Duitse belastingen fors omhoog Advocaat wil herziening van vonnis-Maurik Halogeenverlichting blijkt vaak onveilig Steun Senaat voor benzine-heffing Raadselachtige uitbarsting komeet Meer milieu-surveillances vanuit de lucht Eenwording en Golfoorlog grote financiële aanslag binnen- en buitenland Traditioneel staatsbezoek koningin aan Frankrijk Schade door opgevoerde brommer is voor eigenaar Wordperfect 5.1 trainingen het weer in zeeland^-77 ...en in europa :re (Van onze correspondent) BERLIJN - Een toeslag van 7,5 procent op de belastingen voor burgers en bedrijven voor de tijd van één jaar en een drasti- :oe sche accijnsverhoging op benzi ne, die geen tijdbeperking kent en verhoging van de belasting- op het afsluiten van verzekerin gen van zeven tot tien procent, Dat zijn de belangrijkste maat regelen, die de Duitse regering DEN HAAG (GPD) - De Eerste kamer is op de valreep akkoord i0e gegaan met een nieuwe brand stofheffing. Vanaf 1 maart wordt de benzine 3 cent per liter duurder. De opbrengst is deels bestemd voor extra investerin- gen in het openbaar vervoer. De senatoren van de WD, D66 en het CDA dreigden het voorstel van minister Alders (milieube- heer) te torpederen. Maar het d CDA draaide gisteren alsnog bij. De WD houdt vast aan het prin- eipe dat een heffing op brandstof ie| WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 heeft getroffen om de explode rende kosten van de eenwording en de mondiale extra lasten te kunnen betalen. Alle verhogin gen gaan in op 1 juli. Minister van financiën Waigel zei dat loodhoudende benzine 25 pfennig duurder wordt, de prijs van loodvrij gaat 23 pfennig om hoog en diesel kost vanaf 1 juli tien pfennig meer. In combinatie met de andere maatregelen ver wacht de regering dat dit jaar 20 miljard extra binnen komt. Voor volgend jaar wordt gerekend op 30 miljard mark. Dat is naar zijn mening voldoende om de extra interne en externe problemen op te lossen. Minder subsidies Waigel kondigde verder aan dat de BTW niet omhoog gaat, maar hij voegde daaraan toe dat die in het kader van de EG-harmonisa- tie vanaf 1993 ter discussie staat. Minister Mollemann (economi sche zaken) verklaarde dinsdag morgen dat ook nog jaarlijks voor tien miljard mark aan sub sidies zal worden geschrapt. Het loont voor de Nederlandse automobilist na 1 juli nauwelijks nog om in Duitsland te gaan tan ken. Weliswaar worden tezelf dertijd ook de prijzen in Neder land opgeschroefd, maai- niet zo sterk als in Duitsland. De ver schillen, die nu nog tussen de 20 en 25 cent per liter liggen, zijn dan nagenoeg verdwenen. Gelo de superbenzine is in Nederland dan zelfs goedkoper. In Nederland gaan de benzine en dieselprijzen als gevolg van regeringsafspraken per 1 juli met ongeveer 12 cent per liter omhoog. Uitgaande van de prijzen zoals die op dit moment gelden, plus de aangekondigde verhogingen, betaalt de automobilist aan de pomp op 1 juli de volgende prij zen: (tussen haakjes de prijzen in Duitsland): super loodvrij 1,62.0 1.60.3), gelode super 1,69.0 1,74.0), super plus ƒ1,68.0 (ƒ1,68.6) en diesel 1,22.0 (ƒ1,39.9). DEN HAAG (ANP) - Het staats bezoek van koningin Beatrix en prins Claus op 4, 5 en 6 maart aan Frankrijk heeft een tame lijk traditioneel karakter. Dat maakte de Rijksvoorlichtings dienst dinsdag bekend. Zo leggen de koningin en prins, Daling aantal mensen met ww VOORBURG (ANP) - In het vierde kwartaal van 1990 had den gemiddeld 573.000 mensen een werkloosheidsuitkering. Dat is 35.000 minder dan in het vierde kwartaal een jaar eerder en ongeveer gelijk aan het ge middelde van het derde kwar taal vorig jaar. UTRECHT (ANP) - Het inmid dels 25-jarige slachtoffer van de geruchtmakende Maurikse in cestzaak zal, als het aan advo caat Bovens van de twee we gens