Betogers Belgrado zetten door t Voorzitter Sint: PvdA moet in kabinet blijven BLOEMKOOL EN RUNDERVINKEN Kabinet heft uniformverbod prins Bernhard na 15 jaar op Pearle Baker 'bemoedigd' door houding Israël Laatste groet bij begin lange reis I Eis tot vrijlating oppositie-leiders Tegen-demonstratie ex-communisten 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Rustig weer Droog met zonnige perioden. Middag- temperatuur rond 15 graden. Zioakke tot matige zuid tot zuidoostenwind 234e jaargang no. 60 Dinsdag 12 maart 1991 BELGRADO (AP) - In Belgrado ajn maandag voor de derde achtereenvolgende dag beto gers de straat op gegaan om hun ongenoegen te uiten over het door de communistische rege ring gevoerde beleid. Ten min ste 20.000 betogers verzamelden ach in het centrum van Belgra do in het kader van de felste te gen het communisme gerichte demonstraties in Joegoslavië sinds de Tweede Wereldoorlog. Terwijl de demonstratie steeds meer deelnemers trok, riep het 1 hoofd van de Servisch-Orthodo- jeKerk, patriarch Pavle, de be togers op zich te verspreiden om verder bloedvergieten te voor komen. De betogers negeerden de oproep evenwel onder het aanheffen van de leuze 'Verraad, Verraad'. De Servische Socialistische Par tij, de vroegere communistische partij van Servie, organiseerde een tegen-demonstratie die tot doel had de positie te versterken van de president van de Servi sche republiek, Slobodan Milo sevic. Met bussen werden uit de gehele republiek fabrieksarbei ders aangevoerd, zodat ten slot te wel 30.000 aanhangers van Mi losevic verzameld waren op het punt waar de rivieren de Donau en de Sava samenvloeien. De te gen-demonstranten zijn overwe (Van onze correspondent TEL AVIV - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker, is gematigd optimistisch over de kans op een vredesproces in het Mid den-Oosten. Aan het eind van de eerste dag van zijn bezoek aan Israël zei hij maandag op een persconferentie „bemoedigd" ie zijn door wat hij van zijn Is raëlische gesprekspartners te horen heeft gekregen. Volgens hem is er een bereidheid tot het aanvaarden van „nieuwe op stellingen". Minister Baker verklaarde dat Amerika niet van plan is Israël ■onder druk te zetten. Hij zei ook dat Washington het op prijs zou stellen als Israël de druk op de Palestijnen in de bezette gebie den zou verlichten. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het partijbestuur van de PvdA verbindt aan de verkiezingsuit slag geen consequenties voor de samenwerking in het kabinet. Het bestuur vergaderde gister avond bijna vier uur over de desastreuze afloop van de Pro vinciale Statenverkiezingen die vorige week werden gehou den. „Er is geen reden de beslissing van november 1989, om toe te treden fco.t het kabinet, te her overwegen", zei partijvoorzitter Marjanne Sint na afloop van de bijeenkomst. „De redenen van pén gelden nog steeds voluit". Wel vindt het PvdA-bestuur dat „het beleid helderder en scher per moet worden neergezet. De geloofwaardigheid van onze in breng in het kabinet moet wor den hersteld. Dat is een op- dracht aan onze ministers en aan onze fractie", zei Sint.. I Volgens de partijvoorzitter moet het beleid worden geïntensi veerd, vooral op het gebied van nülieu, werkgelegenheid, onder is en gezondheidszorg. Zij is aiet bang dat daarmee het CDA zal worden geïrriteerd. „Na zo'n uitslag (de PvdA verloor een der de van haar aanhang) kun je je uiet door angst laten leiden". 'Sint gaf toe dat na twee verloren verkiezingen sinds het totstand- f.Advertentie Hke dinsdag en woensdag nebben we groente en vlees Me aanbieding. Bloemkool, Per stuk. Rundervinken, «1630 14.90 I CA to gram©®®® albert heijn ^Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gend arbeiders van staatsbedrij ven, die voor de betoging een vrije dag krijgen. Vrijlating De anti-communistische beto gers eisten de vrijlating van twee oppositieleiders, onder wie Vuk Draskovic, voorzitter van de Servische Beweging voor Ver nieuwing. Ook eisten zij het af treden van de Servische minis ter van binnenlandse zaken, Radmilo Bogdanovich, die ver antwoordelijk wordt gehouden voor de gebeurtenissen van afge lopen zaterdag, toen bij rellen twee doden en 120 gewonden vielen. De betogers eisten verder de vrijlating van ongeveer 170 per sonen die de afgelopen drie da gen gevangen zijn gezet. Milosevic sprak hij het Servi sche parlement toe en zei dat 'buitenlandse vijanden' van