[rak laat krijgsgevangenen gaan Geen uitzicht bp akkoord in metaalsector Defensie bezuinigt meer dan gevraagd SPRINT Philips lijdt een recordverlies van ruim vier miljard Nachtmerrie voorbij; dubbel feest in Israël Zoekactie verdwenen taxichauffeur mislukt Voorwaarden Bush Staakt-het-vuren houdt stand Vredesinitiatieven via VN golfoorlog kunst cultuur sport 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Eerst mist \n de ochtend dichte mist. Later droog, pe zwakke wind is eerst noord en later oost. Temperatuur 6 graden. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b 54e jaargang no. 51 rijdag 1 maart 1991 IVan onze correspondenten) kSHINGTON - Grote opluch- lg overheerste donderdag na jcondiging van een staakt- jt-vuren in de Golfoorlog door esident Bush en het antwoord in Irak met het neerleggen In de wapens. Het bestand is èl is waar enkele malen gebro- jn, maar de geallieerden wij- ju dat aan de slechte communi- |tie in het Iraakse leger. De te- jgtocht van Iraakse militairen is in volle gang. De Verenigde Naties bereiden zich voor op vredesinitiatieven. Radio-Baghdad kondigde aan dat het Iraakse leger het vuur niet meer zal openen. „Onze troepen-hebben een grote over winning behaald en de vijand de grenzen over gejaagd". De geal lieerden werden van bestands schendingen met vliegtuigen in het Iraakse luchtruim beticht. Irak heeft na honderd uur land- PAGINA 4: Doorgaan met Golfoorlog was zinloos 9 Toekomst vredesproces in Israël PAGINA 6: Amerikanen voelen zich weer nummer één 9 Het verloop van veertig dagen oorlog PAGINA 7: Nederlanders nog niet wég uit oorlogsgebied 9 Einde strijd goed voor het bedrijfsleven oorlog alle twaalf Veiligheids raad-resoluties over Kuwayt geaccepteerd en voldeed ook aan de twee nieuwe eisen van president Bush. Bij de VN kwam aen brief binnen waarin minister Aziz van buitenlandse zaken be loofde alle krijgsgevangenen en vastzittende burgers van derde landen vrij te laten. Bush ver klaarde donderdagavond dat Irak ook toezegde officieren aan te wijzen die militaire bijzonder heden van de wapenstilstand moeten uitwerken met de geal lieerde bevelhebbers. Een tevreden Bush deelde dit mee na ontvangst van de Ku- waytse ambassadeur, Saud Na- sir al Sabah, die zijn dankbaar heid kwam betuigen voor de geallieerde inspanningen. De Verenigde Naties wachten nog tot nadere bijzonderheden van de wapenstilstand zijn uitge werkt. Indien nodig kan de Vol kenorganisatie binnen 48 uur 5.000 'blauwe baretten' naar Ku wayt en Zuid-Irak sturen. Thuisreis De Verenigde Staten hopen over enkele dagen te beginnen met de thuisreis van soldaten in Zuid- Irak, Kuwayt en Saudi-Arabië. Maar het duurt nog maanden voor alle 539.000 militairen thuis zijn. De VS hadden zich voorbe reid voor een landoorlog van zes tig dagen en het duurt 'even' voor alle materieel verscheept is, zo verklaarde generaal Kelly. De Britse premier Major kwam donderdag met een nieuwe eis. Hij vindt dat Irak al zijn massa vernietigingswapens moet ont mantelen. „We zullen via de Ver enigde Naties een toezegging van Irak proberen te krijgen dat het onder internationale super visie al zijn ballistische raketten en massavernietigingswapens vernietigt". Onder toejuichin gen van zijn aanhangers om schreef Major de geallieerde overwinning als „een van de op merkelijkste" in de recente ge schiedenis. Van de ruim 700.000 Iraakse sol daten zouden er nog slechts 40.000 tot oorlogshandelingen in staat zijn. Van de 42 divisies zijn er in ieder geval 41 uitgescha keld. Tegen vier Amerikaanse tanks werden 4.000 Iraakse (Slot zie pagina 7 kolom 7) ()EN HAAG (ANP) - Tientallen voertuigen van politie- en brand- jveerkorpsen in Zuid-Holland hebben donderdag tevergeefs ge- [ocht naar een taxichauffeur, die met zijn wagen in een greppel zou (iggen. Noodsignalen van de man werden opgevangen door enkele ïendamateurs en een taxicentrale in Zoetermeer. De man zou beklemd in zijn wagen in een sloot liggen. Dè politie had jeen idee waar de taxichauffeur zich kon bevinden. Met behulp van jen zogenoemde radiopiekwagen en surveillance-wagens is het ge bied tussen het Prins Clausplein bij Den Haag en Naaldwijk afge kocht. Bij het invallen van de duisternis hebben politie en brandweer het koeken gestaakt. De chauffeur is niet gevonden. De politie in Rijs wijk, die de zoekactie coördineerde, vermoedt dat de man hulp heeft gekregen. Ook wordt een „misplaatste grap" echter niet uitgesloten. WÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊBÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Cao-gesprek sleept zich voort RIJSWIJK (ANP) - De cao-on- (derhandelingen in de metaal nijverheid, met 275.000 