Geen duidelijke zege Gorbatsjov Joegoslavië stuurloos door ontslag van leider Kosovo ff' 1.99 Achteraf beter af! Shamir ontkracht aanbod aan Syrië PREI EN GEHAKT Wel meerderheid bij referendum Jeltsin versterkt positie Tien procent van de Nederlanders is arm EG-reiziger mag meer belastingvrij invoeren Major schaft gehate Britse belasting af De laatste resten 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Later opklaringen Eerst regen, vanmiddag opklaringen. Maximum temperatuur rond 13 gra den. Krachtige zuidwesten wind. 234e jaargang no. 66 Dinsdag 19 maart 1991 ■■■■■■BH MOSKOU (DPA/RTR/AFP) - Een meerderheid van de Sovjet kiezers heeft zich in het referen dum van zondag uitgesproken voor behoud van de Sovjetunie, zo is maandag uit de eerste voorlopige uitslagen gebleken. Maar in de grote steden kreeg het voorstel slechts een uiterst krappe, of zelfs geen meerder heid. Tezelfdertijd kozen de Russische kiezers ervoor hun president voortaan recht streeks te kiezen, hetgeen Gor- batsjovs rivaal Boris Jeltsin in de kaart speelt. Met het referendum over een „vernieuwde unie" van sovjetre publieken hoopt Gorbatsjov de nationalistische tegenstellingen in de Sovjetunie te temperen. Maar de uitslag lijkt hem geen RIJSWIJK (ANP) - Nog steeds leven anderhalf tot twee miljoen Nederlanders van een minimuminkomen. Deze 800.000 huishoudens moeten volgens de kerkelij ke werkgroep 'De arme kant van Nederland' er maande lijks 400 gulden bij hebben om volwaardig aan het ge wone leven te kunnen deel nemen. Dit standpunt maakte de werkgroep maandag te Rijs wijk bekend nadat het ver slag (Armoede opgelost? Vergeet het maar!) van deze kerkelijke campagne tegen de verarming in Nederland aan minister D'Ancona van WVC was aangeboden. De werkgroep erkende dat een hoger minimuminko men niet haalbaar is omdat daartoe de politieke wil ont breekt. De toezegging van de minis ter dat zij met. haar collega's naar andere oplossingen zal zoeken, werd echter als „heel positief" ervaren. In het verslag doet de werk groep, opgezet door de Raad van Kerken en het gezamen lijke bedrijfspastoraat DISK, circa 130 aanbevelin gen. Daarbij wordt onder meer gepleit voor een basis inkomen, een verdergaande economische verzelfstandi ging van mensen en een ver dergaande herverdeling van betaalde en onbetaalde ar beid. Een anti-armoedebeleid moet zich ook nadrukkelijk richten op de niet-armen om vooroordelen te bestrijden en daadwerkelijke betrok kenheid te bevorderen. Her man Bode, voorzitter van DISK, deed een dringend be roep op D'Ancona eraan mee te werken dat uitspraken van politici die bij de men sen de angst oproepen dat ze nog verder zullen afglijden, niet meer zullen voorkomen. BRUSSEL - Vakantiegangers en andere reizigers zullen vanaf 1 juli meer goederen belasting vrij over de grens mee naar huis mogen nemen. De EG-ministers van financiën besloten maan dag om het bedrag op te trekken NMB sluit kantoren op koopavonden ENSCHEDE (GPD) - Als eerste commerciële bank in ons land, heeft de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) besloten het merendeel van de filialen in het land op koopavonden te sluiten. Volgens H. Kroeze (hoofd alge mene zaken van de NMB in En schede) neemt het aantal ban kovervallen in het land toe. Daarbij wordt volgens hem steeds vaker 'grof geweld' ge bruikt. „Ter bescherming van onze medewerkers, maar zeker ook voor de veiligheid van onze clientèle, sluiten we onze filialen op risicovolle momenten, daar ónder vallen koopavonden". De NMB-filialen gaan met in gang van 5 april verder in plaats van negen uur 's ochtends pas öm half elf open. Advertentie grotere soevereiniteit sterker dan de steun voor het Uniever