Politie rolt grote drugsbende op Lubbers sluit militaire actie in Irak niet uit Israël steunt plan voor regionale conferentie kleintje! WITLOF KIPPEBOUT EN TARWE ROGGEBROOD L79 Gestrande reizigers vallen ambassade in Paramaribo binnen Slag voor georganiseerde misdaad Tientallen huiszoekingen Student met topbeurs niet verplicht te lenen Vluchtelingen vechten om voedsel 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. wmm- Overwegend zonnig eC^r m het optrekken van de mistbanken zonnig en droog. Middagtemperatuur 19 graden, aan zee iets lager. De zuide- is zwak tot matig. 234e jaargang no. 84 Woensdag 10 april 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 DEN HAAG (GPD) - Politie en justitie hebben dinsdag een ein de gemaakt aan de activiteiten van een omvangrijke bende drugssmokkelaars. Op onge veer zestig plaatsen in het hele land zijn invallen gedaan bij le den van deze organisatie, die in enkele jaren tijd vele tonnen softdrugs ons land binnen bracht. Tien mensen zijn aange houden, waarvan er vijf tot de harde kern van de organisatie worden gerekend. De zesde hoofdverdachte is nog niet aan gehouden. De actie richtte zich vooral op de Randstad, met name Den Haag en Rotterdam. Een speciaal re chercheteam werkte sinds 1988 onder de codenaam 'Sinis' aan het oprollen van de organisatie. Volgens officier van justitie mr. H. M. Vos van het Haagse Open baar Ministerie hebben de ver dachten vele miljoenen guldens verdiend aan de smokkel van voornamelijk hasj uit het Mid den- en Verre Oosten en Marok ko. Het spul kwam met grote schepen naai' Nederland en werd voor de kust overgeladen in klei nere boten. De harde kern wordt verdacht van fraude, valsheid in geschrif te, belastingontduiking, handel in verdovende middelen en deel neming aan een criminele orga nisatie. Daarnaast mikt justitie op een 'tweede schil' van enkele tientallen verdachten onder wie financieel deskundigen, belas tingadviseurs en beheerders van opslagloodsen. Het zesde lid van de 'harde kern' zwerft volgens justitie nog in de buurt van Den Haag rond. Twee van de vijf gearresteerde topfi guren, de 34-jarige P. S. uit Voor burg en de 24-j arige M. Euit Den Haag, zijn aangehouden. Bij S., die te boek staat als vuurgevaar- lijk, werd een vuurwapen aange troffen. „We denken hiermee de harde kern te pakken te hebben," zegt woordvoerder H. van den Berge van de Haagse politie. „Als we alleen al praten over de winsten dan hebben we het over miljoe nen guldens. De omzet beslaat mogelijk tientallen miljoenen." Justitie denkt nog tot de zomer bezig te zijn met het ontrafelen van de organisatie, die in enkele jaren tijd vele tonnen soft-drugs het land binnensmokkelde. Om dat gebruik is gemaakt van een ondoorzichtige structuur van BV's is het moeilijk te achterha len waar het geld allemaal is ge bleven. DEN HAAG (GPD) - studen ten uit de lagere inkomens groepen met een topbeurs moeten zelf kunnen kiezen of ze al dan niet een rente dragende lening afsluiten voor hun studie. Dat vindt een kamermeerderheid van CDA en PvdA. De beide regeringsfracties leggen hun voorstel vandaag op tafel in het debat over de studiefinanciering met mi nister Ritzen van onderwijs. Die heeft zich tégenover zijn partijgenoten inmiddels po sitief uitgelaten over het plan. Voor studenten uit lagere in komensgroepen bestaat aanvullende financiering op de basisbeurs van maximaal 570 gulden per maand. Die bestaat uit een rentedragen de lening, van maximaal 208 per maand, en een aanvul lende topbeurs van maxi maal 254 gulden per maand. Zonder rentedragende le ning komen studenten niet in aanmerking voor een top beurs. Met dat automatisme willen CDA en PvdA nu bre ken. Het voorstel is afkom stig van de studentenorgani saties LSV (Landelijke Stu denten Vakbond) en