Bonn eist terugkeer Honecker SPRINT liflitlILE ZEEUWSE COURAN 'Zes van Birmingham' vrij Baker ziet opening voor vrede in Midden-Oosten Scherpe kritiek PvdA-Amsterdam op bewindslieden IT'S YOUR OWN STYLE Rel over vertrek naar Moskou Duitsers voor voldongen feit bi ileveld PETER VAIHIST Mode kunst cultuur 15 t/m 21 sport 23 t/m 27 Eerste ronde cao-overleg metaal niet hoopgevend 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Minder warm Wisselend bewolkt, maar ook af en toe zon. In de avond veel beioolking en mo gelijk regen. Matige zuidwestelijke Wind. Temperatuur 13 graden. j34e jaargang no. 63 Vrijdag 15 maart 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! BONN (AP/GPD) - De vroegere Oostduitse partijleider Erich onecker is vanuit een Sovjet- gerliospitaal bij Berlijn voor en medische behandeling plot ting naar de Sovjetunie over- ebracht. De Duitse regering ferd woensdag een uur voor lijn vertrek door de Sovjets op je hoogte gesteld. Volgens de dief-voorlichtingsdienst van kanselier Kohl, Dieter Vogel, sashet toen niet meer mogelijk let vertrek te verhinderen. Bonn heeft de „onmiddellijke" erugkeer geëist van Honecker, egen wie een gerechtelijke pro- edure loopt. De voorlichter zei gisteren ver- U der dat de Sovjet-ambassadeur Duitsland op het matje was geroepen. De ambassadaeur kreeg te verstaan dat Bonn van f oordeel is dat het vertrek van de voormalige partijleider inbreuk maakt op hetinternationaal rechten het verdrag rond de mi- itaire aanwezigheid van de Sov- ;i-troepen in de voormalige DDR. Bondsdaglid Wolfgang Lueder ran de regeringspartij FDP be schuldigde Moskou ervan Ho necker het land te hebben uitge smokkeld en noemde het een „belediging" van de Duitse justi tie. „De Sovjet-actie betekent een onaanvaardbare inmenging in de Duitse binnenlandse aan gelegenheden," aldus de liberale politicus. De ministers van justitie van de vijf nieuwe deelstaten (de voor malige DDR) omschreven het overhaaste vertrek van Honec ker als een „vlucht" en een „schandaal". Het consulaat-ge neraal van de Sovjetunie in Ber lijn deelde slechts mee dat Ho necker om humanitaire redenen naar Moskou was vervoerd. Justitie Honeckers verblijf in de Sovjetu nie doorkruist initiatieven van de Duitse justitie om de in okto ber 1989 van zijn voetstuk geval len partijleider te vervolgen voor de dood van de vele DDR-bur- gers die bij hun vlucht naar het westen omkwamen. De Berlijn- se procureur-generaal Dieter Schultz bevestigde donderdag tegenover de krant Die Welt dat het de bedoeling was Honecker nog dit jaar voor de rechter te brengen. Verleden week hand haafde de hoogste rechtbank in Berlijn het tegen Honecker uit gevaardigde arrestatiebevel. Pogingen om hem uitgeleverd te krijgen, strandden steeds op de weigering van de Russen. Begin vorig jaar werd Honecker gearresteerd, maar korte tijd la ter het de Oostduitse justitie hem lopen, omdat zijn gezond heidstoestand slecht zou zijn. Na een odyssee door verschillen de Oostduitse plaatsen, zochten de Honeckers in april 1990 hun toevlucht in het Russische mili taire ziekenhuis van Beelitz, even buiten Berlijn. AMSTERDAM (ANP) - Het ge- west Amsterdam van de PvdA heeft donderdagvond in een vergadering de vloer aange veegd met het optreden van de PvdA-ministers en staatssecre tarissen in het kabinet. lijsttrekker in Noord-Hol land bij de Statenverkiezingen van vorige week, M. de Boer, ver weet de PvdA-coryfeeen in Den Haag lafheid, slapheid en desin teresse, die volgens haar het toch al verwachte grote verlies nog zwaarder hebben gemaakt. COLLECTION feliciteert u met uw nieuwe zaak Men's Fashion Bijleveld Nieuwe Burg 12, Middelburg Langeviele 1 01180-37003 