Particulier bejaardentehuis dicht Met paard en wagen over landwegen Milieufederatie wil meer stiltegebieden Oefencentrum brandweer kreeg oude gaswagon Slecht begin paasvakantie CDA'ers roepen de partijtop te hulp Vuil in Schelde provincie zaterdag 30 maart 1991 15 Eigenaresse levert vergunning in lezers schrijven Advertentie Een CONTACT om niet meer te vergeten (Slot van -pagina 11) valverwerkers in België met het spul omgaan." In Zeeland is die situatie gesaneerd. In Nederland geldt als uitgangs punt voor de sanering van lozin gen: de best beschikbare en uit voerbare techniek. Dat ligt in België anders. De normen zijn daar ruimer. Bovendien is er weer gereorganiseerd, waardoor de Vlaamse zuiveringsmaat schappij verdween. Wel zijn de heffingen opgetrokken, waar door geld beschikbaar komt voor sanering van de huishoude lijke lozingen. Ook kunnen ho gere heffingen voor bedrijven aanleiding zijn wat te doen. Speksnijder gaat er nog steeds van uit dat België zich houdt aan de gemaakte afspraken over de kwaliteit van het Noordzee water en dat betekent uiterlijk 1995 een aanzienlijke teruggang- van de verontreiniging. Slibruiming De Bruijckere wijst erop dat Bel gië dit jaar 100.000 kubieke me ter van de zwaarst vervuilde slib opruimt. Die ligt in de toegangs geul tot de Kallosluis bij Ant werpen. De specie wordt tijde lijk gedumpt in de Waeslandha- ven, Er liggen nog twee sluizen met toegangsgeulen die even erg vervuild zijn. Rijkswaterstaat hoopt dat ook daar snel wat aan gedaan wordt. De Bruijckere: „Dat moet in de metingen bij de Ouden Doel merkbaar zijn. Dan knapt de Westerschelde al een eind op." GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie vindt dat de provincie bij de aanwijzing van stiltege bieden niet alleen moet kijken naar de belangen van vogels. Ook amfibieën zoals kikkers en padden zijn gebaat bij een stille omgeving. De ZMF pleit ervoor de strook Cadzand-Sluis-Aar- denburg-Sint Kruis en een ge bied bij Biervliet tot stiltege- bied te verklaren. Deze hoek is het domein van de boomkikker, een bedreigde diersoort. Voor boomkikkers is het nood zakelijk dat ze eikaars gekwaak goed kunnen horen, Vooral in de voorplantingsperiode, wanneer ze in koor de aandacht van soortgenoten trekken. In een reactie op de 'streekplanuitwer king stiltegebieden' van de pro vincie vraagt de ZMF gedepu teerde staten de criteria te ver ruimen. zodat ook delen van West-Zeeuwsch-Vlaanderen de status van stiltegebied kunnen krijgen. Datzelfde geldt voor slikken en platen in de Westerschelde. Vol gens de milieufederatie ont breekt elk argument om deze ge bieden buiten schot te houden. Evenals de gemeente Borsele meent ze dat ook de randpolders in de Zak van Zuid-Beveland ten onrechte worden uitgesloten. Gedeputeerde Staten willen de grens van de stiltegebieden ge lijk laten lopen met die van de Grote Landschappelijke Een heid (GLE), waartoe een groot deel van de Zak wordt aangewe zen. Volgens de ZMF dient de grens aan de Westerschelde te liggen. Lawaaisporten Wat lawaaisporten betreft gaat de ZMF een stap verder dan de provinciale nota. Zij vindt per definitie geen enkele lokatie ge schikt voor rumoerige sporten. „Ze leveren overal hinder op en behoren eigenlijk onder een al gemeen verbod te vallen. Hierbij denken we vooral aan waters cooters." De provincie heeft de beleidsintentie lawaaisporten uit alle aan te wijzen stiltegebie den te weren, maar bij een duide lijke behoefte zal ze zoeken naar een alternatieve, geschikte loka tie. Naar de smaak van de ZMF wordt het begrip stiltegebied ten onrechte ontkracht door het uitgangspunt dat aanwijzing de landbouw niet mag schaden. De milieufederatie vindt in elk ge val het gebruik van sproeivlieg- tuigen en knalapparatuur in stil tegebieden niet te tolereren. Verder wenst ze dat natuuront wikkelingsgebieden automa tisch in aanmerkingen komen voor het predikaat 'stiltege bied'. „Dat voorkomt