OURAN Iran: Irak bombardeert vluchtroutes strijdgebied Grote braadpan gezocht. met nieuwe aanslagen [RA dreigt \erschoore Joegoslavische leger dreigt met ingrijpen Proefdraaien raketmotor mislukt Na veroordeling van Noordier Gerard Harte in Roermond tot achttien jaar UUR FOTOSERVICE 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 'WILD WEST' 'DE STENGE' Rohwedder vermoord door RAF Frankrijk wil zaak in V-raad brengen Toerisme naar Joegoslavië helft minder Ontsnapping 4 gevangenen in Sittard Gehakt h.o.h., c^r Enkele opklaringen Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen. Af en toe een bui. Krachtige zuidwestelijke wind. Middagtempera- tuur 8 graden. 34e jaargang no. 78 Koensdag 3 april 1991 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZlERtKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL MKSBH39SS9I Fraude haven In de Rotterdamse haven is een omvangrijke fraude ontdekt bij bedrijven die de lading van schepen controleren. Volgens een rapport van de Fiscale In- lichtingen- en Opsporings Dienst zijn andere bedrijven en verzekeringsmaat schappijen voor mil- C joenen opgelicht. Vast Een Panamese bulkcarrier is dinsdag op de oostelijke dam ge lopen bij de toegang tot de Vlis- singse Sloehaven. Een stuurfout was de oor- Qj zaak van de stranding. 3* Fruitteelt Het gemeentebestuur van Ka- pelle wil onderzoeken of het mo gelijk is een fruitteeltmuseum op te richten. Aan fruittelers doet het college van b en w de oproep oud gereedschap en ander materiaal te be- Q waren. Saneringsplan Het bestuur van VC Vlissingen heeft gisteren het saneringsplan gepresenteerd. Belangrijk on derdeel is, dat de gemeente Vlis singen de lichtinstallatie, het hekwerk en de tribunestoelen overneemt. Bovendien krijgen schuldeisers slechts 15 procent van de open- C staande vorderingen. I w BUDAPEST - In Joegoslavië is het gevaar van een gewapend conflict gisteren gegroeid, na dat het Joegoslavische leger de deelrepubliek Kroatië een ulti matum had gesteld en opgedra gen haar politie terug te trek ken uit het bij toeristen zeer be kende natuurpark Plitvice. De Kroatische politie contro leert het gebied sinds zondag ge wapende Servische nationalis ten werden verdreven, die het natuurgebied wilden inlijven bij de onafhankelijke Servische re gio Krajina. Bij die politieactie vielen twee doden. Tijdens een spoedoverleg met een afvaardiging van de Joego slavische presidentiële raad liet de Kroatische president Tudj- man gisteravond weten niet van plan te zijn op het ultimatum van het leger te reageren. Het natuurpark Plitvice is Kroati sche grondgebied, aldus Tudj- man, en de deelrepubliek heeft dus ook het recht daar een poli tiepost te installeren om de orde te handhaven. Wel was Kroatië gisteravond be reid haar1 vertegenwoordiger in de presidentiële raad naar Bel grado te sturen om daar deel te nemen aan het spoedoverleg over de nieuwe crisis. De raad was 's middags al bij elkaar ge komen zonder de vertegenwoor digers van Kroatië en Slovenië. Aan het overleg gisteravond na men de vertegenwoordigers van alle republieken, de federale pre mier Markovic en de ministers van binnenlandse zaken en de fensie deel. De raad moest zich er onder meer over uitspreken of het leger in Plitvice mag ingrijpen. Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening:j In envelop zonder postzegel opsturen "naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen "gaat sneller: 01184-84216 VANAF MORGEN op Expo Heinkenszand 4 april 5 april 6 april ONTMOETINGSCENTRUM Heinkenszand 1ERLIJN - De Duitse politie ieeft nog geen spoor van het tAF-commando 'Ulrich Wes- iel', dat in de nacht van maan dag op dinsdag de vooraan- itaande industrieel Rohwedder zijn villa in Diisseldorf ver moordde. De 58-jarige manager, iinds juli vorig jaar leider van le staatsorganisatie Treuhand, lie ruim 8.000 vroegere Oost- lui tse staatsbedrijven moet sa- ïeren en privatiseren, stierf aan le gevolgen van een schot in de rug. De moordenaars vuurden kort roor middernacht vanuit een te- Senover de villa gelegen volks- luintjescomplex vlakbij de Rijn ten minste drie schoten af op Rohwedder, die in zijn werkka mer nog bezig was. Zijn toege snelde vrouw werd door een an- iere kogel gewond. Tussen bosjes. 