K JRPF HGPV<fc m b Klap voor PvdA - zege D66 Zeeuwse politiek dooreen geschud Geen stormloop op de stembureaus Asbestgevaar in stationshal Ritzen rekent op aanvaarding van bindend studie-advies Nog geen spoor van enige Nederlander die in Kuwayt bleef PAGINA 7,8,9,11,12 EN 13 CDA - licht achteruit - wil coalitie voortzetten verkiezingen Zeeland 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Wolkenvelden Aanhoudend zacht met veel bewolking en af en toe regen. Maximum tempera tuur rond 14 graden. Meest matige zuidoosten wind. GROEN LINKS 234e jaargang no. 56 londerdag 7 maart 1991 Dond PEN HAAG (GPD) - Een ver ketterende verkiezingsneder- aag voor de PvdA, en een unie- I ke overwinning voor D66; dat is in het hele land het resultaat ge worden van de provinciale sta tenverkiezingen. De sociaal-de mocraten kregen de hardste uit hun na-oorlogse ge schiedenis te verwerken: de partij zakte van 33 procent naar maar 20,4 procent van de stem men, minder dan bij het diepte punt in 1982. Regeringspartner CDA wist daarentegen zelfs een paar zetels in de provinciebe sturen te winnen. De opkomst was gisteren onge kend laag. Slechts 52,1 procent van de ldezers maakte een vakje |op het stembiljet rood. Beide re geringspartijen lieten na de uit slag weten door te willen gaan met de huidige coalitie. Het PvdA-verlies werd enigszins ge relativeerd door het gegeven dat jhet CDA, in vergelijking met de Tweede Kamerverkiezingen, ook enigszins terrein moest prijsgeven. D66 is de grote winnaar gewor den van de provinciale verkie zingen. De Democraten legden de WD het vuur na aan de sche nen in een spannend gevecht om de derde plaats in de Nederland se politiek, maar kwamen uit eindelijk landelijk 7338 stem men tekort om de WD te passe ren. D66 won 71 zetels in de pro vinciale staten. D66-leider Hans van Mierlo waarschuwde zijn achterban „niet naast de schoe nen te gaan lopen". „We moeten het vertrouwen van de kiezers nu waarmaken". Van Mierlo sprak van de „zevende D66-over- winning op rij, een mooi jubi leumgeschenk" voor de partij die dit jaar 25 jaar bestaat. PvdA-verlies is enigszins kunst matig. De coalitie is echter dui delijk afgestraft". Bolkestein toonde zich tevreden dat voor de WD een einde lijkt te zijn geko men aan de rij verkiezingsneder lagen. Omgerekend in Tweede Kamer zetels zou de PvdA van haar 49 zetels slechts 32 overhouden. Het CDA zou zakken van 54 naar 51. D66 en WD stonden gister avond elk op 24 zetels. Groen Links en de kleine christelijke partijen boekten lichte winst, mede dankzij de lage opkomst, en zouden omgerekend elk op acht a negen zetels komen. Pagina 11: nederlaag PvdA scherper dan gedacht Afgestraft WD-leider Bolkestein verwierp de kritiek dat de D66-stijl van oppositie voeren meer aan spreekt dat de WD-stijl. Bolke stein zei dat de D66-winst gro tendeels te danken is aan onte vreden PvdA-kiezers: „Dat zijn communicerende vaten. Het Pag 3: verkiezingscommentaar; Pag 7: nieuw college Zeeland onvoorspelbaar; Pag 8: Zeeuwse vrouwen kozen vooral mannen; 0 Pag 9: Zeeuwse uitslag hard gelag voor PvdA en CDA. 1 Pag 12: zó stemde Zeeland; 0 Pag 13: zó stemde Nederland. In (Zeeuwse) gemeentehuizen, bejaardenoorden, gymnastiekzalen, dorpshuizen en scholen, overal heerste woensdag één indruk: er was geen sprake van een stormloop op de stembussen. In Zeeland nam iets meer dan de helft van de stemgerechtigden de moeite provinciale staten te kiezen. Een rustig dagje dus, zoals hier bij het stemlokaal van Waterlandkerkje (foto Lex de Meester) D66 verdrievoudigd MIDDELBURG - De Zeeuwse kiezer heeft woensdag de poli tieke verhoudingen in de pro vincie ingrijpend gewijzigd. Een zegevierend D66 verdrie voudigde het aantal zetels in de provinciale staten en komt op 6; het electoraat maakte de PvdA een kopje kleiner en bracht het aantal statenstoelen van de so ciaal-democraten van 14 terug naar 9. Het beeld van een krach tig gegroeid D66 en een geguil lotineerde PvdA komt in grote lijnen overeen met wat lande lijk aan resultaten zichtbaar |werd. Overigens week het Zeeuwse stemgedrag