Kamer: spaar ontwikkelingshulp PZC Gorbatsjov: vernietigende machtsstrijd in Sovjetunie Zes Britten na zes jaar cel vrij Sociale partners egen ingrijpen in de pensioenen commentaar Doof voor Saddam WO V-optimisten binnen- en buitenland 3P VVD wil minder snoeien op defensie CDA/PvdA oneens over huren Verzekeraars zetten particuliere klinieken op in drie grote steden Koningin ziet 'Eline Vere' Werkgevers: plannen kabinet schadelijk voor loonmatiging WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 EN HAAG (GPD) - De CDA- actie is tegen een bezuiniging ontwikkelingssamemver- ing van 526 miljoen gulden, zo- Is het kabinet die in de Tussen balans heeft opgenomen. Daar- oor is een kamermeerderheid effen aantasting van de ont- fikkelingshulp. Ook de PvdA eeft namelijk de kabinets- 1 naatregel afgewezen. 'lan WD spaart automobilist en ïivoningbezitter )EN HAAG (ANP) - De VVD- l0sractie is dinsdag in de Tweede ba lamer de automobilist en wo- ingbezitter te hulp geschoten d net een eigen tussenbalans. ,ulasten verzwaringen die het ka binet voorstelde in samenhang net de auto (die zouden 1.340 niljoen gulden opleveren) wor- len in het plan geschrapt. Las- en verzwaring en in het open- Koiaar vervoer blijven echter ivereind. verhoging van het huur- jaardeforfait (opbrengst 845 niljoen) en maatregelen in de feer van de rentedividend vrij- telling en de aftrek van de con- umptieve rente (1.250 miljoen iclculden) worden in het WD-plan 9.0 leschrapt. "Gehandicapten voedend over l lesnoeiïngen op jiangepast wonen UTRECHT (ANP) - De Gehandi captenraad en de ANIB (bond (an gehandicapten en arbeid- ongeschikten) hebben woe dend gereageerd op het besluit >an staatssecretaris Heerma volkshuisvesting) om wonin gaanpassingen tot 2.000 gulden - alipiet meer te vergoeden. Aanlei- voor dit besluit is een ex- ilosieve stijging van het aantal lanvragen in 1990. )e ANIB kondigde dinsdag aan lat hij de maatregel, als die niet ongedaan wordt gemaakt, met alle wettelijke middelen zal be strijden. Volgens de Gehandi- laptenraad zullen sommige ,3|nensen „zonder veel omhaal lun huis uit bezuinigd worden". Üeine aanpassingen kunnen iet verschil betekenen tussen len eigen huis en een verzor- jingshuis, aldus de raad, Plet CDA wil het gat dat ont staat door de afwijzen van de be zuiniging op ontwikkelingssa menwerking op een aantal ma nieren dichten. Zo zou de accijns op fris- en zwak alcoholische dranken (bier en wijn) omhoog moeten. Daarnaast zou minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heel geleidelijk lenin gen die hij nu afsluit voor de fi nanciering van zijn beleid moe ten afbouwen. De christen-democraten zien niets in de suggestie van de PvdA om Defensie extra te kor ten in plaats van de bezuiniging bij ontwikkelingssamenwer king. De VVD wil de bezuiniging op Defensie die het kabinet in de Tussenbalans voorstelt (850 mil joen gulden) beperken tot 500 miljoen gulden. Daarentegen zou er meer gekort moeten wor den op ontwikkelingssamenwer king dan het kabinet voorstelt. Hulp in noodsituaties (50 mil joen) en een intensivering van de hulp die bij het regeerakkoord is aangebracht (150 miljoen) zou den moeten vervallen. Roken duurder CDA en PvdA zijn het er over eens dat het schrappen van de rentevrijstelling in de belastin gen niet door moet gaan. Het be drag dat het kabinet daardoor misloopt, circa 600 miljoen gul den, kan opgevangen worden door een verhoging van de ta baksaccijns. De prijs van een pakje sigaretten zou dan 