üëntenbond boos over afwijzing iipzc Stop subsidies voor vliegveld Liitiquarische stukken van leeuwse afkomst op beurs Lijsttrekker CDA gaat verkiezing in Dienstverlening voor lastig vallen van ex-vriendin Ontzegging en werkstraf voor alcoholrijder Kort geding tegen vervuiler geldt als proefproces VVD: niet eindeloos onderhandelen over centrale WOV PvdA-gedeputeerde voor herinrichting west-Sch-Duiveland provincie 17 }een subsidie gemeenten voor (ex)psychiatrische patiënten MAART 9 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 I&0ES - De Cliëntenbond voor Ffcychiatrische patiënten en •psychiatrische patiënten is os op een aantal Zeeuwse ge- eenten. Subsidie-aanvragen ij de Zeeuwse gemeenten heb- ||en in een aantal gevallen ge- fsfeid tot afwijzing maar ook - en I iarop concentreert zich de P rosheid van de bond - tot blij- >n van totale ongeinteres- I erdheid. M. Bekker, coördina- I r bij de Zeeuwse Cliënten- li md, toont zich geschokt door motiveringen die, vooral I einere, gemeenten hebben ge- I iven om niet aan het subsidie- 0 irzoek van twee cent per inwo- 1 ;r te voldoen. I Dnze bond is in Zeeland opge- cht met steun van de Regiona- Instelling voor Geestelijke (ezondheidszorg (RIGG). Ook ie club was ervan overtuigd dat lychiatrische patiënten ge- iat zijn bij een eigen stem in it kapittel. De overweging is: Is instellingen in de geestelijke aondheidszorg optimale kwa- :it willen leveren, en niemand in daar tegen zijn, dan zullen i cliënten zelf in staat moeten jn die kwaliteit te toetsen. De iëntenbond is dus niet alleen :n belangenorganisatie maar ook een factor in de totstandko ming van een beleid. Zo'n bond kan niet met betalende leden werken omdat het al moeilijk ge noeg. is de stem van psychiatri sche patiënten en mensen met een psychiatrisch verleden te la ten horen. Al die mensen zijn au tomatisch lid". Zakgeld Bij de subsidieverzoeken heeft de Cliëntenbond dan ook een compleet beleidsprogramma in gesloten. „Zodat de gemeente besturen kondën zien wat onze doelstellingen zijn en hoe we ze willen bereiken. Wie schetst on- Geslaagd KOUDEKERKE - Aan het In stituut voor Gezondheidszorg opleidingen in Koudekerke zijn de volgende cursisten geslaagd voor hun diploma ziekenverzor gende: Ron van den Akker, Mark de Feijter, Lianne Koole, Maarten de Bever, Ciska Franc- ke, Miranda Geschiere, Angeli- que de Haan, Annemarie Meeuwse, Cindy Moll, Frans Schrier, Barnelia Zuidweg en Jeanine Hollestelle. ze verbazing toen een aantal ge- meêfiïen liet weten het belang niet in te zien voor hun inwoners. Ze zouden echt de eerste ge meenten zijn waai- geen psychia trische patiënten wonen. Veel afwijzers vinden dat we het geld maar bij de leden moeten halen. De dames en heren schijnen niet te beseffen dat een groot deel van onze leden slechts de be schikking heeft over een dikke tweehonderd gulden zak- en kleedgeld per maand". Geen moeite Bekker kan zich niet aan de in druk onttrekken dat sommige gemeenten het verzoek niet heb ben getoetst aan hun eigen sub sidieverordeningen of dat ze die helemaal niet hebben. ..Wii heb ben ons subsidieverzoek ge toetst aan de verordening van Goes, die is gemaakt naar een al gemeen model dat ook weinig af wijkt van de verordeningen in andere gemeenten. Daarin past in alle redelijkheid ons verzoek. Ik kan dus geen andere conclu sie trekken dan dat de afwijzers geen moeite hebben gedaan zich ervan te overtuigen met wat voor bond ze van doen hebben, terwijl je toch van bestuurders beter kunt verwachten". Een aantal grote gemeenten waaronder Goes, Middelburg, Reimerswaal, Tholen en Borse- le, heeft laten weten de subsidie te zullen toekennen. Bekker is niet van plan het bij de afwijzin gen te