Russen tarten verbod Kremlin ROVIHCiALE ZEEUWSE Baghdad meldt herovering Kirkuk op Kurdisch verzet Jeans Inn) 3ver!eg over cao loreca opgeschort Moskovieten zetten vrees opzij Verzuring boeken en rdrieven valt mee kunst cultuur Indiaanse vrouwen protesteren tegen 5 eeuwen Columbus Oproep Witte Huis aan Moskou: geen geweld tegen demonstranten DE MEESTE KEUS in f S Nederlandse militairen terug 17 t/m 23 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Vanochtend nog bewolkt, maar gelei delijk meer zon. De maximumtempe ratuur is 11 graden. De noordoosten- xoind is zwak tot matig. !34e jaargang no. 75 rijdag 29 maart 1991 I0SKOU (DPA/RTR/AFP) - De merikaanse regering heeft de ovjet-leiders donderdag opge spen geen geweld te gebrui- en tegen vreedzame demon- Kanten in Moskou en alle hin- ernissen voor een vrije me- jngsuiting weg te nemen. Dat in Washington door Witte is-woordvoerder Roman Po- adiuk gezegd. opadiuk zei dat de crisis in de üvjetunie niet kan worden op- elost door het aangaan van een arde confrontatie. „Een duur- jme en legitieme oplossing kan Heen tot stand komen via een «mocratisch proces en door het ingaan van een dialoog", aldus opadiuk. Tienduizenden betogers - som mige waarnemers spraken zelfs van meer dan honderdduizend betogers- verzamelden zich don derdagmiddag in het centrum van Moskou om hun steun te be tuigen aan de Russische presi dent Boris Jeltsin. Zij trokken zich niets aan van een door de Sovjet-regering uitgevaardigd demonstratieverbod. Het gebied rond het Kremlin en het Rode Plein, waar de pro-Jelt sin demonstratie was gepland, was donderdagmorgen herme tisch afgesloten door zo'n 50.000 militairen. De betogers trokken daarom naar enkele grote stra ten in Moskou, waaronder de Ar- bat, waar ze werden toegespro- TRECHT (ANP) - Het overleg per een nieuwe cao voor de 30.000 werknemers in de hore- is gisteravond afgebroken, is geen nieuwe afspraak ge laakt om de onderhandelingen oort te zetten, zo deelde een (oordvoerster van de Horeca- ond FNV mee. De werkgevers hebben ons een akket voorgelegd van slikken 'stikken", zei de woordvoer- ter. „echt een dictaat waarover eniet meer wilden onderhande en". Het gebodene was voor de onden echter veel te mager, én van de belangrijkste strui- elblokken was de loonpara- taaf. De werkgevers willen af an de automatische prijscom- ensatie. Voor een tweejarig ontract boden zij een loonsyer- tales en bonden luiten akkoord ao-ambtenaren HAAG (ANP) - Minister lales van Binnenlandse Zaken de vier centrales van over- tidspersoneel hebben vrijdag morgen vroeg in Den Haag na tol schorsingen overeenstem ming bereikt over een eenjarige lo voor de 700.000 ambtenaren ons land. Het contract loopt an 1 april dit jaar tot 1 april olgend jaar. let akkoord voorziet in een fins verhoging van 3,4 procgnt nor alle ambtenaren, met door werking naar gepensioneerde en fjekeurde ambtenaren. De Ut-leeftijd blijft voor de duur an het contract op zestig jaar laan. Afgesproken is snel te tarten met een onderzoek naar e toekomst van de vut in com- inatie met flexibele pensione- h (Advertentie) natuurlijk bij hllT lange we/e 21 Kanaalstraat 28 ken door afgevaardigden van het Russische parlement. Sovjet-president Michail Gor- batsjov moest het in de toespra ken ontgelden. Hij werd „de grootste misdadiger van het land" genoemd. De sprekers eis ten zijn aftreden. Er werden geen ongeregeldheden gemeld. De betoging betekent een steun in de rug van Jeltsin, die donder dagmorgen ook al een klinkende overwinning behaalde in het Russische Congres van Volksaf gevaardigden. Het Russische parlement verwierp met grote meerderheid van stemmen het demonstratieverbod van de Sovjet-regering. Daarnaast wees het Congres het besluit van de Kremlin-leiders om de komende drie weken de monstraties in Moskou te ver bieden van de hand. Bovendien werd Gorbatsjovs maatregel om het gezag over de Moskouse poli tie van het radicale stadsbe stuur over te hevelen naar het Sovjet-ministerie van binnen landse zaken, nietig verklaard. Moties, gericht tegen de