incest veroordeelde broers van het slachtoffer ligt, op nieuw voor het Hof moeten ge tuigen over de beschuldigingen die zij aan het adres van haar broers, een oom en en buurman heeft gedaan. Dat heeft mr. P. Bovens dinsdag desgevraagd gezegd. „Laat het meisje maar eens ko men uitleggen waarom ze brie ven geschreven heeft aan mij en aan de procureur-generaal waar in ze haai- beschuldigingen in- Mogelijk aantal ex-nazi's in voorloper BVD DEN HAAG (GPD) - Minister Dales (Binnenlandse Zaken) acht het niet uitgesloten dat voormalige nazi's en collabora teurs gewerkt hebben voor het Bureau Nationale Veiligheid (BNV), een voorloper van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD). De minister ontkent echter dat deze „ongewenste elementen" bij de oprichting van de BVD in 1949 in dienst zijn gebleven. Wel is het mogelijk dat ze toen nog als informant gebruikt zijn. ALMELO (GPD) - Wie met een opgevoerde brommer een ongeluk veroorzaakt, kan zelf voor de schade op draaien. Daar komt eén uit spraak van de Almelose rechtbank op neer. De meervoudige kamer voor burgerlijke zaken deed vori ge week uitspraak in een procedure, die de NV Groep Josi Verzekeringsmaat schappij 1909 had aange spannen tegen een van haar cliënten. De uitspraak heeft verstrekkende gevolgen, meent de advocate van de ei sende partij, mr. M. Bakhuis. De cliënt veroorzaakte in ju ni 1988 op zijn opgevoerde bromfiets een ongeluk, waarvan de schade duizen den guldens bedroeg. Om dat hij WA was verzekerd, betaalde Josi de gedupeerde uit. De verzekeringsmaat schappij wilde echter de schade verhalen en eiste 5000 gulden. De kantonrech ter in Enschede wees die eis in eerste aanleg af, maar in hoger beroep gaf de recht bank in Almelo Josi gelijk. De rechtbank zegt. dat de bromfiets, een Yamaha RD 50 MX, ten tijde van het on geluk een te hoog vermogen had en derhalve niet voldeed aan de wettelijke eisen. wel gebruikt mag worden voor milieudoeleinden, maai- niet voor investeringen in het open baar vervoer. Het CDA gaf zich gisteren gewonnen voor het ar gument van minister Alders (mi lieubeheer) dat investeren in het openbaar vervoer ook een mi lieudoel dient. De totaalopbrengst van de brandstofheffing is 3Ö0 miljoen. Bijna de helft daarvan (123 mil joen) gaat naai- het openbaar vervoer. Met het restant worden allerlei actiepunten betaald uit het Nationaal Milieubeleidsplan Plus. met in hun gezelschap onder an deren minister Van den Broek van buitenlandse zaken, een krans bij het graf van de Onbe kende Soldaat bij de Are de Triomphe in Parijs. Ook wordt hen een staatsdiner aangeboden door de Franse president FranQ- cois Mitterrand, in het Elysée. Verder wordt het koninklijk ge zelschap door de Parijse burge meester Jacques Chirac officieel op het stadhuis ontvangen en staat er een ontmoeting gepland met Jack Lang, de Franse minis ter van cultuur. Het koninklijk paar verblijft twee dagen in Pa rijs en beëindigt het staatsbe zoek in Nantes. De tocht van Pa rijs naar Nantes wordt gemaakt in de hoge-snelheidstrein (TGV). Het druk geprogrammeerde staatsbezoek heeft vooral cultu rele aspecten. SCHIPHOL - De zogenaamde Bell Jetranger helikopter is dinsdag overgedragen aan de Dienst Luchtvaart van het korps Rijkspoli tie. De dienst wil dit jaar met behulp van deze wentelwiek het aantal milieu-surveillances uit de lucht aanzienlijk opvoeren foto ANP) trekt. Laat ze ook maai- eens uit leggen waarom ze wellicht aan mij en aan de procureur-gene raal verschillende bekentenis sen heeft gedaan. En tenslotte: laat ze maar eens in eigen woor den komen vertellen wat er dan werkelijk gebeurd is in Maurik in de afgelopen vijftien jaar", al dus Bovens dinsdag. De raadsman van het meisje, mr. J.S. Wurfbain, heeft al aange kondigd zijn