Ser vie verantwoordelijk waren voor de onrust. Buiten het parlementsgebouw werd de rede van Milosevic via luidsprekers door een grote me nigte gevolgd. De aanwezigen demonstreerden bij bijna iedere zin hun ontevredenheid en onge noegen met luid boe-geroep en gejoel. Inussen werd gemeld dat er ook betogingen voor democratische hervormingen hadden plaatsge vonden in de steden Novi Sad en Nis, na Belgrado qua inwonertal de talrijkste in de Servische re publiek. Net als eind 1989 het geval was tijdens betogingen in verschei dene Oosteuropese landen, schaarden zich intellectuelen achter de demonstranten. Ac teurs zeiden dat maandag alle theaters in Belgrado dicht zou den blijven en kondigden een (Slot zie pagina 3 kolom 8) De Amerikaanse minister stelde nog eens met nadruk vast dat de Amerikaanse dialoog met de PLO verleden tijd is. Vanmid dag heeft hij een onderhoud met een delegatie van elf Palestijnen uit de bezette gebieden. Maan dag maakte een woordvoerder van de PLO bekend dat de orga nisatie officieel toestemming had gegeven voor het onder houd. Bakers bezoek aan Israël viel sa men met aanslagen. Israëlische militairen schoten zes Palestij nen dood, die een infiltratiepo ging waagden vanuit Jordanië. In de Gazast.rook kwamen twee Israëlische soldaten om het le ven toen een Palestijn met zijn auto een legerpatrouille aan reed. komen van het kabinet, de partij zich helderder moet profileren. Met de conclusie dat de coalitie met het CDA moet worden voortgezet volgt het bestuur de opstelling van de politieke lei ders Kok en Wöltgens. Het PvdA-bestuur laat er geen twijfel over bestaan dat van een door sommigen geopperde ver breding van de coalitie door toe treding van D66 geen sprake kan zijn. Nederlanders in ski-oord vallen Duitsers aan SALZBURG (DPA) - Bij een massale vechtpartij tussen dronken Nederlanders en Duit se skigasten zijn maandagoch tend vroeg in Saalbach-Hin- terglemm verschillende gewon den gevallen. Dë gevechten braken uit naaai vier dronken Nederlanders met zachte hand uit een hotel waren verwijderd. Eenmaal buiten be gonnen de vier amok te zoeken met Duitsers. Een 29-jarige oos terbuur raakte zwaargewond toen hij op de grond werd ge gooid en met een steen werd toe getakeld. Een meisje zwaait nog naar haar vader terwijl de 'Haarlem' langzaam uit het zicht verdwijnt (foto Paul Vreeker/ANP) DEN HELDER (ANP) - Stipt op tijd zijn maandagochtend om 11 uur de mijnenjagers Hr. Ms. Haarlem en Harlingen uit Den Hel der vertrokken naar de Perzische Golf. De beide jagers zullen een begin maken met het opruimen van enkele duizenden mij nen, die door Irak in een halve cirkel voor de kust van Kuwayt zijn gelegd. De mijnenjager Zierikzee, die in de Middellandse Zee oefent, zal zich bij het Suez-kanaal bij haai' beide zusterschepen voegen. Dinsdag vliegt het eerste deel van de bemanning van de Zierik zee naar Nederland voor een dag verlof, inentingen en tropenkle- ding. Tussen de circa honderd opvarenden van de Haarlem en de Har lingen is één dienstplichtige, vrijwillig meevarende kok. Twee dienstplichtige onder- officieren zijn op nadrukkelijk eigen ver zoek ontheven van deelname aan de missie. Voor de eerste maal varen zes vrouwen op de jagers mee, omdat zij tot de vaste be manning van beide schepen behoren. Beide jagers zullen over ruim een maand operationeel zijn, sa men met acht Engelse, vier Amerikaanse, een Franse en drie Bel gische mijnenjagers én -vegers. De bemanning van beide sche pen wordt voor een periode van zes maanden uitgezonden. Er is rekening gehouden met een aflossing tegen het eind van die pe riode. In overleg met de Kuwaytse autoriteiten zullen de Neder landse schepen zich beperken tot het mijnen-vrij maken van de belangrijkste vaarroutes. Het ruimen van de duizenden mijnen zal naar schatting enkele jaren vergen. Wegens grote verdiensten sinds Lockheed-affaire DEN HAAG (ANP) - Prins Bern hard mag in voorkomende ge vallen, zoals de jaarlijkse her denking van de capitulatie van Duitsland in Wageningen, weer het militaire uniform dragen. De regering heeft aan de prins laten weten dat zij het op prijs zou stellen dat de prins dit zou doen, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) maandag. Prins Bernhard legde in 1976 zijn militaire functies en die in het bedrijfsleven neer als gevolg van de uitkomsten van het onder zoek van de zogenoemde Com missie van Drie, die de zijn be trokkenheid bij