EG verwacht vredesstap Israël H I S WA 91 Irak Haat gevangengenomen Kuwayti's in snel tempo vrij Italië wil vluchtelingen terugsturen PAVAROTTI in CONCERT T/M10 MAART Schneiders schneiders8 Kuwayt blijft (Palestijnse zaak steunen Amerikaans-Russisch akkoord chemische Op weg naar huis Voorstel Bush valt slecht wegens voorwaarden vooraf Iraaks verzet meldt controle over Basrah wapens in gevaar PETER CIIlUST/tM kunst cultuur 15 t/m 21 sport 23 t/m 27 (Advertentie) 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010 - 45 95 860 Kaarten beschikbaar van ƒ450,- en ƒ650,- overige helaas uitverkocht Vrijdag van 10-22 uur. Za. en zo. van 10-17 uur. AMSTERDAM Fai Gratis pendelbus: volg borden 0RAI. Trein Toegangbiïjetten bij NS stations. (Advertentie) lacht weer Wolkenvelden en een kans op lichte re gen. De middagtemperatuur ivordt 15 gr. De zuidoostelijke wind is matig. De nachtminimum temperatuur wordt 8 graden. 234e jaargang no. 57 Vrijdag 8 maart 1991 S a 1 b S JACKS EN REGENMANTELS VOOR DAMES EN HEREN S-a/zi urg zie onze etalage „®lö England" DAMES- EN HERENMODE Nieuwe Burg 25 Middelburg Tel. 01180-13325 BARCELONA - Johan Cruijff, die gisteren voor het eerst na zijn hartoperatie een pers conferentie gaf, zei de tabakswaar te hebben ingeruild voor kauw gom. „Roken en sigaret ten heb ik afgezworen. Maar ik zal verder niet geobsedeerd door het le ven gaan." De technisch directeur van Barcelona heeft te vens aangekondigd, dat hij over twee maanden zijn werkzaamheden zal hervatten. Vandaag zal hij het ziekenhuis verla ten. Tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis kreeg Cruijff van over de hele wereld ondersteunende brieven en telegrammen. „Ik ben verbaasd over het aantal vrienden, dat ik bezit. De belangstel ling was overweldi gend." Zie ook pagina 25 KUWAYT (RTR/AFP) - Kuwayt *al het Palestijnse volk finan ced en moreel blijven helpen, ondanks de steun van de Palfe- «'jnse Bevrijdingsorganisatie 0) voor de Iraakse bezetting van Kuwayt. Dat heeft de Ku- vaytse premier, Sjeik Saad al- ibdulla al-Sabah, donderdag 'erklaard. •Wij aarzelen niet het Palestijn se volk moreel en financieel te wunen en wij zullen onze hulp aan de Palestijnen in de bezette jBebieden niet beëindigen", al- Öripus de premier tijdens zijn eer- F® Persconferentie in Kuwayt- t«d sinds zijn terugkeer nadat zeven maanden eerder zijn - luaam, 'and ontvluchtte. DHAHRAN (RTR) - De eerste rond honderd man Ameri kaanse troepen is donderdag in uitgelaten stemming uit de woestijn in Saudi-Arabië per vliegtuig naar de VS vertrok ken. Het gaat om leden van de 24ste gemechaniseerde infan teriedivisie, die na de Iraakse inval in Kuwayt als eersten naar Saudi-Arabië werden ge zonden en nu ook als eersten terugkeren. Na een tussen stop in Frankfurt vloog het C-141 troepentransportvlieg tuig door naar de Verenigde Staten (foto Kai-TJwe WamerlEPA) Cruijff ruilt sigaretten in voor kauwgom (Advertentie) Viissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 NICOSIA/ATHENE (RTR/AFP/ UPI/DPA) - De situatie in Irak, waar de bevolking in diverse steden de wapens tegen Sad dam Husayn heeft opgenomen, blijft onduidelijk. Iraakse shi'i- tische opstandelingen hebben donderdag verklaard dat zij de zuidelijke havenstad Basrah nog steeds onder controle heb ben en dat duizenden regerings troepen zich hebben overgege ven of gevangen zijn genomen. Dit is in tegenspraak met wat Washington eerder berichtte. Amerikaanse regeringswoord voerders zeiden dat de Revolu tionaire Garde van Saddam de stad weer had heroverd. Een woordvoerder van de Opperste Raad van de Islamitische Revo lutie (SAIRI) verklaarde echter in Bayrut dat deze berichten on juist zijn. „De situatie is er rustig en onder controle van de opstan dige troepen", aldus woordvoer Abu Maithem al-Saqir. De Islamitische Dawapartij, die