Bush waarschuwt Irak Ambtenaren dreigen minder te krijgen dan andere werknemers Rond Duivelsberg 3000 bomen Vrijlating laatste gijzelaars verwacht Ander kapsel Postbode wint 2,85 miljoen Toch Kamer- onderzoek gekozen burgemeester Erasmusprijs '91 voor muziek naar Bernard Haitink DE EERSTE KEUS VAN TIEN GOESE AUTO-DEALERS VS halen eerste Iraakse vliegtuig neer sinds bestand 21 Koel lenteweer De eerste lentedag begint koel. Rond 10 graden. Veel bewolking met van ochtend regen. Vrij krachtige zuid westelijke wind. INVERNESS - Sarah Ferguson heeft een nieuw kapsel. Dat bleek woensdag bij een bezoek van de hertogin van York aan Inverness in het noorden van Schot land (foto Chris Baconl AP) BRUSSEL (ANP) - Een 48-jarige Belgische postbode heeft deze week ruim 2,85 miljoen gulden gewonnen in de lotto. De in Wal lonië woonachtige man heeft ies kinderen tussen de elf en 24 jaar. Wie de man is wil de Belgi sche Nationale Loterij, gewoon tegetrouw, niet zeggen. Een aantal van de kinderen is werkloos. Maar de postbode dus niet en hij is ook niet van plan om zijn baan op te geven. De man won de hoofdprijs met een lottoformulier waaraan hij 280 Banken (iets meer dan vijftien gulden) spendeerde. 234e jaargang no. 68 Donderdag 21 maart 1991 De SU-22 van Sovjetmakelij werd neergehaald vlakbij Tikrit, de geboorteplaats van Saddam Husayn. Amerikaanse woord voerders zeiden dat een AWACS-radarverkennings- vliegtuig had waargenomen dat Iraakse vliegtuigen waren opge stegen. Twee F-15's kregen op dracht de toestellen te onder scheppen. Een SU-22 werd neer gehaald, de andere landde kort na het incident. De schooljeugd plantend in actie rond de Kapelse Duivelsberg (foto Willem Mieras KAPELLE - Ze hadden allemaal de spa van pa uit de schuur gehaald voor het boomfeest. Honderdvijftig leerlingen van de vijf Kapelse basisscholen gingen woensdag opgetogen met het tuingereedschap naar de Duivelsberg aan de rand van Kapelle om in totaal 3000 bomen en struiken rond deze oeroude offer plaats te planten. Commissaris van de Koningin dr C. Boertien gaf samen met de Kapelse burgemeester J. van Bommel het startsein door een plantgat vol te scheppen. In de hele provincie werd woensdag boomplantdag gehouden. Van de dertig Zeeuwse gemeenten deden er achtentwintig mee aan de vijfendertigste editie van de feestdag. Alleen Sluis en Oostburg hielden zich afzijdig. Landelijk namen zo'n honderd duizend leerlingen deel aan het evenement. De Kapelse Duivelsberg zelf bleef gevrijwaard van beplanting. Volgens onderzoek werden rond het begin van de jaartelling op die plek religieuze feesten gehouden. In de middeleeuwen stond er een voorburcht, waarvan dë fundamenten deels nog in de Dui velsberg zitten. De 'berg' steekt nog geen/meter boven het maai veld uit. De gemeente Kapelle mocht de berg niet bebouwen: een tegen valler van twee ton. Het leVerde de wijk Eliwerve n echter een aardig stukje groen op. De schooljeugd pakte de planttaak woensdag voortvarend aan. Al was de boomfeestdag ook aanlei ding voor klein leed. Zo voorzag een meisje al problemen met pa als ze haar kwijtgeraakte spa niet terugvond. Waarop haai- on derwijzer vroeg: „Weet je nog hoe-ie er uitzag?". DEN HAAG (GPD) - Er komt loch opnieuw een officieel on derzoek van de Tweede Kamer naar de voor- en nadelen van een gekozen burgemeester. Dat bleek woensdagavond tijdens het Kamerdebat over verbete ringen in ons staatkundig en be stuurlijk bestel. De Tweede Ka mer vindt dat. ook op tal