Massamoord bedreigt Kurden Echtpaar Toxopeus weigert Rottumeroog te verlaten Vandaag Alders: 'Beperking veestapel dichterbij' eisen aan Irak resolutie Y-Raad oor einde oorlog 'WILD WEST' EXPO HEINKENSZAND 'DE STENGE' mmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmi Miljoenen vluchtelingen Golf van internationaal protest 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. VS komen strijdende Kurden niet te hulp DE SPECIAALZAAK voor wand- of platfondmontage in zwart' of wit max 60 watt Advertentie op ONTMOETINGSCENTRUM Heinkenszand Later regen Merst nog opklaringen, maar in de Joop van de rechtend neemt de bewol- ftóng toe. Tegen de avond regen. Mati- ae, later krachtige wind nit Z-ZO. LICHTLAND DEGELIJKE BUITENLAMP TERNEUZEN Advies prijs 55, Noordstraat promenade 37 Noordstraat promenaae J i MIDDELBURG ONZE PRIJS r Geere Passage 8-10 V.D, MAAND ifas ■ur; 4e jaargang no. 79 ipi[)nderdag 4 april 1991 2a iaiJWHHMHBUHfiMMMB Eindbod V&D MARUM (ANP) - De maatrege len die tot nu toe zijn genomen om het mestoverschot in Neder land terug te dringen, leveren te weinig resultaat op. De milieu vervuiling door het mestover schot neemt daardoor onvol doende af. Het lijkt onvermijde lijk te worden om maatregelen te nemen om de veestapel in Ne derland in te krimpen. Dat stelde minister Alders van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer don derdagavond in Marum voor noordelijke agrarische jongeren organisaties over het onderwerp „Landbouw en Milieu." Volgens Alders zijn er afspraken gemaakt om te komen tot. een beperking van de milieuvervui ling in Nederland door het mest overschot. Volgend jaar wordt nagegaan of het zal lukken om in 1994 een verwerkingscapaciteit te hebben van mestoverschot van zes miljoen ton. Het ziet er echter nu al naay uit dat men er niet in zal slagen om in 1994 vol doende mestverwerkingsinstal laties te hebben. Stikstof Ook is tot nu toe onvoldoende rekening gehouden met de scha delijke werking van stikstof: de mestwetgeving is uitsluitend ge baseerd op fosfor. Bovendien is gebleken dat de ammoniak-uit- stoot in Nederland aanzienlijk groter is dan werd aangenomen toen de mestwetgeving tot stand kwam. „We staan er niet best voor met de mestverwerking. We koersen daarom in de richting van een volumebeleid. Niemand is er ge lukkig mee, maar alle signalen wijzen in dezelfde richting. Als er geen verandering in komt dan zal de veestapel moeten worden ingekrompen. Dat zullen we ons nu moeten realiseren", aldus de minister. (Advertentie) (Slot zie pagina 3 kolom 1) Vakkenpakket De directie van Vroom Drees- mann en de vier betrokken bon den zijn niet tot overeenstem ming gekomen over een red dingsplan voor de noodlijdende warenhuizen. In haar eindbod vroeg V&D gisteren het perso neel een loonoffer van 25 miljoen per jaar voor een periode van twee jaar, onder meer door het inleveren van O 6,5 atv-dagen. O Staatssecretaris Wallage wil te rug naar vier standaard-vak kenpakketten voor Havo en VWO. Deze "profielen'' moeten de doorstroming in het onder wijs vergemakkelijken. De stan daardpakketten bevatten vak ken ter voorbereiding op vier vervolgstudies. Daar naast blijft er ruimte O voor keuzevakken. O ■■■■■■■■■■■■■■■■■I Scheidsrechter De waterschappen willen dat de Tweede Kamer voor scheids rechter speelt in het conflict met minister Maij-Weggen over de overdracht van waterstaats werken. De rijksbij dragen daarvoor moe- Q ten omhoog. *3t nHKMHHHHMü In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 