Behoud spoorwegovergang bepleit PZC Schuitvlotstraat op de schop Secretaris Westkapelle uitgezwaaid Flipland wil half miljoen voor groter gemeentehuis De ultieme stilte was niet te horen streek 18 Raad Middelburg voelt weinig voor nieuwe discussie weekenddiensten De Piek introduceert Rave-muziek Opening van kruisgebouw Arnemuiden VRIJDAG 12 APRIL 1991 I I II I I I III ITTTTT-n- MIDDELBURG - De grootste partijen in de Middelburgse raad, CDA en PvdA, voelen er weinig voor de discussie over de spoorwegovergang aan de Herculesweg in Middelburg op nieuw te openen. De exploitant van het benzinestation aan de Kanaalweg, J. Jasperse, dringt daar op aan in een brief aan de raad. Door het advies van de commissie economische zaken ten gunste van de Herculesweg dreigt de overgang aan de Nieuwlandseweg te worden ge sloten. Dat scheelt Jasperse veel klandizie. De Nederlandse Spoorwegen zetten de gemeente Middelburg twee jaar geleden voor het blok: van de twee spoorovergangen (Nieuwlandseweg en Hercules weg) moest één gesloten wor den. Uit veiligheidsoverwegin gen wil de NS het aantal gelijk vloerse kruisingen van rails en Bad Vlissingen toneel van zwemvierdaagse VLISSINGEN - In het Vlis- singse sportfondsenbad begint maandag 22 april de zeventien de Nationale Zwemvierdaagse. Tijdens dit jaarlijkse evene ment kunnen kinderen geld bij- eenzwemmen voor hulp aan leeftijdgenoten in Derde-We reldlanden. In samenwerking met het Unicef-comité Walche ren is dit jaar gekozen voor kin deren in Nepal. De deelnemers zwemmen vier dagen lang dagelijks vijfhon derd meter (kinderen tot tien jaar 250 meter). Zij proberen zo veel mogelijk sponsors te vinden die hun prestaties met een be paald bedrag honoreren. De to tale opbrengst wordt overhan digd aan Unicef. Vorig jaar werd gezwommen voor kinderen in Ghana. De Vlissingse zwemvierdaagse behoort tot een van de grotere van Nederland. Vorig jaar waren er zo'n 1500 deelnemers. De baantjes kunnen worden ge trokken in de periode van maan dag 22 tot en met vrijdag 26 april. Deelnemers kunnen dage lijks terecht van 10 tot 19.30 uur. Als de halve kilometer erop zit kan vrij worden gezwommen. In schrijving is mogelijk vanaf maandag 15 april. Afsluiting van straten wegens wielerwedstrijd VLISSINGEN De Boulevards Bankert en Evertsen en de Ke nau Hasselaarstraat in Vlissin gen zijn zaterdag 13 april van 10.00 tot 18.00 uur afgesloten. De Coosje Buskenstraat is tussen Boulevard de Ruijter en de Spuistraat in die periode even eens ontoegankelijk. De Wieier- stichting Vlissingen houdt die dag wielerwedstrijden. Ook mogen tussen 10.00 en 18.00 uur geen auto's geparkeerd staan in de Kenau Hasselaar straat, President Rooseveltlaan, Burgemeester van Woelderen- laan, tussen de Boulevards Evertsen en Bankert en aan de zijde met even huisnummers in het afgesloten gedeelte van de Coosje Buskenstraat. Commissie bijeen voor krediet verbouwing van Immanuëlschool KOUDEKERKE - Het college van b en w van de gemeente Val- kenisse wil de Immanuëlschool in Koudekerke een krediet van 120.000 gulden geven voor de aanpassing van het hoofdge bouw. De commissie welzijn be spreekt het voorstel in de verga dering op dinsdag 16 april. Verder buigt de commissie zich over het verzoek van de ringrij- dersvereniging de Zandruiters uit Zoutelande om een subsidie voor een eindversterker. De ver eniging heeft een geluidsappa raat op het oog van bijna 