licht af van het lan delijke waar het CDA in alle pro vincies samen 2 statenzetels jwon en waar de WD een voor uitgang met 4 zetels boekte. Het CDA moest in Zeeland verlies 'nemen en komt van 15 op 13 ze- Iels; de WD levert 1 statenzetel fa en gaat terug naar 7. Ce SGP wint een zetel en komt "P 6. Ook de combinatie GPV/ RPF boekt een zetel winst: van 2 naar 3. De nieuwe partij Delta .Anders treedt met 2 zetels aan in het Zeeuws bestuur en Groen fanks krijgt 1 vertegenwoordi ger. ;De verkiezingsuitslagen laten in Zeeland een afkalving zien van de grootste partijen PvdA, CDA en WD die samen een teloor gang van 8 zetels incasseren. Middelgrote partijen - D66 en de SGP - nemen met een winst van bij elkaar opgeteld vijf zetels een krachtiger positie in. Nieuwe gezichten De verkiezingsresultaten kun nen ertoe leiden dat in april een ververst dagelijks bestuur aan treedt met louter nieuwe gezich ten. Als de PvdA genoegen zou moeten nemen met één gs-zetel en ervan uitgaand dat het CDA met nieuwe mensen komt, keert geen van de huidige gedeputeer den terug. Als een scheiding gemaakt wordt tussen confessionele en niet-confessionele vertegen woordigers in de nieuwe Zeeuw se staten, dan blijven de krachtsverhoudingen onveran derd. Niet-confessioneel gebon den zijn 25 statenleden en con fessioneel 22. Waar het CDA 2 ze tels achteruitgaat, winnen de re formatoren er 2, een uitkomst die, in ieder geval gedeeltelijk, te verklaren valt uit de zeer lage opkomst. De reformatoren be schikken van oudsher over een trouwe aanhang. Met een opkomstpercentage van 53,21 zorgden de Zeeuwse kiezers woensdag voor een laag terecord sinds 1970. Dat percen tage werd sterk negatief bein- vloed door de Zeeuws-Vlamin gen. In een aantal gemeenten bezuiden de Westerschelde bleef men onder de 50 procent met als dieptepunt Sas van Gent, waar slechts 41,7 procent van de kie zers een stembiljet in de bus liet glijden. ZEELAND Staten'91 Staten'87 Zetels CDA PvdA WD SGP D66 RPF/GPV Delta Gr Links 47 15 14 966 passeert PvdA in tal van steden DEN HAAG (GPD) - In een aan- 3 'al gemeenten en grote steden is I DG6 gisteren als de grootste par- 5, 'ij geëindigd. In Leiden, Lely- stad en Zoetermeer eindigden [j fa Democraten voor de PvdA en CDA, in Rotterdam en Am sterdam verwierf D66 de twee- fa plaats, in Utrecht bleef de PvdA D66 maar net 1800 stern- Hen voor. De ongekend grote overwinning ivan D66 stond in schril contrast Het de massale leegloop van de PvdA. In Amsterdam alleen al i Verloor de PvdA vergeleken met de Kamerverkiezingen van 1989 :®'n 95.000 stemmen, in Rotter dam 80.'000. Maar ook in andere steden en gemeenten deserteer de PvdA-kiezer op grote DELTA ANDERS GROEN LINKS GRONINGEN (GPD) - Bij het instorten van het plafond van de stationshal in Groningen is asbeststof vrijgekomen. De Arbeidsinspectie heeft gistermiddag op diverse plaatsen in de hal waarden gemeten die drie keer zo hoog lig gen als de maximaal toelaatbare norm. Dat zegt Karin Allons, woordvoerster van de Ne derlandse Spoorwegen in Groningen. In het station is heel de nacht doorgewerkt om het asbest, dat door heel de hal verspreid'lag, te verwijderen. Bovendien zijn de resten van het plafond naar beneden gehaald. Allons ver wacht dat de werkzaamheden zeker tot vrij dagmiddag zullen duren. Daarna zal de hal van een nieuw plafond moeten worden voorzien. Om de treinreizigers en het personeel van de NS voor een eventuele besmetting met asbest te behoeden, is gistermiddag in de hal van het station begonnen met de bouw van twee tun nels. Via de ene tunnel zijn het reisbureau en de loketten in de hal bereikbaar, via de tweede tunnel kan de reiziger het Grenswisselkantoor en de boekenwinkel bereiken. Volgens Allons komt de hoeveelheid asbest bij de werkplaatsen van het personeel in de hal niet boven de maximaal toelaatbare norm. Het asbestgehalte in de tunnels, waar het publiek gebruik van maakt, wordt doorlopend geme ten. Alleen als het gehalte beneden de kritische waarde ligt, mag het publiek van de tunnels gebruik maken. Het plafond in de pas opgeknapte