Luchtbrug naar Kurden op gang Baghdad accepteert eisen resolutie Veiligheidsraad \erschoore Andriessen: kabinet kan niet sprankelen Zeeuwse trekpaarden demonstreren 'Test' Catalaanse tv: moord op Gorbatsjov UUR FOTOSERVICE \evechtsvliegtuigen begeleiden Amerikaanse transporten „BIIJI NIH? 'Wandeling' astronauten Politie schiet zeppelin omlaag 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Zonnige perioden vandaag is er zon met wolkenvelden. Demiddagtemperatiiur ligt rond de 12 araden. De westelijke ivind is matig, aan zee vrij krachtig, 4 tot 5 Bft. 234e jaargang no. 82 ndag 8 april 1991 GOES MIDDELBURG - VLISSINGEN HULST 2JEFÜKZEE KODAK EXPRESS DUALITY CONTROL ÖNDEN (AP/AFP/ANP) - De luchtbrug naar de miljoenen op je vlucht zijnde Kurden is zon dag op gang gekomen. Zes Ame- jkaanse Hercules C-130 vracht- rliegtuigen wierpen hulpgoe- lercn uit voor de kou en honger jijende vluchtelingen die zijn amengestroomd bij de grens Met Turkije, zo deelde een pontvoerder van de Ameri- laansc luchtmachtbasis in het [urkselncirlik mee. Kgelijkertijd kwam de Ameri- aanseminister van buitenland- iezaken James Baker in Turkije lan om het vluchtelingenpro- jieem in ogenschouw te nemen, je Amerikaanse toestellen, die jerden begeleid door gevechts- 'liegtuigen in verband met iventuele aanvallen, voorzagen Ie vluchteling op Turks grond gebied en in het noorden van rak van 32 ton voedsel en water, jok vanuit andere landen komt dé hulp op gang. Het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken neldde dat militaire transport vliegtuigen vandaag beginnen met het afwerpen van goederen. Frankrijk distrubueert al 80 ton voedsel, tenten, dekens en medi cijnen die vrijdag werden ver zonden. Een konvooi vrachtwa gens van het Zwitserse Rode Kruis vertrok zondag naar Tur kije met 3.500 tenten en zeildoe ken en 15.000 dekens, kleding stukken en andere goederen. Zondagmorgen stegen drie Her cules C-130 transportvliegtui gen van de Britse luchtmacht, geladen met voedsel, dekens en tenten voor de belegerde Kur den in Noord-Irak op. De beman ning van de toestellen verwacht te dat de eerste goederen niet voor vanmorgen zouden zijn af geworpen. Het barre weer in het bergachtige grensgebied tussen Turkije en Irak bemoeilijkt de levering. Waarschuwing Minister Baker waarschuwde Irak de luchtbrug niet te hinde ren. De laag vliegende toestellen DEN HAAG (GPD) - Het kabi net blijft door de opeenvolgen- financiële tegenvallers te veel steken in papieren ideeën voor nieuw beleid. Dat vindt minister Andriessen van econo mische zaken. Volgens de be windsman kan het beleid niet „sprankelen, als je steeds maar miljarden bijeen moet garen voor bezuinigingen". -Andriessen zei zondag voor de 'AVRO-radio dat de bezuinigin- Advertentie) Dagelijks van 10-17 uur. ;Di.9t/mvr. 12 april óók 19-22 uur. j°egangsprijs f15,—'s avonds f 10,— rails Pendelbus: volg borden [3 RAI. «O: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Amsterdam~raf\ tin t Toegangbiljetten bij NS-stations. CAPE CANAVERAL (RTR/ UPI/DPA/AFP) - Twee astro nauten van het Amerikaan se ruimteveer Atlantis heb ben zondag een ruimtewan deling gemaakt om een on willige communicatie-an tenne van het Gamma Ray Observatory te repareren. Oit hebben Amerikaanse NASA-functionarissen be kendgemaakt. De NASA gaf opdracht tot bet. ruimte-uitstapje toen het het niet lukte verbinding k'krijgen met de satelliet. Een korte ruk aan de anten ne was genoeg om de zaak te deblokkeren. De wandeling in de ruimte was de eerste door Amerika nen sinds december 1985. Voor vandaag staat een zes uur durende ruimte-experi ment op het programma om apparatuur voor de bouw van een ruimtestation te tes ten. Het in de ruimte brengen van het 17 ton zware obser vatorium, dat gammastra ling moet meten, liep zondag perfect tot het probleem met de antenne, die niet wilde uitklappen. De satelliet, ter grootte van een bus, werd vastgehouden aan de 15 me ter lange robotarm