W M lerven eisen nieuwe verkiezingen T IS AL LENTE! oh Aandrang op vervanging enkele PvdA-ministers kleintjes Doden bij botsingen betogers en Iraakse roepen in Baghdad Verkeersramp in Britse mist 2.98 Baker wil regionale vredesconferentie Demonstranten willen val regering Gehate minister Bogdanovic treedt af Verhoging boetes voor ïerkeersovertredingen Blamage voor Oranje 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Sluierbewolking Vanochtend, nog zon, vanmiddag neemt de bewolking toe, maar het blijft droog. Maximumtemperatuur 16 gra den. De zuidelijke wind is matig, 3 Bft. 34e jaargang no. 62 anderdag 14 maart 1991 (RTR/DPA) - Na- woensdag met het aftreden iin de Servische minister van linnenlandse zaken een belang- eis van de oppositie was jgewilligd, heeft de nationalis- iche oppositieleider Vuk Draskovic voor een gehoor van pieuw tienduizenden beto- iRin Belgrado opgeroepen tot itvroegde algemene verkie- igen jdens een manifestatie op het wjleinvan de Republiek riep de 23 isflag vrijgelaten oppositielei- (if de betogers op door te gaan 5; Kt demonstraties om een eind ;n aan het machtsmono van de Socialistische partij ün de Servische leider Slobö- jsn Milosevic. 'i\ piaskovic eiste het aftreden van ie gehele Servische regering. |en regering met zo'n minister van binnenlandse zaken moet aftreden", zei Draskovic tegen een uitgelaten menigte. Daar naast verlangde hij de vrijlating van alle 153 politieke gevange nen. Onder luide bijval eiste de natio nalistische oppositieleider dat nog dit jaar vervroegde verkie zingen worden gehouden. Vol gens de oppositie is de commu nistische machtsstructuur in Servië ondanks de verkiezingen in december in stand gebleven, en dankt de Socialistische partij van Slobodan Milosevic de over winning daarbij aan haar mono polie op de media. Bij de door de politie gewelddadig bestreden betoging op zaterdag richtten tienduizenden demonstranten zich aanvankelijk tegen de Ser vische televisie. Met het aftreden onder druk van TEHERAN/NICOSIA (RTR/ AFP) - In de Iraakse hoofdstad Baghdad zijn een nog onbekend antal doden en gewonden ge- allen bij demonstraties tegen iel bewind van Saddam Hu- sayn, zo meldde de Iraanse zen- er Radio Teheran woensdag, ie Iraakse autoriteiten gaven woensdag voor het eerst toe dat In delen van Irak de bevolking iuopstand is gekomen. Vluchte- u meldden dat het Iraakse :,i 'tfer op zeer bloedige wijze de raidelijke havenstad Al-Basrah op de opstandelingen probeert Èheroveren. adio Teheran verklaarde dat ?h in verschillende delen van aghdad „massale demonstra- ■rs! fe" hebben voorgedaan waar in «ij het tot botsingen kwam tus- Dö sn burgers en het regeringsle- m ger. Daarbij zouden aan beide tien een onbekend aantal do den en gewonden zijn gevallen. Helikopters dagblad Al-Jumhuriya, het orgaan van het Iraakse ministe rie van defensie, meldde woens- dag dat „verraders" tegen Sad- dam Husayn in opstand waren ;etï tomen maar stelde voorts dat Ye de rebellen weinig kans maken. 2.ï Volgens een medisch team van de internationale hulporganisa- Advertentie) Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 16 naart a s ie de filialen met een bioRtiehafüeling. IZclang de voorraad strekt de aanhoudende demonstraties van tienduizenden mensen van de Servische minister van bin nenlandse zaken, Radmilo Bog danovic, kwam de Servische re gering tegemoet aan een belang rijke eis van de oppositie. De af getreden minister werd door de studenten verantwoordelijk ge steld voor het harde politie-op- treden tegen de oppositie in het weekeinde, waarbij zaterdag twee mensen werden gedood en tachtig personen verwondingen opliepen. Na het aftreden van de minister verzamelden zich woensdagmiddag tienduizen den studenten in het centrum van Belgrado om de overwin ning te vieren. Terwijl de naar schatting 50.000 demonstranten hun overwin ning op de regering van Servië vierden, kwam het staatspresi- dium van Joegoslavië woensdag opnieuw bijeen om te overleg gen over de handhaving van de JEN HAAG (ANP) - De boete voor het rijden door rood licht gaat iljaar omhoog van 100 naar 150 gulden. Wie ten onrechte