EEUWSE COURAN Communisten Albanië winnen Record-drukte paasdagen: ruim 900.000 buitenlanders Twee brillen één i Pearle Brood en vlees in de Sovjetunie drie keer zo duur Chef Duits bureau voor privatisering bij aanslag gedood Kurden op de vlucht voor leger Topdrukte in Zeeuws Madurodam Einde Warschaupact Oppositie op platteland verslagen Vrees voor nieuwe onrust na verkiezingen 9 en 11 'WILD WEST' 'DE STENGE' 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Bewolking Temperatuur 13 graden. Veel bewol king en enkele perdioden met zon in de avond gevolgd door regen. Harde zuidwesten wind. 234e jaargang no. 77 Dinsdag 2 april 1991 AKANT/ELAND &tOW Um 6 april u fl Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Joegoslavië De Servische enclave in het Joe goslavische Kroatië. Krajina, heeft gisteren verklaard zich aan te sluiten bij Servië. Het is niet duidelijk ivat het effect van die verklaring is maar als de Servische regering de verkla ring aanvaardt, kan dat tot confrontaties O met Kroatië leiden. O Kampeerders Illegaal kamperen blijkt voor veel toeristen onweerstaanbaar. De politie daarentegen probeert het wildkamperen zo onaan trekkelijk mogelijk te maken. Tijdens het Paasioeekeinde wer den 120 bekeuringen (a raison van 50 gidden) uitgedeeld als aanzet tot een actie die vanaf Hemelvaart C wordt ingezet. Adrie Koster Adrie Koster is de nieuwe oefen- meester van Roda JC. Koster en de selectiecommissie van Roda JC kwamen paaszondag tot el kaar en sloten een overeen komst voor een jaar met een op tie voor een volgend seizoen. Het contract werd gisteren na het duel tegen Heerenveen (1-0) in Sittard onder- Q tekend. Beker HVV uit Hulst en Middelburg zijn de enige Zeeuwse voetbal clubs die nog strijden om de be ker van het district Zuid I. HVV ivon het prestigeduel met Hoek (2-1) en Middelbtirg schakelde zonder veel moeite Luctor uit (3- 0). DÜSSELDORF (DPA/AFP/ RTR) - In Düsseldorf is gister avond laat een Duitse politicus bij een aanslag om het leven ge komen. Volgens de eerste be- Advertentie) op Expo Heinkenszand 4 april 5 april 6 april ONTMOETINGSCENTRUM Heinkenszand richten zou het gaan om Detlef Rohwedder, het hoofd van het bureau dat belast is met de pri vatisering van de voormalige Oostduitse industrie, de Deut sche Treuhandanstalt. Van offi ciële zijde waren tot vanoch tend vroeg nog geen mededeling gen gedaan. Volgens de Duitse televisiezen der ZDF is Rohwedder in zijn flat in Düsseldorf om het leven gebracht. Het ZDF merkte op dat Rohwedder de laatste tijd onder hevige kritiek was komen te staan vanwege zijn privatise- ringspolitiek. De Deutsche Treuhandanstalt is een weinig geliefde instelling in het voormalige Oost-Duits- land. Bij privatiseringen en slui tingen van bedrijven zijn de laat ste maanden veel ontslagen ge vallen. IAdvertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in'te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus Vier weken voor: Ik wil de PZC vierweken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 LONDEN/BAGHDAD (DPA RTR/AFP) - Nog geen vijf we ken na het einde van de Golf oorlog lijkt president Sad dam Husayn van Irak er toch in te slagen de overhand te krijgen op de groeperingen die proberen hem ten val te brengen. Het verzet tegen de Iraakse dictator lijkt op alle fronten in te storten. Nadat het Iraakse leger en met name de Republikeinse Garde in het zuiden, op vol gens ooggetuigen uiterst bloedige wijze, de sji'itische opstand had neergeslagen, richtte Saddam zich op het noorden van het land waar de Kurden in opstand waren ge komen. Het afgelopen week einde bracht het regeringsle ger de Kurdische