Bush: Golfoorlog is voorbij H I S WA 91 CD A-fractie keihard tegen verdere lastenverzwaring Van Haren schoenen Nederlandse diplomaat bij aanslag gedood Kuwayt-Stad loopt uit voor bevrijders Europese zender tegenhanger CNN Leger Saddam in Kuwayt en zuiden van Irak verslagen 2-10 MAART Toestand Johan Cruijff na operatie bevredigend $fb Miro Center Vlissingen, met nu nög completer! La BOCA [iivroj Wolkenvelden Veel bewolking en mogelijk enige re gen. Maximum temperatuur rond 6 graden. Zwakke tot matige zuidelijke 234e jaargang no. 50 Donderdag 28 februari 1991 (Van onze correspondenten WASHINGTON - De oor log" in de Golf is voorbij. De Amerikaanse presi dent Bush heeft van nacht om drie uur gezegd dat hij de geallieerde troepen het bevel had ge geven de vijandelijkhe den te staken. Kuwayt is bevrijd en het Iraakse le ger is verslagen. Bush maakte het einde van de- oorlog bekend in een televisie toespraak voor het Amerikaan se volk. De geallieerden mogen alleen nog maar in actie komen, als restanten van het Iraakse le ger het vuur op de multinationa le strijdkracht openen of op nieuw Scud-raketten afvuren op Israël en Saudi-Arabië. In de loop van de nacht werd duidelijk dat het einde van de oorlog in zicht was. Enkele uren voor de historische toespraak van Bush liet een functionaris van het Pentagon weten dat de strijd gestreden was. De grond- gevechten zijn vanmorgen vroeg beëindigd, nadat Amerikaanse en Britse eenheden honderden Iraakse tanks hadden vernie tigd bij Basrah. Ook de bombar demenen op stellingen in Ku wayt en Irak werden gestaakt. De laatste grote slag werd ge streden bij de Iraakse havenstad Basrah. Geallieerde troepen raakten in gevecht met de laat- DEN HAAG (ANP) - De 40-jarige Robert-Jan Akkerman, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Tunesië, is woensdagavond in Sidi Bon Said, een stadje ten noorden van Tunis, vermoord. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dat woensdag avond bevestigd. Minister Van den Broek heeft geschokt gera- geerd. Volgens diplomatieke bronnen in Tunis werd Akkerman ge dood nadat hij zijn auto aan het begin van de avond parkeerde bij zijn woning, waar een etentje zou worden gegeven voor andere westerse diplomaten. Vanuit een auto met drie inzittenden is Akkerman door automatische wapens beschoten. Hij overleed op weg naai' het ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de politie is nog geen bewijs ge vonden voor een relatie tussen de aanslag en de Golfoorlog. De moord was volgens de politie in Tunis nog niet opgeëist. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken werkte Akkerman al drie jaar op de Nederlandse ambas sade in Tunesië. Vanuit Tunis werd Akkerman tijdelijk naar Baghdad gedirigeerd toen de Nederlandse ambassadeur in Irak, Van Dam, naar Nederland terugkeerde om overleg te voe ren met minister Van den Broek over de Nederlandse gijzelaars. Akkerman bleef tot aan de slui ting van de Nederlandse ambas sade in Irak in Baghdad. Daarna keerde hij terug naar Tunis. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek heeft „met afschuw kennis genomen" van de gewelddadige dood van Ak kerman en is „diep geschokt." Dat verklaarde zijn woordvoer der woensdagavond. ly/Jc UJCiAetr Cr» Dagelijks 10-17 uur. Do. 7 en vr. 8 maart van 10-22 uur. AMSTERDAM ral Gratis pendelbus: volg borden0 RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS stations. ste divisies van de Republikein se Garde, de elite-eenheid van Saddam Husayn. De ongelijke strijd werd in enkele uren in het voordeel van de geallieerden be slecht. Acht uur eerder had de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten, de Amerikaanse generaal Schwarzkopf, gezegd dat ruim drieduizend van de 4200 Iraakse tanks waren vernie tigd. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, inclusief de Sovjetunie, wezen in de loop van gisteravond het Iraakse aanbod voor een wapenstilstand nog af. Irak toonde zich bereid alle VN- resoluties te aanvaarden, beloof de af te zien van haar claim op Kuwayt en stelde herstelbeta lingen in het vooruitzicht. In ruil daarvoor vroeg Irak om ophef fing van het handelsembargo en een onmiddellijk staakt-het-vu- voor het eerst toegegeven dat geallieerde militairen tot diep in Irak waren doorgedrongen. Het radiostation berichtte dat geal lieerde parachutisten waren ge land bij de stad Nassiriya. Vol gens Baghdad zijn de geallieer- Radio Baghdad heeft woensdag (Slot zie pagina. 5 kolom 1) BARCELONA (ANP) - Johan Cruijff maakt het naar omstandighe den goed, na de operatie aan de kransslagader gisteren. Volgens de chirurgen hebben zich geen complicaties voorgedaan. Het team on der leiding van Dr Oriol Bonin bracht tijdens de ingreep van bijna drie uur twee by-passes aan, waardoor de bloeddoorstroming naar het hart verbeterd is. De oud-international is gisteravond bijgeko men uit de narcose. 'Voordat Cruijff naar de operatiekamer werd gevoerd, maakte hij nog een grap. „Het zal wel een tijdje duren alvorens de haren die ze van mijn borst hebben geschoren, bijgegroeid zijn", zei hij tegen assis tent-coach Carlos Rexach. Bonin zei na afloop, terwijl de patiënt nog onder narcose was: „Cruijff zal twee dagen op intensieve zorg moeten blijven, zodat we de ontwikkeling goed kunnen volgen. Zijn kwaal was gevaarlijk, want hij had een hartinfarct kunnen krijgen." (zie verder pagina 21) De ambassadeur van Tunesië in ons land is donderdagochtend op het ministerie van buiten landse zaken ontboden. De Tu nesische autoriteiten moeten onverwijld voortgaan met het onderzoek. We vertrouwen er op dat de daders opgepakt en be recht zullen worden, aldus de woordvoerder van Van den Broek. Ook Buitenlandse Zaken tastte vannacht in het duister over de moordaanslag. Omdat niemand de aanslag had opgeëist kon slechts worden gespeculeerd. Er is van dicht bij geschoten. Het ziet er dan ook naar uit dat het een doelbewuste moord is en dat geen sprake is van een vergis sing, aldus een woordvoerder van het ministerie. Vrouwelijke soldaat VS bij gesneuvelden DHAHRAN (AP) - De Golfoor log heeft zijn eerste vrouwelij ke Amerikaanse slachtoffer geëist. De ouders van soldate Christine Mayes werden woensdag van de dood van hun dochter op de hoogte gesteld. Christine Mayes bevond zich in de legerbarakken die maandag door een Iraakse Scud-raket werden getroffen. Bij de aanval vielen in totaal 28 do den en raakten honderd militai ren gewond. De 22-jarige studen te maakte deel uit van een wa terzuiveringseenheid. Christi nes moeder zei dat haar dochter zondag had gebeld dat ze in Sau di-Arabië was gearriveerd. De dag dat zij uit de Verenigde Sta ten vertrok, 17 februari, had zij zich officieel verloofd. Vrouwen en kinderen zwaaien met de Kuwaytse vlag en zingen en dansen om de bevrijding te vieren (foto Pascal GuyotlAFP) KUWAYT-STAD (AFP) - Heel Kuwayt-Stad liep woensdagoch tend uit toen de Kuwaytse bevrijdingstroepen binnenreden, ge volgd door toeterende auto's met Kuwaytse vlaggen en portret ten van emir Jaber. De soldaten schoten rode en groene vuurpij len de lucht in, die zwart was van de rook uit de talloze in brand gestoken olieputten rond de stad. De militairen kwamen een stad binnen die tijdens zeven maan den bezetting volkomen is verwaarloosd en waar de straten be zaaid zijn met vuilnis en uitgebrande auto's. Richting kust staan zwartgeblakerde resten van huizen en liggen het prikkeldraad en de wegversperringen nog steeds op straat. Het terugtrekkende leger van Saddam Husayn liet verder een spoor van wrakken van T-62 tanks en pantservoertuigen achter. Ook een kleine eenheid van de Amerikaanse speciale troepen en Saudische pantserwagens trok de stad binnen. De Amerikaanse vlag wappert weer