cliënte te zullen la ten onderduiken als zij opgeroe pen wordt voor een nieuwe zaak. Hij acht dat nodig in verband met haar uiterst labiele geeste lijke toestand. Ontkenning De Maurikse incest-zaak, waar bij de broers van het slachtoffer als hoofdverdachten door het Arnhemse Hof veroordeeld wer den tot gevangenisstraffen van vier en vijf jaar, kwam vorige week opnieuw in de publiciteit toen mr. Bovens bekend maakte dat het slachtoffer haar beschul digingen tegen haai- broers inge trokken had. Bovens eiste op grond daarvan van procureur- generaal mr. W. Sorgdrager uit Arnhem dat zij een schriftelijke verklaring zou geven, waarin stond dat zij niet zou overgaan tot tenuitvoerlegging van de straf van beide broers. Sorgdrager en ook mr. Wurfbain ontkennen echter dat er een schriftelijke ontkenning van de beschuldigingen bestaat. MUNCHEN (ANP) - Sterren kundigen van het Europese observatorium ESO bij Mün- chen hebben met hun telesco pen in Chili een enorme uit barsting ontdekt op de ko meet Halley. De hele astrono mische wetenschappelijke wereld is daardoor zeer ver rast, omdat dit volgens de tot nu toe geldende theorieën niet mogelijk is. Een 'verkla ring voor het vreemde ver schijnsel heeft men nog niet gevonden, aldus ESO. De beroemde komeet was vijf jaar geleden „in de buurt" van de aarde. De Europese ruimte vaartorganisatie stuurde toen de satelliet Giotto er op af om het hemellichaam, dat eens in de 75 jaar in onze richting komt, nader te bestuderen. De komeet was toen met het blote oog goed te zien en had een spectaculaire staart. Op het ogenblik bevindt de „vuile sneeuwbal", zoals de astronomen de hoofdzakelijk uit sneeuw en ijs bestaande komeet noemen, zich meer dan twee miljard kilometer Beeld van de uitbarsting op de komeet (foto ANP) van de zon. Het door het he mellichaam gereflecteerde zonlicht is zo zwak dat de ko meet zelfs met de grote en mo derne telescopen nauwelijks meer waargenomen kan wor den. Het afgelopen jaar had het Europese observatorium nog een zwak beeld van Halley kunnen opnemen. De astronomen van ESO wer den volkomen verrast, toen zij vorige week zagen dat Halley driehonderd maal zo helder was dan normaal het geval had moeten zijn. Het is de des kundigen een raadsel hoe dit kan. Een van de- mogelijkheden is dat de komeet in botsing is ge komen met een ander klein, onbekend object, maar de kans daarop is olgens de des kundigen uiterst gering. Een andere mogelijkheid is dat grote hoeveelheden energie uit het binnenste van de ko meet naar buiten komen. Men weet niets met zekerheid over de interne structuur van het hemellichaam. Een derde hypothese dat tus sen de komeet Halley een in teractie plaats vindt met hoge energiedeeltjes in de zonne wind, lijkt evenmin waar schijnlijk. Consumentenbond wil scherpere controle DEN HAAG (ANP) - De elektri sche veiligheid van halogeen verlichting, -dimmers en -trans formatoren moet dringend ver beterd worden. Deze conclusie trekt de Consumentenbond uit een onderzoek van dit soort ap paratuur. De bond heeft de In spectie Gezondheidsbescher ming van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur gevraagd de controle op de elektrische veiligheid te ver scherpen. De bond onderzocht 44 armatu ren, vier dimmers en drie trans formatoren. Slechts vier arma turen, een dimmer en twee transformatoren voldeden aan alle veiligheidsnormen. Vier ar maturen waren zelfs „volstrekt onveilig", aldus de Consumen tenbond. Halogeenverlichting brandt meestal - met behulp van een transformator - op laagspanning (12 Volt). Maar er zijn ook halo geenlampen die op netspanning (220 Volt) werken. De transformatoren zijn inge bouwd in de voet van de armatu ren of in de stekker. Elektrisch is de transformator een kwetsbaar onderdeel