De telefoon is bijna uit de groei Wat goed is voor mij, is goed voor mijn dier Wedstrijdagenda Voor elk wat wils DOM&ASS Eenzame werkers op afgelegen posten varia 9TT-Telecom heeft zeven miljoen aansluitingen Met de hond naar de acupuncturist iel 'el WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 (Door Hugo van der Heem f even miljoen telefoonabon- J nees heeft PTT-Telecom. vi )e groei is vooral de laatste ja- gej en enorm snel gegaan. Een aar jaar geleden was de vijf niljoenste nog een gebeurtenis an de eerste orde. De groei van et aantal aansluitingen is nu og beperkt. Praktisch ieder s Huishouden heeft namelijk al 2 en telefoon. TT verwacht nog maar zo'n 5 nd irocent groei per jaar, al is dat ooiog altijd een spectaculair gege- diien, vergeleken met 1881, toen !e I nen met telefonie begon in Ne- du Ierland. [et - nu grotendeels vernieuwde elefoonnet - kan veel leuke din- t ;en voor de abonnees doen. Een I laarvan is de doorschakeldienst zoals in bedrijfscentrales). jaarmee kan men zijn nummer iverzetten op dat van de buren ifnaar kantoor. De doorschake- is alleen mogelijk met een lruktoets-toestel, aangesloten 20 ip een moderne, digitale centra le e. In Nederland is bijna 70 pro cent van het net gedigitaliseerd. Doorschakelen op deze wijze is binnen bedrijven al heel ge woon. Ander nieuws is dat PTT op ver zoek aan de abonnee een gespe cificeerde nota zal verstrekken. Daarop worden nationale en in ternationale gesprekken (met. landnamen), gebruikte 06-dien- sten gespecificeerd. Voor deze dienst moet wel extra betaald worden. Met de voorziening loopt Telecom voorop in Euro pa. Alleen Amerika kent dit soort nota's al. Telefooncellen In vergelijking met andere Euro pese landen is Nederland wel sterk achtergebleven wat be treft het aantal telefooncellen. In de komende jaren zal men die achterstand inhalen met vooral kaartcellen, die weinig 'vandaal gevoelig' blijken te zijn. Wie gewend is met een computer om te gaan, weet ook dat je vrij veel gegevens via Videotex uit de 008-databank kan halen. Dat is echter vrij prijzig (37,5 ct/p min) en ongeschikt voor het veel en vaak opzoeken van telefoon nummers. Daarom zal PTT-Te lecom komen met een CD-ROM. een naam/nummerlijst van alle Nederlandse abonnees op een cd die per computer te lezen is. Een uitkomst voor de telefonist(e) die snel veel nummers wil opzoe ken, zonder steeds alle 20 tele foongidsen van Nederland te moeten doorstruinen. Ben Verwaayen (algemeen di recteur Telecom) en technisch bedrijfsdirecteur Paul 't Hoen verwachten in de voor ons lig gende periode 1991-1995 vooral een geweldige stijging van het gebruik van autotelefoons en de pockettypen, die ook van het au totelefoonnet gebruik maken. Men schat een toename van ap paratuur en autotelefoonver keer op ruim 30 procent per jaar: veruit de grootste groeimarkt. Verder zal ook het semafoonver- keer (14 procent) flink stijgen. Daarnaast nemen de nieuwe aansluitingen op het (computer- (datanet en het (computer)data- verkeer fors toe de komende vijf jaar. Men schat rond de 20-25 procent per jaar. Ook PTT's vaste verbindingen - zowel nationaal als internatio naal -mogen zich in een grote be langstelling verheugen. Een stij ging van 10 tot 20 procent per jaar zit erin. Alleen het telex-ver keer en de aansluitingen op dit net, nemen gestaag af: tussen de 15 en 20 procent. De telex wordt verdrongen door de succesvolle fax. Tot 1995 ver wacht de PTT-directie dat het aantal faxtoestellen zal toene men van 2.9 naar 4.4 procent. Het