Baker bereikt geen doorbraak Garde herovert heilige plaatsen op de rebellen Oppositieieider in Servië vrij r Ginjaar eerder weg als VVD-voorzitter Akkoord over cao In de metaalnijverheid MEUBELS HALF GELD Als Groeneveld z'n monturen,aanprijst, prijzen we ze eerst af. Gun uw ogen Groeneveld Israël wil Palestijnen slechts beperkt zelfbestuur verlenen Mooi weer Aanvankelijk mistbanken. Overigens zonnige perioden. Middagtempera- tuur rond 17 graden. Zwakke tot mati ge zuidoosten wind. 234e jaargang no. 61 Woensdag 13 maart 1991 «lgTMI'HaiMSTilUWffimffre Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790,- voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390,- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken. Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg'124,Ridderkerk (Bolnes). Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koop avond. 's-Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. DEN HAAG (GPD) - Dr. Ginjaar treedt op 5 oktober af als partij voorzitter van de VVD. Dat schrijft hij in de ledenkrant van zijn partij. Ginjaar was de afge lopen 4,5 jaar voorzitter van de liberalen. Vorig jaar werd hij opnieuw voor een termijn van vier jaar gekozen, maar die wil hij niet uitzitten. Ginjaar wil vervroegd plaatsmaken voor een nieuwe partijvoorzitter, die full-time met de partij bezig kan zijn. Volgens Ginjaar is het niet vreemd dat hij zijn aftreden aan kondigt op het moment dat de WD weer in de lift zit. „Het be sluit om terug te treden is na tuurlijk het resultaat van een af wegingsproces. De beslissing was al ruim voor de Statenver kiezingen genomen". Volgens de WD-voorzitter heeft het feit dat het met de partij „duidelijk veel beter" gaat een belangrijke rol gespeeld. Ginjaar: „Een ander belangrijk punt is geweest dat de algemene vergadering vorig jaar akkoord is gegaan dat in elk geval voor mijn opvolging ge zocht zou worden naar iemand die meer dan alleen zijn vrije tijd ter beschikking heeft". Als belangrijkste kandidaat om Ginjaar op te volgen als partij voorzitter wordt mevrouw Dian van Leeuwen genoemd. Zij is oud-voorzitter van de Emanci- patieraad en toekomstig Eerste Kamerlid voor de VVD. De nieu we voorzitter zal in het najaar op een buitengewone algemene le den vergadering gekozen wor den. Ginjaar is in het dagelijks leven voorzitter van de Nationale Ge zondheidsraad. Hij kwam in het voorjaar van 1990 in opspraak, omdat hij nauw was betrokken bij de val van fractievoorzitter Voorhoeve. Ginjaars echtegenote, die van 1982 tot 1989 voor de WD staatssecretaris van onderwijs was in de eerste twee kabinet- ten-Lubbers is momenteel kan didaat voor het burgemeester schap van Westerschouwen. Enige tijd geleden is het echt paar Ginjaar al verhuisd naar Burgh-Haamstede. EG steunt visverwerking BRUSSEL (ANP) - De Neder landse visverwerkende sector krijgt in de komende drie jaar een bedrag van 5,2 miljoen ecu (ongeveer twaalf miljoen gul den) van de Europese Gemeen schap. Nog tien andere EG-lan- den (het twaalfde land, Luxem burg, bezit geen visserijsector) krijgen eveneens steun. Het to tale bedrag dat daarmee ge moeid is komt uit op 360 mil joen gulden. Advertentie Opstandelingen in de Iraakse stad Tannuma in de provincie Basrha op een op het leger var., Saddam Husayn veroverd pantservoertuig (foto AP) Mujahedeen melden Iraanse eenheden in Irak BAYRUT (AP) - Iraakse oppositieleiders heb ben dinsdag toegegeven dat de Republikeinse Garde van president Saddam Husayn de shi'i- tische heilige plaatsen Karbala en Najaf heb ben heroverd. Opstandige Kurden zeggen op het punt te staan de noordelijke oliestad Kir- kuk te veroveren, terwijl troepen van Sad dam Husayn de rebellie in het zuiden lijken te hebben neergeslagen. Leden van de Iraanse