Middelburg- Met zijn vertrek naar de Sovjetu nie lijkt berechting op losse schroeven te staan, omdat niet mag worden aangenomen dat Honecker vrijwillig naai- zijn va derland terugkeert om terecht te staan. Zijn advocaat, Nicolas Becker, zei dat hij donderdag, nadat hij Honecker in het hospi taal had willen bezoeken, te ho ren had gekregen dat deze naai de Sovjetunie was overgebracht. De gezondheid van de 78-jarige ex-partijbaas was de laatste tijd hard achteruit gegaan en er had den zich „acute complicaties" voorgedaan bij diens hart-, nier en bloedsomloopkwalen, zo werd gezegd. Honecker zou al leen in de Sovjetunie de vereiste medische verzorging kunnen krijgen, omdat in het legerhospi- taal de benodigde dialyse-appa- ratuur ontbrak. Maar insiders stellen dat Honec ker zich in gezelschap van zijn vrouw Margot (tientallen jaren minister van onderwijs in de DDR) op deze wijze wil onttrek ken aan een arrestatiebevel van de Berlijnse justitie. Als drager van de Russische Lenin-orde heeft Honecker in ieder geval recht op een pensioen en op een woning in Moskou. „De ene laag in de partij weet niet wat de andere laag doet en zo worden wij met zijn allen de dupe", aldus De Boer. „Als ik 's avonds in een zaaltje sta uit te leggen dat de PvdA voor beter openbaar vervoer is, moetik niet diezelfde avond in de krant lezen dat het kabinet heeft besloten om het fors duurder te maken." Zij vindt, dat de PvdA-bewinds- lieden Alders, Dales, Kok, D'An- eona en Simons het in de verkie zingscampagne flink hebben la ten afweten bij het benadrukken van de positieve punten van de PvdA-inbreng in het kabinet. Ook voorzitter W. Koole van het gewest Amsterdam noemde de alom gevoelde afwezigheid van de PvdA-bewindslieden „een slechte zaak". Vakbeweging Voorzitter Koole stelde vast dat de PvdA niet alleen de steun van de traditionele achterban heeft verloren, maar zo langzamer hand ook die van de vakbewe ging. Hij waarschuwde de Haag se PvdA-top anderzijds de poli tieke spanning met het CDA niet nodeloos op te voeren. Plaatsvervangend vice-fractie- voorzit-ter in de Tweede Kamer Van Nieuwenhoven zei dat de PvdA-bewindslieden de komen de maanden de grootst mogelij ke moeite'zullen hebben om het regeerakkoord met het CDA overeind te houden. Een afdelingsvoorzitter, zo op het oog een oud-gediende in de partij, noemde het regeringsbe leid van de PvdA „reactionair". „Op onderwijs wordt alleen maar bezuinigd en dan roept de minister ook nog dat de colleges aan de universiteiten eigenlijk in het Engels zouden moeten worden gegeven." Juichend komen de 'Zes van Birmingham' naar buiten nadat het Hof hun vrijlating had gelast omdat het bewijs tegen hen in de zaak van twee IRA-aanslagen ondeugdelijk was (foto Gillian Allen/AP) Van onze correspondent LONDEN - De zes Ieren die in 1975 door een Britse rechter tot levenslang werden ver oordeeld wegens IRA-bom- aanslagen in Birmingham, zijn donderdag vrijgelaten. Het Hof van Beroep oordeelde dat het bewijsmateriaal tegen de 'Zes van Birmingham' des tijds ondeugdelijk was ge weest. Bij de aanslagen op twee pubs kwamen in 21 men sen om en raakten 162 ge wond. Vijftien jaar en zeven maanden na hun veroordeling- kregen de zes mannen, Hugh Callaghan (60), Richard Mcll- kenny (57), Patrick Hill (45). William Power (44), Gerald Hunter (42) en John Walker (55), te horen dat zij naar huis konden. In de rechtszaal brak een applaus los dat minuten duurde. Buiten werden de vrij gelatenen door een grote scha re aanhangers met gejuich ontvangen. Emoties De zes Ieren lieten toen hun emoties de vrije loop. Een van hen greep een microfoon en riep geëmotioneerd: „Zestie- neneenhalf jaar lang zijn