missariaat heeft Ankara woens dag gevraagd hen toch toe te la ten. De vluchtelingen zeggen door regeringshelikopters te zijn aan gevallen. „We hebben hulp no dig. De helikopters maken ons af. Er is geen eten. We gaan dood. Waarom helpen de Verenigde Staten ons niet?", zei een jonge vrouw. Ook andere vluchtelin gen spreken over herhaalde aan vallen door helikopters; veel mensen zouden zijn gedood. Een andere ontzagwekkende stroom mensen probeert het buurland Iran te bereiken. Het persbureau IRNA zegt dat min stens een half miljoen mensen op weg is naar de Iraanse provin cie Bakhtaran ten noorden van Baghdad. Volgens IRNA kruipt een 85 kilometer lange rij voer tuigen in de richting van de met sneeuw bedekte bergen aan de Iraans-Iraakse grens. Mitterrand De vervolging en de daaruit voortvloeiende massale vlucht van de Kurden heeft inmiddels geleid tot felle protesten van de internationale gemeenschap. President Frangois Mitterrand van Frankrijk wil dat de Veilig heidsraad van de VN de Iraakse repressie veroordeelt. „Het em bargo tegen het Iraakse regime moet worden gehandhaafd zo lang de repressie doorgaat", zo stelde een woordvoerder in Pa rijs. Turkije steunt de Franse op roep, evenals minister Ven den Broek. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, riep de vijf per manente leden van de Veilig heidsraad op bescherming van de Kurdische minderheid op te nemen in de voorwaarden voor een wapenstilstand in Irak. De Veiligheidsraad zal vandaag de Kurdische kwestie bespreken, zo deelde de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belgische diplomaat Paul Noterdaeme, mee. De Franse minister van buiten landse zaken, Roland Dumas, Schurer Eddy Schurer is door ploeglei der Priem naar voren geschoven als één van de kopmamien voor de Ronde van Vlaanderen. Schurer, al jaren een belofte, werd gisteren tiende in de mas sasprint van de derde etappe in De Panne. "f C Nij dam blijft leider. I O 10. Britse schrijver "ïraham Greene e 86) overleden 11.fARIJS (AFP) - De Britse chrijver Graham Greene is gis- 20 erniorgen op 86-jarige leeftijd 11 zijn woonplaats Genève 'verleden. Dat heeft zijn Franse 'itgever Robert Laffont in Pa- ijs bekend gemaakt. Iraham Greene heeft vele he iende boeken op zijn naam 'taan als The Power and the Hory, The Third Man en The }uiet American. Zie ook pagina 2 SI A/P A RIJ S/B RU S SE L en.JR/AFP/DPA/AP) - Met de in- jstorting van de Kurdische [tand in noord-Irak is een Sachtige vluchtelingen- 3Ljom op gang gekomen. De iHoge Commissaris voor de jchtelingen, Sadako Ogata jexjest dat een volkerenmoord a-Mer de Kurden. „Tweehon- r- [duizend Kurden bevinden 14' ji bij de grens met Turkije en Speren voor het Iraakse leger 40- ite vluchten. Het gevaar van lerenmoord is reëel en baart grote zorgen", zo zei Ogata New York. Internationale jorganisaties schatten dat ed. ur, minstens twee miljoen mensen op de vlucht zijn. De miljoenen Kurden die de ber gen in zijn gevlucht leven daar zonder water of onderdak, zo melden internationale hulpver leners. Een functionaris van het verzet in Diana, in het bergge bied bij de Iraanse grens, zei dat veel vluchtelingen al gestorven zijn van de kou en door gebrek aan voedsel. Turkije zegt de tienduizenden vluchtelingen niet te kunnen op vangen. „Wij nemen maatrege len om massale binnenkomst te bemoeilijken", zo zei een woord voerder in Ankara. Het VN-Com- (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten buiten de en'strijd tussen Iraakse