VS droppen voedsel in Irak lifïl Kok: geen lastenverzwaring Spanning loopt op in de metaal Zes doden bij gijzelingsactie in VS Ongenoegen Lubbers desnoods voor sturen van een VN-leger BRISTOL /anDuke - JLentesftcnv jironummer 00800 voor iulp Kurden Groot-Brittannië zal deelnemen aan operatie baby tourvrouw redt uit toilet Overheid moet 3,7 miljard extra bezuinigen reportage 21 t/m 27 vrije tijd 29 t/m 39 Vlaanderen Ziekteverzuim ambtenaar kost vakantiedagen Zeker 38 doden bij aardbeving in Peru Wie jarig is trakteert I 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Vanochtend zonnig De dag begint met zon. Vanmiddag neemt de bewolking toe en vanavond regent het. Het wordt 11 graden. De zuidwestelijke wind is matig. AKANTIELAND Hoek Rijksweg-Ringbaan West 34e jaargang no. 81 aterdag 6 april 1991 EN HAAG (ANP) - De tien sa- inwerkende hulporganisa- es hebben vrijdag het giro- nmmer 800800 heropend voor oodliulp aan vluchtelingen uit :ak, onder meer aan de Kurden ie massaal het land ontvluch- jn, Dat heeft woordvoerder urgers van het Rode Kruis rijdagmiddag meegedeeld. De situatie in en om Irak is zeer jjpend. Er moet nodig hulp ge- oden worden." Het geld wordt isteed aan de hoognodige ooreieningen als tenten, de- Sjs, bedden, medicamenten en jedsel. r wordt momenteel overlegd iet Syrië, Turkije en Iran over èdoorvoer van de noodhulp. „I- inzal geen probleem opleveren ant die hebben zoals bekend ■grens opengesteld." Syrië ligt oeilijker, evenals Turkije. Via n zusterorgansatie in Turkije al de Rode Halve Maan in het iemandsland tussen Irak en "urkije goederen uitdelen, zo is atplan. ie hulporganisaties hebben de inroepen opnieuw gevraagd ndersteunende tv-spotjes uit te inden. Het Rode Kruis heeft hjdag vernomen dat de omroe- en inderdaad de actie van de amenwerkende hulporganisa- ès volledig zullen ondersteu- en. feertien dagen geleden deden hulporganisaties een eerdere oging het gironummer te hero- ènen. Daar werd toen niet zo- eel bekendheid aangegeven, ie omroepen weigerden toen op asis van hun calamiteitenclau- nle tv-spotjes uit te zenden, al- jus Burgers. Volgens de omroe pen was toen geen sprake van alamiteit. „Het leek er toen ook ïogop dat het Kurdische verzet n opmars was. Nu is het omge- leerde het geval." De actie was oen preventief bedoeld. Rond [alf februari was er op gironum- ner 800800 ruim acht ton bin- engekomen. NEWPORT BEACH/LONDEN/ ANKARA (AFP/RTR/GPD) - De Amerikanen en Britten willen voedsel en andere materialen gaan afwerpen boven Noord- Irak. VS-president George Bush zei vrijdag dat transportvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht vanaf zondag drop- pingsvluchten gaan uitvoeren voor de vluchtelingen en Iraak- se burgers in het noorden van Irak. Vervolgens deelde het bu reau van de Britse premier, John Major, mee dat Britse vliegtuigen zullen deelnemen aan de operatie. Bush riep Irak in èen communi qué op zich niet te verzetten te gen de opératie, die, naar hij zei, zuiver een humanitair doel dient. Turkije heeft Irak officieel laten weten dat het militair geweld zal gebruiken als er geen eind komt aan de beschieting van Kurdi sche vluchtelingen in het Iraaks-Turkse grensgebied. De Turkse grens is officieel nog steeds gesloten, maar er zouden nu al bijna 250.000 vooral Kurdi sche vluchtelingen het land zijn binnengekomen. Volgens de Turkse minister van defensie zijn al 25 Iraakse artillerie-gra naten neergekomen op Turks grondgebied. President Turgut Özal heeft eer der deze week de Iraakse ambas sadeur in Ankara ontboden en hem meegedeeld dat Turkije mi litair ingrijpen overweegt. „We kunnen de mensen niet verhin deren te vluchten, en daarom moeten we de Irakezen tegen houden", zei hij later in het par lement. Volgens de Turkse pers heeft Irak op het dreigement geantwoord met een verklaring waarin het zegt „geen vijandige bedoelingen" te koesteren tegen Turkije. Niemand