Kamer: grotere invloed kiezer 1 Kabinet der Koningin 150 jaar Hawk-squadrons thuis Vissers zouden inspecteurs Bukman met veel trucs om de tuin leiden Irak zet helikopters in tegen de Kurden 'ommissie-Deetman spreekt over hervormingen staatsbestel ervanging VdA-ers in abinet niet :r discussie VANAF MORGEN 5.000 VIERKANTE METER AUTO inde zeelandhallen goes SSHê fdt DELS^HER Als Groenevelcl z'n monturen aanprijst, prijzen we ze eerst af. Gun uw ogen Groenevelcl Veel bewolking Veel bewolking, vooral vanmiddag re gen. Middagtemperatuur rond 12 gra den. Zuidwestelijke wind, matig tot »rij krachtig, 4 tot 5 Bft. 14e jaargang no. 67 oensdag 20 maart 1991 .1 el N HAAG (GPD) - Het echts één hokje rood maken' het stembiljet wordt wel- ht verleden tijd. Een grote erderheid in de Tweede Ka- r wil nagaan of het beter is de rger twee stemmen voor het !N HAAG (GPD) - Het rdA-kamerlid Melkert heeft ih alsnog geschikt in de me- van de PvdA-fractie dat icussies over het vervangen n PvdA-bewindslieden of het orbestaan van het kabinet nu 7 et aan de orde zijn. gelopen weekeinde pleitte pkert voor de radio nog open voor het vervangen van IdA-bewindsliëden die het Wl et goed doen. Tevens gaf hij te innen het kabinet nog een half ir de tijd te geven om zaken als irkgelegenheid, sociale ver- }V; luwing en milieu in de prak- k hard te maken. Als dat niet '1SC u lukken zou bekeken moeten irden of de PvdA nog wel met t kabinet door moest gaan. de fractievergadering van gis- j 'en is Melkert erop gewezen it de fractie al vorige week be- ïiten had genomen over de nclusies die uit de nederlaag de Statenverkiezingen ge- a' jkken zouden moeten worden. e besluiten golden voor ons al- vt i, zo werd Melkert voorgehou- in. Het kamerlid erkende daar- 'nederig' fout te hebben geze- n met zijn verhaal voor de ra- parlement te geven: één voor re gionale kandidaten en één voor de landelijke lijsten. Op deze manier, die in Duitsland al toe gepast wordt, kan de band tus sen kiezers en kamerleden wel licht vergroot worden. Dat bleek dinsdag tijdens de eer ste dag van het kamerdebat over mogelijke veranderingen in het bestuurlijk en staatkundig be stel in Nederland. De grote par tijen vinden dat de voor- en na delen van een dergelijk gema tigd districtenstelsel maai- eens onderzocht moeten worden. CDA, PvdA en WD zijn er niet zeker van dat het Duitse stelsel op alle punten beter is; zo zou het in de praktijk nadelig uit werken op het aantal vrouwen in het parlement. Groen Links sug gereerde de kiezer een tweede stem te geven om een voorkeur uit te spreken voor een rege ringscombinatie. Een commissie van fractievoor zitters uit de Tweede Kamer, on der aanvoering van parlements voorzitter Deetman, had het Duits model gesuggereerd in een rapport met 98 'vraagpunten' over staatsrechtelijke en be stuurlijke veranderingen in Ne derland. De commissie krijgt van de regeringspartijen CDA en PvdA, en van D66 en Groen Links het groene licht om ook verder te studeren op andere mogelijke verbeteringen in de werking van het staatsbestel. Achtergrond van de discussie in het parlement is de toenemende onvrede in politiek en samenle ving over het functioneren van de overheid. De kiezers herken nen zich steeds minder in de Haagse politiek. 'Den Haag' zou veel meer zaken uit handen moe ten geven aan provincies en ge meenten, de overheid zou met Kremlin content met uitkomst referendum MOSKOU - Het Kremlin heeft dinsdag tevreden gereageerd op de voorlo pige resultaten van de zondag gehouden volks stemming over de toe komstige eenheid van de Sovjetunie. „Dit refe rendum legt de basis voor toekomstige demo cratische hervormin gen, voor perestrojka", aldus Grigory Revenko, een naaste adviseur van Sovjet-president Gor- batsjov. Volgens de voorlopige uitslag, gebaseerd op tel lingen in ongeveer de helft van de stemdistric- ten, geeft 77,3 procent van de kiezers steun aan Gorbatsjovs opvatting over een federatieve Sov jet-staat, met grote zelf standigheid voor de re publieken maar met het Kremlin als machtscen trum. Intussen neemt de maat schappelijke onrust toe. Volgens zegslieden in de Oekraine en het Siberi sche Koezbass breiden de mijnstakingen zich uit. Gorbatsjov heeft echter dinsdag aan een delegatie uit het mijn werkerscentrum Keme rovo duidelijk gemaakt niet te zullen wijken voor politieke eisen. De werkkamer van de directeur van het kabinet der Koningin (foto Hans SteinmeierlANP DEN HAAG (ANP) - Het regelt de contacten tussen staatshoofd en ministers. Het bewaart de oorspronkelijke