1200 gulden. Het college is niet van plan aan het verzoek gehoor te geven, omdat het vindt dat de vereniging zelf in staat is het geld te betalen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. weg verminderen. Elke over gang is een potentieel gevaar- punt, redeneert de NS. Na langdurig gepraat over ver schillende opties adviseerde be gin dit jaar de commissie econo mische zaken de Herculesweg open te houden. De mogelijke komst van dé Dammenroute speelde in dat advies een belang rijke rol. Deze noord-zuid-ver binding sluit beter aan op de Herculesweg dan op de Nieuw- - landseweg. De bereikbaarheid van de bedrijven op het indus trieterrein Arnestein was voor de commissieleden tevens een belangrijk argument. Volgens exploitant Jasperse komt het commissie-advies in een ander daglicht te staan nu 'allerminst zeker is of de Dam menroute doorgaat en het tra ject zeker niet voor de eeuwwis seling wordt gerealiseerd'. Mi nister H. Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) deelde dat laat ste vorige maand mee aan het provinciebestuur. Aan de hand van cijfers over de verkeersin tensiteit voor en na sluiting van de overgang aan de Nieuwland seweg, opgesteld door de dienst gemeentewerken, berekende Jasperse dat zijn omzet met een derde zal afnemen. craten worden in de commissie economische zaken vertegen woordigd door H. Akdag. Hij ad viseerde begin dit jaar eveneens voor behoud van de Hercules overgang. „Ik zal Jasperse na mens de PvdA uitnodigen om zijn bezwaren duidelijk te ma ken in de commissie economi sche zaken", aldus Akdag, „en zijn argumenten zullen we zeker overwegen." Beslissing „Het liefst houdt de gemeente beide overgangen open totdat Den Haag een beslissing neemt over de Dammenroute", verdui delijkt R. S. H. Epker, CDA- raadslid in de commissie econo mische zaken. „Daarna kunnen we beslissen welke verdwijnt. De NS wil echter voor 1 januari 1993 een beslissing. Zoals het er nu uitziet, blijft de Herculesweg heel duidelijk open." Epker realiseert zich dat de klandizie van het tankstation 'ongetwijfeld' afneemt. „Maar de bewoners uit Dauwendaele die via de Herculesweg naar het cen trum gaan. komen toch nog langs het benzinestation." Ook heeft hij zijn twijfels over de be trouwbaarheid van het ver keersmodel dat gemeentewer ken maakte. „Het is mij niet erg duidelijk. In de situatie na de sluiting van de overgang aan de Nieuwlandseweg verdwijnen bij voorbeeld nogal wat verkeers stromen in het niets." De PvdA stelt de komst van een fietstunneltje ter hoogte van de Nieuwlandseweg als voorwaar de voor het openhouden van de Herculesweg. De sociaal-demo- Burgemeester Van Maldegem in geanimeerd gesprek met het echtpaar Van Hercules (foto Ruben Oreel) WESTKAPELLE - C. van Hercules werd woensdagmiddag defi nitief oud-gemeentesecretaris in Westkapelle. Na 25 jaar als Westkappels ambtenaar werd de 59-jarige Van Hercules tijdens de receptie in Westkapelle Herrijst toegesproken door burge meester H.A. van Maldegem, het oudste raadslid J. Houmes en waarnemend gemeentesecretaris J. Kaland. Van Hercules werd bedacht met tuinmeubilair, het traditionele tinnen bord en een biljartkeu - ten behoeve van zijn hobby. Onder de aanwezigen waren veel oude bekenden, zoals oud-wet houder W. Gabriëlse en de gemeentesecretaris die Van Hercules voorging, W. Dieleman. Burgemeester Van Maldegem typeerde de vertrekkende secretaris als een