in Ankara ge- >EN BOSCH (ANP) - Een pas jeboren baby uit Den Bosch naakt het redelijk goed on- anks het feit dat het kind in len toiletpot ter wereld kwam, aarin doof de moeder in pa- liek werd achtergelaten en nog naar net op tijd door een buur vrouw kon worden gered, foey, 1530 gram zwaai-, verblijft p de couveuse-afdeling van het Sössche Carolus-ziekenhuis. Volgens een woordvoerster van giet ziekenhuis gaat het naar om standigheden redelijk met hem. De 18-jarige moeder zat donder dagmiddag op het toilet toen ze Kerkte dat de vliezen braken. Het kind - twee maanden te vroeg - viel in de toiletpot. De [moeder dacht dat haar baby dood was en rende gillend weg. iHaar 18-jarige buurvrouw kwam op het gegil af en haalde het kindje uit de afvoerpijp, De baby heeft ongeveer een minuut in de toiletpot gelegen. SACRAMENTO - Terwijl gijzelaars achter de deur onder schot worden gehouden door vier overvallers neemt een politieman zijn positie in vlak voor de bestorming van de winkel in Sacramento (foto RodLamkeylAFPI SACRAMENTO (AP) - De politie van Sacramento, Californië, heeft vrijdag een winkel bestormd waar vier gewapende over vallers zich meer dan acht uur hadden verschanst met een groot aantal gijzelaars. Drie van de meer dan 30 gijzelaars werden door de overvallers doodgeschoten. Drie van de overvallers werden door de politie gedood, terwijl de vierde zwaar gewond raakte. Dertien gijzelaars raakten gewond. Een ooggetuige zei te hebben gezien dat de overvallers, vlak voordat de politie in actie kwam, het vuur openden op hun gijze laars. De sheriff van Sacramento, Glen Craig, zei dat de overvallers een vrije doortocht naar Thailand hadden geëist en kennelijk niet van plan waren geweest om de winkel te beroven, zoals aanvan kelijk was aangenomen. Een tv-station maakte bekend dat de gijzelnemers vier miljoen dollar, vuurwapens, kogelvrije vesten en een helikopter hadden geëist. Politierechercheurs zeiden ech ter in het duister te tasten over de motieven van de daders, die zouden hebben behoord tot een jeugdbende. Volgens een hulps heriff waren de overvallers slecht Engels sprekende Thailanders, maar andere autoriteiten zeiden dat het om Vietnamezen ging, die vloeiend Engels spraken. Voordat de politie in actie kwam hadden de overvallers achter eenvolgens twee mannen, twee vrouwen en vijf kinderen vrijgela ten, ondermeer in ruil voor kogelvrije vesten. De laatste die vrij kwam, een man, was in een been geschoten. DEN HAAG (GPD) - PvdA-mi- nister Kok (financiën) wil dat er volgend jaar 3,7 miljard gulden extra wordt bezuinigd op de overheidsuitgaven. Het kabinet moet volledig afzien van verho ging van de lasten voor burgers en bedrijven. Kok schrijft dat in het laatste concept van zijn 'ka- derbrieP, het stuk waarin de mi nister van financiën tradito- neel de voorzet geeft voor de be grotingsbesprekingen in het ka binet. Het stuk is gisteravond laat bezorgd bij de andere mi nisters. Kok wil de departementen niet langer compenseren voor de stij gende prijzen en lonen. Dat le vert in 1992 ruim anderhalf mil jard op. Daarnaast moeten tal van maatregelen uit de Tussen balans versneld worden inge voerd (opbrengst nog eens an derhalf miljard). ZOETERMEER (ANP) - De werkgevers in de metaalindus trie (200.000 werknemers) heb benvrijdag een loonbod op tafel gelegd dat door de vakbonden als volstrekt onder de maat is afgekraakt. „Als de werkgevers "iets meer te bieden hebben ste venen we onafwenbaar af op een keihard conflict. Dan ko men er gegarandeerd acties, stakingen incluis", aldus onder bandelaar M. Hagen vrijdag na afloop van de derde onderhan delingsronde. Volgens Hagen gaapt er momen teel ook op het punt van de lo nen een kloof tussen de loonei sen van de bonden die in een eenjarige cao loonsverhogingen willen variërend van 3,5 tot 4 Procent en het bod van de werk geversorganisatie FME. De FME biedt een