Steden Irak in handen rebellen Staatsbezoek in teken Golfoorlog Verzet minister Bukman tegen extra heffingen PREI EN VARKENSSCHNITZEL abinet tekent GV westelijk van Roosendaal in uwayt gunt orders aan Amerikanen, Britten en Fransen Vrijheid voor geallieerden Zeeland stemt morgen VVD? 7 DELS^HER Saddam Husayn verliest controle over het land ER GAAN STEEDS MEER STEMMEN OP VOOR HET LIBERALISME. Zacht weer veel bewolking, eerst nog regen. Later opklaringen, in de avond opnieuio re gen. Vrij krachtige, later matige zuide lijke wind. Temperatuur rond 12 gr. 34e jaargang no. 54 )insdag 5 maart 1991 (Advertentie) Palestijnen Het wordt de Palestijnen in Kuwayt niet in dank afge nomen dat de PLO in de Golf oorlogpal stond achter Saddam Husayn. Op de PLO-ambas- sade in Amman komen steeds berichten binnen over mishan deling en beroving van Palestijnen in Ku- C wayt-Stad. w (Van onze correspondent BRUSSEL - Minister van land bouw Piet Bukman verzet zich tegen de voorstellen van de Eu ropese Commissie om de Euro pese graanboeren een extra 'me deverantwoordelijkheidshef fing' van drie procent op te leg gen. Ook is hij het niet eens met het voorstel om de melkquota met twee procent te verlagen. Bukman zei dat maandag in Brussel nadat de landbouwmi nisters van de EG een eerste ron de hadden gewijd aan de voor stellen van de Europese Com missie voor de landbouwprijzen in het komende jaar. Ook andere grote graanproducerende lan den, zoals Frankrijk en Duits land, voelen niets voor de extra heffing. Volgens Bukman worden de ak kerbouwers, die het ook in Ne derland toch al moeilijk hebben, gestraft terwijl zij zich in het af gelopen jaar juist keurig aan de Europese produktiebeperkin- gen hebben gehouden. De totale EG-graanproduktie bleef bene den de door Brussel ingestelde drempel van 160 miljoen ton. Minister Bukman zei het onjuist en tegenover de akkerbouwers ook onverdedigbaar te vinden hen nu toch een extra last op te leggen. Hij wees erop dat vooral in Nederland de graanboeren goed hebben meegedaan aan het braakleg-programma van de EG, waardoor zij hebben bijge dragen aan het beperken van de produktie. De minister is het ook oneens met het voorstel om de melk quota te verlagen, maar hier vindt hij in elk geval wel dat de melkveehouders iets moeten in leveren. Bukman zei echter lie ver een verlaging van de op- koopprijzen (interventie) te heb ben gezien, omdat daarmee ook de boteroverschotten beter kun nen worden aangepakt. Botsing Vijf mensen zijn maandagmid dag gewond geraakt bij een on geluk op de Zeelandbrug. Brandiveer en politie rukten uit voor assistentie. Voor het verkeer ontstond Ql enige tijd vertraging. w Gastanker De vorige xveek bij een aanva ring in de Westerscheldemon- ding licht beschadigde gastan ker Norgas Chief geladen met ethyleen, is maandag veilig xiaar Antwerpen geloodst. Van wege de gevaarlijke lading wa ren strenge veilig heidsmaatregelen ge- nomen Mariene Ottey Mariene Ottey, die afgelopen weekeinde in Sindelfingen op de 200 meter de beste tijd aller tij den in de zaal liep (22,24), acht 21,30 voor dit jaar haalbaar. Dat is 0,04 sneller dan het wereldre cord, dat Florence Grifjïth-Joy- ner tijdens de Olympi sche Spelen van Seoul C liep. 13 w Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Varkensschnitzel gepaneerd, 1 £Q 100 gram@<s®®L8?A.U*/ heijn i 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze correspondenten) IAGHDAD/RIYAD - Vier ste- in het zuiden van Irak zijn in handen gevallen van jji'itische rebellen, die de iiacht van Saddam Husayn wil len breken. Het gaat om Basrah, ie tweede stad van het land, imara, Nassiriya en Samawa. 