Het milieu raakt alweer 9 uit9 Getergde oppositie in Mali zette president Traoré voor het blok opinie en achtergrond Minister Alders bij veel kwesties de grote afwezige'..,. Op de stoel van God? Zaligverklaring van Isabella de Katholieke is zeer omstreden I Willemstad krijgt grote opknapbeurt WOENSDAG 27 MAART 1991 Van onze verslaggever Margreet Vermeulen) Het milieu is weer 'uit'. Wat twee jaar lang de tophit van de politieke agenda was, bungelt nu ergens onderaan de ranglijst. „Ik profileer mij met de uitvoering van het beleid", zei minister Alders (VROM) on langs in het Financieel Dag blad. Maar daar moet hij zich toch in vergissen. Van de 200 ak- tiepunten uit het nationaal mi lieubeleidsplan (mei 1989) en het nationaal milieubeleids plan plus (juni 1990) verkeert hooguit een tiental in de uitvoe ringsfase. Ondertussen keert het eens gun stige tij voor het milieubeleid. In de politiek, waar CD A-leider Brinkman zich bijvoorbeeld sterk maakt voor afschaffing van subsidies op energiebespa ring door burgers en bedrijven. En in het bedrijfsleven, waar de nieuwe milieuwoordvoerder van VNO en NCW Geerards weer krachtig op de rem is gaan staan. 'Meer tijd vragen voor de industrie' ziet milieuman Gee rards als zijn opdracht. Toch gaat minister Alders on verdroten voort met het rond strooien van suggesties en belof ten die veelal snel in vergetel heid raken. Wie herinnert zich nog dat Alders de uitstoot van sommige vervuilende stoffen wilde beperken met een quo tum-regeling. op de manier zoals de EG de melkplas te lijf is ge gaan. Of dat de motorolie twee dubbeltjes per liter duurder zou worden om er de inzameling en verwerking' van afgewerkte olie mee te betalen (juni 1989). Of dat het gebruik van aluminium blik jes verboden zou worden (sep tember 1990). Was Alders trou wens niet de man die het milieu met geboden en verboden veilig wilde stellen? Ook haalt de bewindsman regel matig de pers met verholen drei gementen. De boeren hangt in krimping van de veestapel bo ven het hoofd als het mestpro bleem in 1994 niet beheersbaar is geworden. Maar Bukman (niet Alders) gaat over de boeren en in 1994 zijn er weer verkiezingen. Gemeentebesturen zijn even eens gewaarschuwd: Alders zal hen desnoods met zijn 'aanwij zingsbevoegdheid' in het gareel dwingen om te voorkomen dat teveel bedrijven zich vestigen op lokaties die onbereikbaar zijn Minister Alders bij de glasbak, maar die was er al voor zijn tijd als bewindsman (foto archief PZC) met trein, metro, tram of bus. Dat klinkt stoer, maar in werke lijkheid weet Alders natuurlijk ook wel dat hij zich talloze, sle pende rechtszaken op de hals haalt als hij dit machtsmiddel in de strijd gooit. Een 'blijvertje' in het gedachten- goed van Alders vormen de mi lieuheffingen die het gebruik van vervuilende produkten moeten afremmen. Bij de tus senbalans noemde premier Lub bers het gebruik van firianciële prikkels troostend 'een mooi in strument', maar vooral in EG- verband. dus na 1994. Als minister Alders zich werke lijk wil profileren op de uitvoe ring van het milieubeleid, mag hij wel eens een ambtenaar aan stellen die turft wélke aktiepun- ten van het NMP en NMP-plus in daden zijn omgezet en welke (nog) niet. Zo'n ambtenaar is er niet. moet een voorlichter van het departement erkennen. Met de uitvoering van het mi lieuplannen, zwabbert Alders soms moeizaam tussen de wen sen van het bedrijfsleven en die van de Tweede Kamer. Zo wei- (Van onze correspondent Ruud de Wit in Madrid) De Spaans-katholieke lobby doet flink haar best, maar het ziet er niet naar uit, dat de zaligverklaring van Isabella de Katholieke er bij het Vaticaan door komt. Tenminste voorlo pig niet en zeker niet voor 31 maart volgend jaar, wanneer Spanje het treurige feit her denkt, dat Isabella en haar man, koning Ferdinand van Aragon het decreet ondertekenden, waarin tienduizenden Spaanse