loonsverhoging van in totaal 6 procent maai- dan gespreid over twee jaar. °e bonden constateren dat dat met eens voldoende is om de Prijsstijgingen bij te benen. „We bollen dan twee jaar lang achter de inflatie aan", verzuchtte een woordvoerder van de Industrie el Voedingsbond CNV. Die bond wil een loonsverhoging Van 3,5 procent. De Industrie bond FNV houdt vast aan een loonsverhoging van 4 procent per 1 april '91. Op 18 april is de vierde en voorlo pig laatste onderhandelingsron de gepland en dan wordt het bui gen of barsten, zeggen de vak bonden. Ze vrezen dat het dan een moeizame zitting wordt want niet alleen over de lonen maar ook over praktische alle andere belangrijke zaken liggen bonden en werkgevers nog mij len uit elkaar. De FME bood vrijdag in een tweejarige cao (april '91-april '93) per 1 juli '91 een structurele loonsverhoging van twee pro cent, per 1 januari '92 nog eens 0,75 procent, per 1 juli '92 2,25 procent en per 1 januari '93 nog eens 0,5 procent. Naast deze structurele loonsverhogingen boden de werkgevers nog een eenmalige uitkering van 0,5 pro cent per 1 oktober '91. Volgens de industriebond FNV komt het werkgeversbod neer op een loonsverhoging van ge middeld 3,6 procent over twee jaar terwijl de FNV-bond vier procent claimt over slechts een jaar. Dat komt neer op acht pro cent over twee jaar, zo rekende de vakbondswoordvoerder voor. ROTTERDAM - Dit kaderlid van de Industriebond FNV maakt duidelijk waarom het gaat: de cao's. Zo'n tweedui zend vakbondsleden uit de districten Dordrecht en Rotter dam kwamen vrijdag bijeen in de Rotterdamse Doelen om uiting te geven aan hun ongenoegen over de gang van zaken in de cao-onderhandelingen (foto Paul Stolk/ANP) looft overigens serieus dat Tur kije. op het punt staat Irak bin nen te vallen. De dreigementen worden gezien als drukmiddel op de internationale gemeen schap, om een grootscheeps hulpplan op te stellen voor de vluchtelingen. Het bewind in Baghdad heeft de Kurden gisteren massaal am nestie toegezegd, maar de Kur dische organisaties zeggen daar niet het minste vertrouwen in te hebben. Irak heeft de VN offi- - cieel meegedeeld bereid te zijn een internationale commissie te ontvangen voor toezicht op de naleving van de amnestie. Vol gens berichten uit het noorden van Irak zetten Kurdische guer rillastrijders in de bergen bij Turkije de strijd voort. Ook in het zuiden worden nog gevech ten gemeld. President Özal zei gisteren dat het bondgenootschap dat Irak uit Kuwayt heeft verdreven moet overwegen opnieuw ge weld te gebruiken als Irak de Kurden in de richting van Tur kije blijft sturen. Volgens Anka ra is niet zozeer sprake van een vluchtelingenprobleem, alswel van massale deportatie. Dezelf de geluiden zijn steeds sterker hoorbaar in de Iraanse hoofd stad Teheran, want ook aan de Iraanse grens drommen Kurdi sche vluchtelingen samen in mensonterende omstandighe den. Iedere dag komen er meel mensen om van honger en dorst. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zijn alleen al vrijdag 120.000 Iraakse vluchtelingen de grens overgekomen, maar zijn er nog „honderdduizenden" op komst. Het VN-Bureau Rampenhulp UNDRO verzocht de internatio- Staan deze woonkazernes in Milaan, Marseille. Frankfurt of Rotter dam? De Europeanen wonen achter ontelbare gelijkvormige gevels. Toch zeggen die fagades iveinig over de mensen. De Europese familie bestaat niet. Buitenland-correspondent Rudolph Bakker neemt af scheid met een staalkaart van eigemvijsheden. Verder in de bijlage Reportage: Zeeuwse vrachtvaart onder zeil Wonen in Klevers- kerke Kurden inde diaspora Lubbers is over de top Nederlandse vliegende doctors De rechterhand van de konin gin neemt afscheid Uitvaart in defile. Besparen met de zonneboiler Amsterdam is van alle mark ten thuis Cypms ontioorstelt zich aan oorlogstrauma's Hoogstandjes moeten audio-vi- deomarkt redden Borsalino. de enige echte