staatsstukken. Voor de meeste Nederlanders zijn deze twee gegevens waar schijnlijk niet voldoende om er het Kabinet der Koningin in te herkennen. Toch bestaat het instituut al 150 jaar, hetgeen giste ren werd gevierd met de aanbieding van een jublieumboek aan koningin Beatrix. Professor dr. N. Cramer verrichtte een historische studie naar het Kabinet. Daarin staan de opeenvolgende directeuren en hun ver houding tot staatshoofd en ministers centraal. Verder wordt de geschiedenis van het pand van het Kabinet, aan de Vijverberg in Den Haag, door verschillende deskundigen uitvoering belicht. De reeks van directeuren begint met mr. A. Ridder van Rappard, die van 1841 tot 1854 de scepter zwaaide over het Kabinet." Sinds 1984 is jonkheer W. Quarles van Ufford directeur van het Kabinet der Koningin. Onder zijn leiding is volgens Cramer „de organisatie van het Kabinet, zo zou men kunnen zeggen, in over eenstemming gebracht met de moderne zakelijkheid, welke ko ningin Beatrix in de regering kenmerkt." Quarles van Ufford vertrekt per 1 april. Hij wordt opgevolgd door dis. F. Rhodius. „We moeten zorgen dat de koningin goed geïnformeerd is. We willen haar natuurlijk niet aangeven wat ze moet denken, maar waaróver ze moet denken", aldus Rhodius. DEN HAAG (ANP) - De WD- fractie in de Tweede Kamer wil zo snel mogelijk van minister Bukman (landbouw, natuurbe heer en visserij) horen hoe en in welke mate Nederlandse zeevis sers de regels overtreden. Leden van de kamercommissie voor visserij zijn vorige week op het ministerie informeel op de hoogte gesteld van het verbo den reilen en zeilen van vissers. De liberalen hebben voorzitter Nijland van de visserij commis sie dinsdag gevraagd om de mi nister uit te nodigen voor een de bat. Daarin zou Bukman tevens kunnen aangeven wat voor plan nen hij heeft om de nu al jaren lang slepende affaire rond de zeevissers en hun illegale vang sten voor eens en voor altijd uit de wereld te helpen. De vissers zouden talloze trucs gebruiken om de inspecteurs van Bukman, die moeten toe zien op naleving van de visre- gels, met een kluitje in het riet te sturen. Zo worden die inspec teurs door bewust verspreide ge ruchten over grootscheepse ille gale aanlandingen naar een be paalde haven gelokt, terwijl de buit dan in een andere haven aan wal wordt gebracht. De vorige minister. Braks, heeft BLOMBERG - Een Neder landse militair van een Hawk-squadron wordt bij zijn terugkeer uit Turkije, door zijn twee zoontjes op passende wijze begroet. De twee Hawk-squadrons, die sinds 2 februari in het Turkse Diyarbakir gestationeerd waren, zijn gisteren op hun basis Blomberg terugge keerd. De twee Nederlandse fregat ten, Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde en het bevoorradingsschip Zuiderkruis, keren terug naar Nederland. Er worden geen vervangende schepen in de Golf gestationeerd. Binnen Ruim 250 Bovag-gekeurde gebruikte auto's van de geza menlijke autodealers uit Goes. De toegang en het parkeren zijn gratis en de keuze is enorm. Graag tot ziens op: Zeelands Grootste Dealer Occasion Festival 21 maart 14.00-21.00 uur 22 maart 10.00-21.00 uur 23 maart 10.00-17.00 uur enkele weken zal Nederland alleen nog met een drietal mij- nenjagers in de Golf vertegen woordigd zijn. Dat melden de ministers Ter Beek (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) in een brief aan de Tweede Ka mer. De twee fregatten en het be voorradingsschip zullen rond 1 april, het moment dat de mijnenjagers in de Golf arri veren, de terugreis naar Den Helder aanvaarden. Er komt ook een einde aan de stationering van geneeskun digen van de koninklijke ma rine in Bahrayn en Jebel Ali, beide in de Verenigde Arabi sche Emiraten. De teams heb ben gisteren opdracht gekre gen hun spullen te pakken. De medische vrijwilligers die door de landmacht zijn uitge zonden naar een Brits militair hospitaal in de Saudische hoofdstad Riyadh blijven daar naar verwachting tot april. Zij verzorgen momen teel vooral Iraakse gewonden, schrijven de ministers (foto Ed Oudenaar den!ANP) minder personeel toe moeten kunnen, en er moet wat gebeu ren aan de 'verkokering', de vele specialismen in Den Haag, con stateert de commissie-Deet- man. Vraagpunten De meeste van de suggesties en 'vraagpunten' die de Commis- sie-Deetman in kaart brengt, be perken zich overigens tot het vragen om nader onderzoek. Over voorstellen als de invoe ring van een gekozen burgemes- ter, formateur of minister-presi dent, en over de mogelijkheden van een referendum zijn de