De Vrijburg geeft gehoor aan oproep van koningin Gegevens kernramp in één hand Ik ben niet van plan m'n integriteit te verliezen PZC provincie Fladderstal geeft legkip de ruimte Dienstverlening voor fraude met uitkeringen Extraatje voor vijf Zeeuwse sportclubs tie uw informatiecentrum voorspelt gevolgen 129; ZIERIKZEE - Een prille Hollandse linde in de achtertuin van de Zierikzeese serviceflat De Vrijburg- herinnert sinds dinsdag aan het 25-jarig huwelijk van koningin Beatrix en pins Claus. Veel bewoners trotseerden de frisse voorjaarswind om bij het planten van de sierlijke Beatrixlinde aanwezig te zijn. Omdat tuinlieden al het nodige zware voorwerk hadden gedaan konden 'de planters-van-het-huis' volstaan met het dichten van het plantgat. De eerste scheppen nam de oudste bewoner voor zijn rekening: de heer Joh. Hanse. die juist op deze dag de leeftijd van 87 jaar bereikte. En het karweitje werd afgemaakt door de jongste bewoonster van De Vrijburg: mevrouw C. Kestelop, (61). Voorzitter P. A. Boot van het bewonerscomité herinnerde aan de traditie om bij gelegenheden van het koninklijk huis een linde te planten. „En toen de koningin onlangs de wens uitsprak dat ve len bij haar zilveren huwelijk een boom zouden planten meenden wij, als bewoners van De Vrijburg, dat óók te moeten doen." Mevrouw Kesteloo en de heer Hanse kijken elkaar eens aan alvorens aan het dichten van het plantgat te beginnen (foto Pieter Honhoffl SCIIORE - Geen boer kan tegenwoordig om het wel zijn van de dieren heen. Met name de kip heeft een pro minente plaats in de dieren rechtsorde veroverd. Con sumenten betalen grif extra voor kip-vriendelijk gepro duceerde scharreleieren. Maar een leg-hen wil behal ve scharrelen ook fladde ren. Daarom hebben de pluimveehouders J. Jansen en J. van der Linde te Scho- re, als eersten in Nederland, een fladderstal laten bou wen, die een economisch al ternatief moet worden voor de legbatterij. Als er flink wat collega's om schakelen kan heel Neder land aan het fladderei, offi cieel 'volière-ei' genaamd. „Voor twee cent extra kun nen wij ze aanbieden", ver tellen de heren, die samen het bedrijf met- ruim 20.000 kippen runnen. Het is op het bedrijf aan de Steenweg in Schore een ko men en gaan van vakbroe ders, beroepsdeskundigen en andere nieuwsgierigen. Er is ook iets bijzonders te zien. In de stal kunnen de kippen fladderen tussen een aantal rijen stellingen.'met in totaal drie etages. Op de vlakke vloer kunnen de be woners rondlopen, terwijl op de twee onderste etages per manent, computergestuurd, hapjes en water worden ge serveerd. Helemaal boven kunnen de kippen op stok. In de stal staan verder stel lingen met comfortabel be schutte legnesten waar de kippen hun ei kwijt kunnen, dat vervolgens geheel auto matisch wordt afgevoerd. De ruime collegiale belang stelling heeft alles te maken met een dreigend legbatte rijverbod. Plannen hiertoe zijn in een vergevorderd sta dium. Over enkele jaren is het wellicht al zover. Pluim veehouders met legbatterij en kunnen dan flink in de problemen komen, want van een batterijstal maak je niet zomaar een scharrelstal. Het aantal kippen moet dan te rug van meer dan twintig naar zeven per vierkante me ter en daar kan de kachel niet van branden. Goedkoper Daarom lijkt het aantrekke lijker de batterijen te ver vangen door het volière! flad- derisysteem. Want dan kun nen er per vierkante meter twintig dieren overblijven. En deze hoeven niet eens ja loers te zijn op de scharrel kip. want zij vinden hun ruimte op de verdiepingen. Dankzij deze goede ruimte- benutting kan een volière-ei bovendien goedkoper zijn dan een scharrelei. Voor het laatste moet de pluimvee houder drie tot vier cent 'ex tra' vangen, terwijl de flad- derkip het voor twee cent 'extra' doet, Jansen en Van der Linde hebben overigens persoon lijk geen moeite met legbat terijen en schuwen deze ook niet op hun' vestigingen in 's-Gravenpolder en Yerseke. Zij weten niet wat een kip het leukst vindt. „Iedereen probeert te denken als een kip", vertelt Van der Linde. En wij, mensen, zijn geen kip. Wij zouden het in een legbatterij