olf-bestand gaat vandaag in Met de tietshelm op naar school VS staan geweld tegen Kurden niet langer toe Kok: lagere loonkosten op minimumniveau kleintjes Ook CNV-bond trekt loonoffer V D in VN-troepenmacht (UNIKOM) vrijdag al in grensgebied Irak-Kuwayt GESLOTEN _ibijleveid Veel kinderen sterven Serven: elk uur kan de burgeroorlog uitbreken loiinig j zacht is er volop zon. De mid- op naar 20 gra- aan zee iets koeler. De zuidelijke iiinitó zwak, vanmiddag matig. Me jaargang no. 85 ionderdag 11 april 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan; advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vliss.ingen [Van onze correspondent Washington - vanaf van- jjag 10 uur Amerikaanse tijd (vier uur 's middags Nederland- ju tijd) is een permanent jakt-het-vuren in de Gólf-oor- ,g van kracht. Daartoe is oensdag besloten door de Vei- lieheidsraad. Het besluit betekent dat de Golf-ooiiog nu ook formeel ten einde is, Tot nu toe gold een voorlopige wapenstilstand, laar omdat Irak alle voorwaar den van de Veiligheidsraad heeft eaccepteerd, is die nu omgezet neen permanent staakt-het-vu- i heeft een permanente wa- Prins in rol presentator bij Veronica HILVERSUM (GPD) - Prins Bernhard zal een zevendelige televisiese rie presenteren over het Wereld Natuur Fonds OVNF). Veronica zendt de reeks vanaf 18 juni uit, In het programma worden onder meer films uit zijn privé-col- lectie getoond. Aanvankelijk zou de se rie bij de Avro vertoond worden, maar die om roep heeft - volgens de producent en regisseur van de serie, Gideon van Aartsen - te lang ge wacht met een beslissing over data van uitzen ding. De eerste uitzen ding van de serie met prins Bernhard is op 18 juni via Veronica te zien. (Zie pagina 2) (■Adverlentie) fwl je prettig met... lady-li ne jealeradressen- Tel. 015-65.88.15 VRIJDAG 12 APRIL de gehele dag L -.■lll.ll 'lp,, 8ur9 '2 -1331 AH MIDDELBURG penstilstand gekregen in ruil voor onder meer de belofte alle chemische en biologische wa pens te vernietigen, alsmede al het materieel dat voor kernwa pens kan worden gebruikt en al le raketten met een bereik van meer dan 150 kilometer. Het land is ook akkoord gegaan met het betalen van compensa tie voor de oorlogsschade aan Kuwayt, en met de vestiging van ush en Major eens over veiligheidszone LONDEN (AFP) - President George Bush van de Verenigde Staten zou hebben ingestemd in met liet voorstel van premier John Major van Groot-Brittan- nië, in Irak veiligheidszones in te stellen voor de Kurden. Het akkoord bereikte Major in een telefoongesprek met het Witte Huis, zo heeft een woordvoer der van de Britse premier woensdag meegedeeld. „Ze erkennen dat het van wezen- Ik belang is dat men er voor zorgt dat de humanitaire organi saties ter plekke kunnen opere ren en in alle veiligheid hulp kunnen bieden aan de vluchte den. Dat is het eerste doel, en laast is geboden", aldus de [oordvoerder. „Het tweede doel de vluchtelingen in alle veiligheid naar hun land kunnen terugkeren", BREDA (ANP) - Leerlingen van de Jacintaschool in Breda kre gen woensdag van twee bedrijven een fietshelm. Dat gebaar is onderdeel van een actie om de fietshelm ingeburgerd te krijgen. Volgens één van de bedrijven, Schietecat Tweewielers, is bij het dragen van een helm de kans op hoofd- of hersenletsel 6,5 tot 8,5 keer kleiner dan wanneer dit hoofddeksel niet wordt opge zet. De actie wordt ondersteund door het Algemeen Zieken fonds West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Kinderen moeten wennen aan de helm, zo bleek uit een onder zoek in Maastricht. Zij worden bij het dragen nogal eens ge plaagd. Verder is het voorwerp nogal moeilijk op te bergen. Volgens onderzoeker drs. Gerard Seyts waren er ook positieve reacties. De kinderen kregen een veiliger gevoel en jogens von den de helm stoer staan foto ANP) een VN-troepenmacht in het grensgebied tussen Irak en Ku wayt. Zone Bij de VN