poli tieke partijen al 25 jaar tot op het bot verdeeld. De Kamer stak de hand overi gens gisteren ook diep in eigen boezem. Het moet maar eens af gelopen zijn met het voorlezen van speeches van papier, en het aantal kamercommissies moet worden uitgedund, aldus de meeste partijen. PvdA, CDA en D66 zijn er verder voor om na te gaan of de Eerste Kamer een 'terugzendrecht' moet krijgen. Dat betekent dat de Eerste Kamer een wetsvoor stel waar ze het oneens mee is, kan terugsturen naar de Tweede Kamer die er dan definitief over beslist. De WD'er Wiebenga zei weinig in het terugzendrecht te zien, omdat dat er volgens hem toe zou leiden dat de Tweede Kamer zwaarder belast wordt. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Somber Mmister van Sociale Zaken. Bert de Vries, ziet de toekomst somber in. Het aantal banen groeit, in vergelijking met de vraag, te langzaam, de loon kosten stijgen te snel en de economie groeit O te langzaam. O Vijfling In Nieuwdorp heeft een ooi het leven geschonken aan vijf lam metjes. Ze zijn eigendom van schapenhouder J. van Liere, die dit voorjaar toch al niet te klagen heeft over de worpen van zijn 24 schapen. Maar een quintet heeft hij nog niet eerder aangetrof- C fen. Vogelredder Theo de Kuiper uit Burgh is te rug uit Saoedie-Arabië. Hij hielp als lid van het Nederlandse vo gel-crisisteam bij het schoon wassen van de met olie besmeur de vogels, het geven van advie zen en het aanbevelen coördinerende 11 van maatregelen. Jesper Skibby Cees Priem noemde'de zege van zijn pupil Jesper Skibby in de zevende rit van de Tirreno een luxe. Volgens de Zeeuwse ploegleider ligt dewerking ten grondslag aan de op- mars van de TVM- **1 ploeg. S w ssa a/WBONS Baghdad negeert waarschuwing VS BuAgrrys EiKHomT de handelwijze van de vissers zijn vroegtijdige politieke einde gebracht. De PvdA vond dat Braks niet langer het vertrou wen van de volksvertegenwoor diging kon hebben, omdat hij er niet in slaagde de illegale vis vangsten drastisch te beperken. JGBES vanjwuk MARIO ROSELLA SMARTT ✓"y mmm Lange Vorststraat 12 Goes WASHINGTON (RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben ver klaard bewijzen te hebben dat Irak helikopters gebruikt tegen het Kurdische verzet ondanks de waarschuwing van Washing ton dit niet te doen. Dat heeft een woordvoerder van het Pen tagon dinsdag in Washington meegedeeld. Washington had eerder ver klaard dat het gebruik van heli kopters en vliegtuigen door Baghdad zal worden beschouwd als een schending van wat over eengekomen is na het staakt- het-vuren in de Golfoorlog. De geallieerden hebben sinds de oorlog de algehele controle over het Haakse luchtruim en staan niet toe dat Iraks vliegtuigen op stijgen. Het Amerikaanse leger in Sau- di-Arabië had eerder gedreigd elk Iraaks toestel dat opstijgt neer te schieten. De zegsman zei echter niet wat Washington zal doen als reactie op de Iraakse schendingen. Winnende hand Amerikaanse functionarissen zeiden ook dat de Kurdische op standelingen nog steeds aan de winnende hand lijken te zijn on danks het feit dat Baghdad in het noorden meer troepen sa mentrekt. Een woordvoerder van het ministerie van defensie kon echter berichten van het verzet dat de olierijke stad Kir- kuk in handen is van de Kurden niet bevestigen. Poll tax lager en btw omhoog in Engeland (Van onze correspondent) iLONDEN - De Britse regering heeft vijftien miljard gulden uitgetrokken om de poll tax- aanslagen te verlagen. Dat heeft minister van financiën Norman Lamont gisteren bekendge maakt. De extra steun van vijf tien miljard gulden aan de ge meentes moet de gemeentebe sturen in staat stellen de poll tax-aanslag met gemiddeld vijf honderd gulden te verlagen. Tot ergernis van de oppositie wil Lamont echter deze extra kos tenpost voor de regering verha len door middel van een verho ging van de BTW. Lamont schilderde een optimis tisch beeld van de Britse econo mie. Hij verwacht dat de recessie rond juli eindigt, waarmee de economische teruggang gedu rende 1991 tot twee procent be perkt zou blijven. O Begin een nieuwe lente met een nieuwe bril! Groene veld heeft binnen haaf collectie een groot aantal monturen geselecteerd die we u graag willen aanprijzen, En om dat extra aantrekkelijk te maken, hebben afgeprijsd. Met de helft om precies te zijn. Komt u even kijken? Zorg wel dat u er 'snel bij bent. want volgende maand is deze aanbieding weer voorbij! GROEN EVELD Vlissingen, Middelburg, Goes, Oostburg. O S0s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1