Geen cent voor dwangarbeiders GIRO 800.800 PZC m mij Gorbatsjov bereid te praten met oppositie over coalitie DE SLACHTOFFERS VAN DE BURGEROORLOG IN IRAK DEN HAAG Flinke heidebrand in Drenthe commentaar Steun CDA/PvdA voor wijzigingen studiefinanciering Kok voor inleveren vrije tijd bij ziekte wW De provincie hogerop ABOP-voorzitter: veel grijze hoofden in Tweede Kamer }tabinet wijst verzoek ex-tewerkgestelden in Duitsland af binnen- en buitenland DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES rji/i V" Staking Hoogovens lijkt onafwendbaar OEN HAAG (GPD) - Het kabi- Lis niet bereid ex-dwangar- V Helders, die in de Tweede We- Ldoorlog te werk zijn gesteld in Duitsland, financieel tege- oet te komen. De circa 500.000 mensen zullen ook geen cent Ln van de circa 20 miljoen gul- - den die het kabinet nog van de ti inuitse regering denkt te krij- {Ö1 Dit omdat Bonn na de her lij Liging, ook gaat over de rech- ;l ten van te werkgestelden in de voormalige DDR. staatssecretaris Ter Veld (socia- fle zaken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Zij wees daar- mee verzoeken van de Vereni ging Dwangarbeiders Neder- fand, gesteund door vrijwel de pffcamer, resoluut van de hand. De meeste betrokkenen hebben op basis van de inmid- dels verdwenen Invaliditeitswet DONDERDAG 11 APRIL 1991 een uitkering gehad van circa 50 gulden per jaar. Dat is veel min der dan ex-dwangarbeiders ont vangen op basis van Duitse ren teregelingen (800 gulden per jaar). De vereniging wil voor alle ex- dwangarbeiders de Duitse renteuitkering. Daarnaast wil de vereniging een belastingvrij stelling voor Duitse uitkeringen, een financiële vergoeding voor indertijd gekregen Reichsmar- ken, psychiatrische hulp en fi nanciële steun voor de eigen ver eniging. Volgens Ter Veld heeft het toen malige kabinet na de oorlog be sloten, dat de ex-dwangarbei ders dezelfde rechten hebben als Nederlanders die door de oorlog invalide zijn geworden. De kos ten daarvan werden volgens een verdrag uit 1956 door de Duitse DEN HAAG (ANP) - De rege ringspartijen CDA en PvdA slemmen in met een verhoging van het collegegeld en met een aantal wijzigingsvoorstellen op de studiefinanciering. Ook de fracties van GPV en SGP gaan in grote lijnen akkoord met !i voorstellen van minister Ritzen van onderwijs en wetenschap pen, De oppositiepartijen Groen Links, D66 en VVD heb ben scherpe kritiek op de voor stellen. Alle drie vinden ze dat Ritzen zijn huidige voorstellen moet in trekken en met nieuwe voorstel len moet komen. Volgens hen is de grondslag van deze „hero riëntering" op de studiefinancie ringweggevallen, nu Ritzen zijn voorstèl om de studieleningen te verzelfstandigen heeft ingetrok- i. Fatsoenlijke uitvoering van voorstel per 1 januari 1991 was niet meer mogelijk nadat de Raad van State onlangs een ver nietigend oordeel velde over het voorstel. De collegegeldverhoging en wij zigingsvoorstellen op de studie financiering van Ritzen moeten EINDHOVEN (ANP) - Minister Kok (Financiën) ziet wel iets in de suggestie van topambtenaar Pont van Binnenlandse Zaken het ziekteverzuim van amb tenaren te compenseren met vrije tijd. Het voorstel houdt in de ambtenaren vier extra vrije dagen krijgen. Bij ziekte leveren ze die weer in. ïKok benadrukte woensdag op jeen spreekbeurt in Eindhoven kosten van het ziektever zuim bij de overheid moet wor den verminderd. regering vergoed. Het betrof een bedrag van 20 miljoen gulden. De bewindsvrouwe stelde dat het verdrag uit 1956 juridisch waterdicht is. Er kan niet meer aan getornd worden, ook niet bij de nu lopende gesprekken met de Duitse regering over de situa tie in de vroegere DDR. Het geld van de Duitse regering gaat in de schatkist, aldus Ter Veld. Ter Veld stelde verder dat er geen exact inzicht bestaat in de omvang van de groep. Alle ar chieven zijn verdwenen. Er be staan alleen eigen verklaringen. Zij wenste voorts geen onder scheid te maken tussen ex- dwangarbeiders in Duitsland en in ons land.