op de ambassade van de Verenigde Staten. Ongeveer 300 Kuwayti's verzamelden zich voor het gebouw om de Amerikanen te bedanken voor hun rol bij de bevrijding. In hotel Kuwayt International, tegenover de ambassade, zei een medewerker dat de Iraki's voor vertrek alle televisies en video toestellen meenamen, waarna zij het hotel in brand staken. „Zij waren ons al 900.000 dollar (ongeveer 1,5 miljoen gulden) schul dig, maar bovendien hebben zij al het eten en de televisies uit de kamers gestolen. Sommigen namen zelfs borden mee", aldus een andere medewerker. „Ik ben heel, heel gelukkig. Tegen de soldaten wil ik zeggen: „Welkom, jullie zijn hier thuis", en ik wil ook president Bush be danken", zegt een 20-jarige Kuwaytse man, wiens zusje volgens eigen zeggen door Iraakse soldaten is vermoord. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA verschillen hartgrondig van mening over de manier waarop het kabinet een reste rend financieel probleem van drie miljard moet aanpakken. Het CDA vindt lastenverzwa ringen onbespreekbaar, terwijl de PvdA meent dat de ministers met bezuinigingen aan het eind van hun latijn zijn. Dat bleek woensdag op de eerste dag van het Kamerdebat over de Tus senbalans. Volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman moeten opbrengsten uit de belastingvereenvoudi ging, waarop de commissie-Ste vens studeert, gebruikt worden voor verdere belastingverlaging. Hij waarschuwde het kabinet niet „te winkelen bij de commis sie om de financiële problemen op te lossen". Zoals bekend komt het financie ringstekort door de plannen in de Tussenbalans in 1994 niet op 3,25 maar op 3,75 procent uit. Brinkman wil nog voor de zomer duidelijkheid over de oplossing van dat probleem. Dat kan vol gens hem onder meer door te snoeien op subsidies voor isola tie, hoge-rendementsketels en bedrijfsvervoer, het laten verval len van de belastingaftrek mi lieu-investeringen, beperking van de rechtshulp, en door een grotere financiële bijdrage van gemeenten in de bijstand en de invoering van de basisvorming in het onderwijs. Brinkman stelt voor de jaarlijk se aanpassing van departemen tale begrotingen aan de inflatie deels of helemaal schrappen. De PvdA is het daarmee eens. Dit kan ongeveer 800 miljoen gulden opleveren. Aardgasbaten Volgens Brinkman levert 'zijn' pakket 2,5 tot 3 miljard gulden op. Het CDA is ervoor dat extra gasbaten en opbrensten uit de verkoop van staatsaandelen ge bruikt worden ter verlaging van het financieringstekort. Ook daar is de PvdA het mee eens. Wöltgens was het echter oneens met Brinkman over de komende voorstellen tot belastingvereen voudiging van de commissie Stevens. Hij betoogde dat er voor het kabinet extra inkom sten ontstaan na het uitkomen wam mam van het advies. Wöltgens zei ook dat alle fiscale aftrekposten, voor burgers en bedrijven, kri tisch herzien moeten worden. Wöltgens noemde verder als mo gelijkheid het snijden in uitga ven voor externe adviseurs (2 miljard gulden). Het CDA is het daarmee eens. Voorts zag hij ex tra inkomsten ontstaan door het selectief verhogen van BTW of accijns op bepaalde produkten en diensten, vooruitlopend op het wegvallen van de grenzen binnen de EG en de noodzakelij ke harmonisatie van BTW en ac cijnzen daarna. Gemeenten CDA'er Brinkman lanceerde het plan een groot aantal taken over te dragen aan gemeenten. Het zou in totaal gaan om 5,5 miljard gulden opgebouwd uit: sociale vernieuwing, minderhedenbe leid, rampenbestrijding, milieu taken, infrastructuur groeiker nen en -steden, huisvesting ge handicapten, sociale werkvoor ziening, stadsvernieuwing, lo kaal openbaar vervoer, ver- keersvoorzieningen, beleid ver keersveiligheid, openlucht re creatie, sociaal-cultureel werk, kinderopvang en verslavings zorg. Het regionale beleid moet van Brinkman geheel aan de provin cies worden overgedragen. Wölt