'olgens de Iraakse oppositielei der, Mohammad Bagher Ha- kim, zijn de opstandelingen in middels op weg naar de stad Kut, halverwege Basrah en Baghdad. In het noorden van het land is de stad Sulayma- niyah door Kurdische guerilla- strijders veroverd. Saddam Husayn heeft de groot ste moeite zijn land onder con- DEN HAAG (GPD) - Het kabi- !net gaat akkoord met de aanleg van een hoge-snelheidslijn van itwerpen naar Amsterdam. Iet kabinet heeft een voorkeur litgesproken voor een gedeelte- jljjk nieuwe spoorlijn ten wes- ,ten van Roosendaal. Minister Maij (Verkeer) is het daar met maar Belgische collega Dehaene lover eens. Op die manier wordt leen natuurgebied bij Bergen op ÏZoom gespaard. Er is echter nog geen definitief [besluit genomen over de even- ituele aanleg van nieuwe tracés (door Brabant en van Rotterdam Inaar Schiphol. Ook over de fi nanciering zal het kabinet later [pas een beslissing nemen. De [kosten zijn in het verleden ge- jraamd op 1,5 miljard gulden. •Na afloop van de ministerraad gaf premier Lubbers gisteren te 'Tennen dat de bestuurlijke, pla- jologische voorbereiding voor :de snelheidslijn kan beginnen, laar nog onbekend is of de TGV [WASHINGTON (RTR) - Bij het plaatsen van orders voor de we deropbouw zal Kuwayt voor rang geven aan Amerikaanse, Britse en Franse bedrijven. Dat heeft de ambassadeur van Ku wayt in de Verenigde Staten, Nasir al-Sabah, maandag in Washington verklaard. „Ik doe zoveel ik kan om de Ver enigde Staten zoveel mogelijk opdrachten te geven", aldus ambassadeur Sabah. ,We verstrekken niet de op drachten aan degene die de laag ste prijs vraagt'. Ons beleid is er op gericht onze vrienden niet te [ergeten die ons in tijd van nood iijstonden", aldus Sabah. De l /erenigde Staten, Groot-Brit- -annië en Frankrijk hebben de irootste aantallen soldaten in- (ezet in de Golfoorlog. De VS Stuurden meer dan 530.000 man, Iroot-Brittannië 43.000 en frankrijk 16.000 soldaten. Daar naast zetten deze landen ook Boekenliefhebbers Morgen wordt in Vlissingen de Li- bris-boekengids bezorgd. trole t£ houden. Zo'n 7000 mili tairen die in het noorden, aan de grens met Turkije, gelegerd wa ren, zijn naar Baghdad gediri geerd om de hoofdstad te be schermen tegen de opmars van de opstandelingen. De moslim rebellen worden volgens oogge tuigen gesteund door ongeveer drieduizend Iraniërs. In de havenstad Basrah werd maandag nog fel gevochten. Re geringstroepen die Saddam trouw zijn gebleven, probeerden tevergeefs het verzet te breken. De gouverneur van Basrah, de burgemeester en het hoofd van de politie zijn volgens een ande re oppositieleider, Bayan Jabr, door de opstandelingen ver moord. Radio Teheran meldde dat leden van de regerende Ba'athpartij en politie-eenhe- den door het verzet zijn omsin- Het Iraanse persbureau Ima be richtte gisteren dat een van de zonen van Saddam Husayn, ook gaat stoppen in Den Haag, wat een uitdrukkelijke wens is van de CDA-ff actie in de Tweede Kamer. Het kabinet zal een keu ze moeten maken tussen een nieuw tracé van Rotterdam via Zoetermeer naar Schiphol en het bestaande spoor, waarbij de trein in Den Haag zal stoppen. De eventuele aanleg van TGV- tracés zal ook afhangen van de mogelijkheid deze nieuwe spo ren gedeeltelijk door particulie re financiers te laten betalen. Volgens het kabinet verlopen de besprekingen hierover 'positief. Daarnaast moet de hoge-snel- heidslijn ingepast worden in het Plan van Aanpak Schiphol, waar het kabinet zich momen teel over buigt. De snelle trein kan wellicht een deel van het vliegverkeer gaan overnemen. Het is de bedoeling dat de trein in 1995 van Parijs naar Amster dam gaat rijden. Bij de aanleg van nieuwe tracés zal de lijn pas drie jaar later gereed zijn. vliegtuigen, schepen, raketten, munitie