wij zondebokken geweest! Des tijds vertelde de politie ons al dat zij wist dat wij onschuldig waren! Vele anderen zitten ook onschuldig achter de tra lies"! Vrijwel onmiddellijk werd het hoofd geëist van de rechters en politiefunctionarissen die het drama op hun geweten hebben. Schrijver en televisie producent Ludovic Kennedy vroeg om het aftreden van op perrechter Lord Lane, die in 1988 het hoger beroep van de Ieren nog had afgewezen. Vol gens velen was toen al duide lijk dat zij onschuldig waren. Ook werden gerechtelijke stappen geëist tegen de poli tiemannen die tijdens de rechtszaak in 1975 meineed hadden gepleegd. Anderen hadden zich schuldig gemaakt aan het molesteren van de toen nog verdachten. Minis ter van binnenlandse zaken Kenneth Baker kondigde een diepgaand onderzoek aan naar het Britse rechtsstelsel. Overstelpend Kort na de aanslagen in no vember 1974 werden de zes op gepakt en ruim een maand la ter had de politie de zaak al rond. De rechter noemde het aangedragen bewijsmateriaal toen „overstelpend". In de loop der jaren begon ech ter duidelijk te worden dat de politie de bekentenissen had afgedwongen met fysiek ge weld, maar na een beroeps szaak van een maand oordeel de opperrechter Lane dat er een „overdaad" aan bewijs was tegen de mannen. Vorig jaar bleek echter dat ook het wetenschappelijk bewijs tegen de mannen niet steek houdend was. De test, die in dertijd 'aantoonde' dat de mannen het explosief ni troglycerine op hun handen hadden, blijkt ook een positie ve uitslag te geven bij zeepres ten. Het openbaar ministerie gelastte een nieuwe beroeps zaak, die gisteren eindigede in de vrijlating. Een jaar geleden werden de levenslange gevan genisstraffen van vier mannen die werden verdacht van een IRA-bomaanslag in Guildford nietig verklaard. Ook in deze zaak bleek dat de politie op ge welddadige wijze bekentenis sen had afgedwongen. Belgische wegwijzers ordelijker BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van verkeer, Jean-Luc De- haene, gaat orde op za ken stellen in de vaak chaotische Belgische bewegwijzering. Weg wijzers moeten voor taan voldoen aan nieu we voorschriften die op 1 april van kracht wor den. Gemeenten krijgen tot 1 januari 1995 de tijd om de wegwijzers aan te passen. Dehaene hoopt dat er op die manier een grote schoonmaak onder de wegwijzers zal worden gehouden. Nu vindt men in veel Belgische ge meenten vaak een woud van „totempalen". Dat komt vooral voor bij in dustrieparken waai- be drijven hun volle fanta sie op de bewegwijzering hebben losgelaten. Shamir blijft afwijzend DAMASCUS/JERUZALEM (RTR/AFP) - VS-minister van buitenlandse zaken James Ba ker heeft donderdag bij afslui ting van zijn rondreis door het Midden-Oosten verklaard een .opening voor vrede' te zien, maar premier Yitzhak Shamir van Israël volhardt in afwij zing. Baker sprak bij zijn vertrek naar Moskou uit Damascus na mara- thonberaad met de Syrische pre sident Hafez al-Assad. „Ik zag een ernstige wil om te pogen vre de te bereiken. Er bestaat met - Syrië overeenstemming over om te pogen een alomvattende op lossing voor het Arabisch-Iraëli- sche conflict te vinden op basis van VN-resoluties 242 en 338". Deze resoluties komen neer op opgeven van de bezette gebie den in ruil voor vrede, maai- dit principe waarop deze twee reso luties berusten, was woensdag avond al opnieuw door Shamir afgewezen in een vraaggesprek op de tv. „Baker kwam met geen enkel specifiek vredesplan. In ons gesprek sprak hij ook met geen woord over welke territo riale kwestie dan ook. Het is nu in elk geval onmogelijk om tot een verdeling van het land te ko men", zei Shamir doelende op de bezette gebieden. „Ik zie