de Lockheed-af faire onderzocht. De prins sprak indertijd naai' aanleiding van dat rapport de hoop uit „de gele genheid te behouden het land te dienen en mede daardoor het vertrouwen in mij te herstellen". Naai' het oordeel van de regering- is aan deze intentie op goede wij ze inhoud gegeven. Premier Lubbers heeft hem daarvoor, ook namens de andere leden van het kabinet, dank gezegd, aldus de verklaring van de RVD. Het initiatief tot het dat de prins het militaire uniform weer mag dragen is op initiatief van het ka binet genomen, aldus een RVD- woordvoerder. Als aanleiding- wordt aangegeven dat het nu vijftien jaar geleden is dat de prins de hoop uitsprak dat het vertrouwen in hem hersteld zou worden. Het gaat bij de voorko mende gevallen" om gelegenhe den die te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog en de be trokkenheid van de prins daar bij. Prins Bernhard werd in 1954 be noemd tot luitenant-admiraal bij de Koninklijke Marine, gene raal bij de Koninklijke Land macht en generaal-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. Naar aanleiding van de Lockheed-ai- faire legde hij in 1976 de functies van Inspecteur-generaal van de krijgsmacht, lid van de Algeme ne Verdedigingsraad en lid van de Defensieraad neer en trok hij zich uit de actieve militaire dienst terug. Prins Bernhard in 1973 in hel uniform van generaal van de Konink lijke Luchtmacht (foto ANP) Albanezen Italië is begonnen de duizenden Albanese vluchtelingen over te brengen naar opvangkampen verspreid over het land. Staats secretaris Kosto justitieliet loeten dat ons land geen extra Albanezen O zal toelaten. w Smokkelprins Voormalig smokkelprins Ro man Hemelsoet bevestigt de rookpotten achter de Oldsmobi le, voordat hij er-voor de came ra's van de BRT - vandoor gaat. De Belgische televisie maakte in het Zeemos-Vlaamse Zand straat opnamen van Hemelsoet, die in de jaren vijftig van het smokkelen zijn Q beroep maakte. *3* Loodgietster De 23-jarige Nanda Kokelaar is Zeelands eerste vrouwelijke loodgieter. Woensdag is haar laatste dag op het Centrum Vak opleiding voor Volwassenen in Middelburg. Haar rol als voor- beeldvrouw in de techniek is wel een extra last. „Ik zal mezelf steeds moeten bewij zen. Maar ja, één moet *1 O de eerste zijn". fl O Jo Jansen Eerste-divisieclub Vlissingen gaat verder zonder voetbaltrai ner Jo Jansen. De samenwer king is gisteren na overleg tus sen bestuur en coach, met on middellijke ingang beëindigd. De training ivordt tot het einde van het seizoen waar genomen door assis- tent Verstraaten. I Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 30 maart 1991). De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die betaalt mag niet goed koper zijn dan f 100,-. ®Het montuur van de gratis bril komt uit de «pn anti-kras, klei collectie monturen met OPTICIENS het rode driehoekje In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kor tingen te zelfder tijd. De prins kreeg sindsdien twee maal toestemming het uniform te dragen. De eerste keer was in 1979 bij de begrafenis van Lord Mountbatten, de tweede keer in 1990 bij de vijftigste herdenking van de Slag om Engeland In Londen. Bij deze laatste gele genheid droeg hij het uniform van Honorary Air Marshall van de Royal Ah Force. De Commissie van Drie onder zocht beweringen als zouden Amerikaanse vliegtuigfabrie ken, met name Lockheed, aan de prins betalingen hebben gedaan om zo het Nederlandse militaire aankoopbeleid te beïnvloeden. De commissie vond geen ondub belzinnig bewijs dat geld van Lockheed de prins bereikt heeft. Wel is vastgesteld dat bij Lock heed de indruk kon bestaan dat in het begin van de jaren zestig 1,1 miljoen dollar bij Prins Bern hard terecht is gekomen. De commissie heeft niet kunnen achterhalen waai' het geld uit eindelijk terecht is gekomen. De toenmalige regering onder leiding van premier Den Uyl stelde vast dat de prins met zijn handelwijze het belang van de Staat had geschaad, hoewel van enige daadwerkelijke invloed van de prins op het militaire aanschafïïngsbeleid niet was ge bleken. Daaraan verbond de re gering de conclusie dat hij moest terugtreden uit „alle posities die tot een verwarring van functies en belangen hebben geleid of zouden kunnen leiden". Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland Middelburg# Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Advertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1