niet leuk vinden. Maar misschien vindt een kip het daar wel leuk", zegt hij, er slim aan toevoegend dat hij natuurlijk de laatste zal zijn om te zeggen dat de kip het in zijn volièrestal minder leuk zal vinden dan in een batterij. Bovendien is de klant koning. „Het Neder landse volk vindt dat de kip uit de batterij moet. En voor ons worden alternatieven ook leuk. zogauw we meer geld voor onze eieren krij gen." Wie zijn nek uitsteekt kan een steuntje in de rug goed gebruiken. Daarom is voor de inrichting van de stal in Schore subsidie verleend door het Ministerie van Landbouw, dat eerst enkele jaren heeft geëxperimen teerd met een proefstal in Beekbergen. De stal van Jansen en Van der Linden dient als praktijkproef, die uiteindelijk kan mislukken, en dan komen de twee on dernemers er zonder kleer scheuren vanaf. Maar ze re kenen uiteraard op een suc ces. „We moesten onze oude stal toch vervangen en we vonden dat we het best ge lijk het modernste systeem konden kiezen." Zij staan met hun vertrouwen in elk geval niet alleen; dit jaar ko men er verspreid door heel Nederland nog vijf voliè restallen bij. Jansen (links) en Van der Linden tussen de verdiepingen waar de kippen scharrelen, eten en slapen (foto Willem Mie ras) WOENSDAG 27 MAART 1991 13 Vertegenwoordigers van de sportverenigingen bij de overhandi ging van de prijzen uit de surprisepot. Uiterst links voorzitter J. C. Schout en uiterst rechts Anita Schout, secretaresse van de regiona le commissie. Op de foto ontbreken de vertegenwoordigers van 't Leeuwtje (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Vijf sportver enigingen uil Zeeland hebben dinsdagavond een onverwachts extraatje gekregen. In de ont vangstruimte van de PZC in Vlissingen werd hen de prijzen overhandigd uit de surprisepot van de Nationale Stichting Gro te Clubactie. Voorzitter J. C. Schout van de Zeeuwse com missie Nationale Stichting Gro te Clubactie reikte de bedragen uit. Jaarlijks nemen duizenden sportverenigingen in het hele land deel aan de Grote Clubac tie. Tachtig procent van de lo- tenverkoop vloeit in de kas van de deelnemende clubs. De reste rende twintig procent is nodig voor de prijzenpot. de aankoop van de prijzen en de administra tie van de stichting. In 1987 be sloot de stichting een surprise pot in te stellen. Alle verenigin gen die hun deelnemerscontract foutloos en voor sluitingsdatum invulden, doen automatisch mee aan de trekking uit de sur prisepot. „Voor veel verenigingen", aldus Schout, „gaat het om bedragen die zeer de moeite waard zijn. Je kunt er veel dingen mee doen. Veel verenigingen in Nederland spekken op deze manier hun kas." Voetbalclub ECS uit Oost-Sou burg ontving een bedrag van 1600 gulden, gevolgd door zwem en poloclub De Bruinvis uit Westdorpe en Doormangroep Scouting uit Terneuzen (beide 1400 gulden). Biljartvereniging BVW uit Wemeldinge kreeg 800 gulden en biljartvereniging- Groenendijk uit Kloosterzande viel met 500 gulden in de prijzen. Badmintonvereniging 't Leeuw tje uit Lewedorp won 400 gulden. Tuinbouw: de zuiverheid of de afname daarvan van ons opper vlaktewater en de rioleringen worden doorgegeven door het Rijksinstituut voor Zoetwater en Afvalwater. Verder spuit de Rijks Keuringsdienst van Wa ren gegevens en brengen diverse ministeries van belang zijnde ge gevens over naar het nieuwe centrum. Daar worden al die ele menten als het ware gemengd, met elkaar in verband gebracht en geanalyseerd. Dat betekent dat de verzamelde gegevens vanaf de bron (aard en omvang van de lozing van gevaarlijke stoffen en stralingen) in verband gebracht worden met weersge steldheden, lucht- en bodemver ontreiniging en besmetting van gewassen, water, voedingsmid delen en personen. Op basis daarvan wordt de stralingsbe- lasting berekend. Voorspelling Al die computercijfers worden in begrijpelijke mensentaal door gegeven aan de Technische In formatie Groep (TIG), die bo vendien voorzien wordt van voorspellingen over het gedrag van kernwolken, die over ons land trekken. Mocht zich een on geluk voordoen in het Zeeuwse Borssele, dan kan volgens IDC- coördinator dr M. Pruppers