Groninger stationshal begon gisterochtend om kwart voor tien te kraken. In allerijl ontruimden me dewerkers van de NS de ruimte, waar zich op dat moment zo'n vijftien reizigers bevonden. Kort daarop stortte tweederde van het gipsen plafond naar beneden. Da opkomst bij verkiezingen in Zealand was in 1987,1989 en 1991 respectievelijk 67.7, 81.2 en 53.2 procent DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (onderwijs) gaat ervan uit dat de universiteiten zich niet tegen de invoering van een bindend studieadvies voor stu denten zullen verzetten. Ritzen trekt die conclusie uit een spoedoverleg dat hij woensdag avond met vertegenwoordigers van de universiteiten op zijn de partement in Zoetermeer heeft gevoerd. „De vraag is niet of het bindend studieadvies er komt", zei een woordvoerder van de bewinds man na afloop. „De vraag is hoe het er precies uit moet zien". Snelle trein Een snelle-treinverbinding tus sen Amsterdam en Parijs ver mindert de belasting voor het milieu aanzienlijk. Veel meer mensen nemen in plaats van het vliegtuig de TGV wat een kwart aan vervuiling per reizigerskilo meter scheelt. Voor Amsterdam-Brussel is E! dat tien procent. Zalm vijver De stichting Aquacultuur uit Amsterdam heeft het oog laten vallen op de inlagen bij Goris- hoek op het eiland Tholen voor de inrichting van een proefvij vervoor zalm. Er wordt ook aan enkele recreatieve voorzieningen ge- (T dacht. H v Fraudezaak Bij de Middelburgse rechtbank is een driedaagse zitting begon nen over een unieke fraudezaak, waarbij tal van ondernemin gen in Zuid-West-Nederland en België betrokken zijn. Er staan vijf verdachten terecht. Het gaat om een frau debedrag van 45 mil- "T joen. 8 ■■OHi Voetbal Feyenoord heeft gisteren de technische leiding, bestaande uit de trainers Bengtsson, Ver beek en manager technische za- ken Lagendijk op non-actief ge steld. Wim Jansen is aangesteld als nieuwe trainer. In het Euro pa-Cuptoernooi voor landskam pioenen kwam AC Milan giste ren niet verder dan een gelijk spel tegen QC Marseille: 1 -1%J VOLENDAM (ANP) - „De Ne derlandse regering heeft de plicht om hem boven water te krijgen, of hij nou dood of le vend is". Volendammer Jaap Kes, de broer van de enige Ne derlander die tijdens het uitbre ken van de oorlog in Kuwayt verbleef, verkeert in grote onze kerheid over diens lot. Van Arie Kes (44) is in december vorig jaar voor het laatst een levens teken vernomen toen zijn brief, met een maand vertraging, arri veerde in Volendam. „De inhoud van de brief is rede lijk optimistisch maai- dat opti misme neem ik met een grote korrel zout. Ik denk dat hij zijn familie niet ongerust wilde ma ken". Arie Kes woont al zo'n twintig jaar in Kuwayt waai- hij een re novatie-bedrijf bezit. In septem ber kwamen zijn vrouw Najma kinderen naar Nederland maar hij koos ervoor om in Ku wayt te blijven. „De vraag waar om hij dat heeft gedaan, kan al leen door hemzelf beantwoord worden. Ik kan die hamvraag wel proberen te beantwoorden. Arie ziet Kuwayt als zijn vader land", aldus een zeer ongeruste Jaap Kes. Het Rode Kruis is ingeschakeld evenals het crisisteam van het Ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Omdat er sinds enige dagen vanuit Ku wayt de mogelijkheid bestaat berichten naar het westen te stu ren neemt het pessimisme over de toestand van Arie „met het uur toe". De mogelijkheid dat Arie naar Irak is gebracht, wordt door zijn familie zeker niet uitgesloten. „Met zijn westerse uiterlijk valt hij waarschijnlijk nogal op." In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. «41| - •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ritzen heeft met de vertegen woordigers van de universitei ten afgesproken dat zij over „dit element" verder zullen praten, aldus de woordvoerder. Bij het gesprek aanwezige verte genwoordigers namens de uni versiteiten bleken na afloop niet bereikbaar voor commentaar. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder poslzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllsslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1