drag. Bij het referendum werd de Oekrainse kiezers ook gevraagd of zij instemden met de soeverei niteitsverklaring van juli vorig jaar. In de hoofdstad Kiev was slechts 44 procent voor behoud van de Unie, en 78 procent voor de soevereiniteitsverklaring, zo blijkt uit de eerste onofficiële re sultaten. Gorbatsjov zal meer voldoening- beleven aan de uitslagen uit de, minder belangrijke, Centraala- ziatische republieken. In Oezbe kistan stemde meer dan 90 pro cent voor het behoud van de Unie, in Kirgizië 94,5 procent, en in Tadzjikistan 95,2 procent, al dus TASS. eenduidig mandaat te hebben gegeven om het Unieverdrag door te voeren. Veel republieken voegden eigen vragen aan het re ferendum toe, zo ze er al aan meededen. De definitieve uitsla gen moeten binnen tien dagen bekend zijn. In de Russische Federatie, de grootste en rijkste deelstaat van de Sovjetunie, sprak ongeveer 78 procent van de kiezers zich uit voor een rechtstreeks gekozen president van hun republiek, al dus het officiële Sovjetpersbu reau TASS. De huidige presi dent van de Federatie, Boris Jeltsin, maakt hierbij de meeste kans. Óndanks fel protest van het centraal gezag had Jeltsin de vraag over het presidentschap aan het referendum toegevoegd. In Moskou was een krappe 50,01 procent van de kiezers voor het nieuwe Unieverdrag, bij een op komst van 67 procent, aldus de verkiezingscommissie van de hoofdstad. In Leningrad, de tweede stad van de Sovjetunie, sprak 69,8 procent van de stem mers zich uit voor behoud van de Unie, en 71 procent voor een di rect gekozen president van Rus land, aldus het onafhankelijke persbureau Interfax maandag. Van de Moskovieten was 81,4 procent voor rechtstreekse bur gemeestersverkiezingen. Zowel Moskou als Leningrad staan on der leiding van hervormingsge zinde burgemeesters die de afge lopen maanden regelmatig in aanvaring kwamen met het be houdende centrale gezag onder leiding van Gorbatsjov. In de Oekraine was de roep om LONDEN - De Britse premier John Major heeft besloten de poll tax af te schaffen, zo heeft de BBC gisteren onthuld. De gewraakte gemeentelijke heffing zal worden vervangen door een onroe- rend-goedbelasting. Het alternatief moet aanstaande donderdag nog door het kabinet worden goedgekeurd. De poll tax was een bedenksel van John Majors voorgangster Margaret Thatcher. De achterliggende gedachte van 900 naar 1385 gulden. De verruiming geldt niet voor rookwaren, parfum en sterke drank. Maar daarover valt wel licht nog voor de vakantiepe riode een besluit. Vanaf 1 januari 1993 verdwijnen alle beperkingen bij het wegval len van de Europese binnen grenzen. Vooruitlopend daarop had Nederland voorgesteld de zogenoemde 'reizigersvrijstel lingen' op te trekken. De rook- en drinkwaren en de parfum blij ven echter nog een probleem. In het voorstel dat nu nog op tafel ligt worden de hoeveelheden be lastingvrije sigaren en sigaret ten met ongeveer eenderde op getrokken, en mag men een liter sterke drank meer vrij meene men. Vooral België, Denemarken en Ierland blijven zich nog verzet ten. De Belgen vinden dat de btw- en accijnstarieven in de lid staten eerst dichter naar elkaar moeten groeien. De Denen en Ie ren zijn bang dat veel mensen in kopen zullen gaan doen in hun goedkopere buurlanden. Het plafond van 1.380 gulden geldt vanaf vijftien jaar. Wie jon ger is mag voor slechts 350 gul den belastinvrij invoeren. De verruiming kan leuke voordelen opleveren. Want nu lopen de btw-tarieven nog uiteen van zes tot 33 procent. Op bijvoorbeeld video-apparatuur betaalt men in Spanje twaalf procent btw en in België 33 procent. Mits de waarde ervan onder de 1.380 gul den ligt kan men zo'n Spaans ap paraat straks vrij in België im