van an dere punten verder gezocht moet worden naar mogelijke verbeteringen in het functione ren van regering, parlement en bestuur, en naar directere be trokkenheid van de kiezers. .De grote partijen blijven het overigens oneens over concrete oplossingen voor bestuurlijke en staatsrechtelijke problemen. Het met enige spanning tege moet geziene Kamerdebat heeft wat dat betreft geen doorbraken opgeleverd in de al decennia sle pende discussies. Zo legde het CDA zich aan het eind van het debat slechts met tegenzin neer bti een studie naar de gekozen burgemeester, een hartewens ,van D66 en PvdA. Maar de chris tendemocraten en de WD, sa men een Kamermeerderheid, zien inhoudelijk geen enkel heil in het verkiezen van burgemees ters. De christendemocraten gingen gisteren overstag nadat kamer voorzitter Deetman een zeer rui me onderzoeksopdracht had ge formuleerd. Ook de huidige si tuatie van een benoemde burge meester zal nog eens worden be keken, beloofde Deetman. De grootste regeringspartij wilde de andere partijen niet nodeloos schofferen, en accepteerde de studie. Minister Dales maakte tijdens bet debat bekend dat het kabi net er onlangs mee heeft inge stemd dat topambtaneren niet meer bij één departement in dienst komen, maar in algemene rijksdienst. Dat is de eerste stap m de richting van een Algemene Bestuurdienst, die moet zorgen voor een flexibeler ambtenaren apparaat. DEN HAAG (GPD) - De ambte naren dreigen minder loonsver hoging te krijgen dan werkne mers in het particuliere be drijfsleven. Minister van bin nenlandse zaken Dales blijft bij haar bod van (gemiddeld) 3,25 procent. Tot dusver in het be drijfsleven tot stand gekomen nieuwe cao's voorzien in loons verhogingen van gemiddeld 3,4 procent, zo heeft de Dienst Col lectieve Arbeidsvoorwaarden van het ministerie van sociale zaken berekend. Het overleg tussen de ambtena renbonden en minister Dales (die namens de regering als de overheidswerkgever optreedt) heeft de partijen ook gisteren niet nader tot elkaar gebracht. Volgende week donderdag avond worden de onderhande lingen voortgezet. Bijna meer nog dan de loonsverhoging zul len daarin de pogingen van de minister om langzamerhand een einde te maken aan de vut-rege- ling, het grote twistpunt vor men. De bonden zitten vreselijk om hoog met de vut. De regeling is zo populair bijna iedereen maakt er gebruik van dat de ambten arenorganisaties niet bij him achterban hoeven aan te ko men met plannen om de vut af te schaffen of te beperken. En zeker niet wanneer er niet iets even waardigs tegenover staat. Maar minister Dales wil zwart-op-wit een herkenbaar begin van af schaffing van de regeling heb ben. De vut (de regeling die Ver vroegd Uit Treden uit het werk mogelijk maakt) is indertijd in zwang geraakt als mogelijkheid om arbeidsplaatsen die worden ingenomen door oudere werkne mers, vervroegd (al vóór de pen sioneringsdatum) vrij te maken voor jongeren. Gelet op de plan nen bij de regering om het amb tenarenapparaat in te krimpen, vrezen de bonden dat de vut nog hard nodig zal zijn om mensen (in) op te vangen. Dales zou die mogelijkheid ook wel willen laten bestaan, maar alleen voor gevallen waarin het management dat nuttig vindt. Ambtenaren zouden geleidelijk aan niet zelf meer voor een volle dige vut kunnen kiezen. Stap voor stap zou de regeling zoda nig moeten worden gewijzigd dat te zijner tijd slechts een deel tijd-vut overblijft en ten slotte zou er een systeem van flexibele pensionering