opstande lingen enkele gevoelige sla gen toe. Honderdduizenden mensen vluchten naar de bergen nu de Iraakse troepen aan de win nende hand lijken. Nadat eerst de oliestad Kirkuk na felle gevechten werd prijsge geven moest het verzet zich ook uit de provinciehoofdstad Arbil en uit Dihok terugtrek ken. De opstandelingen hebben het verlies van de drie steden toegegeven. Gesproken werd over „een taktische terug- MIDDELBURG - Pasen, dat dit jaar vroeg is gevallen, heeft veel bezoekers naar Zeeland getrokken. Het gerenoveerde en donder dag heropende Miniatuur Walcheren in Middelburg had maandag, Tweede Paasdag, een topdag met 500 bezoekers. Het 'nieuwe' Aagtekerke kreeg veel bewonderende blikken: de uit polyester gegoten kerk, met op de achtergrond rechts het schaalmodel van de vuurtoren in Westkapelle, is een van de blikvangers van de Middelburgse toeristische attractie foto Lex de Meester) (Zie ook pagina 5: paasdrukte in Zeeland) TIRANA (DPA/RTR/AFP/UPI) - De regerende communistische partij lijkt in Albanië bij de eer ste vrije verkiezingen sinds de Tweede Wereldoorlog een on verwacht grote overwinning te hebben behaald. De Partij van de-Arbeid zou op basis van de voorlopige uitslagen ongeveer 66 procent van de stemmen heb ben behaald. Zij behaalden hun winst vooral op het platteland. In de steden boekte de oppositie grote successen. Volgens offi ciële Westerse waarnemers zijn de verkiezingen over het alge meen eerlijk verlopen. Sali Berisha, een van de voor mannen van de Democratische Partij, gaf toe dat zijn partij een nederlaag had geleden. Berisha voorspelde voor de verkiezingen een grote overwinning voor de DP. De oppositieleider voegde er evenwel aan toe dat de com munisten het nog moeilijk krij gen om te regeren. „Politiek ge zien winnen wij de verkiezingen. Hoe kan er een democratisch MOSKOU (DPA/RTR/UPI) - Het Warschaupact heeft zondag zijn bestaan als militair bondgenootschap beëindigd. De twee Sovjet commandanten van de alliantie, opperbevelhebber Pjotr Loesjev en stafchef Vladimir Lobov, hebben hun functies neergelegd. Het Sovjetpersbureau TASS waarschuwde overigens de voormalige leden tegen aansluiting bij de NAVO. Volgens TASS zouden dan de veiligheidsbelangen van de Sovjetunie worden bedreigd. „Ik hoop dat de voormalige bondgenoten een politiek van goede na buurschap ontwikkelen", aldus generaal Loesjev. Hij voegde daar aan toe dat de verminderde spanning tussen Oost en West de ontbin ding van de militaire structuren mogelijk heeft gemaakt. Het besluit tot ontbinding van het in 1955 opgerichte Warschaupact was eind februari genomen op een speciale conferentie in de Hon gaarse hoofdstad Budapest waaraan alle lidstaten deelnamen: de Sovjetunie, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije en Roe menië. In 1955 behoorden ook de voormalige DDR en Albanië tot het Warschaupact. hoofd bestaan als dat rust op een bolsjevistisch lichaam? Dat is onmogelijk", aldus Berisha. President Ramiz Alia blijft aan als partijleider ondanks een ne derlaag in zijn eigen kiesdistrict, zo deelde een woordvoerder van zijn partij mee. Alia slaagde er niet in een zetel in het parlement te verwerven. Alia wist zondag slechts 36 procent van de stem men in de wacht te slepen. Zijn opponent, de geoloog Franko Kroqi, kreeg ruim 62 procent van de kiezers achter zich. De partij blijft dus aan de macht, maar zal op het aanstaande con gres in mei haar naam deson danks wijzigen in Albanese So cialistische Partij (ASP). Een DP-zegsman zei dat de Par tij van de Arbeid van president Alia waarschijnlijk tweederde van de zetels in het parlement - krijgt. Volgens nog onofficiële