slikt alle voorwaarden HISWA'91 \erschoore Drukte op reisbureaus na afloop Golfoorlog PvdA blijft in coalitie )ij klap verkiezingen Overleg in bezet gebied Negentien doden in Sri Lanka Jacht op Irakezen in Kuwayt duurt voort kiA I*jgA&T jt, C.^ MO MAART Definitief bestand op handen Opstanden tegen Saddam gemeld UUR FOTOSERVICE Boeing stort neer in VS: 25 doden Vechtpartijen eisen drie evens in Rotterdam Vlissingen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Fusie NN/NMB Kappes Schoonmaak KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Dagelijks 10-17 uur. Do. 7 en vr. 8 maart van 10-22 uur. AMSTERDAM ral Gratis pendelbus: volg bordenH RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS stations. iMan onze correspondenten) Washington - Een definitief siaakt-het-vuren in de Golfoor- rnjg is ophanden nu Irak ak- an ord is met alle voorwaarden de geallieerden. Iraakse en isfallieerde delegaties ontmoet- elkaar zondagmorgen in de Haakse plaats Safwan even ten orden van Kuwayt. De Irake- n stemden in met onmiddel- ke vrijlating van alle krijgs- vangenen, geven informatie j er vermiste soldaten en hel- >n met het opsporen van door m geplaatste land- en zeemij- n. ilgens Amerikaanse bevelheb- generaal Norman Schwarz- pf is er met de Iraakse dele- latie ook gesproken over de te- gtrekking van geallieerde uit bezet Iraaks gebied, aar daarvoor moet eerst een infinitief bestand zijn getekend. :j ihwarzkopf omschreef de twee ïr durende bijeenkomst met de 6' aakse militairen als „een bf- ngrijke stap in de richting van ede". Hij zei. dat de geallieer- nbij wijze van teken van goe- wil een symbolische vrijlating krijgsgevangenen hadden iorgesteld, en er vertrouwen in hebben dat dat ook gebeurt, ak kon gisteren niet veel an- rs dan de geallieerde eisen invaarden. Niet alleen zou het Ind geconfronteerd worden et nieuwe aanvallen, zoals pre- ■dent Bush en VS-minister Ba- (buitenlandse zaken) her- taldelijk hebben gezegd. )k de Veiligheidsraad van de jrenigde Naties zette Irak za- rdagavond verder onder druk, en ze een Amerikaanse resolu- goedkeurde waarin de voor aarden staan voor een perma- ;nte wapenstilstand. Irak heeft resolutie zondagavond iaccepteerd. ok deze resolutie eist van Irak onmiddellijke vrijlating van alle krijgsgevangenen en andere bui tenlandse gevangenen, en infor matie over de mijnen in en rond Kuwayt. Daarnaast moet Irak formeel z'n eerder toegezegde in stemming met alle 12 VN-resolu- ties gestalte geven. Dat bete kent dat Irak de aanspraken op Kuwayt officieel moet intrekken en Kuwayt moet compenseren voor de aangerichte schade. In SAFWAN - Generaal Schwarzkopf, een onbekende geallieerde generaal en de Saudische generaal Khalid bin Sultan (van links naar rechts) zitten zondag tegenover de Iraakse delegatieleden aan het begin van de besprekingen over de voorwaarden voor een permanent staakt-het-vuren. De bijeenkomst vond plaats in een tent op de veroverde luchtmachtbases Safwan in het zuiden van Irak (foto Andy Clark!AP) de resolutie staat verder dat Irak alle uit Kuwayt gestolen goederen, zoals vliegtuigen, goud en ziekenhuisapparatuur, moet teruggeven. Alleen als duidelijk in de prak tijk blijkt dat Irak aan de gestel de eisen voldoet, wordt een be gin gemaakt met het opheffen van de economische sancties van de V-raad tegen het land. De VS zijn er voorstander van om in ieder geval het wapenembargo tegen Irak te handhaven, zolang president Saddam Husayn nog in het zadel zit. Over de positie van Saddam Hu sayn bestaat grote onduidelijk heid. Sinds zijn laatste toe spraak voor Radio Baghdad van afgelopen dinsdag is niets meer van hem vernomen, al gaf Irak gisteren nog tv-beelden vrij van wat een vergaderende Saddam moest zijn. Het toenemend