het (ISO) Interuniversitair Stu denten Overleg). Tot de 'buit' van de politie behoorden onder meer tien auto's, waaronder de Rolls Royce op de voor grond (foto Ed Oudenaarden!ANP Een deel is doorgesluisd naar Luxemburg en Zwitserland. Ook is geïnvesteerd in onroe rend goed, projecten en auto's. De bende beheerde enkele be leggingsmaatschappijen en een garage. Tot de arrestanten beho ren in dit verband R.S. (36) en H.H. (49) uit Voorburg, specialis ten op het gebied van financiën. Zij moesten het geld wit wassen. Dure auto's De 170 politiemensen, 25 rech- ter-commissarissen en 55 (hulp officieren van Justitie stuitten bij huizoekingen op tien auto's (waaronder twee Rolls Royces), een sleepboot, twee snelle rub berboten, 200.000 gulden con tant geld en honderd kilogram hasj. De organisatie beschikte ook over verschillende schepen. Volgens Van den Berge bestond de bende uit „criminelen van zwaar kaliber". In wisselende sa menstelling zijn de transporten, vooral uit het Midden-Oosten en Marokko, georganiseerd. Voor de kust werden de drugs overge laden in kleine boten om vervol gens aan land te worden- ge bracht. In dit verband stuitte de politie op een 'informele scheepswerf in Schiedam. Van daaruit is een deel van de transporten gecoör dineerd. In dit verband vond ook onderzoek plaats bij Van Vliet Trucks BV in Nieuwerkerk aan den IJssel. De politie deed op 64 plaatsen huiszoekingen. Het betreft on der meer Amsterdam (7 plaat sen), Delft (4), Den Haag (17) Rijswijk, Dordrecht, Lelystad Monster, Nieuw-Beijerland Nieuwerkerk aan den IJssel Rotterdam (8), Sas van Gent Schiedam, Sluis, Voorburg (9) Westzaan, Zoetermeer en Uden. Hl HAAG/NICOSIA (GPD/ ANP/RTR/DPA) - Premier Lub bers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) houden se rieus rekening met een gewa pend ingrijpen in Irak ten be hoeve van de Kurdische vluch telingen. Lubbers sluit „geen enkel middel, ook het militaire, bij voorbaat uit'. Van den Broek meent dat wel een aparte reso lutie van de Veiligheidsraad no dig is om militair op te treden. Irak heeft het plan voor een be schermingszone voor de Kur- (ien fel van de hand gewezen. Iraks dreigement het plan met alle middelen tegen te houden zou kunnen leiden tot oplaaien vande strijd in de Golfoorlog. De Kamer steunt in ruime meer derheid de gedachte aan de eventuele instelling van een vei- zone onder toezicht van de tnigde Naties. Dat bleek gis teren tijdens een spoeddebatje in de Tweede Kamer. Een encla ve voor de Kurden zou op ge- voet staan met het van de VN, dat uitgaat non-interventie in binnen- se aangelegenheden. Maar Van den Broek gaf aan dat reso- van de Veiligheidsraad over de vluchtelingen de moge lijkheid opent om toch in te grij- In die resolutie wordt ge steld dat de volkerenmoord in frak als een bedreiging van de internationale veiligheid moet Worden beschouwd. Daarmee is het niet langer een puur interne aangelegenheid en „staat de deur open" naar sancties, aldus Van den Broek. Op aandrang van CDA-woord- voerder Gualthérie van Weezei, die meent dat de Nederlandse Fietser oorzaak botsing tussen tram en bus DEN HA AG (ANP) - Een tot dus ver nog spoorloze fietser heeft volgens de politie een botsing tussen een tram en een bus op een kruising in Den Haag ver oorzaakt. Door die botsing raakten dertig mensen gewond. Aanvankelijk meende de politie dat of de tram of de bus op de kruising van de Juliana van Stolberglaan en de Laan van Nieuw Oost-Indië door rood licht was gereden. Later deelde ze mee dat de tram op de krui sing een noodstop had moeten maken voor een overstekende fietser. Toen de tram zich weer in beweging zette, sprong het ver keerslicht voor het kruisende verkeer op groen. Een optrek kende bus botste tegen de tram. Van de dertig gewonde passa