terwijl de ruimtevaarders hun repara tie uitvoerden. die de goederen afwerpen zijn zeer kwetsbaar voor Iraakse ra ketten' die vanaf de schouder kunnen worden afgevuurd en voor machinegeweervuur. Ba ker zei niet wat de VS zullen doen als de vliegtuigen worden aangevallen. Volgens vele vluchtelingen zal de verwachte hulp onvoldoende zijn. „Wat wij nodig hebben is dezelfde behandeling als de be volking van Kuwayt; bescher ming tegen de wreedheden van Saddam", zo gaf een Engels sprekende universitair docent de gevoelens weer onder de meer dan 250.000 Kurden die waren opeengehoopt in de 80-kilome- ter lange Haj-Omran-pas. Deze loopt van de Iraakse stad Ru- wandiz door de besneeuwde ber gen naai- de grens met Iran. In een vraaggesprek zondag met het Britse tv-network ITV zei de Turkse president Turgut Özal voorstander te zijn van militair ingrijpen. „Als Turkije niet in tervenieert, zal de tragedie door gaan", zei Özal. In een interview met het Amerikaanse tv-net work ABC zei hij dat de Turkse troepen onder bevel van de VN gesteld zouden kunnen worden. Gevraagd naar een reactie zei de Amerikaanse minister van de fensie Dick Cheney dat wellicht een bufferzone voor de Kurden aan de Turkse-Iraakse grens in gericht zou kunnen worden, maar ook hiervoor was een be sluit van de Veiligheidsraad no dig. De Veiligheidsraad veroordeel de in de nacht van vrijdag op za terdag de Iraakse onderdruk king van de Kurden en eiste stopzetting van de gruwelda den. Het was de eerste keer dat dat de VN op een dergelijke ma nier kritiek uitten op binnen landse aangelegenheden van een land. De resolutie werd aangenomen op aandringen van Frankrijk alsook van Turkije en Iran. Bei de landen verwachten meer dan 700.000 vluchtelingen en vinden LISSE (ANP) - De rijkspolitie van Lisse en Sassenheim heeft zon dagavond op de Heereweg in Lisse een reclame-zeppelin neerge schoten. Rond 19.00 uur zag de politie in Scheveningen de zeppelin die vanuit zee ons land indreef. Gezien de windrichting vormde het ongeveer icht meter lange gevaarte (met een diameter van 2 meter en gevuld met helium) een ernstige bedreiging voor het luchtverkeer van en naarSchiphol. Inde buurtschap De Engel kwam de zeppelin vast te zitten aan een schoorsteen nadat enige tv-antennes van daken waren gerukt en wat andere schade ontstond. Vervolgens rukte het gevaarte zich los en dreefverder richting Schiphol. Op de Heereweg bleef de zeppelin aan een lichtmast hangen. De politie schoot het ding vervolgens lek, waarnasnel de landing volgde. Onderzoek wees uit dat de ballon was losgeslagen bij een meubelpa- eisin het Engelse Bedford. De eigenaar kan op z'n minst enige scha declaims tegemoet zien. gen moeten doorgaan, gezien de tegenvallende economische vooruitzichten in ons land. Hij wees daarbij op de voorspelling van het Centraal Planbureau (CPB), dat met name 1992 als een moeilijk jaar beschouwt. Andriessen is echter niet echt pessimistisch over de Neder landse economie. Hij wees erop dat de economische groei in ons land de afgelopen tijd altijd nog hoger lag dan die in Engeland en de Verenigde Staten. De minis ter houdt er ook rekening mee dat de cijfers voor de Nederland se economie nog kunnen mee vallen door de gestegen dollar koers. De effecten van de duur dere dollar waren nog niet mee genomen in de CPB-berekenin- gen. Andriessen: „De hogere dollar stand is toch een lichtstraaltje. Dat betekent dat onze aardgas baten meevallen. Bovendien is het goed voor de bedrijven die veel in dollars afrekenen, zoals Philips en Fokker". Evacuatie schots MOSKOU (ANP) - Sovjet-weten- schappers van het poolstation 'SP-30' en hun apparatuur zijn geëvacueerd van een ijsschots. Het in 1987 gebouwde station is afgedreven naai' het Canadese deel van de Noordpool. Boven dien brokkelde de schots af. De landingsbaan voor de bevoorra dingsvliegtuigjes was al tot 250 meter geslonken. Even rust voor het driespan en het enkelspan op een akker bij