ongewen ste ontwikkelingen", aldus de milieufederatie. KAPELLE - Terug naar de tijd van paard en wagen. Daar ver langt niemand naar, want dat betekent armoe en primitief leven. Toch is het leuk in een rijtuigje, vinden ze bij De Be- velandse Aanspanning. De le den van deze vereniging van paard-en-wagenliefhebbers doen het ook niet voor de kost, maar voor het plezier. Wars van alle ANWB-toeristenrou- tes trekken zij met z'n allen, het paard voor de wagen ge spannen, regelmatig het wijde landschap in. Samen met de vereniging Zeeuws-Vlaamse aanspanning In de Triem'n houden zij in Zeeland de her innering aan 'toen' levend. Vrije tijd wordt steeds belang- rijker en dat merken ze bij De Bevelandse Aanspanning. De vereniging groeit als kool. Een toenemend aantal mensen heeft behalve paardekrachten voor het huis ook paarden en wagens erachter staan. Van nieuwgebouwd tot antiek, en dan vaak eigenhandig geres taureerd. „We zijn in 1983 begonnen met 25 leden", vertelt secretaris Bram de Lange uit Kapelle. „Nu zijn het er 55 en daarmee zijn we één van de grootste van Nederland." De leden wonen vooral öp de Bevelanden. Maai er zijn er ook een paar van Wal cheren en Bergen op Zoom. Vooral in de zomermaanden roert de aanhang zich. Dan zijn er maandelijks grote tochten in groepsverband, vaak in de Zak van Zuid-Beveiand, maar ook elders. De plaats is niet in de statuten bepaald. De Lange vertelt: „Vorig jaar zijn wij van uit Huibergen de Brabantse bossen ingetrokken. Op een gegeven moment kwamen we in België terecht en daar heb ben we in een café geluncht. Het was zo leuk dat we het dit jaar weer doen." Op zaterdag 6 april is het zover. Met behulp van modern vervoer gaat de vereniging met haar hele have naar het Brabantse. Promoten Van april tot en met november gaan alle teugels los. Niet al leen rondritten vullen de agen da. „We willen het paard ook promoten", aldus de secreta ris. „We houden wedstrijden en zijn erbij tijdens de jaarlijkse schaapsscheerdersfeesten in Nisse. Dan demonsteren we landbouwwerktuigen, koet sen, sleepsleeën, kortom alles wat er met paarden kan." Als de dagen weer kort worden en het weer guur, wordt het sei zoen besloten met de inmid dels traditionele snerttocht. Wie iets wil promoten en er niet Behalve aan toertochten nemen veel liefhebbers van paard-en-wagen ook deel aan wedstrijden, waarbij een waarnemer de pres taties van de koetsier nauwgezet beoordeelt (foto Willem Mieras) mee verdient moet het doen uit enthousiasme. En De Lange toont zich een echte paarden liefhebber. „Je kunt je overge ven aan veel hobby's, motoren, auto's", geeft hij aan, „maar het aantrekkelijke van paar den is dat je er veel vriend schap van terugkrijgt. Het een hobby die ontzettend veel vol doening geeft. Leuk van een wagen is verder dat je er met meer mensen tegelijk van kunt genieten. Het hele gezin kan mee. En het me een grote groep rondrijden geeft ook een hoop sfeer. We houden onderweg al tijd 's morgens een sherrypau ze en tussen de middag pick nicken we." Brams wagen, een gerestau reerde Spider uit 1900, biedt plaats aan een heel gezin. Dat komt goed uit, want zijn vrouw Wenda en de kinderen Sander én Mervin willen voor geen goud thuisblijven. Er mag van alles meerijden. De wagens moeten veilig zijn. maar verder zijn er weinig voorwaarden. Ook 'gewone' ruiters kunnen er nog wel bij. Dat vindt De Lange zelfs wel handig want die kunnen bij drukke wegen helpen bij een veilige oversteek." Maar, wie zich eenmaal tussen de fraai uitgevoerde koetsen heeft be geven, raakt aangestoken. Het bouwen van een kar of het op knappen van een versleten an tieke koets wordt volgens De Lange vaak een tweede hobby, naast het rijden. „Er zijn veel meer mensen die met een eigen wagentje zijn be gonnen en later een oud rijtuig- hebben gekocht en dat in goe de staat terugbrachten. Je hebt er vaak de mooist opge knapte en onderhouden wa gens bij." Die statige