Actieplan natuur en milieu nodig PZC Meer toeristen in ons land heeft naast voordelen ook veel negatieve aspecten Bomen voor ZMF-bestuurders HT Krasse 103-jarige ZMF wil staken van baggerstort IMF-voorstel aan politieke partijen provincie 15 Auto is favoriet 4 A A A J Van Liere nieuwe burgemeester Putte Tholen kiest actiedag om 300 compostvaten aan publiek te slijten WOENSDAG 27 MAART 1991 sbw GOES - Er moet een provin ciaal beleidsprogramma na tuur en milieu komen. Dat hoort onderdeel te zijn van de afspra ken die de politieke partijen in je staten maken over de samen stelling van het nieuwe dage lijks provinciebestuur en het 'regeerakkoord' voor de komen de vier jaar. Voorzitter S. Ver burg van de Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) hield dinsdag tij dens een ledenvergadering te Goes een warm pleidooi voor n beleidsprogramma natuur milieu. Ze deelde mee dat de ZMF aan de partijen die deelne men aan de collegeonderhande lingen een voorstel heeft ge stuurd. is ingegeven door het feit ondanks een provinciaal milieuplan Kerend Tij, van een omwenteling in het Zeeuwse mi lieubeleid geen sprake is, be- le Verburg. Zo'n trend breuk is volgens haar beslist noodzakelijk, 'want met pappen m nathouden redden we het niet langer meer.' Ze constateerde na het verschijnen van Ke rend Tij, dat bol staat van goede toornemens, door het provin- bestuur een pas op de vleisjcs sloten cursus af over ïoutbewerking OOSTBURG De cursus hout bewerking in het kader van Technica 10 is dinsdagavond in Oostburg afgesloten met een tentoonstelling in het gebouw van de Streek Jeugd Centrale ISJC) aan de Schouwburstraat. weken lang waren dertien meisjes, in de leeftijd van 10 tot dl met 13 jaar, in de weer met bout. Ze leerden van de begeleidsters onder meer de verschillende ma terialen en houtsoorten kennen. Terder werden er werkstukken gemaakt: een werkplank, een schuurblokje, een zwaai-pape- en een laarzenplank. Ou ders en andere belangstellen den, onder wie het Oostburgse CDA-raadslid L. Cuelenaere, kwamen gisteren een kijkje ne men. De deelneemsters ontvin gen een certificaat en kregen ook een vragenformulier mee, waarop ze hun ervaringen kun nen neerschrijven. Trouwen Advies j Commissie aan de slag met open bouwen SCHOONDÏJKE - Open bou wen was het thema dat dinsdag werd uitgediept tijdens een in formatiedag in Schoondijke van de Vrouwen Advies Com missie (VAC) Zeeland. Er wer den lezingen gegeven door me dewerkers van het Open Bou- Ontwikkelings Model I0BOM). Onder open bouwen wordt ver staan het door de toekomstige bewoners zelf invullen van hun woning. Een soort systeembouw dat zo flexibel is dat de bewoners bijvoorbeeld zelf kunnen bepa- ien waar de badgelegenheid komt. Het open bouwen geeft te- sens de mogelijkheid om later, als bijvoorbeeld de gezinssa menstelling verandert, ook het buis aan te passen. Open bou ten kan niet alleen toegepast lorden bij nieuwbouw, maar ook bij renovatieprojecten. Het open bouwen is, in de rand- 1, op beperkte schaal in de praktijk toegepast. Voor Zee land is dat nog toekomstmuziek, toewei het niet is uitgesloten dat ook hier op kleine schaal mo gelijkheden zijn. De VAC-vrou- ren kregen via de lezingen en diavertoningen een beeld van bet open bouwen. Na de middag- gingen ze zelf met open bouwen aan de slag met behulp van maquettes. plaats is gemaakt, 'en nu lijkt de wal het schip te keren.' De ZMF-voorzitter maakte dui delijk dat de milieufederatie