25 cent stijgen. De WD is het met deze plannen eens. Het CDA meent verder dat de af trek van rente op consumptieve leningen kan vervallen. De PvdA wil de aftrek voor leningen tot 4000 gulden handhaven. De WD is helemaal tegen een aan tasting van de rente-aftrek con sumptieve leningen. Slachtoffers na vuurgevecht in Zuid-Ossetië MOSKOU (AFP/DPA) - Een Georgische politieman is ge dood en twee anderen raakten gewond toen de politiepost in het dorp Avnevi, in Zuid-Osse- tië, door onbekenden werd be schoten. Dit meldde het Russi sche persbureau Interfax dins dag. DEN HAAG (GPD) - Werkge- rers en vakbonden, verenigd in 3e Stichting van de Arbeid, heb- )en zich fel gekeerd tegen een ngreep in de pensioenen. In een irief aan premier Lubbers zeg den zij in dit verband zich grote iorgen te maken over enkele lassages in de Tussenbalans. Volgens de Stichting wekt het kabinet de indruk via fiscale maatregelen de hoogte van pen sioenen buiten de aow te willen aantasten. Daarbij wil het kabinet zelf uit maken wat een voldoende pen sioen is; een pensioen dat niet uitgaat van het laatstverdiende loon maai- van het gemiddeld verdiende loon. De Stichting" wijst erop dat pen sioenen deel uitmaken van het arbeidsvoorwaardenbeleid waarover sociale partners, werk- ffevers-en vakbonden, in vrijheid ARNHEM (GPD) - De Vereni ging Onderlinge Zorgverzeke raars opent op korte termijn commerciële klinieken in Arn hem, Amsterdam en Den Haag. Het gaat om drie chirurgische ilagcentra, waar alleen particu lier verzekerden terecht kun nen. Daar worden ingrepen ver richt waarvan de behandelings- iluur de 24 uur niet over schrijdt. De klinieken krijgen in elk geval een landelijke functie. De VOZ, een samenwerkings verband van de verzekerings maatschappijen Sterpolis GOV en DEL, wil volgende maand de definitieve plannen bekendma ken. Dan hoopt de vereniging ook meer verzekeraars bereid te hebben gevonden hun cliënten naar de klinieken te verwijzen. De ziekenfondsen hebben al te kennen gegeven dat niet te doen. .Het worden poliklinieken met operatiekamers", zegt directeur Kegel van de VOZ. „Daar wordt door efficiënt en medisch hoog waardig werk te leveren de be- handelingsduur teruggebracht. Dat. is effectiever en goedkoper. De Wet Voorzieningen Gezond heidszorg staat ons namelijk CDA en PvdA zijn het nog on eens op de punten openbaar ver voer en woonlasten. Het CDA houdt vast aan een verhoging van de tarieven openbaar ver voer met 5 tot 6 procent. De PvdA vindt dat te fors. Het CDA is wel bereid het plan voor de eerste zone in het stadsvervoer niet een maar twee strippen te rekenen, te laten vallen. In plaats daarvan zouden de zone's dan kleiner moeten worden. De WD wil niet tornen aan de ta riefsverhoging openbaar ver voer zoals het kabinet die voor stelt in de Tussenbalans. Het CDA is het eens met het ka binet dat de huren met 5 tot 6 procent per jaar moeten stijgen en het huurwaarforfait. omhoog moet van 1.8 naar 3,3 procent. De PvdA vindt de huurverho ging te fors maar weet niet hoe men die kan verminderen. De WD keert zich tegen een verho ging van het huurwaardeforfait. Een huurverhoging zou. geen 5.5 maar 4.5 procent moeten wor den. De PvdA wil wel een aanpassing in cle individuele huursubsidie (IHS) waardoor de lasten van de hogere huren voor de minima worden opgevangen. De WD wil daarentegen 100 miljoen kor ten op de IHS. Ook zou nog eens 400 miljoen gekort moeten wor den op andere woningbouwsub- sidies. Het CDA ziet geen nood zaak voor