zijn auto irkeert op een parkeerplaats voor invaliden gaat dan 100 gulden eg klalen in plaats van 35 gulden nu. Bi Htblijkt uit de nieuwe tarieven voor verkeersovertredingen die de uit jiocureurs-generaal woensdag zijn vastgesteld. De nieuwe tarieven san in op 1 november. De volledige lijst van tarieven moet nog wor- agemaakt, maai' het ministerie van justitie gaf woensdag al enke- hoorbeelden. Ook te hard rijden wordt forser beboet. Wie de maximumsnelheid Kt23 kilometer per uur overschrijdt, krijgt voortaan een boete van IB gulden. Dat is nu 80 gulden, li ten boete van de politie niet wil betalen, krijgt een schikkings- tia Eerstel van het openbaar ministerie. Wie ook daar niet op ingaat, roet voorkomen. De nieuwe tarieven gelden ook voor het schik- ëigsvoorstel en voor de eis van de officier van justitie bij een rechts- IÉ Aanleiding voor de nieuwe tarieven is het nieuwe reglement Ver- tasregels en Verkeerstekens dat ook op 1 november' in werking jeedt. tie Artsen zonder Grenzen be staat er in de ziekenhuizen in Baghdad een ernstig tekort aan medicijnen, brandstof, poeder- melk, medische apparatuur en transportmiddelen. Brandweerlieden in de rokende ravage na de kettingbotsing in Engeland foto Martyn HeyhoivelAP Een Iraanse journalist verklaar de bij terugkeer uit Irak dat de Iraakse luchtmacht systema tisch de wijken in Al-Basrah be stookt die in handen zijn van de opstandelingen. Bovendien zou den Iraakse soldaten „schieten op alles wat beweegt, soms ook op de eigen manschappen." Hij liet weten dat de afgelopen twee dagen de stad geheel in handen was van de rebellen. Iraakse vluchtelingen meldden dat zij bij hun vlucht herhaalde lijk zijn aangevallen door Iraak se helikopters. De grens tussen Iran en Irak is open omdat de Iraakse grenswachten zijn ver dwenen. Vertegenwoordigers van het Is lamitische Revolutie in Irak (ASRII) verklaarden woensdag dat opstandelingen de provin ciehoofdstad Al-Hillah in han den hebben. De stad ligt onge veer 100 kilometer ten zuiden van Baghdad. HUNGERFORD (AP) - Tien mensen zijn woensdagmorgen om het leven gekomen bij een zware kettingbotsing in dichte mist op de autosnelweg M-4, 110 kilometer ten noord westen van Londen. Bij het ongeluk, een van de zwaarste in de Engelse historie, vielen 25 gewonden, van wie er enkelen ernstig aan toe zijn. Bij de verkeersramp waren in totaal 45 voertui gen betrokken, waaronder een vrachtwagen met propaangas. Deze tankwagen is vermoe delijk geëxplodeerd, waarna een enorme vlam menzee ontstond, waardoor een aantal auto's volledig uitbrandden. De politie stelde het aantal doden aanvanke lijk op vijf, maai- naarmate het reddingswerk in de ravage vorderde werden steeds meer stoffe lijke resten uit de autowrakken gehaald. In de middag werd een getal van dertien doden ge noemd, maar dat werd later gecorrigeerd tot .tien. „Het was het meest gruwelijke gezicht dat ik in mijn hele loopbaan heb aanschouwd," ver klaarde David Foskett van de ambulance dienst in Berkshire geëmotioneerd. „De men sen werden door de vlammen overvallen en hadden geen schijn van kans." Volgens een van de automobilisten die bijtijds uit zijn voertuig kon komen is het ongeluk ver moedelijk veroorzaakt door een scharende vrachtwagencombinatie die dwars over de weg kwam te staan. Ruim veertig andere voertui genreden daar op in. „Het was erg mistig en ik kon het allemaal niet zo goed zien. Maar op een gegeven moment ontstond er een enorme vuurbal en de arme drommels die toen nog in hun auto zaten konden niet meer weg," vertel de deze automobilist. Reactie aantal gewesten op stembus-nederlaag In onze bloemenshop is het al lente.Kijk maar naar de weelde aan vrolijke voor- jaars-narcissen. Speciaal voor u gehaald uit Zuid Engeland waar het klimaat milder is dan hier. Doe als wij. Neem een bosje mee en haal de lente in huis. