EEÜWSE COURAN Westen rekent op val Saddam Kamer stemt ie met ie Tussenbelans Zeldzaam soort nekkramp treft midden van Limburg HISWA'91 Alle olieputten Kuwayt vernield Hoogovens schrapt zeker 2500 banen BRISTOL II Konfro Met KI Algerije ontkent aanvraag asiel Vandaag gesprek over bestand golfoorlog reportage 23 t/m 31 vrije tijd 33 t/m 41 2-10 MAART Wolkenvelden '/~^r Veel bewolking en af en toe regen of notregen. Maximum temperatuur ond 7 graden. Zwakke veranderlijke oind. ïHF CARAVAN ACCESSOIRES-SUPERMARKT AKANTIELAND I Nu in onze shop: het volledig assortiment Hoek Rijksweg-Ringbaan West I nieuwe recreatie-artikelen 1991 - Ook voor vouwwagen- en tentkampeerders 01100 -1 14 40 goes Uitgebreide collectie campingmeubelen - - WÊÊtÊtm mm )4e jaargang no. 52 iterdag 2 maart 1991 (Van onze correspondent ISHINGTON - Verschillende sterse leiders houden reke- \g met de val van Saddam sayn. Hij heeft volgens het mse dagblad Le Monde asiel igevraagd in Algerije. De Al- ijnse regering heeft dat ont- nd. De militaire commandan- van de geallieerde strijd- ichten en Irak komen van- ddag bijeen om de voorwaar- n voor een formeel bestand te ipreken. Amerikaanse president Bush wacht dat alle krijgsgevan- i spoedig worden vrijgelaten, zei vrijdag dat de besprekin- i 'ergens in het oorlogsgebied' rden gehouden. Ze staan on- leiding van generaal Nor- in Schwarzkopf, de bevelheb- van de geallieerde strijd- ichten. Ook de Saudische ge- raal prins Khalid ben Sultan, commandant van de Saudi sche troepen, zal in de delegatie zitting hebben. Donderdag kre gen Iraakse diplomaten in Was hington en bij de Verenigde Na ties van de Amerikanen de bood schap, waar en wanneer de geal lieerden het gesprek zouden wil len houden. Baghdad ging daar mee gisteren akkoord. Voor een definitief bestand moet Irak afzien van nieuwe vijande lijkheden, alle krijgsgevangenen en gijzelaars vrijlaten en aange ven waar in. Kuwayt mijnen zijn gelegd. De VS willen ook graag een gedemilitariseerde zone in het zuiden van Irak. Ze zullen vrijwel zeker ook aandringen op achterlating van zware wapens door de terugtrekkende militai ren. Irak heeft inmiddels toege zegd aan de overige voorwaar den (aanvaarding van alle VN- resoluties en herstelbetalingen aan Kuwayt) te voldoen. De geallieerden blijven vasthou den aan het wapenembargo te gen Irak, zolang Saddam Hu- sayn aan de macht blijft. In de westerse wereld wordt in ieder geval rekening gehouden met een snelle machtswisseling. Bush riep het volk van Irak gis teren opnieuw op zich te ont doen van zijn leider. Van Sad dam is niets meer vernomen, sinds hij dinsdag de terugtrek king van zijn troepen aankon digde. Iraanse bronnen meldden dat in Teheran informeel is ge sproken over het verlenen van politiek asiel aan Saddam Hu- sayn. Een Egyptische krant meldde PAGINA 4: Vreemdelingenlegioen vestigt Franse eer Advocaat Barbie wil Saddam verdedigen PAGINA 7: Trekvogels wijken uit voor oorlogsgeweld Republikeinse Garde Nog geen uitstapjes Nederlandse militai- taking bij elgisch spoor rRECHT (ANP) - De Belgi- he Spoorwegen melden dat n deel van het spoorwegper- meel volgende week 24 uur in aking gaat. De staking duurt in maandagavond 22.00 uur t dinsdagavond. De reizigers oeten er rekening mee huoden at treinen niet rijden of forse irtragingen hebben. Vooral it treinverkeer tussen Brussel Frankrijk wordt door de sta ng getroffen, aldus NS. dat documenten zijn gevonden, waaruit blijkt dat het Iraakse militaire opperbevel Saddam Husayn heeft gedwongen ak koord te gaan met een staakt- het-vuren. Volgens Franse mili taire bronnen zijn de bevelen van Saddam Husayn tijdens het grondoffensief massaal gene geerd. De Iraakse