aandeel van de fax in het te lefoonverkeer tot dat jaar'schat men op 7 procent tegen 3 pro cent nu. Gezien het feit dat vrijwel elk huishouden (0,95 pet) al een tele foon-aansluiting heeft, houdt men nog slecht rekening met een groei van 3,5 procent per jaar. Het zal hoofdzakelijk gaan om extra (fax)aanluitingen en uitbreiding van het aantal lijnen bij zakelijke gebruikers. Wel ver wacht men nog dat het aantal gesprekken verder zal toene men. Indeling De reeks 06-nummers zal er in de komende jaren wat anders uit zien. Naast 06-0 als gratis (groen) info-nummer zal 06-4 komen te vervallen. Dan gaat men onder scheid maken tussen koopnum mers 06-3 en tariefnummers 06-8. 06-5 zal gereserveerd blijven voor autotelefoon en semafoon. 06-7 staat voor Videotex-dien- sten (computer nummer) en 06-6 voor radio-spelletjes en TV-ac- ties. 06-11 voor alarmering zal misschien weer vervallen. In overleg met Binnenlandse Za ken komt er mogelijk een Euro pees alarmnummer: 112; maar dan pas in 1995. De 06-centrale zal ook met meer intelligentie worden uitgerust. Het zal mogelijk zijn om lande- len draadloze pocket-telefoon, het gebruik zal steeds meer hand iver hand toenemen (foto's GPD) )e jeugd in actie aan de Westerschelde bij Ritthem (foto Constand ia' ian Schelven) 7 u Een nieuwe bedrijfscentyale met ingebouwde radio-zendontvanger waardoor men draadloos kan bel len lijk 06-nummers, bij voorbeeld van een bank, tijdens kantooru ren te routeren naar het dichts- bijzijnde fililiaal. Tijdens het weekend krijgt men op hetzelfde nummer daarentegen de centra le meldkamer, die ogenblikke lijk zeer dringende zaken kan af handelen, Het moet ook moge lijk zijn om per Telecard of bank- kaart telefoongesprekken af te rekenen vanuit een telefooncel of eventueel (met. PIN) te bellen op de eigen telefoonrekening van thuis. Draadloos Dit jaar zal Telecom proeven ne men met draadloze telefoontoe stellen. Een model, met beperk te mogelijkheden, komt over waaien uit Engeland. Het is een draadloos toestel, dat thuis met de eigen basisset wordt gebruikt en waarmee het mogelijk zal worden op luchthavens, stations en andere drukke publieke plaatsen eveneens te bellen. Men spreekt van het CT2-sys- teem en van Phone- of Tele- points. Op 50 meter afstand van zo'n punt kan men 'draadloos' bellen. Het nadeel is dat het toe stel niet overal werkt en men dus niet kan worden opgebeld. Met een zogenaamd DECT-toe- stel (Digital European Cordless Telephone) kan dat wel. Door toepassing van nieuwe technie ken en hogere frekwenties (1800 MHz) kan dit systeem een grote re capaciteit krijgen dan het CT-2 systeem. Het is ook ge schikt voor gebruik in bedrijfs centrales. De autotelefoon die in heel Euro pa te gebruiken is, zal pas vol gend jaar stap voor stap worden ingevoerd. Het pan-Europese net (ATF4) zal in eerste instantie vooral werken langs de door gaande routes (bv. naar Duits land). De afnemers moeten ook in de kringen van internationaal geoiïenteerde zakenmensen worden gezocht. ONBEPERKT ZWEMPLEZIER IN DOMBURG Babelweg - 4357 BT DomburgTel. (01188) 3230 A an het begin van het jaar iVwordt door een klein deel van de hengelaars een program- na samengesteld van wedstrij den waaraan zij willen deelne- nen. De keus is zo groot dat het onmogelijk is aan iedere wed strijd deel te nemen, rti 'r wordt gevist om allerlei kam- lioenschappen, namelijk: Ne- o Ierlands kampioenschap boot- h( issen, Nederlands kampioen- ichap kustvis'sen, Delta kaïp- gejpioenschappen, Nederlands kampioenschap