Zeeland heeft nieuw bestuur Financiën ziet miljarden aan subsidies als weggegooid geld Kok: geen ruimte voor verlichting lasten van burger kleintjes Omstreden film wint zeven Oscars Airbus Singapore Airlines gekaapt VS mengen zich niet in gevechten Irak CDAPvdA, WD en D66 vormen college van gs B|BH 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. re, juDDELBURG - De drie huidi- §e 'regeringspartijen' in Zee- fand vormen samen met D66 een nieuw dagelijks provinciebe- stuur. Het CDA, dat maandag oog buitengesloten dreigde te ivorden, krijgt toch weer twee gedeputeerden. De PvdA komt ook met twee gedeputeerden te- pig. De VVD staat één van de twee huidige gedeputeerde-ze tels af aan D66. De onderhandelaars van de vier partijen bereikten hierover dins- tog vroeg in de avond verras send snel een akkoord. Door slaggevend was de weigering van de SGP in te gaan op het aanbod van de WD - mede ge- namens PvdA en D66 - een couege te vormen zonder CDA. In dat geval hadden PvdA en Siij 1 Perioden met zon Wolkenvelden, maar geleidelijk aan meer zon. De oostelijke wind is eerst-, nog vrij krachtig, maar neemt af tot matig. Temperatuur 10 graden. 234e jaargang no. 73 Woensdag 27 maart 1991 WD ieder hun twee gedeputeer de-zetels behouden en zouden de twee CDA-zetels naar D66 en SGP gegaan zijn. Als er geen rare dingen meer ge beuren ziet het nieuwe dagelijks provinciebestuur er als volgt uit: A. Dek (CDA), L. Nederhoed- Zijlstra (CDA), D. Bruinooge (PvdA), G. de Vries-Hommes (PvdA), J. Hennekeij (WD) en A. Dijkwel (D66). De onderhande laars van de vier betrokken par tijen gaan ervan uit dat dit zestal op 16 april zonder proble men door de staten wordt be noemd. De besprekingen over een be leidsprogramma (er zal onge veer 6 miljoen structureel wor den bezuinigd) zijn nog lang niet afgerond en er is nog niet bespro ken hoe de portefeuilles over de nieuwe gedeputeerden verdeeld zullen worden. „Maar er is op dit moment geen aanleiding te ver onderstellen dat we het op hoofdlijnen niet met elkaar eens zouden worden", zei eerste WD-onderhandelaar J. Henne keij. De eerste onderhandelaars van de andere drie partijen, J. Ventevogel (CDA), D. Bruinooge (PvdA) en A. Dijkwel (D66) be aamden dat. Schrikbeeld Zij zien hun akkoord als de enige manier om tot een 'werkbare meerderheid' te komen. Volgens aftredend CD A-gedeputeerde J. Ventevogel, die de onderhande lingen leidde, waren PvdA, WD en D66 niet bereid mee te werken aan een college waarin zowel CDA als SGP vertegen woordigd zouden zijn. Ventevo gel: „Voor een aantal fracties was het schrikbeeld van een con fessionele meerderheid te groot." Reden voor het CDA niet langer vast te houden aan het eerder neergelegde standpunt dat ook de SGP mee zou moeten doen. De CDA-onderhandelaars gin gen gisteren na drie schorsingen overstag. De eerste SGP-onderhandelaar, W. Kolijn, die steeds gesteund werd door de RPF/GPV, vindt niettemin dat het CDA zijn par tij al te gretig heeft laten vallen. Hij kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het CDA 'kome die heeft gespeeld'. De SGP ging niet in op het aanbod om een col lege zonder CDA te vormen om dat daarmee geweld zou worden aangedaan aan het staatsrech telijk SGP-principe dat een pro vincie door een 'afspiegelings college' bestuurd hoort te wor den (een college dat zo nauwkeu rig mogelijk de verkiezingsuit slag weergeeft). Het nieuw te vormen college steunt op maximaal 35 van de 47 statenzetels. In de praktijk zal dat er minstens één minder zijn. Immers, de 'zittende' CDA-gede- puteerde J. de Boe, die door zijn partij en fractie naar het achter plan werd verwezen, heeft al aangekondigd de twee nieuwe CDA-gedeputeerden niet te zul len steunen. Het wordt niet uit gesloten dat de CDA-ffactie nog enkele 'dissidenten' zal tellen, (zie ook pagina's 3 en II) Degradatie dreigt voor profclub VC Vlissingen door komst TOP VLISSINGEN - De Zeeuwse profvoetbalvereniging Vlissin gen verkeert in degradatiegevaar. Het is vrijwel zeker dat de Koninklijke Voetbalbond