laten zitten. Domburg, Aardenburg, Axel, Bruinisse, Zierikzee en nog een aantal an dere gemeenten kunnen reke nen op bezwaarschriften. „Het zal nog even wat werk kosten om te bezien in hoeverre de beslis singen strijdig zijn met het ei gen. in nota's en verordeningen vastgelegde beleid van die ge meenten maar dat hebben we er eraag voor over", aldus Bekker. '13 c Si ml S! xl<ifinoi!M «"•I liet Kus.t'f'l li„,ti. 1. hl;,-Ij LISSINGEN - Op de twaalfde uropese Antiquarenbeurs, een rootscheepse presentatie van ntiquarische boeken en pren- die morgen (donderdag) in et Amsterdamse RAI-Congres- entrum begint, worden ook en- ele stukken van Zeeuwse af- omst aangeboden. Eén ervan het 'Kaarteboek der stad en irisdictie van St. Maartens- ijk'. it boek, dat wordt ingebracht 3or antiquariaat Bubb Kuyper it Haarlem, bevatondermeer ploegenveldsche grootte dei- aai- en maayenveldsche groot der weilanden', het Meetboek in Jan Blom te St. Maartens- jk, een plattegrond van de be- ouwde kom van St. Maartens- jk en een gekleurde opmeting an het slotplein, ntiquariaat Forum uit Utrecht brengt als pronkstuk een rond 1750 door Reinier en Iosua Ot- tens uitgegeven atlas mee, die 43 handgekleurde kaarten bevat, waaronder de Comitatus Zelan- diae door P. Schenk en een wandkaart van Zeeland op ne gen bladen door R. en I. Ottens. Aan deze atlas hangt een prijs kaartje van 85.000,-. In dezelf de stand toont Forum een ander opvallend stuk van Zeeuwse af komst, namelijk een door J. Er- merins in 1777 vervaardigd ma nuscript over de Heeren van Vossemeer. Jacobus Ermerins (1725-1795) kreeg als secretaris van de stad Veere opdracht tot het schrijven van dit manu script. Uit vrees voor de wrevel die het geschrift mogelijk zou opwekken, heeft hij het nooit ge publiceerd. Paulus Swaen Old Maps and Prints uit Geldrop tenslotte, toont op de beurs een overzicht van de geschiedenis van de Ver enigde Oostindische Compag nie tussen 1609 en 1752. Dit boekwerk is in opdracht van de VOC-Kamer Zeeland in 1752 ge publiceerd door J.P.I. Du Bois en bevat ondermeer ruim dertig kaarten van Ceylon, Australië, Nederlands Indië en Japan. Aan de beurs, die duurt tot en met zaterdag, tonen ruim 70 ge renommeerde handelaren uit binnen- en buitenland het beste wat op het gebied van antiquari sche boeken en prenten te koop is. De beurs wordt georganieerd door de Nederlandse Vereniging van Antiquaren. De openingstij den zijn: donderdag van 16.00 tot 21.00 uur, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. sawa Een kaart uit het 'Kaarteboek der Stad en Jurisdictie van St. Maartensdijk, in landmeter F. Was. Lijsttrekker PvdA Bruinooge: VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Agenda: MIDDELBURG - Een ten voordele van het vliegveld Midden-Zeeland uitgevallen uitslag van een enquete in om liggende dorpen is voor Pvda- lijsttrekker D. J. P. Bruinooge persoonlijk geen aanleiding om het partijprogramma op dit punt bij te stellen. Op een forumavond van de plaatselij ke PvdA-afdeling in de Mid delburgse Concertzaal toonde hij zich dinsdag een voorstan der van het afbouwen van de provinciesubsidie omdat on voldoende is aangetoond, dat het vliegveld van essentieel belang is voor de economische infrastructuur in Zeeland. Bovendien is de lokatie plano logisch slecht. Tijdens een fo rumdiscussie noemde beleids medewerker Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie het vliegveld zelfs een 'onge wenst onderdeel' van de econo mische infrastructuur. De enquete was in opdracht van de PvdA-statenfractie uit gevoerd in de kernen Arnemui- den, Wolphaartsdijk, Lewe- dorp en Nieuw- en Sint-Joos- land. Bijna 70 procent van de ondervraagde personen was voor continuering van de