jeugd en vele om allerlei club- Ni kampioenschappen. M Kampioenschap bootvissen au Pp 9 en 10 maart vindt vanuit ctiSchevengen de selectie om het ïvi Nederlands kampioenschap 1,3 lootvissen plaats met op 16 en va 1 maart de eindwedstrijd. Nederlands kampioenschap 20 april vindt aan het strand M>ij Dishoek de selectie om het federlands kampioenschap eïjkusthengelen plaats. De eind- dl wedstrijd staat voor 12 oktober o; eRockanje op de agenda, lig Kampioenschap kusthengelen .uPugd 'oor de jeugd is er op 27 april de D#edstrijd om het Nederlands jeugdkampioenschap kusthen- jri den. Er wordt gevist in de Wes- ,ai erschelde bij Borssele. De jeugd s verdeeld in twee caregorieën. 'ategorie A: 14 tot en met 17 jaar u categorie B 10 tot en met 13 eiaar. De deelnemers dienen op 1 anuari van dit jaar de leeftijd 'an 10 jaar wel, maar de leeftijd og'an 18 jaar nog niet te hebben lereikt. ui 'elta kampioenschap .ai 'oor het Delta kampioenschap d taan er acht wedstrijden op het dProgramma. Om voor het kam- ay 'ioenschap in aanmerking te er :omen moet men minstens zes wedstrijden mee vissen. Vist an "en er acht mee, dan tellen de es beste resultaten. D kt programma ziet er als volgt fit: maart, 't Sloe, Nieuwdorp, 13.30 tot 16.30 uur; 30 maart, Heense Molenvissers de Heen, 14 tot 17 uur; 13 april, Glymes- vissers Lepelstraat, 14 tot 17 uur; 9 mei, De Zeester Halste ren, 11 tot 14 uur; 11 mei, 't Scharretje, Oud-Vossemeer, 11 tot 14 uur; 5 oktober, HVKK Ka- pelle, 11.15 tot 14.15 uur; 20 okto ber, Eendrachtvissers Nieuw- Vossemeer, 12 tot 15 uur; 3 no vember, Leeglopers 's-Heeren- hoek, 11 tot 14 uur. Belgische kust Voor dit jaar is er weer een keus uit zes wedstrijden, te weten: 14 april, Blankenberge; 21 april, hengelen I I I I I I I I IT Wenduine; 12 mei, Zeebrugge; 16 juni, Oostende; 22 september, Heist; 6 oktober, Zelzate, deze wedstrijden beginnen om 11 uur. Vrije wedstrijden Naast de bovengenoemde wed strijden zijn er nog enkele vrije wedstrijden: 1 april, Edelkarper, Bergen op Zoom; wedstrijd aan de Dishoek van 10 tot 14 uur; 12 mei, De Be- velanden, Heinkenszand, 11 tot 14 uur; 10 augustus, 't Lege Net, 's-Gravenpolder, 9 tot 12 uur: 7 september, Sint-Hulp. Geh Goes, 13.30 tot 16.30 uur; 26 ok tober, EGHV Goes, 14.30 tot 17.30 uur. Visma De Nationale Hengelsportbeurs Visma wordt dit jaar voor de 23ste keer gehouden in de Rot terdamse Ahoy van 13 tot en met 17 maart. De openingstijden zijn: dagelijks van 11 tot 17 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Zater dag en zondag van 11 tot 17 uur. Constand van Schelven. Je ontkomt er niet aan te giechelen als je hoort dat de buurvrouw met haar hond naar de acupuncturist is ge weest. Of als oma niet alleen, maar samen met haar poedel naar de fysiotherapeut gaat. Zelf nemen zij hun vak bloed serieus: de homeopaat, de fy siotherapeut de acupunctu rist en de gedragstherapeut. Zij behandelen geen mensen, maar dieren. Steeds meer dierenartsen breiden hun praktijk uit met alternatieve geneeswijzen. Loékie Huiskes uit Yerseke is zo'n dierenarts. Naast haar ge wone praktijkbehandelt zij dieren met homeopathische middelen. „Voor mij is de homeopathie een extra mogelijkheid. Op het moment dat een hond ge steriliseerd moet worden, komt hij gewoon op de opera tietafel terecht. Daar komt geen homeopathie aan te pas. Maar er zijn gevallen waarop de reguliere geneeskunde geen antwoord heeft. Dan kan je een poging doen met ho meopathie." Huiskes probeert door ge sprekken met de baas een zo