Nederlandse Voetbal Bond morgen aan TOP uit Oss een licentie zal verstrekken voor het spelen van betaald voetbal. Die maatregel heeft als con sequenties dat de nummer laatst van de eerste divisie, mo menteel Vlissingen, naar de hoogste klasse van het ama teurvoetbal zal degraderen. TOP moet nog aan één vooiwaarde voldoen. De gemeente raad van de Oostbrabantse Oss moet donderdag zijn bereid heid tonen extra politie-assistentie te verlenen. De verwach ting is dat aan die voorwaarde makkelijk voldaan kan wor den. B en W hebben zich namelijk al bereid getoond mee te werken. Vlissingen is overigens niet in staat de salarissen van de spe lers over de maand maart uit te betalen. De Zeeuwse profclub beschikt op het moment niet over voldoende liquide midde len. (zié ook pagina 19) DEN HAAG (GPD) - Minister van financiën Kok verwacht dat er in de komende jaren geen 2 ruimte is voor lastenverlich- ling. Al het beschikbare geld is nodig voor het terugdringen van het financieringstekort. De bewindsman verklaarde giste- ren in de Senaat dat het tekort 1994 op 3,25 procent moet uit komen. Formeel zal het kabinet deze zomer bij de voorbereiding van de begroting 1992 pas kno- ,rfl pen doorhakken, bi Kok gaf aan het financieringste- kort in 1992 hoe dan ook op 4,25 procent te willen krijgen. Dit on danks een voorspelling van het Centraal planbureau dat het te kort op 5,5 procent zal uitko ok men, zes miljard gulden meer. Kok keerde zich in dit verband tegen ideeën van premier Lub- jbers, De eerste minister neigt er toe het tekort volgend jaar hoger ■dan gewenst te laten, mits het in maar op 3,25 procent zit. Zo wil Lubbers drakonische ingre pen voor volgend jaar ontlopen. Kok wil de financiële problemen te lijf met een snellere invoering van maatregelen die in de Tus senbalans staan. Kok zei „niet zo gecharmeerd" te zijn van lastenverhogingen in de komende jaren. Dat zou, op van het regeerakkoord, nog wel kunnen voor circa 4 mil- jai'd gulden. Hij noemde een las tenverhoging „contraproduk- L Er treden negatieve econo mische en sociale effecten op. Economie 'Indirect keerde Kok zich met de- ve stelling-name ook tegen een 'plan-Lubbers om de vennoot schapsbelasting volgend jaar te 'verhogen. De premier ziet daar v is toe nu ook in Duitsland de ze belasting omhoog gaat. Kok 'Voelt daar echter niets voor. 'Kok erkende dat ons land met een zekere stagnatie in de econo mische groei te maken la-ij gt. Na ;1992 zal de economie echter weer Aantrekken, zo voorspelde hij. Het tempo waarin er meer banen |komen, neemt af. Loonmatiging- blijft dan ook noodzakelijk. Kok Saf aan dat de loonkosten de ko kende jaren toch al stijgen, het geen slecht is voor de concur- 'Cntiepositie van Nederland. »We moeten daar voorzichtig mee zijn", zei hij. Hen fors deel van de ruimte voor loonsverhogingen zal gebruikt moeten worden voor scholing, meende Kok. Alleen dan kan het aantal mensen dat nog niet aan de bak komt, een baan vinden. Tegelijk zal iedereen moeten be grijpen dat niet alles tegelijk kan: voorzieningen op peil hou den, het financieringstekort van de rijksoverheid reduceren en meer inkomen. De koopkracht zal de komende jaren hoe dan ook onder druk staan, zo gaf de bewindsman aan. Komend jaar zal er sprake zijn van een daling met gemid deld 0,5 procent. In 1993 en 1994 is er weer koopkrachtstijging met eenzelfde percentage. „Het is een sombere boodschap maar voor een goed doel", aldus Kok. De koppeling tussen lonen, uit keringen en arbeidsvoorwaar den van ambtenaren zei hij tot het uiterste overeind te willen houden. Tegelijk zal iedereen die kan werken, aangesproken worden op de eigen verantwoor delijkheid om dat ook te probe ren. „Anders is ons sociale stel sel niet meer houdbaar", aldus Kok. Vier winnaars van een Academy Award, Jeremy Irons kreeg een Oscar voor zijn acteerprestatie in Reversal of Fortune, Kathy Bates won een Oscar voor haar rol in de film Misery. De prijzen voor de beste bijrollen gingen naar Wlioopi Goldberg in Ghost en Joe Pesci ip