-onder ingreep daalt koopkracht Moeilijk weekeinde voor Sovjet-leider Gorbatsjov President Jovic van Joegoslavië legt functie neer Steun in de rug van Baker Troepen VS terug op voorste posities in onrustig Irak HEAO-communicatie (CO) BRISTOL (Confrontatie Met Klasj 'anDijke Verzet wilde Bernhard weer in het uniform Centraal Planbureau waarschuwt Kabinet Werkgevers schorten overleg op antiek gevraagd Wie jarig is trakteert t Ultimatum van Sovjet-mijnwerkers reportage 21 t/m 27 vrije tijd 29 t/m 39 Zie pagina 6 ff Wisselvallig Bewolkt en af en toe neerslag. Later op de dag opklaringen. Matige, boven zee krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Middagtemperatuur 14 graden.- >34e jaargang no. 64 Saterdag 16 maart 1991 AKANTIELAND Maak nu uw keuze uit onze ruime voorraad inruilmodellen Prijzen vanaf 600,-. CARAVAN- EN VOUWWAGEN OCCASIONS Hoek Rijksweg-Ringbaan West DEN HAAG (GPD) Zonder maatregelen zal de koopkracht wlgend jaar dalen. Voor de mi- ijma kan dat oplopen tot één procent. Dit blijkt uit een inter- 5e notitie van het Centraal planbureau (CPB), de reken meesters van het kabinet. Het stuk is gemaakt ter voorberei ding van de begroting 1992. In je notitie stelt het planbureau elf: „De cijfers voor 1992 zijn nog in beweging". De daling van de koopkracht zo- slshet CPB die nu voorziet, kent i een aantal oorzaken. Ten eerste akt de economische groei ver terug tot circa één procent. De inflatie trekt daarentegen DEN HAAG (GPD) - Het besluit m de regering om prins Bern ard toe te staan in voorkomen- Ie gevallen weer het militaire iniform te dragen, is genomen ip aandrang van het verzet. Dat inthulde premier Lubbers gis teravond. eerste minister kreeg vorig aar bezoek van enkele men- sen uit het verzet. „Zij vroegen ach af of nu niet het moment gekomen om het besluit van jijftien jaar geleden te herzien", aldus Lubbers) Voeg daarbij, zo zei Lubbers, dat prins zich de afgelopen vijf tien op een aantal punten terug houdend heeft opgesteld, zoals door de regering was gevraagd. Aan de andere kant heeft hij ac tief en goed gefunctioneerd. Daarbij moet niet vergeten wor- i. aan tot een procent of drie. Door de lagere economische groei is er ook minder ruimte voor loonstij gingen. Bovendien daalt de werkloosheid niet meer en zul len de sociale premies omhoog moeten. De opzet van de rijksbegroting 1991 en de Tussenbalans hebben echter ook hun effecten. Zo zal het kabinet voor 1992 nog een fi nancieel gat van 6 tot 7 miljard gulden moeten zien te dichten. In de Tussenbalans staat voorts een aantal lastenverzwaringen, ondermeer voor het wonen, au togebruik en het openbaar ver voer. Al deze maatregelen heb ben effecten op de koopkracht. De Tussenbalans is er ook oor zaak van dat de werkgeversor ganisaties het overleg met kabi net en vakbeweging over het so ciaal-economisch beleid in Ne derland hebben opgeschort. De maatregelen die het kabinet in de Tussenbalans heeft aange kondigd, hebben voor de werk gevers de deur dicht gedaan. De vakbeweging geeft de onderne mers geen ongelijk. De Raad van Centrale Onderne mersorganisaties RCO, een overkoepelend orgaan van ze ven werkgeverscentrales, heeft dit het kabinet gisteren laten weten. Wat de werkgevers - maar de vakbeweging nauwelijks minder buitensporig dwars zit, is de opmerking van het kabinet dat 'te grote' loonstijgingen moeten worden afgeroomd. Het kabinet heeft die ingreep aangekondigd als maatregel om ondernemers en vakbeweging te dwingen tot matiging van de lonen. Door op die manier loonsverhogingen te beperken, wil de regering berei ken dat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen betaalbaar blijft. De