wijzigingen in de huursubsidie. Een PvdA-plan om de door het kabinet voorgestelde verhoging- van de motorrijtuigenbelasting '(.MRB) met gemiddeld 135 gul den per jaar te verlagen tot circa 110 gulden kan genade vinden in de ogen van het CDA. De minde re verhoging van de MRB is mo gelijk als de benzine-accijns met 2 cent per liter extra omhoog gaat. De WD wijst elke verhoging van de MRB af. mogen onderhandelen. De over heid dient op de eerste plaats te zorgen voor instandhouding van de aow. Ingrijpen in andere pen sioenen is alleen gerechtvaar digd als de pensioensituatie over de hele linie een zorgwek kend beeld vertoont of als het al gemeen belang wordt geschaad. Op basis van de huidige situatie is de Stichting fel tegen over heidsingrijpen. Ook het argu ment dat op kosten van de fiscus (pensioenpremies zijn fiscaal af trekbaar) onverantwoord goede pensioenen worden opgebouwd, wijst de Stichting van de hand. Door de gematigde loon- en prijsontwikkeling van de laatste jaren en de hoge rente zijn pen sioenverbeteringen mogelijk ge weest zonder premieverhogin gen. Sterker nog: de premies daalden veelal. Bovendien is uit gekeerd pensioen wel belast. niet toe een patiënt langer dan 24 uur te verplegen. Dus richten we-ons op kleine operaties. Bij voorbeeld kijkoperaties aan knieën en ingrepen bij staar. Dat is snijden, uitrusten en naar huis." Samenwerking De 'particuliere poliklinische centra' krijgen een directe rela tie met plaatselijke ziekenhui zen. „We willen samenwerken", zegt Kegel. „We moeten patiën ten kunnen doorverwijzen en dat op een goede manier regelen. Als wij iemand doorsturen, moet dat met de overdracht van medi sche dossiers en dergelijke". Hij zegt verder dat de geboden ser vice en kwaliteit, gekoppeld aan een lagere prijs, de klinieken vol doende levenskansen bieden. „Het is organisatorisch, juri disch en financieel al geen enkel probleem meer. Dit moet luk ken. Temeer omdat je met een kleinschalige omvang betere ge zondheidszorg kunt bieden dan in een fabriek met 700 bedden". De initiatiefnemers zoeken ove rigens nog naar wegen ook gro tere operaties te doen, met een langer verblijf in de klinieken. AMSTERDAM - Koningin Beatrix sprak gisteravond met Marianne Basler (midden) en Monique van de Ven (links), die respectie velijk de rollen van Eline en Betsy Vere vervullen in de film 'Eline Vere'. De speelfilm ging dinsdagavond in het Tuschinski theater in Amsterdam in premiere (foto ANP) Gorbatsjov sprak dinsdag tijdens zijn bezoek aan Minsk met inwoners van de stad (foto AP) MOSKOU (RTR) - De Sovjetu nie zal naar een burgeroorlog afglijden als de radicalen hun verzet niet opgeven. Dit heeft president Michail Gorbatsjov dinsdag volgens het officiële persbureau Tass verklaard voor een groep intellectuelen in de Witrussische hoofdstad Minsk, een van de meest con servatieve Sovjet-republie ken. Gorbatsjov. die va'ak heeft ge waarschuwd voor een burger oorlog in de opstandige zuide lijke en Baltische republieken, zei dat er een vernietigende machtsstrijd aan de gang is. Hij doelde daarbij blijkbaar op zijn voornaamste politieke ri vaal Boris Jeltsin, de presi dent van de Russische Federa tie, de grootste Sovjet-repu bliek. Jeltsin eiste vorige week voor de televisie het onmiddel lijke aftreden van Gorbatsjov. „Die strijd gaat voorbij aan ei sen van recht en morele nor men en destabiliseert de maatschappij... Hij dreigt ons van de weg van de hervormin gen af te duwen op het pad van de confrontatie, en