deel uitmaakt van de fundamen talistische SAIRI-coalitie, zei dat de opstandelingen hun greep op Al-Basrah en acht an dere steden versterkten, on danks het tegenoffensief dat het regeringsleger heeft ingezet. Ook zijn veel Iraakse militairen, onder wie leden van de lucht machtbasis van Al-Am ar ah, overgelopen naar de shi'iten en Kurdische verzetsstrijders die een aantal steden in het noorden bezet houden, aldus de Dawa partij. Het Iraakse dagblad Al-Irak be richtte donderdag voor het eerst over de opstanden. WASHINGTON/WENEN (RTR DPA/AFP) - Er zijn nieuwe pro blemen gerezen tussen de Ver enigde Staten en de Sovjetunie bij het onderhandelen over een akkoord ter eliminering van hun voorraden chemische wa pens. Dat is donderdag door Amerikaanse regeringsfunctio narissen meegedeeld. VS-president George Bush en Sovjet-president Michail Gor- batsjov ondertekenden vorig jaar juni in Washington een ont- werp-verdrag inzake chemische wapens. Het was de bedoeling dat de twee eind vorig jaar een definitieve versie van hun hand tekening zouden voorzien. Dat is niet doorgegaan en vol gens de functionarissen bestaan er momenteel grote twijfels in Washington of de Sovjetunie nog wel serieus is geïnteresseerd in het sluiten van een akkoord. „In de afgelopen maanden is de Sovjetunie zich steeds harder gaan opstellen bij ontwape ningsonderhandelingen". aldus een functionaris die niet bij naam wilde worden genoemd. Volgens de functionaris is de in vloed van de militairen in de Sovjetunie duidelijk toegeno men sinds het vertrek van minis ter van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze in de cember vorig jaar. „Bij de be sprekingen over een verdrag over de reductie van strategi sche wapens komen de Sovjets terug op eerdere afspraken, ter wijl het vorig jaar november in Parijs ondertekende akkoord over conventionele ontwape ning wordt geschonden", aldus de functionaris. Lang;eviele 1 01180-37003 Middelburg BRINDISI/TIRANA (DPA/RTR/AFP) - De Italiaanse regering is van plan de duizenden naar haar land gevluchte Albanezen te rug te sturen. In de Zuiditaliaanse havenstad Brindisi hebben zich chaotische taferelen afgespeeld nadat Albanese vluchte lingen met duizenden tegelijk aan wal gingen. Om aan de exo dus van haar landgenoten een einde te maken heeft de Albanese regering de havenstad Dürres tot militair gebied verklaard. De vlucht van Albanezen via de grens met Joegoslavië en Grieken land ging donderdag onverminderd door. Bijna tienduizend Albanese asielzoekers zijn donderdag in Brin disi aan wal gegaan ondanks een verbod van de Italiaanse autori teiten. Nadat 's ochtend het vrachtschip Liria (Vrijheid) door de blokkade van de kustwacht voer, gingen de eerste 3000 mensen van boord. Later stapten ook Albanezen van de schepen Tirana en Kallimi op Italiaanse bodem, waarmee de poging van de rege ring in Rome om de exodus te stuiten definitief was mislukt. Overal in het gebied tussen Manfredonia en Otranto aan de Adriatische kust werd later de komst van Albanese vluchtelin gen gemeld. Duizenden Albanezen, van wie velen tijdens hun drie dagen du rende boottocht niets hadden gegeten, veroorzaakten in Brindisi bij hun zoektocht naar voedsel bijna een massale opstand. In het havengebied brak paniek uit toen vluchtelingen zich massaal op een post stortte waar melk en biscuits werden uitgedeeld. De hulpverleners konden niet veel meer doen dan de kartonnen melkpakken en de zakjes met etenswaren naar de vluchtelingen gooien. Vijftien mensen raakten in de menigte gewond. Veel vluchtelingen probeerden aan het gedrang te ontsnappen door weer naar de schepen terug te keren. Na een spoedzitting van het crisiskabinet heeft Rome besloten maatregelen te nemen om de Albanezen op te vangen. Maar de Italiaanse regering blijft op haar standpunt dat de meeste vluch