uit moeten ont staan. Zo lang het overleg loopt en in elk geval alvast tot 1 mei - hoe ven ambtenaren die 60 worden, hun vut-receptie niet af te zeg gen. Vóór Pasen wil men er uit zijn. De bonden willen er dan in elk geval 3,5 procent uitgehaald hebben. Dat zou ook voorkómen dat ambtenaren die in een inva- liditeits-uitkering of in een wachtgeldregeling lopen, er (we gens de koppeling aan de ambte narensalarissen) procentueel minder bij zouden krijgen dan mensen die vanuit een andere dan een ambtelijke achtergrond een uitkering hebben. Althans, wanneer de minister van sociale zaken de verhoging van de uit keringen met een gelijk percen tage wil laten stijgen als het ge middelde van waarmee de lonen in het bedrijfsleven omhoog gaan. De minister wil voor elkaar krij gen dat de bonden met een eer ste ingreep in de vut akkoord gaan. Ze zou genoegen willen ne men met een toezegging dat in gaande volgend jaar april de vut op 60- en 61-jarige leeftijd slechts in deeltijd (dus gedeeltelijk blij ven werken) kan worden geno ten. Dan zou de 60 dit jaar nog als vut-leeftijd kunnen blijven bestaan. Met een handdruk en een schouderklop voor AbvaKabo-voorzitter Vrins begon minister Dales het ambtenarenoverleg (foto Marcel AntonisselANP) AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse dirigent Bernard Hai tink krijgt de Erasmusprijs 1991 voor muziek. Dat heeft de stichting Praemium Erasmianum bekend gemaakt. prijs, een geldbedrag van 200.000 gulden, wordt jaarlijks toe gekend aan een persoon of instelling die een voor Europa buiten gewoon belangrijke bijdrage heeft geleverd op cultureel, sociaal °f sociaal-wetenschappelijk gebied. Haitink krijgt de prijs omdat zijn werk naar het oordeel van de jury „zowel naar omvang als naar intensiteit bepalend en rich tinggevend is gebleken voor de opvattingen over en visies op het historisch cultuurgoed van de gevestigde repertoire vormen". Haitink is sinds 1987 musical director van het Royal Opera Hou se in Londen. Hij werd in 1961 eerste diligent van het Concertge bouworkest, eerstin samenwerking met EugenrJochum en vanaf 1964 alleen. Zie ook pagina 2 CDA niet in GS Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) - De grote verkiezingswinst van D66 bij dé Statenverkiezingen van 6 maart heeft de samenstelling van het college van Gedepu teerde Staten in Zuid-Holland totaal gewijzigd. Dat bleek woensdagavond na overleg tus sen de PvdA, CDA, WD en D66. Het CDA, dat bij de verkiezifiv gen de grootste partij in de pro-' vincie Zuid-Holland werd en reeds dertien jaar de zetels met PvdA en WD heeft verdeeld, zal de komende vier jaar geen deel uitmaken van het college van GS. De bestuursposten, terug gebracht van acht naar zeven, zullen worden verdeeld tussen PvdA (3), WD (2) en D66 (2). PvdA en D66 hadden op voor hand reeds de wens uitgespro ken dat het college van GS uit niet meer dan drie partijen zou mogen bestaan. CDA-lijsstrek- ker H. van der Meer deed woens dagavond nog een poging tot de vorming van een brede coalitie, maar hij kreeg daarvoor geen steun. Protesten tegen hogere prijzen in Roemenië BUKAREST (RTR) - De plan nen voor drastische prijsverho gingen in Roemenië hebben woensdag geleid tot straatpro testen in de hoofdstad en het ontslag van twee belangrijke ministers. Naar schatting 15.000 arbeiders gaven gehoor aan de oproep van de grote vrije vakcentrale Alfa om een mars te houden van het Plein van de Revolutie naar het parlement. Het gebouw werd