werkne mers de grootste industriële isector in ons land, slepen zich voort zonder dat er uitzicht is op een akkoord. Donderdag zijn de partijen in feite geen meter opgeschoten. Volgens de industriebonden van FNV en CNV verhoogden de werkgevers bijvoorbeeld hun oorspronkelijke loonbod van in totaal 2,5 procent iets, maar ook het nieuwe bod was naar de smaak van de industriebonden volstrekt onvoldoende. Als de werkgevers tijdens de vol gende onderhandelingsronde niet meer te bieden hebben dan heeft verder onderhandelen geen zin en dreigen er acties, al dus een woordvoerder van de In dustriebond FNV. De werkgevers boden donder dag na de nodige schorsingen Uiteindelijk een loonsverhoging van 2,5 procent per 1 juli en 0,75 procent per 1 januari 1992 plus nog eens een eenmalige uitke ring van 0,5 prcent per 1 oktober. Dat komt volgens de bonden voor de hele (eenjarige) con tractperiode neer op een loons verhoging van twee procent. Dat is de helft van de vier pro cent die de Industriebond FNV eist eri ook beduidend minder dan de 3,5 procent waarmee de CNV-bond de onderhandelingen inging. Volgens de vakbondswoord voerders hebben de werkgevers ook op andere fronten niets of nauwelijks iets te bieden. Zo ver wijzen ze bijvoorbeeld voorstel len van de FNV-bond om voor ploegendiensten een 36-urige werkweek in te voeren naar de studeerkamer. „Ze houden ge woon da boot af', aldus de vak bondswoordvoerder. Het enige lichtpuntje is in feite continuering van de vut-rege- ling voor 59-jarigen en invoering van deeltijd-vut. Over twee weken treffen werkge vers en vakbonden elkaar op nieuw en dan is het erop of er on der, aldus onderhandelaar M. Hagen van de Industriebond FNV, „De werkgeversonderhan delaars zullen dan echt met meer over de brug moeten ko men,, anders komen we er niet uit", zo waarschuwde hij. Een Amerikaanse soldaat, behorend tot het onderdeel dat in Israël Patriot-afweerraketten lanceerde, temidden van feestvierende mensen in Tel Aviv (foto Sven NackstrandlAFP) JERUZALEM (ANP) - Israël beleefde donderdag in meerdere opzichten een symbolische dag. Terwijl de carnavalspakken van zolder werden gehaald om het Purimfeest te vieren, barstte de vreugde dubbel los toen het nieuws over de nederlaag van Saddam zich verspreidde. Het staakt-het-vuren betekent het einde aan een angstige periode van nachtelijke raketaanvallen. „Het is een bijzonder symbolische dag. Saddam is verslagen op de dag dat wij Purim Goods carnaval) vieren", aldus een ambte naar in Jeruzalem. „Voor ons is de Iraakse president een moder ne Haman", verduidelijkte hij al dansend. Haman was volgens het bijbelboek Esther een machtige Perzi sche bestuurder die het joodse volk wilde vernietigen. Esther, een joodse vrouw die met de koning was getrouwd, en haai- oom Mordechai wisten de vorst over te halen het joodse volk te spa ren. Haman en zijn tien zonen werden uiteindelijk opgehangen aan de galgen die zij voor de joden hadden opgericht. De regering had gisteren voor feesten geen tijd. Maar ook pre mier Yitzhak Shamir kon het niet laten een vergelijking te ma ken van Saddam met de vijand van Israël uit het bijbelboek. „Op het feest van Purim dat de ondergang van een oude vijand her denkt die het joodse volk wilde vernietigen, komt de nederlaag van een moderne vijand die ons en andere naties probeerde te vernietigen", aldus de premier. Bush kort voor het uitspreken van zijn rede waarin hij het staken van de strijd aankondigde (foto Ron Edmonds/AP) WASHINGTON - Pesident Bush heeft aan het staakt-het- vuren de volgende voorwaarden verbonden: Irak moet onmiddellijk alle krijgsgevangenen en burgers vrijlaten en de stoffelijke resten van alle gesneuvelden vrijge ven. Irak moet de Kuwaytse autoriteiten informeren over de plaats en de aard van alle land- en zeemijnen. 9 Irak moet alle relevante resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties naleven. Daaronder vallen herroe ping van het besluit om Kuwyat te annexeren en aanvaar ding van het principe dat Irak herstelbetalingen doet voor de verliezen, de schade en de wonden die het heeft veroorzaakt. Bush riep namens de geallieerden Irak op militaire bevelheb bers aan te wijzen voor besprekingen over de militaire aspec ten van de wapenstilstand. Hij droeg zijn minister van buitenlandse zaken Baker op een ontmoeting van de Veiligheidsraad van de VN te vragen, ten einde de noodzakelijke regelingen te formuleren voor de beëindiging van de oorlog. Voorwaarde voor de wapenstilstand is dat de Irakezen het vuren op geallieerde troepen staken en ook ophouden met het afvuren van Scud-raketten op enig land. Schendt Irak deze voorwaarden, dan staat het de coalitiet vrij de militaire operaties te hervatten. