Zeeuwse Bibliotheek in de knel Sophia Kinderziekenhuis blij met geld uit Zeeland Akkoord over taken van gs Anouk morgen voor behandeling naar Houston j Berging Come Back verloopt voorspoedig Politie rolt bende fietsendieven op Tunnels Wetenschappelijke afdeling met opheffing bedreigd zeeuwse almanak PZC zeeland VRIJDAG 12 APRIL 1991 UJDDELBURG - De weten- Lppelijke afdeling van de Zeeuwse Bibliotheek wordt L»l opheffing bedreigd. Minis- r drs H. d'Ancona (cultuur) Lil - in het kader van de Tus- L-enbalans - zes miljoen gulden r. t 0p de zogeheten We- jelijke Steunfunctie ift'SF) van dertien openbare bi- n. Middelburg hangt een bezuiniging van ;rdduizend gulden bo ven het hoofd. Maandag praat de minister met haar topambte naren over handhaving van het bezuinigingsvoorstel. Jaarlijks maakt een half miljoen Nederlanders gebruik van de wetenschappelijke afdeling in de openbare bibliotheek, die twintig jaar geleden in het leven werd geroepen om de universi teitsbibliotheken te ontlasten. In Zeeland maken vooral stu denten van de Hogeschool Zee land, de Open Universiteit, auto didacten en wetenschappers ge bruik van deze afdeling. In de WSF zijn populair-wetenschap- pelijke vaktijdschriften, de bete re buitenlandse romans, naslag werken en studieboeken voor handen. Mochten kabinet en Tweede Kamer akkoord gaan met het bezuinigingsvoorstel, dan zullen de Zeeuwse gebrui kers hun heil moeten zoeken in Rotterdam of Tilburg. De dertien WSF-bibliotheken werken nauw samen. De collec ties worden op elkaar afge stemd. Elke bibliotheek heeft zijn eigen specialisme. Middel burg bijvoorbeeld is onder meer gespecialiseerd in geschiedenis en psychologie. Samen zijn de dertien geabonneerd op ruim twaalfduizend verschillende tijdschriften en meer dan dui zend losbladige uitgaven. „Met die vier ton van WVC doen we bijna alles", aldus directeur A. J. de Visser van de Zeeuwse Bibliotheek. „Er zou voor ons heel wat wegvallen. Vier ton is een behoorlijke knauw, een fikse aderlating. Het publiek zal het zeker merken." Middelburg is voor het instand houden van de wetenschappelij ke afdeling niet volledig afhan kelijk van WVC. Ook de provin cie en de gemeente Middelburg betalen een deel, maai- beide in- SINT PHILIPSLAND - De ber ging van het Belgische binnen vaartschip Come Back (1051 tot) dat donderdagavond 4 april zonk bij de Krammer- sluizen verloopt voorspoedig. Het lichten begon donderdag ochtend. De Come Back drijft inmiddels weer. Volgens Rijkswaterstaat is tot nu toe niets van de lading van ruim duizend ton kunstmestkorrels in het water terecht gekomen. Rond 16.30 uur donderdagmid dag was ruim 400 ton kunst mest uit het schip gepompt. Het lossen van de lading wordt vandaag, vrijdag, vol tooid. De bergers van Smit Tak uit Rotterdam hesen het schip met. behulp van drie bokken boven water. Het gat in de romp, ontstaan door de aanva ringmet het Duitse schip Gra- bow, was al eerder gedicht. Na eersteen stukje hijsen werd be gonnen met het wegpompen van water en lading uit het ge vaarte. Dat kwam daardoor steeds hoger te liggen. Vervol-, gens werd afwisselend ge pompt en gehesen. De lading- van de Come-Back is in een grote bak verzameld. Rijkswaterstaat hield met een meetbootje nauwlettend in de gaten of er iets van de inhoud in het water terecht kwam. „Voor zover we nu kunnen bekijken zijn er geen fosfaten in het Zoommeer beland", aldus een tevreden woordvoerder van