iilif Leger kleiner maar mobieler Albanezen zorgen voor chaos op kades havenstad Brindisi Voor de eerste keer /anDijke Defensie moet komende jaren met 40.000 man inkrimpen Vrijgelaten Kuwayti's mogen land niet in Schurft in Rotterdams tehuis voor bejaarden Schelde offshore Lassers (6G) Plaat-constructie- bankwerkers reportage Prins Willem- Alexander naar marine in Golfgebied 23 t/m 29 vrije tijd PPiP g£»""..'J1 - - 33 t/m 43 Mijnenjager Zierikzee vertrekt naar de Golf 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Somber maar zacht Bewolking met wat lichte regen, in de middag kans op een bui. Temperatuur rond de 11 graden. De zuidioestelijke wind neemt af naar matig 3 4 Bft. VOOR AUTO- EN CARAVANONDERHOUD AKANT/ELAND Bovag- en ANWB-erkend APK-keuringsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Hoek Rijksweg-Ringbaan West Banden, accu's, uitlaten en trekhaken Ook schadereparaties aan auto's en caravans 01100-14560 (tst.6) GOES 234e jaargang no. 58 taterdag 9 maart 1991 )EN HAAG (GPD) - Minister fer Beek (defensie) ziet on- lanks forse bezuinigingen op et defensiebudget kans om een iijhtmobiele brigade op te ichten, transportvliegtuigen ante schaffen en een amfibisch ransportschip te kopen. Door investeringen uit te stellen en de krijgsmacht de komende ja ren met 40.000 personeelsleden Ie verminderen, kan de be windsman zijn plannen realise ren. Dat blijkt uit de Defensienota, 'die gisteren aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Doel van de jota is de Nederlandse krijgs macht mobieler en flexibeler te maken. De minister erkent dat de bezuinigingen op zijn budget (tot en met 2000 gaat het om in totaal ruim vijf miljard gulden) jten koste kunnen gaan van de ikwaliteit van de krijgsmacht. (Door investeringen uit te stel len, verwacht Ter Beek ongeveer drie miljard te kunnen besparen. Het vervroegd afstoten van per il zou ongeveer twee mil- opbrengen. Aanvankelijk fwas de minister van plan om in |I995 te bekijken of extra perso- moest worden afgestoten. Dat'ijkpunt' is echter uit de defi- .nitieve versie van de Defensie nota verdwenen: de reducties op het personeelsbestand worden look na 1995 doorgezet. Mobieler de landmacht zal de ko mende jaren ingrijpend worden ;gd, voor de luchtmacht wijzigingen beperkt. Vol- gens Ter Beek zijn marine en luchtmacht voor een groot deel al berekend op de nieuwe eisen die aan de krijgsmacht worden gesteld. De landmacht dient veel mobieler te worden. Om op de nieuwe taken bere kend te zijn, worden transport vliegtuigen, transporthelikop ters en bewapende helikopters aangeschaft. Het Eerste Legerkorps, in Duits land gestationeerd, ondergaat ingrijpende wijzigingen. Ter Beek streeft ernaar samen mét de Duitse krijgsmacht een mul tinationale eenheid op te zetten, die als 'hoofdmacht' wordt inge zet bij grootschalige conflicten in Europa. De luchtmobiele brigade kan mogelijk worden ingezet bij ge wapende conflicten buiten het NAVO-verdragsgebied. Ter Beek heeft overigens een duide lijke voorkeur voor optreden in het kader van de Verenigde Na ties, als moet worden ingegre pen in een oorlog buiten het NA- VO-gebied. De inzet van de Ne derlandse krijgsmacht kan in dat geval overigens alleen aan vullend zijn: aansluiting bij mili taire eenheden van andere lan den is de enige mogelijkheid, vindt de minister. Bij de marine is tot het jaar 2000 bijna één miljard gulden gere serveerd voor de aanschaf van een twintigtal NH-90 transpor thelikopters. De acht nieuwe M- fregatten van de Karei Door manklasse worden geraamd op 900 miljoen gulden en de vervan ging van de geleide wapenfre gatten