porten. (Van onze correspondent) BELGRADO - Ondanks de drei ging van een burgeroorlog of een staatsgreep heerste in Joe goslavië gisteren een gespan nen rust. Het Servische parle ment verhoogde de spanning door met grote meerderheid in HINDELOOPEN - Dat Koning Winter in februari flink huis heeft gehouden is in Friesland, vier weken na het invallen van de dooi, nog steeds te merken. Ondanks de hoge tempe raturen van de laatste tijd bevond zich gisteren op de dijk bij Hindeloopen nog kruiend ijs. De laatste restanten van de enorme ijsmassa's die het IJsselmeer vorige maand bedek ten (foto Hans SteinmeijerlANP te stemmen met het ontslag van Rizu Sapunxhiu, de vertegen woordiger van de provincie Ko sovo in de Presidentiële Raad. Het ontslag betekent dat het acht leden tellende hoogste staatsorgaan van Joegoslavië is gereduceerd tot vier leden, te weinig om nog besluiten te kun nen nemen. Het is duidelijk dat Servië aanstuurt op een machts vacuüm, waarin het optreden van het leger alsnog ge rechtvaardigd kan worden. De republiek zelf ontkende dat gis teren overigens. Het ontslag van Rizu Sapunx hiu gebeurde op verzoek van de Servische president Milosevic. Die vond dat de Albanees moest verdwijnen omdat hij vorige week samen met Slovenië, Kroatië, Bosnië-Hercegowina en Macedonië tegen instelling- van de noodtoestand stemde. Sinds Servië vorig jaar het parle ment van Kosovo buiten wer king stelde, is de provincie feite lijk een vazal van de republiek. Sapunxhiu was gisteren niet voor commentaar bereikbaar-. Hij is met gezondheidsklachten in het ziekenhuis opgenomen. Maar volgens Vasil Tupurkovs- ki, de Macedonische vertegen woordiger in de raad, is zijn ont slag feitelijk ongeldig. Sapunx hiu is door het parlement van Kosovo benoemd en zal ook door dat parlement teruggeroe pen moeten worden. Zolang het parlement ontbonden is, moet hij op zijn plek.blijven zitten. De Serviërs zitten niet met die kritiek. „We hebben vorig jaar alle rechten en plichten van het parlement in Kosovo overgeno men en volgens onze grondwet hadden we het recht hem te ont slaan", aldus Mihailo Markovic. Die grondwet is vorig jaar opge steld om de feitelijke annexatie van Kosovo een wettelijke basis te geven. Tupurkovski kondigde gisteren aan dat de Presidentiële Raad ondanks het gereduceerde le denaantal donderdag bijeen komt om verder te praten over de crisis. Een dag eerder verga dert het parlement, onder meer om te beslissen over de toezeg- Sancties weg De eco?iomische sancties tegen Zuid-Afrika moeten worden op geheven. Minister Van den Broek buitenlandse zaken) zal zich daarvoor in EG-verband sterk maken. Hij kreeg hiervoor steun van een O Kamermeerderheid. w Kindergebit Een studie naar kindergebitten in Zeeland toont regionale ver schillen aan die nader onder zoek vragen. Eén ding blijkt dui delijk: het fluoride-spoelen heeft een gunstige invloed op de toestand van het Q gebit. S» was dat elke volwassene evenveel zou betalen (bin nen een bepaalde gemeente). Hierdoor gingen de rijken minder betalen dan voorheen en de armen meer. Het verzet tegen de poll tax was zo groot dat in sommige gemeenten bijna vijftig procent van de belastingplichtingen weigerde te betalen. Major riskeert een revolte in zijn eigen partij: zeker 60 Conservatieve Lagerhuisleden zijn tegen onroe- rend-goedbelasting. Onderzoek Op Schouwen-Duiveland is een onderzoek aan de gang, dat ge gevens moet leverenover de be hoefte die ouderen hebben aan voorlichting op allerlei terrein. De resultateii zullen ook elders in Zeeland O ivorden gébruikt. I w Hl De Wolf De nieuwe helm voor wielren ners stond gisteren in de Tirre- no-Adriatico opnieuw ter dis cussie. Voor het begin van