rijkswaterstaat. „Om lekkage te voorkomen moesten de ber gers ervoor zorgen dat de wa terstroom steeds richting schip was. Daarin zijn ze geslaagd. Mede dankzij het goede weel was het mogelijk nauwkeurig te werken." Het schip blijft op z'n plaats lig gen totdat het lóssen van de la ding is voltooid, Bergers deden gisteren de naam van het gezonken schip Come Back alle eer aan: de bergingsoperatie verliep voorspoedig en het vaartuig kwam weer boven water (foto Willem Mieras VOGELWAARDE - Anouk Schelkens vertrekt zaterdag avond om zes uur met haar ou ders naar Houston in de Ver enigde Staten. Donderdag- kwam het bericht (via de fax) dal het driejarig meisje uit Vo gelwaarde maandagochtend om elf uur voor de eerste behan- van haar hersentumor terecht kan bij de Amerikaanse specialist Burzynski. sin vertrekt om ongeveer twee uur 's middags naar Schip hol Om zes uur stappen ze in het lig naar de Verenigde Sta ten. „Zo hebben we nog een dag ïustvoordat de behandeling be gint", zegt Anouks moeder Ger- da. Opgelucht: „Tussen Hous ton en Nederland is een tijdsver schil van zeven uur. Voor ons maakt dat niet zoveel uit, maar voor Anouk is de reis op zich al genoeg. Nu hebben we 'Ondagnog een rustdag, voordat met de behandeling wordt be gonnen." Het meisje uit Vogelwaarde veertien dagen onder be handeling van de Amerikaanse Aardbeien uit de kas in Kapelle KAPELLE - Op de coö peratieve tuinbouwvei ling Zeeland in Kapelle zijn donderdag de eerste aardbeien uit de kas aan gevoerd. Teler Zuydwegt "it Yerseke bracht de eerste primella's twee dagen vroeger op de vei ling dan in 1990. Koper van deze zomnerkonink- jes was J. Fluyt uit Wol- Phaartsdijk. De 90 doos jes van 200 gram brach ten 2,50 per doosje op. (Advertentie I expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 hersenspecialist. Na een uitge breid onderzoek wordt een spe ciaal buisje ingeplant onder het sleutelbeen van Anouk, waar door met een elektronisch ge stuurd pompinfuus automa tisch de nodige medicijnen wor den toegediend. De operatie zelf duurt naar verwachting zo'n vijf tien minuten. Het intensiefst en kostbaarst is de nabehandeling. De balans van de inzamelingsac tie 'Anouk naar Amerika' staat nu op zo'n 41.000 gulden. Het ac tiecomité kreeg donderdag evenwel een bittere pil te slik ken. In eerste instantie werd uit gegaan dat tussen de 50.000 en 60.000 gulden nodig waren voor de behandeling van Anouk, in clusief zes maanden medicijnen. Donderdag werd duidelijk dat de nabehandeling nog eens ieder volgend half jaar 24.000 gulden extra aan geneesmiddelen zal kosten. Waarschijnlijk heeft Anouk de medicijnen twee tot drie jaar nodig, waarmee de to tale behandelingskosten op ruim twee ton zullen uitkomen. Het ziekenfonds gaf eerder al te kennen de Amerikaanse medi cijnen niet te vergoeden, omdat ze in Nederland niet worden er kend. De gemeente Terneuzen heeft het actiecomité toestemming gegeven voor een collecte ten bate van Anouk. Zaterdag ko men vrijwilligers huis-aan-huis met collectebussen van het Le ger des Heils en het Rode Kruis, waarop het logo 'Anouk naar Amerika' is bevestigd. Verdachte van verkrachtingen aangehouden TERNEUZEN -De gemeentepo litie van Temeuzen heeft de 24- jarige P. de V. uit die plaats aan gehouden en in verzekerde be waring gesteld. De man wordt verdacht van een aantal ver krachtingen en pogingen daar toe. V is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De Terneuzenaar wordt een ver krachting van een vrouw uit Sas van Gent in juni en een meisje uit Temeuzen in augustus vorig jaar ten laste gelegd. Evenals een tweetal aanrandingen met poging tot verkrachting in au gustus 1990 in Terneuzen en een in Sas van Gent. Laatst genoem de verkrachting vond enkele maanden geleden plaats in de woning van het slachtoffer. 