joden tot ongewenst vreemde ling werden verklaard. De zaligverklaring een stap die voorafgaat aan de status van 'heilige' van Isabella van Castilie, die vanwege haar ge loofsijver ook als Isabella de Ka tholieke in de geschiedenisboe ken staat vermeld, is al bijna een eeuw onderwerp van discussie. Het eerste initiatief dateert uit 1904, maar kreeg pas echt aan dacht toen in 1958 de aartsbis schop van Valladolid. Garcia Goldaraz, en diens opvolger De- licado Baeza er hun schouders onder zetten. De belangrijkste pleitbezorger in het gecompliceerde proces om Isabella de status van 'zalig' te bezorgen, is echter pater Anastasio Gutierrez. Deze heeft dertig jaar van zijn leven be steed aan het verzamelen van in formatie over Isabella. Hij heeft in die periode meer dan 100.000 historische documenten samen gebracht in een indrukwekkend boekwerk van 27 delen, dat nu wordt bestudeerd door een offi ciële commissie van het Vati caan. bestaande uit zes ge schiedkundigen; vijf Italiaanse en een Spaanse. Maar inmiddels is er zowel in Ita lië als in Spanje een discussie op gang gekomen over de vraag of het wel van ware oecumene ge tuigt om een vrouw zalig te ver klaren. die verantwoordelijk is geweest voor de vervolging en verbanning van joden en moren uit Spanje. Ook is er nogal wat kritiek in Latijns-Amerika op de 'Reyes Catolicos", zoals Isabella en haar echtgenoot worden ge noemd, omdat zij het zijn ge weest die in 1492 Cristoffel Co lumbus toestemming gaven om op ontdekkingsreis te gaan. Deze reis leidde niet alleen tot de ontdekking van Amerika., maar heeft ook de katholisering van Zuid- en Midden Amerika tot ge volg gehad, een bekering, die ge paard is gegaan met veel bloed vergieten. Tenslotte wordt het de 'Reyes Catolicos' aangere kend. dat zij de inquisitie in gerde Alders de subsidie op cfk- houdende isolatiematerialen in te trekken. Cfk's tasten de ozon laag aan. Dus legde de Kamer in een motie vast dat Alders met die subsidie moest kappen. Op 18 maart beloofde Alders het be drijfsleven nog dat de subsidie zou blijven. Drie dagen later be loofde hij de Tweede Kamer schriftelijk dat hij de motie als nog zou uitvoeren. Iets dergelijks doet zich nu voor bij het terugdringen van de af valberg. Al een half jaar ligt er een motie waarin de Kamer er bij Alders op aandringt een sta tiegeld-regeling te ontwerpen voor potten en flessen van plas tic en glas. Of die er ook komt is afhankelijk van het overleg met de verpakkingsindustrie, meldt het departement. Het overleg met de verpakkings- industrïe is destijds gestart door minister Nijpels en sleept zich nu al twee-en-een-half jaar ■voort. Wat de uitkomst straks ook is, minister Alders heeft er geen goed aan gedaan zich te la ten verleiden tot een onverkwik kelijke discussie of het milieu hu beter af is met melk in karton of melk in de fles. Menig consu ment is het spoor volkomen duister geraakt. En Alders moet zichzelf ook even op het achter hoofd hebben gekrabt, toen dag blad Trouw vorige week vrijdag meldde dat het bedrijfsleven binnenkort met een statiegeld- fles voor wijn op de markt komt. 'Grote doelen' Het zit Alders natuurlijk ook niét mee. De 'grote' doelen van het NMP-Plus worden steeds moeilijker bereikbaar. De bevol king groeit sneller dan ver wacht. het energieverbruik eveneens en het aantal autokilo meters stijgt zelfs dramatisch. Daardoor stijgt de uitstoot van onder andere verzurende stoften en kooldioxide, het belangrijk ste broeikasgas. De 'grote' doelen om de verzu ring en klimaatveranderingen tegen te gaan worden dan ook niet gehaald, voorspelt Hensel- mans van Natuur en Milieu. Ook ir. Van Noort, directeur van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid, vindt dat de doelstel lingen moeilijker haalbaar wor den. Dat klemt des te meer als be dacht wordt, dat met de uitvoe ring van een aantal hoofddoel stellingen van het