een uur na dit ongeluk al voorspeld worden wat elf uur later de ge volgen zullen zijn voor bijvoor beeld de drie noordelijke provin cies. De Technische Informatie Groep, die alle gegevens panklaar krijgt aangeleverd, moet vervolgens snel de over heid adviseren tot. het nemen van maatregelen. Daarvoor is onder leiding van de milieumi nister een interdepartementaal beleidsteam geformeerd. Dit team beslist of de spinazie al of niet geoogst mag worden of dat de koeien in de stal moeten, zo als in 1986 het geval was. Er zou zelfs besloten kunnen worden tot evacuatie van (een deel) van de bevolking of het uitdelen van jodium-pillen, aldus dr J. Moen, hoofd van het RIVM-Laborato- rium voor Stralingsonderzoek. Al deze elementen in het bestrij- dingsplan zullen in november nationaal geoefend worden. Ons land telt weliswaar slechts twee (kleine) kerncentrales, maar we worden in Duitsland, België, Frankrijk en Engeland omringd door vijftig grote centrales bin nen een straal van 250 km. ULTHOVEN (GPD) - Ons land jakt steeds beter voorbereid n ongevallen met kerncentra- ;s of andere kernrampen. Bij jut RIVM in Bilthoven is dins- lag- het Informatie- en Docu- lentaliecenlrum geopend, dat He gevolgen van kernongeluk- ,>n verzamelt, verwerkt en om- Ljkent. Op basis van die gege- l fns kan het centrum diagnoses lellen en voorspellingen doen. |e gegevens dienen tevens om i (chnische adviezen te kunnen erstrekken aan de informalie- ;roep, die de rijksoverheid noet adviseren over het nemen an maatregelen. Jfhet gehele project van meten, pialyseren, voorspellen en advi- •ïren'snel genoeg werkt, zal in 'iet najaar duidelijk worden, janneer een grote landelijke lemrampoefening in ons land ill worden gehouden. Dan zal - noeten blijken of bij grote cala- niteiten naast de eigenlijke amp, de overheid als aanvullen- ie ramp fungeert of dat er inder- laad een geolied systeem van ;oed en snel handelen is opge- J ét. i Die oefening werd aangekon- 'i |lgd door ir P. Verkerk, hoofdin- peoteui- voor Milieuhygiëne, ie het centrum kreeg overge- (ragen van RIVM-directeur ir N. an Egmond. Snel en adequaat handelen was je opzet van het project Kernon- (evallenbestrijding, dat na de isjernobylramp van april 1986 is iitgedacht. Het tweeledige doel laarvan was het verbeteren van organisatie en het verbeteren m de technische informatie- raorziening. 3 (etwerk Het eerste doel werd bereikt I loor het op papier uitwerken i ?an een bestrijdingsorganisatie. Die moest echter kunnen steu nen op technische informatie. Daarvoor werd vorig jaar al een netwerk van 58 meetpunten in jébruik genomen. Dit net zorgt ?dag en nacht voor, dat heel üederland bemeten wordt op ra- iio-actieve straling en de neer slag van radio-actieve stoffen. Deze meetpunten worden 24 uur per etmaal bewaakt, waarschu- sen automatisch de RIVM-man jan het beeldscherm en 's aachts via een pieptoon dezelfde toegenomen radio-activiteit in de spinazie en het gras van het Rijksinstituut voor Land- en man in bed. De gegevens gaan automatisch naar het nieuwe In formatie- en Documentatie Cen trum (IDC), dat bij het RIVM in Bilthoven staat opgesteld. Daar komen echter nog meer ge gevens binnen. Wind, windrich ting en -kracht, neerslag of de kans daarop van het KNMI; de Bestuursklimaat is ex-wethouder Oostburg tegengevallen MIDDELBURG De politie rechter in Middelburg heeft de 19-jarige J. M. uit Middelburg veroordeeld tot zestig uur dienstverlening (ter vervan gingvan zes weken gevangenis straf) omdat hij inkomsten uit arbeid niet had opgegeven op rijn formulier van de sociale dienst. Dat gebeurde in de pe riode september 1989 tot en met maart 1990, toen M. een rww- lilkeiing had. De Middelburgse sociale dienst had berekend dat hem daardoor 3800 gulden te veel was uitge keerd. Bij de straf telde mee dat M. al vaker zwart had bijge werkt. Hij betaalt de schuld met honderd gulden per maand af. Omdat M. nu vast werk heeft be sloot, politierechter mi' M. J. M. Klarenbeek dat hij niet hoeft te zitten. Ook A. J. G. B. (47) uit Middel burg gaf neveninkomsten die hij naast zijn rww-uitkering' had niet op. Hij gaf