'Banden met regio heel essentieel' (Van onze verslaggever) ROTTERDAM - Goed gehu meurd feliciteerde de Zeeuw se aftredend gedeputeerde Wim Don donderdag een niet minder goed gemutste ambas sadeur Lee Towers van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam met de verjaardag- van zijn kleinkind. Maar de heer Don had de bekende zan ger en het ziekenhuis nog heel wat meer te bieden: een Zeeuwse bijdrage in de orde van zo'n 80.000 gulden voor de bouw van het nieuwe kinder ziekenhuis én een logeerhuis voor de ouders. Don wist niet precies hoe hoog de bijdrage vanuit Zeeland voor het Rotterdamse initia tief zal zijn. Want nog niet alle Zeeuwse gemeenten hebben hun besluitvorming daarover afgerond. Hij had echter goede hoop dat het eindbedrag van de Zeeuwse lagere overheden, samen met dat van de Zeeuw se ziektekostenverzekeraars, ongeveer hetzelfde bedrag zal benaderen als dat van vorig jaar voor het familiehuis van de Daniël den Hoed Kliniek: 80.000 gulden. De provincie geeft eenzelfde bedrag als de Zeeuwse ge meenten, met een maximum van 30.000 gulden. En alle ge meenten, uitgezonderd Kapel le en Aardenburg, hebben een steentje bijgedragen. De be sluitvorming voor de bijdra gen van Terneuzen en Sas van Gent moet nog plaatsvinden. Breed glimlachend vertolkte Towers zijn voldoening over de Zeeuwse inzet, die Don bo vendien symbolisch tot uit drukking had gebracht met de aanbieding van een mand met kinderboeken van de Zeeuwse schrijver Wim Hofman. Towers noemde het een voor recht dankzij zijn 'naamsbe kendheid' mede daadwerke lijk invulling aan de fondsen werving voor de nieuwbouw van het kinderziekenhuis en een logeergebouw te kunnen geven. En hij stelde er prijs op de Zeeuwse delegatie te vertel len dat de oma van zijn vrouw een Zeeuwse was. Top-klinisch Gedeputeerde Don zei in een toespraakje tot de medische staf en directie van het zieken huis te verwachten dat de Als symbolisch gebaar tijdens de overdracht van het geld voor het Sophia Kinderziekenhuis overhandigde Wim Don (links) 'ambassadeur' Lee Towers een mand met kinderboeken van de Zeeuwse kinderboekenauteur Wim Hofman (foto Pieter Honhoff) Zeeuwen mee mogen blijven profiteren van het stukje zorg dat het Academisch Zieken huis Rotterdam (AZR) kan bieden. De heer Don: „Het gaat daarbij om de top-klini- sche zorg." Tevens gaf hij als zijn mening dat de gezondheidsregio Zee land zich voor de totale top klinische zorg moet richten op het AZ Rotterdam. „Dus niet, zoals zich nu voordoet, dat men voor de ene ingreep naar het AZ Utrecht en voor de an dere naar het AZ Leiden moet." Gedeputeerde Don onder streepte dat het AZ Rotter dam primair de verzorgings taak voor Zeeland heeft, en dat dit ziekenhuis de gezond heidsregio Zeeland ook tot zijn verzorgingsgebied moet kunnen rekenen. Hij zei overi gens 'de laatste te willen zijn om te stellen dat de zorg die el ders wordt geboden minder dan in het AZR zou zijn. „Dat staat hier volledig buiten." Ook tekende hij aan dat de re gio Zeeuwsch-Vlaanderen over het algemeen is aangewe zen op Belgische voorzienin