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT - Het PvdA-kader, bestaande uit bestuurders van de gewesten in de partij, vindt vrijwel unaniem dat de PvdA in het kabinet moet blijven. Een niet onaanzienlijke minderheid méént echter dat in de komende maanden enkele ministers van sociaal-democratische huize vervangen moeten worden. Dit is de uitkomst van een verga dering van het PvdA-bestuur met het regionale kader uit de partij. Partijvoorzitter Marjan- ne Sint en vice-premier Wim Kok verzetten zich echter hevig tegen de suggestie van voorzit ter Jan Nagel van het gewest Noord-Holland-Zuid, om nu maar meteen enkele bewindslie den te vervangen. Vooral van re^ gionale bestuurders uit het wes ten van het land kreeg Nagel eni ge bijval. Deze PvdA'ers zijn er overigens van overtuigd dat het niet dè op lossing is van alle problemen in de PvdA. Zij hopen echter dat de uitstraling van het kabinet ver beterd kan worden, als enkele minder goed functionerende be windslieden worden vervangen door 'zwaargewichten' uit de partij. Namen zijn overigens niet ge noemd tijdens de vergadering, maar algemeen is bekend dat er veel kritiek is op ministers als Dales en d'Ancona. Verlies De vergadering was vooral be doeld om de provinciale be stuurders stoom te laten afbla zen over het gigantische verlies, dat de PvdA vorige week bij de verkiezingen leed. Toch gingen veel PvdA'ers teleurgesteld naar huis, omdat in hun ogen er echt iets moet gebeuren om de PvdA weer terug te krijgen in de kie zersgunst. Veel kaderleden vin den de houding van ministers en PvdA-fractie te afwachtend. „Als er in de komende maanden niet iets wordt gedaan, dan zal de onrust in de partij toene- orde in het land. „De burgers kunnen er zeker van zijn-dat het leger de vrede, de veiligheid en de bestaande orde zal garande ren", zei president Borisav Jovic na afloop van de bijeenkomst, die vandaag wordt voortgezet. Na langdurig overleg woensdag nacht ging het presidium, het hoogste staatsorgaan waarin de zes republieken en twee provin cies vertegenwoordigd zijn, niet in op een voorstel van het leger, dat naar verluidt om de instel ling van de noodtoestand had verzocht. De oppositie beschul digt Jovic en de Servische lei ding ervan de noodtoestand over Joegoslavië te willen uit roepen en meent dat het inzet ten van het leger dit weekeinde de eerste stap daartoe was. Behalve Servië en zijn trouwste bondgenoot Montenegro bleven alle andere deelrepublieken en autonome gebieden dinsdag, toen de bijzondere zitting van het presidium begon, weg. Ze protesteerden daarmee tegen de inzet van tanks tegen de beto ging van Servische oppositie op men", aldus een gewestelijk voorzitter, die niet met name ge noemd wilde worden. Hij vrees de dat de partij dan in 'WD-ach- tige' toestanden terecht kan ko men. Die partij heeft jarenlang in een staat van verwarring ver keerd, door kaderleden die in het openbaai' hun kritiek op de partijtop uitten. Vervanging van bewindslieden zou die onrust enigszins kunnen wegnemen, meent de genoemde voorzitter. Hij erkende echter dat die be windslieden niet de schuld van alles zijn. „Soms heb je echter een zondebok nodig om de rust te herstellen". Ook de PvdA-fractie in de Twee de Kamer vindt unaniem dat de coalitie met het CDA moet wor den voortgezet. Maar volgens de PvdA-fractie moeten de over eengekomen prioriteiten in het regeerakkoord, zoals de sociale vernieuwing en het milieu, „op nieuw op de agenda worden ge zet." De betogende studenten, die bij hun bezetting van het Terazije plein in Belgrado steun krijgen van de bevolking, hebben aan gekondigd daar te blijven totdat alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten. De demonstrerende studenten in Belgrado kregen dinsdag voor het eerst ook ondersteuning van honderden arbeiders uit de voor steden van Belgrado. Burgers en bedrijven voorzagen de jongeren van brood, melk, fruit en choco lade. Ze ontvingen ook solidari teitsbetuigingen van de belang rijkste intellectuelen in de hoofdstad en eveneens betogen de kameraden uit de Servische steden Nis Novi en Kragujevac. Eis van 6 pet in verpleging UTRECHT (ANP) - De leden van de Nederlandse Maatschap pij Verpleegkunde (NMV) vin den dat de lonen in het zieken huiswezen én het kruiswerk ko mend jaar omhoog moeten met 5,5 tot 6 procent. Voor verbete ring van de secundaire arbeids voorwaarden moet 1,5 procent worden uitgetrokken. Tot die