NMP-Plus nog begonnen moet worden. Het autoverkeer kan pas echt wor den teruggedrongen „als het commentaar van de Tweede Ka mer op het structuurschema Verkeer en Vervoer deel D is ver werkt in deel E". aldus een woordvoerder van dat departe ment. En bij Landbouw staan nog tal van belangrijke kabinetsbeslui ten op stapel, zowel over de mest als over de 'bestrijdingsmidde len. Officieel heeft men „goede hoop" voor de grootschalige mestverwerking (6 miljoen ton in 1994). In ambtelijke kring zegt men dat we de handen mogen dichtknijpen als we de 2 miljoen ton halen. Van de ruim 200 aktiepunten uit het NMP en NMP-Plus is hoog uit een tiental wel aan uitvoe ring toe. Het cfk-aktieprogram- ma is daar een mooi voorbeeld van. Daarin liggen harde afspra ken met het bedrijfsleven om de produktie van de meest schade lijke stoffen voor de ozonlaag na 1995 vrijwel uit te bannen. Een soortgelijk aktieplan (KWS- 2000) ligt er voor de chemische industrie, De produktie van schadelijke koolwaterstoffen zal in het jaar 2000 bijna 60 procent lager liggen dan in 1985.. De eer voor deze aktieplannen komt feitelijk nog oud-minister Nij pels toe. Alders sloot daarna nog aktieplannen met de grote stroomproducenten en de grafi sche industrie. Ook de energie bedrijven hebben zich in hun mi- lieu-aktieplan (MAP) vastgelegd op ambitieuze doelstellingen. Ronduit succesvol zijn de subsi die-regelingen in het NMP-Plus. Binnen drie weken na invoering- lag er bij Maij-Weggen voor 6,1 miljoen aan aanvragen voor sub sidie op bedrijfsvervoer. Hetzelf de verhaal geldt voor de investe ringssubsidie op warmte kracht-koppeling (een vorm van electriciteits-opwekking waar bij zo min mogelijk energie ver spild wordt). In de eerste maand dat de subsidie-regeling van kracht werd lagen er al meer aanvragen (voor 200 miljoen) dan in dit hele jaar kan worden gehonoreerd. Maar juist uit de koker van Al ders rolde het (vertrouwelijke) voorstel rolde om in het kader van de Tussenbalans de milieu subsidies af te schaffen en te ver vangen door milieuheffingen. Hij loopt grote kans het eerste kwijt te raken, zonder het twee de er voor terug te krijgen. Nijpels Bij Natuur en Milieu verlangen ze soms terug naar de perióde- Nijpels, al-zeggen ze dat niet har dop. Henselmans: „Aiders speelt zo vaak de grote afwezige in belangrijke milieudiscussies. Neem nou Schiphol. Alders heeft zich bijna afzijdig gehou den in de besluitvorming. Hij slikt zonder pardon dat de ge luidhinder gaat toenemen en de luchtvervuiling ook. Nijpels had tenminste met veel bombarie het milieubelang ver dedigd en de publieke opinie in de strijd gegooid. Milieubelan gen moeten nu eenmaal vaak voor de poort van de hel worden weggesleept". De hoogste baas van Natuur en Milieu, Lucas Reijnders, schijnt inmiddels zo'n hekel te hebben aan Alders dat over hem het grapje de ronde doet: 'Het is dat hij een vegetariër is. maar an ders Spanje hebben ingevoerd, die niet bepaald zachtzinnïng is om gesprongen met personen, die er volgens de religieuze autoritei ten een onjuiste geloofsopvat ting op na hielden. Gevoelig et meest gevoelig ligt toch de on dertekening door Isabella van het decreet van 31 maart 1492, waarin zij alle joden in Spanje opdroeg om binnen drie maan den het land te verlaten. Dit de creet was een geestesproduct van Isabella's biechtvader, de Dominicaanse prior Thomas de Torquemada, die als grootinqui siteur aan het hoofd stond van de Spaanse Inquisitieraad. Nu lag dit anti-joodse decreet in het verlengde van soortgelijke discriminerende maatregelen in landen als Frankrijk en Enge land. maar het kwam in Spanje harder aan, omdat de joden er economisch en sociaal eeïi domi nantere rol vervulden dan in de rest van Europa. Economische motieven hadden invloed op de afkondiging van het decreet. Isabella en Ferdinand hadden net een. tienjarige oorlog tegen de moren van Granada