de zesde etappe gingen de rijders in conclaaf om tot sluitende af spraken te komen. Dat leidde niet tot protestacties. Dirk De Wolf soleerde T1 naar de zege. I gingen die vorige week zijn ge daan tijdens de studentende monstraties in Belgrado. Het parlement bespreekt ook de nieuwe mediawet en moet ver der het ontslag van de minister van binnenlandse zaken beves tigen. Die wordt door de studen ten verantwoordelijk gesteld voor de politie-inzet anderhalve week geleden. Aanvankelijk had de oppositie aangekondigd om woensdag een nieuwe demonstratie te organi seren. Maar inmiddels ziet het ernaar uit dat die wordt afgelast. De Democratische Partij voelt weinig voor een betoging uit angst dat Milosevic de gelegen heid zal aangrijpen om opnieuw het leger de straat op te sturen. Brinkman tegen wegsturen van ministers GIESSENBURG (GPD) - CDA- fractievoorzitter Brinkman is tegen tussentijdse vervanging van ministers. De discussie daarover in PvdA-kring na de nederlaag bij de slatenverkie zingen wakkert de onrust alleen maar aan en komt het functio neren van het kabinet niet ten goede. Dat zei Brinkman maan dagavond tijdens een spreek beurt in Giesenburg. Als de PvdA toch „zo onverstandig is" met haar bewindslieden te gaan schuiven, zal het CDA dat voor beeld niet volgen. Brinkman reageerde op PvdA- Kamerlid Melkert. die dit week einde voorstelde slecht draaien de ministers naar huis te sturen. Melkert denkt daarbij vooral aan minister van binnenlandse zaken Dales. Hij venvoordde niet de opvatting van de PvdA- fractie, zo zei gisteren een woordvoerder. Dales zei gisteravond dat zij geen enkele noodzaak zag zich te verdedigen tegen de kritiek. Het vervangen van ministers is volgens haar niet aan de orde. JERUZALEM (REUTER) - Pre mier Yitzhak Shamir van Israël heeft maandag tegengesproken dat Israël bereid is de hoogvlak te van Golan terug te geven aan Syrië in ruil voor vrede. Een dag eerder had de minister van volksgezondheid, Ehud Olmert, in de Verenigde Staten ver klaard dat Israël bereid was met Syrië te onderhandelen over de Golan om het vredes proces in het Midden-Oosten te bevorderen. „Wij zijn bereid te onderhande len over alle onderwerpen, alle aanspraken, all eisen, inclusief de territoriale eisen van de Sy- riërs en inclusief onze eisen", zo had Olmert verklaard in een toe spraak tot het Amerikaans-Is raëlische comité van staatsza ken. Shamir verklaarde dat Olmerts visie niet betekent dat dan ook standpunten van Syrië aan vaard worden. „Zij kunnen te gen ons zeggen: „Wij willen de Golan" en dan zeggen wij „Wij geven die niet". „Dat zijn dan de onderhandelingen", aldus Sha mir. Shamirs bureau gaf een othciele verklaring uit dat geen wijziging of intrekking wordt overwogen van de wet die de annexering van het gebied vastlegde. Volgens Israëlische kranten heeft minister Sharon van huis vesting er afgelopen zondag voor gepleit de wet toe te passen op alle joodse nederzettingen in bezet gebied. Volgens berichten in de pers heeft de onafhankelijke „staats- controleusë Miriam Ben-Porat in een vertrouwelijke brief aan minister Moshe Arens van de fensie geschreven dat ruim een derde van de 3,5 miljoen uitge reikte gasmaskers defekt waren. Bij een Iraakse gasaanval zou den daardoor duizenden doden hebben kunnen vallen. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 (Advertentie) ®e dinsdag en woensdag "ebben we groente en vlees lede aanbieding. Gehakt half-om-half, kilo 1&49 6.99 QQA 500 g ai®®® O.y sLandsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BELGRADO - Het Servische parlement stemt in met het ontslag van de vertegenwoordiger van Kosovo (foto AP) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1