troepen waren al'bezig zich terug te trekken, voordat daartoe bevel werd ge geven. Het staakt-het-vuren, dat don derdag inging, werd gisteren nog steeds redelijk nageleefd. Er vonden slechts enkele inciden- (Slot zie pagina 7 kolom 7) Justitie houdt tijd over door automatisering ALKMAAR (GPD) - Het auto matiseringssysteem van het ar rondissementsparket Alkmaar (omvat noordelijk Noord-Hol land) werkt zó goed, dat zittin gen van de kantonrechter in Den Helder niet doorgaan om dat er te weinig zaken zijn. Hoofdofficier van justitie A. Jo- sephus Jitta zei dat vrijdag bij de start van het verkeersveilig- heidsproject op de 'dodenweg' van Alkmaar naar Den Helder. „Vroeger moesten we de verba len met de hand inschrijven. Nu komen ze op tape binnen en de girootjes voor de overtreders worden automatisch aange maakt", aldus Jitta. Het parket had in 1990 33.700 zaken. „De Alkmaarse zaken zijn vrijwel ge heel bij. We kunnen dit jaar moeiteloos 36.000 tot 38.000 za ken in totaal aan". KUWAYT (RTR) - Alle 960 olieproduktieputten in Kuwayt zijn in brand gestoken of op ander wijze vernield. Dit heeft een woordvoerder van de Kuwait Oil Company vrijdag laten weten na een eerste, voorlopig onderzoek van de oliemaatschappij. De bronnen die niet in brand zijn gestoken door Iraakse troepen zijn ernstig beschadigd en spuiten olie. Sommige putten zijn vernield als gevolg van bombardementen door de VS en hun bondgenoten, maar het merendeel is onklaar gemaakt door Irak. Kuwayt heeft in opslagtanks nog een hoe veelheid olie liggen die het verbruik zestien dagen kan dekken. Wanneer het land weer olie kan produceren en exporteren is nog niet duidelijk (foto Vincent Amalvy/AFP) (Advertentie) EN HAAG (GPD) - De Tweede amer gaat in hoofdlijnen ak- )ord met de Tussenbalans, roblemen rond de tariefstij- ng openbaar vervoer en een szuiniging bij Ontwikkelings- imenwerking zullen op een la- r tijdstip opgelost worden. Al- moties van de oppositie zijn -ijdag verworpen door toe- ien van CDA en PvdA. remier Lubbers beloofde op indringen van de PvdA met de -rvoersmaatschappijen te tan praten over een andere in- W E G Beleid tegen roken ging in rook op DEN HAAG (GPD) - De accijns op tabak wordt de komende tijd twee keer met een kwartje verhoogd. Een droge mededeling uit de de batten over de Tussen balans, maar er gaat een wereld van departemen tale strijd en politieke hypocrisie achter schuil. Het ministerie van volksgezondheid vindt roken ongezond en ont moedigt het. Het minis terie van financiën vindt roken echter boven alles lucratief. In die tegen stelling ligt de verkla ring waarom de tabak saccijns niet in één klap met vijftig cent omhoog gaat: dan stoppen er te veel mensen met roken. vulling van de bezuiniging van 420 miljoen gulden op het open baar vervoer. Tot nu toe hield het kabinet vast aan een tariefs verhoging die 280 miljoen gul den zou moeten opleveren. De rest zou moeten komen uit effi ciënter werken bij de vervoer ders. Het kabinet zal wel alert blijven op de koopkrachteffec ten. Ook zal het kabinet er op toezien dat de stijging van de kosten van openbaar vervoer ge lijke tred houdt met de autokos ten. Bij de stijging van de autokos ten zal maximaal gebruikt ge maakt worden van de verhoging van benzineaccijns. Zo moeten de kosten van het autorijden, en niet het bezit, stijgen. Dat bete kent ook dat de voorgstelde ver hoging van de motorrijtuigenbe lasting lager kan uitvallen. Lubbers kwam de Kamer ook te gemoet bij de voorziene bezuini ging op Ontwikkelingssamen werking van 526 miljoen gulden. Het kabinet is bereid deze zaak opnieuw te bezien. Dat gebeurt in samenhang met het zoeken naar oplossingen voor de stij gende