-ie blijven zitten. Klein probleem: Koens moest zo'n vijftien mille voor het on derzoek ophoesten. En dat kon-ie met de beste wil van de wereld niet betalen. Begin dit jaar velde de recht bank het definitieve vonnis: Koens moet wegwezen. Zo niet, dan moet-ie een dwang som van duizend gulden per dag betalen. Koens zit nog steeds aan de Kattendijksedijk. En de dwangsom is inmiddels opge lopen tot vele tienduizenden guldens. Op het Goese stads kantoor is het geduld op; de gemeente heeft zich - zegt chef C. M. Versluijs van de afdeling volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening- jarenlang uiterst lankmoedig opgesteld maar nu wordt het tijd dat de mane ge ('het is er echt armoe troef) ontruimd wordt. De raadsman van Koens heeft hoger beroep aangetekend te gen het vonnis van Middel burgse rechtbank. Maar of dat veel tijdwinst oplevert, betwij felt de advocaat ernstig. Mr J. A. M. Dietvorst: „In de tussen tijd kan het vonnis ten uitvoer worden gelegd." Volgens Dietvorst kan op for mele gronden weliswaar niet tot ontruiming worden over gaan, maai' de gemeente kan wel een deurwaarder sturen om de vele tienduizenden gul dens die Koens aan dwang sommen verschuldigd is te in nen. En dat leidt onherroepe lijk tot een faillissement Koens wacht gelaten af. Als het hoger beroep niet helpt, biedt een kort geding mis schien nog uitkomst. Hoopt- ie. En als de deurwaarder zich binnenkort toch meldt? De schouders gaan omhoog, de mondhoeken naar beneden: „Ach, dan zie ik wel weer. Maar ik verrek het m'n onge lijk toe te geven. Want ik hèb geen ongelijk." Willem van Dam VLISSINGEN - Het heeft lang geduurd, maar 20 april is het zo ver: de officiële oprichting van de Vereniging Oud-comman do's Zeeland (VOC). T. van Dam is nauw betrokken bij de voor bereidingen, hoewel hij van de Zuidhollandse eilanden komt. „Zeeuwen zijn afwachtend van aard. Als de vereniging een maal goed op poten is, zullen vast en zeker veel mensen wil len meedoen in de vereniging. Dan stap ik er gewoon weer uit." In alle provincies, behalve in Zeeland, zijn al regionale vereni gingen van oud-commando's ac tief. Dat was Van Dam al een tijd een doorn in het oog. „Het is toch merkwaardig dat juist in de provincie waar zo'n beetje alle monumenten voor de comman do's staan, geen club bestaat die ze onderhoudt. Bovendien moe ten bij herdenkingen kransen gelegd worden. Dat is de taak van zo'n provinciale vereniging, vind ik. Ik heb dus vorig jaar no vember tegen een paar maten gezegd dat we iets moesten doen. Nog geen week later was ik secretaris van de vereniging-in- oprichting." De officiële herdenkingen zijn niet de enige activiteiten die de oud-commando's willen organi seren. Het doel van de vereni ging is vooral de saamhorigheid onder de leden te vergroten. Vol gens Van Dam hebben comman do's een speciale band: ..Dat komt door onze opleiding. We hebben geleerd dat we altijd voor elkaar moeten opkomen. Als bijvoorbeeld iemand zijn tuin niet meer kan spitten, zal een commando hem altijd hel pen. Buren zouden dat ook wel kunnen, maar dat is toch an ders." Van Dam weet zeker dat er be hoefte is aan een vereniging. Nu al hebben ongeveer vijfenveertig leden zich aangemeld. Hij ver wacht dat het aantal oploopt tot zo'n zeventig. Veel ex-comman do's hebben namelijk behoefte aan contact. Van Dam is niet bang dat de leden erg in het ver leden blijven hangen. „Natuur lijk hebben sommigen die nei ging. Er zijn ook jonge leden bij. De jongste is 21 jaar." Behalve het instand houden van monumenten, wil de vereniging allerlei bijeenkomsten houden, zoals film- en foto-avonden. „Verder willen we de jongens die in actieve dienst zijn. moreel steunen. We willen ze laten we ten dat het niet fout is om je land te verdedigen. Het is volgens mij helemaal niet goed altijd maar op de barricaden te gaan staan. Als er echt iets aan de hand is. is het vroeg genoeg om aan de bel te trekken." Sjaak van der Linde: MIDDELBURG - Aan de waar heid val je je geen buil. Provin cie-voorlichter Sjaak van der Linde weet uit. ervaring dat mensen wantrouwig worden als voorlichters om de hete brij heendraaien. „Door de zaken te brengen zoals ze erbij staan, of dat nu gunstig is of niet, kun je altijd een