telingen zullen worden teruggestuurd. „Behalve de drieduizend die hier al zijn, zullen ze allemaal worden teruggestuurd", aldus vice-premier Claudio Martelli. Want volgens hem zijn bijna al de 12.000 Albanese burgers die via schepen proberen in de Zuidita liaanse havensteden te komen, geen politieke maar economische vluchtelingen. Hij stelde voor de vluchtelingen met Italiaanse schepen terug te brengen die dan zouden moeten varen onder de vlag van de Verenigde Naties. Waar kwaliteit en service belangrijk is! Albanese vluchtelingen springen in de Italiaanse havenstad Brindisi op de kade nadat hun schip een blokkade voor de haven had doorbroken (foto Massimo Sambucetti/AP) 1 (Van onze correspondenten JERUZALEM/WASHINGTON - De Europese Gemeenschap meent dat de nederlaag van jrak de positie van Israël zoda- njg heeft versterkt dat het nu met een nieuw vredesinitiatief - kan komen. Volgens de Luxem burgse minister van buiten landse zaken Jacques Poos, g voorzitter van de Europese mi- a nisterraad, moet zo'n initiatief zijn gebaseerd op resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad, - erkenning van Israels bestaans- k recht door de Palestijnen en Is- jj raèls erkenning van de rechten van het Palestijnse volk. Poos en zijn collega's van Italië en Nederland, samen de Europe se troika, waren donderdag in Is- S raël voor verkennende bespre- i] longen over een nieuw vredes- ii2 proces in het Midden-Oosten. Ze waren in de loop van de ochtend - vertrokken uit Damascus, waar ze hadden beraadslaagd met vertegenwoordigers van de Ara bische winnaars van de oorlog I tegen Irak: de zes Golfstaten, P. Egypte en Syrië. In de namiddag II reisden ze door naar Amman, voor overleg met de Jordaanse koning Husayn. Si! Israels minister van buitenland se zaken, David Levy, reageerde 1 gisteren op de overwinningstoe spraak van de Amerikaanse pre sident George Bush in het Con- I gres. Bush zei daarin onder meer dat een regeling van het Pale- stijnse vraagstuk moet zijn ge- !|i baseerd op het principe: vrede in i ruil voor grondgebied. „Het is niet voor het eerst dat de Amerikaanse regering die for mule hanteert", zei Levy. „Het is iri de Amerikaanse interpretatie van Veiligheidsraad-resolutie 242". Die resolutie, aangenomen in november 1967, dringt onder aL meer aan op Israëls terugtrek- K Volkse kunst en artistieke trots van de Etrusken in het Middelburgse Poélendaéle. Verder in de bijlage Kunst+ cultuur: Reisschrijfster Carolijn Visser voelt zich nergens thuis De zeldzaam betreden ive- relden van Tim Krabbé Passiemuziek van J.S. Bach De Gouden Eeuw naar het leven getekend Halve bonbons van Mar jan Berk Rik Zaal, een mopperende rei ziger Wim Hofman van a tot z Culturele agenda Exposities Privatisering Het kabinet heeft besloten de ze ventien rijksmusea in Neder land te gaan privatiseren. De museumdirecties krijgen daar mee de vrije hand bij het bepalen van toegangsprijzen en perso neelsbeleid. De musea worden Jia de privatisering een stichting en/of een C NV. U Constant van Waterschoot heeft tijd genoeg voor wv Zeeuws Vlaanderen. Verder in de sport bijlage: Verspringer Frans Maas hekelt mentaliteit jeugd. Wim Kieft terug in selectie Oranje. Cees Priem start wie- lerschool. Denksport-rubrie ken. king uit 'gebieden die tijdens het recente conflict zijn bezet'. Vol gens de Likud gaat het niet om al het gebied en heeft Israël aan zijn verplichtingen voldaan, toen het de Sinai terug gaf aan Egypte. „We zijn het op dit punt niet eens met de VS", gaf Levy toe, „maar we zeggen: geef ons de mogelijkheid met onze buren over vrede te praten, zonder voorwaarden vooraf'. Triomfantelijk In een triomfantelijke rede voor het Congres zei Bush dat, nu aan de Golf-oorlog een eind is geko men, hij hard wil werken aan de uitdagingen die nog in het Mid den-Oosten zijn