door twee nieuw te bou wen schepen gaat ruim 1,3 mil jard gulden kosten. Zes nieuwe kustmijnenvegers komen op 600 miljoen gulden. De tien fregat ten van de Kortenaer-klasse worden teruggebracht tot vier stuks. De twee fregatten van de Tromp-klasse worden vervan- ROTTERDAM (GPD) - In het i Rotterdamse verzorgingstehuis Simeon en Anna hebben zich de afgelopen weken meerdere ge vallen van schurft voorgedaan. Directeur-beheer A. Wiertz van Simeon en Anna bevestigt dat ach recent 'een geval of enkele gevallen' van scabius heeft of I hebben voorgedaan in het te nuis in Rotterdam-Zuid. Huid- jschurft is een in ons land nog re gelmatig terugkerende besmet ting, die zich-kenmerkt door in |eerste instantie jeuk en rode uit slag op de huid. In een later sta- |dium kan de besmetting huid- |Schilfering tot gevolg hebben. directe relatie met slechte hygiënische omstandigheden kan niet worden gelegd. Wiertz: „Het is een besmetting waar- Ivoor vooral zwakkeren eerder voor zijn". Een groep van ongeveer honderd Kuwayti's in Irak op weg naar Kuwayt waar het niet zeker is of ze het land in mogen. De Kuwaytse regering is bang voor Iraakse infiltratie (foto David Longstreath/AP) KUWAYT-STAD (DPA) - De ongeveer 2000 Kuwaytse gijze laars, die donderdag door Irak zijn vrijgelaten, krijgen voorlo pig van de autoriteiten in Kuwayt geen toestemming naar huis terug te keren. Dat heeft de Britse omroepmaatschappij BBC vrijdag gemeld. Volgens de BBC hebben de vrijgelaten Kuwayti's de nacht van donderdag op vrijdag op enkele kilometers van de Kuwaytse grens „onder de blote hemel" doorgebracht. Zij waren daar door vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis naartoe gebracht. Het Rode Kruis haalde de Kuwayti's met bussen op in de Iraakse stad al-Basrah. De BBC meldt dat de Kuwaytse auto riteiten bevreesd zijn voor Iraakse infiltratie omdat de gijzelaars niet formeel aan het Rode Kruis zijn overgedragen. Allereerst wordt nu nauwgezet de identiteit van de vrijgelatenen nagegaan. Volgens de BBC is al aan 200 personen met een Kuwayts legiti matiebewijs de toegang tot het land geweigerd. ANTIEK GEVRAAGD voor onze speciale internationale voorjaars veiling te Middelburg A. I. VERHAGE Tel. 01180-276.39 Fax 01180-29966 (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Volgens de directeur van het Rotterdamse verzorgingstehuis I zijn de afgelopen week betrokke nen in Simeon en Anna medisch onderzocht en behandeld. Be smette personen en zij die met hen in aanrakings zijn geweest hebben deze week allen een 24- uur durende crème-kuur onder gaan. Wiertz: „Zelfs sommige van onze leveranciers zijn be- II handeld". (Van onze correspondenten) BRINDISI - De Italiaanse rege ring wil geen schepen met Alba nese vluchtelingen meer bin nenlaten en alleen personen met politieke vluchtmotieven een verblijfsvergunning geven. Maar in de Zuiditaliaanse regio Puglia bevinden zich nu twin tig- tot vijfentwintigduizend vluchtelingen wier situatie wanhopig is. Er is een schrij nend gebrek aan voedsel, medi cijnen en sanitaire voorzienin gen. Van enige coördinatie in de hulpverlening is geen enkele sprake. In de havenstad Brindisi heerst een noodtoestand. Na de aan komst van drie schepen met der tienduizend mensen aan boord bevinden zich hier zeker 15.000 Albanezen. Ze krioelen over de kade van de haven en sinds vrij dagochtend ook door de straten van de stad. Honderden zijn over de hekken van de haven geklom men, het verbod van de Italiaan se ordediensten negerend. Net als de eerste nacht moet het merendeel van hen op de kade slapen, toegedekt door stukken cellofaan. De meesten zijn