-sBovendien is er geen geld voor uitkeringen aan een half miljoen mensen, vond zij- Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) betoogde dat de Duitse rentebetalingen in fei te belastingvrij zijn. omdat de Duitsers er geen heffing op leg gen. In ons land wordt de beta ling wel bij het inkomen geteld. Gaat men daarmee over een be paalde grens heen dan is meer belasting verschuldigd. De afge pakte Reichsmarken zijn inder tijd vergoed. Minister d'Ancona (WVC) be toogde dat er al financiële steun wordt verleend aan de vereni ging. Zij was bereid te bezien of er meer kan. Psychiatrische hulp kan men krijgen bij het Centrum '45. in 1995 een besparing opleveren van rond de 700 miljoen gulden, waarvan 410 miljoen gulden door verzelfstandiging van de le ningen. De Kamer boog zich woensdagavond over de voor stellen die samen goed zijn voor de overige 290 miljoen. Groen Links, D66 en VVD vra gen zich af of zelfs dat bedrag wel wordt gehaald omdat een deel van de voorstellen sterk samen hangt met de verzelfstandiging van de leningen die vooralsnog met minstens twee jaar wordt uitgesteld. Zij pleiten met de studentenvakbonden ervoor om die tijd te gebruiken om de hele heroriëntering over te doen. „Dapper doorgaan siert een re gering, maar geldt dat ook voor pompen in een emmer met een gat erin", zei Nuis (D66) woens dagavond. CDA en PvdA willen hier niet aan. Lansink (CDA) wil wel van Ritzen weten wat de financiële gevolgen zijn van het uitstel van de verzelfstandiging. Hij vroeg Ritzen in dit verband met na druk of van uitstel geen afstel komt. Zie ook pagina 4 WESTERBORK (ANP) - Vrijwilligers hielpen woensdag bij het bestrijden van een heidebrand in het Lintsche Veen tussen de Drentse dorpen Tiendeveen en Nieuw-Balinge. Ongeveer veertig hectare natuurgebied ging verloren. Dat is 80 procent van dit natuurgebied van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De brand ontstond rond het middaguur toen bosarbeiders takken aan het verbranden waren. Door de harde wind en de droogte verspreidde het vuur zich zo snel dat zij de controle daarover verloren. Onduidelijk bleef gisteren wie de arbeiders opdracht gaf een vuur te stoken (foto ANP) „Er kan niet aan worden ontko men om een deel van die kosten te verschuiven naar de indivi duele werknemers. Dat zou in een aantal gevallen moeilijkhe den kunnen geven wanneer mensen door ziekte er in inko men op achteruit zouden gaan. Maar wanneer de compensatie plaatsvindt met vrije tijd, bij voorbeeld ADV-dagen, dan is dat, nadelige effect vermeden", aldus Kok. gf Stakende mijnwerkers tijdens een betoging in Donetsk foto AP) MOSKOU (AFP) - Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov is be reid met de oppositie in de Sov jetunie te praten over de tot standkoming van een federale coalitieregering en ronde-tafel besprekingen. Dat verklaarde Georgi Tsjachnazarov, een van de belangrijkste raadgevers van Gorbatsjov, woensdag op een persconferentie. Gorbatsjov lijkt met zijn voor stel tegemoet te komen aan een wens van Boris Jeltsin, presi dent van de Russische Federa tie. Deze stelde twee weken gele den tijdens de zitting van het Russische Congres van Volksaf gevaardigden een coalitierege ring op federaal niveau voor, en ronde-tafelbesprekingen waar aan de verschillende politieke stromingen van het land deel moeten nemen. Tsjachnazarov gaf aan dat Gor batsjov zich dinsdag tijdens de zitting van de Federatie Raad bereid had getoond te praten over een mogelijke coalitierege ring. De Federatie Raad, waarin dé leiders van de verschillende deelrepubliek zitting hebben, heeft tot taak de politieke en economische besluitvorming tussen Moskou en de republie ken te coördineren. Uit de uitlatingen van de raad gever van Gorbatsjov viel op te maken dat de president wel voorwaarden