overgebleven: de veiligheidssituatie, economi sche opbouw, wapenbeheersing en het Israëlisch-Arabische con flict. Vrede tussen Israël en zijn buur landen zal tot stand moeten ko men op basis van de VN-resolu- ties waarin van Israël terugtrek king uit de bezette gebieden wordt geëist, in ruil voor erken ning van Israël door de Arabi sche landen, aldus Bush. Garanties „Israëls veiligheid en bestaans recht moeten worden gegaran deerd, maar tegelijk moeten de legitieme Palestijnse rechten worden gehonoreerd. Alles min der dan dat zou niet aan de eisen van eerlijkheid en veiligheid vol doen", aldus de president. Zowel Shamir als Levy legde er de nadruk op dat Israël zich niet zal laten dwingen een bepaald plan te aanvaarden. Volgens mi nister Poos is dat ook niet de be doeling, want „een oplossing moet van binnen de regio ko men". Personeel V&D moet loon en dagen inleveren AMSTERDAM (GPD) - De wa renhuizen van Vroom Drees- mann moeten hun verlies van 70 miljoen gulden uiterlijk voor 1993 met de helft terugbrengen. Dat zei Vendex-topman mr. J. Hessels gisteren na afloop van het overleg met de vakbonden over het herstelplan bij de wa renhuisdochter V&D. Om de verliezen terug te bren gen, vraagt Vendex een offer van de werknemers van V&D. De lo nen van de 17.000 werknemers moeten dit jaar zo min mogelijk stijgen en de arbeidsproduKtivi- teit (omzet per werknemer) moet aanzienlijk omhoog. De loonma tiging en de produktiviteitsstij- ging (door alle atv-dagen te schrappen) levert 35 miljoen gul den op. Dat is ongeveer 7 pro cent van de loonsom. Als de werknemers hieraan mee werken, zal de Vendex-directie een dringend beroep doen op de familie-aandeelhouders van het concern om genoegen te nemen met een lager dividend. Dat le vert nog eens 37,5 miljoen gul den op. Zie ook pagina 7 I NICOSIA (RTR/AFP) - Irak heeft donderdagavond al 2000 Kuwayti's vrijgelaten. Honder den juichende Kuwayti's keer den op vrachtwagens terug naar hun land. Het Amerikaanse televisiesta tion CNN vertoonde vanaf de Amerikaanse luchtmachtbases bij het Iraakse stadje Safwan sa- tellietbeelden waarop zeventien Iraakse trucks te zien waren, volgepakt met mensen, op weg naar de Kuwaytse grens. Amerikaanse functionarissen in Kuwayt zeiden eerder al dat vandaag 800 a 2000 Kuwayti's en 21 Westerse journalisten werden verwacht die door Irak werden vastgehouden. Van officiële geallieerde zijde werden donder dagavond nog geen mededelin gen gedaan over de vervroegde vrijlating. Irak had het Interna tionale Rode Kruis eerder al ver zocht toe te zien op de uitleve ring van de gevangenen. Iraakse troepen hebben tijdens de bezet ting van Kuwayt ongeveer 40.000 Kuwaytse militairen en burgers opgepakt en naar Irak overgebracht. In Riayd hebben de geallieerden en Irak overeenstemming be reikt over de uitwisseling van Iraakse krijgsgevangenen en Kuwaytse militairen en burgers. Na een zes uur durende bijeen komst onder auspiciën van het Rode Kruis werd meegedeeld dat de krijgsgevangenen zo spoedig mogelijk zullen worden vrijgelaten. Een woordvoerder van het Rode Kruis deelde mee dat 60.000 Iraakse krijgsgevan genen spoedig huiswaarts kun nen keren. Irak had al eerder alle 45 geallieerde krijgsgevangenen vrijgelaten. De 21 westerse journalisten die Irak beloofd heeft vrij te laten, behoren tot de groep van 40 die sinds enkele dagen in Zuid-Irak werd vermist. De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, spant zich in om opheldering te krijgen over het lot van de overige jour nalisten. Twee Amerikaanse verslaggevers van het televisie station CBS die ook op de lijst van vermisten stonden, zijn in middels weer terecht. De journa listen probeerden de Iraakse stad Al-Basrah te bereiken waar shi'iten in opstand kwamen te gen het Iraakse regime.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1