van de halogeenver lichting, zegt de Consumenten bond. Als de bedrading in de ar matuur is beschadigd, kan in het laagspanningsgedeelte gemak kelijk kortsluiting ontstaan, zo bleek uit het onderzoek. Als er geen beveiliging is ingebouwd kan de stroom de transformator opblazen, waardoor op het laag- spanningsdeel 220 Volt kan ko men te staan. Bij vier van de onderzochte ap paraten voldeed de isolatie tus sen het net- en het laagspan ningsgedeelte niet meer aan de normen, waardoor het risico be staat dat de armatuur onder 220 Volt komt te staan. Deze vier ar maturen - twee tafel/bureaulam pen en twee vloerlampen - zijn door-de bond dan ook als onvei lig bestempeld. De onderzoekers merken op dat het gebruik van een dimmer er toe leidt dat de gloeispiraal in de halogeenlamp sneller verdampt, waardoor de lamp minder lang meegaat. in Heinkenszand Terneuzen Wirt^s Van Eek Deel I: behandeld wordt oji. correspon dentie. bestandsbeheer, kolom men spellingscontrole, opmaak kaders bouwsteen corr. etc. Deel II: behandeld wordt o.a. invulfor- mulieren tabellen, mailmerge, macro's, kaders, installatie, kaartenbak, etc. Kosten vanaf 315,- incl. BTW. Injichtingen of inschrijvingen 01106-3787, ook voor MS Dos, lx»tus, dBase, Draw Perfect, Symphony, netwerk in Vandaag Het weer boven de regio wordt al een paar dagen bepaald door een hogedrukuitloper, die van Scandinavië tot Midden-Euro pa reikt. Ook vandaag is dat nog steeds het geval. Deze drukver- deling zorgt er in ieder geval voor dat depressies geen kans zien om tot het vasta land door te dringen, zodat ive verwend ivorden met rustig voorjaars weer. De keerzijde van al deze 'weerkundige' rust is echter dat we al dagen geconfronteerd ivorden met mistbanken. Ook vanochtend zullen we daar weer wat- last van ondervinden. De rest van de dag zal gekend zijn door wolkenvelden die veroor zaakt worden door een zioak front dat kans heeft gezien om langzaam maar zeker dichterbij te komen. De neerslagkans is vrij klein en als er al ivat valt zal het hoofdzakelijk een spat mot regen zijn. De temperatuur ligt vandaag iets lager dan we ge wend warenzo rond de 7 gra den. Tot slot de wind, die is over wegend matig uit oostelijke rich tingen. Vooruitzichten Voor morgen: Het hogedrukge- bied verliest terrein en lang zaam maar zeker beginnen de pressies wat op te dringen. Er komt wat meer wind en het is wisselend bewolkt met een klei ne kans op wat neer slag. De tem peratuur loopt nog wat verder terug en stagneert bij 5 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: Bewolkt en kans op ivat lichte neerslag. Naar zuidwest draai ende wind. Nautisch bericht Wind: oostelijk, 2 tot 3, later 3 tot 4 Bft. Zicht: slecht, plaatselijk mist. Temperatuur kustwater: 3 graden, Afioijking waterstan den: enige decimeters verlaging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: vrijivel geen. ZON EN MAAN 28 februari 1924 VM Zon op 0729 onder 1816 Maan op 1820 onder 0702 Hoog water cm uur cm Woensdag, 27 februari Vlissingen 00.45 192 Terneuzen 01.00 215 Bath 02.03 260 Roompot-buiten 00.55 137 Zierikzee 02.25 140 Yerseke 02.30 161 Philipsdam-West 02.45 151 Donderdag, 28 februari V.M, Vlissingen 01.27 215 Terneuzen 01.47 237 Bath 02.49 285 Roompot-buiten 01.35 154 Zierikzee 03.20 152 Yerseke 03.20 175 Philipsdam-West 03.40 167 13.08 225 13.25 246 14.26 294 13.10 170 14,55 170 14.55 190 15.15 183 19.25 13.47 242 14.07 262 15.11 313 13.55 182 15.45 176 15.40 198 16.05 192 Laag water Woensdag, 27 februari Vlissingen 07.12 Terneuzen 07.35 Bath 08.43 Roompot-buiten 07.05 Zierikzee 08,30 Yerseke 08.30 Philipsdam-West 08.20 Donderdag, 28 februari Vlissingen 08.00 Terneuzen 08.25 Bath 09.36 Roompot-buiten 07.50 Zierikzee 09.25 Yerseke 09.25 Philipsdam-West 09.15 cm uur