oppositie, de Mujahedeen, zeiden dat Iraanse legereenheden Irak zijn binnengevallen. Volgens de Mujahedeen hebben hun strijders een grote Iraanse troepenmacht in de Iraakse provincie Dyallah, ten noorden van Baghdad, aangevallen en teruggeslagen. De Iraniërs zou den zijn ingezet om het bewind van Saddam Husayn te ondermijnen en de bases van de Mu jahedeen in Irak te vernietigen. De Iraakse oppositieleiders, die in Bayrut ver gaderen over de strijd tegen Saddam Hussayn, weigerden gisteren iets te zeggen over een voorstel van shi'itische groeperingen om een regering-in-ballingschap te vormen Volgens een van de deelnemers aan de conferentie wor den de echte onderhandelingen achter de schermen gevoerd. De communisten-leider Kazem Habib zei dat de opstand ernstig wordt gehinderd door een tekort aan organisatie en coördinatie. Hij voegde eraan toe dat iedere poging van een groepering om de leiding te nemen, zal leiden tot het uiteenvallen van het front. Schild Volgens de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) heeft het Iraakse regime zo'n 5.000 Kur den bijeengedreven, meest vrouwen en kinde ren, die gebruikt worden als menselijk schild om een aanval op Kirkuk af te wenden. Volgens berichten zouden er ook gevechten hebben plaatsgevonden in de arme shi'itische voorsteden van Baghdad. Mensen die Bagh dad zijn ontvlucht zeiden dat het leger in gro ten getale.aanwezig is in de Iraakse hoofdstad. De Iraanse staatsradio meldde dat volgens vluchtelingen het leger in Basra napalm ge bruikt tegen opstandelingen. Bayan Jabr van de shi'itische Iraanse Opper ste Assemblee voor de Islamitische Revolutie zei dat een van Saddams adviseurs, Taha Yas- sin Ramadan, door de lijfwachten van Saddam is doodgeschoten, toen hij een moordaanslag wilde plegen op de Iraakse machthebber. Jabr zei niet wanneer de mislukte aanslag was ge pleegd. Radio Baghdad meldde maandagavond dat Saddam een vergadering van de Revolutionai re Commandoraad had voorgezeten. Demonstraties duren voort (Van onze correspondent BELGRADO - Ondanks het af- H( treden van de directeur van de etj Servische televisie en de vrijla ting van Vuk Drascovic, de za terdag gearresteerde leider van ie Servische Vernieuwingsbe weging, gingen de studentende monstraties tegen de regering in Servië dinsdag de hele dag gewoon door. In diverse univer siteitssteden vonden demon straties plaats uit solidariteit met de algemene staking aan de universiteit van Belgrado. Met de vrijlating van Drascovic en het terugtreden van de tv-di- recteur hebben de demonstran ten dinsdag hun eerste overwin ningen behaald. De vrijlating van de oppositieleider werd als eerste gemeld door de tv-zender Studio B, een onafhankelijke commerciële omroep die sinds weer in de lucht is, na dat hij zondag op last van het le ger werd stilgelegd. Later op de avond sprak Drasco vic in het centrum van Belgrado menigte van enkele tiendui- !(l .zenden demonstranten toe, waarbij hij zich verontschuldig de dat hij niet op de hoogte was van de huidige situatie: „Ze heb ben me drie dagen lang geen kranten laten lezen". op de dag had de Servi- j sche minister van cultuur de de monstranten persoonlijk ge meld dat de regering er bij tv-di- recteur Dusan Mitevic en vier tv-bazen op had aange- om ontslag te nemen. De 53-jarige Montenegrijn Mite vic is een van de meest impopu laire figuren in de Servische poli tiek. Hij is zeer verbonden met president Milosevic en heeft zijn carrière bij de televisie dan ook aan hem te danken. Oproerpolitie Geweld kwam er bij de demon straties dinsdag niet meer aan te pas. In de loop van de dag leek de situatie in de stad zich zelfs aanzienlijk te ontspannen. De maandag nog alom aanwezige oproerpolitie liet zich veel min der zien. Maar