sub sidieverstrekking Voor een belangrijk aantal on dervraagden - 44 procent - was HULST - CDA-lijsttrekker J. B. Ventevogel zei gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Hulst verheugd te zijn over het feit dat hij zich eindelijk eens bezig kan houden met het verkiezingsprogramma van de partij. „Aanvankelijk zag ik nogal op tegen mijn eerste openbare optreden na zater dag, Iets zeggen over ons pro gramma is beter dan te zeggen wat ik voel en meemaak op dit moment", zei hij. In zijn'toespraak maakte Ven tevogel zich sterk voor de ont wikkeling van het Westêrschel- debekken. „We moeten meer halen uit'onze sterkste troef', zei hij. En hij achtte dat in het belang van de Zeeuwse werk gelegenheid. Hier zou in zijn ogen ook een toenemend be volkingsaantal mee te bewerk stelligen zijn. Ventevogel stond ook stil bij het Zeeuwse milieubeleid. Hij vond het/ 'van de zotte' dat de bevolking veel geld moet beta len voor waterzuivering, om dan schoon water vervolgens in de vuile Westerschelde te zien wegstromen. Onderhan delingen over de waterverdra gen met België dienen in zijn ogen snel afgerond te worden. Statenlid Th. Baert stond stil bij het toekomstig onderwijs en hij noemde de plannen van Wallage desastreus en onver teerbaar. Het CDA-standpunt is datje het platteland met rust behoort te laten, evenals de scholen voor bijzonder onder wijs. Baert sprak evenals zijn collega statenlid P. Everaert ook nog kort over de aanleg van de WOV. In de discussie na de lezingen was er veel ruimte voor de pro blematiek van zwakzinnige ninstituut De Sterre in Clinge. Lijsttrekker Ventevogel (rechts) verdiept zich tijdens een CDA- bijeenkomst in Hulst samen met statenlid Baert (midden) en J. Ysebaert in het informatieblad van de plaatselijke afdeling foto Carnile Scfielstraete) het ondervinden van hinder door de aanwezigheid van het vliegveld geen reden om be zwaar aan te tekenen tegen de subsidiëring. Arnemuiden gaat volgens het onderzoek het meest gebukt onder de overlast van het vlieg veld. Vooral in de zomer wordt die hinder sterk ervaren, met name op zondag. Voorzitter C. Hartog van de Kamer van Koophandel voor Noord- en Midden-Zeeland kondigde aan zich bij de advi sering over de subsidieverle ning te willen laten leiden door de uitslag van een binnenkort te houden onderzoek onder de gebruikers van het vliegveld. Delta Anders wil sneltram over koppen van eilanden VLISSINGEN - De politieke partij Delta Anders maakt za terdag 2 maart een symbolisch begin met de aanleg van een sneltramverbinding over de koppen van de Zeeuwse eilan den. De handeling wordt uit gevoerd halverwege de Veerse Gatdam, ter hoogte van het kunstwerk dat herinnert aan de steenzetters. De oplossing van de (recreatie- )verkeersproblematiek is een aandachtspunt dat hoog in het vaandel van Delta Anders staat. De partij bepleit daarom een sneltramverbinding en te gelijkertijd een beperking van het noord-zuidverkeer over de zogeheten Deltaboulevard. Onder het motto 'Delta Anders legt sporen naar de toekomst' begint de actie zaterdagmor gen om elf uur. Ter plaatse wordt een toelichting op het gebeuren gegeven. Zierikzee, restaurant Mondragon, 20.00 uur: verkiezingsbijeenkomst WD. Inleidingen door lijsttrekker J. I. Hennekeij en statenlid J. M. Ge luk. 's-Middags werkbezoeken aan Corneliastichting en woningbouw vereniging Beter Wonen. Goes, Prins van Oranje, 20.00 uur: forumbijeenkomst PvdA, met als spreker minister van onderwijs dr ir J. M. M. Ritzen. Discussie met als deelnemers de minister, A. van Overbeeke, directeur basisschool, M. 