gens en Van Mierlo riepen het kabinet juist op tot 'open' over leg met provincies en gemeen ten over de bezuinigingen die voor hen in de Tussenbalans staan. (zie ook pagina 3) (Advertentie) berrie tit BjAlSlLlElR Biisberrys GEISER JDBIS mn/auck SMARTÏ STYLE dels/Ther Lange Vorststraat 12 Goes IRA-proces De IRA-verdachten Hick en Ma- guire hebben woensdag op de vierde dag van het IRA-proces voor de rechtbank in Roermond hun stilzwijgen verbroken. Ge tuig e-deskundige prof Wage naar zette gisteren vraagtekens bij het herkennen van de verdachten door ge- tuigen. Schrijvertjes Annie M. G. Schmidt reikte giste ren in Den Haag prijzen uit aan de ivinnaars van een landelijke schrijfioedstrijd voor basis school-leerlingen. Onder hen be- vondep zich twee jeugdige Zeeuwse schrijvers in de dop: Jacco Rosendaal (11) uit Zuidzande en Mare 4 O Reunis (11) uit Hulst. Iw Uitkijkpost Woensdagmiddag verliet de Ne derlandse loods Erik van Dilst als laatste de uitkijkpost van de redecoördinatiedienst aan de Boulevard Bankert in Vlissin gen. De dienst is nu gehuisvest aan de Commandoioeg. Het uit kijktorentje zal tezij- nertijd worden ge- C sloopt. ffi Vlissingen Een omstreden strafschop is Vlissingen gisteravond tegen RBC in Roosendaal fataal ge worden. De geplaagde Zeeuwse profclub verloor tenslotte met 2- 0. Als getergde leeuwen streden de Vlissitigse spelers, die ke?ine- lijk veel inspiratie hadden geput uit de negatieve publi caties. Maar het was O allemaal tevergeefs. mL I Contributie te hoog voor NOS BRUSSEL (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU), waarbij 39 publieke omroepen waaronder de NOS zijn aange sloten, hebben de handen ineen geslagen voor de oprichting van een Europese nieuwszender. „Euronews moet vanaf 1992 in ternationaal nieuws brengen, bekeken vanuit Europees ge zichtspunt, zo werd woensdag op een presentatie in Brussel bekendgemaakt. De NOS zal wel gratis beelden aanleveren, zoals zij nu al in EBU-verband doet, maar geen geld steken in het project. Paul Hendriksen van de internatio nale afdeling van de NOS zei woensdag desgevraagd vanuit Hilversum dat de contributie van 350.000 gulden per jaar voor de eerstkomende zes jaar te hoog is. De BRT doet evenmin mee, maar de (Franstalige) RTBF weer wel. De bedoeling is dat Euronews zichzelf na die zes jaar kan be druipen dankzij reclame- en sponsorgelden. Zolang is er een kerngroep, waaronder de Ita liaanse RAI, Antenne 2 en FR3 uit Frankrijk en de Duitse ZDF en ARD, die in de aanloopperio de samen 5,4 miljoen gulden per jaar inbrengt. Daarnaast is nog steun van de EG nodig. De EG- Commissie is positief, maar heeft nog geen harde financiële toezeggingen gedaan. Euronews moet de tegenhanger worden van het Amerikaanse CNN (Cable News Network). In het eerste jaar zal negen uur per dag nieuws worden uitgezonden en daarna 24 uur per dag, in het Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans. De satellietzender zou in 1992 in 23 miljoen huiskamers in Europa en andere Middel- landse-Zeelanden kunnen wor den ontvangen. Hendriksen heeft zelf geen hoge verwachtingen van Euronews. In tegenstelling tot CNN. dat in de Golfoorlog triomfen viert, zal Euronews geen eigen nieuws ploegen en correspondenten in zetten. Het blijft bij het „herkau wen" van aangeleverd beeldma teriaal. „De vraag is of dat wel zo aantrekkelijk is", te meer omdat er vanwege de meertaligheid geen nieuwslezers of presentato ren worden gebruikt. Volgens Hendriksen is Euro news ook opgezet om Europese commerciële omroepen een stap voor te zijn. Maar die zien naar zijn zeggen nog niet zoveel brood in een nieuwszender omdat nog te weinig bedrijven belangstel ling hebben getoond om langs die weg reclameboodschappen uit te zenden. (COFFEESHOP) verenigde spaarbank auto wassen Miro-Center: Gildeweg, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1