goed mogelijk ziektebeeld te krijgen van de hond. „Ik wil beklemtonen dat ik pas begin aan homeopathie als grondig lichamelijk onderzoek is ver richt, op de normale manier, dus gewoon met foto's en der gelijke", legt Huiskes uit. Pas als dat niets oplevert zoekt ze een homeopathisch middel. Acupunctuur Een andere alternatieve be handeling is nog niet doorge drongen tot Zeeland: de acu punctuur. Door een speld te prikken op bepaalde punten in het lichaam kan de pijn ver holpen worden. Lies Schuite maker maakt gebruik van de ze therapie in haar praktijk in Zuidlaren. Zij staat op hetzelf de standpunt als Pluiskes: eerst de normale diergenees: kunde, dan de acupunctuur. „Als ik behandel, bekijk ik na drie keer of ik doorga. Meestal kan je na drie weken al verbe tering zien." Een aantal mensen dat in de praktijk komt. heeft zelf te ma ken gehad met acupunctuur. „Die komen onder het mom van 'wat goed is voor mij, is ook goed voor mijn hond'." De honden blijven rustig als Schuitemaker ze prikt, 'omdat de therapie niet pijnlijk is'. Volgens Schuitemaker is het een goede zaak dat er steeds meer gebruik gemaakt wordt van alternatieve diergenees kunde. Er zijn nu 25 dierenartsen in Nederland aangesloten bij de groep acupunctuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskun de. Homeopathie De homeopathie is beter inge burgerd. Volgens Marina Bruinzeel van VSM Genees middelen loopt het goed met de afname van deze middelen. „Wij mogen geen exacte cijfers naar buiten brengen, maai' de afname groeit sterk. Ook door dat de dierenwinkels tegen woordig homeopathische mid delen verkopen." In Neder land zijn 35 homeopathische dierenartsen. Ook therapeuten zonder art senopleiding houden zich be zig met dieren, zij het op een andere manier. Ellen Meijns is gedragstherapeut voor- hon den in Grijpskerke. „Ik krijg veel te maken met agressieve honden en honden die niet alleen kunnen zijn. Dat kan voor ernstige proble men zorgen. Het is dan de vraag wat de mensen willen, öf het dier in laten slapen öf pro beren de hond ander gedrag aan te leren. In het laatste ge val komen ze dan bij mij." Volgens Meijns speelt het ge drag van de baas vaak een rol bij de problemen. „Er is bij voorbeeld sprake van inconse quent gedrag of van een baas die zijn hond op gelijke voet met zichzelf zet." Meijns gaat ervan uit dat een hond behandeld moet worden zoals wolven elkaar behande len in een groep. „Dat houdt in dat een baas ook echt de baas moet zijn. Anders bestaat de kans dat de hond gaat over heersen." Fysiotherapie Rhonda Risseeuw uit Ossenis- se behandelt voornamelijk honden en paarden met klach ten aan de gewrichten. Na haar studie fysiotherapie volg de ze een opleiding om ook honden te kunnen masseren. Risseeuw krijgt haar 'patiën ten' meestal doorverwezen door de dierenarts. „Fysiotherapie is een goede methode om een dier te helpen revalideren. Een renpaard wordt normaal gesproken af gemaakt als het een been ge broken heeft. Maar met een goede behandeling komt zo'n beest er meestal weer boven op. Dat is toch een prima zaak." Naast dieren behandelt Ris seeuw ook mensen. „Het grote verschil is datje bij dieren heel goed moet opletten en voelen. Ze kunnen nou eenmaal niks zeggen. Dat komt eigenlijk ten goede aan de mensen die ik be handel." Risseeuw vindt het jammer dat er zo weinig bekend is over de vele mogelijkheden die er voor dieren zijn. „Met fysiothe rapie kan je zoveel bereiken. Maar als je niet weet dat het bestaat, kan je er ook geen ge bruik van