hoed Op de klei ne kaart: bacalhau Navarro, de ideale kruising tussen Mai- gret en Kojak. (Slot zie pagina 3 kolom 6) aangedaan. De Ronde van Vlaanderen is de klassieker van de Vlamingen, die zich morgen dan ook mas saal langs het parkoers zullen begeven. Vele wielerliefhebbers vinden het nog steeds spijtig, dat de Koppenberg niét meer wordt 18 Kok denkt daarbij onder meer aan het sneller schrappen van alle subsidies aan ondernemin gen, versnelde vermindering van het aantal ambtenaren, en overheveling van taken van Den Haag naar de provincies en ge meenten (700 miljoen). Opmer kelijk is het voorstel van Kok volgend jaar alle boetes te ver dubbelen (opbrengst 200 mil joen). Werkgelegenheid Kok weigert in het stuk perti nent toe te geven aan de druk om de directe belastingen voor burgers of bedrijven te verho- (Slot zie pagina 3 kolom 2) Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van binnenlandse zaken wil het ziekteverzuim indam men door rijksambtenaren de eerste twee ziektedagen voor ei gen rekening te laten nemen. Met ingang van volgend jaar wordt daarom het aantal vrije dagen met vier verhoogd. Bij ziekte gaan ambtenaren de ziektedagen wegstrepen tegen de extra vrijedagen. Dit zegt di recteur-generaal H. Pont (mana gement en personeelsbeleid) van het ministerie van (binnen landse zaken en toponderhande laar met de centrales van over heidspersoneel in een interview. De grootste ambtenarenbond AbvaKabo heeft het idee van Pont direct verworpen. LIMA (AP) - Bij een aardbeving in het noorden van Peru zijn donderdagavond zeker 38 men sen omgekomen. Verscheidene steden werden grotendeels ver woest. Het Peruaanse Geofysisch Insti tuut verklaarde dat het episch centrum 29 kilometer ten noor den van de stad Moyobamba lag. Volgens een verslaggever in het noorden vonden twintig mensen de dood toen hun huizen in het dorp Nueva Cajamarca instort ten. Een toestel van de Peruaanse luchtmacht was vrijdag met voedsel, medicijnen, bedden en noodbehuizing uit de hoofstad Lima op weg naai- het rampge bied. Het leger verklaarde dat het sinds donderdagnacht hevig regent in het gebied, waardoor helikopters het gebied moeilijk kunnen bereiken. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net vindt dat de Verenigde Na ties desnoods met militair ge weld een eind moet maken aan de bloedige manier waarop Saddam Husayn de opstand van de Iraakse Kurden de kop in drukt. „Ik vrees dat de kans klein is dat de VN inderdaad lot het gebruik van geweld besluit. Maar wij willen een maximale inspanning om een einde te ma ken aan deze mensonterende si tuatie. Geen enkele maatregel mag worden uitgesloten". Het kabinet vindt dat in elk ge val de economische boycot van Irak en andere sancties die dooi de VN werden ingesteld na de in val in Kuwayt door moeten gaan. Die kunnen pas worden opgeheven als Baghdad een „waardige behandeling van de Kurden" garandeert, aldus Lub bers. De premier zei goede hoop te hebben dat deze lijn van voortgezette boycot door andere landen wordt gedeeld. De Nederlandse regering zal zich maandag, op een topconferentie van de EG in Luxemburg, sterk maken voor steun aan Turkije, dat zegt de stroom Kurden niet te kunnen verwerken. Desnoods zal Nederland buiten de EG om de Turken helpen, aldus Lub bers. Op de topconferentie zal ook worden gesproken over de veiligheid in de Golfregio na de oorlog om Kuwayt. De EG moet de Amerikaanse vredesinitiatie ven steunen, en de Amerikaanse minister Baker niet voor de voe ten lopen, aldus Lubbers. Pagina 3:Ook VVD-leider Bolke- stein pleitte gisteren op een con gres van zijn partij voor nieuw militair ingrijpen. Sportschoen in wit/royal blue en wit/zilver. Maten 24 - 46. Normaal 24.95 Bristolprijs 17.50 alléén vandaag slechts BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) Tel. 01180-29911 Donderdag koopavond In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1