60 meter van het huis van Rohwedder, vond de re cherche behalve een stoel en een verrekijker, een brief voorzien van de traditionele RAP-ster met de mededeling dat het com mando 'Ulrich Wessel' de ver antwoordelijkheid voor de aan- opeist. Wessel was een van de terroristen die in 1975 de Duitse ambassade in Stockholm bezetten om gevangen zittende medestrijders vrij te krijgen. Bij de bestorming van de diploma tieke missie door de politie blies hij zichzelf in de lucht. Politici en deskundigen sluiten niet uit dat de RAF met deze moord heeft willen inspelen op de groeiende sociale onvrede in de ex-DDR. LUCHTMACHTBASIS EDWARDS - Een experimentele raketmotor voor het Amerikaanse Titan IV-raketprogramma ontploft tijdens de eerste praktijktest. Volgens woordvoerder Dennis Shoffner van de luchtmachtbasis Edwards bij Los Angeles zijn er geen gewonden gevallen en leverde de explosie geen gevaar op voor de huizen in de buurt van de basis. De oorzaak van de explosie is nog niet duidelijk (foto kP) WASHINGTON/DAMASCUS (RTR/AFP/UPI) - In Noord en Zuid-Irak werd dinsdag nog steeds hevig gevochten. Een woordvoerder van de Patriotti sche Unie van Kurdistan (PUK) zei in de Syrische hoofdstad Da mascus dat regeringstroepen Kirkuk in handen hebben, maar dat verzetsstrijders de buiten wijken hebben heroverd. Het .Iraanse persbureau IRNA be richtte dat ook in de zuidelijke stad Al-Basrah werd gevochten en dat Iraakse vliegtuigen de wegen naar de omliggende lan den bombarderen die door vluchtelingen worden ge bruikt. Frankrijk wil het lot van de Kur- den en shi'iten in Irak aan de or de te stellen in de Veiligheids raad, waarvan Frankrijk perma- nent lid is. De Internationale Fe deratie van Mensenrechten riep eveneens op een einde te maken aan de massamoord op de Kur- den. Iraakse oppositieleden zullen vandaag een ontmoeting heb ben met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken John Kelly. Een woordvoer der van de regering in Washing ton zei dat vertegenwoordigers van verschillende groeperingen zijn uitgenodigd. Functionaris sen zeiden dat dit eerste contact op regeringsniveau geen wijzi ging betekent van het beleid ten aanzien van Irak. De regering wil tegemoet komen aan kritiek in de media op de weigering de Kurden te helpen. Tijdens de Golfoorlog had president Geor ge Bush het Iraakse volk opge roepen in opstand te komen te gen zijn leider. Bommen Een regeringswoordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat Iraakse troepen naast Kirkuk ook de meeste gro te steden in Noord-Rak weer in handen hebben zoals Dihok en Zakho. „Alleen op het platte land zijn nog tekenen van on rust", aldus de zegsman. De Organisatie voor Islamiti sche Actie (OIA) berichtte van uit Damascus dat Iraakse vlieg tuigen de wegen bombarderen naai- Turkije, Iran en Syrië waar langs duizenden vluchtelingen proberen te ontsnappen aan het oorlogsgeweld. Volgens de OIA worden in Baghdad anti-rege ringsmanifestaties gehouden. De OIA zei tevens dat het Iraak se regime chemische wapens heeft ingezet tegen steden en dorpen in Noord-Irak. De Turkse regering verklaarde dat in Irak nabij de Turkse grens ongeveer 200.000 Iraakse vluch telingen, voornamelijk vrouwen, kinderen en bejaarden, groot ge vaar lopen gedood te worden. Ankara zei maandag dat Iraakse troepen de grensstad Habur hebben heroverd, waardoor er een ontsnappingsroute, voor de vluchtelingen is afgesloten. Tur kije riep dinsdag de Veiligheids raad van de Verenigde Naties op de kwestie van de vluchtelingen te bespreken. Een dertigtal westerse journalis ten dat een bezoek bracht aan het bevrijde Kurdistan in Noord-Rak vluchtte dinsdag naar Turkije. Vijftien van hen moesten zwemmend de grensri vier oversteken. Een journalist zou zijn gedood en twee worden nog vermist. Volgens de verslaggevers heeft de Republikeinse Garde de ste den Mosul ën Kirkuk groten deels verwoest. Het leger ge bruikte volgens hen vliegtuigen en helikopters om de opstand neer te slaan. Ook zagen zij slachtoffers, boeren, die met gif gas en fosfor zijn bestookt. Het Internationale Rode Kruis heeft meer dan 300 ton voedsel, voornamelijk graan, naar Irak gestuurd. (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - De Neder landse toerist zegt vakanties naar Joegoslavië massaal af als reactie op de dreigende burger oorlog in dat land. Een woord voerder van het Joegoslavisch Verkeersbureau schat dat zeker de helft van de toeristen de vakantie heeft afgelast of uitge steld. Vorig jaar bezochten zo'n half miljoen Nederlanders Joe goslavië. Ook in andere landen zien toe risten af van hun vakantiein Joegoslavië. In Duitsland is het aantal boekingen met zestig procent afgenomen terwijl in Groot-Brittannië veertig pro cent van de reizen is geannu leerd. SITTARD (ANP) - Uit de gevan genis De Geerhorst in Sittard zijn dinsdagavond vier gedeti neerden ontsnapt. Dit heeft een woordvoerster van het ministe rie van justitie meegedeeld. De vier wisten tegen negen uur via het raam van de recreatie ruimte op het dak van de inrich ting te komen. De tralies, die even te voren nog waren gecon