aan tal berichten meldt verzet tegen de president, waarbij met name de zuidelijke havenstad Basra en een aantal zuidoostelijke plaatsen worden genoemd. In Basra zouden duizenden men sen in opstand zijn gekomen. De oppositie wil een tegenregering vormen onder leiding van shi'iti- sche moslims, die in het oosten van Irak in de meerderheid zijn, Volgens Iraakse vluchtelingen bevrijdden woedende burgers in Basra zaterdag zo'n 5.000 men sen, onder wie Kuwayters, uit een gevangenis en schoten ze de directeur dood. De burgers zou den hebben gevochten met troe pen die loyaal zijn, aan Saddam. Volgens andere berichten hield het leger zich afzijdig. Het Iraan- se persbureau IRNA citeerde vluchtelingen die zeiden dat in de zuidoostelijke plaatsen Al Amrah en Ali Al-Gharbi tegen Saddam Husayn is betoogd, zonder dat de Iraakse veilig heidstroepen ingrepen. (Van onze correspondent) SINGAPORE - In Sri Lanka wordt klopjacht gehouden op de moordenaars van waarne mend minister van defensie, Ranjan Wijerat- ne. De invloedrijke politicus, die na president Premadasa wordt gezien als de machtigste man van het land, kwam zaterdagmorgen in de hoofdstad Colombo bij een bomaanslag om het leven. Ook negentien andere mensen werden gedood, onder wie vijf leden van de lijfwacht van Wije- ratne. Meer dan zeventig mensen werden ge wond. De 59-jarige Wijeratne was onder escorte van twee auto's van een speciale bewakings eenheid op weg naar zijn kantoor, toen de aan slag werd gepleegd. De politie vond later de in stukken gereten, verkoolde lichamen van de bewindsman, zijn chauffeur en zijn lijfwacht. Volgens de politie lag de bom in een langs de weg geparkeerde auto en is deze van afstand tot ontploffing gebracht toen Wijeratne pas seerde. De daders worden gezocht onder de Tamil Tij gers, onder de aanhangers van de marxistische organisatie JVP, alsook onder machtige casi no-eigenaren, tegen wie Wijeratne een onder zoek had gelast wegens illegale activiteit. Hij had gezworen de Tamil Tijgers, die een eigen staat willen, uit te roeien. Wijeratne had een aantal belangrijke porte feuilles in hèt kabinet. Hij was ook plaatsver vangend minister van buitenlande zaken. Zijn dood betekent een ernstige klap voor de rege ring. De restanten van één van de auto's die het escorte vormden (foto AFP) Wolkenvelden A, Zonnige perioden en ook wolkenvel- fón. De temperatuur wordt 10 graden. Dg, zuidoostelijke wind is matig en neemt toe tot vrij krachtig. GOES MIDDELBURG VUSSINGEN HULST - ZIERIKZEE DEN HAAG (ANP) - Voor de meeste reisbureaus in Neder land was afgelopen zaterdag de drukste zaterdag sinds lange tijd. De reisbranche lijkt zich enigszins te herstellen nu de boekingen als gevolg van de af loop van de Golfoorlog „goed op gang komen." Vooral voor Tur kije en Cyprus wordt weer ge boekt, aldus P. Polman, voorzit ter van de ANVR Reisagenten. Polman betwijfelt echter of de opgelopen achterstand in de verkoop van vliegreizen voor de zomer - zo'n veertig procent - nog ingehaald kan worden. Dat is ook de mening van de directeur van de ANVR, G. Couvreur. „Maar dat hoeft echt niet ramp zalig te zijn", aldus Couvreur. Ondanks de malaise in de reis wereld - veel bedrijven hebben hun werknemers korter laten werken - is er geen enkel bedrijf dat als gevolg van Golfcrisis op de fles is gegaan. Polman:,.Ge lukkig is die narigheid achterwe ge gebleven. Ook de specialisten in reizen naar bijvoorbeeld Is rael en Egypte zijn overeind ge bleven." Een woordvoerder van reisorga nisator Arke bevestigt de toene mende belangstelling sinds en kele dagen voor het boeken van zomervliegvakanties. Het be drijf stelde bovendien vast dat vanaf 22 februari het aantal za kenreizen weer is toegenomen. De boekingen voor; winter- vakanties