bij herhaling heeft aangedrongen op een actieve aanpak van het milieuprogramma. PvdA-gede- puteerde G. de Vries-Hommes (milieu) verzekerde keer op keer dat alles in de startblokken stond; er moest alleen nog een begeleidingsgroep voor Kerend Tij worden gevormd. Verburg: „Blijkbaar is men met de spikes in de startblokken blijven ste ken, want er zit tot nu toe geen enkele beweging in." Ze noemde als voorbeeld Delta Nutsbedrij ven, dat staat te trappelen om in tien jaar tijd een windvermogen van 200 megawatt op te stellen en daarvoor tientallen miljoe nen guldens op tafel wil leggen. Een provinciale nota die de plaatsing van windmolens moet regelen blijft almaar uit. Scherpe kritiek uitte Verburg op het vergunningenbeleid. In Ke rend Tij is sprake van een aan scherping van vergunningen; daar blijkt in de praktijk weinig van. De ZMF-voorzitter pleitte voor een plan van aanpak, waar in verzurende, klimaatopwar- mende, sterk vervuilende en de gezondheid bedreigende stoffen alle aandacht krijgen. Dat plan moet voorkomen dat in de na bije toekomst door Pechiney omsmeltovens worden geïnstal leerd met een stikstofoxide-uit stoot ver boven de landelijke normen, aldus Verburg. Zo'n plan moet ook tegengaan dat Dow Chemical gevaarlijke CFK's (mede-oorzaak van het broeikaseffect) mag blijven ge bruiken en dat er een nieuwe fa briek komt, met een uitstoot van meer dan 5 ton ethyleenoxide (veroorzaker leukemie en maag kanker) per jaar. De ZMF-voorzitter achtte een betere aanpak van de afvalpro blemen gewenst. Het gaat alle maal op z'n elfendertigst. Beper king van het afvalaanbod, her gebruik en scheiding van afval: het verloopt uiterst stroef, meende Verburg. Ze brak eens een lans voor het terugdringen van de groei van het autover keer. Dat betekent onder meer ruim baan voor milieuvriendelij ke elektrische vervoersvormen, zoals sneltrams. De voorzitter van de milieufederatie toonde zich voorstander van een provin ciaal beleidsplan voor landin richting, waarbij niet meer de landbouw voorop staat. De ZMF-medewerkers T. Kramer en M. van Mierlo en coordinator J. de Kruijff van het Delta Overleg planten een linde op de Toldijk bij Lewedorp (foto Willem Mieras) GOES - Acht scheidende bestuursleden van de Zeeuwse Milieu Federatie hebben als dank voor hun inzet voor een leefbaar Zee land een boom cadeau gekregen. Medewerkers van de ZMF plantten de lindes afgelopen dagen op verschillende strategi sche plaatsen in de provincie. Zo kreeg good-old bestuurder J. M. Bannink een linde op het terrein van de Elektriciteits-Pro- duktiemaatschappij Zuid-Nederland bij Borssele (hij is ver klaard tegenstander van kernenergie) en werd voor penning meester A. Fortuin een boom op de Toldijk bij Lewedorp ge poot. Het afscheidscadeau werd dinsdag tijdens een ledenvergadering in Goes symbolisch overhandigd door ZMF-coordinator M. van Mierlo. Hij herinnerde eraan dat lindes in Zeeland vanouds mar kante punten aangeven, zoals het eindpunt van een nieuwe be dijking, de plaats van een dijkdoorbraak en de grens van een ambachtsheerlijkheid. Het planten van een nieuwe generatie grensbomen zag Van Mierlo als een eerbetoon aan de vertrekken de bestuursleden, die markante sporen in de Zeeuwse milieube weging achterlaten. Behalve op het terrein van EPZ en de Toldijk, zijn er bomen ge plant bij de Oesterdam op Tholen, op Zuid-Beveland langs de A58, langs de weg Koudekerke-Zoutelande, bij de aanzet van de stormvloedkering en in de Austerlitzpolder in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De betrokken grondeigenaren verleenden toestem ming. Naast Bannink en Fortuin vertrokken T. van de Broecke, L. d'Hoore, J. Karman, G. J. Buth. A. Groenendijk en M. Jansen. Op de laatste drie na, hadden allen er de statutair maximale pe riode van zes jaar opzitten. 