stabiel man, goedgehumeurd, en tevens als een man van het ouderwetse vakwerk met de ge meentewet immer bij de hand op zijn bureau. „Artikel 108 van die wet was het houvast van Van Hercules: behulpzaam en trouw aan het gemeentebestuur." Raadslid Houmes bracht zijn gehoor onder de aandacht dat het vertrek van Van Heróules ook het einde betekent van wat hij een 'aparte bestuurslaag' noemde in het Westkappelse gemeente huis: de beraadslagingen ten kantore van gemeentebode K. Pou- welse. „Nu is die zijn 'collegelid' kwijt." Pouwelse sluit naar ver wachting in februari volgend jaar een 37-jarige carrière af in Westkapelle. Houmes sprak de hoop uit dat Van Hercules, die talrijke functies uitoefende in het verenigingsleven, actief zal blijven in de Westkappelse gemeenschap, „want die heeft be hoefte aan doeners". De herinrichting van de Schuitvlotstraat brengt heel wat ongerief voor de bewoners met zich mee (foto Ruben Oreel DOMBURG - Er is deze week een begin gemaakt met de herin richting van de Schuitvlotstraat in Domburg. Er komen trot toirs aan beide kanten, een fietspad, twee oversteekplaatsen voor voetgangers en twee verhogingen om het autoverkeer af te remmen. Bovendien komt er een toegang naar het parkeerter rein De Tol. De straat wordt in twee gedeelten aangepakt, zodat Duinenburg van de ene of van de andere kant bereikbaar blijft. In eerste in stantie zijn medewerkers van de nutsbedrijven nieuwe leidingen aan het leggen. Daarna komt er een nieuwe asfaltering. Het was de bedoeling het karwei voor Pinksteren af te ronden, maar dat zal waarschijnlijk niet helemaal lukken. SINT PHILIPSLAND - Een op knapbeurt van het haventje in Sint Philipsland, uitbreiding van het gemeentehuis in die kern en vergroting van het in dustrieterrein bij Sint-Philips- land. Een greep uit de plannen die het college van burgemees ter en wethouders van de ge meente Sint Philipsland pre senteert in de voorjaarsnota 1991. Daarin ook de stand van zaken wat betreft rioolonder- houd en drainage. De nota wordt woensdag 17 april be sproken tijdens de gemeente raadsvergadering in Sint-Phi- lipsland. De strekdam van de haven is volgens b en w toe aan groot on derhoud. En in de nabije toe komst is het ook nodig aangroei te verwijderen van de haven- damwand. Op die wand moet een coating worden aange bracht. Verder is oeverbescher ming gewenst want met name in het nieuwe havengedeelte is de oever aan het afkalven. Onder houd aan de strekdam moet snel gebeuren en vergt 12.600 gulden. Voor werkzaamheden aan ha- vendamwand en oever is respec tievelijk 19.500 en 171.825 gulden nodig. Laatstgenoemde klussen wil het college echter uitstellen. Grote investeringen zijn op dit moment onverantwoord aldus b en w, want de haven is econo misch van weinig of geen beteke nis. Naar schatting een halt miljoen gulden is nodig voor aankoop en aanpassing van het naast het ge meentehuis gelegen bankge bouw. De bestaande werkruim ten in het gemeentehuis zouden niet meer voldoen aan de eisen des tijds. Het gemeentehuis is niet publieksvriendelijk genoeg. Ook is de huidige secretarie te klein en de indeling ervan on doelmatig. Uitbreiding met het bankgebouw dat straks leeg staat, zou een oplossing zijn. Het is de bedoeling dat pand samen te voegen met het bestaande ge meentehuis. Mocht de gemeen teraad de plannen goedkeuren dan moet het benodigde geld in 1992 klaar liggen. Het college