werden woensdag di rect de eerste stappen gezet om de vredesmacht zo snel mogelijk ter plaatse te krijgen. Naar wordt verwacht, zullen de eerste leden van die macht, die uitein delijk 1440 man sterk zal zijn, al morgen, vrijdag, in Kuwayt aan komen. Tweehonderd VN-solda- ten komen uit de door Israel be zette Golan-hoogte, 500 uit de vredesmacht die in Libanon werkzaam is en een ander deel uit het korps dat op Cyprus is ge stationeerd. Verwacht wordt dat dat in ieder geval ook de vijf vaste leden van de Raad de Verenigde Staten de Sovjetunie, China, Frankrijk en Engeland) een bijdrage zullen le veren. Wat al wel vrijwel vast staat, is dat de vredesmacht, die de naam UNIKOM (United Na tions Iraq-Kuwayt Observation Team) draagt, onder leiding zal staan van de Oostenrijkse gene raal Gunther G. Greindl. Verwacht wordt, dat over tien dagen tot twee weken de vredes macht grotendeels compleet zal zijn. De VN-vredesmacht zal waarschijnlijk opereren vanuit een hoofdkwartier in de Iraakse stad Um Qasr en patrouilleren in de gedemilitariseerde zóne langs de grens, die negen kilo meter diep op Iraaks grondge bied loopt en 4,5 kilometer diep op Kuwayts grondgebied. De woordvoerder van de Ameri kaanse president Bush, Marlin Fitzwater, zei dinsdag al dat de vestiging van de VN-vredes macht zal leiden tot een versnel de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen in het Golf-ge- bied. HHHHDHHHH WÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft Irak ge waarschuwd dat het niet langer activiteiten van Iraakse grond troepen of de luchtmacht zal toestaan tegen de Kurdische vluchtelingen in liet noorden van het land. Dat zei woensdag Marlin Fit zwater. de woordvoerder van president Bush. Amerikaanse functionarissen die met minister Baker (buitenlandse zaken) op reis zijn door het Midden-Oos ten, legden uit dat Irak hierdoor niet langer militair mag opere ren boven de 38e breedtegraad. Irak mag in dit gebied waar zich honderdduizenden vluchtelin gen bevinden geen gevechtsheli kopters of straaljagers gebrui ken. Van veel kanten is pressie uit geoefend op Washington om Irak op deze wijze militair onder druk te zetten. Maai' president Bush wilde dat niet, onder meer om te voorkomen dat Ameri kaanse troepen bij de Iraakse burgeroorlog betrokken raken. Dat het Witte Huis nu toch heeft besloten het noorden van Irak tot een verboden gebied voor Iraakse militaire operaties te verklaren, wil niet zeggen dat de VS is overgegaan tot het be schermen van de, Kurden. Zowel Fitzwater als de in het ge volg van Baker meereizende ambtenaren benadrukten, dat het besluit alleen is genomen om Amerikaanse en geallieerde mi litairen of VN-medewerkers te beschermen die betrokken zijn bij de hulp aan de Kurden. Fitzwater zei dat inmiddels al 145 ton aan voedsel, dekens en andere voorraden boven de Kur den is gedropt. Amerika zal z'n hulpverlening verder opvoeren, zei hij, en de Kurden onder meer eten geven dat voldoende is om 300.000 mensen gedurende een maand te voeden. Enclaves Inmiddels is het plan om in Irak enclaves in te richten waar Kur dische vluchtelingen beschermd zouden kunnen worden vrijwel van de baan. Dit plan van de Turkse president Özal werd be gin deze week overgenomen door de Britse premier Major. Die slaagde er in de EG mee te krijgen. Fitzwater zei dinsdag nog dat het plan verdiensten had, maar andere functionarissen van het Witte Huis hebben inmiddels diepgaande twijfels geuit. Irak heeft laten weten enclaves „op alle mogelijke manieren" te zul len bestrijden. Alleen daarom al is" het Witte Huis niet langer voorstander. Want het laatste wat Washington wil, is opnieuw Amerikaanse troepen inzetten. Het Witte Huis vreest bovendien dat enclaves leiden tot het uit eenvallen van Irak. Dat wil Ame rika voorkomen, al was het maar om te voorkomen dat Iran een te dominante rol in de Golf zou krijgen. Een Kurdisch meisje, druipnat