de sfeer verhardde 's mid dags weer aanzienlijk, nadat be kend werd dat de JoegoslavL sche federale president Jovic in zijn functie als opperbevelheb ber van het leger een spoedzit ting van de Presidentiële Raad had bijeengeroepen. „Op ver zoek van de minister van defen sie", zo meldde de verklaring. De zitting werd geboycot door de Sloveense delegatie. Afgelopen nacht bleek dat het leger had aangedrongen op het beleggen van de bijeenkomst om op die manier de noodtoe stand afgeroepen te krijgen. De deelnemers vonden dat te ver gaan. Dat de president een der gelijke zitting bijeenroept, is een unieke gebeurtenis en leidde tot zeer veel speculaties. De studenten vreesden het uit roepen van de staat van beleg. r'! SJSWIJK (ANP) - Werkgevers en bonden in de metaalnijverheid tó> (475.000 werknemers; onder meer garages, metaalbewerkings-, in- MB a*'e" en CV-bedrijven) hebben dinsdagavond een principe-ak- oord bereikt over een nieuwe eenjarige cao. De cao voorziet in een 0 °onsverhoging van 3 procent in mei en 0,75 procent in januari. Hl "^nemers van 57,5 jaar krijgen zeven extra vrije dagen oplopend zestien extra dagen voor werknemers van 64 jaar. Om te voorko ken dat arbeidsongeschikte werknemers van 57 jaar buiten de vut- egeling vallen (die geldt vanaf 59 jaar) is een aanvullingsregeling vi8 'Besproken. De vijfde mei wordt een vrije dag voor de bedrijfstak. ir,i isolatiebedrijven hebben op dit punt bezwaar gemaakt. east de bestaande vut op 59 jaar komt er ook deeltijd-vut en vut Ld °°r deeltijdwerkers. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten krijgen jl -doling aangeboden om weer aan de slag te komen. Op het gebied an ziekteverzuim gaat de bedrijfsvereniging studeren op voorlich- "e Preventie en begeleiding waarmee een succesvolle proef is ge il b a.!u 0olc verdere atv voor de werknemers in ploegendiensten Ai De onderwerp van studie. it derlan^^ijverheid is de grootste industriële bedrijfstak van Ne st BÏ Begin een nieuwe lente met een nieuwe bril! Groeneveld heeft binnen haar collectie een groot aantal monturen geselecteerd die we u graag willen aanprijzen. F.n om dat extra aantrekkelijk te maken, hebben we flink afgeprijsd. Met de helft om precies te zijn. Komt u even kijken? Zorg wel dat u er snel bij bent, want volgende maand is deze aanbieding weer voorbij! GROENEVELD Vlissingen, Middelburg, Goes, Oostburg. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊM Fregatten Marine-bevelhebber admiraal Van Foreest heeft de opvaren- den van de Nederlandse fregat ten in de Golf nog geen vervroeg de terugkeer kunnen beloven. In het gezelschap van de admiraal bevindt zich kroon prins Willem-Alexan- O der w Nooteboom De schrijver van het Boeken weekgeschenk, Cees Noote boom, ivas dinsdagavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Het boekje, 'Het volgende verhaal', zou volgens critici te moeilijk geschreven zijn. Noote boom weerlegde die kritiek en zei gisteravond: „Dat is een regelrechte onder schatting van de le- 1 1 zers". Pleegkind Corrie en Adrie Meijers uit Zou- telande, pleegouders van de vierjarige Raymond, geven het pleegouderschap op. Zij kunnen niet langer leven met de beleids lijnen die kinderrechter, kinder bescherming en voogdij-instel lingen uitstippelen. „Je ivordt als parkeerouders ge bruikt", vinden de i C Meijers. 