achter de rug en de schatkist was leeg. Voor pater Gutierrez is deze kri tiek op Isabella de Katholieke niet relevant: „Het anti-joden decreet is een politieke kwestie geweest en heeft niets van doen met het diepe geloof van de ko ningin". De fanatiek-gelovige pater is zelfs van mening, dat ^Isabella bijna van eenzelfde grootheid is als de heilige maagd Maria. Het enige probleem dat hij ziet om haar de zaligheids- status te verlenen, is het ontbre ken van aantoonbare wonderen, die in haar naam hebben plaats gevonden. De commissie van het Vaticaan heeft daarin ten minste voldoende reden gevon den om de zaligverklaring uit te stellen. Maar pater Gutierrez heeft zijn hoop gevestigd op paus Johan nes Paulus II. Het Vaticaan heeft deze week bekend ge maakt. dat de paus in oktober volgend jaar de Wereldexpo in Sevilla bezoekt. Voor Gutierrez bestaat er geen beter tijdstip dan oktober 1992 om Isabella za lig te verklaren. Bijvoorbeeld op 12 oktober, de dag dat Colum bus voet op Amerikaanse grond zette. Dat zou tegelijk het accent- wegnemen van Isabella's onder tekening van het decreet dat de joden uit Spanje wegstuurde, zo als eens God de zondige Adam en Eva uit het Paradijs de harde wereld inzond. Moussa Traoré wist in 1978 precies wat hij wil de. „Nu gaan we richting de mocratie. Ik hen er in het ge heel niet bang voor", zei de president van Mali na ruim tien jaar aan de macht te zijn geweest. Het bleef bij woor den. De alleenheerschappij van zijn partij, de Democrati sche Unie van het Malinese volk (UDPM) duurde voort. Nu, 12 jaar later, heeft de Ma linese oppositie vastberaden Traoré voor het blok te zet ten. Het leger heeft de presi dent afgezet en de macht over genomen. Moussa Traoré heeft de zwaar ste uitdaging in zijn 22-jarige heerschappij politiek niet overleefd. Bij menige eerdere politieke en economische cri sis lukte dat nog. Tegen de massale demonstraties van de laatste dagen, gericht op zijn bewind, was hij niet meer be stand. De rellen in Mali. uitvloeisel van de op het hele continent gevoerde strijd voor afschaf fing van het één-partij-sys teem, hebben in Mali vele tien tallen slachtoffers geëist. In de hoofdstad Bamako zijn, vol- gens de oppositie, bij botsin gen tussen demonstranten en veiligheidstroepen sinds vrij dag zeker 150 mensen gedood, Duizenden betogers hebben verwondingen opgelopen. President Traoré reageerde vrijdag nog met vaste hand op de onrust. Hij riep de noodtoe- stand uit. Na de aanhoudende onrust in het weekeinde lijkt hij tot concessies bereid. Maandag herriep Traoré de noodtoestand en beloofde de vrijlating van alle politieke ge vangenen. Maar er kwam wei nig van terecht. Volgens de ra dio hebben de militairen, sa men met de democratische or ganisaties besloten tot een coup 'om een eind te maken aan het bloedige en corrupte bewind van Traoré en zijn makkers'. Diplomaat Internationale bekendheid kreeg de lange bebrilde presi dent van Mali in de jaren '80. Een korte maar bloedige oor log in 1985 met het buurland Burkino Faso over een om streden stuk woestijn vestigde zijn reputatie als diplomaat Traoré gaf na zes dagen de strijd op en haalde zijn man schappen terug. Het geschil tussen beide landen werd voorgelegd aan het Internatio- De inmiddels afgezette en gearresteerde president Moussa Tra oré van Mali (foto AP) naai Gerechtshof, De uit spraak van het hof in Den Haag werd door beide partij den geaccepteerd. Voor Mali viel het vonnis on gunstig uit. Bamako kreeg slechts 40 procent van het land dat het geelst had. Maar Traoré was tevreden met zijn politieke winst. Tijdens de oorlog met Burkino Faso „ver overde" hij de steun van de meerderheid van het Malinese volk. Daarnaast verhoogde de schikking, waartoe Traoré be reid was. zijn politieke aanzien onder andere Afrikaanse lei ders. Ook zijn bemiddelings pogingen in 1984 ,de strijdende partijen in Tsjad te