op rand burgeroorlog \erschoore lifiitil COURAN oge opkomst eferendum in de Sovjetunie Saddam belooft in tv-rede bevolking meer democratie Ouder dan de Sovjetunie Bulgaren gaan de straat op Aantasting van vut ambtenaren kan tot acties leiden UUR FOTOSERVICE 0 Kroatië roept reservisten op 0 Ook Servië verweert zich tegen leger Motorrijders met 200 km iver provinciale weg 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Vrij zonnig in de ochtend nog beioolking, maar in de middag ook ruime perioden met zon. Temperatuur 13 graden. Matige ■westelijke wind. GOES MIDDELBURG - VLISSMGEN HULST Z1EFHKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ij34e jaargang no. 65 l/laandag 18 maart 1991 mmmmhmbmmmmi ■■■■■■■■■mm ssj (Van onze correspondent (ELGRADO - Na het aftreden an president Jovic is Joegosla- ië dit weekeinde aan de rand an een burgeroorlog geraakt, n Kroatië werden reservisten an de politie opgeroepen om He belangrijke gebouwen te ewaken. President Tudjman Waarschuwde de bevolking ich voor te bereiden op een anval door het leger. De Servi- che president Milosevic kon- igde zondag de organisatie uan bewapende milities aan n'ter verdediging van Servië en si iet Servische volk", waarmee ati ij ook de Serviërs buiten de re- Vi mbliek bedoelde. 11 iet gebied rond Knin, een Servi- che enclave in Kroatië, kondig- Je dit weekeinde zijn officiële af scheiding aan. In de stad zelf zijn larricades opgericht, die wor- ien bewaakt door Servische po- [tieagenten in uniform. Dit is ïverigens niet de eerste keer dat iet gebied zich van Kroatië af- gjrcheidt. In de afgelopen maan jaren heeft Knin zich al twee keer oe èrder autonoom verklaard, fa het aftreden van de uit Servië Jovic verslechterde de situatie zaterdag in snel tem po. Het leger kondigde aan dat het op eigen houtje maatregelen zou nemen. De hele zaterdag werd er door de legerleiding ver gaderd, en de vrees voor een staatsgreep was groot. Maar hoewel de kazernes in hoogste staat van paraatheid waren gebracht, konden de ge neraals het uiteindelijk blijk baar niet eens worden. In de loop van zaterdag ontspande de si tuatie in de kazernes zich, hoe wel er nog steeds een verhoogde staat van paraatheid is. Het is niet voor het eerst dat er sprake is van verdeeldheid in het leger. Al eerder werd bekend dat generaal Veljko Kadijevic, minister van defensie van Joego slavië, zich afgelopen week te gen ingrijpen door het leger heeft verzet. Zaterdag werd ook duidelijk dat Servië absoluut niet bereid was mee te werken aan een vreedza me oplossing van de problemen. In de loop van de dag namen de vertegenwoordigers van Monte negro en Vojvodina, beiden eveneens Serviërs en politieke kameraden van president Milo- (Van onze correspondent) ^pHOSKOU - In de Sovjetunie jijn nog geen officiële cijfers ge geven over de opkomst bij het yj(gisteren gehouden referendum Ijflver de toekomst van de een heidsstaat. Het persbureau ^pTass meldt evenwel een hoge Prognoses van de uit lag ontbreken. Wel zijn er be- ichten over stembusfraude, en r^f chietpartijen. (Voorlopige uitslagen uit Chabo- !ovsk, een stad in het verre oos- en van de Sovjetunie, wezen uit dat tweederde van de kiezers po- itief had geantwoord. In vier iistricten in de Centraalaziati- >che republiek Kazachstan iprak meer dan 94 procent zich joor het behoud van de unie uit. |)e opkomst in Rusland, de jjgrootste van de vijftien Sovjet- republieken, lag volgens het staatspersbureau Tass op onge veer zeventig procent. In de Aziatische republieken zou dat percentage zelfs, boven de tach- 1 tig uitkomen. ,iDe Milliano: s, ziekenhuizen up Baghdad verlamd "^•SCHIPHOL (ANP) - In de zie in Baghdad en Fallu- Nojiah, een stad vijftig kilometer ten westen van de Iraakse tlec hoofdstad, is dringend behoefte aan medicijnen, brandstof en ^Chirurgisch materiaal. Het voedseltekort in de ziekenhui- sen is dramatisch en de angst voor besmettelijke ziekten is [root. Jat zei Jacques de Milliano van htsen zonder Grenzen zaterdag Jij aankomst op de luchthaven schiphol na een verkennende hissie in de twee steden. 