stelt aan een even tuele coalitieregering. De oppo sitie zou zich moeten opstellen achter Gorbatsjovs plannen om de Sovjetunie economisch uit het slop te trekken. „Ik ben er- IJMUIDEN (GPD) - De cao-onderhandelingen voor de 16.500 werknemers bij Hoogovens, Cemij en DSMIJ zijn opnieuw vastgelopen. Vakbonden en directie zijn na een dag en nacht onderhande len gistermorgen om vijf uur zonder een akkoord uit elkaar gegaan. FNV en CNV wijzen het eind bod af en zullen hun leden adviseren tot stakingen over te gaan. De onderhandelingen op exact dezelfde onderwer pen afgesprongen als vlak voor Pasen. Het loon- bod van Hoogovens is volgens de bonden te laag en het verschil tussen ploegendiensten en dag/kan- toordiensten wordt onvoldoende weggewerkt. Ook is niet tegemoet gekomen aan wensen van CNV en FNV over de vut-regeling. Nadat voor Pasen de besprekingen door Hoogo vens werden afgebroken, hebben de bonden de af gelopen week de leden geraadpleegd. FNV en CNV stelden een ultimatum en herhaalden enkele be langrijke eisen die beslist ingewilligd moeten wor den. FNV eist een loonsverhoging van 3,75 procent per 1 april, terwijl CNV, Unie BLHP en VHP op 3.5 procent zitten. Hoogovens heeft als eindbod op tafel gelegd een structurele loonsverhoging per 1 juli van 3,25 pro cent en terugwerkend per 1 april een half procent eenmalig. Volgens directeur Heusdens wordt daar mee tegemoet gekomen aan de wensen van de bon den. al gaf hij toe de ingangsdatum nu weer drie maanden is verschoven, Hij sprak van een verant woord loonbod, gezien de problemen waarmee Hoogovens momenteel kampt. Eenmaal in de tien jaar houdt de Tweede Kamer t zich enkele uren bezig met de positie van de pro- I vinciebesturen in Nederland en dan kunnen ze voli j gens de logica aan het Binnenhof het best maar zo ~—J snel mogelijk worden opgeheven. Die denk- en rede neertrant valt tenminste deze week te beluisteren in het Ka merdebat over de nieuwe Provinciewet. Aantal en omvang van de huidige (12) provincies zijn voor geen enkele politieke partij nog langer heilig. Over het takenpakket van de provin ciebesturen is prijs schieten toegestaan. Een open discussie over - watje zou kunnen noemen - de 'overbodige provincie', in het spoor van die over het bestaansrecht van de Eerste Kamer, lijkt niet ver meer weg. En in de tussentijd palavert politiek Den Haag vrijblijvend over mogelijkheden tot ver groting, samenvoeging en nauwere samenwerking van de be staande provincies. De gedachten gaan dan uit naar een op deling van Nederland in vier of vijf landsdelen. Wanneer en waar hebben we dat eerder gehoord? De in twintig jaar opge bouwde papierwinkel over de mislukte 'gewestvorming' er nog maar eens op nageslagen.... Volgens de jongste modegril zouden de provincies in Ne derland moeten worden ge-Europeaniseerd. Als bestuur lijke eenheden van vandaag zijn ze te klein om straks mee te komen in het Europa van de open grenzen, is de veel gehoor de stelling. En dan worden voorbeelden aangedragen van sar menwerkingsve.rbanden als de her en der opkomende Eure- gio's. Vorige maand ontstond, om maar wat te noemen, de Nieuwe Hanze Interregio, een grensoverschrijdende samen werkingsovereenkomst tussen de provinciebesturen vari' Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel en het Land-ber stuur van het Duitse Nedersaksen en het gemeentebestuur van Bremen, samen goed voor 10,5 miljoen inwoners. De Randstad-provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland hebben inmiddels hun eigen fusie-ideeën ontwikt keld, op basis van hun specifieke belangen. En Zeeland is bezig om samen met de Belgische provincies Oost- en West> Vlaanderen een Euregio van de grond te brengen, die geza menlijke belangen beter op elkaar moet afstemmen en naar buiten toe sterker moet gaan verdedigen. Er is veel te zeggen voor dit soort functionele grootschaligheid op terreinen