militairen en opstandige Kurden en shi'iten blijven. Bush, die op vakantie in Florida is, reageer- es'j de met deze uitspraak op groeiende kritiek in Amerika en 0 daarbuiten dat hij zelf het Iraakse volk heeft opgeroepen om het bewind van president Saddam Huayn omver te wer pen, maar nu niet bereid is de opstandelingen te helpen. Begin deze week zei onder anderen de fractieleider van de Democraten in de Senaat, George Mitchell, dat Bush de Amerikaanse strijdkrachten in de Golf de opdracht zou moe ten geven Iraakse gevechtshelicopters uit de lucht te schie ten, die worden gebruikt bij het neerslaan van de opstanden. Bush zei gisteren dat niet te willen. „Wij zijn niet daar om in te grijpen in de interne strijd die momenteel in Irak woedt, nat is ons doel niet. Ik zal daarom onze mannen en vrouwen de Golf niet vragen om in actie te komen", et was de duidelijkste uitspraak die Bush tot dusver over de in Irak heeft gedaan. Bush en zijn top-medewer- hebben tot nu toe geprobeerd het ethisch en politiek probleem van hulp aan de Iraakse opstandelingen zo. mogelijk in het openbaai- te bespreken. (Van onze correspondent) - De Veilig- van de Verenigde Na- heeft gisteren ëen reso- aangenomen, waarin Irak permanent staakt-het-vu- in de Golf-oorlog wordt aan- in ruil voor een aantal eisen. van Irak geëist dat het (jn biologische en chemische rapens vernietigt, al het mate- ieel overhandigt waarmee het :ernwapens kan maken, en dat iet een deel van z'n olie-inkom- ten gebruikt om Kuwayt scha- eloos te stellen. 31 )e Iraakse ambassadeur bij de tl, Abdul Amir al-Anbari, 3,ioemde de resolutie gisteren slecht" en „oneerlijk". Maar hij ei niet dat zijn land de resolutie ie stemming kwam na een lan- periode van diplomatiek ouwtrekken over de definitieve ekst van de ongebruikelijk lan- e, 3700 woorden tellende reso: utie. Van de 15 leden van de Vei- gheidsraad stemden 12 met de esolutie in. Ecuador en Yemen zich van stemming. 'uba stemde tegen. Us Irak de resolutie accepteert, al een permanente wapenstil- tand in de plaats komen van de ijdelijke zoals die nu nog geldt. )p dat moment zal ook de eco- lomische boycot van Irak wor- len opgeheven. Wel zal een wa- 'enembargo van kracht blijven, rak zelf zal daarmee moeten In- temmen, zo staat in de resolu- ie, die er voor moet zorgen dat rak nooit meer een bedreiging 'oor zijn naaste buren kan wor- en. ïo mag Irak niet meer besehik- ien over raketten met een groter lereik dan 150 kilometer. Dat 'ntneemt Irak onder meer de nogelijkheid om ooit nog Israël net raketten te bestoken. Dagelijks van 10-17 uur. Dl. 9 t/m vr. 12 april óók 19-22 uur. Toegangsprijsf 15-, 'savonds110,-. Gratis Pendelbus: volg borden 13 RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Amsterdam Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. ROTTUMEROOG (ANP) - Het echtpaar Hendrik en Janny To- xopeus weigert het eiland Rot- tumeroog te verlaten. Ze heb ben woensdag een verzoek van Rijkswaterstaat hun bezet tingsactie te beëindigen naast zich neergelegd. Hendrik Toxo- peus heeft vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat ter plekke laten weten geen gehoor te zul len geven aan het verzoek. Hij deelde mee nog twee weken op het eiland te willen bivakkeren. Vertegenwoordigers van Rijks waterstaat en de directie na tuur, milieu en faunabeheer van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij zijn woensdag speciaal naar Rottu- meroog gevaren om het actie voerende echtpaar officieel mee te delen dat het