Ter Veld: pensioen bij 65 loslaten \erschoore Palmzondag in Jeruzalem Saddam Husayn wijzigt regering D66 wil spoeddebat woningaanpassing Rivalen Bouterse en Brunswijk ibegraven strijdbijl Zeker honderd doden in Mali 81/2% staatslening 1991 per 2001 UUR FOTOSERVICE Meer mensen nodig voor arbeidsproces Na studie langer werken 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Guur ~mmm> Zotmig, droog, maar schraal weer. Krachtige tot harde wind uit oost tot noordoost. Middagtemperatuur om streeks 9 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZIERKZEE 234e jaargang no. 71 Maandag 25 maart 1991 DEN HAAG (GPD) - Staatsse- irctaris Ter Veld (Sociale Za len) denkt erover de wettelijke pensioenleeftijd van 65 jaar te HAAG (ANP/GPD) - De tractie van D66 wil de Paas- rabantie van de Tweede Kamer onderbreken om met staatsse cretaris Heerma (volkshuisves ting) te overleggen over het ka binetsbesluit om woningaan passingen voor gehandicapten lot tweeduizend gulden niet meer te subsidiëren. D66 legt rich niet neer bij het kabinets besluit van vrijdag om een Ka- schrappen. Volgens Ter Veld moet de pensioengerechtigde leeftijd flexibeler worden vast gesteld. In het NOS-programma Jongetje valt van elfde verdieping ROTTERDAM (ANP) - De 7-jarige Gerard de Haan uit Rotterdam is zondag levensgevaarlijk gewond geraakt toen hij van de elfde verdieping van een flatgebouw viel. Hij is met ernstig hersen letsel in het Dijkzigt-zie- kenhuis opgenomen. Volgens de politie viel de jongen bij het spelen in de in aanbouw zijnde flat aan het Beukendaal in Rotterdam-Zuid. meruitspraak over deze kwes tie naast zich neer te leggen. De democraten zijn bereid om te zoeken naar een compromis tus sen Kamer en Kabinet. Een woordvoerder zei gisteravond dat D66 wil voorkomen dat een prestigestrijd ontstaat over de maatregel. Daarom wil de partij morgen al, tijdens het Kamerre ces, een overleg met de bewinds man. Uit gesprekken achter de schermen met woordvoerders van andere partijen, leidt D66 af dat er mogelijkheden zijn een compromis te sluiten. Dat zou kunnen inhouden dat gehandi capten een kwart van de kosten van de kleine verbouwing van hun huis in het vervolg zelf beta len. D66 meent wel dat de eigen bijdrage niet meer mag gaan be dragen dan ongeveer 250 gulden. De opschorting van de subsidie regeling leidde vorige week tot een hoogoplopende ruzie tussen Heerma en een grote Kamer meerderheid. Uit de subsidie-re geling worden verbouwingen tot 2000 gulden betaald. De kosten lopen volgens de bewindsman echter uit de hand en om die re den wilde Heerma een andere re geling ontwerpen. Alle partijen in de Kamer, met uitzondering van CDA en RPF, waren het niet met Heerma eens. (Van onze. correspondent) PARAMARIBO - Legerleider Bouterse en junglecommando leider Brunswijk hebben elkaar laterdag plechtig beloofd dat niet meer gevochten zal worden het Surinaamse binnenland. In het bosnegerdorp Drietab- betje aan de zuidelijke Tapana- honyrivier werd „een sweri ge maakt" in het bijzijn van de plaatselijke bevolking. Een 'sweri' is een eed naar bosneger- iraditie die door beide partijen leer serieus genomen wordt. wijk verklaarde er zeker te zijn „dat vanaf vandaag meer geschoten zal wor- Bouterse gaat ervan uit de ministers van justitie en fensie binnenkort een vredes- zullen formaliseren. Met zijn reis naar Drietabbetje voldeed Bouterse aan Bruns- wijks eis dat de legerleiding zich persoonlijk diep in het binnen land moest wagen. Bouterse zei in Paramaribo te streven naar een definitieve vre- egeling