Gapinge, dat daar werd gemend door A. Paauwe (r) en A. Verhage op de open dag van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland foto Lex de Meester MIDDELBURG - Agrarisch Zeeland heeft zaterdag zijn beste beentje voorgezet. Oud en nieuw gingen samen. Zeeuwse werkpaarden trok ken over akkers, in Gapinge, West-Souburg, Ritthem, Nis- se en Waarde. Tien moderne agrarische ondernemers bij Middelburg, Veere en Sint- Laurens haalden het grote pu bliek op hun erf in het kader van de actie Kom in de Kas. De twee evenementen vielen onverwacht samen. Ze deden elkaar geen concurrentie aan, hoewel de belangstelling voor de de praktijkdemonstratie met werkpaarden tegenviel. Stichting Het Werkend Trek paard houdt twee keer per jaar een open dag. Drie- tot vier honderd mensen kwamen ge woonlijk kijken. De teller bleef zaterdag steken op maximaal tweehonderd. „Het nieuwtje is er af', veronderstelde secreta ris Ad Phernambucq. Kom in de Kas is een jaarlijks terugkerend evenement, dat in Zeeland steeds in een ande re streek wordt gehouden. Noord-Walcheren was nu aan de beurt. Landelijk trokken 160.000 bezoekers 'de kas in', in Zeeland ongeveer tweedui zend mensen. De plaatselijke landbouworganisaties had den een route langs alle onder nemingen uitgestippeld. Veel bezoekers volgden die per fiets of in de auto. Niet alleen kas- senbedrijven deden mee. maar ook een kaasmakerij, een boomkwekerij en een loonwer- kersbedrijf. De rondgang toonde een beeld van een bedrijfstak die in ont wikkeling is, van agrariërs die uitwegen zoeken om het hoofd boven water te houden. VS-leger versneld weg na definitieve wapenstilstand (Van onze correspondent) WASHINGTON - Amerikaanse militairen in de Golf zullen ver sneld naar huis kunnen terug keren, nu Irak het afgelopen weekeinde de voorwaarden van de Veiligheidsraad voor een permanente wapenstilstand heeft aanvaard. Dat verklaar den Amerikaanse militairen zondag. President Bush zei zaterdag dat de Amerikaanse troepen „bin nen enkele dagen" hun posities in het zuiden van Irak en elders zullen kunnen verlaten, als een maal een VN-vredesmacht ter plaatse is. Het Iraakse parlement ging za terdag akkoord met de harde ei sen in de resolutie die de Veilig heidsraad in de nacht van vrij dag op zaterdag aannam. Irak bevestigde de aanvaarding in een 23 pagina's tellende brief aan VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar. Baghada klaagt in de brief bitter over de vele en strikte voorwaar den die de Veiligheidsraad stelt. De eisen worden onder meer „oneerlijk" en „illegaal" ge noemd, maar Irak zegt geen keus te hebben, en daarom ak koord te gaan. Verwacht dat de raad binnen enkele dagen in stemt met het sturen van een vredesmacht die de komende maanden, en misschien wel ja ren, het grensgebied tussen Irak en Kuwayt zal bewaken. Een eerste groep VN-waarne- mers zou al in de eerste helft van deze week in de regio kunnen aankomen, aldus zondag bron nen bij de VN. Perez de Cuellar zei zaterdag dat het de bedoe ling is 1400 man te sturen, waar van ongeveer 400 als waarne mers. Verder wordt een infante- rie-eenheid van ongeveer 700 man gestuurd en 300 man aan genietroepen voor de aanleg van waarnemersposten, wegen en dergelijke. De waarnemers zullen opereren onder de naam UNIKOM (Uni ted Nations Irak-Kuwayt Obser vation Mission). Het is nog niet duidelijk welke landen de leden van de VN-vredesmacht leveren, maar VN-diplomaten zeiden het afgelopen weekeinde dat het de bedoeling is dat in ieder geval al le vijf vaste leden van de Veilig- X- Afrika dat het samentrekken van de Kurden langs hun grenzen en de beschietingen door het Iraakse leger een bedreiging vormden voor de internationale veilig heid. Het Handvest van de Ver enigde Naties bepaalt dat een actie van de organisatie alleen mogelijk is als de internationale veiligheid wordt bedreigd. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de enkele miljoenen guldens aan humani taire steun toegezegd. Hij deed dat zaterdagavond in een uit zending van Vara's Achter het Nieuws. De steun komt bovenop een bedrag van 4 miljoen gulden dat de regering eerder al toezeg de. Gewelddadigheden in zwarte woonsteden in Zuid-Afrika eis ten zondag elf mensenlevens. Het vredesproces heeft een flin ke deuk opgelopen omdat presi dent Frederik de Klerk weigert in te gaan op de eis Pan het ANC om twee mi- O nisters te ontslaan. O Ingeburgerd Bij verschillende Zeeuwse on dernemingen is bedrijfsvervoer Tiaar en van het iverk al geruime tijd ingeburgerd. Een aantal reacties naar aanleiding van de uitspraak van minister Maij van verkeer en waterstaat om woonlwerkvervoer desnoods wettelijk af E te dwingen. VC Vlissingen VC Vlissingen heeft zaterdag eindelijk weer eens gewonnen. Haarlem iverd aan de Irislaan door doelpunten van Eikenhout en Dorst met 2-0 verslagen. PSV PSV heeft in de eredivisie verder afstand genomen van Ajax. De voetbaltopper eindigde in een ■overwinning voor PSV 4-1Ro- mario was met twee doelpunten uitblinker. Brian Roy werd uit het veld ge- stuurd. (Va?i onze correspondent) MADRID - „Wij onderbreken dit programma met een extra nieuwsuitzending. In de Sovjet unie is een militaire staats greep gepleegd. Michail Gor batsjov is vermoord. Tanks en troepen patrouilleren door de straten van de Russische hoofd stad en ook in andere steden heeft het leger de macht overge nomen". Zo begon vrijdagavond een nieuw programma op het Cata laanse televisiestation van de nationale zender TVE. De ma kers hadden er alles aan gedaan om het 'nieuws' realistisch te brengen, compleet met een ge fingeerde correspondent in Mos kou. Iemand die sterk leek op Marlin Fitzwater, woordvoerder van het Witte Huis, 'bevestigde' dat Washington de betrekkin gen met Moskou zou verbreken als het rode leger inderdaad de macht had overgenomen. Na een half uur verscheen er een tekst op het scherm, waaruit bleek dat de uitzending niet op waarheid berustte. Het was een Catalaans 'experiment', in de traditie van Orson Welles, die in 1938 via de radio met de stem men van de toenmalige nieuws lezers het bericht lanceerde, dat de marsbewoners waren geland. Maar voordien was de 'primeur' al overgenomen door het com merciële radiostation COPE. De telefoons naar TVE-Catalo- nië stonden al tijdens de uitzen ding roodgloeiend, evenals die van het Russische consulaat in Barcelona. Het duurde tot laat in de avond, voordat iedereen door had dat het ging om een vals bericht. De Russische consul in Barcelo na, Vladimir Tsjkikvadze, sprak vah „een smakeloze grap". Van daag buigt directie van TVE-Ca- talonië zich over de zaak. CIZRE - Een uitgeput meisje wordt door haar ouders geholpen bij het oversteken van de brug tussen Irak en Turkije in Hakkari foto Mike Persson/AFP) heidsraad Amerika, de Sovjetu nie, China, Frankrijk en Enge land) deelnemen. Het feit dat Irak met de voor waarden voor een permanente wapenstilstand akkoord is ge gaan, betekent ook dat het land zich neerlegt bij de vernietiging- van al z'n chemische en biologi sche wapens, het materieel dat kan worden gebruikt bij de bouw van kernwapens, en z'n ra ketten met een bereik van meer dan 150 kilometer. Verkiezingen in Kuwayt MANAMA (AFP/RTR) - De emir van Kuwayt, sheikh Jaber al- Ahmed al-Sabah heeft zondag avond bekendgemaakt dat er in Kuwayt volgend jaar parle mentsverkiezingen zullen wor den gehouden. Een datum gaf hij niet. In een door radio en televisie uit gezonden toespraak liet hij doorschemeren dat vrouwen mogelijk ook passief en actief kiesrecht zouden krijgen. Al-Sabah zei verder dat hij „de vrienden van Kuwayt" zou vra gen grondtroepen in het land te houden om acties tegen te gaan van de Iraakse president Sad dam Husayn, zolang deze nog aan de macht is. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. rn.- U hebt'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 («WTlWf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1