resultaten won de Democrati sche Partij 74 van de 250 parle mentszetels tegen de commu nisten 156. Twee zetels gingen tische Partij lieten in 17 van de 18 districten van de Albanese hoofdstad de kandidaten van de communisten achter zich. Grote opkomst De opkomst was groot. Onge veer 96 procent van de stemge rechtigden zóu de gang naar het stemlokaal hebben gemaakt. In Tirana lag het opkomstpercen tage iets lager (86 procent), maar op het platteland bracht in som mige districten 99 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uit. 117 buitenlandse waarnemers, onder wie drie leden van de Ne derlandse Tweede Kamer, heb ben geen al te ernstige onregel matigheden ontdekt. Een van hen, het kamerlid Apostolou .(PvdA) bezocht enkele stemlo kalen in de Centraal-Albanese stad Elbasan en constateerde er enkele administratieve onregel matigheden, ten gevolge waar van zes jonge Albanezen hun stem niet konden uitbrengen. Gisteren verklaarde het kamer lid Gerrit Valk (PvdA) voor de Albanese televisie de indruk te hebben dat de verkiezingen 're gelmatig' en 'tamelijk goed' wa ren verlopen. De VVD'er Kort hals uitte zich eveneens positief. ml naar kandidaten van een partij voor de Griekse minderheid in het zuiden van Albanië. Op 7 april moet er opnieuw gestemd worden over minstens vijf zetels, waai- niemand meer dan de helft van de stemmen behaalde. De uitslag in 13 districten was nog niet bekend. De oppositie is in de hoofdstad Tirana de grote winnaar. Verte genwoordigers van de Democra- MOSKOU (RTR) - Maandag is de bevolking van de Sovjetunie massaal aan het hamsteren ge slagen. Ze wil daarmee de forse prijsverhogingen, die vandaag ingaan, voor zijn. Brood en vlees worden driemaal duur der. Gemiddeld bedragen de prijsverhogingen zestig pro cent. De hamsterwoede nam zulke vormen aan dat hier en daar werd overgegaan tot het rant soeneren van brood, dat door gaans overal in ruime mate voor handen is. Sommige winkels slo ten hun deuren omdat ze uitver kocht waren of de stroom men sen niet aankonden. De prijsverhogingen maken deel uit van de voorzichtige overgang die de Sovjetunie maakt van een geleide naar een vrije economie. -Ongeveer twee weken geleden werd bekend dat de prijzen op 2 april omhoog zouden gaan. In november vorig jaar waren ze al aangekondigd, alleen was toen nog niet duidelijk wanneer. Ook toen begon de bevolking op gro te schaal voedsel in te slaan. De Sovjetunie is inmiddels be gonnen met het betalen van compensatie voor de prijsverho gingen. De compensatie be draagt ongeveer 85 procent. Stu denten krijgen zestig roebel (ongeveer f 180) per maand meer, gezinnen veertig roebel (f 120) voor elk kind onder de 16 jaar en ouderen krijgen 65 roebel (f 195) per maand. Sommige beroeps groepen hebben een loonsverho ging gekregen. Voor leraren bij voorbeeld bedraagt die dertig proeent. Volgens de consumenten in de Sovjetunie zijn de extra bedra gen nauwelijks voldoende om de prijsverhogingen goed te ma ken. Daar staat wel tegenover dat bijvoorbeeld wodka niet in prijs wordt verhoogd. De rege ring blijft sommige prijzen cen traal vaststellen. Voor andere prijzen geldt een bovengrens en weer andere prijzen zullen ge heel worden vrijgelaten. tocht om lévens van onschul dige burgers te sparen en te voorkomen dat die plaatsen geheel werden verwoest". Er zouden zeer veel slachtoffers zijn gevallen. Een KDP-zegs- man sprak over tienduizen den doden in en om Kirkuk, een stad met 270.000 inwo ners. „De artilleriebeschietin gen hebben tot verschrikkelij ke verliezen geleid", zo zei hij. Het Iraakse persbureau INA meldde ook de verovering van Zahok bij de Turkse