kondigt verder plan nen aan om het industrieterrein bij Sint Philipsland uit te brei den. Uitgangspunt is dat dit pro ject zichzelf bedruipt. De ge meente steekt dus geen geld in de exploitatie. Wat de riolering betreft, geven b en w aan dat binnen nu en vijf jaar werkzaamheden moeten plaatsvinden in Juliana- en Ach terstraat, Zuiddijk, en Gladio len- en Schoolstraat. Dat kost bijna vijf ton. Voor aanleg van drainage in de kern Sint Philips land Noord is te zijner tijd 137.000 gulden nodig. De vergadering in het gemeente huis begint 19.30 uur. Sing-in De evangelisatie- groep Metanoia houdt zaterdag een sing-in. Deze avond, waarin zang en muziek centraal staan, begint om 20.00 uur en vindt plaats aan de Westdijkst.raat 5-7 in Arnemuiden. VLISSINGEN - Jongerencen trum De Piek houdt zaterdag vanaf 22.00 uur een party met als centraal thema de Rave-muziek, een nieuwe muzikale stroming, afkomstig uit de omgeving van Manchester/Sheffield. Rave is een vervolg op de muziek uit de jaren zestig met teksten die gaan over vrede, vrijheid en 'sa menzijn'. De muziek heeft in En geland geleid tot de bloei van een groot aantal nieuwe bands. De stroming dringt langzaam door tot Nederland. Organisator H. Polderman, zelf een fervent liefhebber van de Rave-muziek, hoopt met de par ty meer jongeren voor deze mu ziek te interesseren. „Je kunt er prima op dansen en het is lekke re, rustgevende muziek." Beken de Engelse bands zijn The Char- latanes, Soup Dragons, EMF en Stone Roses. In Nederland is al leen de groep The Serrenes door gedrongen tot de hitnoteringen. Twee speciaal ingehuurde disc- jockey's, een verhoogd danspo- dium en geluids- en lichteffecten moeten er volgens hem voor zor gen dat de bezoekers 'uit hun dak gaan'. „We hopen dat het een succes wordt", aldus Polderman, „want er is altijd zo weinig te doen voor jongeren die niet van commer ciële muziek houden. En dat is jammer, want Vlissingen is best een leuke stad. De Piek staat slechts bekend als een centrum voor oudere jongeren. Met deze party hopen we ook de wat jon gere bezoekers te trekken." ARNEMUIDEN - Woensdag 17 april vindt om 14.00 uur de offi ciële opening plaats van het wijkgebouw van de kruisver eniging Walcheren Oost aan de Van Vollenhovestraat 1 in Arne muiden. Ter gelegenheid van deze feeste lijke gebeurtenis is er voor de kinderen om 14.45 uur een voor stelling van het poppentheater Parabel. Vanaf 15.30 uur kunnen de jongsten zich laten schmin ken of gaan ze met hun pop naar het poppenbureau. Een groep ouderen uit Arnemuiden geeft vanaf 15.45 uur een staaltje van hun kunnen bij het onderdeel Meer Bewegen voor Ouderen. Om 16.00 uur begint de koersbal- demonstratie en de diëtiste heeft voor jong en oud om 16.30 uur een verrassingsprogramma. Het laatste onderdeel is de prijs uitreiking van de kleurwedstrijd om 17.15 uur. 13 EN 14 APRIL 1991 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, za 0.00-24.00 uur: F. A. van den Berg, Giessenburg 12 Bossen-burg). tel. 65253. zo 0.00-24.00 uur: J. L. R. H. van Pelt, Julianastraat7, tel. 12225. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg, vrij 17.00-za 23.00 uur: A. I. van Heusden, Bellink- plein 3, tel. 39933. zat.23.00-zon. 23.00 uur: R. R. Lankhorst, Seisweg 29, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13,00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middel burg-Zuid: patiënten van de art sen Visser, Ponten en Kodde zie diensten onder Souburg,Nieuw- land en Arnemuiden, Anbo buigt zich over burenhulp MIDDELBURG - 'Vrijwilligers- hulp en burenhulp, een goede oplossing voor ouderen?'