gen. Don wenste dat bestaan de patroon niet te doorbreken. „Alleen als in de toekomst zie ken- en gewondenvervoer per helikopter aan de orde is kan mogelijk ook Zeeuwsch- Vlaanderen meer van de dien sten van het AZ Rotterdam gebruikmaken." Namens het Sophia Kinder ziekenhuis zei prof dr H, K. A. Visser zeer verheugd te zijn met de Zeeuwse geste. Het moest hem met enige trots van het hart dat vrijwel alle in Zee land werkzame kinderartsen het Sophia van binnen en van buiten kennen: omdat ze er opgeleid zijn. ..Onze banden met de regio Zeeland zijn heel essentieel", aldus prof Visser. Het nieuwe aemen miljoen kostende Sophia Kinderzie kenhuis, en logeerhuis, wordt gebouwd op het terrein van het Dijkzigtziekenhuis en moet in 1993 de deuren ope nen. stanties worden eveneens ge confronteerd met de gevolgen van de Tussenbalans. De directeur is somber gestemd over de afloop, van de bespreking- die maandag op het programma staat. „Er zou een wonder moe ten gebeuren.". De provincie heeft - bij monde van gedepu teerde G, de Vries-Hommes (cul tuur) - protest aangetekend te gen de voorgenomen bezuini- (Slot zie pagina 19 kolom 1) VLISSINGEN - Met de aan houding van drie Vlissin- gers heeft de politie maan dag een bende van gespecia liseerde fietsendieven opge rold. In opdracht van N. M. (49) stalen C. F. (22) en J. A. van V. (26) twaalf moun- tain-bikes met een totale waarde van tienduizend gulden. De bende stal de fietsen van af januari in Vlissingen en Middelburg. N. M. had een coördinerende taak in de diefstallen: belangstellen den konden bij hem moun- tam-bikes bestellen die door zijn twee compagnons wer den gestolen. De politie heeft de fietsen terugge bracht bij de rechtmatige ei genaren. De twaalf afnemers van de fietsen hebben een proces-verbaal gekregen we gens het in bezit hebben van gestolen waar. F. en Van V. kenden nog een specialisme. In totaal roof den ze twaalf telefooncellen in Vrouwenpolder. Arnemui- den. Krabbendijke en Dis hoek leeg. Bij deze kraken was een derde Vlissinger be trokken: de 24-jarige I. D. R. Ook hij werd maandag gear resteerd. De drie bekenden ook inbra ken in het surf- en catama rancentrum 't Veerse Cen trum in Arnemuiden en in resturant Resto te Vrouwen polder. Ze namen drank en sigaretten mee. Tevens werd uit vakantiewoningen in Dishoek en Kamperland ra dio- en televisie-apperatuur gestolen. Van de buit uit de ze vier plaatsen is niets te ruggevonden. Alle verdach ten zijn inmiddels vrijgela ten. PvdA schenkt CDA 'milieu' MIDDELBURG - De nieuwe provinciale 'regerings'-ploeg kan aan de slag. De onderhande laars van de vier deelnemende partijen bereikten gisteravond - na een zes uur durende martel gang - een compromis over de portefeuille-verdeling. PvdA- gedeputeerde G. de Vries-Hom mes - het enige lid van de oude ploeg dat terugkeert - is haar milieu-portefeuille kwijt. De PvdA toonde zich uiteindelijk bereid die aan het CDA te ge ven. Hiermee - en met enig heen en weer geschuif van minder he le hangijzers - werd een dins dagavond ontstane patstelling doorbroken. Het CDA, dat aanvankelijk op alle fronten dreigde te worden weggespeeld, ziet met het bin nenhalen van de milieu-porte feuille één van de belangrijkste wensen gehonoreerd. De mi lieu-portefeuille komt in handen van de nieuw te benoemen CDA-gedeputeerde A. Dek. Daarmee is meteen aangegeven hoe moeizaam er is geschoven om uit de problemen te geraken. Want het CDA