koetsen komen op fraaie landweggetjes waar geen auto's mogen komen. „Vooral in de Zak van Zuid-Be veland heb je die veel", aldus De Lange. „Daarom is die zo geweldig." Op het seizoenpro gramma staan ook langere, meerdaagse, ritten. Bij voor beeld van Zuid-Beveland naar Noord-Beveland en over Wal cheren weer terug. De Lange: „Maar ook dan nemen we het liefst geen grote wegen." Dat vindt hij prettiger voor de au tobestuurders. maar ook voor de paarden. „Veel automobilis ten tonen begrip voor ons en houden er rekening mee dat we er zijn", begint hij, om te ver volgen: „Maar er zijn er ook die toeterend en met veel gas voor- ,bij willen en als dat niet ineens lukt zelfs tussen de koetsen in voegen." Daar kunnen de paar den flink van schrikken en dan kunnen er vervelende ongeluk ken gebeuren. De Zeeuwse club heeft tot nu toe geluk ge had, maar hij weet van andere verenigingen dat er wel eens ongelukken gebeuren. Als de bespannen paarden in een stoet voorbij trekken, trekt dat een hoop bekijks. En dat streelt weer de trotse bezitters. „Vooral oudere mensen vinden het prachtig. Die worden echt herinnerd aan de 'goede oude tijd", zegt Wenda de Lange. „Die stappen van de fiets om te kijken. En in dorpjes komen de mensen uit hun huizen om te kijken." Haar man trekt al van jongs afaan met de paarden op, maar zij heeft de smaak pas door hem te pakken gekregen, net als de kinderen. Bram de Lan ge vertelt over zijn zoon San- der dat die bij zijn geboorte van een oom een veulen kreeg, waarmee hij onlangs, op zijn negende, een prijs in de wacht sleepte. Het hoogtepunt dit voorjaar wordt de bloesemrit, die op He melvaartsdag, donderdag 9 mei, in de Zak van Zuid-Beve land wordt gehouden. Voor de ze tocht langs de bloeiende fruitbomen komen ook veel le den van In de Triem'n naai- de overkant. 11COLIJN ITELECOMGROEP 01100-1372 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adi-es en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon- VLISSINGEN - Echt gemakke lijk ging het niet, maar uitein delijk verliep alles toch zonder problemen. Het transport van een beschadigde gaswagon, de nieuwste aanwinst van het trai ningscentrum voor de brand weer in Vlissingen, vergde vrij dag wel heel wat stuurmans kunst en nauwkeurig takel werk. De wagon kwam van het indus trieterrein, in Vlissingen-Oost waar het treinstel vorig jaar door een botsing met een locomotief werd beschadigd. Het transport naai- het brandweerterrein aan de Vlissingse buitenhaven ging vrijdag goed, tot bij het nieuwe viaduct van de Olau Line. De gaswagon kon daar, zoals van te voren al bekend was, niet onder door. maar moest over het Olau-terrein en vervolgens door een nauwe opening. Dat had veel voeten in de aarde én lukte. De Vlissingse brandweer gaat de wagon gebruiken voor oefenin gen met. gasbranden. Het scena rio van zo'n oefening ziet er ongeveer als volgt uit: een scheur in de tank en kapotte af sluiters veroorzaken kunstmati ge branden en die moeten wor den geblust. Volgens plaatsvervangend brandweercommandant D. G. Murre is het oefenobject een ech te aanwinst. Ongelukken met gaswagons komen in Nederland regelmatig voor. Een vloeistof fen- en kolenwagon heeft het trainingscentrum al. Dinsdag kreeg de brandweer een straalja ger in bruikleen en op het ver langlijstje staat nog een binnen vaartschip of een viskotter. Het spoorweggedeelte op het oe fenterrein wordt binnenkort ver fraaid met een perron, dat op het station in Vlissingen overbodig is. In de toekomst wordt ook een ingestorte rioolpij p nagemaakt. De brandweermannen kunnen dan leren hoe ze slachtoffers uit zo'n pijp moeten halen. De afgedankte gaswagon op weg naar het oefencentrum van de brandweer in Vlissingen (foto Ruben Oreel Korfbalwedstrijd Naai- aanleiding van het verslag van de korfbalwedstrijd tussen Zeeland en het Nederlands team (PZC 25 maart) wil ik als een van de organisatoren een en ander opmerken. Het