grens. De Kurden spreken dat tegen. Volgens hen wordt er nog zwaar gevochten om de stad. Indien Zahok in handen van de Republikeinse Garde valt betekent dat dat de opstande lingen alleen nog maar Sulai- maniya, bij de Iraanse grens in handen hebben. Advertentie Tegen inlevering van deze bon (geldig t/'m 29 juni 1991). De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goed koper zijn dan f100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de - isagj anti-kras, kit collectie monturen met Q p f C E het rode driehoekje bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag, Geen andere kor tingen te zelfde? tijd. Op beide brillen 1 |aar garantie Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederiand. Middelburg Goes Hulst Temeuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). i i LEIDSCHENDAM (ANP) - Ruim 900.000 buitenlanders hebben tijdens de paasdagen een bezoek aan ons land ge bracht. Een absoluut record, al dus het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Het NBT noteerde exact 908.433 buitenlandse bezoekers. Dat is twintig procent meer dan was geschat. De Duitsers spanden de kroon, gevolgd door Engelsen en opvallend meer Belgen dan in voorgaande jaren. Ook waren er veel Oosteuropeanen. De massale stroom buitenlan ders wordt toegeschreven aan het fraaie weer aan het begin van het paasweekeinde, de sterke opkomst van korte vakanties en de uitgebreide publiciteit in bin nen- en buitenland. Topper was de Keukenhof-in Lisse met ruim 60.000 bezoekers. Maar ook andere attractiepar ken en dierentuinen hadden niet te klagen over de belangstelling. Ook het binnenlands toerisme was met 400.000 vakanties gro ter dan verwacht. Het toeris tisch bedrijfsleven is dan ook zeer tevreden over het paas weekeinde. zo concludeert het NBT op grond van een inventari satie bij attractiepunten en VW's. Alle regio's maken melding van een goede tot zeer goede bezet ting. Niet alleen hotels en bun galowparken deden goede za ken, ook campings waren goed bezet. Op de meren en aan de kust was het op sommige plaat sen net zo druk als het normaal op Pinksteren is. Het NBT komt tot de voorzichti ge conclusie dat steeds meer toe risten hun vakantie spreiden. Op Goede vrijdag en paaszater dag was het weliswaar druk op de wegen, maar lange files heb ben zich niet voorgedaan. Zon dag was het volgens de algeme ne verkeersdienst van de rijks politie zelfs opvallend rustig. Maandag, aan het eind van de middag, omschreef de algemene verkeersdienst de situatie op de wegen als „redelijk vol, maar niet te gek". De mensen zijn ge spreid naar huis gegaan, aldus een woordvoerder. Op de beken de knelpunten en in de richting van de grens met Duitsland stond een aantal kleine files, maai1 tot problemen heeft dat tot nu toe niet geleid. Er waren ook een aantal aanrijdingen, hoofdzakelijk met blikschade. In verband met de paasdrukte hebben de Nederlandse Spoor wegen maandag een groot aan tal treindiensten versterkt. Maandagochtend vroeg bleken veel treinen te kort om het grote aanbod van dagjesmensen aan te kunnen. De eerste trein die werd verlengd was de stoptrein Zwolle-Utrecht. De intercity Groningen/Leeuwarden-Am- sterdam zat bij Amersfoort zo vol dat er geen mens meer bij kon. NS besloot daarom om tus sen Amersfoort en Amsterdam extra treinen in te zetten. Ook tussen Zwolle en Kampen, Zwolle en Emmen en op de lijn Zwolle-Roosendaal tussen Arn- h'em en Roosendaal zijn de trei nen versterkt. De maatregelen golden voor de hele dag. Kurden uit Arbil op de vlucht voor het Iraakse leger (foto Ramzi HaydarlEPA) HB BHHUHHmiI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1