had de post ge claimd voor de nieuwe gedepu teerde L. Nederhoed-Zijlstra. Met deze ontknoping van het gistermiddag nog uitzichtloos lijkende gevecht om de porte feuilles heeft het CDA gedeelte lijk genoegdoening gekregen. De andere CDA-claim, Verkeer en Waterstaat, is niet gehono reerd. De nieuw te benoemen VVD-gedeputeerde J. Hennekeij bleef die portefeuille stevig in handen houden. Jeugd en Sport. Als troostprijs voor het verlies van haar milieu portefeuille krijgt ze er verder Natuur en Landschap bij. J. Hennekeij (VVD): Verkeer en Waterstaat, inclusief de WOV en de PSD. A. Dijkwel (D66): Onderwijs, Welzijnsplanning, Volksgezond heid en andere zorgsectoren, IPO (interprovinciaal overleg), Bestuurlijke Organisatie, Voor lichting.. Het gezelschap onderhande laars (bestaande uit de nieuwe gedeputeerden en hun fractie voorzitters) weigerde gister avond aanvankelijk ook maar enige informatie te verstrekken over het bereikte akkoord. Na enige aandrang kreeg CDA-'for- mateur' Ventevogel groen licht om de portefeuille-verdeling prijs te geven. Over het 'regeer programma (inclusief de daarbij behorende bezuiniging van 6 miljoen gulden) wilde men niets lósiaten. Het gezelschap, dat na zes uur onderhandelen inder daad een uitgebluste indruk maakte, voelde zich volgens Ventevogel te moe om toelich tingen te geven. Vanochtend (vrijdag) zal men pas volledig- opening van zaken geven. De onderhandelingen zaten aan het eind van de middag, na vier uur delibereren, nog 'muurvast'. Bijna wanhopig liet CDA-'for- (Slot zie pagina 19 kolom 1) Advertentie Verdeling Het nieuwe dagelijks provincie bestuur, dat komende dinsdag wordt geïnstalleerd, gaat van start met de volgende taakver deling: A. Dek (CDA): Milieu, Delta Nutsbedrijven, waarnemend commissaris van de koningin. L. Nederhoed-Zijlstra (CDA): Ruimtelijke Ordening. Deltawa teren, Euregio. D. Bruinooge (PvdA): Econo mische Zaken, Financiëel Be leid, Personeelsbeleid. G. de Vries-Hommes (PvdA): Recreatie en Toerisme, Cultuur, 1 GOLDEN ENTRANCE - FOUR SEASONS is de naam von ons nieuwe restaurant annex wintertuin En NIET alleen voor onze hotelgasten maar OOK voor u GOL.DF.N TULIP WESTDUIN tel. 01185-2510 I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ITT 1 Tijdens een van zijn laatste I dagen als gedeputeerde i ontving de heer De Boe, on- ■j der meer verantwoordelijk voor de Westerschelde Oe- ververbinding (WOV). be- i', zoek van een Belgische aan- nemer die wel zin had in de 1 aanleg van dat project. i De man ver tegenwoordige •I een klein bedrijf, maar zijn ij aspiraties waren groot. Voor een miljoen (Belgische :j Franken wel te verstaan) j zag hij kans Zeeland van J een WOV te voorzien. Dat is aanzienlijk goedkoper dan de prijzen waarmee de ge- I deputeerde in zijn stoutste dromen rekening had ge- j houden. Hij wilde dan ook graag we ten hoe de Belgische aanne mer dacht dat karwei te gaan klaren. „Welnu'', was het antwoord „mijn broer begint in Zeeuwsch-Vlaanderen te graven en ik op Zuid-Beve land. Halverwege ontmoe ten wij elkaar en de tunnel is gereed." Het klonk te mooi om waar te zijn en daarom informeer de de Zeeuwse politicus arg wanend ivat er gebeurt als de twee broers elkaar er gens midden in de Wester schelde zouden missen en langs elkaar heen graven. Het antwoord was onthut send van eenvoud: „Dan hebt u twee tunnels voor de prijs van één."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15