kosten van asielzoekers. Daarbij staat voorop dat het reë le niveau van hulp aan ontwik kelingslanden, nu 1,2 procent van het nationaal inkomen, overeind blijft. Minister Kok (financiën) beloof de dat de rentevrijstelling in de belastingen onaangetast blijft. In plaats daarvan zal de tabak saccijns met twee maal 25 cent opgetrokken worden. Dat levert circa 600 miljoen gulden op. Eventueel kan ook de dividend vrijstelling blijven bestaan. Wel zijn dan andere maatregelen no dig die het gat van 100 tot 125 miljoen gulden dat ontstaat, op vangen. Kok noemde een verho ging van de alcoholaccijns en de wijnaccijns. Kok beloofde CDA-fractieleider Brinkman bij de begroting 1992 een sluitend financieel plaatje voor de komende jaren te pre senteren. Hij sloot lastenverho gingen in de komende jaren niet uit „maar dat is niet het eerste waar wij aan denken". CDA en PvdA stemden tegen een motie van WD'er Bolkestein, waarin verdere lastenverzwaringen werden afgewezen. Oppositieleiders Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) spra ken aan het slot hun teleurstel ling uit over het verloop van het debat. Bolkestein verweet het kabinet machteloosheid. 2 /i-Zitsbank met Italiaanse allure. De losse hoezen zijn er in vele dessins en kleuren. Ook in 2- en 3- zits of fauteuil. HHHHHHHHHHHHHHHI ROERMOND (GPD) - In Mid den-Limburg is een zeldzaam soort nekkramp geconstateerd, veroorzaakt door een subtype van de nekkramp-bacterie. Drie patiënten zijn al overleden, een kind en twee volwassenen. Er is sprake van een verontrus tende explosie, zo heeft het hoofd van de afdeling intensive- care van het Sint Laurentius-zie- kenhuis in Roermond, de inter nist W. Grave, gistermiddag be- kendemaakt. Sinds 18 februari is het aantal nekkrampgevallen in Noord- en Midden-Limburg gestegen van zeven tot twaalf. Gistermiddag werd de twaalfde patiënt opge nomen in het ziekenhuis. De meeste patiënten lijden aan de zeldzame soort nekkramp, aldus Grave. De patiënten die mo menteel in het ziekenhuis in Roermond worden verpleegd, maken het redelijk goed. In Noord-Limburg, waar vier ge vallen van nekkramp zijn gecon stateerd, is een meisje van 16 jaar uit Tienray aan de ziekte overleden. Een woordvoerder van de GGD in Venlo noemde de situatie in deze regio niet veront rustend, omdat het aantal geval len van nekkramp lager ligt dan in andere jaren in de maand fe bruari. Hier heeft zich in januari en in december van verleden jaar geen enkel geval van nek kramp voorgedaan. De Gemeenschappelijke Ge zondheids Dienst (GGD) in Roermond heeft gisteren op nieuw een brief naar huisartsen gestuurd waarin instructies staan en bovendien staat be schreven hoe deze vorm van nekkramp te herkennen is. Grave: „Deze soort veroorzaakt onderhuidse bloedingen door een stollingsstoornis. De bacte rie zaait uit naar de huid. Vaak begint het met kleine bloedink- jes zo groot als een speldeknop, die in een zeer korte tijd groeien. Het is daarom zaak er als de kip- Koningin Beatrix (foto Vincent Mentzel) Koningin Beatrix en prins Claus vieren binnenkort hun 25-jarig hu- ivelijk. Vandaag een terugblik met de conclusie: ze doen veel samen. Verder in de bijlage Reportage: Promenade-plan voor Neeltje Jans Vechten voor de juiste spelling van je naam Terug in de tijd met de Batavia Prof Heertjes economische droom Sport helpt niet tegen stress -Werken tussen de rails. Ter Beek gaat maandag weer aan de slag DEN HAAG (ANP) - Minister Ter Beek van defensie keert maandag weer op zijn post te rug, aldus een woordvoerder van zijn departement vrijdag desgevraagd. De PvdA-bewindsman is sinds 6 februari uit de roulatie geweest. Hij vertrok toen met hartklach ten naar huis, maar