giers uit bis en tram konden er tien ter plaatse worden behan deld. De overigen werden met kneuzingen en snijwonden naar verschillende ziekenhuizen in Den Haag en Voorburg ver voerd. Dinsdagavond waren zij allemaal weer thuis. (Advertentie) extra aanbiedingen Van woensdag t/m zaterdag hebben we "ogmeervers-aanbiedingen. Witlof, aa 500 gram 3^# DG Kippebout, A AA .99kilo&9?TWÏ7 albert heijn Tarwe roggebrood, D6sl, 800 g ".faXDCiXD -2r4^ stands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oorlogsbodems in de Golf moe ten blijven, zei Lubbers dat de inzet van militaire middelen niet wordt uitgesloten. Dat is de „grondhouding", op basis waar van het kabinet de komende da gen en weken besluiten zal ne men. Özal Van den Broek en Lubbers spra ken gisteren met de Turkse pre sident Özal, onder andere over het vluchtelingenprobleem. Tijdens een persconferentie in Amsterdam, waar hij deelnam aan het zogenoemde 'Global Pa nel', een discussie-bijeenkomst van politieke leiders, benadruk te Ozal dat de enclave slechts als een tijdelijke oplossing kan wor den gezien. „Wij willen niet een soort Palestijnse kampen aan onze grens". De Turkse president riep de in ternationale gemeenschap op tot samenwerking en het geven van hulp. Ankara vreest, dat de wereldgemeenschap na de eer ste schrik Turkije met het pro bleem zal laten zitten. Steun De voorstellen voor een be schermde zone in noord-Irak kregen dinsdag meer vorm en steun. Maai' de Iraakse premier Hammadi wees het plan tegen over het officiële perbureau Baghdad furieus van de hand en zei ze met alle middelen te zullen blokkeren. De Britse VN-ambassadeur Sir David Hannay meldde dat er veel steun is in de Raad voor het enclave-idee. Zijn Amerikaanse collega, Thomas Pickering, uitte ook zijn steun. Secretaris-gene raal Perez de Cuellar zei maan dag dat de voorstellen in ver band met het VN-handvest wor den bemoeilijkt door soevereini- teits-kwesties. VN-functionarissen in Geneve zeiden dat in Iran en Turkije in middels al meer dan een miljoen Kurdische vluchtelingen zijn aangekomen en dat meer hulp dringend nodig is. Steeds meer vluchtelingen trekken onder af schuwelijke omstandigheden naar de grenzen, waarbij ze het doelwit zijn van Iraakse ge vechtshelikopters. Het uitwerpen van voedsel en hulpgoederen door vliegtuigen van de VS, Groot-Brittannié en Frankrijk ging dinsdag ondanks mistig weer door. Iran en Frank rijk zijn het dinsdag eens gewor den over hulp aan de vluchtelin gen in Iran. (zie ook pagina 4) TURKS/IRAAKSE GRENS Vluchtelingen verdringen zich rond een vrachtwagen met voedsel. De verdeling van de hulpgoederen in de kampen verloopt uiterst chaotisch (foto AP) (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Israëlische rege ring heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker dinsdag laten we ten in te willen stemmen met een regionale vredesconferen tie met de Arabische landen on der auspiciën van de VS en de Sovjetunie. Maar Baker maan de direct tot voorzichtigheid: „er is nog een lange weg te gaan om vrede te bereiken en er moe ten nog tal van kwesties en de tails worden bekeken". Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken David Levy zou hij dinsdag met Baker in Jeruzalem zijn overeengeko men dat bij een uit te werken vredesregeling tussen Israël en de Arabische wereld niet wordt uitgegaan van de stichting van een Palestijnse staat. Bovendien zou de PLO niet bij de onderhandelingen worden betrokken. Levy sprak dinsdag avond van een heel belangrijke stap op weg naar de vrede, maar zijn Amerikaanse collega wilde alleen zeggen dat er „enige voor uitgang" was geboekt. Israëls premier Yitschak Sha mir. met wie minister Baker een tweeëneenhalf uur durend ge sprek onder vier ogen had, liet zijn gast weten dat Israël