'olgens De Milliano is vooral in Baghdad sprake van „een rare situatie". De stad is nauwelijks ii-l' verwoest, er zijn hypermoderne iekenhuizen, maar toch func tioneert de stad alsof hij is ver hoest. Dat komt omdat de com- hunicatielijnen niet meer verken en er geen brandstof, h.cht en elektriciteit is. ui die ziekenhuizen is slechts 10 procent van de capaciteit bezet omdat; artsen en verplegend per soneel niet kunnen werken door gebrek aan medicijnen en mate- sevic, hun ontslag uit de presi dentiële raad en droegen daar mee aanzienlijk bij aan de ver scherping van de problemen. Opmerkelijk is overigens de po sitie van de vertegenwoordiger van Kosovo in de raad. Hoewel dat ook een Serviër is, stemde deze afgelopen week tegen nood maatregelen en voorkwam daar mee dat het leger ingreep. Dit tot grote ergernis van Milosevic, die in een tv-toespraak heeft aangekondigd dat hij komende woensdag het Servische parle ment om ontslag van de man zal vragen. Machteloos Het hoogste staatsorgaan van Joegoslavië is door het Servi- FRIEZENVEEN (ANP) - De politie heeft zaterdagavond de moto- jen van een 34-jarige Almeloër en een 27-jarige man uit Denekamp nbeslag genomen en hun rijbewijs ingenomen. Het tweetal had op !en weg waarvoor een maximum snelheid van 80 kilometer per uur jeldt meer dan 200 kilometer gereden. De rijkspolitie in Overijssel ieeft dit zondag bekend gemaakt. 0e twee motorijders waren op de terugweg van een training op het jircuit in Assen voor het behalen de wegrace-licentie, toen ze door de Militie werden opgemerkt. Na een achtervolging over een afstand |an 30 kilometer kon een van de snelheidsduivels staande worden nouden. De ander kon later worden opgespoord. Beide mannen zul- en voor de politierechter moeten verschijnen. nr Zes van de vijftien republieken (de drie Baltische republieken, Georgië, Moldavië en Armenië) boycotten het referendum. Tass bagatelliseerde deze houding gisteren met verwijzing naai- het aantal kiesgerechtigden in deze republieken: slechts tien pro cent van het Sovjet-totaal. Uitgezonderd Armenië waren er zondag berichtén over fraude en incidenten uit de boycot-repu blieken. In Moldavië kwam het tot schermutselingen tussen le ger en demonstranten, die wil den verhinderen dat stembu reaus in kazernes open gingen. In Zuid-Ossetië, een deel van de republiek Georgië dat niets wil weten van onafhankelijkheid, waren er schietpartijen. Het tv- nieuws Vremja meldde dat het kiezers op die manier onmoge lijk werd gemaakt naar de stem bureaus te gaan. In Abchazië, een gelijkgestemde provincie, klaagden de officiële waarne mers dat niet geregistreerde Russische toeristen kwamen stemmen. Een Letse verslaggever van het onafhankelijke persagentschap B altfax meldde dat hij op ver toon van zijn identiteitskaart maar liefst vijf keer had kunnen stemmen. Extra vraag Gorbatsjov keerde zich, voor het eerst, scherp tegen de extra vraag aan de kiezers in de Russi sche republiek over de wense lijkheid van directe verkiezing van de republiekspresident. Niemand twijfelt eraan dat bij een 'ja' van de Russische kiezers Jeltsin de voornaamste gegadig de is voor deze positie. In de ont- werp-grondwet die over tien da gen door het Russische volks congres zal worden bediscus sieerd, is vastgelegd dat een ge kozen president tevens opperbe velhebber is van het 'Russische leger'. Gorbatsjov: „Als dit wordt gerealiseerd zullen de ge volgen zeer ernstig zijn. Het be tekent een breuk in de Unie." Gorbatsjov beschuldigde zijn ri vaal van' 'destructieve' stand punten. Het eindresultaat van het refe rendum wordt over enkele da gen verwacht. Daarna zal het Sovjet-parlement gaan debatte ren over het ontwerp-Uniever- drag dat de nieuwe relaties tus sen het Kremlin en de republie ken vastlegt. MOSKOU - Nina Soloovyov staat met haar paspoort en stembiljet in de hand klaar om in Mos kou haar mening oyer de toekomst van de Sovjetunie te geven. De 76-jarige maakte net het ontstaan van de Unie mee, nu kon ze zondag voor het eerst kiezen of die wat haar betreft behou den moet blijven of niet (foto Liu Heung