be kogeld met beenderen als sym bool van honger. Van daar ging de betoging naar het paleis van president Ion Iliescü. De betogers eisten dat premier Petre Roman de aangekondigde economische hervormingen in trekt, die op 1 april moeten in gaan. Op die dag worden de prij zen van allerlei basisproducten en essentiële diensten, waaron der huren en electriciteit, vrijge geven. Ontslag Minister Anton Vatasescu van handel en industrie en minister Theodor Stolojan van financiën dienden tijdens een vergadering van het kabinet hun ontslag in omdat zij vinden dat de econo mische hervormingen lang niet ver genoeg gaan. Iliescu zou bij premier Roman op hebben aan gedrongen op verlichting om so ciale onrust te voorkomen. Ro man houdt de verzoeken in be raad. (Van onze correspondent TEL AVIV - In Libanon wordt op korte termijn de vrijlating verwacht van de twaalf Wester se gijzelaars, die nog worden vastgehouden door radicale is lamitische en Palestijnse groe pen. De regeringen van Iran en Syrië, die hun contacten met het Westen willen verbeteren, zouden het eens zijn geworden over 'het afsluiten van het gijze laars-dossier'. Het Libanese dagblad 'Ad-Dyar' meldde gisteren dat de twaalf Westerlingen in twee groepen zullen worden vrijgelaten. Van daag zouden zes Amerikanen worden afgeleverd in een hotel in Bayrut, in aanwezigheid van de Libanese minister van bin nenlandse zaken Sami al-Kha- tib en het hoofd van de Syrische inlichtingendienst in Libanon, brigade-generaal Ghazi Ka- na'an. Volgens 'Ad-Dyar' zullen de gijzelaars vervolgens naar Damascus worden gebracht, waar de Syrische minister van buitenlandse zaken Farouk as- Shara hen zal overdragen aan de Amerikaanse ambassadeur. De overige gijzelaars - drie Britten, twee Duitsers en een Italiaan - zouden zaterdag worden afgele verd bij de ambassades van hun landen in Bayrut. Ook het pro-Syrische Libanese dagblad 'As-Safir' schrijft- dat de vrijlating van de Westerse gijze laars op handen is. Volgens die krant zullen Heinrich Strübig en Thomas Kempner, het eerst vrij komen. De twee Duitsers, die werkten als hulpverleners in Pa lestijnse vluchtelingenkampen, zijn in mei 1989 ontvoerd. Ande re Westerse gijzelaars zitten al gevangen sinds 1985. Aangenomen wordt dat Syrië en vooral Iran directe contacten onderhouden met de ontvoer ders van de Westerse gijzelaars. Maar het ligt in de verwachting dat organisaties als 'Hezbollah' en de 'Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina' zullen vasthouden aan hun eis dat Is raël bij wijze van ruil een groot aantal Libanese en Palestijnse gevangenen laat gaan. De Isla mitische Jihad herhaalde eerder deze week dat er geen sprake zal zijn van de vrijlating van de twee Amerikanen die de organisatie vasthoudt, zolang er geen Pale- stijnen vrijkomen uit 'Zionisti sche gevangenschap'. Invallen justitie Delft Instruments DEN HAAG (ANP) - De Econo mische Controle Dienst heeft woensdag bij Delft Instruments in Delft en twee dochtermaat schappijen in het Drentse Ro den en Oudenaerden in België een huiszoeking gedaan en een deel van de administratie in be slag genomen. De huiszoekingen zijn onderdeel van het gerechtelijk onderzoek dat het OM vorige week tegen Delft Instruments begon. Het bedrijf zou in 1989 en 1990 nacht- zichtapparatuur aan Irak heb ben geleverd zonder dat het daarvoor de benodigde vergun ningen had aangevraagd. (Advertentie) Ruim 250 Bovag-gekeurde gebruikte auto's van de geza menlijke autodealers uit Goes. De toegang en het parkeren zijn gratis en de keuze is enorm. Graag tot ziens op: 21 maart 22 maart 23 maart 14.00-21.00 uur 10.