Polen overstromen West-Europa Iran klaagt over gebrek aan hulp voor de vluchtelingen Verzuring sinds 1980 met bijna 28 pet afgenomen PREI, RUNDERTARTAAR EN MAGERE YOGHURT Acties bij V&D Minister Baker bezoekt vluchtelingen Verhoging accijns benzine stuit op verzet Bovag/ANWB Geen visum meer nodig voor bezoek Gewelddadig verzet neo-nazi's kilo 1.25 Pak 1 liter AKriyy MJfMH? 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. c^r perioden met zon EnUle wolkenvelden afgewisseld door perioden met eon. Tot matig afne mende zuidwestelijke wind. Middag- temperatuur omstreeks 14 graden. 234e jaargang no. 83 Dinsdag 9 april 1991 OLDENZAAL/BERLIJN (GPD/ jjjp) Vele duizenden Polen kwamen gisteren ons land bin nen bij de grensovergangen OI- denzaal Autoweg en Venlo. Sinds maandagnacht mogen zij Winkelende Polen in Berlijn. zonder visum de Benelux-lan- den, Duitsland, Frankrijk en Italië bezoeken. De verwach ting is dat zij vandaag massaal naar de Utrechtse automarkt gaan, om daar een tweedehands auto te kopen. Bij de grensovergang Oldenzaal Autoweg was de Poolse invasie goed merkbaar. Op een gegeven moment was één van de twee binnenkomende auto's Pools. Tot nu toe bezochten wekelijks tussen de 1500 en 2000 Polen met een visum ons land. Sinds maandag is de visum plicht voor Polen in de zoge naamde Schengen-landen ver vallen en mogen zij op vertoon van een paspoort ongehinderd drie maanden verblijven in de Benelux, Duitsland, Frankrijk of Italië. Een werkvergunning moeten de Polen echter nog steeds aanvragen. Het ministe rie van justitie zegt niet bang te zijn dat de Polen hier illegaal aan het werk zullen gaan. In Duitsland zijn Poolse bezoe- kers met onvriendelijke leuzes bejegend door rechts-extremis- tische jongeren. Aan de grens werden de Polen de hele dag op gewacht met vuurwerk, rook bommen en leuzen als 'Duits land voor de Duitsers', 'Sieg Heil' en 'Polen rot op'. Arrestaties In Frankfurt a/d Oder en- in Gu- ben trad de politie zelfs met de wapenstok op toen de ten dele gemaskerde neo-nazi's probeer den Polen de toegang te belet- BILTHOVEN (ANP) - In Neder land is sinds 1980 de jaarlijkse koeveelheid zure neerslag met bijna 28 procent verminderd. Dat blijkt uit de tweede fase vaneen grootschalig onderzoek is uitgevoerd onder leiding van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) in Bilthoven. Volgens het RIVM is de verzu ring afgenomen doordat in heel West-Europa de uitstoot van zwaveldioxyde verminderde. Het verzuringsonderzoek van het RIVM deed al in oktober vo- Hofstede (CNV) getroffen door hartaanval UTRECHT (ANP) - CNV-voor- tittcr II. Hofstede (53) is zater dag getroffen door een hartaan val. Onderzoek moet nog uitwij zen hoe ernstig de hartaanval is geweest. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk goed, zo heeft een CN V-woordvoerder maandag meegedeeld. Hettis niet bekend hoe lang Hof stede uit de roulatie zal zijn. Vooralsnog lijkt operatief ingrij pen niet nodig, aldus de woord voerder. Hofstede kreeg de hart aanval zaterdag tijdens familie bezoek in Kampen. Advertentie ®e dinsdag en woensdag hebben we vers-aanbiedingen. Prei, JipS "undertartaar, 100gram er; 1.0Z7 tfl Magere yoghurt, r\r\ lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ten. Vijftien raddraaiers werden gearresteerd. In de loop van de dag hielden de ongeregeldheden aan, ook na dat de politie de inmiddels aan geschoten jongeren met drang hekken op afstand probeerde te houden. Daarop probeerde de politie met behulp van de wa penstok de orde te herstellen. Hierbij werden opnieuw ver schillende raddraaiers gearres teerd. De Duitse minister van binnen landse zaken, Wolfgang Schau- ble, heeft de uitspraken van de relschoppers sterk veroordeeld. In Bonn zei Schauble dergelijke rechtsextremisme niet te zullen tolereren. Nederland Ondanks de drukte bleef de ver wachte „bestorming" van Pool se toeristen achterwege. Tegen de avond hadden volgens de grensautoriteiten ongeveer zes tigduizend Polen de Oder/Neisse gepasseerd. Enkele duizenden, waarvan enige honderden in bussen, reden subiet door Ne derland. Al sinds enige tijd ko pen Polen massaal tweede hands-auto's op in ons land. Zakenlieden in Berlijn en enkele grenssteden verklaarden op een grotere toeloop gerekend te heb ben. Sommige winkels in de ou de hoofdstad toonden zelfs re clame in het Pools. De uitbaters zeiden te verwachten dat Polen in de komende dagen massaal inkopen komen doen. Vooral lu xe-goederen als sigaretten en electronica hebben een grote aantrekkingskracht op de Po len, die zulks in eigen land niet kunnen kopen. UTRECHT (ANP) - De Dienstenbond FNV gaat acties voorbereiden