't Hart, wethouder onderwijs, P. de Nooijer, statenlid en F, Reijerse. bestuurder ABOP. GOES - Als eind '91 blijkt dat een centrale Westerschelde Oeververbinding (WOV) finan cieel onhaalbaar is, moet Zee land daarover niet eindeloos blijven onderhandelen. De provincie moet dan alle krach ten wijden aan de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) met als alternatief een volwaardi ge veerverbinding tussen Vlis- singen en Breskens en een WOV tussen Kruiningen en Perkpolder. Dat zei VVD-lijst- trekker voor de statenverkie zingen ing J. L. Hennekeij dinsdagavond tijdens een par tijbijeenkomst in Goes. Hennekeij bracht ook de, vol gens hem, voor de provincie na delige gevolgen van de tussen balans ter sprake. „Het rijk leeft op te grote voet en laat daarvoor lagere overheden op draaien", zei hij. „De voorge stelde decentralisatie komt neer op het afstoten van rijks taken naar de provincie terwijl voor die taak geen of veel te weinig geld beschikbaar komt." Volgens Hennekeij wordt ook de burger te zwaar getroffen door de nu geopperde bezuinigigsvoorstellen. Kandidaat nummer twee op de WD-lijst, G. van Zwieten ziet genoeg mogelijkheden om de economische betekenis van het toerisme uit te breiden. Dat zou kunnen door seizoensver lenging en kwaliteitsverbete ring. „Zeeland moet niet voller maar beter." Van Zwieten be pleitte bijvoorbeeld nogmaals de invoering van een jaarstic ker voor boten op het Veerse Meer en De Grevelingen. „Een tientje per sticker levert jaar lijks een enorm bedrag op. Het is niet onrechtvaardig een bij drage te vragen aan de water sporter. Voorzieningen zoals aanlegsteigers en toiletten kos ten de overheid nu miljoenen guldens. Zo steekt de provincie jaarlijks 250.000 gulden in het Veerse Meer. Een deel van die last is te verlichten." Volgens Van Zwieten werkt het stic ker-systeem uitstekend op het Brielse Meer. SCHARENDIJKE - Gedepu teerde G. de Vries-Hommes (PvdA) is voorstander van een herinrichtingsproject voor het westelijk deel van Schou- wen-Duiveland. Naar haar me ning moeten de natuurbe schermingsorganisaties het initiatief nemen en een derge lijk project aanvragen. Over dit onderwerp wordt momen teel tussen natuurbescher mers. landbouwers en onder meer recreatie-ondernemers in de gemeente Westerschou- wen gepraat. Mevrouw De Vries maakte haar suggestie dinsdagavond duidelijk op een vergadering van de PvdA-afdeling Midden- schouwen. Ze hield daar een in leiding over het milieu. In die toespraak uitte ze kritiek op het ongeval met olie voor de kust van de gemeente Borsele. Ze noemde het onvoorstelbaar dat het met de huidige techno logische kennis mogelijk is dat door de onachtzaamheid van de bemanning van een tanker een dergelijk milieu-ongeval kan gebeuren. Deze keer was het een ongeluk, maar al te vaak wordt olie bewust in het water geloosd, voegde ze er aan toe. Daarom pleitte ze er voor dat in iedere haven goede mogelijk heden komen voor de inname van afgewerkte olie en bilgewa- ter. Ook moeten de schepen een administratie voeren waar uit precies af te lezen is waar de afgewerkte olie en bilgewater zijn gedeponeerd, suggereerde ze. De gedeputeerde vertelde ver der dat het initiatief voor zoge naamde kustbussen in het hoogseizoen voortgezet en uit gebreid zal worden. De provin cie heeft onder meer contacten met een particuliere busonder neming voor routes op bijvoor beeld de lijnen Port Zélande- Neeltje Jans-Knokke en voor de al bestaande zomerexpress Domburg-Veere. Dergelijke initiatieven zullen deze zomer uitgevoerd worden om de toe rist er toe te bewegen de auto zo veel mogelijk te laten staan. Lof had mevrouw De Vries voor het waterschap Schouwen- Duiveland dat door het verho gen van het polderpeil de duin vegetatie meer mogelijkheden heeft gegeven. De eerste resul taten zijn daar al van te zien. Daaruit blijkt