GoodFellas (foto Scott FlynnlAFP) LOS ANGELES (AP) - Dances with Wolves, de epische western van Kevin Costner waarin het wilde westen vanuit de gezichts hoek van de Amerikaanse indianen wordt bekeken, is maandag in Hollywood de grote winnaar geworden van de jaarlijkse Os car-uitreiking. De film, die aanvankelijk door het Hollywood- establishment nogal werd geridiculiseerd, kreeg zeven onder scheidingen, onder meer als beste film. De drie uur durende film, waarvan de dialogen in het dialect van de Sioux zijn ondertiteld, werd aanvankelijk smalend aangeduid als Kevin's Gate, naar analogie van het grote Hollywood-fiasco He&ven's Gate. Maar de film deed het in de Amerikaanse biosco pen bijzonder goed en heeft inmiddels al een bedrag van 136 mil joen dollar opgebracht. (Zie ook pagina 2) Minister Kok (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De over heid geeft jaarlijks vele miljar den uit aan subsidies die hun doel volledig voorbijschieten, achterhaald zijn, of veel goed koper kunnen. Zo is het hoog tijd drastisch te snoeien in de fi nanciële steun aan de volks huisvesting en het openbaar vervoer, en kan er helemaal een punt gezet worden achter de meeste steunregelingen voor achtergebleven regio's en voor het bedrijfsleven. Dat schrijven topambtenaren van het Ministerie van Finan ciën in een geheime nota aan het kabinet. Minister Kok (PvdA) deed de nota van zijn ambtena ren gisteren in de Eerste Kamer af als "een technische analyse". Het stuk, getiteld 'Subsidies, een analyse van de actualiteit, effectiviteit en doelmatigheid', staat in Den Haag bekend als de 'subsidiebijbel', en heeft een be langrijke rol gespeeld bij de on derhandelingen in het kabinet over de Tussenbalans. Veel sug gesties zijn door de ministers als veel te verregaand terzijde ge schoven. Ook zijn er door andere departementen 'tegennota's' ge maakt, omdat ze het niet kon den verdragen dat alleen Finan ciën een nota naar het kabinet had gestuurd. Maar in politiek Den Haag wordt verwacht dat ze weer zullen opduiken wanneer de geldzorgen voor het kabinet toenemen. De topambtenaren hebben de 25 belangrijkste steunregelingen, waarin jaarlijks 28,3 miljard gul den omgaat, gewogen en op veel plaatsen te licht gevonden. Bin nenkort publiceren ze het twee de deel van hun studie, over de resterende 700 subsidieregelin gen die ons land rijk is, en waar mee nog eens zo'n zes miljard ge moeid is. Tot de vele suggesties die de ambtenaren doen om de als maar aangroeiende stroom sub sidies te beteugelen horen: -een verlaging van de basis beurs voor studenten met 100 gulden en afschaffing van de aanvullende studiebeurs; - mensen die gebruik maken van rechtsbijstand of de reclas sering moeten een groter deel van de kosten zelf betalen; - verhogen van de prijs van ener gie in plaats van het steunen van energiebesparing; - drastische beperking van de fi nanciële steun aan sociale wo ningbouw en openbaar ver- SINGAPORE (AP) - Vier Pakistanen hebben dinsdag' een Air bus A310 van Singapore Airlines met 129 mensen, 118 passa giers en elf bemanningsleden, aan boord, gekaapt. Het toestel was onderweg van Kuala Lumpur, Malaysia, naar de stadsstaat Singapore. De Airbus is geland op de luchthaven van Singapo re, waar de autoriteiten onderhandelingen zijn begonnen. De kapers, die zeggen lid te zijn van de Pakistaanse Volkspartij, eisen de vrijlating van een aantal mensen die in Pakistaanse ge vangenissen zitten, onder wie de echtgenoot van ex-premier Be nazir Bhutto, aldus een officiële verklaring van de politie. De kapers hebben laten weten naar Australië te willen vertrek ken. zo meldde de woordvoerder van het ministerie van informa tie van Singapore. De Pakistaanse regering wees de eis van de kapers om een aantal Pakistaanse gevangenen vrij te laten, van de hand. Volgens zegslieden van de politie eisen de kapers voorts dat het. toestel wordt bijgetankt en dat de Pakistaanse ambassadeur in Singapore naar het vliegveld komt om met hen te praten. Pas dan willen zij hun gijzelaars