van juli 1987 tot en met augustus vorig jaar een klein aantal lessen aan diverse basisscholen. Hij zou de sociale dienst daarmee voor 8326 gul den benadeeld hebben. Hij had zelf de bijverdiensten als onkos tenvergoeding beschouwd. De officier eiste zes weken ge vangenis, te vervangen door 75 uur dienstverlening. B.'s advo caat mr E. G. M. Smit had uitge rekend dat er na aftrek van de onkosten nog maar 2250 gulden inkomsten resteerde. De politie rechter vonniste vier weken voorwaardelijk en 750 gulden boete. (Advertentie) Mevrouw De Blok temidden van de bloemen die haar dinsdag werden gestuurd (foto Carnile Schelstraete) ZUIDZANDE - Ook nu ze haar ontslag bij de Oostburgse ge meenteraad heeft ingediend, heeft (voormalig) wethouder T. B. P. M. de Blok-van Herpen er 'geen behoefte aan om mei mod der te smijten'. Ze wil eerst nog eens met de burgemeester, de gemeentesecretaris en haar twee ex-collega's om de tafel gaan zitten. Wel wil de Zuid- zandse kwijt dat het be stuursklimaat in het Oostburg se gemeentehuis haar de afgelo pen elf maanden is tegengeval len. De Blok vindt dat de collegele den zich te weinig gelegen laten liggen aan de 'uiteindelijke be- stuursverantwoordelijken: de gemeenteraadsleden'. Ze had bij haar aantreden gehoopt 'een frisse wind' door de secretarie te laten waaien. Maar ze heeft meer tegenwind gehad dan verwacht en gehoopt, geeft ze toe. De aan leiding om haar ontslag aan te vragen, is intussen al weer van tafel geveegd. De vier raadsfrac ties verklaarden bij de vergade ring van de commissie planolo gie om het hardst dat zij 'zich aan het beleidsplan houden'. Dat houdt in dat de bouw van een meer dan 25 meter hoog ap partementencomplex aan de Cadzandse boulevard geen doorgang kan vinden. Iedereen weet. hu ook dat wet houder De Blok zich nooit ach ter dat voorstel heeft geschaard. Maar de collega's A. de Feijter (CDA) en J. Thomaes (VVD) zeg gen ook dat ze schrokken toen ze over het voorstel in de krant la zen. Volgens hen ging het puur om een notitie waarover de com missie advies werd gevraagd. De Blok zag dinsdag de nood zaak niet van 'een welles-nietes spelletje' Het voorstel over de hoogbouw was ook niet meer dan de druppel die de em mel deed overlopen. Nu die druppel is opgedroogd, is dat nog geen aanleiding om terug naar het 'wethouderspluche' te rennen. De Blok heeft tijdens haar taak uitoefening 'omwille van het col legiaal bestuur grenzen gepas seerd die ik niet had willen pas seren' en past daar verder voor. Grenzen Ze was misschien nog wel aange bleven als wethouder als haar partij. Dorpsbelangen en Toeris me. als één man (of liever mens) achter haar was gaan staan. Als een unaniem D en T een motie van wantrouwen tegen De Feij ter en Thomaes had ingediend, had De Blok de rug nog wel eens willen rechten. Ze is er van over tuigd dat ze de PvdA voor onder steuning van zo'n mótie had kunnen porren. „Maar eerste voorwaarde is natuurlijk dat mijn eigen partij mij voor hon derd procent steunt." Bij de 'formatie-onderhandelin gen' had De Blok voiig jaar al niet onder stoelen of banken ge stoken liever met. de PvdA aan de slag te gaan. Om de gewenste frisse bestuurswind door de ge meente te laten blazen, zouden in elk geval de oude rotten Tho maes en De Feijter het veld moe ten ruimen. De vrees van de ver se wethouder dat de twee erva ren bestuurders weinig zouden veranderen, is voor haar bewaar heid geworden. Daarom houdt ze het nu voor gezien. „Want ik ben niet van plan om mijn inte griteit en zelfrespect te verlie zen", zegt ze strijdbaar. Vele bekenden en onbekenden betuigden De Blok dinsdag- steun. Telefoontjes van ambte naren. 'met wie ik een prima ver standhouding had', en 'andere mensen die ik hoog acht' deden haar goed. De bloemenzee in huis is helemaal een prima medi cijn om de laatste koortsaanval len de kop in te drukken. De Blok: „Vrijdag begin ik weer. Ik zal mijn taak uitoefenen tot mijn opvolger, waarschijnlijk tijdens de raadsvergadering in april, zijn geloofsbrieven aanbiedt. Dat ben ik aan de kiezers en aan D en T verplicht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13