'Slot van pagina 9) "e oplossing van het mobiliteits- probleem op Walcheren en in «est-Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervoerkaarten verbetering van het open- r vervoer ten gunste van de toerist dient er volgens de onder- toekers op te worden gelet dat ze ton goede verbinding vormen en de plaatsen waar de toe- vandaan komt en waar hij «een wil. Goede voorlichtings- I11 promotiecampagnes worden rok van groot belang geacht. Verder wordt de suggestie ge daan te werken met vervoer kaarten die zijn inbegrepen in de Pbjs van camping of bungalow- Park, een betere bereikbaarheid ton de Veersedam, anders dan Pw auto, stellen de onderzoe een speciale buslijn voor, zogenaamde Surflijn. Te denken valt ook aan verblijfsar- totgementen waarbij vervoer daar de surflocatie hoort en op- rorgmogelijkheden voor surf planken. Als die laatste er zijn runnen plankzeilende toeristen rok met de fiets komen. Betere vakantie spreiding en infrastructuur nodig WAGENINGEN (GPD) - Van uit economisch oogpunt beke ken is het almaar stijgende toerisme in eigen land een zeer gunstige ontwikkeling. Maar als Nederland de groeiende stroom vakantiegangers en dagjesmensen adequaat wil opvangen en behouden, is het van groot belang om op korte termijn de (achterlopende) in frastructuur in de omgeving van toeristische plaatsen en plekken aan te passen. Dat be toogt prof dr A. Dietvorst, hoogleraar recreatiekunde van de Landbouw-universi- teit in Wageningen. Het binnenlandse toerisme gaat glorieuze tijden tegemoet, zo blijkt uit een gisteren ver schenen onderzoek van het mi nisterie van economische za ken. Dit is uitgevoerd door de stichting Economisch Onder zoek met medewerking het CBS, het Centraal Planbureau en de Nederlandse Investe- rings Bank. Voorpeld wordt dat de vakantiebestedingen vanaf 1989 tot 1994 met maar liefst 31 procent (stijgend tot 8,6 miljard gulden) zullen toe nemen. Dit is het gevolg van het veran derd vakantiegedrag van Ne derlanders. Er wordt vaker ge kozen voor kortere vakanties en luxere overnachtingen in ei gen land. Het aantal zoge noemde culturele vakanties in grote steden blijkt fors te stij gen en oudere vakantiegan gers (vijftig-plussers) geven meer uit dan enkele jaren gele den. Dat bestedingen de ko- mehde jaren fors zullen groeien, komt ook doordat steeds meer vakantievierende Italianen en Spanjaarden en andere buitenlanders ons land 'ontdekken'. Zonnige zondag Steeds meer vakantiegangers, maar ons land lijkt op een mooie zonnige zondag in de zo mer al overvol. Kilometerslan ge files op de wegen, overvolle campings en stranden. Nog meer toeristen, waai- moeten we die in hemelsnaam bergen? „Ik ken die geluiden. Het gaat dan wel om dat ene strookje waar op een bepaald moment toevallig duizenden mensen bij elkaar zijn. Er is natuurlijk genoeg ruimte, zeker in het laagseizoen", zegt Dietvorst. „Meer toeristen is niet zonder meer een voordeel", betoogt F. Olbertz, stafmedewerker van i1® ifwrsrst'F'imïfwv Grote voorjaarsdrukte vorig jaar bij de Delta Expo op Neeltje Jans foto Pieter Honhoff de Algemene Nederlandse Ver eniging van