werkgevers vinden dat daar mee de onderhandelingsvrijheid van de sociale partners (werkge versorganisaties en vakbewe ging) wordt aangetast. Vanuit de vakbonden is trouwens soort gelijke kritiek gekomen. Deze week verklaarden onderhande laars van werkgevers- en werk nemersorganisaties in de me taalnijverheid, na afloop van het cao-akkoord, dat „zij niet de norm voor handhaving van de koppeling hebben uitgevonden. De loonstijging is voor de bedrij ven betaalbaar". Lubbers Het kabinet ziet overigens geen noodzaak voor een snel voor jaarsoverleg met werkgevers en vakbonden over het te voeren sociaal-economisch beleid. In die zin hebben de ministers ook den dat het verzet het gevoel heeft dat de prins van hun is, het zijn oude strijdmakkers". Prins Bernhard legde vijftien jaar geleden zijn militaire func ties neer na de uitkomsten van het onderzoek van de Commis sie van Drie, die de betrokken heid van hem bij de Lockheed- affaire onderzocht. De commis sie deed onderzoek naar bewe ringen als zou de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed aan prins Bernhard betalingen heb ben gedaan om zo Nederlandse militaire aankopen te beinvloe- den. Afgelopen maandag liet de rege ring prins Bernhard weten dat hij zijn militaire uniform weer mag dragen bij geledenheden als de jaarlijkse herdenking van de Duitse capitulatie in Wage- ningen. Van onze correspondent BUDAPEST - De Joegoslavi sche president Borisav Jovic is vrijdagavond afgetreden, nadat ihij in de Presidentiële Raad Seen meerderheid kreeg voor rijn voorstel om het leger in te letten om de rust in het land te herstellen. Jovic, de Servische vertegenwoordiger in het hoog ste staatsorgaan, heeft deze week drie keer geprobeerd de overige republieken en provin cies zo ver te krijgen dat ze ak koord gaan met speciale maat regelen. President Jovic Advertentie voor onze speciale internationale voorjaars veiling te Middelburg A. I. VERHAGE Tel. 01180-27639 Fax 01180-29966 Sportschoen met 2-kl. zool wit/paars/fuchsia en wit/blauw/groen Maten 28 - 45. Normaal 34.95 Bristolprijs 25.-' slecht1 vandaa2 BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) fel. 01180-29911 Donderdag koopavond In een toespraak, die overal in Joegoslavië op tv werd uitgezon den, verklaarde Jovic dat de meerderheid van de republieken er voorstander van is om het land op te delen. Hij heeft het ge voel dat Joegoslavië onont koombaar op een burgeroorlog afstevent en wil daarvoor geen verantwoordelijkheid dragen. Afgelopen dinsdag, toen in Bel grado nog enkele duizenden de monstranten tegen de Servische regering betoogden, probeerde Jovic de overige republieken al zo ver te krijgen dat ze met in grijpen van het leger zouden in stemmen. Volgens Jovic had hij die vergadering bijeen geroepen op verzoek van de minister van defensie, luitenant-generaal Veljko Kadijevic. Maar volgens het Servische dag blad Borba steunt Kadijevic nog steeds het standpunt van de fe deratie. Borba meldt dat de staf chef van het leger om speciale maatregelen heeft gevraagd en dat er binnen het leger zelf on enigheid over zo'n stap is. Het presidentschap is in Joego slavië een roulerende taak. Nu Jovic is afgetreden, wordt hij au tomatisch opgevolgd door de Kroatische vertegenwoordiger in de Presidentiële Raad, Stipe Mesic. Mesic is voorstander van een confederatie en kan zowel van Servië als van het leger op forse tegenstand rekenen. Er wordt daarom nu gespeculeerd over mogelijke acties van de mi litairen op eigen houtje. Zowel de legerleiding als de fede rale regering kwamen vrijdag avond bijeen om de situatie te bespreken. Ook in Donetsk, in de zuidelijke Oekraïne, wordt