QURAN furkije zet grens op een kier Hirsch Ballin wil beperkte verplichting identificatie SPRINT Betogers eisen ingrijpen VS in Irak (ieuwe lamp Philips gaat 7 jaar mee CDA: vijf miljard extra bezuinigen EBHf. \XS)X Geen plaats voor alle gevluchte Kurden VN werken aan hulpprogramma SALAMANDER' wonen 21 t/m 25 kunst cultuur 29 t/m 37 'ri PZC abonnement is óók 'n evenement. Onbestendig Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk onweer en hagel. Maximum temperatuur rond 11 graden. Meest krachtige zuidwesten ivind. lse?«ice! Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 34e jaargang no. 80 ijdag 5 aprif 1991 Het beste adres voor kwaliteit en service COSIA/LONDEN/WASHING- IN (RTR/AFP) - De Turkse esident Turgut Özal wil ||,000 Kurdische vluchtelin- in zijn land toelaten. Maar rkije beschikt niet over de ddelen om de ruim half mil- n mensen op te vangen die haan de Turks-Iraakse grens bben verzameld, zei de presi- nt gisteravond in een inter- w voor de Britse omroep L de vraag of hij bereid is de rkse grenzen te openen zei Ö- „Dat is niet de juiste voor van zaken. Turkije heeft grenzen reeds geopend, Zo- k u zei, zijn er reeds honderd- iend binnen onze grenzen, ir dit lost het probleem niet l riep de geallieerden van de •log op, militaire actie te- Irak te overwegen om wat noemde 'volkerenmoord' op Kurdische volk door Iraakse epen te voorkomen. „De chtelingen zelf dienen terug teren naar hun eigen woon- atsen", aldus Özal, die een itaire rol voor Turkije zelf uit- ot. /oners van het Tiirkse Ulude- tien kilometer van de grens Irak, zeiden woensdag dat sinds maandag naar schat- 50.000 uitgeputte vluchte- ;en, meest vrouwen, kinderen iude mensen, vanuit Irak zijn inengekomen. •dat Özal sprak zei een rdvoerder van het ministe- /an buitenlandse zaken in (ara, dat Turkije geen massa toestroom van vluchtelingen opvangen en dat „er maat- elen worden genomen om de igang tot Turkije te bemoeilij- Igens een team van een inter- ernhard voor fideel bezoek aar Indonesië IN HAAG (ANP) - Prins Bern- rd is donderdag naar Indone- vertrokken voor een offi- el bezoek van zestien dagen, prins is uitgenodigd door tsident Suharto. Dit heeft de ksvoorlichtingsdienst don- rdag meegedeeld. ins Bernhard verbhjft eerst iele dagen in Jakarta. Op 10 ril houdt hij op Bali een toe faak tijdens een conferentie ithet thema „Enrich the Envi- iment". Suharto opent die nferentie. Aansluitend be- ikt de prins de Banda-eilan- en het Kutai National Park Kalimantan. Hij keert 20 ril in Nederland terug. toomproef VS IS VEGAS (DPA) - De Ver- Staten hebben donder- i? op hun proefterrein in de festijn van Nevada een onder- ondse atoomproef uitge- ferd. n woordvoerder van het Ame- faanse ministerie van energie- ken in Washington deelde mee het tweede nucleaire test ndit jaar was en de 709e sinds t begin van het testprogram- L proef verliep zonder inciden- i. Voordat de test plaatsvond, rd in de omgeving van het oefterrein een groep van 51 de- instranten gearresteerd. nationale artsenorganisatie in Iraaks Kurdistan is de situatie dramatisch. Het Iraanse persbu reau IRNA zei dat de Kurdische exodus „de grootste ramp van de eeuw kan worden". In het shi'itische zuiden van Irak „vechten, na te zijn ontsnapt aan de moordpartijen door het Iraakse leger, alleen al 60.000 vluchtelingen uit de stad Karba- la een hopeloze strijd tegen hon ger en ziekte", aldus het bureau. IRNA zei te verwachten dat Iran alle Kurden zal toelaten. Volgens Iraanse functionarissen zijn al ruim 40.000 Kurden naar Iran gevlucht en zijn er nog an derhalf miljoen onderweg. Het hoofd van het Kurdische Insti tuut in Parijs schat dat twee mil joen van de vijf miljoen in Irak wonende Kurden proberen naar het buitenland te vluchten. Volgens berichten uit Noord- Irak zijn al zeker 240 vluchtelin gen, van wie 200 kinderen, ge storven als gevolg van de koude in de bergen. Op 5 april vertrekt een ploeg van het Rode Kruis uit Baghdad naai- het noorden van Irak om te zien wat nodig is voor een hulpprogramma door het In ternationale Rode-Kruis, aldus het Franse Rode Kruis. De VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Oga ta, zei in Stockholm, dat Turkije van haar de verzekering heeft gekregen dat „de VN bereid is de internationale steun bijeen te brengen om de vluchtelingen te helpen". Ze meldde dat de VS al steun hebben toegezegd. Groot- Brittannië, dat donderdag ook aandrong op opening van de Turkse grenzen, zei donderdag 35 miljoen dollar bij te dragen voor een VN-hulpprogramma voor de Kurden. Frankrijk zendt 50 ton melkpoeder en 30 ton me dicijnen. Het hoofd van het VN-Bureau Rampenhulp .UNDRO'. Ferdi nand Mayrhofer, zei dat de vluchtelingenkampen in Tur kije en Iran vol zijn en moeten worden uitgebreid, maar dat er meer geld nodig is om alleen al de aanwezige vluchtelingen te helpen. Genscher DEN HAAG - Demonstrerende aanhangers van de Iraakse opstandelingen voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag (foto Frans VanderlindenlANP) DEN HAAG (ANP) - Enkele honderden mensen hebben donder dagmiddag gedemonstreerd voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De demonstratie was georganiseerd door in Neder land woonachtige vertegenwoordigers van alle Iraakse opposi tiegroepen. Het merendeel van de demonstranten bestond uit Irakezen van Kurdische afkomst. Zij boden de Amerikaanse ambassadeur in Nederland een op roep aan de Amerikaanse president aan waarin deze gevraagd werd onmiddellijk in te grijpen ten gunste van alle opstandelin gen tegen Saddam Husayn. Wanhoop en verontwaardiging streden bij de demonstranten om de voorrang. Veel van hen hebben familie in noordelijk Irak, zo als een jonge vrouw die een spandoek met de tekst „Ik had ou ders. Heb ik die nog?" met zich meedroeg. „Wekenlang hebben de Amerikanen ons tijdens de Golfoorlog opgeroepen tegen Sad dam Husayn in opstand te komen. Nu we gehoor geven aan die oproep, laat hij ons in de steek. Daarom is Bush een verrader," aldus een oudere man. De demonstranten, die zich donderdagmorgen ook al voor de Iraakse ambassade in Den Haag hadden verzameld, willen dat ook de Nederlandse regering zich inspant voor een politieke in terventie van de internationale gemeenschap. Steun Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei gisteravond dat Nederland bereid is Iraakse oppositiegroepen te steunen in hun poging Saddam Husayn tot aftreden te dwingen. Dat bete kent echter niet, aldus de minister, dat Nederland afscheidings bewegingen steunt. Militair optreden om een einde te maken aan de wreedheden te gen de Kurden en Sji'iten kan alleen als er een nieuw besluit van de Veiligheidsraad ligt, aldus de bewindsman. Hij betwijfelt ove rigens of het handvest van de Verenigde Naties daartoe de ruim te schept. De bewindsman zei dit donderdagavond op Svchiphol bij zijn terugkeer van een reis naar Iran en Joegoslavië. Ultimatum van industriebonden voor Hoogovens UTRECHT (ANP) - Na de Indus trie- en Voedingsbond CNV heeft nu ook de Industriebond FNV Hoogovens (16.000 werkne mers) de wacht aangezegd. Als bij het staalconcern niet uiter lijk 11 april een cao-akkoord op tafel ligt, dan trommelt de bond de leden op voor actievergade ringen en zijn er vanaf 12 april bij Hoogovens acties te ver wachten, stakingen incluis. Bij Hoogovens liepen de cao-on derhandelingen eind vorige maand vast, met name op de lo nen en verdere arbeidstijdver korting. Hoogovens bood een structurele loonsverhoging van in totaal 2,75 procent en nog eens een eenmalige uitkering van een half procent. De bonden eisten 3,5 tot vier procent loons verhoging. (Advertentie) Voet je prettig met... Lady-line Tel. 013-63.88.15 DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders moeten in de toekomst in bepaalde gevallen hun identi teit kunnen bewijzen. Aan deze bewijsplicht kan worden vol daan met een paspoort of een nieuw in te voeren identiteits kaart. In sommige gevallen, als de nationaliteit niet van belang is, kan worden volstaan met het EN HAAG (GPD) Er is voor n doorbraak gezorgd in pro- ssionele lichttechnologie. Dat ft althans de Philips Lighting 'visie van haar eigen „revolu- toaire nieuwe verlichtings- sleem": QL Induction Ligh ts. De nieuwe lamp zal offï- sel worden geïntroduceerd op mei, de dag waarop Philips fhting als oudste bedrijfson- fdeel het 100-jarig bestaan de Eindhovense multina- toal herdenkt. flips beweert dat de lamp, die gebaseerd op het principe van ktromagnetische inductie, ongekend lange levensduur n bijna zeven jaar met een ho- lichtopbrengst combineert, eerste produkten van de 'Uwe lampsoort worden in ptember van dit jaar op de Eu- pese markt gelanceerd. 