. Deze vraag staat donderdag 25 april centraal tijdens een informatie bijeenkomst van de afdeling Middelburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (Anbo). Deze wordt gehou den in Het Bastion in Middel burg en is bedoeld voor alle geïn teresseerde vijftig-plussers. De aanvang is om 14 uur. De Anbo is van plan de resultaten van de discussie in het kader van de so ciale vernieuwing in te brengen in het Bestuurlijk Overleg Oude ren in Middelburg (BOOM). Vlissingen wil oude reddingboot snel vervangen VLISSINGEN - Het gemeente bestuur van Vlissingen wil veer tigduizend gulden uittrekken voor een nieuwe reddingboot die de zeventien jaar oude boot moet vervangen. Het nieuwe vaartuig kost 33 mille, maar met bijkomende kosten als verbin- dingsapparatuur is een krediet van veertigduizend gulden no dig. De commissie financiën be spreekt het voorstel woensdag 24 april in haar vergadering. De leden spreken verder over een krediet van 258.000 gulden voor de brandweer. Met dat be drag kan onder meer een loods bij het trainingscentrum worden gebouwd. Daarnaast is het geld bestemd voor de aankoop van persluchttoestellen, bluskle- ding en duikpakken. De com missievergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Domburg,;.: Souburg, Nieuwiand en Au muiden, za 0.00-24.00 uur: ser, Wachttoren 19, Middeih, tel. 01180-37431. ül zo 0. 00-24. 00 uur: J. p g gen, Kanaalstraat 89, OosU burg, tel. 01184-61500. Visites aanvragen voor I0\r, Spreekuur voor dringende, vallen: 12.30-13.00 en 17,3Q.|j' uur (zonder afspraak). Gapinge, Grijpskerke, Ooslh pelle, Serooskerke, Vrouw» polder, Veere en Zanddijk van Tol, p/a Markt 10, Veere 01181-1271. Domburg, Aagtekerke, Westb pelle, Meliskerke, Zoutelan), Biggekerke en KoudekeiV Voor de praktijken van der sen Van Eede, Vaandrager,, der Male en Noorlander, vh 18.00-zon. 24.00 uur: B. ger, Weststraat 7, 01188-1271. Biggekerke en Meliskerke v« de praktijken van de Bouwense en StutterlieimjJJ voor Grijpskerke). vrij, ïjg ma 08.00: B. Bouwense, Vati nisseweg 14, J 01185-2190. Tandartsen: Walcheren: J. W. A. v, d. Es den, Londensekaai 29, Mite burg, tel.'01180-12738. Spreekuur zat. en zon u 11.00-12.00 uur: Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 18.00-ma M| uur: Mw. H. Klompe, tel. 71141 Middelburg, vrij. 18.00-zon2i) uur: S. K. Boot, Segeer» 120, tel. 39865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803, visites aanvrat van 08.00-09.00 uur: Kleine huisdieren: A. Ruj Middelburg, tel. 10080-13118, Dierenartsen praktijk 'Ooslli pelle': Oude Domburgseji 33a te Oostkapelle, tel. 0 1443. Behandeling kleine hÉ dieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Mcliskt' ke: R. Roskam, Kelderwegl.