maken." Carolijn Borgdorff Het is belangrijk dat de verhouding tussen baas en hond duidelijk is foto Lex de Meester) Molenaar Henk Borst: „Ik hou van de stilte. Dat moet in de aard van het beestje zitten" (foto Rob Bruyn) (Door Ed Blaauw Werken en wonen in afgele gen oorden, ver van de be woonde wereld. Wie zijn brood verdient in verlaten streken, wil de rust en stilte van het bui tenleven voor geen prijs meer missen. Als Sneek en Bolsward op één oor liggen komt muskusratten vanger Jurriën Strikwerda even langs. „Ik kom er, omdat het moet, maar ik raffel mijn werk in de stad af en zoek zo snel moge lijk de rust weer op. Ik hou niet van de stad." De rattenvanger 'jaagt' het liefst in eenzaamheid. Tegen het mid daguur zoekt hij een afgelegen boom, waaronder hij zijn brood kan opeten. „Ik ben nou een maal graag alleen." Honderden Nederlanders werken moederziel alleen in ver laten oorden èn wonen ook op af gelegen plekken. Boeren, vuur torenwachters, molenaars, brugwachters, boswachters, een muskusrattenvanger, zij allen verkiezen de eenzaamheid van het buitenleven boven de drukte van de stad. Sommigen leiden zelfs bijna een kluizenaarsbe staan. Zoals Strikwerda. Hij woont in Nijland, een verge ten buurtschap tussen Sneek en Bolsward. Soms gaan er dagen voorbij dat hij geen mens spreekt. „Ik ben een man van weinig woorden. Mijn vrouw zegt ook niet veel. Wij zijn een beetje stille mensen. Ik ben een man van de eenzaamheid ja. misschien ben ik wat zonder ling", zucht hij. Hij prefereert het getsjilp van de vogels. „Kun je je mooier voor stellen?" Ooit was Strikwerda (50) dragline-machinist. Noordpool Jaap Koomen heeft van die da gen dat de muren op hem afvlie gen en hij zich knap eenzaam voelt. Als er iemand is die op een verlaten plek werkt, is hij het wel. Koomen is onderhouds monteur op... de Noordpool. Ne gen weken op, vier weken af. Het betaalt niet slecht. De Canadees Koomen, van oor sprong een Zaankanter, ver vloekt vooral de winters op de Noordpool. „Dan is het een bar oord. Het is één lange nacht. Buiten is het niet te harden met veertig graden onder nul. Ik woon niet in een dorp, maar een kamp. De eenzaamheid is wel eens beklemmend, al woon je met tweehonderd mensen sa men." Wat is eenzaam? Wat is een afge legen oord? „In Nederland be staan geen afgelegen oorden", stelt Koomen. „Er gaan dagen voorbij dat ik nauwelijks iemand zie of spreek." zegt Jan Bijlstra. Hij is de eenzame brugwachter van de Nieuwersluizerbrug over het Noordhollandse Waardkanaal, zo'n vijf kilometer van Sloot- dorp, in een uitgestorven deel van West-Friesland. De doodse stilte van het platteland wordt in de winter af en toe verstoord door een pruttelende motor boot. „De zomers zijn het leukst. Dan is het drukker door de plezier- vaart. Maar de winters vind ik ook niet erg. De voordelen op het platteland zijn zo oneindig veel groter. Wij hebben de ruimte. De stad is me veel te druk. Ze zeg gen wel: wat woon jij eenzaam. Nou en? Ik kan mezelf goed ver maken. Het onderhoud van de brug doe ik zelf. Er is altijd wat te doen." Het huis van brugwachter Bijl stra staat op 200 meter van de brug. In zijn brugwachtershuisje kijkt hij uit over uitgestrekte landerijen en kaarsrechte pol dervaarten. Vuurtoren Vuurtorenwachter Hendrik Per dok ziet, zo ver het oog reikt, de zee. Een eenzame baan op Schiermonnikoog, in de nok van een 35 meter hoge vuurtoren, precies 45 meter boven de zee spiegel. „Elke dag 122 treden op en af. Boven ben ik altijd alleen, maar ik heb me nooit