volgens haar dat met een eenvoudige ingreep goedé resultaten te halen zijn. 9SB 1807 vervaardigd door MIDDELBURG - De 27-jarige Middelburger E. E. G. kon zijn ex-vriendin maar niet met rust laten nadat zij de relatie had uitgemaakt. Nadat zij weer bij haar moeder was ingetrokken viel hij haar geregeld telefo nisch lastig om haar geld te vra gen. Verschillende keren had zij hem al zijn zin gegeven toen hij haar 4 september vorig jaar op de Sint-Pieterstraat in zijn woonplaats met zijn fiets klem- reed en om 2000 gulden vroeg. Toen zij weigerde op zijn wens in te gaan pakte hij haar stevig beet en drukte hij haar tegen de muur aan. Zij werd door om standers ontzet. Het meisje deed nog niet direct aangifte van het incident, maar toen G. haar twee dagen later opnieuw in het nauw bracht ter wijl zij met haar zus op de Markt liep. was de maat vol. Zowel zij zelf als haar zus liepen klappen op en dat was aanleiding om de politie in de zaak te mengen. Zij verklaarde daar dat G. haar ook vaak telefonisch had bedreigd, onder meer met de woorden dat hij haar 'in stukjes zou hakken en begraven'. G. werd ook nog het bezit van 0,05 gram cocaïne verweten. Hij had al een strafblad waarop in braken. mishandeling en vals heid in geschrifte prijkten. De of ficier eiste ditmaal voor poging tot afpersing zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. G.'s raadsman mr E. G. M. Smit voer de aan dat G. na het vertrek van zijn vriendin in grote financiële problemen was gekomen, omdat het meisje de kost verdiende en hij alleen de dure huurwoning niet meer kon bekostigen. Bo vendien zat hij nog met een huurschuld van zijn vorige wo ning. Hij vond dat de feiten nogal mee vielen, omdat er geen letsel was toegebracht en dat het grootste probleem de angst van het meis je was voor wat er in de toekomst nog zou kunnen gebeuren. Hij pleitte ervoor G. te verplichten zich onder toezicht van de re classering te stellen. Politierech ter mr B. Boekhout vond de fei ten ernstig vanwege de herhaal de bedreiging en mishandeling. Hij vonniste vier maanden waar van twee voorwaardelijk met toezicht van de reclassering. G. mag in plaats van de twee maan den gevangenisstraf honderd uur dienstverlening verrichten. MIDDELBURG - De 27-jarige Vlissinger L. M. J. C. reed vorig jaar kort achtereen twee keer na het gebruik van grote hoe veelheden alcohol in zijn auto. Hij werd daarvoor dinsdag door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot veertig uur dienstverlening en ander half jaar rij-ontzegging. Daar van houdt hij drie maanden voorwaardelijk tegoed als hij deelneemt aan de alcohol-ver- keerscursus (ave). C. werd 4 augustus vorig jaar op de Paul Krugerstraat in zijn woonplaats aangehouden met 1195 microgram (gelijk aan 2.70 promille). Een maand later werd hij bij Goes in de sloot naast de Rijksweg 58 gevonden. Bij die gelegenheid werd 800 micro gram bij hem gemeten (1.80 pro mille). Hij zei zich niets meer van het ongeluk te kunnen herinne ren, Naast de alcohol had hij toen ook nog een kalmerings middel gebruikt dat de werking ervan versterkt. Beide keren had hij zich in café's laten vollo pen met bier zonder erbij stil te staan dat hij daardoor niet meer kon rijden. De officier had naast de rijontzegging zestig uur dienstverlening gevraagd. J. B. (35) uit Burgh-Haamstede stond terecht voor het weigeren van de ademanalyse, verzet te gen de politie en voor een poging om een betonnen tafel uit de muur van een politiecel te slo pen. Hij werd 26 augustus vorig jaar aangehouden toen hij, op weg van het strand naar huis, een po litiewagen was voorbij ge scheurd. Hij reageerde niet op een stopteken. Nadat hij tot stoppen was ge dwongen weigerde hij de