verzoenen oogste veel bijval. Een jaar later werd Traoré bij de presidentsverkiezingen in eigen land voor zijn diploma tieke inspanningen beloond. Hij werd met 98 procent van de stemmen herkozen, zijn derde termijn als president. Met dit vertrouwen startte hij in het straatarme land een sober eco nomisch programma, waarbij hij strijd leverde tegen de da lende grondstofprijzen. een groeiende buitenlandse schuld, slecht management, corruptie en het oprukken van de woestijn. Hervormingen Ook ging Traoré akkoord met economische hervormingen, aanbevolen door de Wereld bank en het Internationaal Monetair Fonds. De ontman teling van verlieslijdende staatsbedrijven en het uitdun nen van het. enorme ambtena rencorps zouden moeten lei den tot een opener markt en meer efficiëntie. Succes bleef echter uit en nog steeds -ligt het gemiddeld inkomen van een Matinees op minder dan 400 gulden per jaar. De president werd geboren in 1936 in Kayes, een stad bij de grens met Senegal. Hij koos voor een militaire carrière en werd op jonge leeftijd cadet in het Franse leger. Traoré keer de terug in zijn vaderland aan de vooravond van de onafhan kelijkheid in 1960. Na het ver trek van de Fransen volgde Modibo Keita, de eerste presi dent van Mali, teen radicale pro-Moskou koers tot hij in no vember 1968 door een groep jonge officieren onder leiding van Moussa Traoré werd ver wijderd. Spoedig werden politieke par tijen verboden en regeerde een militaire raad het land. Van meet af aan heeft Traoré wei nig begrip gehad voor de oppo sitie. Met vermeende en echte tegenstanders rekende hij ge nadeloos af. Onrust onder de bevolking werd steevast ge volgd door arrestaties en exe cuties. Internationale hulpverleners hebben er bij Traoré in het ver leden steeds op aangedrongen het politieke systeem te libe raliseren, Voor een land als Mali dat als een van de Sahel- landen regelmatig te lijden heeft onder droogte en voed seltekorten en tot de armste landen in Afrika gerekend moet worden, is die groep van donoren van onschatbare waarde. Met Frankrijk als voormalige koloniale over heerser voorop, bestaat het lijstje van belangrijkste do norlanden uit Nederland (in 1990 5,2 miljoen dollar), Duits land en Zwitserland. Als belangrijkste reden voor de onverzettelijke houding van de president zijn steeds genoemd de Tuareg-opstan- den in het noorden van Mali. Dit nomadische volk kwam in 1963-'64 onder de voormalige president Mobido Keita in op stand. Kort geleden keerden ze zich opnieuw tegen de rege ring uit onvrede met de uitvoe ring van een hervestigings plan. Onder hen bevinden zich goed uitgeruste en getrainde rebellen van de Beweging voor de Bevrijding van Mali noe men. Toen zij in de loop van het vorig jaar in botsing kwa men met het Malinese leger, werden tussen de 150 en 200 Tuareg-burgers en rebellen ge dood. (GPDI ANP/REUTER). Wat mag wel en wat mag niet? In het algemeen ge sproken hebben wij in de sa menleving een heel netwerk van wetten, regels en morele co des in het leven geroepen waar aan wij geacht worden ons te houden. Opvallend is daarbij, dat de maat die wij onszelf toe meten voor allerlei gedragin gen meestal iets ruimer uitvalt dan die van buurman of tegen speler. Maar zo schijnt het al tijd al geweest te zijn... Het woord 'biotechnologie' roept naar mijn ervaring bij haast iedereen gevoelens van twijfel,'angst en zelfs weerzin op. Biotechnologie staat voor velen gelijk aan ongeoorloofd morre len aan de schepping, aan het le ven zelf. Genetische manipula tie wordt vaak vereenzelvigd met ongeoorloofd knoeien ach ter gesloten deuren, met activi teiten van geniale maar slechte wetenschappers a la professor Joachim Sickbock of Franken stein. Het behoort in de gedach- tenwereld van heel veel mensen tot het schemerduister van de wetenschap, die zijn grenzen niet kent. Daar wordt het leven verkracht, daar worden