3 'een gloeidraden Ül %ens president Einar Kloster "i Philips Lighting maakt QL Induction Lighting gebruik van een nieuwe technologie die fun damenteel verschilt van conven tionele gloeilampen. Daarbij springt het ontbreken van gloei draden het meest in het oog. Niet stuk De lamp bevat volgens Philips geen onderdelen die kapot kun nen gaan. De QL-technologie maakt gebruik van elektroni sche onderdelen, waardoor de le vensduur die van conventionele lampen verre overtreft: 60.000 uur, zes keer langer dan de tl-' buis en zestig keer langer dan ge wone gloeilampen. De QL-lamp is evenwel in eerste instantie niet ontworpen, als vervanger van de gloeilamp. Dë lamp is niet zuiniger dan de tl-buis. Volgens Philips is de nieuwe verlichting duur en daar door minder geschikt voor huiselijk gebruik. De lamp i§ vooral bedoeld voor straat- en tunnelverlichting. a Zichtbaar licht Met primaire spoel (1) wordt secundaire, hoogfrequente energiestroom opgewekt (2)Hierdoor worden de kwikdamp moleculen (3), waarmee de^ ballon gevuld is, in beweging gebracht, zodat ultraviolet licht ontstaat Door middel van een lichtgevende stof tegen de binnenwand van de ballon (4) wordt het ultraviolet in zichtbaar icht omgezet (5). Hoogfrequente energiestroom Inductiespoel Stroombron tonen van een rijbewijs. Bij vreemdelingen gelden de ver- blijfspapieren als identiteitsbe wijs. Met de bewijsplicht introdu ceert Hirsch Ballin iets nieuws in de discussies over de identifi catieplicht. In het voorstel wor den de gevallen aangegeven waarin iemnand zijn identiteit moet kunnen bewijzen. Het gaat om een compromis tussen de op vattingen van het CDA, dat een legitimatieplicht wenste, en de PvdA, die niet zo ver wilde gaan. De sancties op de naleving van de identificatieplichten krijgen bijzondere aandacht van de mi nister. Zo zal men bij controles het identiteitsbewijs in het alge meen niet thuis mogen ophalen, zoals de commissie-Zeevalking enkele weken geleden nog voor stelde, Wie bij een controle op il legaal verblijf of arbeid geen be wijs laat zien, kan worden over gebracht naar het politiebureau, waar hij maximaal zes uur mag worden vastgezet. In die zes uur kan de politie proberen zijn identiteit te achterhalen. Wie weigert zich te identificeren, kan door de politie worden opge bracht voor het maken van fo to's, het nemen van vingeraf drukken en het nemen van lich- taamsmaten. Verder kan de ver dachte door iedere opsporings ambtenaar na aanhouding of De Duitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher drong gisteravond aan op een speciale zitting van de Veiligheidsraad. Tezelfder tijd spraken de VS zich voor het eerst uit voor een resolutie in plaats van een verklaring door de raad ter veroordeling van de onderdrukking van de bevol king door Irak. Dit gebeurde na dat de Franse president, Fran cois Mitterrand, woensdag bot ving bij andere Veiligheids raadsleden met een verzoek om een veroordeling. Genscher bestempelde volgens een woordvoerder van zijn mi nisterie de vervolging van de Kurden in Irak als volken- moord. Hij vroeg donderdag Turkije zowel als Iran hun gren zen open te stellen. „De ver schrikkelijke tragedie van het Kurdische volk mag niet worden verergerd door deze mensen in handen van hun vervolgers te la ten vallen of te laten omkomen in de bergen". Volgens de VS heeft het Iraakse leger alle belangrijke steden in Irak weer in handen. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde don derdag dat Saddam Husayn nog wel een belangrijke troepen macht moet handhaven omdat zich nog steeds incidentele ge vechten voordoen. Wie besluit een huis te bouwenmoet een vaak moeilijke keuze ma ken: waar komt het te staan? De grondprijs is een factor van belang. De hoogte daarvan blijkt in het Zeeuwse flink te variëren. Een over zicht. Verder in de bijlage Wonen: Organische vormen en warme kleuren hebben het in de woonkamer definitief gewonnen van de kille zakelijkheid esthetische oplossin gen voor klein behuisden tijd voor onkruidwieden in de siertuin en voor zaaien in de eettuin licht uit zonne-energie Jolian Bartold Jongkind schilderde De haven van Rotterdam in 1856. In het Amsterdams Museum is nu een tentoonstelling te zien van kunst uit de periode rond de laatste eeuwwisseling. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: latijns-christelijke poëzie tussen oudheid en middeleeuwen tot leven gewekt in C.W. Mönnichs boek Koningsvaren het Liber Chronica- rum, de encyclopedie anno 1493 prikkelende droefgeestigheid van Kristien Hemmerechts in het spoor van Mozart marionettenspeler Feike Boschma leeft met zijn poppen-illusie Jan Donkers' fascinatie voor unheimische gebieden het emotio nele leven van Thorbecke joodse volksmuziek herleeft DEN HAAG (GPD) - Het door het Centraal Planbureau (CPB) voor 1992 voorspelde gat van vijf miljard in de overheidsfi nanciën moet geheel met bezui nigingen worden gedicht. Die eis heeft de grootste regerings partij, het CDA, gisteren op ta fel gelegd. Verhoging van de belastingen of morrelen aan het financierings tekort zijn voor de Kamerfractie van het CDA absoluut taboe. De grootste oppositiepartij, de WD, is dezelfde mening toege daan. De PvdA vindt dat „de grenzen in zicht zijn" van belas tingverhogingen en financie ringstekort. In de politieke reacties op de gis teren officieel gepubliceerde CPB-cijfers overheerste de aan dacht voor de financiële proble men van de overheid. Het finan cieringstekort dreigt in 1992 uit te komen op 5,3 in plaats van 4,2 procent. De partijen zijn eensge zind somber over de CPB-cijfers die aantonen dat de werkloos heid niet meer daalt, de inflatie aanwakkert, de winsten onder druk staan en de koopkracht volgend jaar niet op peil blijft. Kok Minister Kok van financiën zal het kabinet waarschijnlijk van daag voorstellen volgend jaar nog eens vier miljard te bezuini gen. Kok is het niet op alle pun ten eens met de CPB-cijfers. Door een iets hogere dollarkoers te hanteren, komt het gat in de schatkist volgens het ministerie van financiën volgend jaar dik een miljard lager uit dan volgens het CPB. Kok wil dat de departementen al hun loon- en prijscompensatie inleveren (1,5 miljard). Verder moet het kabinet snel met eigen voorstellen komen om ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid te beteugelen, en niet wach- Slot zie pagina 3 kolom 2) Advertentie staandehouding aan zijn kle ding worden onderzocht, voor zover dat nodig is om zijn identi teit vast te stellen, zo staat in de memorie van toelichting bij het wetsvoorstel. In de volgende gevallen zal men zich met paspoort, identificatie kaart of rijbewijs moeten identi ficeren: tegenover financiële instellin gen, zoals banken, bij bepaalde transacties zoals het openen van een rekening of een effectende pot. Ook het rijbewijs is in deze gevallen afdoende; tegenover de werkgever bij in- dienssttreding; tegenover de uitvoeringsorga nen van de sociale zekerheid en tegenover ambtenaren die met de controle op illegale arbeid zijn belast, maar alleen tijdens het werk; tegenover de ambtenaren die met vreemdelingentoezicht zijn belast, in verband met controle op illegaal verblijf; tegenover de notaris bij het la ten opmaken van een akte. Hier mag ook het rijbewijs gebruikt worden. Uit het voorstel blijkt voorts dat Hirsch Ballin nog niet heeft be sloten tot een identificatieplicht ter bestrijding van voetbalvan dalisme. Hij wil eerst afwachten of de voetbalpas. die binnenkort binnen het betaalde voetbal wordt ingevoerd, een succes wordt. Zie ook pagina 3 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. 4f|* U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: y Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1