wel mo gelijkheden voor een dialoog met Saudi-Arabië, doch Syrië blijft, een gevaar voor Israël". „Er is geen verandering in Syrië. Dit land behoort niet tot de ge matigde. Het blijft gevaarlijk voor Israël. Zelfs de Amerikanen vergelijken Assad met Saddam Husayn", zei Shamir op het mo ment waarop Baker na zijn twee daagse bezoek aan Israël in Da mascus begon aan het gesprek met Assad. Shamir herhaalde ook zijn absolute afwijzing van het idee voor een internationale conferentie. De Schilders van Tachtig zorg den eind vorige eeuw voor een kijkrevolutie. In het Amster damse Van Goghmuseum is hun werk te zien. Jan Veth is present met Louw de tuinman. De Engelse jeugdboekenschrij ver Anthony Horoioitz schreef en regisseerde een nieuw fami liedrama voor de A VRO. Met een vette kriipoog naar Alfred Hitch cock! Amazone Suzan Malcorps maakt furore met haar paard Bonvivant, dat slechts één oog bezit. Verder in de sport-bijlage: Sjaak Meulmeester rijdt al 25 jaar mee in motorcross-wedstrij den. „Zo lang ik niet in de weg rij, ga ik door", beweert de Kou dekerkenaar; Jean-Paul van Poppel neemt sportieve wraak op Peter Post; Denksport-ru brieken UTRECHT (ANP) - Het is de vraag of er op de geplande da tum van 18 april een nieuwe cao voor de metaalindustrie (260.000 werknemers) gereed zal zijn. „De eerste ronde van het overleg is moeizaam verlopen", aldus donderdag een woord voerder van de Industriebond FNV. „We hebben weinig reden tot optimisme." De lonen zijn in de eerste onder handelingsronde nog niet aan de orde gekomen. De werkgevers organisatie FME stelt het loon- bod afhankelijk van de kosten van het totale cao-pakket. De door de bonden gewenste aanvulling van 10 procent bruto op wao-uitkeringen van werkne mers van 55 jaar en ouder is voor de werkgevers niet acceptabel. Verhoging van de vergoeding- van jongeren in opleiding viel bij de FME evenmin in goede aarde. Over één punt konden de partij en het wel eens worden. De be staande werkgelegenheidspro jecten voor langedurig werklo zen, vrouwen en allochtonen gaan door. In de regio Nijmegen komt een nieuw project dat 750 mensen uit die groepen in de me taalindustrie aan het werk moet helpen. Bovenwindse eilanden bedreigd (Van onze correspondent WILLEMSTAD - De Koninklij ke Marine is sinds dinsdag ac tief bij de bestrijding van een olieramp in de buurt van de Bo venwindse eilanden Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten. Daar drijven vier olievlekken met een gezamenlijke doorsnee van ruim 20 kilometer. De olie is afkomstig van de Vista Bella, die vorige week woensdag op 58 mijl ten zuidoosten van Sint Maarten gezonken is. Het schip had ruim 2000 ton stookolie aan boord en die lekt uit de tanks. Baker zei bij zijn vertrek uit Da mascus dat „de Verenigde Sta ten alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om hun invloed op en goede contacten met Is raël te benutten om bij te dragen tot het vinden van een oplos sing". Op de waag of goede contacten voldoende zullen zijn om een op lossing te vinden voor het Mid den-Oosten zei Baker erop te vertrouwen dat de Amerikaanse invloed op Israël „iets" zal ople veren. Maar, zo voegde hij daar aan toe, „het is nog te vroeg om te spreken van een doorbraak". Ook president Bush bleef don derdag voorzichtig over het re sultaat van Bakers reis. Hij prees deze omdat de reis bemoe digende tekenen opleverde, maar voegde daar onmiddellijk aan toe „Wij kunnen wellicht beter zeggen dat er geen reden is om pessimistisch te zijn. (zie ook pagina 4) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. <*wg W U hoeft alleen maar aHa-r $és&0@8S£m de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1