Krem- lin-besluiten, werden met 532 te gen 280 stemmen aangenomen. De uitslagen werden met ge juich begroet. „Rusland heeft een stukje van zijn souvereini- teit gered", meenden sommige parlementariërs. Aan het einde van de ochtend zitting besloot het Congres zijn werkzaamheden op te schorten tot vanmorgen vanwege de gro te concentratie militairen in Moskou. „Zo kunnen we niet werken. We zijn hier geen gas ten, maai' gijzelaars", klaagden verschillende afgevaardigden, De zitting van het Congres was bijeengeroepen door conserva tieve tegenstanders van Jeltsin die zijn presidentschap van de Russische Federatie ter discus sie willen stellen. Aanleiding daartoe was Jeltsins - inmiddels ingetrokken - „oorlogsverkla ring" aan Gorbatsjov enkele we ken geleden. President Gorbatsjov liet don derdag aan een naaste medewer ker van Jeltsin, Roeslan Chaz- boelatov, overigens weten dat de ordetroepen in Moskou van daag zullen worden teruggetrok ken. EN HAAG (GPD) - Bibliotheek- en archiefmateriaal is minder ingetast door verzuring dan tot nu toe werd aangenomen. Dat ;ijkt uit een onderzoek dat is ingesteld naar de bestanden van de oninklijke Bibliotheek en.de Rijksarchiefdienst. Voor het onder- ick werden zesduizend van de in totaal drieëneenhalf miljoen boe- en en documenten in beide instellingen onderzocht. Een kwart in de collectie is bijna bros. blgens conserveringsspecialist dr. H. J. Porck is drie procent van ét materiaal uit de periode van 1800 tot 1980 aangetast en moet als erloren worden beschouwd. De gegevens over boekverzuring ko- len uit een rapport dat eind volgende maand verschijnt. «verzuring blijkt hét meest voor te komen bij materiaal uit de pe- jde 1850 tot 1930. Ook kranten zijn erdoor aangetast; ongeveer tien rocent van dit archiefmateriaal is bros. conserveringsspecialist tekent bij deze gegevens aan dat nog oet blijken of de bestanden van de Koninklijke Bibliotheek en de Ijksarchiefdienst representatief zijn voor heel Nederland. De bi- aotheekwereld heeft de overheid enige tijd geleden 275 miljoen gul- ;n gevraagd om bibliotheek- en archiefmateriaal te kunnen conser- hoging van in totaal 4,5 procent. „Niet eens genoeg om de geste gen prijzen te compenseren", al dus de vakbondswoordvoerster. De bonden eisten, naast auto matische compensatie van de prijsstijgingen, een loonsverho ging van twee keer 1 procent. Een geleidelijke invoering van de vierdaagse werkweek was voor de werkgevers evenmin be spreekbaar en ook verkorting van de werkweek nu 38 uur) be hoorde niet tot de mogelijkhe den. Ook over het vastleggen in de cao van sociaal beleid bij reorganisaties of fusies waren geen afspraken te maken. Voorts willen de werkgevers de ziektewetuitkering verlagen van 100 tot 70 procent. De premie verlaging die daarvan het gevolg is, zouden werknemers kunnen gebruiken om zich te herverze keren, zo stelden de werkgevers voor. Ziekteverzuim Verder stuitten de bonden op een „absolute weigering" om iets te doen aan verbetering van de arbeidsomstandigheden, waardoor het ziekteverzuim zou verminderen en de sector aan trekkelijker wordt. Ook verbete ring van de aanvullingsregeling op de wao-uitkeringen bleek niet mogelijk. Hoewel volgens de woordvoer ster de vakbonden, naast de FNV-bond de Industrie- en Voe: dingsbond CNV, bereid waren de geëiste verbetering van de jeugdlonen af te zwakken en de atv-eis te laten vallen, bleken de werkgevers niet bereid het over leg voort te zetten. De bonden gaan het verhaal nu voorleggen aan hun leden. De CNV-bond doet da-t als eerste op 10 april. De leden van de Horecabond FNV spreken zich twee dagen later uit. Demonstranten in heftig gesprek met een politieman (foto Alain-Pierre Hovasse/EPA) (Van onze correspondent) MOSKOU - Ondanks het demonstratie- verbod waren ze toch gekomen, de tien duizenden mensen die donderdag in Mos kou duidelijk maakten dat zij Boris Jelt sin nog steeds steunen. De Kalininski Prospekt, een van de brede wegen naar het centrum, was door veiligheidstroe pen volledig afgezet. Tientallen Ieger- vrachtwagens blokkeerden de