ü 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren (v« kleine huisdieren): K« Noordstraat 61, Middelburg,5 01180-37077. Spreekuur z dag 10-11 uur. Voor s len dag en nacht bereikbaar. Apotheken: Middelburg: A. Ringeling, la ge Delft 133, tel. 12538. De dienst van elke apotlie vangt aan om 17.30 en eindigii de vrijdagmorgen gend. Vlissingen: Apotheek Souto C. van Perestraat 1, tel. 6 De dienst van elke ap vangt aan om 17.30 en eindigt! de vrijdagmorgen gend. Wijkverpleegkundigen: Voor geheel Walcheren r Alarmcentrale tel. 01184-14Ë MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Eindspel' van Samuel Beckett, door Het Zuidelijk Toneel met Bert André, Hans Resting, Stef van den Eijnden en Barbara Feldbrugge. Regie van Leonard Frank. Hamm (verbastering van 'homme'?) is de centra le figuur van 'Eindspel'. Hij zit in een rolstoel, kan niet meer lopen en is blind. Voortdurend wil hij door zijn bediende CIov (verbas tering van 'esclave'?) pre cies in het midden gereden worden. De wereld - hoe klein inmiddels ook - moet om hem draaien. Met een fluitje roept hij zijn knecht, die onmiddellijk verschijnt en alles voor hem doet. Deze Clov kan wel zien, maar weer niet zitten. Het zijn 'de lamme en de blinde', ze kun nen niet zonder elkaar. Ze kunnen echter ook niet met elkaar. Daarom dreigt Clov ook steeds weg te gaan, maar zelfs met regenjas al aan, paraplu en koffer in de hand, blijft hij. Ze spelen een spel, het spel van het (nade rende) einde, elke keer op nieuw. „Er gaat niets boven de oude vragen." Wachten ze nog op een ontknoping, zo als er in 'Wachten op Godot' gewacht wordt, of zijn ze het wachten voorbij? In vuilnisbakken opgebor gen zijn ook de ouders van Hamm nog aanwezig. Af en toe duiken ze op vanonder de deksels. Ze worden ruw behandeld, Hamm zou ze het liefst de zee in rijden. Daar mee en bijvoorbeeld in het ironische bid-spelletje wordt duidelijk, dat elke verwij zing naar hogere machten die je in de figuur van Godot zou kunnen zien als je dat zou willen, hier verdwenen is. Er is geen hogere macht, er is geen hoop, er is alleen: het einde. „Denk toch na, jullie zijn op aarde, daar is geen remedie tegen." Een dergelijke geestesge steldheid roept een doodse omgeving op, tot puin ver vallen ruimten, vuilnisho pen, vodden. Frappant is dat decorbouwer Jan Ros heeft gekozen voor een heel strak, modernistisch aandoende vormgeving. Glanzende golfplaten muren kaatsen helder licht terug, de vormen neigen naar perfectie, het ge heel naai- nieuwe zakelijk heid, naar futurisme, Afge zien van een toegenomen verwarring over dit stuk-en misschien is dat juist welde bedoeling geweest - onder steunde het de ver-werking van dit bizarre verhaal niet. Vooral Clov, maar ook Hamm, vertoonde in deze re gie wel clowneske trekjes. Die zijn mijns inziens ook on misbaar. Er lijkt kop noch staart aan dit stuk te zitten, tèrwijl er ondertussen explo sieve teksten worden gelan ceerd als: „Is er nog toekom stig leven? (Clov) - Dat is het mijne altijd geweesl! (Hamm). Die vreemde span ning tussen zinloosheid en hoogste inzicht kan bijna al leen door een clown worden overbrugd. Bert, André en Hans Kesting konden na met hun spel echter niet moeiteloos over de rijstebrij berg van woorden heen til len. Herhaaldelijk verslapte de aandacht, ontbeerde 1» dramatische geladenheid. Van Beckett wordt vJel ver teld, dat hij in gesprekken met zijn landgenoot en kunstbroeder James Jo)'w kon verzinken in urenlang zwijgen. Dat was dan trou wens een wederzijds genoe gen. Mij spreekt dat wel aan en ik zou graag willen toege ven dat in 'Eindspel' door de woorden heen vooral niets gezegd is, of over het Niets gesproken is. Maar het is me niet gelukt in deze voorstel ling de ultieme stilte te no ren. Willem NysW 'Eindspel' van Samuel Becketti vrijdag 19 april nog te zientnM- Zuidlandtheater te Terneuzsn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 18