van de regen en onder de mod deren het grensgebied {foto Denis PaquinlAP) UZUMLU (AP/ANP) - In een provisorisch kamp bij Umzu- lu, aan de grens tussen Tur kije en Irak, sterven elke dag vele Kurden. Koude en diar ree slopen de mensen die da genlang over de bergen zijn getrokken om de wraak van Saddam Husayn te ontlopen. „Binnen twee of drie dagen zullen duizenden kinderen sterven aan gastroenteritis (diarree) en longontsteking", voorspelde woensdag majoor Sadi Sadeq al-Maruyyati. een Iraakse legerarts die met de vluchtelingen meekwam. Hij is de enige dokter het kamp. De arts zei dat daar al onge veer 1.000 volwassenen door ziekte en koude zijn omgeko men en dat iedere dag onge veer 20 kinderen sterven. De Turkse Rode Halve Maan, de belangrijkste schakel bij de verdeling van door buiten landse en Nederlandse hulp organisaties verstrekte hulp goederen voor de Iraakse vluchtelingen, breidt intus sen zijn activiteiten drastisch uit. De zusterorganisatie van het Nederlandse Rode Kruis werkt aan de opbouw van tien kampen voor in totaal 70.000 mensen. Dit maakten de Ne derlandse Samenwerkende Hulporganisaties, die geld in zamelen op giro 800 800. woensdag bekend. In het grensgebied van Turkije en Irak, waar 300.000 vluchtelin gen verkeren, zijn de belang rijkste noden; voedsel, drink water, onderkomens, dekens en kleding. DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) wil de loonkosten op het minimumniveau verlagen. Hij wil zo meer werk scheppen voor langdurig werklozen die een geringe opleiding hebben. Het verlagen van het wette lijk minumumloon wijst Kok echter van de hand. Dit bleek gisteren in Eindhoven, waar Kok sprak op het congres 'Zuidoost Brabant centraal'. Hoe de loonkosten omlaag zouden moeten, zei de minister niet. Hij verwees alleen naar een recent rapport van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) over het ver groten van het aantal werkenden in ons land. De WRR stelde onder meer voor het wettelijk minimum loon met 30 procent te verlagen. Dat kan volgens de raad omdat steeds meer huishoudens ontstaan waarin beide partners werken. Nu is het wettelijk minimumloon nog afgestemd op de alleenverdiener die een gezin moet on derhouden. Zou het minimumloon uitgaan van de al leenstaande. dan zou het 30 procent omlaag kunnen. Daarmee zou begonnen moeten worden bij jongeren vanaf 18 jaar. De groep zou jaarlijks uitgebreid moeten worden. Kok zei in Eindhoven letterlijk; „Het WRR-rapport heeft nuttig materieel op tafel gelegd om goed na te den ken over de vraag of en hoe deze grondgedachte stapsge-^ wijze verbreed zou kunnen worden". In een nadere toelichting gaf Kok later te kennen ook veel te zien in subsidies voor werkgevers waardoor de loonkosten kunstmatig omlaag gaan. Kok; „Het. mini mumloon is niet te hoog, maar de minimumloon-kosten die ondernemers moeten maken, zijn soms wel een bar rière om mensen in dienst te nemen of in dienst te hou den. Vandaar die gedachte van de subsidies". Volgens een zegsman van de minister heeft Kok niet be doeld nieuwe subsidies in te voeren. Hij zou slechts be staande loonkostensubsidies op het oog hebben gehad en alleen hebben willen duiden op de huidige praktijk. „De loonkosten moeten omlaag zonder het minimum loon te. verlagen. Door de loonkostensubsidies wordt Hoger beroep Het Openbaar Ministerie in Roermond heeft ivoensdag ho ger beroep ingesteld bij het ge rechtshof in Den Bosch tegen de 'IRA-vonnissen'. De rechtbank in Roermond sprak vorige week drie van de vier ver dachten vrij wegens C gebrek aan beivijs. w Portefeuilles Het bèoogde college van gede puteerde stalen van Zeeland heeft, ruzie over de verdeling van de portefeuilles. De gs-leden zijn er, een weekje voor hun officiële benoeming, nog niet uit. Van middag treffen de onderhande laars elkaar opnieuw in een poging de ontstane patstelling te doorbre- C ken. B '«J' Schutting Veertig leerlingen