straat. Daarvoor stonden rijen gehelmde agen ten, voorzien van wapenslok, schild en gasmasker. In een zijstraatje stonden agenten te paard. Elders werden pantser wagens in gereedheid gehouden. Het was duidelijk dat niemand van de demon stranten in de richting van het Kremlin kon lopen. Nooit eerder was er zoveel politie op de been in Moskou. De sfeer was gespannen, veel meer dan twee zondagen geleden toen meer dan honderdduizend Mosko vieten in stralend lenteweer de straat op gingen om te demonstreren tegen Gor batsjov en zijn regering. De spanning ont stond Vooral omdat men nu niet wist wat de veiligheidstroepen zouden gaan doen. Maar ook door het gevaar dat Boris Jelt sin deze dagen loopt om tijdens het Russi sche congres door de conservatieve vleu gel afgezet te worden als parlementsvoor zitter en daarmee leider van de republiek Rüsiand. Dat zou immers indruisen tegen de wens van de grote meerderheid van de bevolking die, achter Jeltsin staat. Sommigen van de demonstranten gingen in discussie met dé ordehandhavers. „Weet u wel dat uw bazen tienmaal zoveel privileges hebben dan uzelf?", riep een jonge vrouw in een roze winterjas tegen een even jonge agent. De agent glimlach te maar wat van achter zijn grote plastic wapenschild. Bij de politie zijn de lonen laag en vele agenten zijn net zo ontevre den over de regering als de demonstran ten die'zij tegenover zich hadden. Na een uur begon het hard te sneeuwen en was er over en weer nog weinig in de posities ver anderd. Een aantal stevige jongemannen vormden de kop van de demonstratie. Toen ze aanstalten maakten door het po- litiekordon heen te breken, werd hen ge vraagd of ze niet bang waren. „Bang? We zijn al zeventig jaar bang geweest. Dat moet nu maar eens ophouden". Hun plannen werden verhinderd door af gevaardigden van het Russische congres die zich arm in arm over de hele straat tus sen de veiligheidstroepen en de demon stranten in hadden opgesteld. „Wij staan er om ervoor te zorgen dat er geen geweld wordt gebruikt", zei een van hen, duide lijk als afgevaardigde herkenbaar aan het geëmailleerde vlaggetje van de repuliek Rusland dat hij had opgespeld. En onder hun invloed besloten de organisatoren om de demonstratie na anderhalf uur te beëindigen. Gorbatsjovs demonstratieverbod was ge trotseerd en dat was het duidelijkste te ken dat de demonstranten in de richting van het Kremlin konden geven. NICOSIA (RTR) - Het Iraakse regeringsleger heeft de Noordi- raakse oliestad Kirkuk her overd op het Kurdische verzet. Dat heeft Radio Baghdad don derdagavond gemeld. De radiozender berichtte dat de stad was ontdaan van vijandelij ke elementen en Kirkuk al rond het middaguur was veroverd. De Iraakse staatstelevisie toonde donderdagavond filmbeelden waarin Izzat Ibrahim, vice-voor- zitter van de Revolutionaire Commandoraad, een rondgang- zou maken door de heroverde stad. Kurdische opstandelingen in de Syrische hoofdstad Damascus konden de val van Kirkuk niet bevestigen maar verklaarden dat het bericht van Radio Bagh dad juist lijkt. Volgens het ver zet zouden Kurdische rebellen de stad wellicht hebben ont ruimd om verdere slachtoffers onder de burgerbevolking te voorkomen. „De stad zelf is niet van bijzonder strategisch be lang". zeiden woordvoerders van de rebellen. Het Kurdische verzet meldde donderdagmorgen dat rege ringstroepen een grootscheeps offensief waren begonnen om Kirkuk te heroveren. De opstan delingen lieten gedurende de dag niet weten hoe de strijd om de Noordirakese oliestad ver liep. Amerikaanse inlichtingendien sten verklaarden donderdag dat het Iraakse leger na de start van het offensief al snel de buitenwij ken van Kirkuk had bereikt. De regeringstroepen zouden bij de aanval gebruik hebben gemaakt van tanks, helikopters, artillerie en raketwerpers. Washington kon donderdag avond de inname van Kirkuk HANNOVER (ANP) - Met de terugkeer van 185 Nederlandse militairen op de luchthaven van Hannover is donderdag een einde gekomen aan aanwezigheid van de Koninklijke Luchtmacht (Klu) in de Golf-regio. Van deze