eenzaam ge voeld. Ik heb altijd contact met de scheepvaart. Je observeert met je radar, je speurt met je kij ker de horizon af. Je kan in een straal van vijftig kilometer rond om kijken. Ik heb niet de behoef te tegen iemand aan te praten. Als ik na tien uur beneden kom, spreek ik genoeg mensen." Voor geen prijs zou Perdok van acht tot vijf uur achter een bu reau in een kantoorgebouw wil len zitten. „Heeft met mijn ach tergrond te maken. Ik kom van Schier. Ik heb de wereldzeeën bevaren. Als je weer terug bent, is vuurtorenwachter een logi sche keus." Spraakwaterval Molenaar Henk Borst is een spraakwaterval, vooral als het over wielrennen of schaatsen gaat. Borst is met zijn zestig jaar een sportman op leeftijd. Hij kon in zijn jonge jaren met de bésten mee en praat er graag over. Maar als Borst aan het werk is, zegt hij nauwelijks een woord. Tegen wie zou hij wat moeten zeggen? Hij werkt altijd in zijn eentje op de verlaten watermolen De Wou daap aan de Nauernasche Vaart. Rondom zijn molen, omgeven door roerloos landschap, hangt een weldadige rust. Vaak hoort hij alleen het klappen van de wieken, ,,'k Hou van de stilte, van de eenzaamheid, 't Moet in de aard van het beestje zitten hè. Je krijgt zo nooit met iemand ru zie." „In de zomer spreek ik veel meer mensen. Dan zeggen ze allemaal dat ik hier zo rustig woon. 's Win ters werk ik echt in volstrekte rust. Komt er zelden of nooit ie mand. Zelfs mijn bazen van het waterschap niet. Die bellen al leen. Ik ben al vanaf 1958 water- molenaar. Mijn broer was het ook, maai' die heeft nou een leuk huisje in een aardig buurtje." Postbode Postbode Piet Westerweele woont ook in een leuk huisje in een aardig buurtje, in Aarden burg. De drukte van het naburi ge Oostburg is hij ontvlucht. „Ik ben graag buiten in de vrije na tuur, het liefst alleen. Ik ben geen groepsmens", zegt hij droogjes. 's Morgens, voor dag en dauw sorteert hij de post. Dan springt hij op zijn fiets met twee volle fietstassen en gaat op weg. Het hoofd lichtjes gebogen, de han den rusten op het stuur. De een zame fietser op de landelijke pol derwegen. „Ik trap per week wel zo'n honderd kilometer weg. Al leen als het dagenlang pokke- weeris, baa.1 ik." Overdag fietst hij kilometers en 's avonds loopt hij kilometers.. Westerweele was in 1989 Neder lands PTT-kampioen op de tien kilometer, vorig jaar werd hij tweede. „Ik train ook liever al leen. Of ik een eenzaam bestaan heb. welnee. Ik maak onderweg als ik de post rondbreng een praatje, ga eens bij iemand op de koffie. Ik hou van het platte land. Die drukte van de stad kan me gestolen worden." „Ik woon ook buiten, maar wat is afgelegen? Met, de auto zit ik zo in Nieuwerschans", zegt be drijfsleider Ko Blok van proef- boerderij Ebelsheerd in Nieuw Beerta in Groningen. Voor het KNMI in De Bilt vangt hij onder meer het regenwater op in de buitenpost. „Ik hou van het buitenleven, de lucht is er gezond, je hebt geen last van auto's. Er zijn ochten den dat ik geen mens spreek. Heb ik geen moeite mee. Als ik met mijn trekker het land op ga, om kunstmest te strooien, heb ik geen tijd om te praten. Dan moet ik opletten. Wat is eenzaam? Je kunt in de stad ook eenzaam zijn." Waar de boer ook ploegt, de kerktorens van Finsterwolde ziet hij altijd. „Waar ben je in Ne derland nou echt alleen?" vraagt hij zich af. „Waar ik zit, op de Noordpool. Dat is een van de weinige plekken op aarde waar je eenzaam er» alleen kan zijn", antwoordt Koomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9