conclusie kwam de ledenraad van de NMV woensdag in Utrecht. De NMV-leden streven naar een algemene loonsverbetering van 4 procent in beide sectoren. De lonen van verplegenden en ver zorgenden dienen met 1,5 a 2 procent extra te worden ver hoogd. Het Nederlands elftal heeft gezichtsverlies geleden. Tegen Malta, dat in feite geen spelers heeft die serieus kunnen voetballen, werd het gisteravond in de Kuip slechts 1-0. Dat was een regelreèhte blamage. Niet voor niets stapte de tegenstander juichend van het veld. De con sequenties van de beperkte winst zullen minimaal zijn. Het publiek in het stadion van Feyenoord knapte af op het slaapver wekkende spel, maar de cijfers bewijzen dat Nederland in O kwalificatie-groep 6 favoriet blijft. I Kalkar Vanuit Bonn is binnenkort het besluit te verwachten dat de snelle kweekreactor in Kalkar nooit operationeel zal worden. De deelstaat Noordrhein-West- falen toil geen vergunningen ge ven voor de fabriek. Nederland heeft ruim een miljard gulden in het project O gestoken. Platteland De Zeeuwse Bond Van Platte landsvrouwen bestaat zestig jaar. De vrouwen vieren dat niet op een gezapige manier, nee, ze gaan de barricaden op. Een van hun uitgangspunten is behoud van de leefbaarheid op het plat teland, zoals bijvoorbeeld de instandhouding van de busverbindin- O gen. w JERUZALEM (DPA) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, heeft deze week tijdens zijn rondreis door het Midden-Oos ten voorgesteld een regionale vredesconferentie te houden om het Palestijns-Israëlisch conflict op te lossen. De confe rentie zou onder toezicht moe ten staan van de Verenigde sta ten en de Sovjetunie. Dat heeft de Israëlische radio woensdag- gemeld. Volgens het bericht heeft Baker eerder deze week contact heb ben opgenomen met de leiders in het Kremlin om te peilen hoe Moskou tegenover een dergelij ke conferentie staat. Jeruzalem zou niet direct afwijzend op het voorstel van Baker hebben ge reageerd. De Israëlische dagbla den Ha'aretz en Ma'ariv meld den woensdag dat premier Yitz hak Shamir tijdens het onder houd met de Amerikaanse mi nister het plan niet had verwor pen. Opvallend was voorts dat woensdag de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken plotse ling naar Moskou reisde. Hij had een persoonlijke brief van minis ter David Levy voor zijn Sovjet ambtgenoot Aleksandr Bess- mertnych op zak. De Israëlische autoriteiten wilden geen nadere bijzonderheden bekendmaken. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Jacques Poos heeft woensdag gezegd dat Syrië en de zes landen van de Golfraad bereid zijn vrede te sluiten met Israel als Jeruzalem wil overwegen bezet gebied op te geven. Baker komt vandaag voor een tweedaags bezoek in Moskou aan, zo verklaarde Vitali Tsjoer- kin, woordvoerder van het Sov jetministerie van buitenlandse zaken, woensdag. (Advertentie) Cor Witschge (Pipo de clown) overleden AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse toneelspeler Cor Witschge, voor velen bekend als Pipo de clown, is woensdagmor gen onverwachts op het eiland Terschelling overleden. Witsch ge is 65 jaar geworden. Een goe de vriend, die in het huis van de toneelspeler in de hoofdstad verblijft, heeft dat woensdag bevestigd. Witschge was op Terschelling in verband met de opnamen voor een film naar de novelle „Meeu wen" van Bemleff. Hij had daar in een rol als politie-inspecteur. De laatste jaren speelde Witsch ge steeds meer in films. Meer dan 25 jaar heeft Cor Witschge op televisie de rol van Pipo de clown vertolkt, waar door een hele generatie met hem is grootgebracht. Het was de meest succesvolle en langstlo- pende 'Nederlandse kinderserie ooit gemaakt. Witschge kwam op 16-jarige leef tijd bij het Nederlandsch Jeugd- tooneél en tot 1958 werkte hij in diverse theatergezelschappen. Op 17 september 1958 zond de Vara voor het eerst de jeugdserie Pipo de clown uit, geschreven door Wim Meuldijk. „Dag vo gels, dag bloemen, dag mensen", was de bekende slotzin van ie dere Pipo-aflevering. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Voer weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1