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van defensie is van plan meer te bezuinigen dan volgens de Tussenbalans zou moeten. Defensie wil zo financiële ruim te houden om de luchtmobiele brigade op te zetten. Met deze brigade, het belangrijkste on derdeel van de binnenkort te publiceren Defensienota, moet de Nederlandse krijgsmacht mobieler en flexibeler kunnen optreden. In totaal denkt Defensie op een bedrag van 5,5 miljard aan be snoeiingen tot het jaar 2000 uit te komen. Maar om de extra be zuiniging te realiseren, zal bur ger- en militair personeel ver sneld worden afgestoten en moe ten de drie krijgsmachtdelen in vesteringen vertragen. Defensie denkt het personeels bestand nog deze kabinetsperio de (tot 1994) met 17 procent te verminderen. Aanvankelijk ging de Defensienota uit van een ver mindering met bijna 15 procent. Defensie denkt verder zo'n 275 miljoen gulden te vergaren door onroerend goed en overtollig materieel te verkopen. De landmacht zal versneld moe ten inkrimpen door meer eenhe den mobilisabel te stellen. De aanschaf van nieuwe granaat werpers wordt vertraagd tot na het j aai- 2000. De extra maatregelen beteke nen verder dat de marine reke ning moet houden met het eer der uit de vaart nemen van vier van de in totaal tien mijnenve gers van de Dokkumklasse. De aanschaf van nieuwe kustmij- nenvegers, een project waarin Nederland samenwerkt met Bel- Reisliteratuur is het thema van de boekemveek. Verder in bijla ge Kunst 'Cultuur: 9 De schat der Skythen ligt in Brussel 9 Het ongeluk van juffer Eline Vere 9 Mathüde Santing is ver liefd op mooie liedjes9 De vier de wederopstanding van Deep Purple 9 Culturele agenda 9 Exposities. 19 t/m 27 Star geeft u alle ruimte van de wereld om uw vakantie rond te maken. Vandaag tot 21.00 uur,geopend. Zaterdag tot 17.00 uur. REIZEN MET EEN STERRETJE BOEKENWEEK 1991 Un Jan Raas en Cees Priem handhaven zich in de harde wereld van het beroepswielrennen. Verder in de sportbijlage: 9 Greg Lemond vond een nieuwe trainingsmethode: 2800 kilometer fietsen naar Mexico - Grote namen keren het peloton definitief de rug toe 9 De ploegen van '91 9 Wielerkalender en ranglijsten. 29 t/m 35 EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft in 1990 het recordverlies van 4,240 miljard gulden gele den. Wereldwijde reorganisa ties, met een verlies aan ar beidsplaatsen van 45.000 a 55.000 voor het einde van dit jaar, kosten Philips 4,649 mil jard gulden. De aandeelhouders krijgen over 1990 geen divi dend, zo is gisteren in Eindho ven bekendgemaakt. Philips heeft in 1990 55,7 miljard gulden omgezet (-3 procent t.o.v. 1989) en boekte een bedrijfsre sultaat van 2,260 miljard gulden. Dat is een daling van 374 miljoen gulden vergeleken met het jaar daarvoor. De kosten van de reorganisatie zijn buiten deze cijfers gehou den. Dat bedrijfsresultaat valt de financiële wereld eigenlijk erg mee. Verwachting De maatregelen om Philips uit het dal te trekken, zullen vol gens het concern al in de tweede helft van dit jaar tot een aanzien lijke verbetering van de winstcij fers leiden. De top van het con cern handhaafde gisteren de ver wachting dat 1991 met een net towinst kan worden afgesloten. De koers van het aandeel Philips op de Amsterdamse effecten beurs leed niet onder het bekend worden van de verlies cijfers. Het aandeel werd zelfs twee kwartjes meer waard en steeg naar ƒ26,80. (zie ook pagina 9) gië en Portugal, zal worden ver traagd. Ook van de luchtmacht wordt een extra bezuiniging gevraagd. Nieuwe Hawk-luchtdoelraket- ten worden voorlopig niet aan geschaft en de derde en vijfde groep geleide wapens worden eerder uit Blomberg en Stolze- nau naar Nederland terugge haald. (zie ook pagina 3) Referendum in Georgië over autonomie MOSKOU (RTR) - Het parle ment van de Sovjetrepubliek Georgië heeft donderdag beslo ten om op 31 maart een eigen re ferendum over de onafhanke lijkheid te houden. Georgië volgt daarmee het voorbeeld van de Baltische staten. Dat hebben waarnemers gemeld. „De centrale regering (Moskou) voert een niet verklaarde oorlog tegen de republiek", aldus het parlement in een verklaring, „Georgië weigert deel te nemen aan de vorming van een zoge naamde nieuwe federatie en wei gert het nieuwe Unieverdrag te tekenen". Moskou heeft de 15 Sovjetdeel republieken een ontwerp Unie verdrag voorgelegd waarin de verhoudingen tussen de ver schillende deelrepublieken en het centrale gezag opnieuw wor den bepaald. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende, evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. •U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1