ShinglAP) sche optreden feitelijk vleugel lam gemaakt. Van de spoedzit ting die vice-president Mesic za terdagavond bijeenriep, werd dan ook door niemand veel ver wacht. De vergadering kwam uiteindelijk niet verder dan een machteloze oproep aan alle Joe goslavische republieken om de huidige crisis op een vreedzame wijze op te lossen. De kans daarop lijkt echter klein, zolang Milosevic in Servië aan de macht is. De president werd afgelopen week geconfron teerd met grootscheepse de monstraties van studenten en oppositiepartijen. Hoewel uit eindelijk aan alle eisen van de demonstranten is toegegeven, vormden de betogingen de aan zet voor de huidige problemen. Verdachte kaping Achille Lauro gearresteerd GENUA (AP) - De Palestijn Ab- dulrahim Khaled, die bij ver stek werd veroordeeld voor zijn aandeel in de kaping van het cruiseschip Achille Lauro (de voormalige Willem Ruys), is in Griekenland gearresteerd. Dat heeft het Italiaanse persbureau ANSA zondag gemeld. Italië zal om zijn uitlevering vragen. In 1987 werd de Palestijn bij ver stek door het hof van beroep in Genua tot levenslang veroor deeld. Hij zou mede de kaping van het Italiaanse cruiseschip in 1985 hebben beraamd. Bij de ka ping werd de Amerikaanse op varende Leon Klinghoffer dood geschoten en overboord ge gooid. Khaled komt uit Yemen en bekleedt waarschijnlijk de rang van kolonel in het Pale stijnse Bevrijdingsfront. Jazzsaxofonist ,,Bud" Freeman overleden CHICAGO (AFP) De Jazzsa xofonist Lawrence „Bud" Free man, een van degene die de ba sis heeft gelegd van de 'Chicago' jazzstijl, is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden in Chicago. Freeman is het tweede lid van de in de jaren twintig legendarische band „Austin High Gang" die deze week is overleden. De op richter van die band, de hoorn- speler Jimmy Partland, over leed op 13 maart. De Austin High Gang heeft volgens velen de basis gelegd van de 'Chicago 'jazzstijl. BAGHDAD/WASHINGTON (DPA/RTR/AFP) - De Iraakse leider Saddam Husayn heeft za terdag zijn volk een nieuwe re gering en een democratie met meer partijen en vrijheid in het vooruitzicht gesteld. Zondag meldde Radio Baghdad dat het parlement woensdag voor een spoedzitting bijeenkomt, zon der aan te geven wat het onder werp van gesprek zal zijn. Ver tegenwoordigers van de Iraak se oppositie legden de verkla ring van Saddam naast zich neer en daagden de Iraakse lei der uit een referendum te orga niseren over zijn aanblijven. In zijn eerste televisierede sinds het einde van de oorlog in de Golf op 28 februari, gaf Saddam toe dat de onrust in het noorden van het land, waar het leger vecht tegen Kurdische opstan delingen, voortduurt. Maar de shi'itische opstand in het zuiden van het land is volgens de Iraak se leider beëindigd. Het Iraanse persbureau IRNA meldde zondag dat Kurdische opstandelingen na drie dagen strijd de derde stad van Irak, Mosul, hebben ingenomen. Vol gens de Britse BBC-televisie zijn bij hevige gevechten in de heili ge stad Karbala, ten zuiden van Baghdad, honderden mensen omgekomen of gewond geraakt. 'Verraders' In de rede van de Iraakse leider was geen sprake van concessies aan de opstandelingen. De re bellen zijn volgens Saddam door het buitenland gesteunde verra ders. Hij beschuldigde Iran er impliciet van verantwoordelijk te zijn voor de opstand in het zuiden. Zonder Iran bij naam te noemen, zei hij niet te hebben verwacht dat „de buren met wie wij vastbesloten waren vrede te sluiten, hun grondgebied zou- SOFIA - Demonstranten roepen in de Bul gaarse hoofdstad Sofia luidkeels om het ver trek van de communisten. Zondag gingen 50.000 mensen de straat op om hun eis aan de socialistische regering kracht bij te zetten om haast te maken met de hervormingen. De aanhangers van de Unie van Democrati sche Krachten en andere groepen eisen dat binnen twee maanden alle wetten om het oude systeem te veranderen worden aangenomen. Ook wil men een nieuwe grondwet. „Anders willen we nieuwe verkiezingen in juni", lieten woordvoerders van het UDK weten. De vroegere communisten, omgedoopt tot So cialistische