VVV's. „Als ze alle maal op dezelfde tijd naar de zelfde plek gaan, werkt dat averechts. Door een betere vakantiespreiding in binnen- en buitenland kun je een hoop problemen oplossen. Meer toe risten houdt wel in dat de toe ristische industrie en overheid nadrukkelijker naai" de gevol gen voor het milieu dienen te kijken. We zullen zuiniger moe ten zijn op gebieden met een natuurlijke landschappelijke waarde." Marijke Brunt, medewerkster van de stichting Natuur en Mi lieu is het daar roerend mee eens. „We moeten meer mik ken op de milieuvriendelijke toerist, die met een bescheiden voorziening tevreden is. Bun galowparken met grote par keerterreinen, die ten koste van het groen gaan, daar moe ten we vanaf. Meer toeristen is goed voor de economie. En als ze allemaal naai' het strand gaan en niet masaal door onze kwetsbare duinen trekken, geen enkel probleem. Hoewel, de meesten gaan met de auto naar het strand. En dat massa le auto-toerisme past eigenlijk niet in een land als het onze." File-rijden Veel toeristen halen strand, duinen en bossen op een war me dag niet eens. Of bereiken hun bestemming pas na uren file-rijden. „De auto-mobiliteit is een zwak punt", vindt Diet vorst. „En het openbaar ver voer speelt nog te weinig in op de behoeften van toeristen. Er zijn toch in Nederland maar een paar spoorlijnen die tot vlak bij het strand komen? Daarom ook is het van belang dat de infrastructuur in gebie den waar veel vakantiegangers komen, snel wordt verbeterd." Wat de stichting Natuur en Mi lieu echt zorgen baart, is de groei van het aantal surfers en gemotoriseerde boten, die in kwetsbare watergebieden voor enorme golfslag zorgen. „Daar door ontstaat er enorme scha de aan flora en fauna", weet Marijke Brunt. „Ik vind het, ze ker nu het binnenlandse toeris me zo dreigt te groeien, van groot belang dat toeristische en milieu-organisaties om de tafel gaan zitten, zodat er een duidige voorlichting komt over toerisme en milieu, daar ontbreekt het aan", zegt Ol bertz. Meer toeristen betekent op hoogtij-dagen vermoedelijk langere wachttijden voor, om maar een panr overbekende Nederlandse attracties te noe men, Neeltje Jans, De Efteling, ponypark Slagharen, Burgers Dierenpark, safaripark De Beekse Bergen en Maduro- dam. „Dat zal nog moeten blij ken", zegt Dietvorst. „De con sument zal of wegblijven of een andere minder drukke dag kie zen. Grote toeristische onder nemingen hebben al lang aan marktverkenning gedaan en maatregelen genomen. Kleine re, ik noem ze de pappa en mamma-bedrijfjes. hebben daar de tijd en het geld niet voor. Dit soort bedrijfjes werkt vaak weinig professioneel. Au tomatisering is er niet of nau welijks, het opleidingsniveau van medewerkers is laag en de toekomst hangt nog teveel af van het fingerspitzengefuhl. Ik ben bang dat een groot gantal van deze bedrijfjes de boot zal missen. Inspelen op de toe komstige ontwikkelingen be tekent investeren. Maar veel banken hebben, zo blijkt, wei nig vertrouwen in deze be drijfstak. Wat de gevolgen voor kleinere ondernemingen zijn, laat zich raden." Groei Terwijl de jaarlijkse groei van het aantal vakantiegangers in ons land met circa 3,5 procent onverminderd gestaag door gaat. Vorig jaar bezochten 5,8 miljoen buitenlanders ons land. In 1989 waren dat er 5,2 miljoen en in 1988 deden 4,8 miljoen buitenlanders ons land aan. De Nederlander zelf gaat per jaar gemiddeld ruim twee keer per jaar op vakantie. Daarnaast is er toch nog zes