eiland verboden gebied is en dat ook het kraken van het enige huis op Rottume- roog onrechtmatig is. Toxopeus verklaarde via de be zettingsactie aandacht te vra gen voor de toekomst van Rot- tummeroog. Om de mogelijkhe den voor behoud van het eiland te inventariseren wil hij voorlo pig op het eiland blijven. „Ik heb nog twee weken nodig om de in ventarisatie af te ronden", deel de Toxopeus de vertegenwoor digers van Rijkswaterstaat mee. Directielid H. Nijdam van Rijks waterstaat zei woensdagmiddag dat Rijkswaterstaat zich be raadt op verdere stappen tegen het echtpaar Toxopeus. Toxopeüs (47) had bij het beden ken van zijn actie wel rekening gehouden met de pers, maai- de omvang die de publiciteit aan neemt overrompelt hem. „Ik heb natuurlijk de publiciteit opge zocht. Als ik een brief had ge schreven was die toch maar in de onderste la op een ministerie be land. Dat er zoveel aandacht zou komen had ik niet verwacht," Het behoud van Rottumefoog en Rottumerplaat blijkt meer dan een privé-aangelegenheid van het echtpaar te zijn. Van alle. kanten stromen adhesiebetui gingen binnen van mensen die ook vinden dat deze eilanden niet aan de natuur mogen wor den prijsgegeven, maar dat Rijkswaterstaat de nodige be- schermingswerken moet uitvpe- ren. Door de grote aandacht voor zijn actie heeft Toxopeus een deel van zijn doel al bereikt: hij is in discussie geraakt met de autori teiten. Woensdagochtend heeft het echtpaar Toxopeus tijdens het bezoek van de vertegen woordigers van Rijkswaterstaat tot de kans gekregen zijn stand punt uiteen te zetten. „Het was een nuttig gesprek", oordeelt Toxopeus. „en het verliep in goe de harmonie". Onderzoek Ondanks het begin van een dis cussie wil Toxopeus toch tot vol gende week vrijdag blijven, zo als hij had gepland. „Als ik mijn bevindingen over de toestand van het eiland rond heb, zal ik een brief schrijven naar de be voegde instanties". Rottumeroog is voor Toxopeus verbonden met zijn jeugd. Zijn vader en grootvader waren voogd van Rottumeroog en woonden met hun gezinnen op het eiland. Het gebouw dat To- Hendrik en Janny Toxopeus woensdag op 'hun' eiland foto Karei Zwaneveld/ANP) Irak zal akkoord moeten gaan met de stationering van een VN- vredesmacht in het grensgebied tussen Irak en Kuwayt, moet zich onthouden steun aan terro risme en terroristische groepen uit het land moeten zetten. Als Irak niet akkoord gaat met de resolutie, zal de economische boycot van kracht blijven, en zullen geallieerde troepen in het Golfgebied gestationeerd blij ven. SAFWAN-Een vluchteling wacht met zijn dochtertje op een voedseluitdeling door Amerikaanse mili tairen in een kamp bij Safwan in Irak (foto Pascal Guyot/AFP) xopeus heeft gekraakt was vroe ger zijn ouderlijk huis. De fami lie Toxopeus ging ervan uit dat Hendrik zijn vader zou opvol gen, maar toen deze in 1965 met pensioen ging, bepaalde Rijks waterstaat - die het eiland be heert - dat Rottumeroog voor taan wel vanaf de wal in de gaten kon worden gehouden. Toxo peus was toen 21 jaar oud en ver liet teleurgesteld het eiland. Toch is Rottumeroog altijd be langrijk voor Toxopeus geble ven. „Direct nadat mijn vrouw en ik voor de burgerlijke stand waren getrouwd zijn we met de boot naar Rottumeroog gegaan. Daar hebben we elkaar- de rin gen opnieuw aan de vinger ge schoven. Gevoelsmatig zijn we hier getrouwd. Dinsdag zijn we twintig jaar getrouwd en dat wil len we hier vieren". Zie ook pagina 4 ■■■ÖH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1