0 tie van Oost-Jeruzalem en nale ving door Israël van de Geneefse conventie over de mensenrech ten. Baker noemde de ontmoe ting „constructief'. Van den Broek Een groeiend aantal Arabische landen is volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) bereid normale betrekkingen met Israël aan te knopen. Voor waarde voor een dergelijke toe nadering is wel dat de Israëliërs tegemoet komen aan wat de mi nister 'de gerechtvaardigde be langen' van de Palestijnen noemt. De'bewindsman komt tot zijn in schatting na een aantal gesprek ken in Saudi-Arabië en zijn be zoeken met een tweetal EG-col- lega's, afgelopen week, aan Sy rië, Jordanië en Libië. De minister verklaarde dinsdag in de Saudische hoofdstad Riyad nog eens dat de oplossing van de Palestijnse kwestie van doorslaggevend belang is voor een stabieler Midden-Oosten. Zijn beide partijen bereid met el kaar te spreken, dan kunnen ook andere problemen worden aan gepakt. Van den Broek heeft de indruk dat er beweging in de. standpunten zit: „een nieuw denken, minder orthodox". Van den Broek streeft naar een soort veiligheidsstructuur voor het Midden-Oosten voor de lan gere termijn. Maar hij heeft be grip voor de opstelling van de Palestijnen, die eerst het door de Verenigde Naties beloofde zelf beschikkingsrecht gerealiseerd willen zien. „De Palestijnen heb ben geen zin in (veiligheids structuren die hun aspiraties op termijn stellen", aldus de minis ter. Van Basten Marco van Basten beleeft weer plezier aan het Nederlands elf tal. „Ik krijg steeds meer de nei ging om mee te voetballen"zegt de aanvaller voor de interland tegen Malta, die van- avond in Rotterdam Q ivordt gespeeld. I w JERUZALEM/RIYAD (GPD RTR/DPA) - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker, heeft dinsdag ip in Israël het „nieuwe denken" ,j gepropageerd. In gesprekken met de Israëlische politieke lei ders en vertegenwoordigers 'i van de Palestijnen heeft hij ge- probeerd het Amerikaanse e principe van „land voor vrede" li uit te dragen. Maar hoewel de in ontvangst in beide kampen har- Sf lelijk was, hielden Israëliërs en i( Palestijnen vast aan hun tegen- Li gestelde standpunten. KI Op zijn eerste bezoek aan Israël ontmoette Baker 's ochtends de A Israëlische premier, Yitzhak shamir. De Israëlische ëerste- minister en de Amerikaanse be- a windsman zijn beiden van me- gjl nlng dat een toenadering tussen if Israël en de Arabische landen parallel moet lopen aan een op is lossing van het Israëlisch-Pale- II stijnse conflict. „Er bestaat ui overeenstemming over een der- Mi gelijk twee-sporenbeleid", aldus li de woordvoerder van de pre- t mier. i PLO Hl I Waarnemers wijzen er echter op m dat er tussen Jeruzalem en Was hington vooralsnog fundamen- tele verschillen bestaan over de invulling van zo'n twee-sporen- I beleid. De Verenigde Staten staan uitvoering voor van de VN-resoluties, waaronder 242, die eisen dat Israël de bezette gebieden ontruimt. De Israëli sche regering lijkt daarentegen niet verder te willen gaan dan - op termijn - beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen op de weste- lijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook. Baker ontmoette dinsdagmid dag een groep van tien vooraan staande Palestijnen. De Pale stijnse delegatie die onder lei ding stond van Faisal al-Hussei- ni, vormde een afspiegeling van de stromingen die in de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bestaan. De Palestijnen hadden met Ba ker een anderhalf uur durend ge sprek, wat door beide kanten „o- riënterend" werd genoemd. Tijdens het onderhoud is Baker een elf-punten plan overhan digd. Hierin wordt de PLO de enige legitieme vertegenwoordi ger van de Palestijnen genoemd. Daarnaast zijn een aantal eisen geformuleerd. Benadrukt is on der andere uitvoering van alle VN-resoluties over de bezette ge bieden, de stichting van een on afhankelijke Palestijnse Staat, de ontruiming van joodse neder zettingen in de bezette gebie den, beëindiging van de annexa- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker (links) en de Israëlische premier Shamir bij hun ontmoeting in Jeruzalem foto AP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1