Partij, hebben een parlementaire meerderheid. Maar een algemene staking eind vorig jaar dwong de BSP tot een coalitie met de UDK (foto Ivo Hadjimishev/AP Vervoer Milieu-minister Alders is er za terdag niet in geslaagd zijn PvdA-achterban te overtuigen van de noodzaak het openbaar vervoer duurder te maken. Al ders sprak voor het PvdA-ge- ivest Zuid-HoUa?id, het grootste ivat ledental O betreft. ■mmmmmmmmmmm Vlot Op de Otheense kreek in Temeu- zen maakten zes mannen zon dag een proefvaart met een zelf gebouwd vlot. Menigeen had er een hard hoofd in dat het ge vaarte zou blijven drijvenmaar het bleef boven ivater. Het zestal oefende vast voor een 2300 kilo meter lange tocht die in juni wordt gemaakt C op de Donau. mm Fiscus De ontvanger der belastingen heeft beslag gelegd op geld en goederen van de Voetbalcombi natie Vlissingen en kondigt aan de lichtinstallatie, hekwerk en tribune in het openbaar te ver kopen. Voorzitter Jan Dieleman (foto) is echter niet in paniek om dat er sprake is van een normale proce- Q dure." Cruijff Johan Cruijff zal vermoedelijk de Europacupwedstrijd van woensdagavond van zijn club al bijivonen. Het bestuur van de Spaanse club heeft een speciale zetel voor de trainer gereser veerd. Ronald Koeman speelde overigens in het afge lopen weekeinde nog niet mee. I O hhhm DEN HAAG (GPD) - Als er woensdag geen akkoord komt over een nieuwe arbeidsover eenkomst voor ambtenaren, sluit AbvaKabo-bestuurder C. Vrins stakingen van overheids personeel niet uit. Breekpunt daarbij is de aantasting van de bestaande vut-regelingen voor ambtenaren, zoals minister Da- les (binnenlandse zaken) die voor ogen staat. Bij de laatste onderhandelingen over een nieuwe ambtenaren- cao van anderhalve week gele den leek er nog een „begin van overeenstemming" te zijn tus sen de onderhandelingspart ners. De verschilpunten waren een kwart procent loonstijging (de bonden eisen 3,5 procent en de overheid wil niet hogér gaan ,dan 3,25 procent) en die vut. Voor Vrins is de aantasting van de vut-regeling nu echter „onbe spreekbaar". Minister Dales wil de vut-rechten voor 60-jarigen helemaal afschaffen en die voor de leeftijd van 61 tot 64 jaar ge deeltelijk. Maar volgens Vrins zal de be staande vut „de komende jaren hard nodig zijn om gedwongen ontslagen te voorkomen". Bo vendien komt minister Dales volgens hem „aan geld dat de bonden 'speciaal voor de vut hebben gereserveerd". Om de eis kracht bij te zetten wil de vakbondsleider stakingen van overheidspersoneel niet uitslui ten. den gebruiken als basis van een dergelijk verraad tegen Irak". Iran heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Iraakse oppositieleiders ontken den dat het zuiden van Irak weer geheel in handen is van Sad dams troepen en herhaalden dat de president moet verdwijnen. In Damascus zei een Iraakse shi'itische oppositieleider, Mo hammed Husayn al-Tajer, dat de opstandelingen zich opma ken om naar Baghdad op te trek ken. Washington liet weten weinig waarde te hechten aan de toe zeggingen van Saddam. Presi dent Bush verklaarde zondag geen enkel vertrouwen te heb ben in de Iraakse leider. Voorwaarden Bush sprak zaterdag op Bermu da vier uur lang met de Britse premier John Major. De VS en Groot-Brittannië zijn niet van plan de strijd te hervatten, maar stellen strenge voorwaarden voor een definitief bestand. Nor male relaties met president Sad dam Husayn zijn uitgesloten. De beide bewindslieden zeiden dat, voordat sprake kan zijn van een bestand, eerst alle chemische wapens van Irak moeten zijn vernietigd. Bush herhaalde de waarschuwing aan Baghdad geen helikopters en vliegtuigen in te zetten tegen de opstande lingen. Irak heeft de geallieerden toe stemming gevraagd vliegtuigen te mogen verplaatsen. Comman dant Schwartzkopf van de coali tie-troepen ter plaatse dreigde echter elk Iraaks vliégtuig dat opstijgt te zullen neerschieten. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. «4 U hoeft alleen maar 1^^ de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaaf sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1