bij de warenhuizen van V en D. De kaderleden van de bond hebben daartoe maandagavond besloten. Gedacht wordt aan werkonder brekingen, aldus een woordvoerder. Ook zal de consument worden bestookt met stickers en pamfletten. Volgende week beginnen de actievergaderingen in het land. Vorige week liep het overleg vast tussen bonden en directie over het loonof- ferdathet personeel moet brengen om het warenhuisconcern uit zijn financiële nood te halen. De vakbonden waren tot zo'n offer bereid, maai- de directie wilde meer. Het laatste V en D-bod behelsde dat werknemers twee jaar lang 25 miljoen zouden moeten opbrengen. Het steekt de kaderleden vooral dat Vendex, het moederconcern, onlangs 1,6 milj ard heeft gesleept uit het afstoten van de Amerikaan se winkelketen Dillards. De leden zijn nu helemaal niet meer bereid in te leveren, aldus de woordvoerder. rig jaar het nodige stof opwaai en. Toen maakte de stichting Natiiur en Milieu de voorlopige resultaten van het verzuringson derzoek bekend. Daaruit bleek dat het aandeel van de Neder landse landbouw in de verzuring veel groter was dan tot dan toe werd aangenomen. De land bouw is niet verantwoordelijk voor 20 procent van de verzu ring, maar voor 31 procent, aldus Natuur en Milieu in oktober. Uit de definitieve cijfers van het RIVM blijkt het aandeel van de landbouw, met name van de vee houderij, opnieuw wat groter is: ruim een derde. De verzuring heeft met name ge volgen voor de gezondheid van de bossen en leidt daarnaast tot vergrassing van de heide. Om bos en heide te redden, wil de overheid de uitstoot terugdrin gen tot 2400 zuureenheden per hectare in het jaar 2000. In 2010 moet de zure neerslag nog ver der zijn verminderd tot 1400 zuu reenheden per hectare. Voor de bossen en de heide is dan het meeste gevaar geweken, zo luidt de conclusie. Volgens J. Franssen van de stichting Natuur en Milieu moe ten er echter de nodige kantte keningen worden geplaatst bij de bevindingen van het RIVM. Franssen twijfelt er sterk aan of de doelstelling tot 2010 haalbaar zal blijken. Minister Baker praat met Kurdische vluchtelingen (foto AP) ANKARA (AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker bezocht maandag" in Turkije vluchtelingen kampen voor Kurden. De bewindsman zei eerder op de dag in Ankara dat de internationale gemeenschap zich tot het uiterste moet inspannen om de Iraakse vluchtelingen te helpen en dat Washington bereid is de hulp op te voeren. In Cukurca, een grensplaats met tussen de 200.000 en 300.Ö00 vluchtelingen, sprak Baker met enkele Kurden, onder wie een vrouw die hem vertelde over de honger én kou waaronder zij en haar lotgenoten te lijden hebben. Na het bezoek vertelde de minister dat hij gezien hoe mannen, vrouwen en kinderen worstelen met honger, kou en dorst en dat „velen deze strijd aan het verliezen zijn". Hij zei dat de hulpverle ning, waaronder de voedseldroppingen door Amerikaanse, Fran se en Britse vliegtuigen, op gang is gekomen, maar dat het be langrijkste is de vluchtelingen weer „hoop te geven op een terug keer naar huis", „Deze mensen moeten vrij zijn van de dreige menten. de vervolging en de pesterij waaraan zij door dat wrede regime in Baghdad worden onderworpen", zei hij. Bakers bezoek had vooral een symbolische betekenis; hij maak te duidelijk dat de Amerikaanse regering „zich niet zal laten meezuigen in een burgeroorlog". Wel waarschuwde hij dat indien Irak de internationale hulpverlening in gevaar brengt of onder breekt er door de Veiligheidsraad moet worden geprolcen over eventuele stappen. Vrijwel alleen aandacht voor Kurden aan Turkse grens NICOSIA/DIYARBAKIR/ (AFP/DPA/REUTER/UPI) Naar Iran zijn drie keer zoveel Kurden gevlucht als naar Tur kije, maar de buitenlandse hulp gaat bijna alleen maar naar Turkije. Deze klacht heeft de Iraanse onderminister van bin nenlandse zaken maandag geuit. Niet minder dan 100.000 Irake zen die naar de grens met Iran onderweg zijn, dreigen van hon ger of uitputting te sterven. Dit hebben vluchtelingen voor de Iraanse radio gezegd. In de afge lopen dagen zijn 200 mensen, voor het merendeel kinderen, van honger of koude omgeko men. Iraakse helikopters vallen kolonnes onbeschermde Kur den aan. Iran had tot maandagmiddag ruim 770.000 vluchtende Kurden opgevangen. De regering in Te heran heeft 20 vliegtuigladingen aan elementaire hulpgoederen naar het grensgebied gestuurd, maar dat is bij lange na niet ge noeg, zo heeft onderminister Mo hammad Atriyan verklaard. Hij drong er bij het Iraanse volk op aan, meer hulp te geven. Voorzitter Vahid Dastjeridi van de Iraanse Rode Halve Maan (de zusteroganisatie van het Rode Kruis in