lopen bij Arke zelfs beter dan vorig jaar. KUWAYT-STAD - De jacht op Iraakse soldaten gaat ook in Kuwayt-stad door. Volgens een lid van de Amerikaanse Special Forces is de stad absoluut nog niet veilig. Kuwaytse militai ren proberen intussen de chaos in de stad de baas te worden door de burgers te bewegen de wapens in te leveren. Zij nemen ook controleposten over van het verzet. Tijdens de Iraakse bezetting zijn ongeveer 33.000 Kuwaytse bur gers verdwenen, heeft een Ku waytse minister zaterdag ge zegd. Van hen zouden er 8.000 op klaarlichte dag zijn opgepakt in de straten en bij moskeeën, vooral de laatste dagen van de bezetting. De Kuwaytse kroon prins en premier, sjeik Saad al-, Abdulla al-Sabah, heeft de Ku wayters binnen een jaar het her stel van de democratie en nieu we verkiezingen beloofd. Dat heeft de Franse ambassadeur in Kuwayt, Jean Bressot zaterdag verklaard. Amerikaanse troepen hebben zondag ruim veertienhonderd Iraakse militairen, onder wie 90 officieren, krijgsgevangen ge maakt op Faylakah-eiland voor de Kuwaytse kust. COLORADO SPRINGS (AP) - Een Boeing 737 van de Ameri kaanse maatschappij United Airlines met 25 inzittenden is zondagochtend neergestort op enkele kilometers voor de lan dingsbaan van het vliegveld van Colorado Springs, 115 kilo meter ten zuiden van Denver. Het vliegtuig kwam op ruim ze ven kilometer van de landings baan terecht in een park in de voorstad Widefïeld. Advertentie VC Vlissingem wacht in 1991 nog steeds o de eerste zege en het eerste competitiedoelpunt. Ook zaterdag tegen Go Ahead Eagles slaagde Vlissingeji er niet in de negatieve spiraal te doorbreken. De Eagles benutte één van de tioee uitge speelde kansen en won met. 1-0. I O MSTERDAM (GPD) - CDA- mfractievoorzitter Brinkman en 31 ice-premier Kok (PvdA) vin- en dat het kabinet na de sta- enverkiezingen moet blijven itten, ondanks de te verwach- en zware nederlaag voor de 'vdA. Kok verwacht overigens ivel, dat de gewijzigde krachtS- erhoudingen na de verkiezin- cn van aanstaande woensdag, egatieve gevolgen zullen heb- en voor de invloed van de eljPvdA in het kabinet. let bureau Interview voorspel de in opdracht van de VARA een iesastreuze nederlaag voor de 'vdA. Volgens onderzoeker tourice de Hond heeft vooral de tussenbalans een enorm nega- ief effect voor de sociaal-demo- iraten. In de laatste peiling itaat de PvdA op 21,5 procent, letgeen bij Tweede Kamerver- nezingen goed zou zijn voor 33 etels. Een peiling van het bu- reau Nipo komt voor de PvdA op 24,1 procent (38 zetels) uit. De PvdA bezet er nu nog 49. Kok zei zaterdag op een verkie zingsbijeenkomst in Amster dam: „We lopen niet weg voor onze verantwoordelijkheden. Een slechte uitslag zal echter wel gevolgen hebben voor de manier waarop de PvdA haar werk kan blijven doen in het ka binet. De krachtsverhoudingen worden er mede door beïnvloed en wij kunnen een steun in de rug heel goed gebruiken." Brinkman Brinkman riep de PvdA op niet bij de pakken te gaan neerzitten bij een slechte uitslag. „De PvdA moet niet maandenlang gaan zitten mokken. We moeten aan het werk. We moeten het gewoon samen blijven doen", aldus Brinkman tijdens een bijeen komst van zijn partij in Tilburg. I0TTERDAM (ANP) - De poli- ie verhoorde gisteravond nog n totaal zeven arrestanten die letrokken zijn geweest bij een ichiet- en steekpartij bij een lachtclub aan de Catshoek in botterdam. Onder de zeven be- 'indt zich vermoedelijk de ehutter die een 23-jarige Domi- licaan heeft omgebracht. len woordvoerder van de politie ei zondagavond dat een groep tatillianen de club had afge huurd voor een feestje. Op een ;i gegeven moment wilden de Do minicanen gratis naar binnen en jdat pikten de Antillianen niet. s' Drie Antillianen liepen bij de