van de Bouwen Eivoutschool in Vlissin- gen namen gisteren de verf kwast ter hand en fleurden op hun eigen manier een saaie schutting op in de Wal-straat Ze moesten de stad Vlissingen uit beelden, maar daar van kwam niet zo erg C veel terecht. I v Barcelona Barcelona staat met één been in de finale van het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars. De ploeg van Johan Cruijff die weer op de bank zat, versloeg iïi- ventus met 3-1 na een 1-0-achter- stand. Stoitsjkov scoorde tivee keer voor O O de Spanjaarden. £m& UTRECHT (ANP) - De kaderle den van de Dienstenbond CNV trekken het aanbod in om door een „loonoffer" van 15 miljoen gulden bij te dragen aan het her stel van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann (16.000 werknemers). Eerder kwamen de kaderleden van de Diensten bond FNV tol eenzelfde besluit. Vanaf 22 april (de week van het V&D-prijzencircus) zijn bij de warenhuizen prikacties zoals korte werkonderbrekingen te verwachten, zo heeft de CNV- bond woensdag meegedeeld. De bonden raadplegen de komende week hun leden. Het cao-overleg is terug bij af. De CNV-bond eist weer 3 procent prijscompensa tie. Het loonoffer is van de baan om dat het in geen verhouding staat tot de 1,6 miljard gulden die het moederbedrijf Vendex Interna tional binnenhaalt door het af stoten van zijn belang in de Amerikaanse warenhuisketen Dillard's. Die transactie werd bekend uitgerekend op de dag dat de V D-directie van de bonden een bijdrage van 25 mil joen gulden vroeg. Bovendien bleek de directie niet te willen praten over een bijdra- Michelin schrapt weer 4.900 banen (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse bandenfa brikant Michelin gaat 4.900 ba nen schrappen als gevolg van de dalende autoverkopen en de Golfoorlog. Sinds 1980 is achttien procent van het aantal banen bij Miche lin, de grootste bandenfabriek ter wereld, verdwenen. Er werken nog altijd 31.000 men sen. De vakbonden hebben versla gen gereageerd. ge van de Vendex-aandeelhou- ders in 1992. Dit jaar zouden de aandeelhouders 37,5 miljoen gulden móeten bijdragen door af te zien van het dividend op nor male aandelen. Ook wilde de directie niet praten over de voorwaarden waaronder het loonoffer van 15 miljoen tot stand zou moeten komen. berrie BA&ÏSONS BASLCR' BuAerrys EimtomT llllill GEISER JOBLS mnjfaack MARIO ROSELLA Lange Vorststraat 12 Goes daaraan al een bijdrage geleverd. Hoe dat verder moet. door lastenverlichting of subsidies staat nog niet vast", aldus de woordvoerder. Banen Volgens Kok moet iedereen die kan en wil werken een kans krijgen op een baan. Naast loonkostenmatiging is het verder nodig dat het aantal uitkeringstrekkers daalt, Alleen dan kunnen voorzieningen overeind blij ven, kunnen belastingen en premies dalen en houdt de overheid geld over voor verlaging van het financierings tekort. De minister schaarde zich achter ideeën over flexibele pensionering voor ouderen met de mogelijkheid de laat ste jaren in deeltijd te werken. Als voorloper op dat sys teem zou een deeltijd-vut ingesteld moeten worden. Zo kunnen ouderen die dat willen, door blijven werken. Dat is van belang gezien de vergrijzing van onze samenle- BELGRADO (DPA) - De spanning tussen de Joegoslavische deelre publieken Servië en Kroatië is zodanig opgelopen dat er elk uur een burgeroorlog kan uitbreken. Dit heeft de grootste oppositiepartij in Servië woensdag gemeld. „Met het uur komt de burgeroorlog dichterbij", aldus Vuk Drasko vic, het hoofd van de 'Servische vernieuwingsbeweging' in Belgrado. Hij is voor het behoud van de Joegoslavische federatie, maar wil dat Kroatië vergaande concessies doet. Zo dient deze republiek het „au tonome gebied" van de Servische minderheid op Kroatisch grondge bied te erkennen en moeten Servische kolonies in andere deelrepu blieken van Joegoslavië autonomie krijgen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1