cardiologi sche onderzoeken hebben daar na uitgewezen dat er voor hem geen beletselen zijn om weer vol ledig aan het werk te gaan. Mi nister Pronk heeft de functie van Ter Beek tijdens zijn afwezig heid waargenomen. Ter Beek kan maandag meteen flink aan de slag. In het kabinet moet dan de besluitvorming over dë Defensienota worden af gerond. Daarin wordt het defen siebeleid voor de jaren negentig uiteengezet, rekening houdend met de sterk gewijzigde interna tionale omstandigheden. Ter Beek had het concept van de no ta klaar, maar de bezuinigingen die tijdens zijn afwezigheid bij de Tussenbalans zijn afgespro ken (2 procent extra cumulatief per jaar) moeten nog in de defini tieve nota worden verwerkt. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Koersvast navigeren naar Temeuzense ideeën Wandelen in Wa les - Hiswa Mazda imiteert Donald Duck Ondermode voor mannen mag Drs P. rijmt onderhoudend Puzzel, Panda, postze gels en Koen Harm. IJMUIDEN (GPD) - Bij het staalconcern Hoogovens in IJ- muiden gaan tot eind 1995 ten minste 2500 arbeidsplaatsen verloren. Dat aantal kan de ko mende maanden nog verder op lopen. Mede daardoor wordt een kostenverlaging van 100 gulden per ton staal mogelijk. Dat is gisteren bekendgemaakt door de directie Staal. Met het zogenoemd Masterplan wil Hoogovens IJmuiden binnen vier jaar aan de top van de Euro pese staalindustrie komen. Daarbij is het noodzakelijk dat de kosten worden verlaagd, het produkt wordt verbeterd, net als de relatie met de klanten en de kwaliteit van de arbeid. De afge lopen maanden mochten de ruim 16.500 personeelsleden via werkbesprekingen zelf voorstel len aandragen om de doelstellin gen te bereiken. Die plannen zijn nu gebundeld door de bedrijfs leidingen en donderdag aange boden aan de directie Staal van Hoogovens. Vrijdag heeft de di rectie de plannen globaal beoor deeld. Nu staat al vast dat ten minste 2500 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Bij het verdere uit werken van de plannen kan dat aantal nog oplopen. Hat aantal komt overeen met eerdere schattingen van rond de 3000. Gedwongen ontslagen zullen er niet vallen. De personeelsver mindering kan worden bereikt via natuurlijk verloop, her- en bijscholing, overplaatsingen, vut-regeling en een regeling voor afvloeiing van mensen boven de 55 jaar. Bij de verdere uitwerking hangt volgens de directie opnieuw veel af van de inzet van de perso neelsleden. Gisteravond zijn de conclusies besproken met de vier vakbonden bij Hoogovens. (Advertentie) ANTIEK GEVRAAGD voor onze speciale internationale voorjaars veiling te Middelburg A. I. VERHAGE Tel. 01180-27639 Fax 01180-29966 pen bij te zijn zodra de bloedin gen worden gesignaleerd. Het kan een kwestie van uren zijn." Volgens de internist komt bij de ze soort nekkramp echte nek- stijfheid niet eens voor. „Het is voor Nederland een ongebruike lijk soort. De bacterie zit hier kennelijk in de omgeving. Be paalde mensen worden er ziek van, anderen zijn immuun. Je kunt je ertegen laten vaccine ren, maar immuniteit ontstaat pas na enige tijd. Nu het echte nekkrampseizoen voorbij is heb ik ook het idee dat het nu weg ebt. Een vaccinatieprogramma zou dan ook een beetje overbo dig zijn", aldus Grave. Advertentie SPORTIEF VOORDEEL Nylon met suèdine versterkte jogger. In wit/blauw/lime en wit/'paars/lime. Maten 36 47 Normaal 109 95 Bristolprijs 80.- Alleèn vandaag slechts BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) Tel. 01180-29911 Donderdag koopavond (Advertentie) «A U&Attr lC. tf Dagelijks 10-17 uur. Do. 7 en vr. 8 maart van 10-22 uur. AMSTERDAM raï Gratis pendelbus: volg borden B RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1