geneti sche wangedrochten gegene reerd. Toch denk ik dat eeri heleboel van die impulsieve weerzin is te rug te voeren op onwetendheid. Want in feite is bio-technologie helemaal niets nieuws. Integen deel, ze is zo oud als de mensheid zelf. Werken met, gebruik ma ken van levende organismen hebben we, al dan niet bewust, altijd al gedaan. Ons dagelijks brood ontstaat door een bio- technologisch proces - het le vend organisme gist werkt in op deeg waardoor er bepaalde ver anderingen zich voltrekken. Exact hetzelfde doen we bij de fabricage van yoghurt en zuur kool. Om maar niet te spreken van de fabricage van bier en wijn, waar we gebruik maken van het biotechnologische pro ces dat zorgt voor omzetting van suiker in alcohol. Trouwens, een groot deel van onze huidige medicijnen - anti biotica en penicilline - berusten op hetzelfde proces. We manipu leren met schimmels, bacteriën en andere levende organismen totdat er een uitermate heil zaam medicijn ontstaan is. Ook de veelgeprezen biologische ge wasbescherming bestaat, uit niet veel anders dan ingrijpen in en manipuleren met levende or ganismen. Ingrijpend 'ingebouwd' worden in sommige gewassen. In de Verenigde sta, ten is het gelukt katoenplantc-, te kweken die zichzelf bescher. men tegen een aantal in sekten Via het inplanten van een b| paalde gen van een bacil in hei erfelijk materiaal van de katoen, planten, wordt een1 eiwit aanga* maakt door de plant dat de in sekten afweert. Op zich geec unieke eigenschap, want meet.' dere planten hebben uit zichzeli een dergelijk afweermiddel oiif. wikkeld. De natuur is via de bio technologie bij de katoen een handje geholpen. De milieu-ge- volgen van zo'n ingreep zijn ont zaglijk groot - in positieve zint 'Normale' katoen is uiterst vat- baar voor insektenschade en moet dan ook zo'n 7 a 8 maal rriel zware chemische middelen be spoten worden. De gemanipy. leerde katoen heeft geen enkele bespuiting meer nodig. Voorlichting Je zou nog wel een poosje kun-, nen doorgaan met allerlei voor. delen op te sommen die de bio technologie de landbouw kan bezorgen. Maar minstens zo be langrijk als de technische aspec ten van de biotechnologie zijnde maatschappelijke. Juist omdal deze wetenschap zich bezig, houdt- met onderzoek naar Ie- vend materiaal zowel van plan ten als van dieren en ook van mensen, zijn we huiveriger en wantrouwender ten opzichte van deze wetenschap dan elk an der onderzoeksveld. Daarom denk ik dat juist op dit terrein uitgebreide voorlichting en in formatieoverdracht nodig is. Im mers. onbegrip en ongefundeer de meningen zijn de beste voe dingsbodem voor angst en weer stand tegen nieuwe mogelijkhe den. Rabobank-president Wijffels heeft onlangs met het oog op die weerstand gepleit voor een per manent voorlichtingsplatfora in ons land. juist voor zaken dit terzake T I I VI"rTTTTT Het is onmiskenbaar dat we via biotechnologische middelen erg ingrijpend bezig zijn. De eerste inentingen met koepokstof te gen de gevreesde pokken heeft erg veel stof doen opwaaien. De eerste jaren dat KI (kunstmati ge inseminatie) werd toegepast, zijn er veel morele en religieuze bedenkingen geweest. Toch is. het anno 1991 zover dat 99,5 pro cent van onze bevolking vanzelf sprekend en zonder na te den ken antibiotica, allerlei inentin gen en KI aanvaardt. Waarom? Simpel omdat, bij verantwoord gebruik althans, de voordelen en zegeningen van die middelen erg groot zijn. De landbouw is krachtens haar uitgangspunten - bezig zijn met levend materiaal, hetzij dieren, hetzij planten - meer dan nor maal geïnteresseerd in allerlei processen rond veredeling, be stuiving, biotechnologie. Lo gisch, want ieder mens en zeker iedere deskundige die zich ver diept in de (on)mogelijkheden van zijn uitgangsmateriaal, zal steeds blijven streven naar een beter eindprodukt. De huidige biotechnologie lijkt kansen te scheppen voor efficiëntere