blaas- test te doen. Ook was hij niet be reid om in de politie-auto te stappen om in Zierikzee de ademanalyse af te leggen. Na een fikse vechtpartij werd hij door de agenten geboeid afge voerd. Hij wilde niet in het ana lyse-apparaat blazen zolang hij de handboeien omhad. Vervol gens werd hij ingesloten. Uit woede begon hij toen de tafel uit de muur los te wrikken. Hij zou zo'n zeven pilsjes hebben ge dronken. B. zei dat hij als beroepschauf feur ongetwijfeld ontslag zou krijgen als hij zijn rijbewijs zou kwijtraken. Daarmee rekening houdend eiste de officier negen maanden voorwaardelijke rij ontzegging, 2500 gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Als bijzondere voorwaarde bij de rij-ontzegging werd hij verplicht deel te nemen aan de ave. ROOSENDAAL - De vier mi lieu-organisaties die een kort geding hebben aangespannen tegen het Belgische bedrijf So- par Chemie - in de volksmond bekend als het 'teerkot' - be schouwen dit als een belangrijk proefproces. Wanneer ze het ge ding, dat donderdag dient voor de Middelburgse rechtbank, winnen, dan worden mogelijk in de toekomst ook andere sterk vervuilende bedrijven in de Ka naalzone voor de rechter ge daagd. Volgens mr M. Robesin van de Stichting Natuur en Milieu is het de eerste keer in de geschiedenis dat Nederlandse Milieu-organi saties een proces tegen een Bel gisch bedrijf aanspannen dat het oppervlaktewater ernstig vervuilt. Wanneer het geding voor de betrokken milieuorgani saties (Zeeuwse Milieufedratie, Stichting Het Zeeuwse Land schap, Stichting Reinwater en Stichting Natuur en Milieu) een positieve uitslag kent, dan ver wachten zij daarvan een prece dentwerking. Correspondentie De betreffende organisaties maakten dat dinsdag bekend op een persconferentie in Roosen daal, Welke bedrijven in de Ka naalzone zich in de toekomst mogelijk voor de rechtbank voor hun daden zullen moeten ver antwoorden, wilde mr drs J. Rut- teman van de Stichting Reinwa ter niet zeggen omdat met diver se bedrijven nog hevig wordt ge correspondeerd over wat en hoe veel ze wel en niet mogen lozen in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het gaat hierbij met name om die bedrijven die PAK's (sterk kankerverwekkende stoffen) weg laten spoelen, zoals ook So- par Chemie uit Zelzate dat vol gens Rutteman op een onver antwoorde wijze doet. De reden waarom Sopar Chemie als eerste wordt aangepakt is, omdat dit bedrijf volgens hem het Kanaal het erstigst vervuilt met PAK's. Daarnaast zou het bedrijf naar schatting tien procent van de vervuiling van de Westerschelde voor haar rekening nemen. Het bedrijf houdt zich bezig met de verwerking van steenkool- teer dat afkomstig is uit de pro- duktie van cokes. Het Zelzaatse bedrijf levert grondstoffen voor de produktie van onder meer kleurstoffen, geneesmiddelen en wegenteer. Bij de raffinage ko men veel giftige stoffen vrij. De vier milieu-organisaties - die ook bijval krijgen van de Vlaam se Bpnd Beter Leefmilieu - eisen stopzetting van de vervuiling binnen zes maanden op straffe van een dwangsom van 500.000 gulden voor elke dag dat de ter mijn wordt overschreden. Het kort geding dient donder dag om 14.00 uur. Toerclub begint seizoen met rit vanuit Lewedorp MIDDELBURG - De toerafde- ling van de Zeeuwse Ren- en Tourclub 'Theo Middelkamp' begint zondag het seizoen 1991 met een clubrit vanuit Lewe dorp. De start van de rit is 's mor gens om negen uur vanaf Café 'De Goede Verwachting' in die plaats. De lengte van de ope- ningsrit bedraagt ongeveer 60 km. In het vervolg houdt de toerafde- ling elke zondagmorgen fiets tochten vanuit Lewedorp. Enke le van die rieten staan ook open voor niet-leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25