recht streeks naar een burgeroorlog te leiden", aldus Gorbastjov. Tijdens een ontmoetingmet fabrieksarbeiders in Minsk had Gorbatsjov eerder Jeltsin er van beschuldigd de pere strojka (Gorbatsjovs hervor mingsbeleid) in de steek te hebben gelaten. Daarmee rea geerde hij voor het eerst op Jeltsin uitspraak van vorige week. Behalve zijn eis tot af treden beschuldigde Jeltsin Gorbatsjov ervan met de com munistische conservatieven mee te werken om politieke en economische hervormingen tegen te houden. Aanvankelijk, nadat Gorbats jov aan de macht was geko men, was Jeltsin een van zijn naaste politieke medestan ders. Maar Jeltsins toenemen de kritiek op het langzame tempo van de hervormingen en zijn latere pogingen om Rusland aan het centrale ge zag in Moskou te onttrekken, hebben tot een frontale bot sing met de Sovjet-president geleid. Het Congres van Volksaf gevaardigde komt op 28 maart in een bijzondere zitting bij een, waarbij de conservatie ven zullen trachten Jeltsin kwijt te raken als president van Rusland. Van onze correspondent LONDEN - De zes Britten die in 1984 werden opgesloten wegens hun vermeende aandeel in de bomaanslagen op twee cafés in Bir mingham, worden waarschijnlijk volgende week vrijgelaten. Het Openbaar Ministerie verklaarde gisteren dat hun veroordelingen niet langer als juist worden beschouwd. De zes werden destijds tot levenslange gevangenisstraffen veroor deeld op grond van door de politie geproduceerd bewijsmateriaal. INI" I I I I TTTT Vi De opmars van de geallieerde strijdkrachten in de Golfoorlog gaat nu zo snel en de tegenstand van het Iraakse leger is zo klein, dat de bevrijding van Kuwayt een kwestie van dagen en uren lijkt. De onbuigzaamheid met veel holle woorden van Sad dam Husayn heeft zich dan ook van twee kanten tegen de dictator gekeerd: zijn troepen laten hem in de steek en inter nationaal is er een soort van doofheid ontstaan voor alles wat hij verder nog zegt. De boodschap die hij gistermorgen via radio Baghdad de wereld inzond, namelijk dat hij een staakt.-het-vuren wilde om binnen een dag zijn troepen terug- te trekken, kwam te laat. De Amerikaanse president Bush was, gezien het militaire succes, niet meer bereid nog een mil limeter tegemoet te komen aan de pogingen van de Iraakse leider om voor binnenlands gebruik nog te redden wat er over is van zijn macht. Zoals steeds beriepen de geallieerden zich daarbij op uitvoering van alle resoluties van de VN-Veilig- heidsraad tegen Irak. Saddam Husayns chantagepolitiek is uitgewerkt. Hij zal zijn nederlaag moeten erkennen en krijgt niet nog eens het voordeel van de twijfel met zijn bedoelin gen. Voor de Amerikanen speelden gisteren bij de politieke af weging rondom de vraag, hoe deze oorlog tot een einde te brengen, twee belangrijke overwegingen. Met het nog altijd niet verwerkte Vietnam-trauma aan het thuisfront wil Bush geen groter risico nemen dan nodig voor 'zijn' troepen in deze zandbak van het Midden-Oosten. Hij is de oorlog ingegaan met de belofte dat het aantal slachtoffers aan de kant van de geallieerden zo klein mogelijk zal worden gehouden en is nu in de positie om dat waar te maken. Verder heeft de Ameri kaanse president de mogelijkheid om het militaire apparaat van Irak op het grondgebied van Kuwayt vrijwel volledig te vernietigen. Een kans, die hij zich niet zal laten ontgaan. Sad dam Husayn zal dan zijn volk niet meer kunnen wijs maken dat hij toch nog een overwinning heeft geboekt: soldaten die met de