pro duktie in land- en tuinbouw. Ook komt er zicht op milieu vriendelijker produktieproces- sen door bepaalde biotechnolo gische toepassingen. Bepaalde virusresistentie kan spelen op dit terrein. Immers, zo wel allerlei belangengroepen (landbouw, medische weten schap) die de voordelen van de biotechnolgie zien, als ook al die groepen en mensen in de maat schappij die meer oog hebben voor de nadelen en gevaren, zijn gebaat bij een maatschappelijk verantwoorde toepassing. Dat laatste kan alleen tot stand ko men bij permanente afweging van alle gegevens (die dan ook bekend moeten zijn). Overheid, bedrijfsleven, wetenschap, con sumenten, milieuorganisaties, zouden allen zo'n platform moe ten steunen en bemannen. Persoonlijk ben ik van mening dat de biotechnologie een we tenschap is, die niet overschai moet worden. Ze .draagt nieuws middelen aan om planten- er dierenlevens beter te 'begelei den' en de gezondheid en d( voortplanting te optimaliseren Maar dat de mensheid via des wetenschap thans bezig is opdi st-oel van God te gaan zitten, ge loof ik zeker niet. Dat is een ovei schatting van onszelf. We doen ook met de huidige stand vanzs ken in deze wetenschap, niel meer dan wat morrelen in d( marge. Aan het echte wonder van hetle ven zelf kunnen we geenszins rei ken. Dat wonder van het leves voltrekt zich ook dit voorjaaj weer bij planten en zaaien. Zoal) Willem Barnard dat in een re cent lied dichtte: 'Het wordt aar zon en regen prijsgegeven, he1 kleinste zaad in weer en wint moet sterven om te leven'. Mr. Gerard W. Smallegam Van onze correspondent Hans Gertsen op Curagao) Het historische centrum van Willemstad op Curasao krijgt de komende jaren een in grijpende opknapbeurt. Met een ambitieus stadsvernieu wingsplan, waarmee ruim 400 miljoen gulden gemoeid is, wil het eilandgebied de gestaag voortgaande verloedering van het stadshart een halt toeroe pen. Van de ruim 1000 panden in het eigenlijke stadscentrum staan er bijna 800 op de monumenten lijst. Maar het overgrote deel verkeert in erbarmelijke staat. Vooral in de wijken Punda, Otra- banda, Pietermaai en Scharloo heeft het verval de afgelopen de cennia door leegstand, desinte resse van eigenaren en vandalis me schrikbarende vormen aan genomen. Veel van de door rijke joodse kooplieden midden vori ge eeuw gebouwde landhuizen in Petermaai en Scharloo zijn nu het domein van drugsverslaaf den en illegalen. Het verval van de binnenstad is volgens insiders al voor de Twee de Wereldoorlog begonnen toen de Shell voor haar Nederlandse werknemers fraaie, ruime villa wijken buiten de stad ging bou wen. Na de oorlog heeft die trek naar buiten zich alleen maar ver sneld. Wie het zich kon permitte ren, ging buiten wonen; de arnnf re klassen bleven achter. De of stand van 1969, die gepaard gin met een aantal grote brander sloeg grote gaten in de oude bit nenstad. Stedebouwkundige blunders de jaren zestig en zeventig dedc de rest. Zo werd de oude yolk wijk Otrabanda radicaal tweeën gesneden door een op-f afrit van de in 1974 voltooit Julianabrug. Nederland speelt een kardinai rol in de financiering van h£ plan. Het overgrote deel van d vijfig miljoen gulden die in 19? nodig is, dient uit de begrotin van ontwikkelingssamenwei king te komen. De EG en hete: landgebied Curasao dragen el enkele miljoenen bij. Daarnaas is het de bedoeling dat Nedei land met een kleine 10 miljoe gulden gaat deelnemen in d binnenkort op te richten N1 Stadsherstel. Ook de gemeen' Rotterdam is nauw betrokke: bij de CuraQcaose stadsverniei wingsaanpak. Begin dit jaar K kende het eilandgebied Curaija een samenwerkingsovereer komst met Rotterdam die b£ helst dat de Maasstad waar nc dig technische bijstand en ad viezen levert op het gebied vai ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, monumentenzorg 8 stadsvernieuwing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4