bereid is met haar Arabische gespreks partners te onderhandelen op basis van Veiligheidsraadsreso lutie 242. Deze resolutie spreekt van vrede in ruil voor ontrui ming van de door Israël bezette gebieden. Shamir zal vanmor gen nog een tweede ontmoeting hebben met Baker. Daartoe (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Gorbatsjov Sovjet-leider Gorbatsjov wil meer volmachten om de heer sende crisis het hoofd te kunnen bieden. In zijn voorstel worden stakingen en demonstraties tij dens werkuren verboden. Intus sen narri in Georgië het parle ment een onafhanke lijkheidsverklaring O aan. w IMHH Autojagers De Zeeuwse garages worden op het ogenblik overspoeld door Poolse 'autojagers', op zoek naar een aardige occasion. Het verschijnsel doet zich al langer voor, maar neemt zienderogen toe nu de Polen sinds begin deze xgeek geen visum meer nodig hebben om naar Q Nederland te reizen. w Duinen Het duinlandschap op het voor malige werkeiland Neeltje Jans wordt fors uitgebreid met enkele valleien, een mini-slufter waarin het getij vrij spel krijgt en nieu we duinen. Dat gebeurt aan de Oosterscheldekant. Het werk moet vóór mei klaar zijn, want dan begint O het broedseizoen. I w HHHHHHHHi Tenniscompetitie De landelijke tennisteam bijten komend xveekeinde het spits af van de competitie. Van de Zeeuiose Tennis Combinatie (ZTC), een bundeling van talent uit enkele clubs, wordt geen kampioenschap verwacht. Maar het nut vanbundeling staat vast, zegt dis trictsbestuurder Leen Tl Breure. 1 (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Zaakgelastig de Körner van de Nederlandse ambassade in Paramaribo riep dinsdag de Surinaamse politie te hulp voor het verwijderen van een groep woedende reizi gers. De ambassademedewerkers proberen een terugweg naar Ne derland te vinden voor circa 160 gedupeerde passagiers van de malafide vliegmaatschappij Trans Caribbean Airlines, maar dat gaat deze Nederlanders van Surinaamse afkomst niet snel genoeg. TCA staakte zijn vluch ten in januari door financiële problemen. In mei terug De vakantiegangers voelen zich opgesloten en eisen bijstand. Körner: „Wij kunnen advseren, bemiddelen en helpen. Maar als u snel weg wilt, moet u een ticket kopen bij de KLM of de SLM". De veertig passagiers die tot be zetting wilden overgaan, zeggen niet langer welkom te zijn bij fa milie in Suriname en in Neder land niet' over relaties te be schikken waar geld geleend kan worden. TCA heeft de passagiers beloofd 'ergens in mei' te kun nen vervoeren met een Chileens toestel. De agenten slaagden erin de rei zigers de deur uit praten, nadat het Körner niet was gelukt hen te bedaren. De zaakgelastigde: „Dit is een kantoor, geen jeugd herberg". Een passagier: „Wij kunnen zeker de boom in. Die tijd is voorbij. U heeft mij duide lijk gemaakt dat wij zwart zijn". werd pas dinsdagavond beslo ten. Het is nog niet geheel duidelijk of aan de voorgestelde regionale vredesconferentie ook een apar te Palestijnse delegatie zal deel nemen. Israël zou liever een Jor- daans-Palestijnse delegatie zien. De zes Palestijnen die in Oost- Jeruzalem met minister Baker spraken, waren na afloop verre van tevreden. Faisal Husayni, die aan het hoofd van de Pale stijnse delegatie stond, zei dat de Palestijnen liever een vredes conferentie zouden zien waar aan ook Europese landen deel nemen. „In vergelijking met; Amerika is Europa minder par tijdig", aldus Husayni. Baker praat vandaag in Cairo met de Egyptische president, Hosni Mubarak, en de Saudi- sche minister van buitenlandse zaken. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. "4 U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang v Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller, 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1