voor de verkiezin- van 25 mei. De afspraken tussen Bouterse en Brunswijk Visserschip Feestgangers met 200 km/h over snelweg TIEL (GPD) - Drie auto mobilisten zijn zater dagavond bij Tiel aan gehouden, omdat over rijksweg A15 zij met een snelheid van 200 kilome ter per uur reden en een onderlinge afstand van vijf meter aanhielden. Op de bewuste weg is een snelheid van 120 ki lometer toegestaan. Achteraf bleek dat de bestuurders op weg wa ren naar hetzelfde feest je. De algemene verkeers dienst van de rijkspolitie maakte zaterdag en zon dag tegen 700 bestuur ders een proces verbaal op, wegens overtreding van de maximum snel heid. Dit gebeurde op rijksweg A12, tussen Duiven en Ede. Er wer den ruim 8000 bestuur ders gecontroleerd. Het Capitool noemde de be windsvrouwe pensionering tus sen 63 en 67 een kwestie van on derhandelen. De AOW, die gepensioneerden een basisinkomen garandeert, dient volgens Ter Veld te blijven ingaan op 65-jarige leefijd. Maar de vergrijzende samenleving noodzaakt volgens Ter Veld een flexibele pensionering. De staatssecretaris wil zo het werkende deel van de Neder landse bevolking vergroten: „Vergroting van de participatie, daar gaat het om". Vooral voor mensen die pas na een studie gaan werken, vindt Ter Veld pensionering met 65 „absurd jong". Deze bevolkings groep, die pas rond het dertigste levensjaar gaat werken, is niet voldoende jaren actief in het ar beidsproces. Ter Veld meent wel dat een flexi beler pensionering niet los kan worden gezien van het groeiende beroep op uitkeringen wegens arbeidsongeschiktheid. De staatssecretaris denkt dat ver andering van werk een mogelij ke oplossing biedt. Wie zwaar li chamelijk werk verricht, zou op latere leeftijd van baan kunnen veranderen. Op die manier is het risico kleiner dat een werknemer ver voor het 65ste levensjaar ver sleten is. Later stoppen Voor een dergelijke omschake ling moeten wel de mogelijkhe den worden geschapen, bij voor beeld door de werknemer om scholing te bieden met behoud van salaris. Zo wordt volgens Ter Veld het werk meer afge stemd op de mogelijkheden van de (oudere) werknemer en be staan meer mogelijkheden om het pensioen later te laten in gaan. Ook de VUT moet volgens de staatssecretaris op de helling. Steeds vroeger kan een werkne mer de VUT ingaan. Dat is op termijn „te duur". De Nederlan der bereikt immers een steeds hogere gemiddelde leeftijd, waardoor het aantal ouderen toeneemt. Gelijktijdig slinkt het werkende deel van de beroeps bevolking dat het geld moet op brengen voor die groeiende groep ouderen. vormen de bevestiging van een feitelijk staakt-het-vuren dat al een jaar geleden is ingetreden. JERUZALEM - Onder het oog van Israëlische militairen trekt de Palmzondag-processie door Jeruzalem. Gisteren liepen 350 men sen mee in de religieuze tocht van de Olijfberg naar de Kerk van St. Anna in de Oude Stad (foto Nati Hamik/AP De Surinaamse marine heeft za terdag de vissersboot 'De vier gebroeders' uit Harlingen aan gehouden voor de kust, ter-hoog te van het westelijke Nickerie. Volgens luchtmachtoffieren was het schip al anderhalve week ge leden betrapt op illegale vis vangst. Vanuit een legervlieg- tuigje werd gesommeerd de mo tor uit te zetten en de komst van een patrouilleboot af te wach ten. Toen hieraan geen gehoor werd gegeven, is vanuit de lucht gericht geschoten op 'De vier ge broeders'. Het schip werd bemand door drie Nederlanders, waaronder kapitein Gerben van der Veen en vier Afrikanen. Zondagmor gen arriveerden schip en beman ning in Paramaribo, waar afge