tien procent, die door welke oorzaak dan ook de deur niet uitkomt. Dietvorst: „Het is goed te we ten dat Nederland wel zo'n 32 miljard gulden aan toerisme en recreatie besteedt. Als je dat afzet tegen de automobiel branche, waaraan we 18 mil jard gulden aan uitgeven, is toerisme en recreatie een zeer belangrijke bron van inkom sten voor ons land. Zo'n tien procent van onze bedrijven zijn geheel of gedeeltelijk van toerisme en recreatie afhanke lijk. Als ik alle prognoses en trends zie van het binnenland se toerisme, dan weet ik wel dat er nog veel moet gebeu ren." OUD-SABBINGE - Honderd en drie jaren oud en nog steeds goed gezond. De heer F. Veerhoek uit Oud-Sabbinge vierde dinsdag te midden van familie en kennissen zijn verjaardag. De Goese burge meester mr T. R. Seinstra feliciteerde hem schriftelijk en stuurde een bos bloemen. Van een bakker uit VVolphaartsdijk kreeg hij een grote chocolade-haan met zijn leeftijd erop. De heer Veerhoek is een beetje doof en slecht ter been. Verder gaat het uitstekend met de gezondheid van de jarige. Met pretlichtjes in zijn ogen bekeek hij de verjaardagsdrukte rondom hem. Het feest varken woont al jaren bij een dochter in huis. Hij werd geboren in Wolphaartsdijk en grootgebracht in Oud-Sabbinge. Tot zijn pen sionering verdiende hij de kost als landbouwknecht. Zijn echtge note stierf reeds lang geleden. Hij heeft 5 kinderen, 18 kleinkinde ren en 34 achterkleinkinderen (foto Willein Mieras GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie vraagt de Raad van Sta te schorsing van de beschikking die België van rijkswaterstaat heeft gekregen voor het terug storten van vervuild baggerslib in de Westerschelde. Onlangs verklaarde de Raad van State een enkele jaren geleden afgege ven vergunning ongeldig, zeer tot tevredenheid van de milieu bescherming. Rijkswaterstaat omzeilde prompt de uitspraak van het hoogste rechtscollege, door aan de Belgen een zoge naamde gedoogbeschikking te geven. De Zuiderburen moeten het (vuile) slib toch ergens kwijt, het wordt al jaren in de Westerschel de gestort en de Belgen hebben toegezegd dat ze voor schoner Scheldewater - en daarmee voor minder giftige modder - zullen zorgen, redeneert rijkswater staat. Voorzitter S. Verburg van de ZMF kondigde dinsdag aan dat tegen de handelwijze van rijkswaterstaat beroep wordt aangetekend, samen met de lan delijke stichting Natuur en Mi lieu. Ze zei dat het de milieubescher ming zwaar op de maag valt dat rijkswaterstaat steeds vaker ge- doogbeschikkingen uitgeeft, om op die manier problemen met vervuilde baggerspecie uit de weg te gaan. Verburg herinnerde eraan dat rijkswaterstaat in 1988 nog dapper verklaarde har de maatregelen te zullen nemen, als de Belgen niet daadwerkelijk voor een schonere Schelde zou den zorgen. In plaats daarvan wordt, ondanks de uitspraak van de Raad van State, toege staan dat de vervuiling gewoon doorgaat. Verburg: „We worden in toenemende mate geconfron teerd met het afzien van optre den tegen illegale situaties. We zullen ons op korte termijn over deze onwenselijke ontwikkeling moeten beraden." (Slot van pagina 9) 3600 inwoners, letterlijk op de grens met België. De scheidslijn gaat dwars door het dorp heen. De gemeentesecretaris van de Brabantse gemeente, A. van Kaam, omschrijft Putte als een 'levende en bruisende gemeen te.' „Net als Bruinisse, dus", vindt Van Liere. Alleen zijn in het Zeeuwse vissersdorp geen wet houders veroordeeld wegens