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur Bijbanen Witte-Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater ontkende dat het voorval betekent dat de Golfoor log is opgelaaid. „Nee, wij heb ben de vijandelijkheden niet hervat. Wij zijn de strijd niet op nieuw aangegaan. Wij houden ons gewoon aan het staakt-het- vuren zoals wij dat hebben voor gelegd aan de Iraki's". Het Iraakse parlement trok woensdagavond officieel de eer dere „samensmelting" van Irak en Kuwayt van 7 augustus in als mede alle maatregelen en gevol gen die daaruit voortvloeiden, zo meldde het Iraakse persbu reau INA. Europees voetbal AC Milan neemt geen genoegen met de uitschakeling door Marseille in de Europa Cup 1. Enkele lampen weigerden in de laatste minuut dienst. Het voorheen zo machtige Real Madrid verdween eveneens uit de strijd om de Europacup voor landskampioenen na 1-3-verlies tegen Spartak Moskou. Barcelona drong ten koste van Dinamo Kiev door tot de halve fina les van het Europa Cup 11-toemooi: 1-1. Legia Warschau schakelde Sampdoria, de EC II-houder. met een 2-2-gelijkspel verrassend uit. matieke betrekkingen met Baghdads aartsvijand, Saudi- Arabië, te herstellen. Volgens vluchtelingen die in de afgelopen twee dagen uit Al Bas rah zijn gekomen liggen de stra ten van de stad bezaaid met lij ken en laat het leger deze opvre ten door honden. „Elke dag haalt de Republikeinse Garde groepen van 15 tot 20 mensen op en wordt hun familie gedwongen naar buiten te gaan om te zien hoe zij worden doodgeschoten", aldus een vluchteling. VS-president Bush zei na het neerhalen van een Iraakse ge vechtsbommenwerper te ver wachten dat zich geen nieuwe incidenten zullen voordoen. Het Zeeuwse Tweede Kamerlid H. Eversdijk neemt de tweede plaats in op de lijst van kamerle den met betaalde bijbanen. Eer ste is zijn fractiegenoot Gerritse met vijf betaalde bijbanen. Dit blijkt xdt de woensdag gepubli ceerde lijst van neven functies van Tweede O Kamerleden. Atlas Het Zeeuwsch Genootschap is sinds kort de trotse bezitter van een in Parijs opgedoken 17e eeuwse atlas, de Theatrum Ur-, bium, met afbeeldingen van Zee landBrabant en Vlaandereji. Het gaat om een com pleet exemplaar, date- rend uit 1660. 1 NICOSIA/SAFWAN (RTR) - VS- president George Bush heeft Irak woensdag na het neerhalen van een eerste Iraaks vliegtuig door de VS gewaarschuwd dat alle Iraakse vliegtuigen die het voorlopig staakt-het-vuren schenden zullen worden neerge schoten. De VS hadden Irak eerder al met nadruk gewaarschuwd geen vliegtuigen te gebruiken om op standelingen aan te vallen, maar een woordvoerder van het Kur- dische verzet in Londen zei woensdag dat dit toch is ge beurd bij de strijd om Kirkuk in Iraaks Kurdistan in het noorden •van Irak. Regeringshelikopters wierpen napalm en fosfor, dat ernstige brandwonden veroor zaakt, aldus Jalal Talabani van de Patriottische Unie van Kur distan. Er vielen honderden slachtoffers onder burgers als gevolg van bombardementen op steden, zoals Kirkuk. Het Kurdi- sche verzet zegt intussen heel Iraaks Kurdistan te beheersen. Irak is intussen na drie weken opstand binnen het land steeds geïsoleerder komen te staan. Woensdag beschuldigde Bagh dad het buurland Iran ervan sa boteurs over de grens te zenden en kondigde Iran aan de diplo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1