meerd moest worden bij de Mari nehaven. De zeven werden opge sloten in een politiecel. Vlak voor de aanhouding kon Radio Scheveningen nog gewaar schuwd worden. Uit dat gesprek bleek niet dat de bemanningsle den gewond zijn geraakt. Diplomaten van de Nederlandse ambassade in Paramaribo had den zondagavond laat nog niet gesproken met de bemanning. De Surinaamse advocaat die in geschakeld is, verwacht dat de bemanning vandaag voorgeleid zal worden aan de officier van justitie. De Vier Gebroeders is om belas ting-technische redenen geregi streerd in Curagao en omge bouwd tot 'een fabrieksschip' datiange tijd op zee kan blijven. Afgelopen zaterdag werd ook een Venezolaanse garnalentraw- ler opgebracht wegens stropen in de Surinaamse kustwateren. Fons Jansen (65) overleden DEN HAAG (ANP) - De cabare tier Fons Jansen is zaterdag op 65-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de familie bekend ge maakt. Fons Jansen zette in 1984 een punt achter zijn carrière als ca baretier. Hij debuteerde in 1962 met het programma „De lachen de kerk" en speelde daarna 3600 voorstellingen van zes opeenvol gende cabaretprogramma's. Zie ook pagina 2 Iraanse radio en opstandelingen melden gevechten in Baghdad BAGHDAD/DAMASCUS/NI COSIA (AFP/RTR/UPI) - Presi dent Saddam Husayn van Irak is het afgelopen weekeinde ver der in het nauw gekomen. Za terdag poogde Saddam zijn macht te versterken door een kabinetswijziging. In Baghdad wordt volgens het Iraakse ver zet en radio Teheran gevochten, evenals in verscheidene shi'iti- sche steden in het zuiden. Eer der had Saddam extra troepen samengetrokken in Baghdad. Hele steden aan de Iraanse grens worden volgens radio Da mascus geëvacueerd om ze als legerkampen te gebruiken. Sad dam zei dat de opstand in het zuiden is onderdrukt, maar VS- president George Bush sprak dit tegen. Het noorden wordt geheel beheerst door het Kurdische verzet. Er is een hele divisie van 12.000 man ingesloten, meldde het officiële Syrische persbu reau SANA. Naai- radio Teheran zondagavond meldde, „wordt er zeer zwaar gevochten in Bagh dad". Volgens een radiostation van het Iraakse verzet, „De Stem van Vrij Irak", woedt de strijd in verscheidene wijken van de hoofdstad. Gevechten Er kwamen ook weer berichten over gevechten in de havenstad Al-Basrah in het zuiden en in een aantal heilige steden, maar deze werden niet bevestigd. Regering (Van onze correspondent NAIROBI - Tijdens anti-rege ringsdemonstraties in de Mali- nese hoofdstad Bamako zijn de afgelopen dagen zeker honderd burgers gedood door veilig heidstroepen. Dit wordt gemeld door een Malinese mensenrech tenorganisatie. De regering houdt het op 27 doden. Voor de derde achtereenvolgen de dag hebben soldaten zondag het vuur geopend, toen duizen den mensen de straat opgingen om te betogen tegen het huidige een-partijstelsel en voor demo cratische hervormingen. De lei der van Mali's enige vakbond riep op om vanaf vandaag voor onbepaalde tijd te staken. De verenigde oppositie heeft het aftreden van president Moussa Traoré geëist en gepleit voor de oprichting van een volkscomité voor de redding van het land. Reizigers die zondag in de hoofd stad arriveerden, werden aange vallen door met stokken en ste nen bewapende jongeren die versperringen' hadden opge richt. Belgische medewerkers van de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen, zijn door de Ma linese autoriteiten inmiddels het land uitgezet. Volgens ooggetuigen hebben soldaten de toegangen tot zie kenhuizen geblokkeerd om te voorkomen dat gewonden er