verbaast mij dat ik geen objectief verslag van de wedstrijd in de krant terugvind. Slechts een verslag vol kritiek viel ons ten deel. Ik heb vernomen dat bij enkele spelers de gedachte leeft, dat de selectiecommissie niet het sterkste team heeft laten spelen. Ik durf te stellen dat wij als se lectiecommissie naar eer en ge weten hebben gehandeld. Ik denk dat spelers, die met kritiek kwamen, dit doen om hun eigen falen te verbloemen. Of mis schien waren ze teleurgesteld dat ze geen hele wedstrijd moch ten spelen. Geef mij dan maar zo'n man als Peter Crucq, die misschien zelf ook gehoopt had een hele wedstrijd te mogen spe len. maar na afloop naar de orga nisatie kwam en oprecht zei: „Bedankt voor deze fantasti sche avond". Dat typeert de ech te sportman. Misschien hadden de spelers, die de bondscoach met name noemt en van wie hij zegt dat ze niet tot de absolute top behoren, ver vangen moeten worden. Ik zit echter met de waag: wie hoort er in Zeeland tot de absolute top? Misschien Astrid Koole en Den nis Voshardt, anders waren ze niet gekozen voor Jong Oranje, Willen ze in de picture blijven voor Oranje dan moeten ze kie zen voor een echte topclub, zoals Deetos en PKC. Wij zullen er ook alles aan doen het Nederlands team nog een keer naar Zeeland te halen. Paul Stern Zaanstraat- 28 Oost-Souburg Noot van de redactie: In het des betreffende verslag gaf coach Ko Crucq toe, dat niet het sterkste Zeeuwse team de hele wedstrijd speelde, maar ook een ploeg in actie kwam, waarin meer clubs vertegenwoordigd waren. Nivon - De afdeling Goes van het Nederlandse Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk houdt zondag 7 april een fietstocht door het na tuurgebied Het Schenge. De af stand bedraagt dertig kilome ter. De deelnemers vertrekken om 13 uur vanaf het parkeerter rein bij winkelcentrum De Bus sel in Goes-Zuid. VLISSINGEN - Het kleinste be jaardenhuis van Zeeland, Son nevanck .in Vlissingen, moet j dicht. Eigenaresse J. C. D. de iNooyer-de Ruyter heeft onver- wachts haar vergunning om ge- zondheidsredenen bij de pro- jvincie ingeleverd. Binnen een paar weken viel vervolgens de I beslissing het tehuis te sluiten. De zes bewoners die moeten j verhuizen, kregen dit van de é- ne op de andere dag te horen. „Het bericht kwam 'voor ons als een donderslag bij heldere he mel", vertelt mevrouw J, P. W. Tax-Acda (81). Zij woont 3,5 jaar in Sonnevanck, naar alle tevre- denheid. „Wij hebben helemaal geen inspraak gehad, 't Is ons ge- woon meegedeeld." Haar onder- buurvrouw N. Tax-Roelse (86) is I net zo onaangenaam verrast. „Ik heb er nachten niet van kunnen I slapen. Het nieuws kwam bij mij als een klap in het gezicht." Dat Sonnevanck eens zou wor- i den gesloten, was min of meer I bekend. De provincie heeft vast gesteld dat bejaardenoorden minstens zestig plaatsen en een I stichtingsvorm moeten hebben. Voor particuliere tehuizen zoals I Sonnevanck is geen plaats meer. A. Tax, zoon van mevrouw Tax- Acda, kan zich dat voorstellen. „Niemand is tegen sluiting. De overheid heeft daar financiële redenen voor, maar ik begrijp volstrekt niet waarom dit zo moet. Oude bomen verplaats je niet. We hebben een opnames top voorgesteld, zodat de huidi ge bewoners konden blijven. Dat kon niet." Hogere eisen De provincie Zeeland heeft in de persoon van de inspecteur voor de bejaardenzorg K. G. Tenwol- de zakelijk gehandeld. De ver gunning voor Sonnevanck is persoonsgebonden, aan me vrouw De Nooyer-de Ruyter. Toen zij haar papiertje inlever de, is onmiddellijk actie onder nomen. „De behoefte aan verzor ging neemt toe in de bejaarden tehuizen", verklaart Tenwolde. „De eisen die worden gesteld aan personeel en de inrichting van gebouwen, worden hoger. Sonnevanck kan niet aan die kwaliteitseisen voldoen." E. M. de Nooyer, sinds zeven maanden bedrijfsleider van Son nevanck, wijst dat radicaal van de hand. Hij benadrukt de posi tieve kanten van de kleinscha ligheid van het bejaardenhuis. „Wij bieden onze bewoners opti male service én veel gezellig heid. 