handen omhoog naar huis vluchten is wat anders dan militaire colonnes die toch nog enigszins geordend in Bagh dad terugkeren. In deze taktiek ligt de vurige wens besloten dat het volk van Irak in de politieke chaos die dan volgt, zich van een twintig jaar lang dictatorschap zal durven ontdoen. In een Midden-Oosten na deze oorlog is geen plaats meer voor een Saddam Husayn. Een delegatie van Zeelands provinciaal bestuur is giste ren in opgewekte stemming teruggekeerd van overleg met minister Maij-Weggen over de aanleg van de Wester- schelde Oeververbinding (WOV). Er was namelijk afgespro ken om te bestuderen hoe de duurste versie van het project kan worden uitgevoerd zonder dat er in werkelijkheid meer rijksgeld (dan de eerder toegezegde 41,1 miljoen) op tafel komt. Van de minister een handige zet, aan de vooravond van het nogal centen-gevoelige Kamerdebat over de Tussen balans. Het staat na deze bespreking wel vast dat er tussen Middelburg en Den Haag geen onenigheid meer kan ont staan over de tracé-keuze voor de WOV. Maar daarmee is de vraag óf die oeververbinding er ook echt komt nog steeds niet beantwoord. Gs van Zeeland hebben al eerder optimis me moeten temperen na soortgelijke Haagse missies. Een volgend college zal wel merken hoe het allemaal uitpakt. vdM. DEN HAAG (ANP) - De geza menlijke werkgevers (verenigd in de RCO) vinden dat het kabi net met de tussenbalans de ge meenschappelijke afspraken van december 1989 met sociale partners („gemeenschappelijk beleidskader"; afgekort gbk) heeft opgezegd. Het succesvolle model van on derhandelen per bedrijf of sec tor, dat sinds 1982 tot een be heerste loonkostenontwikke ling leidde en dat ook in het gbk is opgenomen, is in feite van ta fel. De werkgevers willen de uit komsten van het tussenbalans debat nog afwachten en dan een definitief oordeel vellen over de wijze van overleg tussen kabinet en sociale partners, zo blijkt uit een brief van de RCO dinsdag aan de Kamer. Vooral het loslaten van de loon onderhandelingen per bedrijf of bedrijfstak („het meest wezenlij ke punt in het bijna tien jaar ou de overlegmodel") zit de werkge vers dwars. Het kabinet kiest nu met koop- krachtbehoud als maximale loonstijging voor een centrale norm. met als allesbeheersend doel de koppeling tussen lonen en uitkeringen te kunnen waar maken, aldus de RCO. De werkgevers vinden dat zij (en de vakbeweging) op tal van pun ten eenzijdig worden aangespro ken. „Sociale partners moeten de lonen matigen tot het niveau van koopkrach tbehoud, moeten zich maximaal inspannen voor de werkgelegenheid en voor het indiensthouden/nemen van zie ken en gedeeltelijk arbeidsonge schikten en moeten ook de door liet kabinet gewenste koppeling naar uitkeringen en ambtenaren toe grotendeels en zonder voor waarden betalen," zo schrijven de werkgevers. Een deel van dit materiaal werd waarschijnlijk door de politie „gefa briceerd". terwijl een ander deel in het geheel niets bewees. De politie had de mannen onderworpen aan een chemische test, waaruit zou zijn gebleken dat zij sporen van explosieven op hun han den hadden. Journalisten van Granada Television toonden echter enkele jaren geleden aan dat de test ook een positieve uitslag geeft bij mensen die papier in hun handen hebben gehad. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel? 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94: Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Huist. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3