laten gaan. Volgens de politie van Singapore zijn de gijzelaars ongedeerd. Volgens de politie van Kuala Lumpur zijn de vier kapers zeer waarschijnlijk gewapend. De Malaysische politie was verbaasd over het feit dat de kapers kennelijk met wapens door de zeer strenge controle op de luchthaven van Kuala Lumpur hebben weten te komen. VS-boycot Delft Instruments heeft te lijden onder de boycot die de Verenig de Staten over het bedrijf heb ben afgeroepen omdat het. on- danks de VN-boycot, naclitzicht- apparatuur aan Jordanië (bondgenoot Irak) leverde. De Industriebond FNV vreest voor de banen O van de werknemers. w mm MBM Auto Verreioeg de meeste toeristen die Zeeland bezoeken, komen met de auto. Slechts zes procent maakt gebruik van openbaar vervoer en een enkeling kiest voor.de fiets of de motor. Een maal in Zeeland geeft een derde van de autobezitters de voorkeur aan de Q fiets of de benenwagen. w ^■MBB Burgemeester Wethouder C. J. van Liere van Bntinisse is benoemd tot burge meester van het Noordbrabant se Putte. De 43-jarige Van Liere is tevens voorzitter van de visse- rijbelangenvereniging Zevibel. Hij is ongehuwd en heeft enige tijd als waarnemend burgemeester van Q Bruinisse gefungeerd. w Routine De Belgische bondscoach Guy Thys kiest voor routine in het be langrijke duel tegen Wales. De Rode Duivels moeten winnen, anders zijn ze kans loos voor deelname *1 Q aan het EK-voetbal. fi w BBMBBBM WASHINGTON/BAGHDAD (RTR/AFP/DPA) - De Verenigde! Staten zullen zich niet direct' mengen in de binnenlandse on rust in Irak. De Amerikaanse troepen halen bovendien alleen Iraakse gevechtshelikopters neer als die een bedreiging vor men voor de geallieerde troe pen in het zuiden van Irak. Dat heeft Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater dinsdag be kendgemaakt. Het Kurdische en shi'itische ver zet heeft de laatste dagen her haaldelijk om de steun van Was hington gevraagd. De opstande lingen hopen met Amerikaanse steun het bewind van Saddam Husayn te 'kunnen omverwer pen. Fitzwater gaf aan dat Washing ton niet zal optreden tegen de helikopters die Baghdad inzet tegen de shi'itische en Kurdi sche opstandelingen. Washington beschouwt het in zetten door Baghdad van ge vechtsvliegtuigen wel als strij dig met het staakt-het-vuren. Fitzwater gaf aan dat dergelijke toestellen een bedreiging vor men voor de geallieerde troepen. Het Kurdische verzet meldde dinsdag dat de Iraakse lucht macht voor de tweede achter eenvolgende dag aanvallen heeft uitgevoerd op Kurdische posities in de oliestad Kirkuk. Twijfels Buitenlandse waarnemers uit ten dinsdag twijfels over de ma te van succes van de Kurdische opstandelingen. Het Egyptische persbureau MENA meldde dat het Kurdische verzet wel grote delen van Noord-Irak in handen heeft maar dat eenheden van het regeringsleger de steden Mosul en Kirkuk nog controleren. voer. Huurverhogingen met ze ven a acht procent, forse verho ging van de kosten van de au to. Achterhaald Volgens de ambtenaren wordt volstrekt onvoldoende in de ga ten gehouden of een ooit ontwor pen subsidie nog wel moet wor den voortgezet. Zo is de stads vernieuwing buiten de vier grote steden en Zaandam bijna vol tooid, maar wordt er nog steeds geld aan uitgegeven. Min of meer achterhaald zijn ook de technologie-steun aan bedrij ven, subsidies om de produktivi- teit in de landbouw te vergroten, en veel van de hulp aan sociaal- economisch zwakke regio's. Het kabinet praat deze week over een verzoek van de Tweede Kamer om inzage in de 'subsi diebijbel'. Kok zei dat openba ring van het stuk „verregaande consequenties zou hebben voor de communicatie binnen de rijksoverheid. Ambtenaren zou den veel minder zaken op schrift gaan stellen. Er zou veel meer worden getelefoneerd". Kok liet echter doorschemeren geen halszaak te maken van de publi- katie. Pagina 3: Financiën wil fors snoeien in subsidies landbouw en scheepsbouw. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216 ■■■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1