en andere militaire ap paratuur in tijdens het conflict met Irak. Andere landen van de NAVO - Italië, België, Canada, Griekenland, Denemarken, Ne derland, Noorwegen en Spanje - leverden op kleinere schaal sol daten en militaire uitrusting. Schattingen over de kosten, die zijn gemoeid met de wederop bouw van Kuwayt, lopen uiteen van 60 tot 100 miljard dollar. Voor de eerste fase van de weder opbouw, die drie maanden duurt, heeft Kuwayt zeventig procent van de ongeveer 300 or ders - met een waarde van meer dan 500 miljoen dollar - toebe deeld aan Amerikaanse bedrij ven. De ambassadeur van Kuwayt sprak op een bijeenkomst, waar op ook de Amerikaanse minister van handel, Robert Mosbacher, aanwezig was. Het ministerie van handel heeft een speciaal bureau opgericht dat gedurende zeven dagen van de week meer dan 2.000 telefoontjes per dag af handelt van ondernemers die met Kuwayt zaken willen doen. „Ze begonnen al te bellen toen de grondoorlog nog maar net was stopgezet", aldus een woordvoerder van het ministe- Melissa Anne Rathbun-Nealy loopt in de rij van tien vrijgelaten krijgsgevangenen. Links de vrijgelaten Italiaan Cocciolone (foto AP) BAGHDAD (AFP/RTR) - De Iraakse autoriteiten hebben gisteren tien geallieerde krijgsgevangenen aan het in ternationale Rode Kruis overgedragen. Journalisten zagen de tijdens de Golfoor log gevangen genomen mili tairen maandagmorgen in een wit busje aankomen bij het al-Rashid hotel in Bagh dad. Als reactie op de vrijla ting laten de geallieerde strijdkrachten vandaag drie honderd Iraakse krijgsge vangenen gaan. Volgens het Rode Kruis gaat het om zes Amerikanen, drie Britten en een Italiaan. De zes Amerikanen zijn: Robert Wet zel, Lawrence Randolph Sla- de, Melissa Anne Rathbun- Nealy, de enige wouw bij de vrijgelatenen, David Lockett, Jeffrey Norton Zaun en Tho- ral Eduard Griffith, De drie Britten zijn Malcolm Graham MacGown, John Peters enlan Robert Pring en de Italiaan is Maurizio Cocciolone. De tien zijn maandag in de buurt van Amman in een vliegtuig gestapt en met on bekende bestemming ver trokken om elders medisch onderzocht te worden. In het verleden gebeurde zoiets vaak in het Duitse Wiesba den. De uitwisseling van de onge veer 63.000 Iraakse krijgsge vangenen tegen enkele tien tallen geallieerde krijgsge vangenen hoeft volgesn Ro- de-Kruisfunctionarissen geen al te grote problemen op te le veren als alle partijen mee werken. Voor de vrijlating van de tien geallieerde militairen werden er zeker vijftig als ver mist opgegevén. Volgens Arnold Luethold, hoofd van de Rode Kruis-de- legatie in Saudi-Arabië, die is belast met het toezicht op de uitwisseling van de gevange nen, zijn er geen onoverko- menlijke moeilijkheden. „De logistieke faciliteiten zijn aanwezig. Het is aan de be treffende landen om te bepa len in welk tempo de uitwisse ling wordt uitgevoerd", aldus Luethold. Overgave Amerikaanse militaire bron nen zeiden maandag dat het aantal Iraakse krijgsgevange nen tot ruim boven de 63.000 kan oplopen omdat nog steeds Iraakse militairen zich overgeven aan de geallieerde strijdkrachten. De Irakezen worden ondergebracht in kampen in Saudi-Arabië. Zij krijgen daar kleren en medi sche verzorging. Van geallieerde zijde is ge steld dat ook de ongeveer 40.000 Kuwayti's die tijdens de Iraakse bezetting van hun land naai- Irak zijn afgevoerd als krijgsgevangenen dienen te worden behandeld. Udai, door rebellen is gedood. De Amerikanen hebben maan dag herhaald dat ze geen traan zullen laten als Saddam verdre ven wordt, maar weigeren de op standelingen te helpen. De Ame rikaanse generaal Kelly noemde de situatie in het zuiden van Irak 'zeer chaotisch'. Sommige waar nemers menen