groep waren er 130 in Turkije en 55 in Israël gestationeerd. Normaal zijn ze in de Duitse gemeenten Stolzenau en Blomberg gelegerd. De Klu had tot taak Israël en Turkije te helpen verdedigen tegen mogelijke luchtaanvallen vanuit Irak. Commandan ten van de luchtmacht spraken donderdag in Hannover van geslaagde missies. „Er is aangetoond dat we ook ver buiten het gebied waar we gewoonlijk opereren en onder extra grote werkdruk in staat zijn goed ons werk te doen,' stelde majoor P. Mizee. commandant van het squadron dat in Turkije dienst deed. Het werken in de Golfregio vergde van de luchtmachtmilitai ren extra concentratie omdat ze primair zijn getraind in het onderscheppen van vliegtuigen, terwijl ze in Israël en Turkije vooral rekening moesten houden met raketaanvallen. Ongeluk Een omvallende kraan op de boxiwplaats van Scheldorado in Temeuzen heeft donderdag het leven gekost aan een 31-jarige dakbedekker. Een collega raak te ernstig gewond. De kraan stortte op het dak van de zijgevel van het in aanbouw zijnde golfslagbad. Het Q werk iverd stilgelegd. w Vander aerden Eric Vanderaerden heeft giste ren de wielerklassieker Divars door België op zijn naam ge schreven. De Belg zette de voor bereiding op de Ronde van Vlaanderen in met een overtui gende sprintzege. Het was zijn tweede sei- zoenzege. Maarten 't Hart breekt een lans voor travestie. De schrijver deed veel stof opwaaien door 'verkleed' in het openbaar te komen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Gustave Moreau. een symbolisch-ro- manticus in het tijdperk van de hnpressioxiisten Goya's nachtmer ries hoe Nederlands is de Portugese schrijver Rentes de Carvalho herinneringen van een mislukte neuroot plussen en minnen van beeldhouwer Jan van Munster een inventarisatie van 150 jaar Ne derlandse jeugdcultuur. LIMA (RTR) - Indiaanse vrou wen uit zeven Latijnsameri- kaanse landen hebben zich ver enigd in hun afkeer tegen de fes tiviteiten rond vijf eeuwen Co- lonibus. In 1492 zette de Ita liaanse ontdekkingsreiziger, in Santo Domingo, voor het eerst voet op Zuidamerikaanse bo dem. „Het is voor ons geen feest, maar de herinnering aan vijf eeuwen verzet", zegt Ana Llao Llao, de voorzitter van de bij eenkomst. De Indiaanse vrouwen zijn in de Peruaanse hoofdstad Lima drie dagen bijeen geweest. De deel neemsters kwamen uit Argenti nië, Peru, Mexico, Guatemala, El Salvador, Bolivia en Chili. Er is een permanente commissie opgericht die zich sterk maakt voor de rechten van de Andes- Indianen. Bovendien is besloten elkaar in 1993 in Guatemala- Stad weer te treffen. Geen grenzen Volgens de in Chili woonachtige Llao Llao, behorend tot de Ma- puche-indianen, gelden lands grenzen niet als het gaat om het leed dat Indiaanse vrouwen in het verleden is aangedaan. „We moeten grenzen daarom ne geren". aldus Llao Llao. „Als he den ter dage Indianen in Peru of Ecuador land wordt afgepakt, wordt het ons allemaal ontsto len". door het Iraakse regeringsleger niet bevestigen. Richard Bou cher, woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, liet weten dat regeringstroepen de aanval hadden geopend en aanzienlijke schade hadden toegebracht aan Kirkuk. „Gebouwen en andere installaties in zijn gedurende de eerste uren van de aanval be hoorlijk beschadigd". Boucher meldde voorts dat ten oosten en zuidoosten van de stad wordt ge vochten en het regeringsleger troepenversterkingen laat aan rukken. Kirkuk is de vierde stad van Irak en ligt aan een belangrijke olie pijplijn. Het gebied rond Kirkuk leverde voor de Iraakse invasie van Kuwayt in augustus eender de van de totale Iraakse olieop brengst, De stad was sinds tien dagen in handen van het Kurdi sche verzet, dat zegt 95 procent van Noord-Irak te beheersen. De Iraakse ambassade in de Jor daanse hoofdstad Amman liet donderdagavond weten dat het regeringsleger in het noorden van Irak zijn opmars voortzet. Legereenheden zouden inmid dels oprukken naar de provin cies Arbil en Sulaymaniyah, ten noorden en oosten van Kirkuk. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1