door mijnwerkers actie gevoerd (foto AP) MOSKOU (AP) - De Sovjetregering heeft stakende mijnwerkers in het westen van Siberië beloofd tweemaal zoveel geld uit te trekken voor hun huisvesting en verbetering aan te brengen in andere voorzieningen, in de hoop daarmee de ontevredenheid van de mijnwerkers weg te nemen. De beloften werden gedaan in een telegram van vice-president Gennadi Janajev aan het districtsbestuur van Kemerovo. Janajev repte echter niet over andere eisen van de stakers, zoals verdubbeling van hun loon en vervroegde pensionering. De in houd van het telegram werd bekendgemaakt door het onafhan kelijke persbureau Postfactum.Intussen hebben stakers in het gebied Karaganda in zuid-Siberië een telegram gestuurd aan premier Valentin Pavlov, waarin zij de regering 36 uur de tijd geven om onderhandelingen met hen te beginnen. Stemt zij daar niet in toe. dan dreigen de mijnwerkers volgende week een staking van onbeperkte duur te ontketenen. (Van onze correspondent MOSKOU - In een korte televi sietoespraak heeft president Gorbatsjov de bevolking vrij dag opgeroepen zondag mas saal naar de stembus te gaan en 'ja' te zeggen tegen een 'ver nieuwde' Sovjetunie. Zijn be langrijkste rivaal Boris Jeltsin kwam met een halfslachtiger stemadvies voor het referen dum: een 'nee'-stem betekent een waarschuwing voor het Kremlin. Maar iedere burger moet natuurlijk zelf uitmaken wat hij gaat stemmen, aldus Jeltsin. Gorbatsjov noemde het referen dum „een kwestie die boven alle partij belangen uitgaat, een zaak van het allerhoogste landsbe lang. Een succesvol referendum betekent dat de hervormingen doorgaan. Het betekent ook het behoud van de eenheid van de Sovjetunie". Zes republieken echter weigeren mee te doen en de uitslag van het referendum te erkennen. Het Sovjet-parlement heeft die boy cot in de drie Baltische republie ken, Georgië, Moldavië en Ar menië, illegaal genoemd. Jeltsin, president van de Russi sche Federatie, de grootste van de vijftien republieken, sprak vrijdag voor de Russische radio. Hij was het over één ding eens met Gorbatsjov: de opkomst moet zo groot mogelijk zijn. Jelt sin riep namelijk op tot een mas saal 'ja' op een in de Russische Federatie toegevoegde tweede vraag bij dit referendum: bent u voor directe verkiezing van de president van de Russische Fe deratie. Een bevestigend ant woord van de kiezers betekent versterking voor de politieke po sitie van de zeer populaire Jelt sin. Over de nationale vraag (Bent u voor een vernieuwde Unie van Soevereine Socialistische Repu blieken) zei Jeltsin dat een 'ja' betekent voortzetting van de 'imperialistische politiek' van het Kremlin. Een 'nee' stuurt het signaal dat het Kremlin een se rieuze politieke correctie moet doorvoeren: het huidige beleid lost geen enkel probleem op. Maai1 ongeacht de uitslag van het referendum, de unie zal er niet door uit elkaar vallen, aldus Jeltsin. Gematigd De Rusische president het zich nu gematigd uit. Hij riep vorige week nog op tot een 'oorlog' te gen het Kremlin maar zwakte MOSKOU - De Amerikaanse minister van buitenlandse Baker heeft vrijdag steun uitge sproken voor Sovjet-president Gorbatsjov. Baker, die op bezoek is in Moskou, benadrukte dat de VS de pogingen steunen om de Sovjetu nie verder te hervormen. Hij sprak met in stemming over de stappen die zijn genomen om situatie rond de Baltische republieken te verbeteren en de gestagneerde Sovjet-econo mie op westerse leest te schoeien. Op een persconferentie na afloop van een on derhoud toonde de Amerikaanse minister zich gevoelig voor de zorgen van de Sovjet-leider. Hij verklaarde tevens dat de verhouding tus sen beide