dat het land in tweeën dreigt te scheuren, waar bij het zuiden in handen valt van fundamentalistische moslims. Van de Iraakse leider is niets meer vernomen sinds zijn radio toespraak van vorige week dins dag. Er werden gisteren op de Iraakse televisie weliswaar beel den getoond van Saddam in ver gadering met enkele leden van de Revolutionaire Commando- raad, maar door het ontbreken van geluid was het niet duidelijk wanneer die beelden zijn opge nomen. Krijgsgevangenen Irak heeft maandag tien geal lieerde krijgsgevangen (zes Amerikanen, drie Britten en een Italiaan) overgedragen aan het Rode Kruis. Volgens Witte- Huiswoordvoerder Marlin Fit- zwater, die tevreden was over de vrijlating, bevinden zich nog zes Amerikanen in krijgsgevangen schap. Er worden nog 31 ande ren vermist. Fitzwater riep de Iraakse autoriteiten op de ge vangenen zo snel mogelijk vrij te laten. De kroonprins van Kuwayt, sjeik Saad al-Abdulla al-Sabah, is maandag in zijn land terugge keerd. De sjeik is door de emir benoemd tot tijdelijk bewind voerder en heeft als opdracht de situatie in zijn land binnen drie maanden te herstellen. Hij is het eerste lid van de koninklijke fa milie die in Kuwayt terug is. (Advertentie) bone BART50NS BiAlSlLÈlR' Burbeirys "eiwhobk CaSKSEfit JCBJS vanjaack MARIO ROSELLA SMARTI «M'HI Lange Vorststraat 12 Goes Auto van Brinkman bestookt met verfbommen LEIDEN (ANP) - De auto S van CDA-fractieleider j Brinkman is maandag- i avond bestookt met li verfbommetjes door fietsende demonstran- e ten. Brinkman zelf zat op dat moment overigens nog niet in zijn auto. Hij ver liet de Stadsgehoorzaal P in Leiden, waar het CDA maandagavond de ver kiezingscampagne be- ji sloot, door een zijdeur en •1 keerde met een andere p; auto naar huis terug. Wat de demonstranten met hun actie wilden, s werd niet duidelijk. Dat heeft de woordvoerder van de CDA-fractie maandagavond meege- •11 deeld. li i Koningin Beatrix reageert enthousiast op het Franse cadeau, een manuscript, dat haar door president Mitterrand (r) werd aangeboden. Prins Claus pakt onmiddellijk zijn bril voor een nader onderzoek van het geschenk (foto Paul VreekerlANP) PARIJS (ANP) - Koningin Bea trix en prins Claus zijn gister middag om vier uur aangeko men op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle voor hun drie dagen durende staatsbezoek aan Frankrijk. Op het vliegveld werd het Neder landse gezelschap, onder wie ook minister Van den Broek van buitenlandse zaken, hartelijk verwelkomd door de Franse pre sident Mitterrand en diens vrouw. Na het welkomstceremo- nieel, met onder meer militair eerbetoon, hielden president Mitterrand en koningin Beatrix een toespraak. Afgelopen weken deden geruch ten de ronde dat het staatsbe zoek niet door zou gaan. De Ne derlandse autoriteiten hebben daar nooit op willen reageren, maar in haar welkomsttoe spraak op het vliegveld Charles de Gaulle zei de koningin: „He laas kunnen wfj deze dagen niet onbezorgd zijn over de toestand van de wereld om ons heen. Onze beide landen zijn betrok ken geweest bij een gewapend conflict dat diep ingrijpt in de bestaande internationale ge meenschap. De vraag of bezoe ken als deze onder dergelijke omstandigheden kunnen door gaan, hebben wij toch gemeend bevestigend te moeten beant woorden. Dit bleek ook uw me ning te zijn, meneer de presi dent." Overheersend Ook laat de koningin merken dat de Franse Republiek zich binnen de Europese Gemeen schap nogal overheersend op stelt. „De druk van het eigen belang verdringt soms de aandacht van het gemeenschappelijk belang. Grotere landen houden niet al tijd rekening met de wensen van kleine partners".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1