troleerd, bleken te zijn doorge zaagd. De politie was snel ter plaatse, maar de vier waren al verdwenen. Het ministerie van justitie con stateert in een eerste reactie dat zij opnieuw in een van haar nieu we inrichtingen is geconfron teerd met „verrassende onvol komenheden" van het gebouw. De Geerhorst is twee jaar gele den geopend; dit was de derde ontsnapping. Met de Rijksge bouwendienst zal bekeken wor den hoe deze onvolkomenheden, ook met het oog op de bouw van nieuwe gevangenissen, op zeer korte termijn verholpen kunnen worden. \dvocate Hegeman zeild geraakte toeristen dood schoten. De verdachten Sean Hick, Paul Hughes en Donna Maquire zijn allen vrijtgesproken van de moord omdat de rechtbank in hun geval de tenlastegelegde moord niet wettig en overtui gend heeft kunnen bewijzen. Tij dens het proces is onvoldoende aannemelijk gemaakt dat de drie bij de voorbereidingen voor de moord en de daadwerkelijke moord betrokken zijn geweest, zo oordeelde de rechtbank. Uitlevering De nu vrijgesproken verdachten blijven echter achter de tralies. Duitsland heeft de uitlevering gevraagd van zowel Hughes, Hick als Maguire. De nu veroor deelde Harte is de enige in wie de oosterburen niet geinteresseerd zijn. De rechtbank van Roer mond heeft meteen de gevan genhouding van de drie gelast in afwachting van hun uitlevering aan Duitsland waai1 ze verdacht worden van onder andere de aanslag op een Britse korporaal en zijn zes maanden oude doch tertje in Wildenrath. De minister van justitie zal beslissen over het moment waarop de drie wor den uitgeleverd. De rechtbank is niet toegeko men aan de vraag of de verdach ten hebben deelgenomen aan criminele activiteiten van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Ze oordeelde namelijk dat de dagvaarding op dat punt nietig verklaard moet worden. Officier van justitie mr. H.J. Lau- men kreeg het verwijt te horen dat de omschrijving veel te vaag was. De officier van justitie is volgens de rechtbank niet pre cies genoeg geweest in zijn ten lastelegging zodat de verdach ten niet duidelijk genoeg ge maakt is tegen welke aantijgin gen ze zich precies moesten ver dedigen. De nietigheid van de dagvaar ding op dit punt houdt overigens tegelijkertijd in dat het Open baar Ministerie opnieuw kan gaan dagvaarden. Volgens per sofficier van justitie, mevrouw mr. E.E. van der Bijl overweegt het OM dat momenteel. Op woensdag 10 april zal justitie in Roermond daarover uitsluitsel geven. Tegelijkertijd zal be kendgemaakt worden of hoger beroep aangetekend wordt te gen het. vonnis van de recht bank. De verdediger van de veroor deelde Gerard Harte, mevrouw mr. M. Hegeman, wist gisteren al te melden dat haar cliënt hoger beroep zal aantekenen tegen de achttien jaar gevangenisstraf die hem is opgelegd. De officier van justitie had overigens twin tig j aai1 tegen elk van de vier ver dachten geëist. In een eerste reactie zei zij het vonnis niet ver wacht te hebben. Volgens haar is het in zoverre een politieke ver oordeling omdat de gemeen schap nu eenmaal een bestraf fing van de schuldige eist. 500gram&^53.49 TT fyïL kilO @@©(D Itói I jl albert heijn j 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 6 april a.s. ERBIL - Iraakse soldaten op het dak van een huis in de noordelijke stad Erbil. De regeringstroepen zouden deze stad weer in handen hebben foto George GobetlAFPi LIBLIN/ROERMOND (RTR/ PD) - Het Ierse Republikeinse eger (IRA) heeft wapenopslag- laatsen in heel Europa en staat laar aanslagen te plegen op illekeurige Britse doelen, zo is insdag vernomen uit Republi- einse bronnen. „Schrijf ons iet af vanwege wat vandaag is ibeurd" zo zei een IRA-bron adat een rechtbank in Roer- ond de Ier Gerard Harte tot 18 lar had veroordeeld wegens de oord op twee Australische leristen, verleden jaar mei et IRA had zich verantwoor- elijk gesteld voor die aanslag toegegeven dat het de toeris- n bij vergissing had gehouden por Britse militairen omdat auto Britse kentekenplaten hebben uitgevoerd. Wie de twee de schutter was, heeft de recht bank niet kunnen vaststellen. Harte is veroordeeld op grond van voornamelijk getuigen die hem vlak na de aanslag gezien en later herkend hebben als een van de twee schutters die met een semi-automatisch Russisch wapen en 'met een revolver de twee per abuis in Roermorid ver van de vier IRA-verdachten gisteren door de Roermond rechtbank vrijgesproken van in Roermond gepleegde aan- op de Australiërs Stephan en Nick Spanos. Alleen 27-jarige Noordier Gerard kreeg de langdurige ge- De rechtbank vastgesteld dat hij één van twee schutters is geweest die daadwerkelijke liquidatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1