dié' zich daarvoor lenen. Of het ook meteen moet leiden tot op-, heffing van de bestaande provincies, is een heel andere kwes tie. De geschiedenis heeft geleerd dat politieke initiatieven van bovenaf om de bestuurlijke indeling van Nederland onderop (provincies en gemeenten) grondig te vernieuwen, in de voorbije anderhalve eeuw allemaal schipbreuk hebben ge leden. Vergroting van omvang en bestuurskracht van pro vincies kan om een aantal redenen van belang zijn; even zo goed kan in zorg voor de kleinschaligheid en het eigen karak ter van een deel van Nederland, zoals in Zeeland, een belang: rijk argument liggen om ook het provinciebestuur daarop, blijvend te enten. Hoe groter de schaal, hoe groter het risico, van de vervlakking en van de eenvormigheid. Voor grote pro vincies als Noord-Brabant geldt bovendien al sinds jaar en dag het bezwaar dat daar de samenhang ontbreekt. Dat het- bestel van de provinciale indeling en het provinciale taken pakket in Nederland aan veranderingen onderhevig is, zal niemand willen ontkennen. Maar zo'n proces kan maar beter zijn natuurlijk verloop volgen. Wanneer Den Haag zich er mee gaat bemoeien, breekt de complete spraakverwarring opnieuw los. En wie zit daarop te wachten....? vdM. UTRECHT (ANP) - De fracties van verschillende partijen in de Tweede Kamer tellen teveel grijze hoofden -vooral, maar niet alleen- mannenhoofden. Een deel van de immobiliteit op onderwijsgebied van bij voor beeld het CDA is te verklaren uit de hardnekkigheid waar mee politici uit het verleden zich vastklampen aan het plu che van het heden. Dit zei voorzitter Ella Vogelaar woensdag bij de officiële ope ning van het driejaarlijks con gres van de Algemene Bond voor Onderwijspersoneel (ABOP) in Utrecht. Zij noemde geen na men, maar voor ingewijden was het duidelijk dat zij vooral de oud-staatssecretarissen van on derwijs Hermes en Van Leij en- horst bedoelde. Hermes (staats secretaris van onderwijs van 1978 tot 1982) is voorzitter van de CDA-fractiecommissie onder wijs in de Tweede Kamer. Van Leijenhorst (staatssecretaris van onderwijs van 1982 tot 1986) leidt de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. De weerstand tegen vernieuwin-" gen in het onderwijs bij deze CDA-ers is vaak zo groot dat zij in de wandelgangen van het kantoor van de ABOP in Am: sterdam wel eens zijn aangeduid; als „oude lijken". Vogelaar ontwaart ook teveel grijze hoofden bij de PvdA en bij de andere partijen, maar zij richtte haar pijlen in Utrecht toch nadrukkelijk op het CDA. Het teveel aan grijze hoofden is volgens de ABOP-voorzitter im mers maar één van de oorzaken van het gebrek aan dynamiek op het politieke onderwijsfront. De andere oorzaak is volgens haar de aanwezigheid, in elke rege ringscoalitie, van deze partij. van overtuigd dat Michail Ser- gevitsj (Gorbatsjov) open staat voor iedereen die zich wil scha ren achter het anti-crisispro gramma", zo zei Tsjachnazarov. Gorbatsjov presenteerde dins dag in de Federatie Raad een nieuw anti-crisisprogramma om een economische catastrofe te voorkomen. Hij verzocht daarbij speciale volmachten om een al gemeen stakings- en demonstra tieverbod tijdens werkuren af te dwingen. Duizenden fabrieksarbeiders in de Witrussische hoofdstad Minsk legden woensdag in weer wil van Gorbatsjovs plannen voor een stakingsverbod het werk neer. De staking is een te genvaller voor Gorbatsjov om dat Wit-Rusland zich tot voor enkele maanden één van zijn trouwste bondgenoten toonde. Met de acties in Misk breidt de stakingsgolf zich steeds verder uit over de unie. De mijnwerkers in het Koeznetsk-bekken (Sibe rië) en Donetsk-bekken (Oekraï ne) besloten dinsdag al hun bij na zes weken durende staking voort te zetten. In Georgië bra ken woensdag stakingen uit als protest tegen de aanwezigheid van Moskou-getrouwe troepen in Zuid-Ossetië. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3