beroep doen op ie mands gezonde verstand. Voor lichten, zeker voor de overheid, is niet camoufleren en afscher men, maar juist het toeganke lijk maken van beleid en be sluitvorming". Het college van gedeputeerde staten heeft Van der Linde deze week benoemd tot hoofd van het bureau voor lichting per 1 september. Ans van Nieuwenhuijze, ook al ja ren werkzaam op hetzelfde bu reau, wordt plaatsvervangend hoofd. In de praktijk verandert er niet zoveel met de benoeming van Van der Linde. Al sinds oktober neemt hij de functie van J. C. Le- lieveldt waar, die, inmiddels her stellende van een ziekte, in sep tember in de VUT gaat. Op die manier kwam ook de begelei ding van de belastingaffaire op zijn schouders te rusten. „Zoiets hoop ik nooit meer mee te ma ken. De hele kwestie heeft een langdurige psychische druk ge legd op teveel mensen in het Provinciehuis. Uit het oogpunt van voorlichting was het uniek; we hadden geen voorbeelden om het beleid van af te kijken. Aan de andere kant zit hem daar ook het goede, voor zover er goede kanten aanzitten: In Zeeland is alles naar buiten gekomen, op andere plaatsen niet." Een opgewekte natuur steekt uit de allerzwartste bladzijden nog wat op en Van der Linde vindt dan ook dat hij van de be lastingaffaire geleerd heeft. „Niet alleen daarvan overigens. Ik ben in dienst gekomen toen Tevel nog hoofd was en later werd het Lelieveldt." Sjaak van der Linde aarzelt als hij moet kiezen tot welke school hij be hoort. „Van Tevel heb ik de boodschap- vorm leren geven. Een harde leerschool. Met rood potlood corrigeerde hij persbe richten. zodat je ze soms drie keer over moest doen. Lelieveldt is veel meer een man van de or ganisatie, van structuren. Onder zijn bewind is in onze richtlijnen opgenomen dat iedere ambte naar burgers en pers moet kun nen voorlichten op zijn eigen werkterrein. Zover zijn we nog niet, maai' ik sta er nog voor hon derd procent achter". Nota's over hoe het allemaal moet, hoeven we van het nieuwe hoofd voorlichting niet te ver wachten. „Voorlichting is ge woon een onderdeel van het de mocratisch bestel. De samenle ving heeft het bestuur uitbe steed aan mensen die ze daar ge schikt voor acht. Daarmee ver speelt de samenleving het recht nog niet om precies te weten wat er in het bestuur aan de hand is. Een voorlichter geeft precies die informatie aan het publiek. In veel gevallen zal hij de bood schap moeten vertalen. Open heid is een kwestie van mentali teit. Deugt die niet, dan veran der je met een papierwinkel zo groot als het hele Provinciehuis niets", weet Van der Linde, die wel goede verwachtingen heeft van de veranderingen die inmid dels in gang zijn gezet. Mensentaal „In het verleden schreven amb tenaren dikke pakken papier vol met beleidsvoornemens, evalua ties, adviezen en rapportages. De voorlichtingsambtenaren gingen die dan in gewone-men- sen-taal zitten omzetten, waar na het weer terugging voor goed keuring enzovoort. Inmiddels hebben we een aanzet gegeven om voorlichters vanaf het begin bij de totstandkoming van die stukken te betrekken. Dat kost minder tijd, de voorlichter raakt uiterst gedetailleerd op de hoog te en wie weet, misschien leren de ambtenaren op den duur wel toegankelijk te schrijven." „Voor openheid." besluit Sjaak van der Linde, „zijn geen richtlij nen te geven. Het hangt altijd van het onderwerp af. Je gaat niet, bij een aanbesteding, ver tellen welk bedrag het college in gedachten had. Dat snapt ook iedereen. Moeilijker is de vraag wanneer je propagandametho den mag gebruiken. Bij aan vaard beleid, heet het dat het mag. Als de provincie besluit geld uit te geven voor een ge zondheidscampagne mag onze afdeling zich best inspannen om deelnemers te werven. Maar wat is verder aanvaard beleid? In Frankrijk staan grote borden middenin een prachtig land schap. 'De overheid werkt hier aan Uw toekomst en welzijn', staat erop. Een eindje verder zijn ze aan een vierbaansweg begon nen. Dat moest dus niet mogen, want een heleboel actiegroepen die zo'n weg niet zien zitten, zijn met welzijn en al onder dat asfalt gewalst". Sjaak van der Linde is deze week door gs benoemd tot hoofd van het bureau voorlichting van de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19