ru- |5zie die daarop volgde steekwon den op. De Dominicaan werd in de buurt van de club dood aan getroffen. Het wapen waarmee is geschoten is nog niet gevonden. Zaterdagavond werd de politie opnieuw geconfronteerd met een steek- en schietpartij. Daar bij verloren een 38-jarige man en een 35-vrouw het leven in een restaurant in de wijk Delfsha- ven. Volgens de politie heeft de dader een relatie gehad met de vrouw, en werden beiden het slachtoffer van wraak uit jaloezie. De dader is nog altijd voort vluchtig. Het geweld speelde zich af in een Joegoslavisch res taurant en er waren ook Joego- slaven bij betrokken. Hij riep het kabinet op de beslui ten over ziektewet en WAO niet verder vöör zich uit te schuiven. In wielertermen zei hij dat het kabinet de 'surplace' moet beëindigen. „Als je dat te lang volhoudt, val je om", aldus Brinkman met een duidelijke hint aan het adres van het kabi net. Directeur Ger Schild van het on derzoeksbureau NIPO acht het overigens onwaarschijnlijk dat het debat over de Tussenbalans zo'n scherpe invloed zal hebben op de verkiezingsuitslag. „Zelfs de heftige discussies destijds over de kruisraketten hebben niet zo'n grote invloed gehad op de verkiezingen." Maurice de Hond ziet in het ne gatieve oordeel van de aanhang over de voorgestelde maatrege len de oorzaak van de verwachte desastreuze nederlaag voor de PvdA. Het NIPO heeft ook een peiling gepubliceerd. Deze loopt echter tot 25 februari (voor het debat over de Tussenbalans), terwijl Interview tot 1 maart (erna) heeft gepeild. De verschillen tus sen beide peilingen zijn vrij groot (zie tabel). De Hond ver klaart dat uit het feit dat veel van de PvdA-aanhang alsnog wegloopt door haar opstelling tijdens het debat over de Tus senbalans. Hieronder volgt het staatje van de peilingen. In de eerste kolom staat de werkelijke verkiezings uitslag van de provinciale ver kiezingen in 1987. De tweede ko lom geeft de uitslag van de Ka merverkiezingen in 1989 weer. De derde en vierde kolom geven peilingen van respectievelijk NI PO (25 februari) en Interview (1 maart). Alle getallen zijn percen tages. PS 87TK 89 NIPO 25-2 Interv. 1-3 CDA 33,0 35,3 34,6 35,0 PvdA 33,0 31,9 24,1. 21,5 WD 15,5 14,6 12,2 15,9 D66 6,7 7,9 13,8 14,7 GL 4,8 4,1 7,4 5,9 SGP/GPV/RPF 4.9 4,1 5.6 4,7 Overige 2,1 2.1 2,3 2,3 Uit de getallen blijkt dat het CDA vrij constant blijft (omge rekend 53 a 54 zetels in de Twee de Kamer). De PvdA verliest in beide peilingen, maar bij Inter view (33 zetels) is dat verlies nog dramatischer dan bij het NIPO (38 zetels). VVD en D66 vechten volgens de onderzoekers om de derde en vierde plaats. Pagina 5: Kleine partijen in Zee land op winst ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 eri 4e jaargang no. 53 iï landag 4 maart 1991 Advertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen, U hebt 'm zo in huis. ■U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ondanks tegenwerking door vakbonden, consumentenorga nisaties, aandeelhojiders en on afhankelijke tussenpersonen in het verzekeringswezen is de fu sie tussen verzekeraar Nationa- le-Nederlanden (NN) en de NMB Postbarik- O groep definitief een feit O Uit ergernis over de toenemende hoeveelheid zwerfvuil heeft het gemeentebestuur van Duive- land zaterdag grote schoon maak gehouden op de Bredeioeg bij Sirjansland. Het unieke ini tiatief leverde een ge meentewagentje vol C troep op. w Vanuit een omvangrijke kop groep en in het zicht van de fi nish reed één renner in de Om loop Het Volk alles en iedereen uit zijn wiel. Hij droeg shirt van Histor, was gelanceerd als uit een katapult en werd nauwelijks meer bedreigd. Het was niet de snelle Etienne de Wil de, maar Andreas O Kappes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1