islamitische landen), schat de behoefte aan tenten op 150.000. Het buitenland heeft er tot dusver niet meer dan dui zend gestuurd. Iran is verontwaardigd dat het tot dusver bijna geen hulp uit het buitenland krijgt voor de nog steeds aanhoudende stroom vluchtelingen uit Irak: aan het eind van de week verwacht men de 1 miljoen te passeren en wel dra het aantal van 1.5 miljoen. Daarbij vergeleken heeft Tur- kije, waarheen 300.000 Irakezen gevlucht zijn, veel meer hulp uit het. buitenland ontvangen, Amerikaanse, Britse en Franse vliegtuigen droppen voedsel en dekens voor de vluchtelingen langs de Iraaks-Turkse grens. Gevluchte Kurden melden dat twee-derde van jraaks Kurdis tan „bevrijd" is, al heeft het Iraakse leger de steden her overd. In heel het Kurdische ge bied in Irak de provincies Er- bil, Suleimanieh en Dohuk ais- mede Tamim met de hoofdstad Kirkuk - is niets meer te eten en zijn er geen geneesmiddelen te krijgen, aldus de vluchtelingen. „De uittocht is afschuwelijk. Hondertwintig kinderen zijn aan longontsteking gestorven voor de Turkse grens. Op het tra ject Dohuk-Mosul storten de mensen zich op dode ezels op de velden om de botten af te kna gen", aldus een Kurd uit Dohuk. ShowqatBarmani, die de Demo cratische Partij van Kurdistan in Irak vertegenwoordigt, vat de toestand als volgt samen: „Van de zes miljoen inwoners van Iraaks Kurdistan zijn er drie mil joen in Turkije of Iran, of op weg naar een van deze landen. Van de overige drie miljoen wonen er twee miljoen in bevrijd gebied, waarbij ze gebrek hebben aan al les. Eén miljoen zucht onder de onderdrukking". Bij hun uittocht naai- Turkije en Iran zijn ettelijke tientallen vluchtelingen omgekomnen na dat zij op mijnen gelopen waren die dateren uit de Iraaks-Iraan- se oorlog (1980-1988). (Pagina 3: EG wil Kurdische en clave in Irak) Pers geweerd Het PvdA-kamerlid Van Traa heeft m Estland opzien gehaard door de autoriteiten van deze Baltische republiek te vragen vertegenwoordigers van de pers te weren tijdens ge sprekken met Neder- O landse kamerleden. O Overvaller De Vlissingse recherche heeft maandag de vermoedelijke da der van vijf roofovervallen die de afgelopen tijd zijn gepleegd, in de kraag gevat. Dat neemt niet iveg dat de golven van ge loeid met een steeds grotere frequentie (O) Vlissingen teisteren. w Anouk De behandeling van het driejari ge meisje Anouk Schelkens uit Vogelwaarde door een Ameri kaanse hersenspecialist, zal niet worden betaald uit de algemene kas van het ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen. Het comité 'Anouk naar Amerika' gaat inmiddels onverdroten door met het inzamelen van geld C voor het meisje. I Wim Jansen De komst van Wim Jansen naar Feyenoord heeft geen enkel ef fect gehad. Er wordt in De Kuip geen beleid gevoerd. Het wordt daarom tijd dat de Rotterdamse club een visie ontwik kelt, zegt Wim Jansen 4 in een interview. 8 DEN HAAG (GPD) - ANWB en Bovag wijzen een verhoging van de accijns op benzine met twintig cent of meer af. De mi nisters Maij (verkeer) en Alders (milieu) noemden het afgelopen weekeinde bedragen van 20 cent of een kwartje. De ANWB vindt dat zo'n verho ging moet worden gecompen seerd door een verlaging van de motorrijtuigenbelasting. Vol gens de Bovag zullen de pomp houders het extra moeilijk krij gen door deze sterke prijsstij ging. De accijnsverhoging moet nog in het kabinet worden be sproken. De ministerraad neemt waarschijnlijk vrijdag een be slissing. Minister Maij zei in het weekein de te verwachten dat de accijns op benzine per 1 juli niet met tien cent per liter omhoog zal gaan (zoals aangekondigd in de Tussenbalans) maar met onge veer 20 cent. Die extra verhoging wordt mogelijk omdat Duits land de benzine-accijns per 1 juli met 25 pfennig verhoogt. Neder land kan daardoor de accijnzen extra laten stijgen, zonder dat de pomphouders aan de grens daar de dupe van worden. Tekort Volgens de ANWB voorziet deze verhoging slechts in het terug dringen van het financieringste kort. De bond ziet veel meer in variabele autokosten: het ge bruik van de auto wordt zwaar der belast dan het bezit, waar door de automobilist zijn voer tuig minder of selectiever gaat gebruiken. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor .1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. «f U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Dagelijks van 10-17 uur. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19-22 uur Toegangsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendelbus: volg borden (3 RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. ESHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1