cm 209 19.30 190 223 19.55 204 249 21.00 233 153 19.25 133 156 21.00 136 169 21.00 149 164 20.55 143 241 20.38 209 271 21,46 238 .164 20.05 134 164 21.40 134 177 21.45 147 170 21.35 141 bewolking sneeuw yl/ regen ^3 onweer een bui natte sneeuw opklaringen windrichting hagel mist L lage-druk zonnig mistbanken H hoge-druk warmte-front kou-front verplaatsings richting Vooruitzichten Arrestatie in Staphorst na bedreigingen STAPHORST (ANP) - Een in woner van Rouveen (gemeente Staphorst) is aangehouden in verband met een golf van bom meldingen en bedreigingen te gen het leven. De politie zal vrij dag nadere bijzonderheden be kendmaken, zo heeft ze dinsdag laten weten. Dominees, kerkbeheerders en kerkgangers zijn de afgelopen vier weken schriftelijk en telefo nisch ruim 30 keer bedreigd. Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Wolkenvelden maar ook af en toe zon, vooral langs de zuidelij ke kusten van de Canarische Ei landen. Middagtemperatur van 17 tot 21 graden. Spanje en Portugal: Woensdag eerst veel bewolking en enkele buien maar van het westen uit geleidelijk meer zon en droog. Donderdag op de eilanden in de Middellandse Zee en aan de Cos ta Blanca mogelijk nog een bui. Middagtemperatuur 12 tot 14 graden, langs de zuidelijke en zuidoostelijke kusten 16 tot 19 graden. Frankrijk: In het noorden en noordoosten af en toe zon, in het westen en zuidwesten veel be wolking en van tijd tot tijd re gen. op donderdag mogelijk ook in Midden-Frankrijk regen. Ma xima tussen 11 en 15 graden, op donderdag iets lager, Zwitserland, Oostenrijk en Noord-Italie: Flinke perioden met zon en droog. Op donderdag in de westelijke Alpen bewolkt en af en toe regen, boven 1700 meter overgaand in sneeuw. Middagtemperaturen in het laagland tussen 10 en 14 graden, op donderdag tussen 7 en 10 gra den. Midden- en Zuid-Italie: Overwe gend zonnig bij maxima van 13 tot 16 graden. Joegoslavië: Vrij veel sluierbe- wolking, ook regelmatig zon en droog. In het binnenland wordt het in de middag omstreeks 8 graden, langs de Adriatische kust 13 tot 15 graden. Turkije en de eilanden in de Egesche zee: Eerst nog bewolkt en buiig, na woensdag overgang naar droog weer met meer zon en iets hogere temperaturen. Het Griekse vasteland heeft ook op woensdag al droog weer met zonnige perioden bij een mid dagtemperatuur van ongeveer 15 graden. Belgie, Luxemburg en de zuide lijke helft van Duitsland: Zon, afgewisseld door perioden met sluierwolken en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur da lend naar 5 tot 7 graden. Noord- Duitsland en Denemarken: Droog en flinke zonnige perio den. Overdag temperatuur net boven nul. in de nacht lichte vorst. Britse Eilanden: Tamelijk veel bewolking, op woensdag vrijwel droog, op donderdag van het zuidwesten uit opkomende re gen. Middagtemperatuur van 7 graden in Schotland tot 10 gra den langs de Engelse zuidkust. °C Amsterdam onbewolkt 8 Aberdeen regen 6 Athene licht bew. 9 Barcelona licht bew. 12 Berlijn zwaar bew.' 3! Budapest onbewolkt 3 Bordeaux zwaar bew. 13 Brussel onbewolkt 10 Cyprus licht, bew. 14 Dublin onbewolkt 9 Frankfurt licht bew. 8 Genève licht bew. jao Helsinki sneeuw -2 Innsbruck licht bew. 8 Istanbul onbewolkt 4 Klagenfurt half bew. 3 Kopenhagen licht bew. 3 Las Palmas licht bew. 18 Lissabon motregen 13 Locarno onbewolkt 11 Londen half bew. 10 Luxemburg half bew. 9 Madrid licht bew. 14 Malaga licht bew. 17 Mallorca zwaar bew. 12 Malta onbewolkt 12 Moskou zwaar bew. 2 München onbewolkt 5 Nice half bew. 11 Oslo licht bew. 1 Parijs licht bew. 12 Praag onbewolkt 1 Rome onbewolkt 17 Split licht bew. 9 Stockholm regenbui -1 Warschau half bew. 2 Wenen onbewolkt 5 Zürich onbewolkt 10 Tunis onbewolkt 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5