supermachten een moeilijke periode heeft overleefd. Baker zei echter ook dat de Amerikaanse en Sovjet-onderhandelaars nog lang niet uit de problemen zijn rond het ontwapeningsverdra gen. Dat betekent een verdere vertraging van de top tussen Gorbatsjov en diens Amerikaan se ambtgenoot George Bush, aldus Baker. geen probleem met den brief van de werkgevers. Premier Lubbers heeft dit na afloop van het kabi netsberaad gezegd. De minister-president noemde de grote reserves die de werkge vers hebben ten opzichte van het kabinetsbeleid „niets bijzon ders". Men had dat al voor de de batten over de Tussenbalans la ten blijken, aldus Lubbers. Dat die kritiek nu weer komt, ver baasde Lubbers niet, al vroeg hij zich af wat hij ermee zou moeten doen. „We kunnen toch niet te ruggaan naar de Kamer en zeg gen dat we het debat nog eens over willen doen", meende de eerste minister. In Japande wereldkampioen economie, klinkt steeds meer kritiek op Het Systeem. Is het eind van de megamacht in zicht? Verder in de bijlage Reportage: Herinneringen aan Coventry '45 De mosselsector wacht met angst en beven op het oordeel van Moe der Natuur De waarheid over de leugendetector Sicilië zwijgt, de mafia floreert Jim Morrison schreef een muzikale legende. Ierland synoniem voor vrijheid èn rust De nieuwste videorecor ders voeren gesproken opdrachten uit Wie lust er een groen blaad je? Mode van Molenaar en Vos Toerfietsers kijken niet op dui zend kilometer Bijrijder Jan van Delft xoerd doctor in de oogheel kunde Donovande eeuwige soldaat met zijn protestsong Acteur Jean Pierre Léaud over regisseur Aki Kaurismyaki Een zangeres, twee woorden: Soesja Citroen. NICOSIA (AP) - Het Kurdisch verzet heeft troepen die trouw zijn aan de Iraakse leider Sad dam Husayn verdreven uit het oosten van de noordelijke olie- stad Kirkuk. Dat hebben ver- zetsbronnen vrijdag gezegd. Volgens het verzet heeft het le ger helikopters en vliegtuigen tegen burgers ingezet om ver dere verspreiding van de op stand te voorkomen. De Los Angeles Times meldde vrijdag dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Irak hun meest vooruitgeschoven posities weer hebben ingenomen. Het Ameri kaanse opperbevel zei in een reactie dat de 'demarcatielijn' niet zal worden overschreden. Jalal Talabani, leider van de Pa triottische Unie van Kurdistan, zei in de Syrische hoofdstad Da mascus dat Iraakse troepen in delen van Kirkuk die zij in han den hebben burgers bijeen had den gedreven, om hen vervol gens vanuit helikopters onder vuur te nemen. Talabani zei dat daarbij honderden doden en ge wonden zijn gevallen. In andere delen van Kurdistan heeft het le ger volgens Talabani vliegtui gen ingezet om demonstranten te lijf te gaan. De Amerikaanse president George Bush waarschuwde Sad dam Husayn donderdag voor de tweede maal in twee dagen geen pogingen te doen de opstand vanuit de lucht neer te slaan. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 dat woord later als een 'sponta ne verspreking' af. Ondanks de opwinding rond de volksraadpleging blijkt uit opi niepeilingen dat de bevolking in meerderheid 'ja' zal stemmen. Het gezaghebbende Centrum voor Sociologisch Onderzoek maakte bekend dat een peiling onder 1.457 mensen in Rusland, de Oekraine, Wit-Rusland, Ka- zachstan en Oezbekistan uit wees dat 71 procent van hen van plan was ja te zeggen, tegen 14,3 procent neen. De uitslag van het echte referen dum wordt midden volgende week verwacht. Zie ook pagina 4. f (Advertentie) Inschrijving open tot 1 mei Een robuust klassieke fauteuil in 'antique'- leder. Uitermate komfortabel! Webbing zijkant en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1