slecht gekleed, hongerig en hebben een gezichtsuitdrukking die het midden houdt tussen angst en woede. Een stuk brood of een pak mineraalwater waren giste ren aanleiding voor vechtpartij- Keiler Keukencentrum Noordlandseweg 3 4451 RM Heinkenszand tel. 01106-3771 (Advertentie) Schelde Offshore te Vlissingen zoekt: (Ook mensen met een niet geldig certificaat kunnen reageren) Voor meer informatie kunt u bellen met de heer D. van Buuren (produktielei- dsr), telefoon 01184-80000; 's avonds 01807-18745. Een sollicitatieformu lier kunt u telefonisch aanvragen bij de heer P. de Vos, telefoon 01184- 82384; 's avonds 01184-72685. Sollicitaties kunt u sturen naar Schelde Offshore 8.7., ta.v. de heer P. de Vos, Postbus 16, 4380 AA Vlissingen. FORT STEWART (RTR/UPI) - Robert Teague van de 24ste infanterie-divisie kan na terug komst in de Verenigde Staten eindelijk zijn vier maanden oude zoontje Sean in de armen houden. Teague vertrok zeven maanden gele den naar de Golf toen zijn vrouw Wendy (r) zes maanden zwanger was. Vader Teague had tot gisteren alleen foto's en een videoband van Sean gezien. Ruim honderd Amerikaanse militairen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vanuit de Golf in de Verenigde Staten teruggekeerd. Als eersten van de meer dan een half miljoen VS- militairen zetten zij kort na het middernachte lijk uur (lokale tijd) voet op Amerikaanse bo dem, waar zij werden opgewacht door uitgela ten familieleden en vrienden. Defensie-woordvoerder Pete Williams zei vrij dag dat in de eerste paar dagen 14.500 Ameri kaanse militairen uit het Golfgebied naar huis worden gevlogen. De 21 vrijgelaten krijgsge vangenen worden morgen in de VS verwacht foto AP) gen, net als de twee van de Jacob van Heemskerck-klasse. De be voorradingsschepen Poolster en Zuiderkruis worden vervangen. De zes mijnenvegers van de Dokkum-klasse worden opge volgd door een zestal nieuwe kustmijnenvegers. Het aantal mijnenjagers (tien) van de Alk maar-klasse gaat terug naar zes parate schepen. Het Eerste Legerkorps kan de komende jaren rekenen op een investering van in totaal' 10,4 miljard gulden. De nieuwe trans porthelikopters voor de land macht gaan ongeveer één mil jard kosten, de bewapende heli kopters (voor anti-tank en ver kenningstaken) kosten 2,1 mil jard. Bij de luchtmacht kost vooral de 'midlife update' van de F-16 ge- (Slot zie pagina 3 kolom 3) DEN HAAG (ANP) - Prins Wil- lem-Alexander zal van 11 tot 13 maart naar Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten reizen. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst vrijdag bekend gemaakt. De kroonprins vergezelt vice-ad- miraal jonkheer H. van Foreest, bevelhebber der Nederlandse zeestrijdkrachten, die daar de drie schepen van de koninklijke marine en het Netherlands Na val Hospital in Jebel Ali zal be zoeken. Vermoeide Albanese vluchtelingen tonen blijdschap bij aankomst in de Zuiditaliaanse havenstad Bari. Duizenden Albanezen verlaten hun land, nu de regering met geweld reageert op de vraag naar her vormingen (foto EPA). Verder in de bijlage Reportage: Op bezoek in Eikerzee Laszlo Tökes: met God, voor het volk Luchtbaron van Barneveld tot Veenendaal Davidoff verbreekt band met Cuba Lenins erfenis ontheiligd Met de koptelefoon op jacht naar pri meurs. '1 ifi. •'•ri V JÜL "s?" Zonder oorlogszorgen naar de Tunesische zon. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Golfen op 1800 meter hoogte Pronkstukken op vier wielen in Genève De tagho, de Tamelijk Gewone Hollander, en andere varianten op het thema consument Het huwelijk van een postorderbruid Patricia Kaas veroverde eerst de wereld, toen Ne derland. en. Sommigen raakten slaags met de havenpolitie en de cara binieri, die de situatie niet aan kunnen. De Italiaanse regering heeft gis teren herhaald de harde lijn te zullen volgen: alleen politieke vluchtelingen of personen die in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, mogen in Italië blij ven. Degenen die al in pensions en campings in de regio Puglia zijn ondergebracht - 3700 in ge tal - zouden ook mogen blijven. Vice-premier Martelli heeft de regering van Albanië verzocht geen enkel schip met vluchtelin gen meer te laten vertrekken. Hij hoopt met het sturen van noodhulp, een magere 15 mil joen gulden, de regering te sti muleren dit verzoek uit te voe ren. De democratische oppositie in Albanië raakt er steeds meer van overtuigd dat de spannin gen in het land doelbewust wor den opgeschroefd door krachten die daar belang bij hebben. De oppositie verwijst met name naar regelmatig opduikende ge ruchten over mogelijkheden voor Albanezen om met veerbo ten naar Italië te varen. Gramoz Pashko, een van de lei ders van de Democratische Par tij, zei over aanwijzingen te be schikken dat er kennelijk pogin gen worden gedaan het heersen de bewind ten val te brengen en de weg te effenen voor een terug keer op de Albanese troon van Leka I, zoon van wijlen koning Zog. Leka woont al jaren in de Zuidafrikaanse hoofdstad Jo hannesburg. Vorige week heeft president Ra- miz Alia eveneens gewezen op de aanwezigheid van 'duistere krachten' in binnen- en buiten land, die er op uit zijn „het land in een burgeroorlog te storten". Alia ging echter niet nader in op zijn beschuldiging. Hij beperkte zich tot de belofte om in een later stadium details te geven. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft gisteren besloten een derde mijnenjager naar de Perzische Golf te stu ren. De mijnenjager Zierikzee is aangewezen om vanuit de Mid dellandse Zee, waar het schip momenteel samen met de Alk maar opereert, verder te varen naar de Golf. Maandag vertrekken vanuit Den Helder de mijnenjagers Haarlem en Harlingen. Beide schepen zullen in de Middel landse Zee de Zierikzee oppik ken om gezamenlijk de reis voort te zetten. Nederland zal haar andere mili taire eenheden uit de multina tionale strijdmacht in het Golf gebied langzaam maar zeker te rugtrekken, heeft premier Lub bers vrijdag na afloop van het wekelijks kabinetsberaad aan gekondigd. Over het tijdstip waarop de twee fregatten en het bevoorradingsschip huiswaarts keren, is nog geen besluit geno men. De Orion-patrouillevlieg- tuigen komen op 23 maart terug, en de Hawk- en Patriot-eenhe den in Turkije eind deze maand. Minister Ter Beek (defensie) zal binnenkort, tijdens een bezoek aan Israël, een beslissing nemen over het terughalen van de daar gestationeerde Patriot-eenhe den. Wanneer het noodhospitaal uit de Verenigde Arabische Emi raten wordt teruggehaald, is nog onzeker: daarover moet nog ge praat worden met het Rode Kruis. Bij het besluit om twee mijnen jagers naar de Golf te sturen, liet Defensie enkele weken geleden de keus niet vallen op de twee~ schepen die in de Middellandse Zee al halverwege de reis waren. Die twee mijnenjagers waren niet toegerust om onder oorlog somstandigheden te opereren. Nu de gevechtshandelingen zijn beëindigd, kan de Zierikzee zon der problemen in het gebied worden ingezet. De bemanning van de Zierikzee blijft naar ver wachting vanaf nu nog vier maanden weg. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis, «4111 •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdellng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1