't Is één groot gezin." De beide schoonzussen Tax-Roelse en Tax-Acda beamen dat vol mondig. Het tij is niet meer te keren. Het bejaardentehuis Scheldehof, dat vlakbij Sonnevanck staat, heeft de verzorging in de kleine zusterinstelling al overgeno men. De zes bewoners, variërend in leeftijd van 64 tot 88 jaar, heb ben de hoogste urgentie gekre gen voor een plaats in een ander tehuis naar keuze. Zij hebben al lemaal voor Scheldehof geko zen. Op welke termijn zij daar heen kunnen, is niet bekend. In Vlissingen bestaat een schrij nend gebrek aan plaatsen in be jaardenoorden, vandaar dat Sonnevanck ook levensvatbaar was en volgens De Nooyer nog steeds is. Inspecteur voor de bejaar denoorden Tenwolde denkt dat de overplaatsingen binnen en kele maanden rond kunnen zijn. De Nooyer is somberder ge stemd. Het natuurlijk verloop in Scheldehof is gering. De oude ren willen 't liefst in Sonnevanck blijven. „Ik kon hier alle spullen uit mijn oude woonkamer kwijt", merkt mevrouw Tax- Roelse op. ,,'t Is maar de vraag of die allemaal mee kunnen naar Scheldehof." Inzameling voor Poolse patiëntjes NIEUW EN ST JOOSLAND - De hervormde diaconie in Nieuw en Sint Joosland houdt zaterdag 6 april een inzamelingsactie ten behoeve van Poolse kankerpa tiëntjes die verpleegd worden in het kinderziekenhuis te Gdansk. Van het ingezamelde geld worden medicijnen voor de ze kinderen gekocht. De inzame ling vindt van 9.30 tot 12.30 uur plaats in het kerkportaal van de hervormde kerk. De inwoners worden door het luiden van de kerkklok aan de actie herinnerd. Van de Duitse auto bleef niet veel meer over dan een wrak, op de achtergrond de andere bij het ongeluk betrokken en eveneens zwaar beschadigde auto foto Pieter Honhoff) BRUINISSE - Voor de families L. uit Fijnaart en S. uit het Duitse Boxgrafen is de paasvakantie zeer ongelukkig begonnen. Hun auto's botsten vrijdagmorgen omstreeks kwart voor tien op de Staphorsterkruising in Bruinisse tegen elkaar. L. werd met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis in Goes en S. moest naar het Zierikzeese ziekenhuis om een dubbele beenbreuk te laten behandelen. L., die evenals S. drie passagiers in zijn auto had, naderde de kruising uit de richting Rotterdam. S. reed op de parallelweg van de N59 en wilde bij het kruispunt linksaf richting Rotterdam. Vol gens de politie verleende de Duitser hierbij geen voorrang aan L. Beide auto's moesten worden weggetakeld. Slot van pagina 11 zeer bepalend zijn bij provincia le verkiezingen. Nog niet de helft van de CDA-stemmen is uitge bracht op de lijsttrekker. Een grotere afkeuring door de kie zers is nauwelijks denkbaar." In de brief wordt verder een kri tische noot gekraakt over het feit dat het Zeeuws CDA-be- Stuur de succesvol verlopen voorkeurstemmenactie ten gun ste van de Hulster landbouwer De Waal zomaar heeft laten pas seren. Volgens mevrouw G. van Westrienen-Dijs, secretaris van het West-Zeeuws-Vlaams CDA- verband, heeft De Waal - in strijd met de CDA-reglementen - wel degelijk zelf meegewerkt aan die voorkeurstemmenactie. Zo heeft De Waal de kiezers ge vraagd op een landbouwman te stemmen en toegestaan dat voor hem speciale verkiezingsaffi ches zijn verspreid. Statenzetel Het Zeeuwse CD A-bestuur heeft verklaard dat De Waal daarmee 'tot het randje' is gegaan. Maar volgens mevrouw Van Westrie- nen-Dijs heeft het Zeeuwse CDA-bestuur de kwestie laten passeren met het argument dat De Waal anders als onafhanke lijk statenlid een CDA-statenze- tel zou gaan bezetten. Dat had dan maai- moeten gebeuren. Het West-Zeeuws-Vlaamse CDA-bestuur, aldus mevrouw Van Westrienen-Dijs, verwacht van het landelijk partijbestuur dat het de Zeeuwse CDA-be- stuurders tot de orde roept, zo wel in de kwestie Ventevogel als in de kwestie De Waal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 57