me dische hulp ontvangen. Hoewel de ziekenhuizen kampen met te korten, weigerde de regering za terdag een zending van 300 kilo medische noodvoorzieningen van de Europese Gemeenschap te accepteren. BAMAKO - Leider Demba Diallo (midden) van de mensenrechten organisatie in Mali, spreekt duizenden aanhangers toe tijdens een demonstratie in de hoofdstad Bamako (foto Francois RojotilAFP) Geweld De Algemeen Christelijke Poli tiebond ACPen de Nederland se Politiebond (NPB) trekken vandaag bij de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (bin nenlandse zaken) aan de bel over het toenemend geteeld tegen politie- O ambtenaren. O Buddy-projecty De GGD-Zeeland is bezig met het- opzetten van een buddy project. Het gaat om de oplei ding van vrijwilligers voor bege leiding van aids-patiënten bui ten het professionele circuit om. De bedoeling is dat het pro ject in Zeeland zelf standig gaat functio- C neren. <3* ■■■■Hl Vlissingen Na zes nederlagen veroverde de VC Vlissingen zaterdag einde lijk weer eens een punt. Op eigen veld werd het 0-0 tegen het Frie se Cambuur, dat overigens het grootste gedeelte van de wedstrijd met tien O man speelde. Chiappucci Claudio Chiappucci bereikte za terdag in Milaan - Sanremo een hoogtepunt in zijn wiélerloop- baan. De Italiaan, die vorig jaar tweede werd in de Tour de Fran ce koos de aanval en won de 'Primavera' op O grootse wijze. (Advertentie) 2' UITGIFTE Bush zei dat de VS geen directe rol spelen bij de onrust in Irak, maar signalen blijven zenden opdat er een andere Iraakse lei der komt. De Amerikaanse pilo ten hebben volgens opperbevel hebber Norman Schwarzkopf opdracht gekregen geen Iraakse helikopters neer te halen, tenzij deze geallieerde troepen bedrei gen.- Permanente vestiging van grondtroepen komt er niet tenzij de Golfsdtaten daar om vragen, zei hij. De VS willen wel een aan tal vooruitgeschoven posten be houden. lening dooreen leverbaar met de vorige lening bedrag open bedrag inschrijving inschrijving 26 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente rente jaarlijks per 15 maart aflossing op 15 maart 2001 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting storting 16 april a.s. onder bijbetaling van 31 dagen rente voorwaarden voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs De jongste regeringswijzigingen in Irak wijzen er volgens Bush niet op dat Baghdad zijn koers wijzigt. Eerst moet de werkelijke macht uit handen van Saddam, zei Bush. Ook vanuit Iraakse op standelingenkringen werd de re geringswijziging afgewezen als onvoldoende. Sadam Husayn blijft voorzitter van de Revolutionaire Raad. De nieuwe regering staat onder lei ding van de als gematigd be kend staande Saadoun Hamma- di, die vice-premier was. Tareq Aziz keert in de nieuwe regering niet terug als minister van bui tenlandse zaken, maar blijft wel vice-premier. Ali Hassan al-Ma- jid blijft minister van binnen landse zaken. Deze neef van Saddam Husayn werd twee we ken geleden benoemd en kreeg opdracht de binnenlandse op stand de kop in te drukken. De ex-ambassadeur van Irak in Spanje, Arshad Tawfic Ismail, is zondag met zijn gezin naar Sau- di-Arabië afgereisd. Hij vroeg drie weken geleden politiek asiel in Spanje en dook onder. Tawfic heeft de afgelopen weken meegewerkt aan een onderzoek aar de gang van zaken op de am bassade. Hij heeft toegegeven dat er met de diplomatieke post wapens vanuit Irak naar de am bassade zijn gestuurd. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis." U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1