ronselen met stemmen, heeft Bruinisse geen sex-industrie, zijn de winkels niet zeven dagen in de week open, wonen er geen zeshonderd Belgen, is Bruinisse niet overwegend katholiek, en kent de Bruse raad geen zeven fracties. Visserij En Putte is omgeven door bos sen. Niet door water. Van Liere weet nu al dat hij de visserij zal missen. „De betrokkenheid met de visserij is groot, vooral met de mensen die erin werken. Mijn hart ligt daar, he", zegt de toe komstig burgemeester. Het was dan ook niet zo vreemd dat de bestuurder twee jaar gele den voorzitter is geworden van Zevibel, de Zeeuwse belangen vereniging voor de visserij. De secretaris van Zevibel. P.J.V. de Baare uit Breskens, beschouwt het vertrek van Van Liere - wan neer is nog niet precies bekend - zonder meer als een verlies. „We kennen hem nog maar twee jaar. In korte tijd heeft hij veel gedaan, en hij is alom bekend en geliefd. Een vlotte spreker, kor daat van optreden, niet uit de hoogte." Ook Algemeen Belang, Van Lie- res partij, neemt node afscheid van hem. Fractievoorzitter M.A. Maaskant-Okkerse is blij voor hem. „Maar voor ons is het niet zo makkelijk, en ik denk voor heel Bruinisse niet. Hij deed zo veel. En hij heeft Algemeen Be lang groot gemaakt. Toen hij burgemeester was, heeft ie bij de Bruse bevolking echt wel pun ten geschoord." Wie zijn plaats zal innemen, is nog niet bekend. En wie er in de raad komt op de stoel die- vrij komt, is evenmin duidelijk. Op vijf staat W.W. Jumelet, en op zes L. de Keizer. „We moeten", zegt de fractievoorzitter, „nog eens praten hoe het verder moet." Ook de andere 23 clubs die Van Liere met anderen bestuurt - van landelijke organen tot de Bruse festiviteitenstichting - moeten omzien naar een ander. Maar on getwijfeld vele andere organisa ties krijgen er een bestuurder in hart en nieren bij. SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil op éën dag, vrijdag 26 april, 300 zwaar gesubsidieerde compostvaten aan het publiek slijten. De va ten zijn die dag op drie verschil lende adressen te krijgen. Be langstellenden kunnen terecht in Tholen, Sint Maartensdijk en Oud-Vossemeer. De gemeente overweegt een vervolg op deze actie als de verkoop goed loopt. Via een voorlichtingscampagne wil Tholen het initiatief onder de aandacht brengen. De vaten hebben een capaciteit van 240 liter. Makkelijk verteer baar afval zoals fruit- groente- en tuinresten kunnen de mensen erin kwijt. Dat materiaal com- posteert snel en is goed te ge bruiken als tuinbemesting. De gemeente zal inwoners erop wij zen dat het gebruik van com postvaten het groeiende afval probleem helpt indammen. „Vanaf komende donderdag be steden we in onze informatieru briek ruimschoots aandacht aan dit initiatief', vertelt gemeente- - voorlichter F. A. P. M. Bakx. „In woners moeten weten hoe zij de vaten kunnen gebruiken en waarom het belangrijk is dat zij meedoen." De vaten zijn voor de 26ste al te zien bij de verkoop punten. Daar ligt ook folderma teriaal. Volgens Bakx leert erva ring bij soortgelijke projecten dat verkoop op één dag de beste resultaten oplevert. De gemeente Tholen heeft voor het project 18.000 gulden gere serveerd. De werkelijke prijs per vat is 140 gulden. Maar ze gaan voor 80 gulden per stuk van de hand. De gemeente legt er dus 60 piek bij per exemplaar. De win keliers zijn Melse in Tholen. Mul- ler's in Sint Maartensdijk en Deurloo in Oud-Vossemeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23